„Een op een", het verkiezings motto van de K.V.P. Prof. Romme sprak acht verga deringen tegelijk toe 'NIEUWE INCIDENTEN IN MIDDEN-OOSTEN m Wateringse Veilinghallen domein van spontane katholieke jeugd 1 1 Auto met tien inzittenden tegen een Loom CDUri'ongres schikte zich niet geheel naar Adenauer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Appèl op jongeren zal ongetwijfeld vruchten dragen Ondanks beloften... Bijna tweeduizend demonstranten op jongerenappèl Vrees voor groeiende oppositie JA 16 Maandag 30 april 1956 WEERBERICHT .J Eerbied gevraagd voor de politiek prodfeVmmltoefgnijWrBeen' Respect voor de politiek Eisen voor de politicus Hammarskjoeld weer naar Cairo Otto John blijft gevangen Alsnog een psychiatrisch onderzoek De veilinghallen van Wateringen zijn de gehele zondag het domein geweest van een spontane en levenslustige katholieke jeugd, die hier, op het Zuid-Ho an s jongeren-appèl van haar trouw aan de Katholieke Volkspartij kwam getuigen. In de uitgestrekte, met vlag gen en vaandels fraai opgetuigde, ruimte waren het slechts de groentekisten, wel e aan c e eigenlijke bestemming van stapelplaats voor tuinderijprodukten herinnerden. Verder was alles K. V. P. en jeugd in de grootst mogelijke verscheidenheid. Die groentekisten hebben haar dienst meer dan bewezen, want het publiek dat met zijn opgewektste gezicht naar het Westland was 'gekomen, bedroeg bijna tweeduizendpersonen. Hierop bleek zelfs de stoelenvoorraad van eerste rangs veilinggebouw niet berekend. Geen stijve boordjes Mïféllfa! Partij voor de jeugd Is de politiekdie t hem doet Realisme en idealisme Nu Jungschlaeger niet is gevonnist Twijfelachtige geste van officier van justitie 36.000 graden C.J Belangrijk experiment in kernenergie-onderzoek Goud-Visser vaart uit op geheime dag „Complot tegen berger van Renate Leonhardt" Verplichte W.A.- verzekering voor motorrijtuigen PATER L. BUYS S.J. Allen naar liet ziekenhuis Karl Arnold in leidende functie Duits schip gezonken Na aanvaring in haven van Wemeldinge De weerverwachting van het K.N.M.. geldig tot hedenavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden met opklaringen en hier en daar een bui. Overwegend matige noor delijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Dinsdag I mei: zon op 5.13 uur, onder 20.07 uur; maan op 1.06 uur, onder 9.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BEGINSEL moet doordringen De jongeren van de K.V.P., die giste ren in acht plaatsen in het land met eenduizenden waren bijeengekomen hebben op dit appel allen kunnen uisteren naar mr. Romme, die via de adio het woord tot hen richtte, om hen op te wekken tot bewuste en goede eelneming aan de politiek. v,<5>eJïaTlolieke fractievoorzitter was ver rit Ugv',at- relatief bekeken, in onze kring °.e'angsteHing van de jongeren ge- de nog steeds blijft groeien, in diepte maar ook en vooral in de owr °vderf politicus verheugt zich daar- mnoói-u u11; dat opent perspectieven en logeiijkheden voor de voortzetting en dat h?6 °ntwikkeling van zijn eigen werk, omdi+VzieJ als iets moois, als iets goeds "en K-tlf ?e verh°udingen tussen de men dia maken, omdat het een bij ter en v de mensen zelf wat be- wmi !tUkklger te maken. heden werkr»i^t-ifP^C^even' d*e mogelijk- dingen goed 'inprent!