NIEUWS uit STAD en OMTREK De viering van Koninginnedag Geheugen-hulp Over Schiedams straatnamen De jeugd in het teken van de sport op Boshoek De groente- en fruitmarkt Mr. dr. ir.M. M. van Praag 60 jaar K.N.V.B. Afdeling Rotterdam Super - Smeer station DE STER Het Bagijnhof Ondanks gure dag veel mensen in de stad MEIIWE SCHIEOAMSCHE COUMItT De kerkelijke 1-mei- viering Burgerlijke Stand Leidse spoorwegwerken gereed Een veelzijdig rechtsgeleerde, die onver vaard steigers beklimt PINSDAG 1 MEI 1956 NSC - mmm mmmmm Avond programma EXTRA TREINEN VOOR STADION PAGINA 2 BURGEMEESTER J. W. PEEK BEDOLF HAAR ONDER DE PRIJZEN Vijftig kilometer heipalen in de grond IN ROTTERDAM Tafelhouder Nieuwe bank van lening DE WINTERGROENTEN i- V oor jaarsgroenten Hard fruit OPLICHTER SPEELDE VOOR ADVOCAAT 'W 8y het ringsteken: Emmy Steens op haar versierde fiets tijdens het ringsteken in de Warande. Neen, het was gisteren niet het weer, dat men zich zou uitzoeken zo er wat uit te zoeken viel op dit gebied. Het was be paald koud er stond een stevige bries, die heel wat mensen er van weerhield de stad in te gaan. Toch was het ongewoon druk in de binnenstad, maar dat kwam natuurlijk hoofdzakelijk door de jeugd, die zich van h«t weer niet veel aantrok. Des morgens bij de kinderfeesten in de Plantage waren niet minder dan 1300 kinderen bijeen om er te kijken naar het programma van het Nederlands Theater- Bureau. Dat is 100 meer dan verleden jaar. De lfinderen wisten van geen kou en hadden de grootste schik om de frat sen van de muzikale clown Fransky, aan gekondigd als het puikje van de Belgische humoristische kunst. Frans Nienhuis had met zijn babbeltje onmiddellijk vat op het grut. Hij moet beslist zelf thuis kin deren hebben, zó weet bij direct de juiste sfeer te scheppen. Sjefolina „op het slap pe koord" veroorzaakte heel wat oooh's en aaah's bij de jeugd. Later op de dag trouwens ook bij de volwassene^.Ook Peter Piekos de imitator en Tonny Bak- kenes met zijn accordeon droegen veel bij tot het welslagen van het kinderfeest. Toen het afgelopen was en de kinderen naar huis trokken, was het een opgewon den gesnater van kinderstemmetjes rond de Plantage om aan de afhalende familie leden te vertellen hoe mooi het wel was. De buurtkinderfeesten in de namiddag hadden minstens evenveel succes. Voor het ringsteken in de Warande bestond veel belangstelling, niet alleen bij de jeugdige deelnemers, maar ook bij het publiek. De estafetteloop in de Stadhouderslaan werd om verkeerstechnische redenen ver legd naar de laan voor de „villa van Wil ton" in het restant van ons oude Sterre- bos. In de Nassaulaan werden rolschaats- wedstrijden gehouden, waarbij het er o.a. op aankwam een bal op een plankje naar de finisch te rijden, zonder dat de bal er af viel. Ook in de Lange Nieuwstraat werden dergelijke wedstrijden gehouden buiten het programma om. We hebben deze wedstrijden tenminste niet in het programmaboekje kunnen vinden. Om drie uur concerteerde Gusto's Mu ziekvereniging in de Plantage. Geopend werd met het Wilhelmus, gevolgd door Neerlands Jubelmars in een bewerking van S. P. van Leeuwen. De Ouverture Symphonique van Boedijn en de Heitere Ouverture van Eugen Fulling, welke ook op het programma stonden, werden door de Gustomensen gespeeld als een soort generale repetitie, omdat deze nummers ook gespeeld moeten worden op het Na- (Advurtentle) VAKXTIND4GB. SMERING, ALLE MERKEN SHELb-tJMEKING Achter de nieuwbouw Amsterdamsche Bank LANGE NIEUWSTRAAT 127 - SCHIEDAM 040H40 voo» schim»» $n OMsr»mr» 78ste Jaargang No. 23059 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.50 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden t OM) bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentie wei en. ABONNEMENTEN f 6.26 per kwartaal, f 2.15 per maand en f 0.50 per week. tionaal Muziekconcours te Vianen, waar aan het gezelschap op 10 mei a.s. mee doet. Des avonds viel eindelijk het koude, akelige motregentje, dat de hele dag reeds gedreigd had te zuilen komen en daarom waren er in de Plantage niet zoveel mensen als er verwacht werden. Toch waren het er nog altijd een goede 1200, die staande het Wilhelmus z'ongen op verzoek van de voorzitter van