Geen discriminatie hij aanbestedingen 5S n "»'r f 'sSaS Overleg in Den Haag: „Waar een wil is, is een weg" in Soemman-vallei Armoede voornaamste oorzaak van onrust in N.-Spanje Recente stakingen hadden geen politiek karakter Benelux ministerconferentie De strijd in N.Afrika Rebellen richtten bloedbad aan Kampknecht werd met financiële verantwoordelijkheid belast IVOROL: De Tandpasta van standing Tandtechnici krijgen geen bevoegdheid tot toepassen van (beperkte) tandprothese Zo NU en DAN "WOENSDAG 25 APRIL J956 PAGINA 5 Baron van Lynden benoemd tot secretaris generaal Drie nieuwe Is-L.M.- luchtlijnen geopend Landbouw-overschotten in V. S. BEIDE PARTIJEN AKKOORD OVER PRODUKTIEBEPERKING KONINGIN OPENT REMBRANDT-TENTOON. STELLING TE A'DAM Enthousiasme voor Benelux sterk geluwd Gouverneur Struycken op Schiphol Bourguiba verklaart zich solidair met Algerijnen ATTLEE RIDDER VAN DE KOUSEBAND Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Bennies! BELANGRIJKE OLIE- LAGEN IN N. PERZIë GEVONDEN Moskou protesteerde niet tegen prospecteringen DELTAPLAN TE VROEG BEKEND Olivetti Divisumma Wel iets duurder, maar het neusjé van de zalm BREDASE WONINGBOUW VERENIGINGEN IN BOSSCHE BOND? A. HUGAS OVERLEDEN Verduisteringszaak bij Ambo-1 dfS! nfe" Dezenkamp „Lunetten voor de rechtbank t De officier van justitie bij de rcehtbank Ministers antwoorden Tweede Kamer: In strijd met belang van volksgezondheid Turks-Griekse botsingen op Cyprus Geen kabinetscrisis in Athene MILITAIRE DEFILéS OP KONINGINNEDAG Brokken in de karnemelk Peter Selie (Telefonisch van onze Brusselse correspondent). Gisteren is te Brussel het n11™®1"1®®1 comité van de Benelux ^teen gekomen. Be vergadering duurde slechts twee Te voren had de Nederlandse ml™ster Van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, gedurende nagenoeg anderhalf uur met zijn Belgische collega, de heer Spaak, ever de kwestie der waterwegengeco fereerd. Het was, zeide ons de Nederland se bewindsman, een zeer vlot ori Verder werd vernomen dat als °PV°]" van de diensten der Belgiscne Se-Luxemburgse douane-unie d haar zetel hebben, is aange c- D. A, baron van Lynden. Op de conferentie, die werd gepresi deerd doon de Luxemburgse premie Bech, waren van Nederlandse zo Wezig de reeds genoemde minister Luns en verder de ministers Zijlstra en Warschau, Mallorca en Luxemburg Het luchtnet van de K.L.M. is gisteren aanmerkelijk uitgebreid en wel met drie nieuwe lijnen, t.w. naar Warschau, Mal lorca en Luxemburg. Gisterochtend tegen elf uur vertrok de eerste D.C. 4 op de nieuwe route naar Warschau van Schiphol. Aan boord be vonden zich als gasten der K.L.M. o.a. de gezant van de Poolse Volksrepubliek in Nederland Tadensz Findzinski met zijn echtgenote, de Nederlandse gezant in Warschau, die voor deze vlucht speciaal naar ons land was teruggekeerd, dr. F. A. van Woerden en de burgemeester vari Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. Namens de K.L.M. gingen het lid van de raad van commissarissen H. Ch. E. van Ede van der Pais en de directeur F. von Balluseck ttiee. In de loop van de middag werd voorts de nieuwe luchtlijn naar het Spaanse eiland Mallorca in de Middellandse Zee geopend. Deze tocht naar La Palma op et eiland werd meegemaakt door een aantal Nederlandse journalisten, samen met de directeur der K.L.M., mr. J. van der Wiel. Tenslotte arriveerde gisteravond tegen zes uur het eerste toestel op Schiphol van ?e nieuwe luchtverbinding tussen Luxem- «Urg en Amsterdam. In dat toestel zaten Luxemburgse minister voor verkeer, Victor Bodson, de burgemeester van Luxemburg, Emile Hamilius en enkele Luxemburgse journalisten. Na een conferentie met president Eisenhower hebben de leiders van de republikeinse fracties van het Ameri kaanse Congres gisteren bekend ge