^: respect hebben voor de politiek en gf molt er respect voor afdwingen. tr.ll de eerste Plaats moet ge dus respect nadi1 voor de Politiek. Ge moet haar be- 'ttueren en behandelen als wat zij naar Tt>ar wezen is: hoog, mooi en verheven, legen alle misbruik ervan zowel In haar doel als in de middelen moet gij u fel keren en. zo mogelijk, nog feller tegen ue bezoedeling, tot de ontkenning toe, van haar wezenlijke schoonheid en verheven heid. Daarnaast, zo vermaande mr. Romme de jongeren, moet gij respect afdwingen voor de politiek. Twee van de dingen, die daarvoor nodig zijn noemde hij. Ten eerste „een zorgvuldige zorg voor uw maatschap pelijke bekwaamheid". ,.Ik heb mensen gekend, die de politiek zijn ingestuurd let wel: ingestuurd omdat ze maatschappelijk toch nergens voor deugden. Ik ken ook mensen, die zichzelf in de politiek hebben geworpen, omdat het hun met wat uiterlijke handig heden meer lag dan zich een specifieke maatschappelijke kundigheid eigen te ma ken. Zulke mensen verlagen het aanzien van de politiek onnoemelijk. Wie de po litiek werkelijk wil dienen, zorge, dat hij maatschappelijk vooraan sta in zijn vak en in zijn werk, welk vak en welk werk dat dan ook mogen zijn. Een politicus moet altijd ook nog iets anders dan poli ticus kunnen wezen, hij moet altijd onaf hankelijk kunnen staan van de politiek. En wie praktische, daadwerkelijke, po litieke belangstelling opbrengt zonder daarin het werkterrein van zijn leven te hebben, dwingt méér respect af voor de j politiek, naar mate hij in zijn-maatschap- pelijke bekwaamheid hoger staat". Het tweede dat nodig is, is offerzin. Hetzij gij aan politiek doet in uw vrüe tijd. het zij gij de politiek maakt tot uw levenster rein, stel u erop in en begrijp, dat het alleen goed te volbrengen is met een hoe veelheid offers. Zij zijn het werk best waard, maar zij moeten worden gebracht, wil het werk slagen en wil het ingang vinden bij anderen, zoals het daar ingang moét vindon en alleen kan vinden: als het directe dienen van ons aller gezamenlijke belang. Tenslotte vroeg spr. de jongeren, waar om zij in deze dagen zich moeite geven voor het welslagen van de verkiezings actie, waarom zij ook buiten die periode belangstelling hebben en houden voor de politiek. Waarin wortelt die belangstel ling en hoe zijn zij ertoe gekomen er ttjd en krachten aan te gevent „Zijn het voqral de prafctisch-pofltteke maatregelen van alle dag, die u interes seren, of boeit u de brede algemene lijn vaPPolitieke en maatschappelijke ont wikkeling. Gaat het u om de doordrin ging van de katholieke beginselen in onze Nederlandse staat, of intrigeert u de be ïnvloeding van de volkerenverhoudingen, m en ook buiten Europa? Is het de partij organisatie op onze eigen diepere grond slag, waarvoor gij u als het onmisbare middel in onze Nederlandse verhoudingen boven alles wilt inzetten, of beweegt u de noodzaak haar meer en beter dienstbaar te maken aan onze idealen? Of is het een complex van dit alles, dat de politieke vlam bij u heeft aangestoken en die vlam in u brandende houdt?" Spreker verheug de zich erover, dat de organisatie van deze jongeren-appèls zijn vraag niet zinloos maakte, maar dat de bezoekers door de leiding gelegenheid zouden heb ben tot de beantwoording van deze vra gen. En hij hoopte, zich deze beantwoor ding ten nutte te maken en daaruit nieu we frisse kracht te putten in de verkie- zinsstrijd, welke wij zijn ingegaan, en in de praktische politiek, welke straks volgt, wanneer al het werk van deze weken „naar ik verwacht: met overtuigend suc ces", zal zijn beloond. Strijdlust en doorzettingsvermogen, bei de de zaak waar het om gaat waardig, mogen meer dan ooit hierbij ons aller deel zijn, zo besloot spr. Strijdlust en doorzet tingsvermogen, die wij over zullen bren gen op anderen. Onder Gods zegen. En op het motto: Een op