de Vereniging Nationale Feest- en Gedenk dagen, de heer L. Kamp, die in een kort openingswoord de aanwezigen (onder wie de burgemeester, de commissaris van politie en de voorzitter van S.G.) ver welkomde en de gevoelens jegens orfs vorstenhuis vertolkte, welke ons allen op Koninginnedag bezielen. De dappere 1200 werden voor hun moed beloond, want het programma was nau welijks een half uurtje aan de gang, of het werd droog, zij het dan ook niet be haaglijk. Er was een keur van artiesten aanwezig voor dit avondprogramma, zo dat men tenslotte bijna de koude vergat. Kees Manders wist als conferencier (ge huld in een wijde overjas) de lachers al spoedig op zijn hand te krijgen en de bekende accordeonisten ,.de Pico's" deden de mensen luidkeels meezingen. Wie bij de aankondiging van de parterre-acro baten The Rio's twee ruigbehaarde man nen met spieren als staalkabels had ver wacht, werd aangenaam verrast, want het bleken twee charmante meisjes te zijn, die evenwel in hun prestaties voor geen enkele mannelijke collega onder deden. Dan was er nog het optreden van Mieke Telkamp, Fanny Black, de bekende illi- sionist Eddy Schuyer, Sjefolina op het reeds eerder genoemde slappe koord, Laura en Gaston, de clown Fransky en tenslotte de man, die de verschillende programmapunten van een muzikale om lijsting voorzag, de pianist Koos Ver meulen. Oók gehuld in een dikke winter jas. De kerkelijke viering van het feest van de arbeid onder bescherming van Sint-Joseph, waarover wij gisteren reeds berichtten, is georganiseerd door de af deling Schiedam van de K.A.B. en het bednjfsapostolaat der paters Jezuieten. Zoals gemeld zal de plechtige Avondmis om half negen aanvangen. Pater F. X. Dirks S.J. zal de feestpreek houden. De organisatoren pater Baeten S.J. en pater Roghmans O.P. vertrouuwen erop, dat de Havenkerk hedenavond stampvol zal zijn In verband met de voetbalwedstrijd morgen in het stadion te Rotterdam laten de Ned. Spoorwegen extra treinen rijden. Deze vertrekken uit Schiedam om 17.45, 17.55, 18.05, 18.11 en 18.16 uur. GEBOREN: Dirk, zoon van J. F. Ver- aart en A. C. Schouten Cornelia W,l dochter van W. C. v. d. Pluijm en A. c! J. M. Sundermann Martinus, zoon van L. Schouten en T. Weij Marjo, dochter van P. H. Kagel en C. Zeelenberg. OVERLEDEN: A. J. J. Dries 71 jaar. HEDEN: Passage Theater: Het schaap met 5 po ten (a. 1.) behalve donderdagavond. Monopool Theater. Young at heart (a.l.) Stedelijk Museum elke dag van 25 uur tentoonstelling werken van Jan van Heel tot 30 april, Moderne Gra fiek tot 6 mei, woensdag- en vrijdag avond 710 uur. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8.30; dinsdag: 10—12, 25 en 78.30; woensdag: 25 en 78.30; donderdag: 10—12 en 2—5; vrijdag: 2—5 en 78.30; zaterdag: 1012 en 25. Jeugd; woensdag: 24; donderdag: 45; zaterdag: 1—3. Boven 14 jaar: woensdag van 67.30. Filiaal Runstraat 1: dinsdag: 6.308; vrijdag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 7 11.30—12.30. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag: 8.30; zaterdag: 3.30—5; zondag: 11—12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein en apotheek Jansen, Swammerdamsingel 41. Het Bagijnhof is op het ogenblik een onogelijke smalle steeg, welke vanaf het Oude Kerkhof toegang verleent tot de Laurenstraat. Nog enige krotwoningen zijn overgebleven. Deze plek is zeer oud en de naam komt reeds in het begin van de veertiende eeuw in de historie van onze stad voor. Wanneer precies het Bagijnhof binnen onze stad werd gesticht, is niet met ze kerheid bekend. Voor het eerst ontmoet men deze naam in een testament van Cille Eggaerts van 1301, waarin hij vijf schellingen vermaakt aan de „Beghinen van Nieuwendamme". dat is Schiedam. Hieruit volgt, dat in genoemd jaar onze stad reeds een Bagijnhof bezat. Een andere vraag is, waar het voorma lig Bagijnhof was gelegen. De kaart van Jacob van Deventer van omstreeks 1560 wijst als plek aan, de zuidzijde van de St.