Limburgia overleefde penalty Maar ADO brak de egel stelling daarna tóch open Honkballers nu ook aan de start Eind liovens moreel voorkwam een „vlotte" Fortuna-zege Tennis-competitie met uitstel dreigt rommelig te worden Twee ha tig par lij en voor Gelier Maar ditmaal niet op winst *sr. T.v.-uitzending Nederland-Ierland bij Europese Voetbal Unie aanhangig Elfde jongens-toernooi van Aeolus om de Jan van Dun-beker Brunssummers gaven met het initiatief ook de overwinning uit handen GVAV greep laatste strohalm tegen BYV ITT fïSSSS"'- Bokssensatie in Londen Rotterdamse Judo school in Den Haag en Delft Tennissers wennen aan de banen in Ankara Competitie in het teken van... Rome Matige ontmoeting eindigde gelijk (1-1) Thor/RW kan zijn positie versterken Beker-finales hockey op Koninginnedag Nederland-Duitsland op dubbel B-niveau Kandidaten-toernooi in volle eindspurt Spassky is zelfs op weg naar revanche Smyslov-Bronstein in vliegende tijdnood Als het toernooi géén winnaar krijgt DONDERDAG 26 APRIL 1955 PAGINA 9 Met verrassende aanvallen Kolossen op lemen voetstuk SCHOTSE AMATEURS VOOR CONTINENTALE TOURNEE Tweede ronde tegen Chili INVITATIE NAAR DE WEST Voor wereldtitel dammen NIEUW WERELDRECORD KOGELSLINGEREN GEEN P AARDEN-KOERSEN IN BERGEN OP ZOOM W# Twee semi interlands hockey Ervaren heren en jonge dames Belaagd door de B.V.V.-er Van Beurden klimt GVAV's toch al zo lange keeper Roffel hoog de luclit m om een voorzei weg te werken; links de Groninger back Drewes, ree ts de Bossche invaller Bergen ■B Filip heeft angst De uit sla gei n GeilerSpasskv Regeling der barrages FUSIEPLANNEN IN ZWOLLE Tussen de Boys en PEC TWEE AUTO-COUREURS DODELIJK VERONGELUKT (Van onze sportcorrespondent) BRUNSSUM, woensdagavond. A.D.O-'s blonde middenvoor Verhoek greep, 12 minuten voor de afloop van het keiharde duel dat Limburgia en de Hagenaren in de „hel van Brunssum" voerden, vertwijfeld naar zijn hoofd. Temidden van het scherpe verweer, waarin de blauwhemden in een egelstelling waren gegaan en op het moment dat invaller-keeper Giepmans een voorzet van de Haagse aanval onschadelijk maakte, liep back Droll een der A.D.O.-aanvallers nogal hardhandig opzij en scheidsrechter Martens was met zijn penalty onverbiddelijk. Verhoek zou het vonnis voltrekken, maar schier door de zenuwen verlamd schoot hij de bal meters muist Drie minuten later kreeg A.D.O. de gelijkmaker echter toch. Lex Rijnvis legde op de linker wing de basis voor een combinatie, waaruit het leer voor de voeten kwam van Theo Timmermans, die zich ineens los van de zich opeen hopende Limburgia-verdedigers rukte en van dichtbij een keiharde schuiver in het net joeg: 2-2. TIMMERMANS gelijkmaker A D O kwam daarmee wel fortunilijk aan een gelijk spel, dat er na de rust eigenlijk niet meer in had gezeten, Even fortuinlijk als de Hagenaars in de 10e minuut van de éérste helft reeds de leiding hadden geno men, toen Limburgia's stoere stopper Piet Bruist bij een scherpe pass van Theo Tim mermans het leer verkeerd op zijn slof kreeg en jammerlijk langs zijn eigen doel man knalde. Bruist beukte met beide han den in 'n wanhoopsge baar zijn hoofd, maar toc'h was Limburgia mentaal sterk genoeg om deze tegenslag te kunnen verdragen. De gastheren wierpen zich met een tomeloos elan in de strijd, Spanjer en Hellemons veroverden in grootse vorm het middenveld en braken daar de weg voor de Brunssumse aanvallers naar het A.D.O.-doel open. In de Haagse ge lederen moest men alle hens aan dek roepen, doelman Kok moest een serie prachtige reddingen op zijn naam schrijven, maar alle Haagse inspan ningen konden toch niet beletten dat kort voor de rust Feijen met een prachtige kopbal uit een scrimmage de gelijkmaker scoorde. Na de hervatting nam Limburgia op nieuw het initiatief in .handen en binnen 4 minuten stonden de Brunssummers vóór toen Feijen op een verre vrije trap van Bruist goed doorging en van korte afstand Kok geen schijn van kans liet. Limburgia scheen toen de winnende partij te gaan worden, want iet bleef in de meerderheid en A.D.O. zag geen kans om het Bruns sumse offensief in te dammen. Totdat de blauwhemden tegen het einde bij het ingaan van het laatste kwartier, tè veel zekerheid wilden nemen en zich in de verdediging terug trok. Daarmee gaven zij het initiatief prijs en onder aan voering van Theo