maakt, dat zij zullen trachten te berei ken, dat het plan tot beperking van de Amerikaanse landbouwproduktie bin nen 24 uur door het Congres wordt aangenomen. Het plan, dat voorziet in betalingen van in totaal ongeveer 1,2 miljard dol lar aan landbouwers, die een gedeelte van hun land braak laten liggen, is een onderdeel van de landbouwwet, waaarover president Eisenhower on langs zijn veto heeft uitgesproken, om dat het een regeling behelsde, waarbij hoge steunprijzen voor landbouwpro- dukten zouden moeten worden betaald. President Eisenhower wenste nu het plan tot beperking der produktie als een afzonderlijke wet te zien behan deld, om langs deze weg verbetering te brengen in de situatie die ontstaan is door de opeenhoping van overschotten van landbouwprodukten. Later diende de democratische voorzitter van de landbouwcommis- sie van het Huis van Afgevaardigden een wetsvoorstel in, dat tot strekking heeft de regering te machtigen haar programma voor beperking van het landbouwareaal uit te voeren. Kieft samen met verschillende experts en technici waaronder prof. G. Brouwers. Tijdens de vergadering van het Bene lux ministercomité is een ontwerp-pro- tocol onderzocht betreffende de behande ling in elk land van de aanbesteding van werken en de aankoop van goederen. De ministers hebben dit protocol gepara feerd, waarbij het principe van de non discriminatie binnen de Benelux is vast gelegd. De ministers hebben de vergadering van de voorzitters der raden opgedragen voorstellen te doen teneinde bepaalde problemen op te lossen, die voortvloeien uit de bestaande ongelijkheid van de om zetbelastingen bij overheidsopdrachten. Voorts is een programma voor gemeen schappelijke handelsbesprekingen goed gekeurd benevens een rapport nopens de te volgen procedure tijdens deze onder handelingen Het ministercomité heeft in grote lij nen de gezamenlijk door de Benelux te volgen politiek in de O.E.É.S. aangege ven voor de komende besprekingen van de raad dezer organisatie. Het comité van ministers heeft voorts de tariefpolitiek vastgesteld welke de Beneluxlanden zich voorstellen te volgen zowel in het kader van de O.E.E.S. als van het G.A.T.T. De vergadering van de voorzitters der raden is verder opgedragen praktische voorstellen te doen ter uitvoering van de suggesties van minister Larock op het ge bied van een gemeenschappelijke com merciële expansiepolitiek. Ter uitvoering van de vroeger geno men beslissingen om een harmonisatie van de landbouwpolitiek te verzekeren is de vergadering van de ministeriële werk groep ad hoe, vastgesteld op 31 mei 1956. De vergadering zal te 's-Gravenhage plaatshebben. H. M. de Koningin zal op vrijdag, 18 mei, des namiddags half drie. de tentoon stelling van schilderijen van Rembrandt in het Rijksmuseum te Amsterdam openen. „Wittebroodsweken zijn voorbij Het Zal wei aller indruk zijn, dat het eerste enthousiasme voor Benelux in de drie landen sterk is geluwd, aldus zeide gisteren prof. F. Collin in een rede welke hij uitsprak tijdens de eerste algemene jaarvergadering van het Belgische-Lu- xemburg Centrum vor Handelsbetrek kingen met Nederland. Prof. Collin zag echter volstrekt geen reden dit tragisch op te nemen. Hij maakte hierbij een vergelijking met een jong gezin. De stemming in Benelux doet hem denken aan de stemming, die men zo vaak in een jong gezin aantreft als de wittebroodsweken voorbij zijn. Als eenmaal het huisgezin zich heeft georga niseerd, dan volgt de moeilijkste periode van elk huwelijk. Het is op dat ogenblik, dat de grondslagen van het succes of de mislukking worden gelegd. „Ik kom hier niet uit eigen initiatief, de regering heeft mü geroepen voor overleg". Dit verklaarde mr. A. A. M. Struycken, gouveneur van de Neder landse Antillen, toen hij gisteravond met het K.L.M.