een! In het afgelopen weekeinde zijn aan de Egyptisch-Israëlische grens ondanks het voor deze grens beloofde staakt-het-vuren en aan de Jordaans-Israëlische grens enkele incidenten voorgevallen. Een Israëlische militaire woordvoerder verklaarde, dat één Israëlische soldaat was gedood en twee gewond, toen hun wagen op een Egyptische landmijn reed in het gebied van Nit Itznak, acht kilometer ten oosten van het door de Egyp- tenaren bezet gehouden Gaza gebied. Het tweede incident werd bekend gemaakt door de Egyptische autoriteiten, die verklaarden, dat één Israëlische politieman gedood was in een vuurgevecht met een Egyptische patrouille. De politieman had volgens de Egyptenaren de grens bjj Gaza overschreden. De Israëliërs gavan van dit incident als hun lezing, dat een Egyptische patrouille zich op een plaats veertig kilometer ten noordoosten van de stad Gaza meester maakte van op Israëlische velden gereed Het Westduitse Opperste Gerechtshof heeft zaterdag een verzoek om vrijla ting geweigerd aan dr. Otto John, voormalig hoofd van de Westduitse "Veiligheidsdienst, die in juli 1954 naar Oost-Duitsland vluchtte, doch die ver leden jaar december weer naar het besten kwam. John wordt sedert zijn terugkeer gevangen gehouden, ver dacht van het verraden van staatsge heimen. Het verzoek om vrijlating is afge wezen, omdat volgens het gerechtshof het gevaar bestaat dat John zal trach ten aan het gerecht te ontkomen of dat er met bewijsstukken geknoeid zal "worden. Het hof bepaalde, dat John binnen kort voor psychiatrisch onderzoek in een kliniek „ergens in Duitsland" zal Worden opgenomen. Men doet dit om te voorkomen dat hij het proces, als dat eenmaal begonnen zal zijn, ophoudt door verminderde toerekeningsvat baarheid te bepleiten. Een psychiater heeft reeds na een vooronderzoek ver klaard, dat John volledig toerekenings- vatbaar is. Het proces tegen John zal waar schijnlijk pas aan het einde van de zo- hier of in de herfst kunnen beginnen. Een overzicht van de veilinghallen tijdens het inleidende woord van burgemeester Meissen De demonstrerende katholieke jeugd trekt in optocht door Wateringen, waarbij op borden en spandoeken hun verkiezingsleuzen ivorden uit gedragen. f an onze verslaggever W^.ma, waB opgenomen, een driewerf °r katholieke fractieleider met een 1f.p°ntaan ook onderstreepten zij de Rottn^i rend applaus het betoog van de Rot terdamse Cor Kleisterlee, jongste Politiek behoeft niet met stijve boordjes en in jacquet gepleegd te worden. Dat hebben die boeren en middenstanders, arbeiders en studenten Sist®reP .Vi°Sï?,^s aangetoond. Zij richtten m de kille ruim te een waar feest aan; het feest van de Politiek met een kleine p. JSpontaan vie len zij de jonge geestdrifteling bi], die, nadat prof. Romme over de radio zijn rede had beëindigd, opstond en met een ware stentorstem, welke niet in het pro- atdidaat voor de Tweede Kamer, grote door' n het chris tHe dag. E „V il" !??Youdi6, toen alle aanwezigen toen h;7 ..J voor ae tweede Kamer, de doorbS grote doorbraak sprak, het levnn Van et christendo het leven van alle dag. En de van, het christendom naar hallen aio p™ „Il-L."'""'