B. EN K. TERUG IN MOSKOU Stalin nog in Peking Verlaging van leerlingenschaal bij het lager onderwijs KarcLVan Roey vierde 30-jarig bisscliops j ubileum Uitspanning DE KIEVIET te Wassenaar geheel uitgebrand Vondels „Lucifer" bij Ned. Comedie Reclame EEN KILLE, MAAR DRUKKE BOLLENZONDAG Geërgerd over Britse nieuwsgierigheid „Laatste van Gogh" gevonden Drie doden op de weg Renaissancetoneel met te veel zwier Maakt voor Uw zaak MAANDAG 30 MEI 1956 PAGINA 3 Richtingwijzers aan trams Zes bruidstaarten op één dag Nederlands massa-huwelijk in Canada T elevisieprogramma voor 1 mei veranderd spoktvliegtüig STRANDDE wiadrlnhyhet°zrö Commissie-De Bruyn stelt oplossing in fasen voor Kosten 69 tot 86 miljoen per jaar Beeld en Architectuur Koning Boude wijn woonde plechtigheid bij VEREENIODE GLASVER ZEKERING MI JEN Dak en zolder van naastgelegen villa ook door vuur verwoest COöP. EXPORTBEVORDE- RINGS ORGANISATIE Vroege tulpen beginnen te bloeien Goed bezette hotels Heden in de namiddag zouden de kameraden Boelganin en Kroesjtsjef van hun Engelse trip te Moskou terugkeren. Het laatste gedeelte van hun thuisreis, namelijk van Kaliningrad, waar de kruiser „Ordsjonikidze Vandaag meerde, naar Moskou, zouden zij per vliegtuig afleggen. In Engeland zelf wordt intussen nog Wat nagekaart over het bezoek der beide heren en Reuter weet te melden, dat Rus sische functionarissen in privé-gesprekken 'n Londen wel hebben toegegeven, dat de Russische tweeling, vooral in het begin, nogal wat moeite heeft gehad met het Britse karakter. Wat de beide staatslieden bijzonder irriteerde, aldus Reuter, was de Britse „nieuwsgierigheid'" naar de „binnenlandse aangelegenheden" en naar hun prive- leven Kroesjtsjef heeft zich, volgens be trouwbare bronnen, b.v. zeer geërgerd over de speculaties van sommige Britse kranten, die zich afvroegen of de partij secretaris een echtgenote had, of dat deze soms, op last van Stalin, naar Siberië was gedeporteerd. Hij beschouwde dit als een persoonlijke belediging jegens hem zelf en zijn zoon, die ook in Engeland was en het, heeft hem meer opgewonden dan het bekende incident met het Labour-lid Brown, die hem kwaad maakte tijdens het diner met de Britse socialistische leiders. Brown is overigens zaterdag bij een -mei-rede in Liverpool herhaaldelijk onderbroken en uitgejouwd. Toen hij zei, dat het Russische bezoek zeer nuttig was geweest, schreeuwden arbeiders hem toe: „U saboteerde dat bezoek" en „Waar waren uw manieren?" Uiteraard, zouden we haast zeggen, komt nu ook het bericht, dat Scotland Yard op de hoogte zou zijn geweest van plannen van een groep Russische ballin gen om B. en K. tijdens hun rejs om het leven te brengen. Zaterdag ging dit lang verbeide bericht, „afkomstig uit welinge lichte bron", eindelijk door Londen. Met bijzonderheden en al: de aanslagplegers zouden als journalist vermomd gaan. „Foreign Office" wist van dit alles na tuurlijk niets, aldus verklaarde het zater dagmiddag. Stalin in Peking B. en K. komen in Moskou juist op tijd terug voor de 1-mei-viering. De Mos- konse parade op die dag zal worden afge nomen door minister Tsjoekof. Deze 1-mei-viering zal de eerste zijn na de „de-stalinisatic" van de Sovjet-Unie. Opmerkelijk zijn de berichten van de Beuter-correspondent te Peking, die mel ding maakt van de feestvoorbereidingen in de Chinese hoofdstad. Er zijn daar reeds enorme portretten van Stalin opge richt en vele andere worden op het ogen- klik nog vervaardigd. Niet alleen Stalin overigens, ook Marx, Engels cn Lenin prijken langs de Chinese wegen. Tot nog toe Is slechts in één artikel in het offi ciële Chinese partijblad melding gemaakt van de besluiten van het jongste partij congres In Moskou. De Oostduitse premier Grotewohl heeft intussen in een rede tot de Oostberlijnse studenten uitgelegd, waarom de Stalin- cuitus niet dadelijk in de kiem gesmoord is. Dit had n.l. „tot een burgeroorlog in cje Sovjet-Unie kunnen leiden". „Als men zaken in discussie had gebracht voordat de Leninistische geest in de partij was geconsolideerd, dan had dit zware schade aan de Sovjet-Unie kunnen berokkenen, met niet te overziene con- sequenties". Maar nu had men „de kaar ten^ op tafel gelegd" omdat „de mobili satie van alle krachten van de socialis tische volkeren vereiste". volledige opheldering In dezelfde toespraak kondigde Grote wohl aan, dat Walter Ulbricht. de Oost duitse partij-secretaris, niet het lot der kleine Stalins" zou delen en ten