-Janskerk of Grote Kerk. In de loop van de opvolgende jaren breidde deze „Hof" zich zodanig uit, dat het zich uit strekte van het Oude Kerkhof tot aan de Laan tegenover het voormalige Stadszie kenhuis. De huisjes van het voormalig Bagijn hof groepeerden zich om een plein. Elke Bagijn had haar eigen huisje met een klein tuintje daar voor. De kapel stond op de plaats, waar thans het Gemeente-Ar chief is gevestigd, zoals wij later zullen bewijzen. Naast deze kapel had men een poort, welke het Bagijnhof van de buiten- Dikke tranen biggelden langs de wan gen van Carl Friedel, midvoor van de Ulo-combinatie, toen hij door een venij nige trap tegen zijn enkel uitgeschakeld werd en Piet de Groot zijn plaats innam. Tranen van pijn, maar vooral van het zich uitgeschakeld weten en dat misschien wei een paar weken. Gelukkig bleek dit de ernstigste blessu re gistermorgen op Boshoek, waarbij de dames van het rode kruis haar verdien stelijk werk deden, al zag dat scheenbeen van die H.B.S.-er er ook lelijk uit. Het risico van het bedrijf, als je voetballer bent! In een vlot en snel tempo werden de wedstrijden gespeeld, plaatste de St.-Hen- ricusschool zich als no. 1, op de ranglijst door St.-Aloysius een fikse rammeling met 3O te geven, waarvoor het enige excuus voor de geslagenen geldt, dat hun midvoor ziek is. St.—Thomas met als tweede aanvoerder (langs de lijn!) broe der Hermano, nam revanche door de Pr. Beatrixschool met 21 te kloppen. W. de Zwijger 6 en 2 gingen roemloos tenonder met resp. 40 en 41 tegen technische school 3 en 2, terwijl Willem de Zwijger I een magere overwinning van 1—0 op technische school I boekteAanvoer ders Hans Scholte (St.-Henricus), Johan Kleinekoort (St.-Aloysius), Benny de Kok (St.-Thomas) en Bertus Koster (Pr. Bea- trixschooil) namen hiervoor de prijzen uit handen van burgemeester Peek in ontvangst. Twee troostprijzen kregen Goeman Borgenius en St.-Bemardus voor het even groot doelgemiddelde, maar Benny Vrijhof nam onder gejuich van zijn vriendjes de ereprijs voor de Jan Ligthartschool in zijn bezit voor het sportiefste elftal! Fel en vinnig was de handbalwedstrijd Huishoud en Ind. tegen Mater Dei III, waarbij tot grote pret van het publiek bleek dat het een wedstrijd was van 13 tegen 12, inplaats van de geoorloofde 2 x 11... Als een Cerberus bewaakte Els van Houwelingen haar huishoudelijk doel, ter wijl aan de overkant twee gehandschoen- de handen (met wattenvulling!) mistroos tig, éénmaal moesten vissen Dé wedstrijd van de dag, een ulo-com binatie tegen de R.H.B.S. viel qua spor- vitéit en spel tegen. Wat dét betreft kun nen die grote jongens een voorbeeld ne men aan de lagere school... Daar maakt men een scheidsrechter (de heer L. v. Ravens blaast zondag zijn eerste wedstrijd in de eerste klas amateurs) niet uit. Scheldt men ook niet langs de lijn! Met 10 behaalde de R.H.B.S. de zege, hadden inmiddels touwen voor een be hoorlijke afzetting gezorgd, waarna voor zitter M. van Dijk zijn medewerkers dankte voor al het werk, dat in dit zeer geslaagde toernooi verzet is. Een woord van welkom gold burgemeester J. W. Peek, die in een korte speech wees op de vreugde van Koninginnedag. Er zijn mooie wedstrijden geweest in het Paas- toernooi, de finales besloten op sportieve wijze het sportfestijn 1956 voor de jeugd. Volgend jaar gebeurt dit voor de tiende maal! Het feest aan het huis van Oranje betekent voor ons vrede, vrijheid en ge rechtigheid. Over een paar dagen geden ken wij hen, die voor dit alles in de af gelopen oorlog hun leven gaven. Keurig opgesteld stonden de aanvoerd- 6ters van de handbalelftallen t.w. Els van Houwelingen (Huishoud en Ind.), Emmy van Jole (Mater Dei III), An Kers bergen (Mater Dei I), Riet Mineur (St.- Liduina), Bea Zonneveld (Pr. Beatrix), Annie v. d. Waart (Kon. Wilhelmina), José Folst (St.-Agnes) en Annelies Ro denburg (St.-Willeb,rordusschool) om ijun prijzen in ontvangst te nemen, ver gezeld van vaantjes en medailles. Mater Dei I krijgt volgend jaar de kans haar beker definitief in haar bezit te houden! De ereprijs voor het meest sportiefste elftal verwierf de St.