Timmermans buitte A.D.O. onmiddellijk de kans uit om de (Van onze sport-correspondent). DE VLIERT, woensdagavond. GV.A.V. heeft zich vanavond in Den Bosch aan de laatste strohalm vastge klampt, d*e de ,iu'dige competitiestand de Groningers nog toereikte. Met fris, ver rassend en doortastend aanvais-spel, waar de B V V -verdediging maar moeilijk vat op kón krijgen, scoorden de Noorderlin gen slechts écn treffer, maar de voor sprong werd tot de laatste minuut van de strijd met de grootste zorg bewaard. De Bosschenaren ver'j" tacomben van De VHcrt - schap, dat hun ned"!a£jSwas het B.V.V.. dig was geweest, ook al het ontb team dan Sehandicapt d Qve - Vli?fete™lliKhWsterké,e den nu een voorhoede die h Par <- s^den1 ongDecÓmpn°ceÓ"dL en onder hun typische spel van lange harde passes afvuurde en Krijgh miste - ^egkon la°tUe* een kans, die hij met onbenut 01 In de tweede helft leek k®' even op, dat de thuisclub de a offe'n_ spoedig zou wegwerken, maai sief dat B.V.V. ontketende levcrd^slechts hoekschoppen op. of schoten, ron;n_ doelman Roffel wel raad wist. .delyk trWeber mowte^de RV.vAupporters er varen dat hun favorieten thuis maar heel moeilijk tot een zege kunnen komen. aanval over te nemen. Limburgia's egel stelling werd zwaar op de proef gesteld men ging nerveus doen. gaf de reeds ge noemde penalty weg. overleefde dat. maar moest tenslotte, zoals gezegd, tóch de ge lijkmaker toestaan. In de resterende 9 mi nuten was toen geen winnend doelpunt, naar welke zijde ook. meer mogelijk. John Simpson, de manager van de Brit se zwaargewichtboksers Don Cockell en Jack Gardner, heeft verklaard dat hij beide boksers zal aanraden om er maar mee op te houden. Cockell en Gardner moeten op 28 mei in de ring komen voor een gevecht om de zwaargewichttitel van het Britse Rijk, die in het bezit is van Cockell. Dinsdagavond deed zich echter het op merkelijke feit voor, dat de twee pugillis- ten allebei binnen twee ronden werden uitgeschakeld in afzonderlijke gevechten, welke min of m«er als voorbereiding gol den, tegen boksers, die men eigenlijk spar ring partners zou kunnen noemen. Jack Gardner verloor van de Jamaicaan •Toe Bygraves nadat hij in het begin van de twee ronden een hevig bloedende oog- wonde had opgelopen, zodat de scheids rechter de strijd liet staken. Don Cockell, die zeven maanden niet in de ring had gestaan, werd in de tweede ronde knock out geslagen door Kitione Lave van Tonga, een eiland in de Stille Oceaan. Beide gevechten, die op tien ronden waren vastgesteld, duurden niet langer dan vijf minuten. Vince Condoy, de manager van Kitione Lave, zei dat hij zijn bokser van nu af aan als Brits kampioen beschouwde- „Wanneer een zwaargewichtkampioen (Cockell) in de ring stapt, draagt hij zijn titel mee zo luidde zijn argument. Voor de Haagse afdeling van de Katho lieke Rotterdamse Judo-school van de heer J. Derkse deden gisteravond 16 van de 18 opgegeven kandidaten examen voor de gele band. de eerste graad der jonge judoka's. Er slaagden er 15. Er waren tal rijke vooraanstaande Haagse jeugdleiders, die zich enthousiast betoonden en de op voedende waarde van goed beoefende ju do-sport prezen. Goed judo, zoals de heer Derksen in zijn demonstratie liet zien en waarbij de katholieke opvattingen onaf scheidelijk zijn. De heer Derkse heeft voorts het, ver zoek gekregen van de Ned. Kath. Sport bond in het district Delft om van zijn Rot terdamse school ook in Delft een afdeling onder tebrengen. De Schotse voetbalbond heeft 15 spe lers aangenomen voor de wedstrijden te gen de amateurelf tallen van Duitsland op 21 mei te München, Zwitserland op 23 mei te Luzern en Nederland op 30 mei in Den Haag. Niet minder dan tien hun ner behoren tot Queens Park Glasgow, de enige amateurploeg die in de Schotse beroepsleague uitkomt. t Beter dan zij aanvankelijk vermoed had den,beginnen onze spelers aan de harde baan waarop de wedstrijd Turkije-Neder- land gespeeld zal worden (tenslotte toch de baan voor het clubhuis, ondanks de schaduw in de namiddag) te wennen. De blessure welke Dehnert vorige week in Nederland aan zijn voet heeft opgelopen is vrijwel genezen. Hij oefent geregeld mee. De hitte-golf heeft plaats gemaakt voor veel koeler weer, wat onze spelers zeer welkom is. Het Turkse spel, dat zij maar kort zagen, heeft geen bijzondere indruk gemaakt, zodat er