val worden gebracht, omdat „kameraad Ulbricht één der werkzaamste leden van de grote gemeenschappelijke leiding" is. „Wat de overige Oosteuropese landen thans gedeeltelijk doen, deden wij reeds in 1953," aldus Grotewohl. De Oostduitse partij had trouwens altijd „vastgehouden aan de historische strijd tegen de per soonsverheerlijking, zoals deze door Marx en Engels is vastgelegd." Opmerkelijke tendens Na de jongste grote verschuivingen in het Poolse kabinet, bespeurt Don Dallas, de expert voor communistische aangele genheden van Reuter, in Polen, maar ook in Tsjechoslowakije een opmerkelijke tendens naar meer mondigheid yan de nationale „volksvertegenwoordigingen Het Poolse voorbeeld daarvoor is de behandeling, vorige week, door de „Sejum", de Poolse nationale vergade- ring-in-communistische-stijl, van een regeringsvoorstel om abortus onder zekere voorwaarden te legaliseren. Er ontstond een vrij verhit debat, waarbij een aantal katholieke (doch overigens al sedert jaren met de communisten mee werkende deputé's „tegen" stemden op „gewetensgronden". Dit is een precedent in de geschiedenis van de Poolse natio nale vergadering. In de Tsjechische pers wordt erop aan gedrongen, dat de afgevaardigden meer gebruik maken van hun rechten en met name dat van interpellatie- Daar, even als in Polen, werd een lans gebroken voor een beter contact tussen ministers ener- en de pers anderzijds, b.v. door hoe democratisch lijkt dit allemaal 1 wekelijkse persconferenties. Hoewel het duidelijk is, dat al deze „onafhankelijke geluiden" van hogerhand zijn ingegeven, dat de regeringen deze beweging niet uit de hand zullen laten lopen en dat alle afgevaardigden praten en zullen blijven praten als communistische ja-zeggers, noemt Reuter dit een opmerkelijke ten dens- Tot nog toe is het in Oost-Europa alleen nog Roemenië, dat achterblijft in de rehabilitatie van de slachtoffers van het Stalinisme. Reuter meldt uit Boekarest, dat daar nog geen enkel teken wijst op een mogelijk eerherstel aan ter dood veroordeelde, verdwenen of gevangen partijleiders als Anna Pauker, Vasile Luca, Alexander Iacob, Theohari Georgescu en Lucretia Pa- trascanu. Verplichte invoering wordt vervroegd Ten aanzien van het richting aange ven door trams is minister Algera aan vankelijk van oordeel, zo blijkt uit zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat, om verwarring te voorko men, een integrale invoering van de ver plichting daartoe de voorkeur verdient boven partiële invoering daarvan. Ove rigens is een wijziging van het Wegen verkeersreglement, waarbij de datum van invoering van die verplichting wordt vervroegd, binnenkort te verwachten, zo deelt de bewindsman mede. Aangezien bij de „generale repetitie gebleken was, dat het voor de 61-jarige vader Dorsser te vermoeiend was vier keer het middenpad van de kleine kerk yan de H. Maria in het plattelandsplaats je Blenheim in Ontario (Canada), op en af te lopen om zijn vier dochters naar het altaar te brengen, wachtte hij de vier witte bruidjes op het priesterkoor op. Doch niet alleen de 30-jarige Mien, de 32-jarige Grada, de 25-jarige Dora en de 19-jarige Christina, ook twee zoons van de heer Dorsser, traden zaterdag te Bren- heim in het huwelijk. In de feestelijk ver lichte en met tulpen versderde kerk, vroeg de gebaarde pater Willibrord O.F.M. zesmaal aan de twaalf bruidjes en brUidegommen, of zij elkaar tot man en vrouw wilden nemen „voor goede en kwade dagen, in rijkdom en armoede, in ziekte en in gezondheid''. De belangstel- ling voor de plechtigheid was groot. Be halve de vierhonderd genodigden waren «r honderd verslaggevers en persfotogra fen. Zes bruidstaarten elk van een an- dere kleur werden tijdens de receptie aangesneden. Vader en moeder Dorsser verlieten twee jaar geleden met twaalf van hun vijftien kinderen hun woonplaats Helden in Limburg om naar Canada te emigre ren. In het televisieprogramma van de VARA van dinsdagavond 1 me-i zal niet, zoals is aangekondigd, de film „Die Drei- groschen Oper" worden vertoond, maar het bekende werk van de Italiaanse re gisseur Vittorio de Sica „Fietsendieven" De Amerikaanse zangeres Marilyn Tyler zal die avond een programma van chan sons zingen- Enkele bejaarde socialisten: Jan van Zutphen Eduard Polak, Willem Ploeger zullen herinneringen ophalen aan vroegere 1 mei-vieringen De avond zal worden inge'leid door dr- W. Drees. Op Bergense strand scheSportvlieger Vrijdagavond' bij^het valfenTandeduif