-Jacobusschool. Technische school I legde nu definitief beslag op de wisselbeker, door deze voor de derde maal te winnen, waartoe Wil lem de Zwijger I volgend jaar nog een kans krijgt! De heer L. Kamp, eerste voorzitter ver. nationale feest- en gedenkdagen zet te terecht de onvermoeibare zwoeger van dit jeugdtoernooi in een extra zonnetje want wat zóuden de school- en handbal- wedstrijden zonder de heer M. van Dijk zijn...? De heren M. Holi en A. de Groot van (Van onze correspondent) De spoorwegwerken in Leiden begin nen het einde te naderen en het nieuwe station is thans volledig in gebruik ge nomen. Er zijn thans twee perrons met aan beide zijden sporen, terwijl tussen het stationsgebouw en het. eerste perron nog een goederenspoor ligt. Voor doorgaande tremen is er tenslotte nog een extra mid- denspoor gelegd tussen het eerste en tweede perron. Na het ingebruiknemen van de tunnel bij de Rijnsburgerweg in mei 1955 konden de perrons en sporen voor de emplace mentsuitbreiding worden gebouwd, waarna de elektrificatiewerkzaamhedeneri het aanleggen van de elektrische NX-be- veiliging volgden. Aan het einde van de slotfase der werkzaamheden zullen 10300 meter spoor, 27 wissels en 5 Engelse wissels op het emplacement liggen. Aan de Leidse spoor wegwerken, een miljoenenobject, zijn voorts verwerkt ruim 1 miljoen m3 zand. 50 miljoen kg grind. 200.000 perrontegels. 15.000 m3 beton. 2.200.000 kg betonstaal en 3.300 heipalen met een totale lengte van 50 kilometer. De NX-beveiliging is reeds verleden week in gebruik genomen en daarmede is een nieuwe schakel toegevoegd aan de keten van moderne stationsbeveiliging. Hiermede is dus een nieuwe stap gezet op de weg naar volledige automatisering van de zogenaamde „oude lijn". De NX-beveiliging dankt haar naam aan de klanken in ..entrance" en ..exit", waarmede de bediening reeds is aange duid. De seinhuiswachter behoeft slechts twee knoppen in te drukken om een trein op een bepaald spoor binnen te laten komen. Nu het station volledig in dienst is, is er ook een tweede restauratie geopend. Elk perron heeft er thans een. de S.G, en commissaris K. Rijp ma gaven van hun belangstelling blijk. De§ 's middags waren er estafettelopen, voor de lagere school tot en met 13 jaar in de Prins Bernhardlaan met als uitslag: 1. St.-Thomas, 2. K. de Vrieseschool B, 3 Edasmus, 4. Gr. v. Prinstererschool. Voor de scholen van ulo, .v.g.l.o. en technische scholen bleken de leerlingen van Willem de Zwijger beter te kunnen lopen dan voetballen, want alle drie de prijzen verwierven deze school...De kop pels bestonden uit 4 leerlingen. BIOSCOPEN Programma's van 37 april t/m 3 mei Arena: The man with the golden arm (volw.) Capitol: Vrouwen en soldaten (volw.) Centraal: Zwei blaue Auger, (14 J.) Cineac: De klokkenluider van de Notre Dame (14 j.) Colosseum: Onderbroken melodie (a. I.) Harmonie: 'n Meisje in slecht gezelschap (18 j.) Lumlère: Als mannen kerels z()n (14 J.) Lutusca: Simon and Laura (14 J.) Luxor: Pete Kelly's blues (18 1.) Metro: De helden z(Jn vermoeid (strikt volw.) Passage (Schie dam): Het schaap met vijf poten (a. 1.) Prinses: Ik stierf duizend doden (18 J.) Hex: Tarzan en de duivelin (14 J.) Thalia: The ladykillers (18 J.) 't Venster: The eonstand husband (14 J.) Victoria: The french line (strikt volw.). WOENSDAG wereld afsloot. De geestelijke verzorging van de Bagijnen berustte bij een pries ter, die de „Bagijnenpater" werd ge noemd, hoewel hij niet tot een religieuse orde behoorde. Om de rechten van de Bagijnen bij het stadsbestuur te behartigen, werden sinds 1517 op Goede Vrijdag van elk jaar twee Bagijnenmeesters. ook wei „hofmeesters van de bagmen" genoemd gekozen. Voor het laatst geschiedde dit op Goede Vrij dag 1573. Doorgaans behoorde de heer Bailliuw tot een van deze „hofmeesters". Ten overvloede merken wij nog even op, dat de Bagijnen geen religieusen wa ren en ergo geen geloften voor het le ven aflegden. Een Bagijn kon bijv de „Hof" verlaten, daarna in het huwelijk treden en weduwe zijnde opnieuw als Ba gijn worden aangenomen. Zolang zij echter in de „Hof" woonde, moest zij on gehuwd blijven. Aan het hóófd van de Bagijnen stond een „meesteresse" of groot juffer, aan wie zij gehoorzaamheid ver schuldigd waren. Over hun goederen had den zij het vrije beheer. Na de overgang van onze stad aan de Prins van Oranje werd het Bagijnhof, evenals de diverse kloosters, gesaeculari- seerd en de huisjes aan de ingezetenen verhuurd of verkocht. En nu komt de vraag, wat er van de kapel van het Ba gijnhof geworden is. Hierover worden wij ingelicht