Wettelijke regeling van auto rijschoolwezen in Nederland in een impasse pure koffie MOCCONA Honderden slapende scholen Overspannen moeder doodde eenjarig dochtertje Internationaal congres in Amsterdam Door open raam naar buiten geslingerd Schip in aanvaring met vuurtoren Vader, moeder en 12 kinderen emigreren naar de V.S. Groot Limburgse cultuurdagen PAGINA 5 Ontploffing op gasfabriek te Culemborg Bescherming nodig Kink in de kabel Samenspraak 50.000ste TELEFOONAAN SLUITING IN DISTRICT UTRECHT In 1965: dubbele aantal Anier. kath. immig'ratie-organi satie zorgt voor huisvesting en werk Met Moccona de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! THOMASSEN DRIJVER NIJMEGEN KRIJGT R.-K. VORM SCHOOL VOOR DE DETAIL HANDEL VOOR DE MAAND MEI Het bekroonde boek Geen kamergeleerde De politie te Veendam heeft de 29-jarige M. N. - S. aldaar aangehouden omdat zij verleden jaar haar eenjarig dochtertje heeft gedood. Er waren destijds in de eigen familie kring al vermoedens gerezen maar toen kon echter geen enkele aanwijzing worden verkregen. Thans echter heeft de vrouw bekend het kind door verstikking om het leven te hebben gebracht. Toen op een ge geven ogenblik het kind aanhoudend lag te huilen terwijl bovendien haar drie andere kinderen met elkaar aan het ruziën wa ren. had zij volkomen overspannen een paar zakdoeken, een deken en een tafel kleed _op het gezicht van de kleine ge legd en daar bovendien nog een luier mand opgezet. Vervolgens was zij het huis uitgelopen. Toen zij zich na ongeveer twintig minuten realiseerde wat ze had gedaan, keerde zij ogenblikkelijk naar haar woning terug, maar het kind gaf geen te kenen van leven meer. Ze had nog wel getracht door het nat maken van het hoofdje en de polsen de levensgeesten op te wekken, hetgeen echte niet meer mocht gelukken. De daarna ontboden huisarts kon slechts de dood con stateren. Enkele uren tevoren was deze arts ook al geweest in verband met het voortdurend huilen van het kind. Daar om werd aangenomen dat het kind iets mankeerde en dat het tengevolge daarvan was overleden. Er is nu gebleken, dat het een paar dagen voor zijn dood een speld had ingeslikt. De vrouw is reeds in haar jeugd in een psychiatrische inrichting verpleegd, en verkeerde na haar arrestatie in zulk een toestand, dat zij opnieuw in een inrichting moest worden opgenomen. (Van onze correspondent) Bü het slopen van het produktiebedrijf van de Gasfabriek te Culumborg werkt men met snijbranders. Bij het afsnijden van de toevoerleidingcn in het z.g. zui- vcrhuis schoot gisteren plotseling een grote steekvlam in de lucht. De 19-jarige N. uit Amsterdam, die uit voorzorg tel kens zand op de in brand geraakte teer- afval wierp, werd zes meter weggeslin gerd om via een open raam buiten te be landen. Een van de zuiverkisten vloog tegen de zoldering van het gebouw en beschadigde de muren, om daarna enkele meters ver der terecht te komen. De arbeider, die de snijbrander hanteerde, kreeg wonder bo ven wonder geen letsel. De onfortuinlijke jongeman bleek lichte brandwonden aan het gelaat en verschroeide haren te heb ben opgelopen. De oorzaak van de ontploffing moet ver moedelijk worden gezocht in het vrij ko men van gassen. (Van onze Amsterdamse redactie) Iedere bezitter van een rijbewijs in ons land wordt bevoegd geacht tot het oprich ten van een autorijschool en dus tot het geven van auto- of motorrijlessen, ook ai beschikt hij in wezen niet over de nodige technische en verkcerswettelijke kennis noch over de nodige onderwijscapacitei ten. Dit is de bona fide organisaties van autorijscholen en met name de oudste bond: de vakafdeling Auto- en motorr- scholen van de F.N.O.