-lijntoestel, de „Dr. Ir. M. H. Damme" uit Curacao op Schiphol arriveerde. Zoals bekend, zijn er tussen de gouver neur en het Antilliaanse kabinet moei lijkheden gerezen over het beleid van Mr. Struycken, wiens beslissing om het benoemingsbesluit van Mr. S. van der Meer tot minister van justitie nog niet te Naar eerst gisteren bekend werd, heb ben Algerijnse opstandelingen in de afge lopen dagen massamoorden gepleegd te gen ae bewoners van de vallei van de Soemman, die zich aan de zijde van de Franse autoriteiten hebben geschaard. Een honderd bergbewoners zouden znn afgeslacht en drie dorpen met de grond geliik gemaakt. Als een gevolg van deze moordpartijen zouden 300.000 mohammedanen uit ae vallei wegtrekken. De Franse bladen spreken van een Algerijns Oradour". (Oradour is een plaats in West-Frankrijk, die ten tijde van de geallieerde invasie in Normanüie door de Duitsers werd uitgemoord). Naar uit Algiers wordt gemeld, be draagt het aantal slachtoffers ongeveer zeventig. De massamoorden begonnen in het weekeinde toen verscheidene dorpen in het betrokken gebied van de Fransen wapeng kregen om zich te verdedigen. De bevolking van Tichi-Afmir en Sidi- bou-azza werd voor het merendeel ver moord. In Arbala en Ichaben werden alle regering de Fransen zal helpen om een ciale school nabij Praag een opleiding hebben ontvangen in revolutionaire tac tiek. Hij zei. dat de opstandelingen ook wapens ontvangen uit Tsiechoslowakije. De Gouyon deed een beroep op En geland en de Verenigde Staten om hun invloed aan te wenden teneinde een eind te maken aan het binnensmokkelen van wapens via de grens met Libië. Bourguiba: „Frankrijk moet onderhandelen De Tunesische premier Habib Bourg guiba heeft in een vraaggesprek met een correspondent van het Franse blad ,.Le Figaro'' ve rklaard. dat Frankrijk met de opstandelingen in Algerije moet onder handelen. wil het niet uit Noord-Afrika worden verdreven, zoals dat in Indo- China het geval is geweest. „Wjj beschouwen de Fransen als onze vrienden, doch de Algerijnen zijn onze broeders. Als wij gedwongen worden te kiezen, zullen wij aan de kant van onze broeders staan", aldus Bourguiba. Hij zei niet te kunnen beloven, dat zijn voerd, of op afschuwelijke wiize gedood. Kinderen ondergingen hetzelfde lot. De Fransen, die talloze verzoeken om wapens hebben ontvangen hebben in de vallei van de Soemman onmiddellijk een groot offensief tegen de opstandelingen ingezet. Intussen heeft de voorzitter van de defensiecoitnmissie van de Assemblée der Franse Unie, Jean de Gouyon gis teren te Parijs verklaard, dat leiders van de Algerijnse rebellen op een spe- Graaf Attlee, de gewezen leider van de Labourpartij, is gisteren door koningin Elizabeth tot ridder in de orde van de kouseband geslagen Vóór Attlee heeft slechts een Britse socialist deze zeer hoge onderscheiding ontvangen, n.l. Lord Addison in 1946. (Advertentie) Alsof de maag uit Uw lichaam brandt zo'n pijn ver?,"rf?^ï, ovci"tolllg maag zuur. De remedie Is eenvoudig en afdoende: Ren nies. Die a daaelöK. Gewoon, zonder water of wat ook op de tong laten smelten, t Kan "'of missen, de brand is gedoofd! Eet "aar U trek in hebt, maarsteeds Rennles bij de hand' Voor het eerst sedert de tweede we reldoorlog laat de Sovjet-Unie zonder protest toe, dat de regering van Per- zië in de noordelijke provincie Mazan- deran bij de kust van de Kaspische Zee, een gebied, dat in de onmiddel lijke nabijheid van de grens tussen de beide landen is gelegen, naar olie laat zoeken. De administrateur van de nationale Perzische oliemaatschappij, de heer Saham Soltan Bayatt, heeft gisteren bekendgemaakt, dat sedert bijna twee maanden twee ploegen geologen, een Amerikaanse en een Zwitserse, m op drachtvan de maatschappij in Mazan- leran exploitatiewerkzaamheden