in onze ploeg een gematigd optimisme heerst. Onze tennismedewerker tekent hierbij aan: Mocht de wedstrijd tegen Turkije door onze ploeg worden gewonnen, dan zal de tweede ronde een ontmoeting Nederland- Chili brengen. Chili brengt de sterke Aya- la (die pas nog Drobny met 8—2 6—2 61 versloeg!) en Hammerstey in het veld. De K.N.L.T.B. heeft de data voor die wedstrijd bij voorbaat vastgesteld op vrij dag 10, zaterdag 11 en zondag 12 mei. De vraag rijst of het niet juister waren op donderdag 10 mei (Hemelvaartsdag) te be ginnen en op zaterdag te eindigen. Alle kans dat de belangstelling op donderdag véél groter is dan op vrijdag, terwijl dan op de zaterdag twee enkelspelen in plaats van één dubbelspel gespeeld moeten wor den. En bovendien is de zondag dan geheel vrij voor de competitie. Het voor de Kon. Ned. Honkbal Bond zo belangrijke seizoen 19a6 neemt zater dag en zondag a.s. een aanvang. Dit jaar zal Nederland voor de eerste maal deel nemen aan de wedstrijden om het Euro pese kampioenschap, die begin juli in Ro me worden gespeeld. In de eerste plaats zal dus het komende weekeinde de aan dacht uitgaan naar de spelers, die door coach Keulemans zün uitgezocht om deed te nemen aan de centrale training. Het is ruet zo eenvoudig aan het be- gin van een nieuw seizoen reeds voor- spellingen te doen, zeer zeker niet nu meerdere teams nog niet volledig kun nen uitkomen in verband met nog te spelen voetbalwedstrijden. In afd. A gaat Ajax op bezoek bij E.H.S., een voor de Amsterdammers moeilijke wedstrijd, waarin werpeT Schui temaker zal willen bewijzen dat hij niet ten onrechte tot de geselecteerden be- ,ioc" bouden wij het op de gasten. O.V.V.O. ontvangt T.Y.B.B. en dit bete- (Van onze sportcorrespondent). GELEEN, woensdagavond Het sterke moreel van Eindhoven heeft de vlotte zege, die Fortuna '54 leek te gaan halen, in de weg gestaan. De 8000 toeschouwers, die van een matige ontmoeting getuigen zijn geweest, zagen reeds na 5 minuten een gave voor zet van Carlier door Huys in een doelpunt omgezet, maar de Eindhovenaren bleken door dit snelle succes van hun rivalen niet van hun stuk gebracht te zijn. Zij veroverden op een teken van Frans van Tuyl in de volgende minuten direct het middenveld, waardoor de Eindhovense aanvallers met een actieve Schmidt, Van Rooy en Louwers permanent in duel raakten met de Geleense verdedigers. De gasten durfden echter niet door te zetten en zochten het tijdens hun opmars in schoten van grote afstand, waarmee men bij doelman De Munck niet behoeft aan te komen. Notermans onderbrak diverse aanvallen, maar door zijn slecht plaatsen wierp zijn zwoegen geen succes af. Het Eindhovense overwicht vond na 25 minuten eindelijk zijn beloning in een treffer van Schmidt: 1 1. Direct na de rust werd Fortuna weer gealarmeerd door een hoog schot van Schmidt (over de lat), maar de Limbur gers vonden daarna de tijd aangebroken, naar een hoger tempo over te scha kelen. Toen moesten de Eindhovense kanthalves meer en meer terrein prijs geven. Carlier op de lin kervleugel was bijzonder goed op dreef. Hij lanceer de voorzet op voorzet van kwaliteit, maar zij waren aan Appel en Huys niet be steed Huys bracht de For- tuna-supporters in vertwijfeling toen hij alleen voor doel nog kans zag naast te schieten. Een zestal corners vci-raadde het For- tuna-overwicht, maar onder aanvoering van Frans v. Tuyll bleef de Eindhovense verdediging alle gevaar keren. Tegen het einde kon Eindhoven zich weer aan de Limburgse druk ontworstelen en kraakte het in de Fortuna-defensie nog even. Pieneman voorkwam tenslotte een doel punt van de gasten, toen De Munck al geslagen was en een schot van Louwers werd door de paal gekeerd. Het bleef 1—1. kent de volle winst voor de landskampi- gewassen blijken, terwijl Sparta in eigen oenen. R.C.H. zal niet tegen H.H.C op- omgeving Kennemerland de baas blijft. In afdeling B zal A.B.C. in zijn eerste wedstrijd de steun van werper Housing moeten ontberen, doch_ het t®It Ben Tromp weer in zijn gelederen. Wij zien de punten naar Amsterdam gaan. E.D.O. H.F C. in Haarlem belooft een spannen de ontmoeting te worden, waarin de be zoekers een kleine zege zullen behalen. Ook de strijd tussen Schoten en T.I.W. zal door de bezoekers worden gewonnen, terwijl V.V.G.A. op eigen terrein van H.C.K. gaat winnen. De Koninklijke