Meer dan 2% miljard mensen 55 procent der wereldbevolking RANG Partijen overbieden elkaar met oog op Bondsdagverkiezingen 1 Bloemen aan de voeten van een landsvrouwe ■B Endocil Vier doden op de weg NEDERLAND VRIJ VANRUNDER- TUBERCULOSE Westduitse communisten kronkelen door de mazen van de grondwet ai; nicur Het kleine gebaar, dat groot werd voor de TV-camera's CONTACT I Russen vergeefs actief in Oostenrijkse vluchtelingenkampen SC? 1 Snellere groei der bevolkingscijfers dan ooit Afgestudeerden kunnen „bij" blijven Bunker van Seyss Inquart te Apeldoorn op slot *t)e ms/mpmttf. van ctemstezanp. Belastingverlaging in TT est-Duitsland Van een dringend nodige hervorming geen sprake Groots plan in vijf jaar met succes bekroond ■Nu partij niet meer revolutionair- ts A'S» 22 hgteTn^ frftSDAG 1 MEI 1956 PAGINA 3 Avondcolleges aan Utrechtse universiteit In Overscliie auto over de kop, tivee inzittenden gedood U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes! Als U echter naar RANG vraagt, kunt U veel meer genieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal-heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. VROUW ONDER ELEK TRISCHE TREIN GEDOOD 450.000 zieke runderen! ^partij te beween. De re opvatting schijnt ook in de KPD zelf Tijdens redevoering voor studenten Oud-viee-president Barkley overleden TV-programma op Bevrijdingsdag Friesland het eerst vrij S. P. D. gaat verer i UW Ontsluier de schoonheid van uw huid w?iIke i" de periode 1950/54 procentsge wus de grootste In de jaren 1949 tot en met 1954 is de wereldbevolking sneller dan ooit te voren 'pegenomen. Dit biykt uit liet demogra fisch jaarboek van de Verenigde Naties, dat zaterdag in New York verschenen is. He totale bevolking van de wereld had In het midden van 1954 het record-aantal 2652 miljoen bereikt, waarvan meer dan de helft in Azië woont. In dit jaarboek, dat voor het eerst statistieken bevat over volkstellingen, worden gegevens verschaft "ver de nationale bevolkingen, geboorte toeneming, analfabetisme, en aanverwan te bijzonderheden. Van bovengenoemd aantal van 2652 mil joen woonden er 1451 miljoen personen (omstreeks 55 pet.) in Azië, (zonder inbe grip van de Sovjet-Unie), 404 miljoen in Europa, 375 miljoen in de beide Ameri- ka's, 214 miljoen in de Sovjet-Unie, 210 miljoen in Afrika en 14,4 miljoen in Oceanië. Op het genoemde tijdstip waren de meest bevolkte landen in de wereld het Chinese vasteland met 583 miljoen in woners, India met 377 miljoen, de Sovjet- Unie met 214 miljoen, de V. S. met 162 miljoen, Japan met 88 miljoen, Indonesië met 81 miljoen en Pakistan met 80 mil joen. TJit een vergelijking van de tegenwoor dige verdeling der bevolking met de toe stand van 30 a 40 jaar geleden blijkt, dat de betrekkelijke omvang van de bevol king voortdurend verandert, hetgeen af hangt van vruchtbaarheid, sterfte en mi gratie, factoren die het gevolg zijn van Plaatselijke en sociale omstandigheden, alsmede van oorlogen en politieke span ningen. In de periode 1950/54 nam de bevolking "an Azië toe met 21 miljoen per jaar, die van Latijns-Amerika met 4 miljoen, die van Noord-Amerika, Afrika, Europa en de Sovjet-Unie elk met 3 miljoen en die van Oceanië met 325.000. De gebieden, De hoogleraren in de natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht hebben be sloten in de komende cursus een serie avondcolleges voor afgestudeerden te se ven. De bedoeling fs afgestudeerden op aca demisch peil voor te lichten over en in te leiden in actuele onderwerpen, zowel op theoretisch als op experimenteel gebied Men hoopt met deze colleges tevens tege moet te komen aan de klacht van vele af gestudeerden (vooral leraren), dat zij zo weinig gelegenheid krijgen hun op de uni versiteit geleerde denk- en werktechniek door oefening paraat te houden- Het ni veau van deze colleges zal boven dat van