ver richten. De onderzoekingen zijn met welslagen bekroond, want er zijn vo- gens de heer Bayatt reeds belangrijke olielagen gevonden. Binnenkort zullen de eerste putten worden geboord en indien de resultaten daartoe aanleiding geven, zal de nationale Perzische olie maatschappij overwegen in het gebied van de Kaspische Zee een raffinaderij De^heer Bayatt onderstreepte, dat de Sovjet-Unie, die vroeger steeds had geprotesteerd, telkens wanneer m Ma- zanderan deskundigen voor het zoeke naar olielagen waren aangekomen, tot dusverre geen enkel bezwaar heelt ge maakt. einde te maken aan de wapenleveranties aan de Algerijnse rebellen. Ambtenaar en journalist gestraft De Haagse rechtbank heeft gistermor gen de 26-jarige journalist J. D. veroor deeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 14 dagen met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 60. De 43-jarige archiefbediende W. K. L. kreeg een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 40. L„ die werkzaam was op het ministerie van verkeer en waterstaat, werd beschul digd van het zich wederrechtelijk toe eigenen van een document en dit ter inzage te hebben gegeven aan de jour nalist. De journalist werd ten last gelegd, een document te hebben aangenomen, waarvan hij wist. dat het van verduiste ring afkomstig was. Het betrof hier een e' het ministerie gericht tot H.M. ue Koningin betreffende het Deltaplan, ie L. uit hoofde van zijn functie had vermenigvuldigen. L. had een mplaar aan de journalist verstrekt, die gepubliceerd^61 bl3d h3d ondertekenen omdat de betrokkene zijn advocatenpraktijk niet wenste op te geven, de kwestie in een acuut stadium heeft gebracht- De gouverneur werd door een van de talrijk aanwezige journalisten gevraagd of er misschien een tussenweg zou zijn tussen tekenen en niet tekenen. .,Ik be hoef daarover geen idee te hebben; waar een wil is. is een weg", aldus het ant woord van Mr. Struycken, die er fleg matiek op liet volgen: ,Het is hier iets koeler dan in de West Vooralsnog meende bij geen medewer king aan de totstandkoming van het ge nomen besluit te kunnen geven. De gou verneur verwachtte wel van het overleg in Den Haag alle goeds. Hij meende, dat er geen aanleiding was lang te praten, want dat betekende volgens hem, dat er geen oplossing voor het conflict te vinden zou zijn. Hij hoopte dan ook spoedig naar de West te kunnen terugkeren. Verbaasd over sommige publikaties Mr. Struycken toonde zich zeer ver baasd over de pubii]tatjeSi die naar aanlei ding van de moeiiijkhgden in enkele Ne derlandse bladen zijn verschenen en ..waarin zoveel verteld wordt over de gestes van de gouverneur". Eigenlijk is het niet eerlijk, dat iemand, die zich niet ver dedigen kan, zoveel kwaads in de schoenen geschoven wordt, aldus de gouverneur. Ter verwelkoming waren op Schiphol aanwezig Mr. Debrot, directeur van het kabinet van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag de heer W. Larnpe die wegens be handeling van de grondwetswijziging in de Eerste Kamer verhinderd was zelf naar Schiphol te komen en door drs. A. Jonkers, chef directie Nederlandse An- tillen en Suriname van het departement van Overzeese Rijksdelen. 15Sil*S werd de gouverneur MoHoStnA ziin zoontje, die in Nederland op een college is en in gezel schap van twee - s -- a i j - geestelijken naar de Amsterdamse luchthaven gekomen was, Op de industriële textielbeurs in Londen kon men naast elkaar deze fel contraste rende pakken zien.' links een beschermd kostuum voor hen, die in felle hitte moe ten werken, gemaakt van asbest met een laagje aluminium erover; rechts de ware dracht voor ijzige streken (vervaardigd van katoen met nylon aan de buitenkant, om de wind tegen te houden, en van bin nen gevoerd met „nylon-bont"). is de machine, die