maken, is hem bijna duur te staan geko men. In een Piper Cub st'eeginxj m.et een Ve™'tGoofom^ar Texel te vliegel; brengen, maar onderw ti dat de donker en het zicht^ A de Spoelbergh ege, 1 moedig de hoop oln het die ondanks de duister Was. Vervolgens daalde J duinenrij en jnaakte tijdstip verlaten Bergen op het op dit w n strand van Bergen aan Zee tot met ge Unge verbazing van de hcrtelga:sten een Onverwachte, doch geslaagde noodlan Beide inzittenden van het kleine toe- Stel namen hun intrek m het hotel, ter Wijl een ambtenaar van de douane zich «aar de Piper Cub spoedde Uit een tele foongesprek met Texel bleek het de heer Spoelbergh. dat zijn broer, die kort voor hem in een andere Piper Cub eveneens bit 't Gooi was vertrokken, er nog juist m geslaagd was Texel te bereiken. De minister van Onderwijs. K. en W. heeft in mei 1955 een commissie ingesteld die tot opdracht kreeg het vraagstuk van de verlaging der leerlingenschaal bij het lager onderwijs in studie te nemen. Voor zitter mr. J. de Bruyn, hoofd van de af deling L.O. van het ministerie secretaris de heer J. A. Zwarts, referendaris. Verder bestond de commissie uit drie vertegen woordigers van de A.N.O.F.. nl. de heren T. Bos. Joh. Derksen en J. Roorda. en uit twee ambtenaren van het departement, de heren L. Kleiterp, hoofdinspecteur L. O. en dr. J. Verllnden. hoofd afd. research en documentatie. Blijkens haar rapport, dat thans aan de Staten-Generaal is aan geboden, was de commissie volledig een stemmig over de noodzakelijkheid van de verlaging van de leerlingenschaal. Een- verbeterde leerlingenschaal valt in tussen alleen dan te verwezenlijken, in dien het daarvoor vereiste aantal leer krachten beschikbaar is. Zij heeft daarom een prognose opgesneld met betrekking tot bet tijdstip, waarop de voorgestelde ge wijzigde leerlingenschalen kunnen wor den ingevoerd. Aangezien een zo spoedig mogelijke verlaging gewenst is, stelt zij voor een verlaging in fasen te verwezen lijken. Ofschoon men het in principe eens kon worden over de eisen, waaraan de leer lingenschalen dienen te voldoen bleken de ambtelijke leden en de vertegenwoor diserT van de a.N O.F, bij de praktische Uitwerking van hun zienswijze meer of nder van mening te verschillen. Om die reden zijn de voorstellen van beide groepen van leden opgenomen met vermelding van de c™^,esnaa" de realisering daarvan verbonden. De com- missie is er zich van bewust dat verlaging van de leerlingenschaal uitbreiding van schooflokaliteit met zee medebrengt dat daarvoor bouwvolume beschikbaai moet zbn Gezien haar samenstelling heeft zii zich echter niet competent geacht dit aspect! n haar beschouwingen te betrek- ken. In de volgende tabe]'eb,,id-" T°°T verscheidene schooltypen de hUid S'5 i®"- lingensehaal de schaal volgens de voor- steUen der ambtelijke leden en de schaal volgens de voorstellen van de A.N.O.F.- vertegenwoordigers aangegeven. G.L.O.-scholen schaal vol- schaal vol gens voorstel gens voorstel v d. ambtelijke v.d. ANOF- Aantal huidige leerkr. schaal bij 1-30 11. bij 31-75 11. bij 76-120 11. bij 121-165 11. bij 166-210 11. leden 1-25 11- 26-60 11. 61-90 11. 91-125 11. bij 126-160 11. verteg, bij 1-24 11 bij 25-54 11. bij 55-84 11 bij 85-114 U. bij 115-144 U. vervolgens de 35-schaal. vervolgens vervolgens de 45-sehaal. de 35-schaal. V.G.L.O.-scholen en V.G.L.O.-klassen verbon- den aan G.L.O.-scholen. Aantal huidige schaal vol- schaal vol- leerkr. schaal - gens voorstel Stns f, v.d. ambtelijke v.d. ANOF- leden bij 1-25 11. bij 26-50 11. bij 51-75 11. bij 76-100 11. bij 101-125 11. bij 126-150 11. vervolgens de 25-schaal. bij 1-30 11. bij 31-50 1) 11. bij 51 2)-90 11. b« 91-120 11. bh 121-150 O. bij 151-180 11. vervolgens de 30-schaal, verteg. bh l"24 1 ba 25-4° U- bij 41-64 tl. bij 65-90 tl. by 91-116 ba 117-148 II. vervolgens de 24-schaaI. 1) bp v.g.l.o.-klassen aan g.l.o.-scholen: 60. 2) bfl v.g.l.o.-klassen aan g.l.o.-scH°l«n: öl- Zevende en achtste leerjaar G.L.O. tz V.G.L.O.-leerplan) Voorstel v. d. amb- telyke leden en van de ANOF- verteg, bij 20-30 U bü 31-60 U. vervolgens de 30-schaal Aantal leerkr. 1 2 huidige schaal bü 20-36 11. bij 37-72 11. vervolgens de 36-sohaal U.L.o.