door een resolutie van de Vroed schap van 23 oktober 1755. Daar was een nieuwe „tafelhouder" dat is iemand, die een bank van lening be stuurt, benoemd. Deze tafelhouder. Wol- phert de Merree genaamd, kon nergen een geschikt huis met woning vinden om zijn bank van lening daarin op te richten. Hij beklaagde zich daarover bij heren bur gemeesteren van onze stad, die deze klacht in de vergadering van de Vroed schap van 23 oktober 1755 ter tafel brach ten en het voorstel opperden „de oude Capel vant Bagijnhoff" alhier te benut ten tot de bouw van een nieuwe bank van lening. Dit voorstel kwam daarop in deliberatie, waarna het volgend besluit werd genomen: de capel van het bagijnhof zou worden geamoveerd, alias afgebroken van het nieuw te bouwen huis moest een tekening worden gemaakt plus een ra ming van de kosten, ooi ten slotte van een en ander kennis te geven aan de vergadering van de Vroedschap. Aan de stadsarchitect werd opgedragen een tekening voor de nieuw te bouwen bank van lening te ontwerpen, alsmede een raming van onkosten samen te stel len. Reeds 3 november 1755 kwam de Vroedschap opnieuw in vergadering bij een om over de te bouwen bank van le ning een definitief besluit te nemen. Na deliberatie werd de tekening geappro- beerd na hier en daar een kleine veran dering te hebben aangebracht, alsmede de raming van kosten voor de bouw, be groot op 5.000, aangenomen. Aan heren Burgemeesteren nu werd opgedragen het te bouwen werk te laten uitvoeren. Dit besluit van de Vroedschap werd in de ver gadering van heren Burgemeesteren van 15 februari 1756 goedgevonden en geac cordeerd. De bouw van de nieuwe bank van le ning was na een jaar gereed gekomen. In de vergadering van 8 nov. 1756 slo ten heren Burgemeesteren met Wolphert de Merree, de nieuwe tafelhouder het vol gend contract: voor de tijd van vijftien eerstkomende jaren, ingaande Mei 1757 zou het nieuwe pand worden verhuurd voor een jaarlijkse huur van 200 gulden. De voormalige Bagijnhofkapel was hiermede gedegradeerd tot bank van le ning, welke aldus dienst heeft gedaan tot 1879, in welk jaar het nieuw opgericht Gymnasium aldaar werd gevestigd, om in 1897 ingericht te worden tot Archief- gebouw voor deze Gemeente, q Ziedaar in korte trekken de betekenis van deze oude plek van Schiedam, waar van heden niets anders over is, dan een onogelijke steeg, waarin nog enkele krot woningen staan, plus een Archiefgebouw, waarin de herinnering bewaard wordt aan de plaats, waar eens de Bagijnen tot een vroom gebed te zamen kwamen. L. A. ABMA. Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen In Nederland deelt over het verloop van de groente- en fruit markt in de perioden van 19 tot en met 25 april 1956 het volgende mede: Rode kool is in de afgelopen week in iets ruimere hoeveelheden aangeboden. Aula H.B.S., Afrikaanderplein. Zang De af?e' verlieP iets vlo"er ^Vn/nriis door het Kinderkoor Feyenoord. 19.30 uur voora^ ten aanzien van fijne kool. Rotterdamsche Schouwburg, Aert van Nesstraat. 120, 't Is nooit te laat - Blijspel van. Felicity Douglas, door de Haagsche Comedie o.r.v. Joris Diels, 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. Het eeuwige misverstand - Blijspel van J. M. Barrie, door het Rotterdams Toneel o.r.v. Eric van Ingen. 20 uur. fijne van fijne kool trok iets aan. Voor grove kool werden lage tot matige prijzen ge maakt. Het aanbod van witte kooi nam af. Te genover de aanvoer stond een aanhouden de sterke vraag. De prijzen trokken zelfs nog iets aan. De aanvoer van gele savooiekool is plaatselijk haast ten einde gelopen. De vraag was opnieuw dermate sterk, dat de Een merkwaardige en bijzondere per soonlijkheid is heden zestig jaar geworden Mr. dr. Ir. M. M. van Praag, directeur van ifs de Bouw- en Woning- dienst te Schiedam, vierde deze mijlpaal in intieme kring. Velen, die verna men, of het thans vernemen, dat hij zestig jaar geworden is, zullen zich meer dan ooit met verba zing afvragen, hoe hij de tijd heeft kun nen vinden, om zich op tal van terreinen te bewegen. Hij is n.l. een autoriteit, in de wereld van het recht, deze voormalige Waterstaatsingenieur. Van zijn hand ver schenen tal van gezaghebbende pubiika- ties, vooral op het gebied van