vakantiecursussen en symposia worden gehouden. Vier avonden, te verzorgen door de theoretici, zullen besteed worden aan de quantummechanica en zullen wel in het bijzonder gericht zijn op de toepassing bij de kernfysica. Vier andere avonden, te verzorgen door de experimentatoren, zullen worden besteed aan de experimen tele kernfysica, aansluitend op de theore tische stof en zoveel mogelijk met demon straties. De avonden zullen afwisselend theoretisch en experimenteel zijn. )VAS, _ae grootste bëvolkingstoeneming hadden, waren Oceanië met 2,6 pet. per ijIi L?ti-ins-AJnerika met 2,4 pet. Het mot de langzaamste bevol- Kingstoenemmg was Europa met 0,7 pro ent per jaar. In Noord-Amerika bedroeg q! t.°®nTeTm.mg' 1.6 Pet. per jaar en in de sovjet-Urne 1,5 pet. De in deze periode waargenomen groei was sneller dan in voorafgaande periodes. Deze versnelling houdt in de eerste plaats verband met wijzigingen in het geboorte- en sterfte nt®1"' aangezien migratie tussen de-grote gebieden van de wereld op het ogenblik slechts een rol van geringe betekenis speelt, vergeleken met de natuurlijke toe neming. Uit het jaarboek blijkt verder, dat de geboorte- en sterftecijfers in de meest beschaafde en in de minst ontwik kelde landen het laagst resp. het hoogst zijn. De minder ontwikkelde landen, die echter een periode van snelle vooruitgang door maken met betrekking tot de ver- mindering van de sterftecijfers hebben hun geboortecijfers woten té handhaven en zelfs verhoogd, met als resultaat een snelle bevolkingstoeneming. Tot dé landen, die de laatste jaren de snelste bevolkingstoeneming te zien ga ven behoren Venezuela 3 pet. per jaar, Panama (2,9 pet.), Ceylon (2,8 pet.) en Mexico (2,7 pet.) De landen waar de be volkingstoeneming de laatste jaren het minst snel ging zijn Ierland (0.04 pet.). Spanje en Pakistan (0,8 pet.) en Polen en Portugal (0,9 pet.) Het jaarboek verschaft voorts gegevens over het aantal mannen en vrouwen. In de Amerikaanse en Europese grote steden wonen meer vrouwen dan mannen en in de Arabische landen en Azië schijnt het omgekeerde het geval te zijn'. Ten aan zien van de gezinsgrootte blijkt dat in landen met een grotere bevolking de ge zinnen op het platteland groter zijn dan in de steden. In Latijns-Amerika varieert de gemiddelde grootte van een particu liere huishouding van 4,5 tot 5,9 en in de landen van Midden- en Noord-Europa varieert de gemiddelde omvang van 2,9 in Zweden tot 4,2 in Ierland. De z.g- bunkercommissie te Apeldoorn heeft besloten de bunker in de Loolaan aldaar, die Seyss Inquart en zijn trawan ten in de oorlog tot schuilplaats diende, te sluiten. De bunker is gedurende de na oorlogse jaren voor het publiek in de zo mermaanden te bezichtigen geweest en de baten waren steeds bestemd voor de Stich ting 1940—1945. Vooral in de eerste jaren mocht men zich altijd op een belangrijke opbrengst verheugen, doch zo langzamer hand is de belangstelling gaan tanen. Daar na de grote actie van de Stichting 1940— 1945 de uitkeringen veilig konden worden gesteld, mits de contribuanten zich niet terugtrekken, was ook de opbrengst van de bunker hiervoor niet meer nodig. Van daar dit besluit. Twee personen zjjn gedood cn twee ge wond toen gistermiddag omstreeks vier uur op de rijksweg RotterdamDen Haag ter hoogte van Overschie door nog onbekende oorzaak de personenauto waarin zij reden, tweemaal over de kop sloeg. Alle vier inzittenden werden uit de auto geslingerd De 28-jarige arts T. T. lan uit Amsterdam, die de auto be stuurde cn zijn 30-.jarigc nicht G. B. Te uit Bandoeng, die met verlof in Nederland was. waren onmiddellijk dood De 33-ja- rige echtgenote van de arts werd met een schedelbreuk in het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam opgenomen, even- ais de 30-jarige zuster van de bestuur der, mcj. T. H. Tan, die een hersenschud ding