Nederlandse Dam Bond heeft voor het toernooi om het wereld kampioenschap dammen, dat van 5 no vember tot en met 1 december in Ne derland wordt gehouden, de Surinaamse dambond een uitnodiging gezonden. De Nederlandse Bond is bereid de kosten van het verblijf in Nederland te dragen. Ook Curacao, Aruba en Bonaire ont vingen een invitatie. Op de eerstvolgende vergadering van de Surinaamse bond zal worden beslist of men de uitnodiging ac cepteert. Tijdens atletiekwedstrijden te Moskou heeft de Rus Mikael Krivonosov het We reld record kogelsingeren, dat sedert 4 augustus van het v.o>i'ig jaar met 64.33 meter op zijn naam stond, verbeterd en gebracht op 65.85 n.eter. Op 19 septem ber 1955 bereikte hij te Belrado een af stand van 64.52 meter. Tot nu toe is deze prestatie echter nog niet als Wereldre cord erkend. Door het bestuur van de renbaan Kijk- in-de-Pot, is besloten dat dit jaar de tra ditionele draf- en renmeeting op Hemel vaartsdag, geen doorgang zal vinden. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat het exploitatieresultaat over de afgelo pen jaren, mede door de geringe belang stelling van het Belgische publiek, bene den verwachting is gebleven. De eerste zondag van de tennis-competitie heeft, wat de hoofdklasse betreft, nogal wat hinder ondervonden van de wedstrijd om de Davis-beker. En het laat zich aanzien, vooral indien onze landgenoten succes boeken tegen de Turken in Ankara, dat deze stoornis nog enige tijd doorwerkt, misschien wel zodanig, dat „redding" nauwelijks meer mogelijk is. De komende zondag zal al weer onvolledige teams brengen in beide wedstrijden voor de hoofdklasse A en wegens uitstel van de duels voor de afwezige Davis Cup-spelers, bovendien onvolledige uitslagen. Hoe die spelers hun achterstand moeten inhalen, is een probleem apart. Ook de tegen standers zijn gedupeerd, want die moeten tijd zien te vinden op latere data tegen de uitverkorenen in het veld te komen. Wellicht heeft deze onregelmatige gang van zaken tot gevolg, dat men de toestemming tot uitstel intrekt, waardoor een romme lige competitie vermeden wordt. In de wedstrijd, welke NMC thuis te spelen krijgt tegen Thor/RW, zullen de drie partijen, waarin Van Meegeren zou moeten uitkomen uiteraard niet gespeeld worden. Hopelijk is NMC verder volledig. De bedenkelijke onvolledigheid waarmee het vorige week tegen DDV kwam, ook door ons veroordeeld, is (zo heeft NMC ons medegedeeld) veroorzaakt door het feit, dat een drietal spelers en speelsters op het laatste nippertje verhinderd waren en het was te laat, om daarin nog te voor zien, zonder de lagere teams in het onge rede te brengen. Tegen de kampioenen Thor/Rw zal NMC in de partijen zonder Van Meegeren weinig kans hebben. Misschien, dat Krijt voor wat winst weet te zorgen, hetzij te gen Linck, hetzij tegen Karamoy, maar Thor/RW krijgt de kans en zal die stenig grijpen, om zijn positie op de eerste plaats sterker te maken. Bij Leimonias—DDV zal de jeugd van Leimonias zich moeten inzetten om haar club voor een tweede nederlaag te behoe den. Wat de damespartijen betreft, zal dit moeilijk zijn. DDV heeft immers in mevr. Roos en mevr. Van der Storm twee ,sf®r" ke krachten. Indien Maris wat minder onder de indruk is van zijn debuut in de hoofdklasse en even sterk speelt als in de trainingspartijen onder leiding van Cawthorn, zal hij zijn spel beter kunnen ontplooien en wellicht gevaarlijk zijn. (Van onze hockey-medewerker) Het nationale hockey-programma van zondag is wel extra klein. Wedstrijden voor de hoogste hockey-eer komen pas op 6 mei weer aan de orde. Rest nog wel de beslissings-wedstrijd Be Fair- Kampong, die zondag te Laren wordt ge speeld. We zijn geneigd Be Fair de bes te kansen te geven, de plaats van Groen Geel in de eerste klasse West in te ne men. Op Koninginnedag (maandag) wordt in het Wagener-stadion de slotdag van de be ker-competities gehouden. Zeer interes sant wordt daarop de dames-finale tussen B.D.H.C. en Kieviten, maar de clou van deze dag is de heren-eindstrijd om de H.T.C.C.