ï?., de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer een doorn in het oog, omdat volgens haar hierin een groot ge vaar schuilt ten aanzien van de veiligheid op de weg en de bescherming van het be trokken bedrijf. Het is noodzakelijk, zo meent zij, dat er controle is op het be roep van instructeur, dat een enorm ver antwoordelijkheidsgevoel, grote mensen kennis en veel vakbekwaamheid vereist; een controle op wettelijke basis. In Ne derland ontbeert men zo'n wettelijke rege ling nog steeds. De vakafdeling der FNOP, die in de tien jaren van haar bestaan onvermoeid geijverd heeft voor de bescherming van het instructeursberoep, heeft nu 'n inter naal congres georganiseerd, te hou den op vrijdag 27 april in Bellevue te Am sterdam, met als onderwerp: „De taak van de overheid bij de opleiding tot auto mobilist en de regeling van het autorij- schoolbedrijf". Deskundigen uit twaalf Europese landen zullen op dit congres re feraten houden, waarin zij uiteen zullen zetten hoe in hun landen de regeling, al dan niet op wettelijke basis, is; hoever de overheidsbemoeiing gaat en in hoeverre de vakorganisaties daar invloed hebben op de ontwikkeling van het rijschoolwezen en de vorming van de automobilist. De FNOP verwacht van deze gedach- tenwisseling veel. Immers, in ons land is men thans in een impasse geraakt. Op het ogenblik zijn bij het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen ongeveer 1800 autorijschoolhouders gere gistreerd, verdeeld over een zevental or ganisaties. Maar er zijn veel meer scho len. Bij de diverse Kamers van Koophan del staan b.v. nog honderden „slapende" autorijscholen ingeschreven in Haarlem alleen al 200 die ogenblikkelijk kunnen beginnen als ze willen. Aanvankelijk heeft men de nodige bescherming tegen beunhazerij en dergelijke willen vinden in een vestigingsregeling gebaseerd op de nieuwe Vestigingswet Bedrijven .54 maar dit bleek toch niet de juiste oplossing te zijn omdat de zo zeer gewenste sanering van de bestaande ondernemingen daarmee achterwege zou blijven, geen regels zou den worden gesteld voor de vakbekwaam heid van de instructeur en er geen con trole zou kunnen worden uitgeoefend op het materiaal. Aangedrongen werd op een aparte „Autorijschoolwet". Een speciale studie commissie kwam tot de conclusie, dat dit inderdaad de aangewezen weg zou zijn, maar plotseling kwam er een kink in de kabel. Minister Algera bleek niet van zins te zijn, zulk een wet bij de Kamer in te dienen, omdat art. 208 van de Grondwet verbiedt het onderwijs aan banden te leg gen en er stemmen opgingen, dat ook auto rijscholen onder onderwijs vallen. Het spreekt vanzelf, dat de bewindsman niet tegen de grondwet wilde zondigen. Hij vroeg advies aan zijn collega, minister Cals van O.K. en W.. die naar verluidt gesteld zou hebben, dat er z.i. geen be zwaar tegen een aparte wettelijke rege ling zou zijn. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft daarop twee profes soren in het staatsrecht, prof. Donner en prof. Ripperda Wiersma om raad ge vraagd en beide heren zouden tot de uit spraak gekomen zijn, dat minister Algera inderdaad met het indienen van een auto rijschoolwet de grondv :t zou schenden. Deze vervelende ontwikkeling van de gang van zaken is voor de FNOP geko men als een donderslag bij heldere he mel. Intussen is het volgens haar nog de vraag of deze vorm van onderricht kan worden ondergebracht 1 het begrip „on derwijs" dat de nu anderhalve eeuw oude grondwet daaronder heeft willen verstaan. De FNOP wil nu het hare ertoe bij dragen om de mening als sou de grondwet geschonden worden met een eigen rege ling, doelmatig te weerleggen en verder zal zjj zo veel mogelijk de vinger leggen op de wonde plekken in het Nederlandse autorljsehoolwezen. Een eerste stap is het komende congres dat tot resultaat zal dienen te krijgen, dat er een internationale commissie zal wor den opgericht. Een tweede poging om tot sanering