had opgelopen. De auto is, nadat hij tweemaal was omgeslagen weer op zijn wielen op de linker weghelft terecht gekomen. Er waren bij het ongeluk geen andere auto's be.trokken. De politie acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de bestuurder de vreemde manoeuvre maakte, doordat iemand plotseling de weg overstak. De 18-jarige J. Oostwouder uit Beem- ster is in de nacht, van zondag op maan dag op zijn bromfiets met grote snel heid tegen een boom gereden. De jonge man was op slag dood. Het koninginnefeest heeft in Voorthui zen wel een bijzonder tragisch afloop ge had, door een auto-ongeluk, waarbij een dode is te betreuren en waarbij twee mensen zwaar werden gewond. Toen omstreeks 23.15 uur gisteravond een klein busje met grote snelheid uit de richting Amersfoort Voorthuizen nader de vloog dit voertuig uit de bocht ter hoogte van de Baron Van Nagellstraat, sloeg enkele malen over de kop en kwam met een harde klap tegen een winkelpui tot stilstand. Van de vier inzittenden, al len marechaussees van het depot Apel doorn, werd de 21-jarige L. A. Kamsina uit Oosterwarum op slag gedood. Twee inzittenden, waarvan de namen Metz en Van Leeuwen zijn, werden in levensge vaarlijke toestand naar een ziekenhuis vervoerd. De vierde marechaussee Pou- lissen kreeg een shock. De wagen werd nagenoeg geheel vernield. Ook de win kelpui werd beschadigd. (Advertentie) Los verkrijgbaar 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam' RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. (Van onze correspondent te Bonn). Tegen het dringende verzoek van de W. Duitse minister van financien heeft in de W--Duitse Bondsdag besloten de voor stellen tot belastingverlaging van de coali tie en oppositiepartijen naar de betrokken parlementscommissies te verwijzen- In de ze commissies zal moeten worden getracht de afwijkende voorstellen met elkaar tot overeenstemming te brengen. Voorzover te voorzien valt, zal dit niet gelukken, zodat het parlement bij de tweede en derde le zing een meerderheids- en een minder- heidsvoorstel te behandelen zal krijgen. De voorstellen tot verlaging van de belas ting zijn immers reeds een onderdeel ge worden van de verkiezingscampagne van de Bondsdag, welke jn de herfst van 1957 nieuw gekozen moet Worden. Overigens is reeds bepaald cn ook {dat is kenmer kend dat de belastingverlagingen voor lopig slechts twee jaar van kracht zullen zijn. Volgens het voorstel van de coalitiepar tijen zal de loon en inkomstenbelasting met ingang van 1 oktober 1956 verlaagd worden, te beginnen met 40 pet voor de iaagtse inkomensgroepen en over het ge heel in die mate, dat hethoogste belasting tarief van 55 tot 52 pet verlaagd wordt De belastingvrijstelling voor de echtgenote en het aftrekbare bedrag wegens kosten Maandagavond is de 34-jarige mevr. E. B.B. uit Apeldoorn aan de overweg in de Waterloseweg gegrepen door de elektrische trein uit; de richting Amers foort, die om 21.36 uur uit Apeldoorn naar Enschede moest vertrekken. Per soneel van de N.S. deed op het station de ontdekking dat er stukken dameskleding aan de elektrische locomotief hingen en waarschuwde, daar men een ongeluk vreesde, direct de politie. Deze trof, na een langdurige speurtocht, langs de spoorbaan het stoffelijk overschot in de Duurt van de overweg aan. (Advertentie) Met ingang van vandaag, 1 mei, is de rundveestapel in Nederland vry van tu berculose. Dit is het resultaat van de uit voering, die is gegeven aan het z.g. vijf jarenplan ter bestrijding van de runder- tuberculose in Nederland, waarmee op 1 mei 1951 is begonnen. De bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee heeft al een lange geschiedenis. In vroegere jaren vond zij incidenteel plaats, uiteraard op vrijwillige basis. La ter met name na de laatste wereldoor log gebeurde het weliswaar ook nog wel vrijwillig, maar