?' "Jtu alle aanwezigen, KV p 1f®lmproviseerd gemengd koor, het de s u c cc meezong e n, dat André Meurs, 11e entertainer van de avond, speciaal voor deze gelegenheid had ge componeerd. De levenslust en het vuur waarmede tussen de cabaretnummers door in de ei volle veilingzaal voetje voor voetje ge danst werd, was voor elke zwartgallig criticaster over „die lauwe jeugd" om zijn voordeel mee te doen. Man had er plezier in, ondanks het record aantal keren, dat men op elkanders tenen stond. Inderdaad een partij, welke een dergelijk feest op touw weet te zetten, is» zoals een van de leuzen aan de wand verkondigde, een partij voor de jeugd. Werd de politiek dus van de zonnige zijde bekeken, er is niet uit het oog ver loren voor welke ernstige zaak men eigenlijk bijeen was. De sprekers van de dag lieten er geen twijfel over bestaan. Voor een rechtvaardige christelijke poli tiek. Jan van Zonneveld, voorzitter van de regionale commissie zei met een variatie op de bekende slagzin van de groente: „Het is de politiek, die het hem doet. Al doen wij niet aan politiek, de politiek doet aan ons". Burgemeester Meissen van Wateringen gooide er nog een schepje boven op, toen hij verklaarde, „het een verzaking van onze christelijke beginselen te vinden, als we niet samen, van welke maatschappe lijke stand dan ook, naar een nieuwe gou den eeuw zouden optrekken". Voor drs. Cel Cosijn, voorzitter van de jongerenorganisatie van de K.V.P. was de voetbalpool het uitgangspunt om te be wijzen dat de katholieke partij met beide benen in actualiteit staat. Geen enkele andere partij heeft deze urgente kwestie op het program staan. Hij leidde prof. Romme in met fijne ironie. Hoe men ook stemt, merkte hij namelijk op, men steunt de katholieke voorman, men kan hem dus beter direct kiezen. Hij doelde daarbij op de frisse redenering, welke de P.v.d.A. tot de communisten richtte en welke inhield, dat men door C.P.N. te stemmen Romme in de kaart zou spelen, welke rode bal door de Moskou-mannen werd teruggekaatst met te zeggen, dat men dat juist doet wanneer men socia listisch stemt. Dr. .J. G. M. Delfgaauw gaf nog eens een blik in de rooskleurige toekomst welke ons te wachten staat als de econo mische ontwikkeling gezond blijft ver lopen en geen oorlog roet in het eten komt gooien. Hij waarschuwde dat de welvaart ook aan de vergeten groepen bejaarden en invaliden ten deel moet vallen en dat de onontwikkelde landen ook recht hebben op hun deel van de koek. Het nationaal vermogen bedraagt thans 100 miljard gulden, rekende hij voor, dat is 9000 gulden per inwoner. Over 25 jaar is dit verdubbeld. Van deze nieuwe gouden eeuw moet elkeen profi teren. Ene voorname taak voor de jeugd, dit te verwezenlijken. Voorzitter Van Zonneveld antwoordde namens de Zuid-Hollandse jeugd prof. Romme, die in zijn speech gevraagd had, waarom de jongeren aan politiek doen. Werkelijkheidszin en idealisme zijn de drijfveren van onze activiteit, zo formu- 'cerde de heer Van Zonneveld het ant- "oord, dat o.a. in het avondprogramma an de K.R.O. „Echo" een plaats kreeg. Weinigen onder het publiek hebben dit antwoord echter duidelijk verstaan door het lawaai van stoelen die verschoven werden en schuivelende voetstappen. Men had nu lang genoeg stil gezeten en popel de om zelf daadwerkelijk de katholieke politiek te gaan onderschrijven in een demonstratieve optocht met vlaggen, spandoeken, verkiezingsborden en huif karren. Niet alleen de veilingzalen maar het gehele dorp Wateringen werd nu het bezit van de enthousiaste katholieke jeugd. Op de ongewekte klanken van korpsen uit Delft, Poeldijk en Wateringen zelf. ging de tocht langs de kassen. „K.V.P. is niet conservatief, niet progres sief maar billijk en rechtvaardig", stond er op de spandoeken en vele malen kwam de naam van Romme voor. Wat hierna volgde had niet zoveel meer met politiek te maken, ©e demonstreren de jeugd ging de meegebrachte boterham men opeten, waarbij in een complete ex- presso-bar voor de