-beker. T.O.G.O. komt voor het eerst weer met Han Drijver uit en ont moet in deze finale S.C.H.C., twee ploe gen, die zeker voor een pakkend slot van deze competitie zullen zorgdragen. Het programma voor a.s. zondag luidt: Hoofdklasse A: LeimoniasDDV, NMC Thor/RW; B: afd. 1: DDV 2—Victoria, DashSobri; afd. 2: Hilversumse LTC Leimonias 2, Groen Wit—Enschede. Eerste klasse afd. 1: BilthovenGron. LTB, JoyHet Spieghel; afd. 2: Hilver- heide—NMC 2, Toeg/Hillegersberg—Phil- harmonie; afd. 3: GroenendaalFestina, TC TilburgOranje TC; afd. 4: Thor/RW 2Quick (Nijm.), ïwooAlta. As n „Wini, je kunt nu wel binnen komen, de timmerman heeft net het materiaal voor de vogel verschrikker gebracht" (Van onze hockey-medewerker) Op het Union-veld in Nijmegen wordt zondag het Nederlands heren B-elftal op zijn waarde getest in de wedstrijd tegen het sterke Duitse B-hockeyteam. De blik ken van de examinatoren zullen vooral gericht zjjn op de voorhoede van de Oran je-hemden, waarin vijf kandidaten voor de nationale ploeg staan opgesteld, allen in dit seizoen reeds als international gepro beerd, waarbij zij echter niet de verwach te bevrediging hebben geschonken. Men is nu benieuwd, of dit individualisten-kwin tet (Hooghiemstra. Zwier, Van Erven Do rens, Coehorst en Kristen) tot een eenheid en een doelmatige combinatie kan komen. De verdediging (Honnebier; Keulen en Marres, Alma Minnema en Overdijkink) ziet er stevig uit, zodat de ongetwijfeld sterke Duitsers niet op een makkelijke ze ge behoeven te rekenen. Op het Union- veld zijn speciale voorzieningen getroffen om zo veel mogelijk toeschouwers te kun nen ontvangen. In Düsseldorf komt onze zeer jonge da mes-B ploeg tegen Duitsland-B in actie, een strijd, waarvan weinig te zeggen is. De Nederlandse speelsters zjjn in door snee nauwelijks 20 jaar oud en men vraagt zich af, of dat niet iets tè jong is. Maar er zitten veelbelovende krachten in dit team, dat zich wel stevig verdedigen zal. Tegenover het gemis van internationa le ervaring (geen enkele Oranje-speelster terwijl ook enige dames van normaal B- niveau met de Toerploeg naar Australië en Nieuw Zeeland zijn) staat het enthou siasme van de jeugd, die weet dat hier wellicht een kans voor de toekomstige A- ploeg ligt. De kracht van de Duitse B- dames is niet bekend, maar vermoede lijk wordt het ook wei- een gelijk opgaan de strijd. (Van onze Brusselse sport-correspondent) Dat de Ned. Televisie Stichting inder daad a] het mogelijke onderneemt om de hinderpalen voor een t.v—uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Ier land op 10 mei (Hemelvaartsdag) uit de weg te ruimen, moge blijken uit deJ3r!f' waarmee zij zich tot de Europese Kadio Unie heeft gericht en van deze instantie de bemiddeling verzoekt teneinde het ver De wedstrijden beginnen om half 10, het aanvangsuur van de A-finale is op kwart over 4 gesteld. In de afdelingen zullen de wedstrijden 20 minuten duren, de halve finales eveneens, de eindstrijd 2 x 15 minuten. Voor de elfde keer in successie organi seert de R.-k. hockeyclub Aeolus op het Gemeentelijk sportveldencomplex Laag- Zestienhoven te Rotterdam oP Koninginne dag, (maandag 30 april haar reeds „klassiek" gewerden jongens-toernooi om de Jan van Dun-beker, een toernooi dat in de afgelopen tien jaren het groot ste en populairste jongens-toernooi van ons land is geworden. Opnieuw is een record geboekt, want dit jaar nemen 35 verenigingen met 65 elftallen deel, 5 elftallen meer da„ verle den jaar. Er wordt gespeeld in 3 afdelin gen:! A, B en C, iedere afdeling van 20 ploegen, terwijl de 5 resterende ploegen in een D-afdeling worden ondergebracht. De winnaar van de A-afdeling wordt voor een jaar houder van de Jan van Dun-beker; op het ogenblik is dat HHIJC, nadat de eindresultaten van ver leden jaar waren: HHIJCHIC0--0. Kie viten— Groen Geel 1—0, HHIJCKievi ten 40. Winnaars in de B- en C-groepen werden Schaerw'eijde resp Zeist. Deelnemende verenigingen zijn: H.I.C. uit Amsterdam (6x),Breda en Push uit Breda f2x),Gooi uit Bussum, Ring Pass uit Delft (3x), Dordrecht (2x), Eindho ven (2x) en H.T.C.C. (Eindhoven (2x>, Rapid (Gorinchem), Groen Geel (6x), HD.M, H.D.S. (2x5, H.H.Y.C., H.L.C. (2x), Push '29 (2x) en Togo (allen uit Den Haag), Alliance (Haarlem 2x), Be Fair (Hilversum 2x) en Hilversum, Lei den (2x), Voordaan (Maartensdijk), Pe likaan (Roosendaal), Hillegersberg, Uni- tas (2x), M.R.H.C., R.B.C. (2x), Victoria (2x) en Aeolus (3x, allen uit Rotterdam), Rijswijk, Spirit (2x, Schiedam), Were Di (Tilburg) Kampong (Utrech.t 2x). Wil helmus (Voorburg), Kieviten (Wasse naar, 2x) en Schaerweyde (Zeist) CARLIER, op dreef. (Speciale