toch in georganiseerd verband. De melk- en zuivelfabrieken hebben hierbij een belangrijke rol ver vuld. De provinciale Gezondheidsdiensten voor Dieren, waarin de belanghebbende groeperingen zijn opgenomen, hebben deze bestrijding geleid en gestuwd. In de jaren 1950 en 1951 is in over leg tussen het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en de toen malige Stichting voor de Landbouw het plan gereed gekomen om in vijf jaren de rundveestapel in Nederland vrij te ma ken van rundertuberculose. Dat dit werk groots moest worden aangepakt, moge blijken uit het feit, dat op 1 mei 1951 in Nederland nog ca. 450.000 tuberculeuze dieren aanwezig waren d.i. ca. 18 pet. van de totale rundveestapel. Dank zij de samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven is het plan verwe zenlijkt. De financiering is geschied door middel van eep heffing van 0.25 per 100 kg. melk ten laste van de rundveehou ders, waarmede 50 miljoen gulden is ver kregen, terwijl de overheid uit E.C.A.- gelden een gelijk bedrag heeft ingebracht. Daarnaast hebben de veehouders met tu berculeus vee nog een z.g. spaarheffing van 0.55 per 100 kg. melk moeten beta len. die zij hebben teruggekregen na vrij making van hun rundveebeslag/ De gelden zijn beheerd door het Natio nale Fonds Rundertuberculosebestrijding, dat gezamenlijk door overheid en bedrijfs leven is bestuurd. Het schema voor de vrijmaking van de rundveestapel zag er als volgt uit: de rundveebeslagen met 0 t/m. 10 pet. t.b.c.- dieren moesten vrij zijn vóór 1 mei 1952; die met 11 t/m. 20 pet. vóór 1 mei 1953 enz.; en tenslotte moesten de rundvee beslagen met 51 t/m. 100 pet. vrij zijn vóór 1 mei 1956. Alle reactiedieren werden afgeslacht. Teneinde dit aantrekkelijk te maken wer den uit bovengenoemd fonds slachtpre- mies betaald, waarmede mèt het be drag van de slachtwaarde der dieren weer ander rundvee en dan uiteraard t.b.c.-vrij kon worden aangekocht. In 1952 werd de wet tot regeling van de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee uitgevaardigd. Deze wet was noodzakelijk, daar dientengevolge iedere houder van runderen verplicht werd zijn runderen te laten onderzoeken op de aan wezigheid van de ziekte. Op deze wijze werden alle runderen in Nederland ge administreerd. (Advertentie) jeuk en andere huidklachten middel dan DÉBRQLME In het Canadese plaatsje Blenheim in Ontario zijn de vier dochters en twee zoons van de heer Dorsser, die twee jaar geleden met vrouw en kinderen naar Canada emigreerde, tegelijk in het huwelijk getreden. Papa Dorsser vond het huwelijk-en masse een pracht oplossing, want „het is voordeliger per dozijn! rinuèstB1^856110® uitkomsten van het I tijcongres het eigenlijke doel van het com- (wintiestr. —""-"«O miKomsien van uct ln Moskou vwn8rcs der Russischc Party miinistische door de Westduitsc com- ..„si.. vroegere door de Mtaeerff Kelaste ontbinding ;,e. g„t,n/ ^as op de revolutionaire ondergraving van het Adenauer-regime, ongegrond zon zijn geweest. De party eist herroeping van het besluit en ook op andere past aU zich aan by dc nieuwe Sovjettactiek om de indruk tc wekken van een fundamentele verande ring in de hondingtot de „kapitalistische" Staten en hun regeringsvormen. Dat de K.P-D- n° «aar incens ecn Met-revolutionair pakje wil aantrekken, heeft overigens I."'rs'uitften doel ecn nieuwe mondelinge behandeling van haar zaak voor het constitutionele Ge rechtshof te verkrijgen. Voor dat hof sleept zich nu lang een Proces voort over de kwestie of de kpd anti-constitutioneel e °°r haar Precies zoals indert«d voor de socialis tische „Reiehspartil een verbod grondwettig is. 1955 ofSten Deze behandeling is door tafrijke schriftelijke verklaringen avan° dfRussische tactiek tegen- hen van het mondelinge verhoor te ver krijgen. De Bondsregering ls daaJ absoluut te- Ben Zij wijst erop, dat de