te komen gaat uit van het minis terie zelf, dat diverse bonden uitgenodigd heeft tot een samenspraak om een meer innige samenwerking tussen de organi saties te bereiken. De zeven bonden zijn de A.B.A.N., de K.N.A.C., de A.N.W.B., de F.N.O.P., de B.B.N, de BOVAG en de BEA, welke laatste (Bond Erkende Auto rijscholen) door sommigen niet als bona fide beschouwd wordt Mr. Spitzen, de secretaais-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal het congres in Bellevue vrijdag openen, omdat minister Algera verhin derd is. Gisteren is de 50.000ste telefoonaanslui ting in het telefoondistrict Utrecht tot stand gebracht door aansluiting van het perceel L. Koppenlaan 18 te Soesterberg, bewoond door de heer J. B. M. Bremer, op het telefoonnet Huis ter Heide- Op 4 december 1883 werd door de Bell Telefoon Mij. de eerste telefooncentrale in Utrecht in dienst gesteld. Het aantal aansluitingen bedroeg einde 1930 onge veer 13.000. Na de oorlog is de groei van de telefoondienst spectaculair te noemen: einde van de oorlog ongeveer 24.000 aansluitingen, einde 1950 ongeveer 35.000 en einde 1052 ongeveer 40.000. De op de verschillende tot het district Utrecht behorende telefooncentrales ge koppelde 50.000 aansluitingen voeren jaarlijks ongeveer 42.000.000 lokale en 23.000.000 interlokale gesprekken- „Toen ik het las ben ik gaan blozen"- Deze woorden zei mr. A. Dirkzwager, voorzitter van de raad voor de scheep vaart, gisteren aan het begin van het on derzoek naar de oorzaak van de aanvaring van het m.s. „Duiveland" met de vuur toren van Drogden, die midden in het wa ter staat. Deze weinig voorkomende aanvaring is gebeurd op 9 maart van dit jaar. Het m.s. „Duiveland" op weg naar Kopenhagen verspeelde bij de aanvaring zeven ton cokes van de deklading, maar liep verder geen schade op. De kapitein I. P- G., als betrokkene gehoord en de stuurman K. de B. als getuige verschenen, spraken el kaar tegen De kapitein vertelde, dat hij vijf minuten voor de aanvaring uit de kaar- tenkamer was gekomen, maar volgens de stuurman stond de kapitein al een kwar tier, voordat de „Duiveland" langs de vuurtoren schampte, op de brug. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J- Metz, noemde deze aanvaring „een heel merkwaardig voorval, dat als een lopend vuurtje door de scheepvaart van de gehele wereld de ronde heeft ge daan. Niet alleen is door deze aanvaring schade toegebracht aan het schip, maar bovendien aan de reputatie van onze vlag". Hij achtte de kapitein schuldig en verzocht de raad een berisping uit te spre ken. Vandaag vertrok het 14 personen ster ke gezin van de familie Dooyes uit Den Haag met de K.L.M. naar de Ver. Staten. Dit is het eerste grote gezin uit Neder land, dat naar de Ver. Staten emigreert onder de Refugee Relief Act en onder di recte verantwoordelijkheid van de katho lieke immigratie-organisatie in Noord- Amerika. De immigratie-sectie van de National Catholic Welfare Conference heeft gezorgd voor huisvesting en werk en daarmede voldaan aan de eisen, die de Amerikaanse wet stelt. De familie Dooyes vertrekt naar Grasse- point in de staat Michtg-n. Het oudste kind is 16 jaar het jongste 1 jaar. Vrij dagmorgen om 7 uur plaatselijke tijd, ko men zij op het vleigveld Idlewood bij New-York aan. De Groot-Limburgse cultuurdagen zul len worden gehouden op 26 en 27 mei te Bilzen (België). Deze cultuurdagen. die het vorig jaar moesten worden afgelast wegens de Belgische schoolstrijd, worden georganiseerd door de Groot-Limburgse werkcommissie der beide culturele raden. De dag der Limburgse Volkscultuur be gint zaterdagmiddag 30 juni in Roer mond en wordt zondag 1 juli voortge zet te Grathem-Oler, waar dan tevens het oud-Limburgs schuttersfeest wordt ge houden. In do vergadering van aandeelhouders der Blikemballagefabriek Thomassen Drijver N.V. te Deventer was het ver eiste quorum niet aanwezig om over de voorgestelde statutenwijziging te be slissen. In verband hiermede is voor 11 mei a.s. een nieuwe verandering uitge schreven. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gisteravond besloten medewerking te ver lenen aan de oprichting van een r.k. vormschool voor de detailhandel en aan de oprichting van een schoolgebouw voor buitengewoon lager onderwijs. Verder verleende de raad aan de bur gemeester de bevoegdheid tot het geven van vergunning voor gemengd zonneba den. Tot nu toe was het gemengd zonne baden alleen in de middaguren toege staan. ener kathedraal", in „Christus' oudste gewaad" een studie wijdde aan de chris telijke geest die de oude kunstvormen nieuw leven gaf. Dat hij de „Atlas der Westerse beschaving" samenstelde. Dat hij tenslotte een revolutionaire theorie over het ontstaan der Franse gothiek verwerkte in „Keerpunt der middel eeuwen", het boek dat in het bijzonder aanleiding werd tot de bekroning met de Brand-van Gent-prijs. Op een herfstdag in 1946 stond de schrijver in dc kathedraal van Sens. „Plotseling", zo schrijft hfi in dat boek, „werd ik, een zoveelste maal getroffen door de onvergelijkeIjjke eenvoud en kracht, welke dit interieur onderschei den van alle andere vroeggothische". Zoekend naar een verklaring van deze volmaaktheid kreeg hij de inval, die dc inhoud van het boek bepaalt- Sens be vatte het beslissende visioen van dc gothische toekomst. „In het schip van Sens heeft later de meester van Char- tres zjjn ruimte-dispositie gevonden: flat wil derhalve zeggen dat de eigenlijke „gothische bisschopskerk als ruimtelijke schepping teruggaat op het plan van Sens en dat de onbekende meester die het plan van Sens tekende, de meestcr- worp dier dagen heeft gewaagd". Vanuit deze trouvaille, die de tradi tionele opvatting doorbreekt dat de go thiek haar eerste sporen vertoont in de abdijkerk van St.-Denis, begint de schrij ver een penetrante studie over de tijd rond 1130, het jaar waarin de plattegrond van Sens op het perkament werd ge bracht. In de volgende hoofdstukken schildert hij de geweldige veranderin gen die de eeuw van St.-Bernardus in het christelijke bouwen en beelden heeft gebracht en hij besluit het boek met een groots panorama der christelijke sensi biliteit vanaf de omwenteling na Cluny, via de late middeleeuwen, de barok, de romantiek, de neo-gothiek tot in onze dagen nu wij weer terugzien naar het voorland der oud-christelijke kunst waar de essentiële trekken van de geloofsbe leving het duidelijkst beeld werden. Met recht heeft de jury voor de Brand- van Gent-prijs juist dit merkwaardige boek speciaal genoemd bjj een bekro ning die ook voor elk der andere door prof. v. d. Meer geschreven werken op haar plaats zou zijn geweest- uuewei prot. dr. P. Lr- van dei- Meer algemeen als een der briL- jantste wetenschappelijke auteurs van onze tijd wordt beschouwd, is zijn werk tot dusver met geen enkele litteraire prijs bekroond. Sinds vandaag bestaat dit onrecht niet meer: aan prof. v. d. Meet is heden op de vergadering van de r.-k. uitgevers- en boekhandelaren- vereniging „St.-Jan" te Utrecht de Brand-van Gent-prijs 1956 toegekend voor zijn werk en speciaal voor zijn in 1950 versche nen boek „Keerpunt der middel eeuwen". Met deze zeer gerecht vaardigde bekroning is eindelijk recht gedaan aan een der weinige katholieke schrijvers van groot formaat die ons land rijk is. Prof. v. d. Meer is sinds 1938 hoog leraar aan de Nijmeegse universiteit- Daarvóór heeft hij tien jaar in de ziel- zorg gewerkt, eerst in Oud-Zevenaar, daarna te Hilversum. Zijn benoeming tot hoogleraar in de christelijke archeologie kwam voor insiders niet onverwacht. Zij kenden de kwaliteiten van de jonge geleerde, die zich reeds