Uitbreiding van Kamers der Staten-Generaal weinig enthousiast ontvangen Pensioenregeling van ministers, gedeputeerden en wethouders [ongeman verduisterde f6500 Overzicht Eerste Kamer Internationaal gezelschap kruiste de scharen Goud blijft goud Smid was afdelingschef bij departement Koninklijke Familie bij Snip en Snap-revue Oude man stak over vier gewonden Ook Svrië zal vuren staken r ranse overwinning Geld in twee jaar tijds PAGINA 3 WOENSDAG 25 APRIL 1936 Niet blindelings volgen Ministerie om de tuin geleid Minder vlotte gang van zaken Gecompliceerd ongeluk in Haarlem-noord De reis van Hammarskjoeld ONREGELMATIGHEDEN OP DEURWAARDERS KANTOOR Schoonzoon, die tijdelijk beheer voerde, gearresteerd Eenvoud de „hoofd"-zaak SCHEEPSJONGEN VER DRONKEN IN DUITSLAND Boven: Gisteren namen de Zuidhollandse en Zeeuwse priesters, die tot heden toe onder het bisdom Haarlem ressorteer den, maar nu tot het nieuwe bisdom Rot terdam behoren, afscheid van mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. In de kathedrale basiliek van St.-Bavo te Haarlem werd een pontificale H. Mis op gedragen. Bij het begin van de offerande boden vier priesters in de vorm van een sierlijk album het geschenk, een schilde ring voor de „Martelaren van Gorcum"- kapel, symbolisch aan dc bisschop aan. De foto geeft van deze gebeurtenis een beeld. heer Pollema (C.H.) en voor de V.V.D.- fractie doorslaggevend voor hun houding ten opzichte van het voorstel om het aan tal leden van de senaat van 50 op 75 te brengen. De heer De Vos van Steenwijk stelde het zelfs zó dat, als de senaat zijn eigen uit breiding zou verwerpen, de liberalen in tweede termijn terug zouden komen op hun steun aan het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer. Onder: Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam en mgr. A. C. Schaaper, vicaris- generaal, tijdens de pontificale H. Mis, gisteren in de St.-Bavo te Haarlem ge celebreerd ter gelegenheid van het af scheid van de Zuidhollandse en Zeeuwse priesters ran mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem. Minister Beel beperkte zich in zijn ant woord tot de opmerking, dat de senaat zijn eigen mening mag hebben omtrent de wenselijkheid van de uitbreiding van de Tweede Kamer en dat hij niet blindelings de wens van de overzijde van het Binnen hof behoeft te honoreren. De heer Tjalma (A.R.) betoogde nog, dat er niet in kan worden berust, dat de inwo ners van de nieuwe polders van het IJs- selmeer nog langer verstoken zouden blij ven van het kiesrecht voor de Provinciale Staten en de Eerste Kamer, nu de pro vinciale indeling nog niet tot stand kan komen. De heer Kropman sloot zich bij deze gedachte aan- De bewindsman betoogde, dat dit niet zo tragisch gezien moest worden en dat de provinciale indeling van de nieuwe pol ders een zeer moeilijk vraagstuk is, dat pas zijn beslag kan krijgen als de situatie in de polders meer gestabiliseerd is. Morgenochtend zal de behandeling van de grondwetsherziening worden voort gezet met het antwoord van de regering aan de sprekers, die het woord hebben ge voerd over de rijkswetten. Ad Int. (Van onze Haagse redactie.) Met ingang van 1 mei is ontslag ver leend aan de ruim 50-jarige administra teur N. W. van het departement van So ciale Zaken, die zes maanden geleden op grond van door hem verstrekte on juiste inlichtingen omtrent opleiding en antecedenten was aangesteld tot hoofd van de afdeling vakontwikkeling van het Rijksarbeidsbureau. N. W. had bij zijn sollicitatie voorgegeven ingenieur te zijn, terwijl hij naar thans is gebleken, slechts in het bezit was van een smiddiploma. Het departement had niet aan zijn infor maties getwijfeld, omdat