theses van Lenin, die gericht zijn op de wereldbe- heersing van het communisme, door de tactische zwenking van de Sovjet-Unie geenszins afgedaan hebben. Kroesjtsjef beeft ia mé» sp het twintigste par- uajV.VJilgi.CJ5 ÜCb in munisme zeker niet wcerroepen. doch in tegendeel bevestigd. Bovendien, zo a - gumenteert de Bondsregering blijkt uit de verwijzing van de KPD naar de m®1" we toestand die sedert bet twintigste partijcongres van de CPSU is onthtaan, duidelijk hoezeer de Westduitse KPD van de CPSU afhankelijk is. Het is nauwelijks aan te nemen, dat het Constitutionele gerechtshof zich tot een herziening van de mondelinge be raadslagingen zal laten verleiden, wan neer dit juist is dan kan men erop re kenen, dat nu eindelijk binnen afzien bare tijd het vonnis zal gewezen wor den. Het zal gepubliceerd worden, zodra de uitvoerige bewijsvoering is opgesteld. Dit kan echter nog een paar maanden duren. De bekende Amerikaanse sehator Allen William Barkley is gisteravond tijdens een rede voor een congres van democra tische studenten van de universiteiten van Washington en Lee, plotseling over leden. „^Tat0r BarKley, die 78 jaar oud ge worden is, was van 1949 tot 1952 vice- president^ van de V.S. tijdens de tweede ambtsperiode van Harry Truman als pre sident. Vanaf 1927 was Barkley democra tisch senator van Kentucky. Tijdens het uitspreken van zijn rede zakte Barkley in elkaar. Er was onmiddel lijk hulp van verscheidene medici, doch men kon Slechts de dood constateren. Een oude lieer, de borst van zijn colbert vol onderscheidingstekenen, boog zich bij de aanvang van bet bloemendefilé in de tuin van liet Paleis oestdijk eerbiedig voor de jarige Koningin om Haar zijn gelukwensen aan te bieden. Achtereenvolgens drukte hij Prins Bernliard en de oudere rinsessen dc band cn dan boog hij zich over de jongste telg aan de Jranjestam, de kleine Marijke, en kuste baar vaderlijk beschermend, de band. ®cn simPeL 'eiler gebaar, dat in die enorme drukte van bloemen aan- 01 agendo mannen, vrouwen en kinderen wellicht voor de onmiddellijke omstanders verloren ging, maar dat op bet televisiescherm voor de verre kijkers tot een diep ontroerend symbool werd van die liefde, die bet /Nederlandse voik voor zijn Landsmoeder en Haar kinderen koestert. Aldus heeft heel Nederland intiem en van nabij getuige kunnen zijn van dit traditionele défilé, dat is uitgegroeid tot een nationale manifestatie, die van kwart over tien tot twaalf uur duurde. Een half uur langer dan was voorzien en al die tijd trotseerden de leden van het ko ninklijke gezin de ijzige noordenwind; al trok Prins Bernhard, die ernstig verkou den was, zich enkele malen even terug. In, technisch opzicht mag deze natio nale uitzending van gisteren wel vol maakt worden genoemd. De nieuwe re portagewagen van de NTS, die vlak bij het bordes, dat geleidelijk het aanzien kreeg van een geconcentreerd bollenveld en een speciaal op het dak van het paleis geïnstalleerde straalzender zorgden er voor, dat een volkomen zuiver en helder beeld de televisietoestellen in de huiska mers bereikte. Maar ook de camera-voe ring was voortreffelijk. Beelden van het koninklijke gezin en van de verschillende leden afzonderlijk wisselden elkaar af met kijkjes over de enindeloos aanstro mende rij van mensen, die langs het pa leis wegvloeide een toenemende berg bloemen, hoofdzakelijk narcissen achter latend. De kijkers kregen volop gelegen^ heid de vorstelijke personen van nabij gade te slaan, zonder dat evenwel de ca mera's zo lang op hen bleven gericht, dat het hinderlijk of onaangenaam werd. Piet te Nuyl jr. en Siebe van der Zee zorgden voor een instructief, maar uiterst sober commentaar zonder de dwang tot onafgebroken spreken, die de radiover slaggever vaak tot dwaasheden of dom heden en de toehoorders tot wanhoop drijfs, terWijl Hannie Lips nu en dan