berichtgeving) AMSTERDAM, woensdagavond Opnieuw zit Ephim Geiler tegen twee hangpartjjen aan te kijken en men is nog niet vergeten hoe de Russische kampioen uit een soortgelijke situatie juist vóór het uitstapje naar Leeuwarden bij het afsluiten van de eerste helft de leiding in het Kandidaten-toernooi veroverde! Maar... ditmaal staat Geiler niet op winst. Zjjn afgebroken partij uit de 16e ronde van woensdag ziet er even moeilijk uit als die uit de 15e tegen Bronstein en dat houdt dan voor de jonge Boris Spassky een groot compliment in! Want waar het duidelijk is, dat de energieke Geiler het minst van alle tien grootmeesters door de aansluipende vermoeidheid is aangetast, reden waarom Spassky het duel wel vreesde (de jeugdwereldkampioen ging aan het bord zitten met een imitatie van de woeste kingrijns die een Gelier in gevaar maakt) toen de partij eenmaal op streek was, beantwoordde Spassky de verras sende variant van het Nimzo-Indisch die Geiler aanwendde, met voortreffelijk tegen spel. Het was een als ongunstig bekend staande variant, die onder Gcller's meester- toets echter volledig gerehabiliteerd werd; een interessant theoretisch aspect. Gelier bereikte een goede positionele stelling in het eindspel, met een bijzonder sterk loper- paar. De repliek van Spassky was echter even bewonderenswaardig1, want met fune bedachtzaamheid zette de jeugdwereldkampioen een toren en een paard tegen de niet zó sterke vijandelijke pionnenstelling in. Men zag aan de grimmige gelaats trekken van Geiler, dat hij slechter kwam te staan. En inderdaad, Spassky drong met zijn stukken ver op, veroverde een pion en behoeft alleen nog maar met een moeilijke vrijpion van Geiler af te rekenen om de afgebroken stelling in winst om te zetten! Een opgave die overigens niet zo héél eenvoudig zal blijken te zijn. derom remise zullen spelen De analyses en de voortzetting op donderdag, wan neer de afgebroken partijen aan bod ko men, zullen het moeten uitwijzen. Het meest vermoeid ziet de Tsjechi sche doctor Filip eruit en hij vreest zelfs als laatste te zullen eindigen. Toch zag Petrosjan geen kans om hem opnieuw te kloppen, want wel kreeg de Rus in het middenspel goed positioneel voor deel, maar Filip hield zijn loper-paar dreigend achter de hand. En nadat Pe trosjan over zijn 22 zetten meer dan 4 uur had nagedacht en dan ook in vlie gende tijdnood was gekomen, koos hij de wijste partij; en Filip nam het remise aanbod aan. Een gestimuleerde Pilnik waagde zich tegen Szabo aan een bijzonder spectacu laire combinatie, die echter toch niet correct bleek, zodat de Hongaar bij ster ke verdediging een tegenaanval kreeg zijn dam weggaf maar een toren en twee lichte stukken veroverde en toen inder daad vlak bij een revanche was. Bij de 37e zet gaf Pilnik op, een desillusie rij ker. Panno tenslotte zag er blijkbaar geen heil in om tegen Keres te trachten zijn nederlaag uit de 7e ronde te wre ken, want hij schoof in 18 zetten de par tij reeds naar remise toe. Toch ging de publieke belangstelling (wéér moesten de demonstratieborden ook in de nevenzaal worden bijgeplaatst, zó overstelpend druk is het deze laatste dagen) het meest naar de partij tussen Smyslov en Bronstein uit, een partij die lange tijd onduidelijk bleef omdat beide meesters verhoedden dat hun stukken in direct contact met elkaar kwamen. Ook aan Smyslovs reuzengestalte begint de vermoeidheid te knagen en de rossige bariton zag bleker dan ooit- Pas toen beiden in de tijdnood-fase waren aange land, barstte de stryd los. Maar toen ook zó wild en in razend snelle slagwisselin gen, dat het niet meer te volgen was. Ademloze stilte, alleen het geluid van de vinger die de klok indrukte en de resolute manier van zetten die Smyslov eigen is. Een serie bliksemflitsen, waar bij in seconden over winst of verlies werd beslist. Toen de stelling na het afbreken weer overzichtelijk werd, bleek Smyslov een pion te kunnen winnen. De vraag is echter of dit voldoende is om Bronstein tot capitulatie te dwingen of dat deze beide meesters (beiden reeds éénmaal uitdager van Botwinnik) we- De uitslagen van de 16e ronde luid den dus: SzaboPilnik 1—0 na 37 zet ten, Petrosjan—Pilnik na 22 zet ten, PannoKeres na 18 zetten, SmyslovBronstein en Gelier —Spassky afgebroken. Donderdag worden de afgebroken par tijen uit de 15e en 16e