gratis koffie werd ge zorgd. En hierna werd het pas echt uit gelaten feest. André Meurs, Nel Brink en de andere leden van theater Luna de den lollige dingen en ,,De Flierefluiters" zorgden voor de quick-steps die door de danslustigen op de ruwe dansvloer wer den afgewerkt. Om half negen kwam een hijgende Cor Kleisterlee binnenstormen, die reeds in Beverwijk een praatje had gehouden, maar onderweg naar het Westland ver traging had gehad. Ondanks het ongun stige ogenblik kreeg hij een ovatie voor zijn 10-minuten speech „Wij maken de toekomst" riep hij uit tot besluit; het zal bij de a.s. verkiezingen om christendom, vrijheid en welvaart gaan. Wateringen was een dag van de jeugd. Een jeugd, welke weet wat zij wil en er naar streeft vanuit het christelijk levens beginsel het doel te bereiken. staande oogst, waarbij een Israëliër, die dit wilde verhinderen, werd doodgescho ten. Het derde incident gebeurde aan de Jcrdaans-Israëlische grens in het gebied van Hebron waar Jordaanse infiltranten, volgens een Israëlische zegsman, een bron bij de Amitzya-nederzetting op bliezen De incidenten aan de Israëlisch-Egypti- sche grens zijn de eerste, nadat op voor stel van de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammarskjoeld dc beide landen een nieuw bevel tot het staken van het vuren hadden uitgevaardigd op 18 april j.l. Hammarskjoeld, die bezoeken heeft ge bracht aan Egypte, Israël, Syrië, de Li banon en Jordanië om in opdracht van de Veiligheidsraad de spanning in het Midden-Oosten te verminderen, begaf zich dit weekeinde wederom naar Cairo, waar hij besprekingen voerde met de Egypti sehe minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzy. Zij zouden verdere maatregelen ten aanzien van de effecti viteit van het staakt-het-vuren hebben besproken. Vandaag zou Hammarskjoeld een laatste ontmoeting hebben met de Egyptische premier Nasser. Daarna zal hij nog een bespreking hebben met de Is raëlische leiders in Tel Aviv. Vervolgens zal hij naar Rome gaan om zijn rapport voor de Veiligheidsraad te completeren. Het plan van Hammarskjoeld voor het bereiken van rust tussen Israël en Egypte, zou volgens V.N. kringen in Cairo bestaan uit de oprichting van gemeenschappelijke Israëlische en Egyptische patrouilles, die onder supervisie van de V.N zouden werken, de indienststelling van vaste ob servatieposten langs de grens en de ver sterking van het waarnemers-korps van de V.N. Tot dat doel zouden Noorwegen, Zweden Canada, Nieuw-Zeeland en Aus tralië zijn uitgenodigd enkele officieren ter beschikking van de V.N. te stellen. Van Egyptische zijde werd vernomen, dat premier Nasser heeft voorgesteld de troepen van beide landen 500 meter van de grens terug te trekken. Israël zou dit tot dusverre hebben geweigerd. De officier van justitie, Soenarjo, heeft verklaard het zeer onbevredigend te ach ten, dat de rechter heeft besloten geen uitspraak te doen in de zaak-Jungschla- ger. Hjj kondigde aan, dat de grootst mo gelijke publiciteit zal worden gegeven aan een overzicht van hetgeen het openbaar ministerie in de zaak-Jungschlager (op een op zijn zachtst gezegd eenzijdige ma nier. Red.) te berde heeft gebracht. Dit overzicht za] door hem worden geschre ven en als brochure naar de Indonesische vertegenwoordigingen in het buitenland worden gezonden voor publikatie in de betrokken landen. Soenarjo deelde voorts mede, dat hij de directeuren van de K.P.M. heeft ontbo den voor ondervraging over het rond schrijven van deze maatschappij over de dood van de heer Jungschlager. Deze on dervraging zou deze