bij zijn studies aan de seminaria van Culemborg en Rijsenburg onderscheidde en daar reeds getuigenis aflegde van zijn verbluffen de belezenheid en zijn even verbluf fende schrijfkunst. De christelijke archeologie was het terrein van zijn voorkeur. Studiereizen naar Rome en naar alle gebieden waar de zichtbare overblijfselen van de oud christelijke en middeleeuwse kunst zijn kennis en zijn verbeelding konden ver rijken, bereidden hem voor op een we tenschappelijke carrière in grote stijl, die aanving met een proefschrift over de oud-christelijke kunst. Juist deze studiereizen hebben een grote invloed uitgeoefend op het karak ter van prof. v- d. Meers publikaties. Hü is geen dorre kamergeleerde ge worden, die nit oitde teksten nieuwe boe- Als één mens deze woorden met overtuiging mag spreken, dan is het Pius XII. Hij was bij dit ingrijpen Gods in onze tijd heel bijzonder het instrument. Hij is Zich daarvan duidelijk bewust. In 1942 heeft Hij de wereld aan Maria toegewijd Nog onder de oorlog stelde Hij het feest van Haar Onbevlekt Hart in. Hij heeft de dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming uitgesproken Hij is de grote stuwer der Mariacongre- gaties. Het jaar 1954 is op Zijn per soonlijk aandringen een jaar van on gekende Mariahulde over heel de wereld geworden. En tenslotte op Allerheiligen van dat Mariajaar kon digde Hij in een plechtige zitting in tegenwoordigheid van talrijke kar dinalen. bisschoppen, priesters en gelovigen een nieuwe (en tegelijk oeroude) Mariatitel en een nieuw feest af. Maria Koningin. Het vorig jaar kon dit feest nog niet gevierd worden omdat de mistekst nog niet was samengesteld. Dit jaar zal dat voor de eerste maal geschieden, wel niet op 31 mei, omdat dan Sacra mentsdag valt. maar verschoven naar 1 juni. Heel de maand mei zal reeds staan in het teken van dit feest, om dat de Paus als maandintentie van het Apostolaat des Gebeds heeft voorgeschreven: „dat de volkeren -jet het er voor zijn broodwin ning niet gunstig uit want dc paarden Ding niet crauw door gn laten him hebben zo iev0Udig niet beslaan, hoeven dan een mensen tegen_ Men kont n g die vakdiploma's kwaad ajged? ^rant van woensdag zingen maar sinds d® lager. Die olijke smid ze wel een t<ici dan tocll maar een haJf uit Boekelo heef de ingenieur uitgehan- ■ïaar lang mijnheel btenaarspost bekleed gen en een hoge a Sociale Zaken. Een op het Ministerie natuurlijk bij en ook beetje flair kwani Maar voor alles, de een beetje fantas-.ddipioma en had nu man bezat een sn dat hij met de hoog- een zodanige kenn. uithet Suurhoff_ geleerde Delft^tip v0n meeblazen, zonder orkest zijn partijtje W» dat het gauw va ^oe meer boe be_ Nee, boekenwij een mooj getuig- ver, zeg ik ma letter> dat is je ware. schrift m G°tisc rtje van hierboven Als het ™elkbe'°rgvoikliedert of voor de morst en de gang gewicht niet zoveel inhoud en het jms 6 de percen_ interesse heeft, n™ en globuline in de tages caseïne alDun ,g melk maar op zij" hem vergeven. platen-album „Rome", een amper 32 bladzijden omvattende tekst. Het hele wezen van Rome, zijn topografie als uit een vliegtuig gezien zijn historie, zijn godsdienst- en kunst geschiedenis, zijn sfeer en zijn men sentype, is in dit korte bestek in gela den formuleringen samengepakt. Deze 32 pagina's vormen in zekere zin prof. v. d- Meers meêsterstuk. Daarbij zien wij geenszins over het hoofd dat hij de prachtige „Catechismus" schreef, een zeer persoonlijke belijdenis van heel de katholieke levenswerkelijkheid, en dat hij uit Augustinus' preken, uit eigen aanschouwing in Noord-Afrika en door scherpzinnige materiaalstudie de biogra fie „Augustinus de zielzorger" schiep. Dat hij de Franse middeleeuwen be schreef in de onvolprezen „Geschiedenis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5