èn optelt èn aftrekt èn vermenigvuldigt (verk«rJ) èn deelt (automatisch). En dan nog schrijft óók! RU VS' HANDELSVEKEENIGING Tijdens de jaarvergadering van de Katholieke Bond van Woningbouwver enigingen in het Bisdom Den Bosch, die zaterdagmiddag te Eindhoven wordt ge houden. zal een voorstel tot wijziging der statuten in behandeling komen. Deze wijziging houdt in, dat voor katholieke woningbouwverenigingen in het bisdom Breda de mogelijkheid wordt geopend, zich aan te sluiten bij de bond. die zetelt in het Bossche bisdom. In het verleden is in het diocees Breda reeds herhaalde malen tevergeefs ge poogd, een dergelijke bond op te rich ten. Voorts zal tijdens de vergadering de voorzitter, het Tweede-Kamerlid F. van Vliet, afscheid nemen. Te 's-Gravenhage is in de leef tijd van 54 jaar overleden de heer A. Hugas, plaatsvervangend hoofddirecteur van de centrale directie der P.T.T. De thans overledene werd op 5 novem ber 1901 te Amsterdam geboren. Na bij verscheidene bankinstellingen werkzaam te zijn geweest, trad hij in 1929 in dienst bij de toen in oprichting zijnde afdeling economische zaken van de P.T.T. In 1936 werd hij hoofdcommies, in 1940 referen daris, in 1945 administrateur, in 1948 in specteur in algemene dienst, nl 1953 werd de heer Hugas benoemd in de functie die hij tot zijn overlijden heeft bekleed. Hij was ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. (Advertentie) te 's-Hertogenbosch. Vp T A 30-jarige kantoorbediende J. A. van V- uit Vught een gevangenisstraf van een me? aftrek van bet wegens verduistering v»n een bedrag oan 4 tot 7 duizend gulden ten nade^e van de administratie van .Ambonezen- Woonoord „Lunetten' te Vugh Do v- „v -ribeidscontractant 'n ^nstTan ^directie ^fegging als ambtenaar aangemerk offlcipn ctpir\p in zijn reguisitoir, aai hte een royaal tg0bw,k die er ter ai, m ftite »teii de administratie te werk ge verld en dientengevolge met fnan®^® üiJrbtwoordelljkheid belast. Hij ver Ri. .veertig gulden per week. Z1in indienstneming heeft de over- de moeite genomen te informeren naar de antecedenten van de man- Het zou ae overheid toen zijn gebleken, dat verdachte reeds tweemaal voor oneerlijkheid was veroordeeld. De laatste maal in Indonesië waar hij als oorlogsvrijwilliger militaire dienst verrichtte tot een gevangenis- straf van een jaar en drie maanden. „Dat de man in Indonesië vvas geweest, was voor de overheid kennelijk voldoen de voor zijn tewerkstelling in een Am- bonezenwoonoord. Hij had dus palmen gezien en dat scheen het enige criterium aldus de officier. De raadsman, mr. P. de Sevaux uit Den Bosch, was de officier erkentelijk voor zijn „pleidooi", doch meende de zaak hier en daar toch nog wat scherper te moeten stellen. „De overheid buitte de man uit en onthield hem het rechtvaar dige loon" Verdachte heeft wel eens weken gemaakt van 70 tot 80 werkuren doch hij ontving geen enkele uitkering wegens overwerk. Mr. de Sevaux vroeg, of dit proces geen welkome aanleiding zou zijn om „dat nest eens te zuiveren". Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijaen. van sZ (N? pM haIf april in de noordwestelijke provincies aandaïht vn^ a w S^a]C' ,GuiPuzcoa) zijn uitgebroken, hebben de m^ l^l G ?i ™Taf,onalc °Pinie getrokken. Sommige waarne mers hebben in deze stakingen, de meest spectaculaire sinds de grond vesting van het Franco-regime, manifestaties willen zien van politiek karakter, gericht tegen het regime. Maar in werkelijkheid kwamen de Spaanse arbeiders slechts op voor hun lonen en hun dagelijks brood. Hun bestaan blijft moeilijk en de prijsstijging heeft de situatie nog nijpender gemaakt. s Alle berichten uit de streken, waar ge staakt werd, bevestigen, dat daarachter geen enkel politiek motief schuilt. Uit deze berichten blijkt voorts, dat