ronde gespeeld Vrijdag wordt de 17e (voorlaatste' ronde gespeeld met de volgende partijen (tus sen haakjes de score zoals die in eerste instantie in de 8e ronde werd genoteerd): SzaboPetrosjan PilnikGelier (01), Spassky—Smyslov (10*, Bron steinPanno 14), KeresFilip (%—--) De stand na de 16e ronde luidt: 1. Keres 9)4 pnt: 2 Smyslov 9 pnt en 1 afgebr-; 3. Geiler 8% en 2 afgebr.; 4. Petrosjan 8 pnt en 1 afgebroken; 5.'6. Bronstein en Spassky 7% pnt en 2 afgebroken: 7- Szabo 7% punt en 1 afgebroken: 8. Filip 6H punt en 1 afgebroken: 9. Panno 6 pnt en 1 afgebroken: 10- Pilnik 4 en 1 afgebroken Hieronder het beloop van de partij tus sen Geiler en Spassky. Wit: E. Geiler (Rusland); zwart: B Spassky (Rusland). Nimzo-Indische verde diging: 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pblc3 Lf8b4; 4- e2—e3 c7—c5: 5 Lfl—d3 •Pb8c6: 6. Pgl—f3 0—0; 7. 0—0 d7—d5. De z.g. „normaal-stelling" van deze variant die zeer veel is gespeeld in het vorige Kandidatentoernooi- 8. a2—a3 Lb4xc3: 9 b2xc3 d5xc4; 10. Ld3xc4 Dd8c7; 11 Lc4d3 e6e5; 12. Ddl—c2 Lc8g4. Deze stelling is in de laatste jaren aan een zeer uitgebreid onderzoek onderworpen Behalve de tekstzet is ook 12Te8. 12De7 en 12Td8 gebruike lijk. 13- Pf3xe5 Pc6xe5: 14. d4xe5 Dc7xe5. De kaarten liggen thans op tafel: wit heeft het loperpaar en een pionnenmeerderheid in het centrum, zwart daarentegen een meerderheid op de damevleugel. 15. f2f3 Lg4d7 in aanmerking kwam ook 15 Le6. 16. Tflel sterker is 16- e4 volgens de tot dusver opgedane ervaringen. In de partij TuimanSpassky (Moskou 1954) volgde verder 16c4; 17. Le2, Dc5 18. Khl. De nu volgende verrassende zet is al sedert enige jaren bekend en wordt als gunstig voor zwart beschouwd. Een opvatting, waarvan Geiler vermoedelijk wel op de hoogte was. 16Ld7—a4 Deze loper mag we gens het antwoord 17dxc3 niet ge nomen worden. 17. Dc2b2 Ta8d8; 18 Ixi3—fl b7b6: 19. c3—04 Tf8—e8. De inva] 19Dxb2: 20. Lxb2, Td2 heeft na 21 Lc3, Tc2; 22. Te cl geen uitwerking. 20. Db2xe5 Te8xe5: 21. Lcb2 Te5e6: 22, e3—e4 Pf6—d7. Dit paard is onderweg (Speciale berichtgeving) AMSTERDAM, woensdag. Naar wü vernemen is er thans door de leiding van het Kandida ten-toernooi een beslissing geval len over de vraag, wat er dient te gebeuren indien twee of meer spe lers tezamen op de le plaats ein digen. Als dat twee spelers zijn, wordt er een tweekamp van 4 partijen ge speeld, zijn het er echter drie, dan zullen er in totaal 12 partijen moe ten worden gespeeld, en mochten er vier spelers gelijk eindigen, dan zal een dubbelrondige vierkamp van 16 partijen de beslissing moeten brengen. Het is dé bedoeling dat de even tuele beslissingswedstrijd direct komt aan te sluiten op het onder havige toernooi. Er is nog geen beslissing genomen over de plaats waar gespeeld zal moeten worden. Wel wordt in dit verband Leeuwar den genoemd. naar het waardevolle steunpunt op d4. 23. e4e5 Pd7—b8: 24. Lfl—e2 Pb8—c6. Op 24- Td2; 25. Lc3, Tc2 kon 26. Ldl Txc3; 27. Lxa4 volgen waarna 27Txc4 op 28- Lb3 faalt. 25. Le2—dl. Wit moet wel afstand doen van het loperpaar aangezien de dreigin gen langs de open d-lijn anders te gevaar lijk worden. 25La4xdl; 26. Talxdl Td8xdl. Een andere mogelijkheid was 26Pd4; 27. Lxd4, Txd4: 28. Txd4 cxd4 27. Telxdl Kg8—f8. Natuurlijk niet 27. Pxe5 28- Td8 en mat op de volgende zet. 28 f3f4 Pc6a5, herinnert wit aan de zwakte van zijn c-pion. 29- Tdl— cl Te6e8; 30. Kgl—f2 Te8—d8; 31. Kf2—e3 De koning komt juist op tiM om de zwarte toren het binnendringen te beletten 31Kf8e7; 32. f4—f5 g7—g6: 33 g2—g4 g6xf5; 34. g4xf5 Td8—g8. Hierna kan wit het binnendringen van de zwarte toren niet langer beletten. De situatie is kritiek voor Geiler. 35 Ke3—f4 op 35 Tc2 volgt 35Tg4; 36 Kd3, Tf4: 37 f6 Ke6 en alle witte pionnen zijn zwak- 35Tg8-g2: 36 Lb2—c3. Gelier is er de man niet naar om zijn noodlot in lijdzaamheid af te wachten. Daarom doet hij nog een uiterste poging. 36Pa5xc4; 37. Lc3—el Pc4—b2 Dreigt 38 Pd3 f en voorkomt de dreiging 38. Lh4 Kf8: 39. Tdl. 38 Lel—h4+ Ke7—f8; 39. Kf4—f3 Tg2—d2. 40 e5e6 f7xe6; 41. f5xe6. Afgebroken- De stand is: Wit (Geiler'Kf3, Tel, Lh4 pionnen a3, e£ en h2- Zwart: (Spassky) Kf8, Td2, Pb2, pionnen a7, b6, c5 en h7.- bod van de Belgische Voetbalbond tegen deze t.v.-uitzending te doen opheffen. De N.T.S. schreef de E.R.U. als volgt: „De N.T.S. heeft de t.v.