de rechts filosofie. Tegelijkertijd publiceerde hij boeken over Parijs en het Parijse caba ret. schreef hij tal van artikelen over diverse onderwerpen in kranten en tijd schriften. Enkele jaren geleden bracht hij voor de Vereniging van Wijsbegeerte van het Recht een prae-advies uit over de rechtsfilosofie van zijn grote vriend Hans Kelsen. een gedocumenteerde studie, waarmede hij vee] eer inlegde. Terwijl hij zich een naam verwierf als privaat-docent voor het administratieve recht voor stedebouw en het oude Franse recht, werkte hij met taai geduid en veel doorzicht aan de opbouw van de, Bouw en Woningdienst te Schiedam, waarvan hij. na zijn periode bij Waterstaat, tot directeur was benoemd Een betrekkelijk klein ..departement" van vóór de oorlog bouwde hij uit tot een efficiënt werkende dienst met een respectabel aantal ambte naren en nam hij de zware taak op zich, de uitleg van Schiedam en de sanering van de binnenstad te regelen. Onder zijn toezicht kwam de nieuwe wijk Nieuwland tot stand. Hij oefende controle uit op de bouw van tal van grote gebouwen In de stad, was daarnaast een gezien ambte naar, waarmede de grote bedrijven op prettige wijze konden samenwerken. Altijd opgewekt van humeur, voorkomend en steeds behulpzaam, vond en vindt hij allerwegen grote waardering voor zijn waardevolle adviezen. Mr. dr. ir. Van Praag is plaatsvervan gend kantonrechter te Schiedam en be weegt zich dus ook in het praktisch recht. Trouwens, hij trad herhaaldelijk op als pleiter in rechtsgedingen, welke door de gemeente Schiedam gevoerd werden. Van deze man. die betrekkelijk onopval lend door Schiedams straten gaat of lie ver fietst alleen bij gevaarlijke krui singen neemt hij zijn rijwiel liever aan de hand kan gezegd worden, dat hij In belangrijke mate heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van bepaalde staatsrech telijke theorieën. Van zijn geschriften noemen we nog zijn „Algemene Rechts leer". Stippen we nog aan, dat hij tn 1932 zijn doctorsbul behaalde op het proef schrift „Die Rechtsfunktionen". Wie met het bouwbedrijf te Schiedam medeleef., kan de rechtsgeleerde ondanks zijn zestig jaren onvervaard steile ladders van steigers zien beklimmen, om er even tueel. bij ontstentenis van de wethouder of de opdrachtgever tot de bouw, of diens gast, de vlag op het hoogste punt te hij sen. Ook in het slaan van eerste palen heeft mr. dr. Ir. Van Praag de nodige „praktijk". Zijn gemoedelijkheid van ras echte Amsterdammer heeft hij In het Iet wat stijve Schiedam nooit verloren. Ver melden we tenslotte, dat htj een broer is van de vermaarde letterkundige Siegfried van Praag. Bij de voetbalwedstrijden: de aanvoerder Hans Scholten van de St.-IIenricusschool ontvangt uit handen van burgemeester J. W. Reek de eerste prijs. Ie kl. A: TediroMartinit 01. Bloemhof Ursus 2—0, SportvogelsHurricanes 32 Oud BeijerlandDOK 10, Noorderkwartier—AVO/ ZVC 61; B: Hellevoetsluis—GLZ 0—0. AVS— RCR/DKS 3—3, NestoroSaturnus 05 Pro gress—WK 1—4. Crooswijk—RVVB 0—5 gest. C: Eureka—LMO 0—3. Germinal—DJS 3—l', 1 Noorden- Hekelingen 2—3, Roga—Demos 2—3. TOGB- -SFC 1—1. 2e ki. A: DOZ—Activitas 2—2, Ons Huis— Vierpolders 10, SingelkwartierDPB 29 Voorwaarts—Luno 2—1; B: Groen Witten—VND 1—3. Radio—Sportiefin 2—6, RET--WCR 4—2 Blij dorpSoag 8—0. Zwart Wit—St.-Lodcw ii k 1—5; C: SVDPFlorissant/OBR 5—1, Putters- hoekOnit 82, Wico—Pechvogels 4—1, GVMD - ASB 13. NRCKortenaer 50- 3e kl. A: VarkenoordAfrik. Boys 50 Don Bosco - VOB 2-3, OidiSVO 3—2. USC—Boule vard Boys 8—0: B: Fios—DESV 3—2, NHSOML 18. GEMHavoor 62; C: Steeds Hooger Abbenfoi'oek 1—2, West End— OHVV 1—3, Schie- dams^'Boys—Smeetsland 2—1. Res. Ie kl. A: CVVMusschen 3 70, Feijen. 5—Spartaan '20 3 3—3 HDVS 5--RFC 5 4—3 VFC 3—Exc. R 5 2—3. Sparta 5—SVV 5 1—3- B: Coal 4—HOV 4 2-3. Exc. R. 6—Nept 5 1—6. F enen. 6—Leon 2 7—3. VDL 2 Transv 2 5pa„r,a 5~R H,,pe 2 n—4; C: Dindus 2 Exc. R. 7 2—4. FSV Pret 2—Feijen. 7 1—5, Nado V. 2—Sparta 7 1—3. RDM 3—ODI 2 0—0, Bolnes 2— VOC 3 3—1: D: CKC 3—Exc R 8 f~.'1° t-°w 2 2-2- VOC 4- Musschen 4 2—1, Dindua 3—DCL 3 1—1. DHZ 4— O'.cr- maas 4 0—1; E: HWD 2—Zuiderster 2 2—3 Schied. 