de sta kingsbeweging unaniem is geweest en dat de stakers begrip en morele steun vonden bij de gehele bevolking. Na een vakverenigingsbijeenkomst ter bespreking van het loonvraagstuk in de cember jl„ liep in Navarre het gerucht, dat de arbeiders een minimumloon geëist hadden van 75 pesetas. Het staatshoofd maakte in zijn nieuwjaarsrede echter geen enkel gewag van deze verhoging- Ten gevolge daarvan ontstond een grote des illusie De staking begon te dreigen. Enige tijd later kwam er wel een ver klaring van de minister van arbeid, die een loonsverhoging aankondigde en ver zekerde, dat deze verhoging geen invloed zou uitoefenen op de prijzen, doch deze belofte werd met algemeen scepticisme ontvangen. En inderdaad bemerkte men spoedig dat de prijzen langzaam stegen terwijl de geruchten over een loonsverhoging toe namen. Dan zien we een korte tijd van afwachten, tot aan de dag waarop het loonbesiuit werd gepubliceerd. De verhoging van het basisloon zoals vastgesteld door de regering, was zeer Jaag en zou op 1 april in werking treden. Rekening houdend met de hoge prijzen, was de toestand van de arbeiders in het e!>in van dit voorjaar 1956 slechter dan in december 1955. De ontgoocheling in arbeiderskringen was volkomen. Aan ieder geduld komt tenslotte een einde. De staking begin in Pampelune, in de schoenfabriek Lopez Hermanos Cie". Deze fabriek had de verhoging van het aangekondigde loon gecompenseerd met de verhoging, die zij uit eigen beweging reeds eerder aan de arbeiders had toege kend. Deze maatregel had de volledige stopzetting van het werk tengevolge. Ver schillende jaren al broeide de ontevre denheid onder de arbeiders van Navarre. De lonen waren werkelijk zeer laag en de noodlottige ontwikkeling van de laatste maanden provoceerde een storm van eisen bij de arbeiders van Pampelune en elders, vooral bij degenen, wier lonen bij zonder laag waren en die voor het groot ste deel vreemdelingen waren, uit andere streken van Spanje en Andalusie aange trokken om het gebrek aan handwerks lieden op te heffen. Dit zjjn de redenen, waarom het groot ste gedeelte van de burgers van Pampe lune deelgenomen heeft aan de staking of die staking moreel gesteun 7 heeft- De sociale strjjd van Pampelune heeft dus geen enkele politieke betekenis en er werd aan deelgenomen door arbeiders van alle politieke richtingen. Zelfs tal van invloedrijke personen stonden er niet af kerig tegenover, omdat zij bewust waren van de grote moeilijkheden en het onmen selijke lot van talrijke arbeidersgezinnen Dank zij deze wil om de politiek er ge heel buiten te houden werd elke geweld dadige manifestatie tegen regering of po litieke organismen voorkomen. Geen en kele politieke slogan noch van linkse noch van rechtse politieke strekking werd ge uit. Dit is een vermeldenswaardig feit, wanneer men het levendige en dikwijls heftige temperament van de Navarrezen kent. De staking zou gemakkelijk kunnen zijn geëxploiteerd door republikeinse of anti-Francogroepen van links en vooral door Carlisten, die in Navarre de „Na tionale Beweging" organiseerden. Als de linkse partijen gedurende de staking een politieke actie hadden wil len ontketenen, hadden zij de meest extremische jongerengroep van de Carlisten kunnen gebruiken voor mani festaties, gewelddaden of aanvallen te gen het huidige regime. Omgekeerd zouden de Carlisten zonder voorafgaan de afspraak hebben kunnen rekenen op de tactische steun van de linkerpartijen voor welke protestactie of anti-rege ringscampagne of aanvallen op de Phalanx dan ook. Doch er was niets van dat alles. De arbeiders wilden slechts brood en niets meer» voor het ogenblik althans De regering ac.ht het verlenen van, al dan niet beperkte, bevoegdheden op tand heelkundig terrein van tandtechnici in strjjd met het