hij in het in terlokale telefoonboek onder Boekelo stond gekwalificeerd als ingenieur bij de Kon. Ned. Zoutindustrie. Uiteraard liep het tekort van W's ken nis op den duur in de gaten, hoewel hij. aldus verklaarde men ons ten departe- mente, zijn taak met verstand ten uitvoer legde. De minister heeft W. in de gelegenheid gesteld zelf ontslag te nemen teneinde te voorkomen, dat een oneervol ontslag op staande voet hem zou belemmeren bij zijn pogingen een voor hem meer ge schikte werkkring te verkrijgen. Door pu- blikatie in een ochtendblad, aldus een officiële woordvoerder van het. ministerie is dit streven doorkruist. Deze publikatie was bovendien volgens de woordvoerder voorzien van een franje welke een welis waar pikant maar totaal onjuist beeld gaf van de gang van zaken. Koningin Juliana en Prins Bernhard, vergezeld van de prinsessen Irene en Margriet, waren dinsdagavond in Theater Gooiland te Hilversum onder de toe schouwers bij de Snip en Snap-revue („Hollandse Nieuwe") van Renée Slees- wijk. Deze voorstelling werd gegeven ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de sportvereniging van het personeel van het koninklijk paleis te Soestdijk. Toen in de pauze de artiesten aan de vorstelijke bezoekers werden voorge steld, vroeg Willy Walden aan de Koningin of de voorstelling haar beviel. ..Na de drukke dagen van het bezoek aan Amsterdam is dit een heerlijke ont spanning voor ons" verklaarde de Koningin. palingen omtrent schadeloosstelling, kosten en pensioenen van de leden der Tweede Kamer en de kostenvergoeding voor de senatoren, tot verruiming van de bevoegd heden der provincies en tot opneming van een nieuw artikel met het oog op de re geling van het toezicht op de gemeenten in nieuw ingepolderde, nog niet provin ciaal ingedeelde gebieden. Voor de uitbreiding van de Kamers der Staten-Generaal bleek ook al geen enthou siasme te bestaan- De heer Kropman (K.V.P) onthulde, dat mogelijk enige leden van zijn fract'e hun stem zullen onthou den aan de uitbreiding van de Eerste Ka mer. De heer In 't Veld (Pv.d.A.i gewaagde van een zeer sterke aarzeling van enkele leden der socialistische fractie ten aanzien van de Kameniitbreiding En de heer De Vos van Steenwijk (V V-D deelde mee dat een deel van zijn fractie aarzelend staat tegenover de voorstellen ter ver groting van de Kamers, omdat dit deel vreest, dat de regering bij wijze van vol gende stap het advies van de staatscom missie zal opvolgen om een deel van de begrotingsbehandeling, te beperken tot de uitgebreide Tweede Kamer, met uitslui ting van de senaat. De heer Kropman vreesde, dat de uit breiding van de Kamers niet bevorderlijk zou zijn voor een vlotte gang van zaken De Kamers zouden meer beslag gaan leg gen op de tijd der regering Een beperking van de uitbreiding tot 20 pet. had hij lieve- gezien. Nu de Tweede Kamer zich echter voor de tweede maal had uitgesproken voor uitbreiding met 50 pet. en niet meer voorgesteld werd stemoverdraebt mogelijk te maken, zou zijn fractie zich niet lan Eer verzetten tegen uitbreiding van deze Kamer. Een uitbreiding van de senaat achtte hij echter strikt genomen in het geheel niet nodig, maar de overgrote meerderheid van zijn fractie zou toch ook voor dit voorstel stemmen, om een verzwakking van de numerieke positie van de Eerste Kamer ren opzichte van de Tweede Kamer te voorkomen. Dit laatste argument was ook voor de J Syrië is bereid het vuren langs de Syrisch-lsraelische grens te staken, als Israel de verzekering geeft, dat het zich houdt aan de resoluties van de Vei ligheidsraad der V. N Dit is gisteren in Damascus door de Syrische regering be kend gemaakt. De Syrische