-scholen: Aantal leerkr. huidige schaal schaal vol- schaal vol gens voorstel gens voorstel v.d. ambtelijke v.d. ANOF- bü 1-30 11. bij 31-60 11. bü 61-90 11, bü 91-120 11. vervolgens de 30-schaal. leden bij 1-25 41. bij 26-50 11. by 51-75 11. bit *-195 11. vervolgens de 30-schaal. verteg. bü 1-24 11. bü 25-40 U. by 41-56 tl. bü 57-86 11. vervolgens De commissie stelt voor, dat naast het opnemen van de gewijzigde leerlingen schalen in de wet bij algemene maatregel van bestuur aanvullende bepalingen wor den gegeven die de strekking hebben on gunstige combinaties en grote klassen te voorkomen. Hiernaast blijft de mogelijk heid bestaan voor het in bijzondere geval len toekennen van de rijksvergoeding voor boventallige onderwijzers. Bij het U.L.O. bepleit zij voor scholen met, meer dan 75 (volgens de A.N.O.F.- vertegenwoordigers 56) leerlingen, dat combinatie van leerjaren zoveel mogelijk wordt uitgesloten en dat naar analogie van de regeling bij het V.H.M.O. bij het be reiken van een bepaald grensgetal de klas sen worden gesplitst en een extra-leer kracht wordt, toegekend. Om het hoofd van een grote U.L.O.- sehool te ontlasten zou naar de mening van de commissie aan scholen met meer dan 9 (volgens de A.N.O.F.-vertegenwoor- digers 7) klassen een extra-leerkracht moeten worden toegestaan. De voorgestelde verlaging van de leer- lingenschalen zal 10850 (bij de A.N.O.F- voors'ellen 13400) extra-onderwfizers ver gen. De commissie heeft berekend, dat volgens de voorstellen der ambtelijke le den de verlaging in 1967 geheel zou zijn geëffectueerd. Volgens de voorstellen der A.N.O.F.-vertegenwoordigers wordt dat 1969. De ambtelijke leden stellen voor de ver laging in 3 fasen te verwezenlijken, in gaande in de jaren 1962, 1964 en 1967; de A.N.O.F.-vertegenwoordigers willen dit in 4 fasen doen. ingaande in de jaren 1962, 1964, 1967 en 1969. De aan de verlaging van de leerlingenschalen verbonden kos ten vvorden naar de huidige s4and van de salarissen en bouwprijzen op basis van de voorstellen der ambtelijke leden op 69 miljoen en op die der A.N.O.F.-vertegen woordigers op 86 miljoen gulden per jaar geraamd. Hiervan bedragen de personele kosten 58 (72) biljoen, de materiële op basis van annuiteit 11 (14) miljoen gulden. Voor de onderscheiden fasen zijn de kosten volgens de voorstellen der amb telijke leden jaarlijks 21-5, 43 en 69 (vol gens de voorstellen der A.N.O.F.-verte genwoordigers gulden. 25. 44, 69 en miljoen (Van onze correspondent) In Etten, bij Roosendaal, is verleden week de oud postbeambte en doodgraver bij de Ned. Herv. Kerk aldaar, Minus Oostrijk, begraven. Hij was lang de enige bezitter van een tekening van Van Gogh, voorstellend de Baai en Stationsstraat te Etten, waar de vader van de groe Vincent dominee was. de overleden Oostrijk heeft, in alle stilte overigens, de tekening al enige jaren ge leden afgestaan aan de heer J. de Visser te Etten, die voor wijlen Oostrijk veel ge daan heeft om diens laatste levensjaren draaglijk te maken. Over een tweede werkstupk van Vincent van Gogh, een landschap waarop o.a. de vader van de thans ontslapen Oostrijk voorkwam, tast men thans echter nog in het duister. Dit werkstuk is enkele jaren geleden „in vertrouwen" meegenomen door een dame. Deze zowel als het schil derstuk zijn nooit meer achterhaald Dit heeft wijlen Oostrijk diep geschokt en daarom wilde hij de laatste tijd niets weten van de buitenwereld omdat deze ook maar niets te weten zou komen over zijn laatste bezit van Van Gogh, een te kening uit de beginperiode van Vincent. Toch is Oostrijk niet als een eenzame gestorven en nam hij geep enkele geheim mee in het graf waarop door de dochter van de tegenwoordige dominee, mej Nelly v. d. Berg, V°1 piëteit bloemen gelegd wer den. In zijn leven had Oostrijk namelijk mej. v. d. Berg te verstaan gegeven, dat hij gaarne bloemen op zijn graf zou heb ben. Verder wenste hij even eenzaam te leven als zijn onvergetelijke Vincent van Gogh- Studiedagen in Kasteel Bouvigne Van donderdagavond tot en met zater dagmiddag heeft een kleine groep van katholieke kunstenaars in het kasteel „Bouvigne" bij Breda onder auspiciën van de Algemene Katholieke Kunste naarsvereniging een studieweekend ge houden, tijdens hetwelk het onderwerp „Beeld en Architectuur" is besproken. Bij de verschillende besprekingen kwam men telkens weer tot de conclusie dat de be tekenis van het beeld in de moderne maatschappij in haar relatie tot het hedendaagse bouwwerk een functie heeft gekregen, die geheel verschilt met de vroegere opvattingen. Het Oosten kent het beeld als symbool, veel sterker dan het Westen, waar we hiervan maar sporadische voorbeelden hebben. In het Westen is het beeld (in de brede zin van