korte gesprekjes had met de deelnemers aan deze even feestelijke als roerende hulde. Een taak, waarvan zij zich met evenveel charme als bescheidenheid kweet, zodat het telkens weer een genot was, haar bezig te zien. zelfs al won bij haar „slachtoffers" de verlegenheid het wel eens van de trots om oog in oog met een televisiecamera te staan. Van verle genheid hadden de in Hilversum woon achtige Groningse vrouwen, die de jarige Koningin een Groningse koek hadden aangeboden, geen last. Dit werd dan ook een vrolijk en grappig vraaggesprek. Een nationale uitzending van de natio nale manifestatie, waarmee de mannen van de NTS alle eer hebben ingelegd. co De reportage uit Rotterdam gister avond was weinig minder interessant, ze ker voor degenen, die onze grootste ha venstad goed kennen. Ingeleid en toege licht door ir. C. van Traa, directeur van stadsontwikkeling en wederopbouw, ver schenen beelden van het herrijzende' Rot terdam en zijn herrezen havens op het scherm. Hoog boven op het dak van de Maastorenflat stond de met telelenzen toegeruste camera, die de toeschouwers in het reeds schemerende licht een wijde blik gunde over heel de stad aan beide bouw, op het in aanbouw zijnde station en het reusachtige Groothandelsgebouw. En aan de hand van plattegronden en maquettes toonde ir. Van Traa, hoe voor uitziende en durvende Rotterdammers zich hun voltooide stad hebben gedacht. Aan boord van het rondvaartschip „Erasmus" van de Havendienst Spido werd er feest gevierd. Koninginnefeest. Rotterdamse artiesten zetten er in de be perkte ruimte hun beste beentje voor in een door Alex de Haas, ook een Rotter dammer, samengesteld 'programma. Rot terdams zoals de geboren en getogen Rot terdammer het spreekt, klonk uit de mond van Jaap Valkhof, die zichzelf op een accordeon begeleidde. Ab van 't Zelf- de imiteerde Leo Fuld, een beroemde stadgenoot, die in Amerika zingt en Fred Cops, gunde zijn geboorteplaats de Ne derlandse primeur van zijn nieuwste en meest verbluffende goocheltoer, die hij verleden week voor het eerst voor de Amerikaanse televisie in New York uit voerde: een kandelaar met vier branden de kaarsen verdween bij toverslag uit zijn hand en veranderde in een zijden hals doek. Vervolgens werd de kijkers nog een blik gegund op de verlichte havens, terwijl de zestien stralen van de blusboot Haven dienst I in het licht van schijnwerpers een voorproefje gaf van het vuurwerV, waarmee de Koninginnedag in Rotter dam even later zou worden besloten. Tot slot van dit programma, dat tien minuten voor half 10 tene inde was, werd het NTS-journaal gedraaid, dat enkele indrukken gaf van de feestviering in ons land: Soestdiik, Enschedé, weer Rotter- dam( de traditionele Ronde van Feijen- oord) en Laren. Een góed gemonteerd filmpje vol tempo en met een aardig mu ziekje. In het Nationaal Televisieprogramma, dat op de Bevrijdingsdag uit het Miner- vatheater te Heemstede zal worden uit gezonden, zullen twaalf Haarlemse bloe menmeisjes worden ingeschakeld. Niet minder dan 400 boeketjes bloemen Het tempo van de vrijmaking heeft het plan zelfs overtroffen. Hiervoor hebben vooral de provinciale gezondheidsdiensten enorm veel werk verricht. Uiteraard wa ren de provincies met het geringste aan tal t.b.c.-dieren het eerst „gezond". Fries land, dat reeds enige jaren bezig was, kwam reeds in 1952 vrij van rundertuber culose. In het algemeen was de ontwikkeling zo, dat de gezondheidsdiensten besloten, dat na een bepaalde datum geen reactie dieren mochten worden gehouden. Daar iedere veehouder lid was van deze dien sten werd op deze wijze het doel bereikt. Na Friesland volgden Drente, Overijssel, Geldetland, Noord-Holland boven het IJ enz., totdat dergelijke besluiten ook kon den worden genomen door de overige pro vincies. In vijf jaren tijds zijn alle reactiedieren opgeruimd. Uiteraard wordt