belang van de volksge zondheid. De tandheelkundige voorziening vormt, thans onderwerp van studie van een commissie van de Gezondheidsraad, ingesteld na de opheffing van de commis sie tandheelkundige voorzieningen. Bjj deze commissie is in het algemeen in stu die de tandheelkundig zowel als maat schappelijk meest wenselijke wijze van voorziening in de behoefte aan tandheel kundige verzorging in Nederland. In ver band hiermede wordt thans mede het pro bleem der tandheelkundige hulpkrachten bij de schooltandverzorgingsdiensten be studeerd. Aldus delen de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie mede in de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de vaste com missie voor Sociale Zaken en Volksge zondheid uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp ..aanvullende bepalin gen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkundige". Wat betreft, de gan2 van zaken bij de voorbereiding van het onderhavige wets ontwerp kan worden medegedeeld, dat in de commissie, welke de regering in dezen heeft geadviseerd, de tandtechnici nist waren vertegenwoordigd. Hierbij dient evenwel te worden bedacht, dat de com missie werd ingesteld voor de studie van vraagstukken betreffende de tandheelkun dige verzorging van het Nederlandse volk in het algemeen. In de subcommis sie. welke het vraagstuk van de tandheel kundige hulpkrachten en in het bijzonder dat van de z.g. gedupeerden heeft bestu deerd, zijn vertegenwoordigers van deze groepen gehoord en waren omtrent deze groep ook overigens voldoende gegevens bekend. De reden van de opheffing van de tand heelkundige commissie moet worden ge zocht in de omstandigheid, dat de tegen stellingen in deze commissie op den duur zo groot bleken, dat van haar geen vrucht bare arbeid meer kon worden verwacht. Als resultaten van het werk der commissie kan behalve het rapport over de z.g. ge dupeerden. worden genoemd een waarde vol rapport van een subcommissie over het vraagstuk der tandheelkundige hulpkrach ten. T aak-verlichtende hulpkrachten De regering zoekt de oplossing van het vraagstuk van een behoorlijke tandheelkundige verzorging van het Nederlandse volk niet in de richting van een nieuwe takafbakening tussen tandartsen en tandtechnici. Met name het ligt niet de bedoeling, de tandtech nici de bevoegdheid toe te kennen tot het toepassen van de beperkte tand prothese. Het zou onjuist zijn te veronderstellen, dat aan een bestaand tekort aan tand artsen zou kunnen worden tegemoet ge komen door uitbreiding met een aantal prothetisten. De oplossing van vorenbe doeld vraagstuk moet niet worden ge zocht op het, terrein van de prothetische behandeling, welke van de tandartsen betrekkelijk weinig tijd vergt, maar op dat van de conserverende behandeling van het gebit en bij de preventieve tandheel kunde in het algemeen. Het belang van V volksgezondheid brengt dus mede de opleiding van geheel andere hulpkrachten, die werkelijk de taak van de tandarts verlichten. Aangezien de positie van der gelijke hulpkrachten, zoals hierboven op gemerkt, in studie is, kunnen de minis ters niet ingaan op een vergelijking van deze positie met die van opticiens en vroedvrouwen. Gisteren is het in de Cyprische hoofdstad Nicosia opnieuw tot bot singen tussen Grieken en Turken ge komen. De Cyprioten van Turkse af komst staken verscheidene Griekse winkels in brand of gooiden de ruiten in. Zij namen aldus wraak voor het feit, dat maandag twee Turken door de Griekse Cyprioten zijn doodgescho ten. Britse troepen slaagden er tenslotte in 'de Turkse betogers te verspreiden. Voor de Turkse wijk is een uitgaans verbod ingesteld. Van alle mannelijke bewoners van Griekse afkomst in Nicosia worden op het ogenblik foto's en vingerafdrukken genomen. In Famagusta heeft een duizendtal