het woord) didactisch gebleven, een herinnering aan het goede, een aansporing. Het zou ideaal zijn als de opvatting van het Oosten symbo lisch. deel uitmakend van de Godheid met die van het Westen verenigd zou kunnen worden in de kerkelijke kunst. Na deze uiteenzetting, die door Pater Laudy O. Praem. naar voren werd ge bracht, een opvatting die alleen de gees telijke achtergrond van het beeld belich ten wilde, bracht Marius van Beek het beeld in verband met de architectuur ter sprake. Hij maakte twee onderscheidin gen; het beeld als teken, ontstaan uit magische bezweringen en het beeld als karyathyde. Beide vinden hun oorsprong in de volkskunst, welke helaas in bijna geheel West-Europa is uitgestorven. Ko Sarneel huldigde de mening dat de kunstenaar moet uitbeelden wat er leeft onder het volk (de Kerk), en dit absoluut niet mag verwaarlozen, maar dat hij vrij gelaten moet worden bij de uitvoering ervan, wat echter niet wil zeggen dat iedere uitbeelding aanvaard moet wor den. Alvorens de heer ir- A. Thunnissen het besprokene pog eens samenvatte, sprak de heer ir. N. Luning Prak over architec tuur en beeld. Hij was van mening dat in de architectuur een te weinig voor name plaats aan het beeld werd gegeven. De architectuur is teveel zelfgenoegzaam geworden en de mogelijkheden voor het beeld worden tegenwoordig te weinig uitgebuit. Het beeld moet een belang rijker plaats in de architectuur gegeven worden, en de architecten zullen zich daar opnieuw op moeten bezinnen. Tijdens het weekend hebben de deel nemers ook genoten van de meest immate riële kunst: de muziek. Het Kamerkoor „Orlando di Lasso" o.l.v. de heer L. Toe bosch zong liederen van oude Franse meesters, Bach, Poulenc en bewerkingen van Nederlandse volksliederen. Een excursie naar de St.-Joostacade- mie in Breda, zorgde dat de deelnemers aan de studiedagen een frisse neus kon den halen. De 57-jarige heer J. van den Berg uit Zwolle is vrijdagavond overleden aan de verwondingen, die hij opliep, toen hij vrijdagmiddag met zijn personenauto te gen een boom reed op de rijksweg Zwolle Almelo, onder Raalte. De heer Van den Berg wilde een voor hem rijdende jeep passeren, toen met grote snelheid een te genligger kwam aanrijden. Om die te ont wijken remde hij krachtig, maar verloor de macht over het stuur, waarop hij te gen de boom botste Zijn wagen werd ge heel verniejd. Hij werd naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht waar hij in de loop van de avond overleed. De heer Van den Berg was in Zwolle een zeer geziene figuur. Hij was directeur van de N-V. Handelmij. Jan van den Berg, een steenkolenhandel. Tevens was hij tweede voorzitter van het hoofdbestuur van de bond van detailhandelaren in brandstoffen in Nederland. Tijdens en na de oorlog was de heer Van den Berg directeur van het Rijkskolenbureau voor Overijssel. Met grote snelheid vloog zaterdagmid dag op de rijksweg HengeloBorne de 27-jarige schilder H. Grootelaar uit Hen gelo met zijn motor tegen een jeep. die uit tegenovergestelde richting kwam. De motorrijder werd over de auto in de berm geslingerd Hij was op slag dood. Het slachtoffer was nog slechts kort gehuwd. De 23-jarige motorrijder J. Smulders, die woensdag met de blauwe tram te Den Haag in botsing kwam, omdat hij deze geen voorrang verleende, en die met ern stige verwondingen in het ziekenhuis Westeinde werd opgenomen, is zaterdag avond aan de gevolgen overleden. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, zondagavond. Het dertigjarig bisschopsjubileum van kardinaal Van Roey is vandaag met een grote kerkelijke plechtigheid gevierd. In de grote H. Hartbasiliek op de Koekelberg bij Brussel werd een pontificale Mis van dank- zegging opgedragen. Behalve, door de hoogste geestelijken van het land, werd deze Mis van dankbaarheid bijgewoond door koning Boudewijn, die vergezeld was van een groot aantal dignitarissen. Duizenden gelovigen, onder wie veel afgevaardigden van jeugdbonden met ontelbare vlaggeD, bevonden zich in en om de basiliek, waar ook de galerijen waren bezet. In een keurige optocht werd de kardi naal van het bij de basiliek gelegen colle ge naar de kerk geleid. In de stoet liepen o.a. mede de professoren van Leuven in hun toga's, voorafgegaan door de rector- magnificus, die tevens wijbisschop van Mechelen is. Achtereenvolgens kwamen honderden priesters, een aantal katholie- onderwijzers, de deken van Groot-Brus sel, klooster-oversten, kanunniken, prela ten