voorlopig nog doorgegaan met het jaarlijks onderzoek van de rundveestapel teneinde de z.g. „te genvallers" nog op te ruimen. Hiermede is 'n punt bereikt dat voor de Nederlandse volkshuishouding van ont zaglijk groot belang is. De vrijmaking van de rundveestapel van rundertuberculose is op de eerste plaats belangrijk uit over weging van gezondheidszorg voor de be volking. Niet alleen in verband met het verbruik van consumptiemelk (ca. 1/3 van de door de veehouders afgeleverde melk) doch ook voor het verbruik van andere melk- en zuivelprodukten, zoals boter, kaas enz. Deze vrijmaking is niet minder van be tekenis voor do Nederlandse export van melk- en zuivelprodukten. Nederland wil gaarne de naam hebben kwaliteitsproduk- ten te leveren. Dat het hiernaar ook wer kelijk streeft vindt zijn bewijs in deze be strijding van rundertuberculose. Drente is hiervan een duidelijk voorbeeld. Deze provfticie levert reeds sedert enkele jaren consumptiemelk aan de Amerikaanse troepen in Duitsland. Voor deze leveran ties werd de eis gesteld, dat de melk af komstig zou zijn van t.b.c.-vrije melk koeien. Hiervoor heeft Drente gezorgd. Tenslotte is de vrijmaking van de rund veestapel van rundertuberculose van groot belang voor de export van levend vee. Deze export neemt een enorme vlucht. In •1954 b.v. zijn 25 000 stuks fok- en gebruiks- vee geëxporteerd; in 1955 is dat aantal reeds gestegen tot ca. 35.000 stuks. Bij deze export worden door de buitenlandse af nemers hoge eisen gesteld, waaronder steeds de voorwaarde is, dat de runderen t.b.c.-vrij zijn. Aan deze voorwaarde kan geheel Nederland nu voldoen. van verwerving voor werknemers zouden verhoogd moeten worden. De omzetbelas ting, welke in de Bondsrepubliek niet slechts eenmaal aan de bron wordt gehe ven, doch telkens in elk-stadium opnieuw, zou volgens deze voorstellen voor omzet ten tot DM 48.000 van 4 tot 3 pet verlaagd moeten worden, zij het alleen dan, wan neer de totale omzet van de onderneming niet boven de DM 500.000 per jaar uit komt. Voor het tweede kind zou het be lastingvrije bedrag yerdubbeld moeten worden, de bijzondere afschrijvingen voor verplaatste personen en politieke vluchte lingen dienen volgens deze voorstellen tot eind 1960 gehandhaafd te blijven en het hoogste tarief voor aftrekbare buitenge wone uitgaven zou verhoogd dienen te worden. De sociaaldemocraten willen bij de loon- en inkomstenbelasting de belastingvrije bedragen voor alle groepen met DM 600 verhogen- Overigens is de SPD het met de afzonderlijke voorstejlen van de coalitie min of meer eens. Bovendien wil de SPD echter nog opheffing van de koffie en theebelasting, invoering van een jaarlijkse vrijstelling van DM 600 voor werknemers, .wijziging in de belasting van de echtgenote en vervroeging van de vrijstelling voor de oude dag van het 55ste tot 50ste jaar; dit laatste wensen eveneens FDP en BHE. De Freie Demokraten hebben voorts een eigen programma opgesteld, volgens het welk zij aan werknemers voor kledings- kosten een aftrek ter hoogte van een maandsalaris of maximaal DM 900 per jaar willen toekennen, de belastingregeling ten aanzien van de echtgenote willen ver zachten en kosten voor opvoeding in ho gere mate aftrekbaar willen maken. Uit de opsommerlng van deze voorstel len biykt duidelijk, hoe weinig iyn er in de onderhavige „belastinghervorming" zit. De voorstellen dienen slechts als propa- gandavoedsel voor de komende Bondsdag verkiezingen. Van een grondige fiscale hervorming komt ook thans weer niets terecht, ofschoon het niet aan verkla ringen van alle partijen ontbreekt, dat ecn dergeiyke hervorming noodzakelyk is met het doel vooral het belastingwezen overzichteiyker en eenvoudiger te maken, want thans kunnen vakmensen er vaak niet meer uitkomen. Ofschoon de onderhavige belastingher vorming een verzameling van kleine maat regelen