week geschieden. Volgens Soenarjo is dit rondschrijven een .belediging van de rechterlijke macht". Hij weigerde mede te delen, welke stap pen tegen de directie zouden kunnen wor den genomen. Twee Amerikaanse atoomgeleerden hebben zaterdag bekend gemaakt, dat zij in hun laboratorium een hitte van 36.000 graden hebben weten te verwek ken, dit is, naar beweerd wordt een temperatuur, drie maal zo warm als die aan de oppervlakte van de zon. Deze temperatuur werd teweeg ge bracht door het veroorzaken van een explosie naast een houder gevuld met heliumgas De schokgolf van de ont ploffing comprimeert het gas en ver oorzaakt de hoge temperatuur. Indien men de energie die vrij komt bij de ontploffing van een waterstof bom voor vreedzame doeleinden aan wil wenden, moet met eerst zeer hoge temperaturen scheppen om de fusie van lichte atomen te kunnen beheersen. Onlangs heeft een Russische atoomge leerde in het Britse atoomcentrum Harwell opzien verwekt met zijn ont hullingen over de Russische vorderin gen op dit gebied. Thans heeft de Amerikaanse geleerde Hughes ver klaard dat de V.S. en de Sovjet-Unie in hun onderzoekingen ongeveer even vér zijn. (Van onze correspondent) „Eind mei zal ik uitvaren met mijn bergingsput, op een datum, die angstval lig geheim zal worden gehouden, want er is een misdadige organisatie, die mij alles afhandig wil maken". Dit vertelde ons de heer Piet Visser te Wijde-Wormer, direc teur van de Coöperatieve Bergingsmaat schappij ..Renate Leonhardt. „Over en kele weken zal de vergadering van aan deelhouders van deze coöperatie worden gehouden en dan zal de goud-Visser en kele „sensationele" onthullingen doen over het complot, dat tegen hem zou zijn gesmeed. Hij kon ons alvast verklappen, dat de samenzweerders de bergingsver eniging wilden likwideren, vervolgens de werkput waar vrijwel al het geld van de verenigjpg in gestoken is aan een handlanger zouden verkopen en tenslotte zouden willen uitvaren zonder de heer Visser. De resultaten van zijn levenswerk zouden hem aldus afhandig gemaakt wor den. De heer Visser deelde ons nog mede, dat hij het bergingsprocédé ingrijpend heeft gewijzigd. Hij is nu de enige, die weet hoe de zaak precies in elkaar zit en volgende samenspanners zouden hierdoor geen kans hebben! De 35.000,—, die de goudberger hiervoor nog nodig heeft, zou den er vast wei komen. „Er zjjn altijd wel mensen genoeg, die hun geld in goud willen steken". BÜ het departement van Justitie fs eer wetsontwerp in voorbereiding inzake de verplichte verzekering voor het verkeer met motorrijtuigen tegen de gevolgen van de wettelijke aansprakelijkheid Aldus deelt minister Algera mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Z-H. de Paus heeft pater L. Buys S.J professor in het kerkelijk recht aan de Gregoriana te Rome, benoemd tot consul tor van de H. Congregatie d propaganda Fide. Pater Buys, die uit Rotterdam af komstig is, is 48 jaar oud. Zondagmiddag omstreeks half vijf is te Stedum een vijf-persoons auto, waarin niettemin tien personen hadden plaats genomen, tegen een boom gebotst. De Tltn Hlflf!?