belofte is voortgekomen uit dc besprekingen, die de secretaris generaal van de v- N" Hammarskjoeld, in Damascus heeft gevoerd. Haramer- skjoeld heeft de vorige week een dergelijk bestand tussen Israel en Egypte bewerk stelligd. In de Syrische bekendmaking wordt gezegd, dat Hammarskjoeld het Syrische standpunt met een „tweede partij" zal gaan bespreken. In Damascus zijn voorts voorstellen van generaal Burns,, het hoofd van de V. N. bestandscommissie, besproken, die o.m. voorzien in maatregelen om de spanning aan het meer van Galilea te verminderen Hammarskjoeld heeft be loofd. dat hij de kwestie bij de betrok ken partij ter sprake zal^ brengen, aldus het Syrische communiqué. Inmiddels is Hammarskjoeld gistermid dag uit Damascus ih Aamman, de hoofd stad van Jordanië, aangekomen, waar hij o.m. met koning Hoessein spreken zal. Op de rijksstraatweg in Haarlem-noord nabij de Jan Gijzenbrug is om zes uur gisteravond een verkeersongeluk gebeurd waarbij vier personen min of meer ern stig werden gewond. Juist, toen uit de richting Velsen twee motorrijders naderden, stak een 70-jarige voetganger de rijbaan van de brug over. Beide motorrijders weken naar links uit. waarbij het achterste motorrijtuig, be stuurd door de 30-jarige R. het andere voertuig raakte waarbij de bestuurder, de 31-jarige betonwerker B. en de 48- jarige duopassagier S, beiden uit Haar lem. kwamen te vallen. Zij liepen zware verwondingen op. De remkabel van de achterste motor was tijdens het passeren gebroken; de bestuurder reed slingerend verder. Een uit tegenovergestelde rich ting naderende wielrijdster. de 41-jarige mevr. Van der W. reed hij vervolgens aan. Zij liep zware hoofdwonden op. De mo torrijder raakte tenslotte een links van de weg staande autobus. Hij kwam te val len en kreeg slechts lichte verwondingen. Alle gewonden zijn naar het St.-Elisa- beth Gasthuis overgebracht. met bet bedrag van die inkomsten wordt verminderd. Tenzij hij inmiddels wederom minister is geworden verkrijgt de- oud-minister b het bereiken van de 65-jarige leeftijd recht op een pensioen, dat voor ieder dienstjaar als minister 5 procent bedraagt van de laatstelijk als minister genoten wedde, doch voor niet meer dan 8 dienst jaren. Het weduwenpensioen bedraagt de helft van dat van de minister, het wezen pensioen 20 procent. Voor staatssecretarissen geldt een gelijke regeling. Aan leden van Ged. Staten en wethou ders kan bij hun aftreden, wanneer zij dan nog geen 65 jaar zijn, een uitkering wor den toegekend voor een gelijke perinde als zij die functie hebben vervuld maar met een maximum van 6 jaar. Ook voor hen bedraagt zij voor het eerste jaar 80. vooi het tweede 65 en voor de verdere jaren 50 procent van de voor het ambt vastgestelde wedde, terwijl inkomsten uit arbeid of bedrijf, ter hand genomen op of na de dag van aftreden, van de uitkering worden af getrokken. Ook hebben Gedeputeerden en wethou ders recht op een pensioen, indien zij bij hun ontslag 65 jaar zijn. Het bedraagt voor ieder dienstjaar ten hoogste 3.5 pet van de laatstelijk als zodanig genoten wed- de met dien verstande dat niet meer dan 20 dienstjaren in aanmerking worden ge nomen. Indien naast dit pensioen een ander eigen pensioen wordt genoten en het totaal dier pensioenen meer zou be dragen dan het genoemde grensbedrag wordt het eerstbedoelde beperkt tot een zodanig gedeelte van dat grensbedrag, als evenredig is aan de verhouding, waarin dat pensioen staat tot het totaal der pen sioenen. Het weduwenpensioen bedraagt niel meer dan de helft van het pensioen, waar. op het overleden lid van Ged. Staten of de overleden wethouder als zodanig aan spraak of uitzicht zou hebben