-uitzending van Nederland-Ierland in Eurovisie aan de andere landen aangeboden. Engeland, Frankrijk. België en Italië lieten weten, dat zij deze uitzending wensten te relay- eren- De N.T.S. verkreeg de goedkeuring van de Kon. Ned. Voetbalbond voor de t.v.-uitzending, op voorwaarde dat de Kon. Belgische Voetbalbond (als de bond van een buurland en krachtens een door de leden van de Europese Unie van Voet balbonden gesloteiyjvereenkomst) hiermee eveneens accoord zou gaan. De Belgische Voetbalbond heeft echter de K.N.V.B. laten weten, dat hij tegen de t.v.-uitzending van Nederland-Ierland bezwaar maakt, omdat cp 10 mei in Bel gië een aantal wedstrijdij wordt gespeeld en daardoor concurrentie wordt gevreesd als de Belgische t.v.kijkers de match Nederland-Ierland op het scherm zouden kunnen volgen. De N.T-S. heeft aan de Belgische Voet balbond doen opmerken, dat de Belgische t.v.-kijkers de uitzending uitsluitend via de zender Eindhoven zouden kunnen ont vangen. dat deze zender een reikwijdte heeft van slechts 55 60 kilometer, zodat slechts een zéér klein deel van de Belgi sche kijkers de uitzending zou kunnen zien. Desondanks houdt de Belgische Voet balbond zijn weigering in stand en maakt hij dus de t.v.-uitzending van de wedstrijd Nederland-Ierland niet alleen in Neder land maar ook in de andere op de Euro visie aangesloten landen, o.a. Engeland, Frankrijk en Italië onmogelijk. De N.T.S. verzoekt nu de Europese Radio Unie, de nodige stappen te doen om deze interpretatie van de overeengekomen internationale regels voor te leggen aan de Europese Unie van Voetbalbonden, op dat deze Unie haar invloed zou aan wenden en bij de Belgische Voetbalbond toestemming voor de t.v.-uitzending van Nederland-Ierland te verwerven". Intussen wordt de weigerachtige hou ding van de Belgische Voetbalbond des te vreemder, nadat zijn voorzitter, de heer Hermesse. heeft verklaard: „Natuurlijk moet ik toegeven, dat het uitzenden in t.v. van de wedstrijd Nederland-Ierland op 10 mei waarschijnlijk géén invloed zal hebben op de publieke belangstelling voor voetbalwedstrijden die op deze dag in België gespeeld zullen worden, maar wb.i zijn verplicht onze vroegere beslis sing in stand te houden. Ik moet ook toe geven, dat ons verbod een zeer egoistische indruk tegenover de andere landen maakt en zeker niet elegant is. maar desondanks zie ik geen termen om op de nu eenmaal genomen beslissing terug te komen". Het is inderdaad allerzotst en de Belgi sche Voetbalbond neemt met zijn halsstar rige houding, die alleen maar wordt in genomen om halsstarrig te zijn, dan ook niet alleen in Nederland en andere 'andf.n maar ook bij de publieke opinie in België zelf zeer veel sympathie tegen zich in. Het ware te wensen, dat de heer Her messe en zijn medebestuurders spoedig wijzer werden en hun persoonlijke box- kigheid voor de algemene redelijkheid zouden doen zwichten. In een algemene ledenvergadering heeft Zwolse Boys zich ernstig beraden over de vraag, of men de semlprof-status kan handhaven, ofdat men zal terugkeren tot het amateurisme. Een beslissing is niet gevallen, ook ai omdat met PEC overleg is gepleegd over een eventuele fusie. Zwolse Boys heeft voorgesteld beide verenigingen op te heffen en samen een nieuwe vereniging te stichten. Het PEC- bestuur stelde evenwel als eis de twee verenigingen te laten voortbestaan, maar uit beide één semiprof-elftal samen te stellen alsmede een amateur-elftal, die dan op het huidige terrein van PEC zou den moeten spelen. Hierover is men bij Zwolse Boys verre van geestdriftig, maar men wil afwach- ten, hoe de algemene vergadering van PEC. die voor donderdag 26 april a.s. bijeen is geroepen, over een en ander denkt. Aan de K.N.V.B. zal uitstel worden ge vraagd van de verplichting om voor 1 mei a.s een beslissing te nemen over de al dan niet handhaving van de semiprof- status. De Amerikaanse coureur Ernie McAfee werd in Pebble Beach (Californië) op slag gedood toen de remmen van zijn Ferrari blokkeerden en de wagen in een scherpe bocht met een snelheid van hon derd kilometer per uur tegen een boom botste. In Valleto. eveneens in Californië, is de coureur Walt Faulkner dodelijk ver ongelukt, toen hij de macht over zijn wagen verloor en deze verscheidene ma len over de kop sloeg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9