* MdsLdU t bestuurder moest ter plaatse een flauwe X 11U llCICtl lTlUullvIl bocht naar ro^htc molron mo Uk in nlaotc Te Belgrado is zondagavond officieel medegedeeld dat president Tito van Joego-Slavië in juni a.s. op uitnodiging van de Russische regering en de Op perste Sovjet, een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. bocht naar rechts maken, maar in plaats daarvan reed hjj rechtdoor met het ge volg dat de wagen tegen een links van de weg staande boom terecht kwam. De inzittenden, merendeels afkomstig uit Delfzijl en Garsthuizen, kregen allen min of méér ernstige verwondingen. Nadat vijf artsen hun eerste hulp hadden ver leend, werden allen naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Ernstig gewond w.erden de estuurder, de heer Keiler uit Farmsum, zjjn 18-Ja- rige zoon, mevrouw De Haan uit Garst huizen en haar negenjarig dochtertje. De toestand van de heer Keller Sr., uit Farmsum, van mevrouw J. de Haan en van de heer Keller jr. uit Delfzijl is bevredigend. Mevrouw De Haan heeft een enkelfractuur opgelopen en de heer Keller jr. is opgenomen in de afdeling „oogheelkunde" van het academisch zie kenhuis, Het dochtertje van de familie De Haan schijnt er het ernstigst aan toe te zijn. Het jaarlijks congres van de Westduit se CDU, dat dit weekeinde in Stuttgart werd gehouden, werd, naar Reuter meldt, overheerst door vrees voor de groeiende kracht van de Westduitse oppositie. Niettemin hebben de partijleiders duide lijk laten uitkomen, dat zij niet zullen af wijken van de algemene politieke lijn die de partij bij de verkiezingen in 1953 een absolute meerderheid in de Bondsdag be zorgde. De volgende verkiezingen zullen in de herfst van 1957 gehouden worden. Vele CDU-afgevaardigden vrezen, dat de ge combineerde kracht van de sociaal-demo craten en de vrije democraten een einde zal maken aan het bewind van bondskan selier Adenauer. Op het congres zelf heeft geen enkele afgevaardigde openlijk zijn misnoegen over het leiderschap van dr. Adenauer uitgesproken, doch in de wan delgangen van het grote tentoonstellings gebouw in Stuttgart, waar het congres gehouden werd, hebben vele afgevaardig den verklaard, dat slechts een radicale omzwaai de partij voor een nederlaag bij de komende verkiezingen kan bewaren. Adenauer is zaterdagavond eenstemmig voor de tijd van twee jaar herkozen als oorzitter van de C.D.U. Hij heeft echter ook een tegenslag moeten incasseren. Plaatselijke leiders van de party ver klaarden te volharden in hun eis dat er vier ondervoorzitters aangesteld' zouden worden. Adenauer zelf zou hier tegen ge weest zijn, omdat een van de vier dan de Unksgezmde vroegere premier van Noord- Rijnland-Westfalen, Karl Arnold, zou zijn. Arnold, die beschouwd wordt als een mo gelijke opvolger van Adenauer, zou zich met m diens sympathie mogen verheu gen. De beslissing werd aan het congres overgelaten, dat met 239 tegen 227 stem men besloot om vier ondervoorzitters aan te stellen. Dit was vot hef eerst, dat een partijcongres van de C.D.U. een dergely- ke verdeeldheid vertoonde. In de mond van de buitenhaven van Wemeldinge kwam zaterdagmiddag om ongeveer kwart over twee het 800 ton metende Duitse schip ..Josepha", toen het de Oostcrschelde opvoer, in aanvaring met Belgische spits .Rofra", groot 300 ton, welk scheepje juist de haven binnen kwam. Het anker van de spits raakte dc stuurboordzijde van de „Josepha", waar door. naar men aanneemt een groot gat ontstond. Het Duitse schip, dat afkomstig was uit Lungfurt, zonk in tien minuten. De drie opvarenden, schipper Hans Rhein- hart en zjjn twee knechts, werden gered door de havensleepboot „Adja". Ook het huisraad van de ..Josepha", die geladen was met slakken, kon in veiligheid wor den gebracht. Het gezonken schip sluit de havenin- gang voor een derde af, zodat het niet mogelijk is, dat de schepen gelijktijdig in- en uitvaren. De schade aan het Belgische schip dat afkomstig is uit Antwerpen kon hersteld. sohipper zelf v°°Hopig worden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1