gehad, in dien hij op de dag van zijn overlijden had opgehouden lid van Ged. Staten of wet houder te zijn. Het pensioen van de wezen bedraa- voor elk kind ten hoogste maximaal 20 procent- Bij de Tweede Kamer is een wetsont- 1 werp ingediend tot vaststelling van een nieuwe regeling voor het toekennen van een uitkering en een pensioen aan minis ters, staatssecretarissen, leden van Ged. Staten en wethouders, alsmede van een pensioen voor hun weduwen en wezen- Wanneer een minister bij het ingaan van zijn ontslag nog geen 65 jaar is, wordl hem een uitkering toegekend voor een ge lijke periode als gedurende welke hi) mi nister is geweest- De duur van deze uitke ring bedraagt minimaal twee en maximaal zes jaar. Wanneer de minister bij zijn ontslag reeds 65 jaar is, dan is de duur van de uitkering één jaar. Het eerste jaar be draagt de uitkering 80 procent van het salaris, het tweede jaar 65 procent en de verdere jaren 50 procent, met dien verstan de echter, dat wanneer de gewezen mi nister inkomsten gaat genieten uit of in verband met arbeid of bedrijf de uitkering In verband met onregelmatigheden, die de laatste tijd zijn gepleegd op het kan toor van de deurwaarder S. te Deventer, is thans de schoonzoon van deze deur waarder, de heer S. gearresteerd, die tijdens de ziekte van de deurwaarder het beheer over diens kantoor voerde. De heer S. is thans voorgeleid bij de officier van justitie te Zutphen. dedingend land. Veel succes had het Schotse jurylid, dat in nationale dracht gestoken met zijn collega's de bruidskap sels kwam beoordelen. Bij de beoorde ling werd uiteraard veel aandacht ge schonken aan de technische kant van de kapsels, een terrein dat helaas voor ons volkomen duister is. Wij letten meer op de lijn en de draagbaarheid van de creaties, en ook wij kwamen aan onze trekken, want zowel bij de dag-, bruids als avondkapsels waren werkelijk heel mooie ontwerpen te zien. Iedere deelnemer kreeg voor elk kap sel een bepaald aantal punten. Degene met het hoogste aantal punten ging strij ken met de onlangs ingestelde wissel- prijs, de Gouden Tulp, een sierlijke, gou den kelk op een ranke zilveren stengel. Tussen de krioelende belangstellenden voelden wij ons op ons perspodium als op een eiland. Over de mensenmassa heen hadden wij een goed uitzicht op het po dium, waar kappers of zenuwachtig en gehaast, of kalm en zelfverzekerd krul- speldjes. pennetjes en andere dergelijke attributen in het haar van hun model len draaiden. Voor elk onderdeel van de wedstrijd was een bepaalde tijd toege staan, die op geen voorwaarde overschre den mocht worden. Het was vermakelijk om te zien, hoe, toen de modellen onder de kap vandaan kwamen en het startsein tot het uitkappen werd gegeven, de kap pers als één man het wedstrijdpodium opstoven en hun respectieve model len meestal op vrij onzachte wijze be gonnen „uit te kappen". Over de kapsels, die wjj zagen, kun nen wij dit zeggen: voor het grootste deel waren er mooie, eenvondige kapsels, zo wel bfl de dag- ais de avondcoiffnres. Naar .onze mening is ook hier eenvoud het kenmerk van het ware. Wij zijn niet zo dol op de vreselijk ineewikkelde over matig gekrulde en gegolfde hoofden. En tot onze vreugde was daarvan bij de IN en om „Bellevue" te Amsterdam was het zondag en maandag een ge roezemoes van vele buitenlandse maar ook binnenlandse stemmen. Nu is dit. voor de metropool Amsterdam niets bijzonders. Dit keer echter was het wèl bijzonder, want al deze stemmen be hoorden aan evenzovele kappers uit bin nen- en buitenland, die met hun model len kwamen deelnemen aan het grote in ternationale kapconcours, dat, zoals wij reeds in het kort konden meldden, door de