2—St. Vnih. 2 0—1, SVDPW 2—Belvé dère 2 32. SMV 2Poortugaal 2 3—1, DDG 2— DZB 2 21; F: DHZ 5—Kockanje 2 23 ,DHS 4—SMV 3 4—0, Overmaas 5—RKWIK 2 3—1- G- DOK 2—Nestoro 2 2—0, LMO 2—Roga 2 2 TOGB 2SFC 2 40. Tediro 2Bloemhof 2 9 0; H: RCR/DKS 2Mart. 2 2—5, Noorden 3—Ursus 2 2—1, DJS 3—Sportv. 2 1—3: I: Spor- liefia 2—LMO 3 6—11, RET 2—Puttershoek 2 2—3, VND 2—Onit 2 4—2, Res. 2e kl. A: Fortuno 4Sparta 3 21 CVV 8—Feijen. 8 2—6. RFC 6—Xerxes 5 1—7 SVV 8—VFC V 4—2: B: Spartaan '20 4—SVV 7 2—2, HOV 5DCV 4 0—2, Feijen. 9—Fortuna 5 3—2, Sparta 9—Nept, 6 1—1; C: Siïkkerv. 3—Transv. 4—3, WCR 3—Gr 3 5—0, SVV 8—Nept. 7 3—0. FSV Pret 3—R. Hope 3 2—0, Sparta 10—Feiicn. 10 0—3; D: Leon. 4Nieuwenh. 2 0—7, Nado V 3—Siod 2 0—2: E: Flakkee 3—DCV 5 4—2, Spartaan '20 5Musschen 5 2—0; F: Overm. 6—EDS 3.'.4. Schied. 3—Aeolus 3 3—5, DZB 3—DHZ 6 1—3: G: EDS 4DRZ 3 1—2; H: RVVB 2—Sportv 3 5—1; I: AVO/ZVC 2—RVVB 3 2—15 Hellev. 2 —Progress 3 3—1: J: Kortenaer 2—Gr. Witten 2 1—2, SSAVR 2— Smeetsl. 2 2—1- K: St. Lod. 2—Wico 2 1—1: L: AVO/ZVC 3—USC 2 2—3. Res. 3e kl. A: Exc. R 9—CVV 7 4—1. Sparta 12—Xerxes 7 1—4, Feilen 12—RFC 7 5—5. SVV 9—HDVS 7 2—1 (SVV kamp.l; B: Feijen. 13— SVV 10 3-1, RFC 8Sparta 13 7-0: C: RFC 9— HOV 6 3—2. SVV 11—HDVS 9 5—3: D: Mus schen 6Hillesluis 5 80. Overm. 7CKC 4 1—2. Spartaan '20 8—SVV 12 2—1: E: DHZ 8— VOC 5 1—2, Exc. '20 5—DCL 5 8—0, Poortugaal 3—DRL 3 0—2, Dindua 5—WRW 3 4—3; F: Flak kec 4Siod 3 2—1 Hion 3Hermand. 3 02, DHZ 9—Schiebr. 3 6—2: G: Schied. 4—DZB 4 16—0. DHS 5—SMV 5 7—0, GLZ 2—Aeolus 4 5—4: H: ASB 2—Eureka 3 1—4, DHS 6—Germ. 3 2—6 Sat 3—Nestoro 3 3—0, AVS 3—Ursus 3 0—3: I: LMO 4—DJS 4 2—1. Bliidorp 2—TOGB 4 1—8. Ons Huis 2—Voorwaarts 2 1—0, Soag 2/—Zwart Wit 2 Soag n.o.; J: NRC 3Puttersh 3 00. ASB 3—Wico 3 54. Nestoro 4St. Hoo ger 2 3—2. DOK 3—Gr. Witten 3 0—2: K: OML 2Singelkw. 2 2—0. Postef 2—Boulev. B. 2 16- Rcs. 4e kl. A: Xerxes 8HOV 7 22 Mnsl schen 7Exc. R. 10 13. RFC 10CVV 8 6i B: CVV 9—Leon. 5 0—2. RFC 11—Exc ft 2—0. Fortuna 7-HOV 8 0—3. Nept. 9—Xerxes 9 1—2. Slikkerv 4—VDL 5 20; C: DCV 8—VOC 5 2—1. Xerxes 10—Dindua 6 2—2. Leon. 6—FSV Pret. 5 7—0, PFC 3—Exc. '20 7 2—2 Transv 5 -De Hol). 5 1-5: D: Feijen. 15-H'berg 4 4—1 Nept. 10Spart. '20 9 5—2, Overm. 8VOC 7 71; E: DHS 7Siod 4 10, Exc '20 8DEH 4 1—3. Zuiderster 4—Feijen 16 6—1, DRL 4— RKWIK 4 63, Roe ken je 4SVDPW 4 1—2- F- EDS 5—Spart. '20 10 2—1. Aeolus 5—VOC 8 1—4' DHS 8—Nept 11 0—3, SVDPW 5—SMV 6 3- 6-' G: Germinal 5Bioemh. 3 40- H- Activitas 3 1_1' SVDP 2AVS 4 6—1. Pechv 3 —TOGB 5 23, Noorderkw Zw. Wit 3 14' I: Wico 4—Nestoro 5 2—4. DESV 4 Voo -v 3 Witten 4 2—2, Nooiden 6 - noz 3 30: J: St. God. 3NRC 4 01 CÏFTVT 2—Flor./OBR 3 0-2 West End 2-DPB g' 3_i2^ K: OML 3-DESV 3 4-2. DPB 3HBB 2 3—5: T - R. Hope 4—DDC 4 4o VFC aHellev 3 L- R. Hope 4—DDC 4 4—0. VFC 4_1, Transv. 6—Tediro 5 2—1. Ie Klasse A Martinit Hurricanes O. Beijerland Sportvogels Tediro Saturnus WF AVS Hellevoetsluis RVVB Nestoro Progress LMO Hekeling'. TOGB Noorden Germinal 1630 16—20 16—19 15—19 14—17 Ursus dok Noorderkw. Bloemhof AVO/ZVC 14—12 14—12 16—12 14—8 16—3 le Klasse B 16—25 17—21 16—20 16—19 16—15 15—14 16—14 RCR/DKS 16—12 Crooswijk 1510 GLZ 15—8 29 april Crooswijk— RVVB 0—3 i Crooswijk terrein verlaten). prijzen voor alle sorteringen nog hoger waren dan voorheen. Tenslotte werden ongekend hoge prijzen gemeld. De aanvoer van kroten is in de loop van de week iets verminderd. De afzet vertoonde geen grote verschillen met het beeld in de voorgaande week. Sorteringen a en b ontmoetten de meeste Interesse, waardoor het prijspeil bij deze sorterin gen redelijk was. In de aanvoer van breekpeen kwam weinig of geen verandering. Ook de vraag was vrijwel overeenkomstig aan die van de vorige week. Door de goede vraag kon het prijspeil ln stand gehouden worden, waardoor de prijzen gunstig bleven. Andijvie werd in de afgelopen week in beperkte hoeveelheden aangeboden De aanvoer van glansandijvie nam namelijk verder af terwijl gelichte andijvie nog niet van noemenswaardige betekenis werd. Bij aanhoudende goede vraag konden de noteringen voor alle sortertngen volledig gehandhaafd blijven op een zeer gunstig prijspeil en zelfs kon over het algemeen dat prijspeil nog iets worden opgvoerd. In de afgelopen week was de andijvie dan ook duur. De aanvoer van