Turken gisteren een protestbetoging gehouden. De demonstranten voerden de Britse vlag met zich mee en riepen „Wij willen wraak" en „Wij willen Grieks bloed". Incidenten deden zich hier echter niet voor. Het Griekse kabinet heeft inmid dels de ontslagaanvrage van de mi nister van buitenlandse zaken Spiros Theotokis afgewezen. De minister had zijn ontslag aangeboden naar aanleiding van de kritiek, die de kerk op Cyprus heeft geuit over zijn beleid. c Theotokis werd door de Cyprische Kerk verweten, dat hij te lankmoe dig jegens de Britten is. Kerkelijke autoriteiten te Athene hebben op hun beurt gisteren aan premier Kara- manlis verzocht Theotokis te ver vangen door iemand „met meer er varing en vechtlust", Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin zullen in de garnizoe nen Ede. Apeldoorn, Breda, Harderwijk en Leiden militaire parades c.q. défilés worden gehouden- Het défilé te Ede luidt tevens de her denking in van het vijftigjarig bestaan van het garnizoen. Het wordt gehouden op de rijksweg Ede—Arnhem tussen de Otterloseweg en de Langenberglaan en begint om 10.30 uur. De totale deelne mende troepensterkte bedraagt bijna 2800 man. Het défilé te Apeldoorn wordt gehou den op de Loolaan en begint te 10.30 uur. De totale troepensterkte is ruim 1000 man De parade te Breda begint te 10 uur met de ceremoniële inspectie van de troe pen op het exercitieterrein van de Chas- sé-kazerne. Het défilé wordt om 10.45 uur gehouden op de Grote Markt. Te Harderwijk heeft het défilé plaats te 11.45 uur op de Markt Het défilé te Leiden begint te 9.30 uur en wordt afgenomen voor het stadhuis in de Breestraat. De troepensterkte is ruim 1000 man. MET MELK meer mans, met karne melk meer kilometers. Motorboot bezitters, het is straks niet meer nodig het wuivende riet te gaan bekijken met een neus vol dure benzinedamp. Dat hebben we aan Joop Hogenhout uit Haar lem te danken, die benzine net goed ge noeg vindt voor zijn sigarettenaansteker, als hij geen lucifers bij zich heeft. En wat lag meer voor de hand dan karnemelk voor vervanging. We zitten krap in onze oliebronnen, maar koeien ook die op vier poten hebben we op ruime schaal. Natuurlijk komt geen volle melk in aan merking, want eerst moeten de fabrie ken roomboter maken voor de export. Hogenhout heeft lang met zijn kornuiten zitten puzzelen en dokteren, maar het is voor elkaar. Een keurige buitenboordmo tor, welke alleen maar karnemelk lust met twee schepjes suiker. Zondag is hij de machine op het Spaarne gaan proberem en het is prima gelopen. Denk u eens in, watergeuzen voor één dag, wat een mogelijkheden. Je gaat 's morgens opstap met een litertje karne melk in de ingewanden van het vaartuig en dan heb je de eerste 10 uur geen omkijken- meer. Mocht het mechanisme tussen de molentjes en de dijkjes onverhoopt toch droog komen te staan, dan is er nog geen man overboord. Poot, die goeie landman met rijmelen als nevenbetrekking, heeft de koeien eens wandelende botervaten ge noemd, maar dat is toch wel echt uit de tijd. Wandelende pompstations klinkt van nu af beter. Geen in de olie gedoopte zwengelben gel, maar boerendochters blozend en struis, wat dacht u zorgen voor de be diening. Maar nee, geduldige lezer, technisch onderlegde collega's vertellen mij nu juist, dat die nieuwe brandstof alleen het uiterlijk met karnemelk gemeen heeft. Dat wist u natuurlijk al lang, want u leest de krant goed. Het spijt me. En wannéér het niettemin heus waar was geweest dan nog had waarschijnlijk nimmer dit vaderlandje produkt voor de voortbeweging van onze bootjes zorgge dragen. Er zijn tenslotte nog altijd een paar lieden, die erg veel in de karnemelk te brokkelen hebben. Het gekke is. dat ze allemaal naar benzine ruiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5