en vicarissen-generaal, een twaalftal gemijterde abten, de bisschoppen en de wijbisschoppen van België en tenslotte de kardinaal, die de cappa magna droeg. On der de bisschoppen bevond zich ook de eerste negerbisschop van Belgisch Kongo. Op het priesterkoor nam de koning plaats op een troon tegenover die van de kardi naal, welke werd omgeven door ridders van de Orde van Malta en het H. Graf. Er waren ook familieleden van de primaat en verder diplomaten, leden van prinse lijke families van België en andere hoog- geplaatsten in den lande, onder wie mi nisters, parlementsleden enz. De pontifi cale mis werd opgedragen door een wij bisschop van Mechelen. Het was een imposant gezicht om de bisschoppen, abten en prelaten en de wereldlijke hooggeplaatste personen bij een te zien op het marmeren priester koor in deze imposante kerk, die een van de grootste van Europa is. Na het Evangelie richtte de hoogbejaar de jubilaris zich met een nog opvallend vaste stem in de beide landstalen tot de binnen en buiten de kerk aanwezige duizenden gelovigen. Hij dankte de koning voor zijn aanwezigheid. Verder wees hij erop, dat hij de vriendschap en het vertrouwen van de koninklijke familie had mogen genieten en betrokken was geweest in alle gebeurtenissen, zowel vrolijke als pijnlijke, die zich in het vorstenhuis hadden voorgedaan. Vervolgens dankte de prelaat de Godde lijke Voorzienigheid voor al de gunsten en genaden, die hij gedurende zijn episco paat had mogen ontvangen. De kerkvoogd bracht tenslotte dank aan de H. Vader, voor Wiens voeten hij in gedachten neerknielde om de geeste lijke vruchten van zijn dertig-jarige kerkelijke arbeid aan te bieden. Daarna vond de voorlezing plaats van. het schrijven van de Paus aan de kardi naal. Aan het einde van de plechtigheid werd door de kardinaal het Te Deum aan geheven. dat door al de aanwezigen bin nen en buiten de basiliek werd mee gezongen. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. De Vereenigde Glasverzekering Mij en werden de jaarstukken over 1955 goedgekeurd. Door een toevoeging van rond f 51.310.— werden de totale reserves gebracht op ad f 424.860.De schadere- serve werd hierbij buiten beschouwing gelaten. Na afschrijving en reservering laat de overblijvende winst een dividend uitkering toe van 15 pet, evenals vooraf gaande jaren. v. V/C c V Voor de tweede maal in enkele dagen is Wassenaar door een grote uit slaande brand getroffen. Werd woens dagavond de residentie van de ambas sadeur van India voor een groot deel Lang heeft men Vondel's „Lucifer" op liet toneel gemist. Zaterdagavond vond in de Amsterdamse Stadsschouwburg echter weer een voorstelling plaats ditmaal onder regie van Johan de Meester, waarbij Eppo Doeve 'et décor en de costumes voor „Lucifer" had ontworpen. Al direct bij het opgaan van het doek, werd men getroffen door de suggestiêve ruimte werking, die Doeve had bereikt met zijn sober décor: enkele vaste zet stukken, voornamelijk trappen waarachter een horizondoek met een reigende wolkparlij. In deze ruimte kwamen echter de dramatis personae op m een costumering, die men de haute couture van het theater zou kunnen noemen. Doeve heeft gebroken met de „traditie". Dus geen engelen m witte gewaden met gulden vleugels. Hij had vrij ingewikkelde stof- partijen ontworpen met veel kleur en rijk bestiksel. De acteurs hadden en nel ijk moeite zich waardig in deze kostumes te bewegen en de zwier van de draperieën stimuleerden hen om hoofse bewegingen te maken, zodat men zich afvroeg of Belial niet een edeling van het hof van de zonnekoning was in plaats van een rebellerende engel Lucifer is het eerste spel van de trilo- f!®,?y?r de zondeval. Tien jaar later be- m ircv8 Vonde] Adam in Ballingschap en B6' w®rd „Noach" opgevoerd, waar- \°ndeI °P grootse wijze de tragische ■.gesJoten- De val van de aarts- enge] Lucifer had tot gevolg het ontstaan van de hel en de duivels, waardoor de zondeval van Adam en Eva werd bewerk stelligd met tot gevolg het verworden van de mensheid en de ondergang van de ?er^eTTwe?'eld- Het optreden van duivels neet Vondel ontleend aan de middeleeuw se geestelijk dramatiek. En wat de vorm betreft, heeft Vondel zich volledig ge- nouden aan de klassieke wetten van een heid van tijd, plaats en handeling. De eerste vier bedrijven worden afgesloten met een reizang. De tekst in gepaard rij mende alexandrijnen wordt af en toe doorbroken door de strofische van de intermezzi der