Nederlandsche Bond van Technische Clubs voor het Kappersbedrijf werd ge organiseerd en dat onder auspiciën stond van de C.I.C.. de Confédération Interna tionale de la Coiffure. Al weken van te voren is door de di verse binnen- en buitenlandse vakbladen aandacht geschonken aan dit concours, het eerste dat sinds jaren In Nederland werd gehouden- De belangstelling, ook van de zijde van het buitenland, was dan ook zeer bevredigend. Wij lieten ons ver tellen, dat uit België een groot aantal deelnemers kwam, terwijl ook Frankrijk Engeland, Duitsland, Oostenrijk en De nemarken vertegenwoordigd waren. En natuurlijk mogen wij hierbij de talrijke figaro's uit ons eigen land niet vergeten die om aan deze strijd mee te kunnen doen, reeds drie „voorronden" achter de rug hadden. Dit concours bestond uit verschillen de wedstrijden, waaraan elke vorm van demonstratie vreemd was- Er werd dus geen nieuwe modelijn gepousseerd- De heren coiffeurs kregen opdracht een kapsel te ontwerpen, dat aan verschil lende eisen moest voldoen, al naarge lang de aard van de wedstrijd. Zo was er voor de dameskappers een wedstrijd in het leggen en uitkappen van een modern bruidskaosei en het maken van een avondkapsel. Voor elke wedstrijd was een aparte jury Ingesteld, die be stond uit afgevaardigden van elk me- Mijnhardt's Zenuwtabletten heeft vele trouwe en dankbare gebruikers en maakt aldoor nieuwe. Elke koper komt er op terug. Dit zegt alles! de boeken bijhield en de kas onder zijn beheer nam. In twee jaar tijd, tot eind januari 1956, toen de onregelmatigheden werden ontdekt verduisterde hij uit deze kas in totaal f 6592. Het geld werd be steed aan uitgaan met vrouwen en aan het drinken van grote hoeveelheden alco hol 10 tot 15 glazen vermouth per avond waren geen zeldzaamheid het geen de officier van justitie voor een jongen van 17 jaar, een kind nog, een allerkwalijkste tijdspassering vond. Volgens verdachte was hij vooral door het verlies van zijn vader en door het gebrek aan huiselijke gezelligheid tot zijn daden gekomen. Met zijn moeder kon hij niet goed opschieten. De zaak was tenslotte uitgekomen, toen de heer S. bij het nemen van steekproe ven en het controleren der omzetten de tekorten ontdekte. De verdediger bepleitte, in verband met het in militaire dienst moeten van zijn cliënt in augustus a-s., een gecombi neerde straf. De rechtbank zal op 8 mei a.s. uitspraak doen. „Een verbijsterend bedrag voor een jon gen van 17 jaar"- noemde gistermiddag de officier van justitie bji dc rechtbank te Amsterdam dc ruim 6500 gulden, die de thans 19-jarige J. V. uit Amsterdam in twee jaar tiids had verduisterd ten nade le van de heer S. uit Amstelveen, eige naar van verschillende bakkerswinkels in de hoofdstad. Wegens verduistering, meermalen ge pleegd, eiste de officier .egen verdachte, die het hem ten laste gelegde volledig toegaf, een jeugdgevangenisstraf van een jaar. De jongeman had in juni 1954 de ad ministratie op zich genomen van de bak kerszaak, waarvan het beheer na de dood van zijn vader op zijn moeder was over gegaan. De eigenaar van de zaak de heer S. had er destijds geen bezwaren tegen, dat de jongen in de avonduren, na zijn dagelijke bezigheden, voor zijn moeder Ge_ zeventienjarige scheepsjongen^ van het Rotterdamse motorschip „Arne A. Bordewijk. is gisteren in Oberkasse] bij Bonn te water geraakt en verdronken. De jongen verloor zijn evenwicht, toen hij bezig was de scheepswand te verven. rehabilitatie van het door dit orgaan gevoerd melkprijsbeleid, dat in de laatste tijd en niet het minst van de zijde van de heer Mansholt veel kritiek beeft ondervonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3