kaskomkommers was ongeveer gelijk aan die van de voorgaan de week. De aanvoer van platglaskom- kommers nam geleidelijk iets toe maar was nog niet ruim. De afzet verliep iets minder vlot dan voorheen,, wat tot uiting kwam bij de prijsvorming. De handel had plaats op iets lagere prijzen. In het gebied van de Zuidhollandse eilan den en ook rondom Venlo was de aanvoer van radijs in de afgelopen week zeker van betekenis. Ruime hoeveelheden wer den aangevoerd op alle veilingdagen. Da vraag bleef gunstig en daardoor trad vrij wel geen prijsdaling op. Op vaste prijzen werd geleverd naar de binnenlandse markt en West-Duitsland. Sla was in de afgelopen week nog verre weg de belangrijkste bladgroente. De aan voeren waren in het Westland. tn de kring en rondom Venlo ruim. Tegenover deze aanvoeren stond een vrij gunstige vraag. Over het algemeen verliep de afzet nog vlot. Bij de ruime aanvoer konden uiter aard de prijzen niet volledig gehandhaafd worden, maar moesten een geleidelijke daling ondergaan D.e prijzen voor rijensla waren in de meeste gevallen iets hoger dan die voor kassla. De aanvoer van spinazie was ongeveer even beperkt als In de voorgaande week doordat de aanvoer van vollegrondsspina- zie nog niet op gang kwam. Van deze laat ste spinazie werden plsatselijk wel enige hoeveelheden aangevoerd, maar het totale aanbod was nog gering. Bij aanhoudende vraag van het binnenland en verder van West-Duitsland waren dan ook opnieuw de prijzen nogal hoog. Tenslotte viel wei enige teruggang te bemerken. De aanvoer van fruit ondergaat reeds enige tijd geen verandering meer. Uit de voorraden wordt regelmatig geleverd en deze voorraden zijn thans reeds dermate geslonken, dat verruiming van de aanvoer niet verwacht kan worden, ook al zou de vraag belangrijk toenemen De aanvoer beston^ deze week weer voornamelijk uit Soudrenet en jonathan, terwij] piaatse- "tk nog enige aanvoer van Brabantse bel lefleur en golden delicious de aandacht vroeg, tn de loop van de week ls de vraag iets krachtiger geworden, zowel op de binnenlandse als op de buitenl"">dsc markt. Vooral Jonathan werd goed gevraagd, 'laast algemeen zijn de noteringen op hoger pei] gekomen en moeten alleszins gunstig genoemd worden. Ie Klasse C 15—27 1'5—24 15—23 171« 16—16 Eureka SFC Demos Roga DJS 17—14 15—11 16—10 16—9 16—6 DOZ SSAVE Voorwaart; Luno Fantserboys DPB Vierpolders VND St. Lodewijk RET Soag Radio ASB NRC Puttershoek Wico SVDP Pechvogels Florissant 2e Klasse A 16—26 Ons Huis 14—11 15—24 Singelkwartier 16—10 15—21 Activitas 15—6 1614 Ons Huis-SSAVR 17—14 Ons Huis 2 verl.p. 151'3 Voorwaarts-DPB 17—13 DPB 2 verl.p. 2e Klasse B 15—26 Zwart Wit 1525 Groen Witten 1415 Blijdorn 14—13 WCR 15—13 Sportiefia 15—13 15—13 1611 15—10 14—9 2e Klasse C GVMD Onit 15—25 36 24 15—22 16—17 15—14 16—14 13—12 14—10 16-8 14—4* Kortenaer *i GVM" Kortenaer K ei 2 verl.p. w. n. opk. (Van onze correspondent'. De 59-,jarige oud-Indischman W. J. 't S. te Apeldoorn is gearresteerd, omdat hjj er van verdacht wordt een te Beekbergen wonende andere oud-Indischman voor een bedrag van 12.000 te hebben opgelicht. Men vermoedt, dat de man zich ook nog aan andere oplichterijen heeft schuldig gemaakt. De gearresteerde kwam een half jaar geleden in contact met de heer W„ die van zijn werkgever nog een groot bedrag aan achterstallig salaris tegoed had. De betaling daarvan stokte, doch 't S. wist hier wel raad op- Hij stelde zich zoge naamd in verbinding met een advocaat te Den Haag en zou de zaak In kort geding voor de rechter brengen. Dat bracht na tuurlijk de nodige kosten mede en de heer W. schoot een en ander voor. Enige tijd later werd de heer W. opgebeld door de „advocaat" uit Den Haag, die hem mede deelde, dat de zaak in kort geding was geweest, doch was verwezen naar de ge wone rechtbank. Nieuwe onkosten, nieu" we voorschotten en de heer W. betaald* totdat tenslotte het bedrag aan voorschot» ten, proceskosten en andere onvermijde lijke onkosten tot bijna twaalf mille wa» opgelopen. Daarna hoorde de heer W niets meer van 't S. Toen de politie in de zaak werd gekend bleek al gauw dat de „advocaat" en de oplichter een en dezelfde persoon waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2