reien. Uriël. is zo langgerekt, dat iedere span ning ontbreekt. Regie en spel en verzen Beschouwt men „Lucifer" als toneel werk, dan valt storend op het gemis aan handeling en de trage stuwings- lijn. Is eenmaal de zege van Michael op Lucifer behaalt, dan holt Vondel door om nog even de val van het eerste mensen paar toe te voegen. Van een climax is dan ook geen sprake, en met name het relaas van de schildknaap van Michael, De regie van Johan de Meester was weer vol van een knap spel met de be lichtingsmogelijkheden. Lex van Delden schreef enige sobere muziek, die werd uit gevoerd door Het Nederlands Kamerkoor en enkele instrumentalisten onder leiding van Felix de Nobel. In deze entourage keek men naar een spel van acteurs en actrices; niet naar een tragische schuld, die door Lucifer werd bedreven. Men kan zich evenwel afvragen of het de opze' van deze voorstelling is geweest om iets van de geestelijke achtergrond te geven, die schuilt achter de gezwollen taal van Vondel; of dat het alleen in de bedoeling van De Meester heeft gelegen om Vondel te spelen. In het laatste geval kan men dan spreken van een aanschouwelijke li*- teratuurgesrhiedenisles: is echter gepoogd om de geestelijke inhoud te brengen- dan is de voorstelling mislukt. Van de weerspannige Oversten Belzebub (Ko van Dijk). Belial (Eli Blom) en Apol- lion (Henk van Ulsen) was .het alleen bij Belzebub van het begin af aan duidelijk- dat hij nog voordat Lucifer zich bewust wordt van zün afgebrokkelde glans, nadat de godheid Adam heeft geschapen, al rebelleert en het zaad der revoluhe tot ontkiemen rijp maakt. Eli Blom was hoots en zwierig; Henk van Ulsen was week maar zegde duidelijk zijn verzen, Ko van Dijk was demonisch met veel stille mi miek maar met een overslaande stem, wanneer hij zijn emotionele tekst zegde. Hij was zo sterk dominerend, dat men zich afvroeg, waarom Vondel dit stuk niet „Belzebub" heeft genoemd. André van den Heuvel bracht het uiter ste aan sereniteit op in de rol van Ga- briël. Hij heeft een ondankbare taak. Zeer terecht merkt Van Duinkerken hierom trent op: „Hij worstelt tegen een gevoelig verschil tussen zijn taak en zijn aard1 Van een dergelijke worsteling viel op het toneel niets te bespeuren. Van den Heuvel heeft steeds een volledig geestelijk even wicht bewaard. Hij was een monumentale verschijning waarbij gevoel volledig was gesublimeerd in een sereniteit en een rust als gevolg van een volledige onderwer ping aan de wetten van God. De Rei van Engelen werd verzorgd door Andrea Domburg, Sigrid Koetse en Riny v. Slingelandt. De tekstverzorging van haar alleen was goed. Sigrid Koetse was uitermate gevoelig voor de nuancemoge lijkheden in de tekst aanwezig. De Oproerige Geesten, aangevoerd door Bob Goedhart, moesten vreemde bewe gingen maken. Niet in overeenstemming met de stijl van uiterlijke fraaie schijn De kracht van hun voornemen lag niet in de overtuiging door middel van het ver standelijk woord, maar als opgehitste massa door een leider". Vondel heeft het zo gewild, maar als massageest sugge reert men niet met vijf mensen. De Michael van Frans 't Hoen had een forse allure. Louis Hensen als Rafaël was goed van dictie en beschaafd van gebaar. Het heeft ons bevreemd een Uriel, dus Michaëls schildknaap, te zien van Henk Rigters, compleet met snor. Zijn betoog is, lang en zonder spanning gebracht. Het zijn niet allemaal enthousiaste opmerkin gen. Maar de voorstelling was teveel op uiterlijk effect en op elegance afgestemd, zodat de toch al niet sterke dramatische kracht van „Lucifer" nog werd wegge drukt in uiterlijkheden, waarop men zich bij Vondel niet primair moet richten. Bu. door het vuur verwoest, zaterdagmid dag om ongeveer half drie werd een uitslaande brand gemeld in Auberge De Kievit. Onmiddellijk rukte de vrij willige brandweer van Wassenaar met al het beschikbare materiaal uit. Ook werd de assistentie ingeroepen van de Haagse brandweer, die met een ladder wagen, twee motorspuiten en een ma teriaalwagen ter plaatse verscheen. Men kon evenwel niet verhinderen, dat de bekende uitspanning aan de Stoeplaan binnen het uur geheel uit brandde. De naast De Kievit gelegen villa vatte ook vlam; het strooien dak en de zolderverdieping werden even eens een prooi der vlammen. Voorbijgangers ontdekten om half drie dat het strooien dak van De Kie vit in brand stond; zij waarschuwden onmiddellijk de eigenaar, de heer Luigi Gandini. Omdat groot gevaar bestond, dat het vuur