is, die door de ene partij als hulp voor de middenstand en door de andera partij als verlichting voor de midden en kleine belastingbetaler worden aange merkt, zou de belastingopbrengst er met meer dan DM 1 miljard per jaar door verminderen. Gezien de stijgende belas tingontvangsten, welke in 1955 eveneens met meer dan DM 1 miljard waren toe genomen en over 1956 niet geringer zul len zijn, moet het offer draagbaar worden geacht! De minister van financien, Schëf- fer, is echter een andere mening toege daan. Hen wijst er op, dat 1956 het jaar is van de miljardenhulp aan de landbouw en dat in 1967 eveneens miljarden nodig zullen zijn voor de sociale hervorming. Daarboven wijst Schaffer op de kosten van de herbewapening. Aangezien de belastingverlagingen vol gens vooropgesteld plan, slechts voor een periode van twee jaar zullen gelden, kun nen zü zonder meer als 'n episode passend in de verkiezingscamp. voor de Bondsdag worden beschouwd. Merkwaardig is, dat in het hele debat in de Bondsdag er met geen woord op is aangedrongen, dat alle partyen nu eens vastbesloten aan het werk gaan voor een waariyke belasting hervorming, waaraan zo dringend behoef te bestaat- (Advertentie) Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncrëme van Organon Per tube 2.90 oevers van de Maas, op de oude ver-1 worden gereed gemaakt. De meisjes zul- trouwde torens, kranen en huizen, maar len zowel het publiek in de zaal als de ook op de trotse hoog oprijdende nieuwe I artiesten een lentegroet brengen. Naar uit Wenen wordt gemeld, inten siveren de Russen op het ogenblik hun campagne om Russische vluchtelingen, die in Oostenryk vertoeven, te bewegen terug te keren naar de Sovjet-Unie. Een cn ander evenwel zonder büzonder veel succes. In totaal hebben tot nog toe slechts vier van de vierduizend vluchte lingen uit de Sovjet-Unie, die asiel heb ben gevonden in Oostenrük, zich bereid verklaard naar hun vaderland terug te keren. Een Russisch officieel team werkt op het ogenblik acht vluchtelingenkampen in Karinthië en Stiermarken af. Deze reis heeft hun slechts één slachtoffer" opge leverd, ondanks de Russische beloften, die- alle vorige overtreffen. Zo is onlangs aangekondigd, dat elke vluchteling, die naar Rusland terugkeert op elk door hen gewenst moment naar Oostenrijk kan te rugkeren. Verwanten van Russische vluchtelingen kunnen een uitreisvisum uit de Sovjet-Unie krijgen om een familiege- zoek in de Oostenrijkse kampen te bren gen en kunnen, met of zonder hun ge- 1 vlucht familielid, naar de Sovjet-Unie terugkeren. Voordat zij begonnen aan de reis door Stiermarken en Karinthië trokken de Russische ambtenaren door de andere Oostenrijkse provincies, waar zij in totaal drie personen bereid vonden op hun voor stellen in te gaan. Bij al hun bezoeken aan vluchtelingenkampen wordt de Rus sische commissie begeleid zowel door een lid van de staf van dr. V. Beerman, de vertegenwoordiger in Wenen van de V.N. Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, als ook door een lid van het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken Hoe wel het de taak van deze laatste twee is, de Russische vluchtelingen te beschermen tegen eventuele pressie door het Russische team komt het er soms in de praktijk op ne®r. da' zij de commissie tegen de vluch telingen moet beschermen. Zo werden de Russische ambtenaren tn een kamp nabij Salzburg omringd door jouwende vluch telingen, die riepen: ,,Daar komen de duivels van Kroesjtsjef". Over het alge meen weigeren de vluchtelingen de Rus sische commissie te ontmoeten. Zoals wij verleden jaar reeds bij bezoeken aan d# kampen in Oostenrijk constateerden, ii dat ook het gevaj met soortgelijke teams uit andere Oosteuropese landen, hoewel deze bezoeken vrij duidelijk en tijdig voren worden aangekondigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3