van het als een fakkel brandende dak van de uitspanning zou overslaan naar de villa .nummer 25, welke pas enkele weken geleden was betrokken door de heer T. F. Harris, handelssecretaris van de Canadese ambassade, werd dit pand met acht stralen nat gehouden. Het strooien dak van de villa vatte echter eveneens vlam; weldra woedde het vuur er hef tig in. Daar de weer daarnaast gele gen villa, bewoond door jhr. J. G. Reuchlin,'eveneens gevaar liep, werd ook dit perceel voortdurend natgespo ten. Toen de brandweren, die met grote harken het brandende stro van de da ken van De Kievit en de villa trokken, om ongeveer half vijf met de nablus sing van de uitspanning begonnen, brandde de villa van de heer Harris nog volop. Tegen vijf uur waren de vlammen gedoofd .De nablussing nam nog geruime tijd in beslag. De Auberge, waarvan de bovenver dieping nog zeer onlangs was her bouwd tot woning van de heer Gan dini, was veranderd in kale, zwartge blakerde muren en verkoolde balken, terwijl van de woning van de heer Harris dak en zolderetage in de as waren gelegd. Een gedeelte van de in boedel van de uitspanning heeft men in veiligheid kunnen brengen. De heer Gandini was verzekerd tegen brand en bedrijfsschade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Met het doel eigen verkoophuizen in het buitenland te stichten en te exploite ren is opgericht de Coöperatieve-export- Bevorderings-Organisatie U.A. (Cebo) te Utrecht. Leden van de Cebo kunnen alleen zijn fabrikanten, die deelnemers zijn van de stichting „Nederlandse Export Combi natie" (Neco) te Utrecht. De Cebo overweegt om te beginnen met het stichten van een eigen verkoophuis aan de goudkust, doch heeft ook reeds enkele andere landen op het programma staan. Nederland heeft een kille, maar drukke bollenzondag achter de rug. Zoals op de andere zondagen in april lieten de fiet sende bollengangers, die anders b(j tien duizenden de bollenstreek overstromen, in hoge mate verstek gaan, maar het gemo toriseerde deel der enthousiasten was gro ter dan verder in het seizoen. Op de bollenvelden beginnen de narcis sen al eindweegs uitgebloeid te raken. Enkele vroege tulpen beginnen te bloeien, doch ook de latere soorten hebben zodanig dikke knoppen, dat zij na een regenbuitje bij wat milder weer zeer snel in bloei zullen komen. Ook de hyacinten zijn lang zamerhand aan het kleuren en op zeer beschutte plekken reeds hier en daar in bloei. Het heeft er dan ook alle schijn van, dat op 5 (hei, de dag van het bloe mencorso in Sassenheim, Lisse en Hille- gom, de bollenvelden allerwege in volle bloei zullen staan, mits er een beetje regen en wat zachtere temperaturen ko men. Russen „laaiend enthousiast' De Keukenhof werd door 35-000 toeris ten bezocht. Vijfhonderd Keukenhof bewonderaars werden met een extratreln uit Duitsland aangevoerd negenhonderd kwamen er met twee extratreinen uit Frankrijk en tweehonderd waren per extratrein uit Luxemburg gekomen. Het merendeel van de bezoekers bestond weer uit Duitsers, op de tweede plaats kwanjen de Belgen. Ook de Russische toerieten van het reisbureau „Intourist" bezochten zondag de Keukenhof, die volgens direc teur Th. Zwetsloot hun „laaiend enthou siasme" opwekte. De Linnaeushof telde gisteren 20.000 be zoekers, van wie de meesten per bus wer den aangevoerd. Behalve Duitsers waren hier ook veel Amerikanen, Fransen, Bel gen en zelfs Zweden. Zeer veel buitenlanders en Nederlan ders hebben zaterdag en zondag de Keu kenhof bezocht. Het was er zondagmiddag bepaald zeer druk. Dat er vele buitenlanders thans naar Nederland komen, bewees wel de hotelbe zetting in de drie grote steden. In Am sterdam was het zo druk met Duitsers, Fransen en Belgen, dat de logies-informa- tiedienst 725 buitenlanders bij particulie ren en buiten de stad onder moest bren gen. De zondagavond was betrekkelijk rustig. Ook Rotterdam had zeer goed be zette hotels en pensions, doch de 200 bui tenlanders die niet tijdig hadden geboekt, konden nog worden ondergebracht In de havenstad zag men voornamelijk Fransen en voorts Duitsers, Amerikaanse soldaten en Belgen. Ook Den Haag zag de grote hotels volledig bezet en de kleinere hotels en pensions goed tot zeer goed. De logies- informatiedienst hielp 200 liefhebberd, voornamelijk Fransen en Amerikaanse soldaten, aan onderdak. ..Madurodam" ontving zaterdag 2000 en zondag 6000 ba- bezoekers, waarvan 30 pet. buite&laodsBfc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3