Uitstekende doelstelling en volop reden van bestaan ar"1" Naar de 400.000 1 mei-viering in gehele wereld mm Rijdende rammelaar sukkelde door Apeldoorn I Israëlische vliegtuigen dwongen KLM-Dakota te landen Vijf bemanningsleden worden vastgehouden Voorziening voor blinden IN 1955 1488 DODEN IN HET VERKEER Jungschlager herdacht in Amsterdam I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN H. Vader uitte Zijn hoogste waardering voor werk der KAB i Prof. Gerhrandy: „Is dit geen gerechtelijke moord?" Woensdag 2 mei 1936 Tienduizenden katli. arbeiders luisterden in Rome en Milaan naar H. Vader Hoogspanning bij propaganda-staf Vier miljoen gulden in livee maanden Wijding mgr. Jansen voor radio en televisie Groothertogin van Luxemburg bezoekt Nederland V.N.-Assemblee in november bijeen Bestuurder zijn rolde uit ,auto til?» Geldelijke maatregelen door regering vastgesteld Stijging vau ongevallen liet kleinst in grote steden issersvaartuig beschoten door straal jager Apartheid in vakbond en zelfs in arbeid 6 WEERBERICHT UITBUNDIGHEID IN SPANJE, SOBERHEID IN ARGENTINIË weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Minder koude nacht met plaatselijk mist. Ove rigens wisselende bewolking en droog weer. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke, tijdelijk matige zuidwestelijke wind. Donderdag 3 mei: zon op 5.09 uur, onder 20.10 Uur; maan op 1.58 uur, onder 12.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Pauselijke hulde aan de K.A.B. (Telefonisch van onze correspondent) ROME, dinsdagavond. Vandaag is te Rome Let feest van de eerste mei gevierd. Voor de eerste maal in de geschiedenis vierden de katholieken het feest van Sint-Jozef, patroon van de Arbeid, welk feest verleden jaar plechtig door de Paus werd ingesteld. In Italië lag het hoogtepunt naast de duizenden manifestaties, die over het gehele schiereiland plaats vonden in Milaan, waar vele tienduizenden waren bijeengekomen op het Domplein. Deze viering was georganiseerd door de ACLI, de katholieke Italiaanse arbeidersorganisatie, die voor deze gelegenheid uit twintig landen delegaties en vertegenwoordigers van zusterorganisaties had uit genodigd. De aartsbisschop van de stad, mgr. Montini, droeg een pontificale H. Mis op, waarna de minister-president Antonio Scgni een grote redevoering hield. kwart over twaalf werd de Us z,ehtbaar op het reusachtige televi- gericht'De'HL VaA®4 D?n-Plein was op" Ker cht. De H. Vader ontving op hetzetf- pteteXïk menigte in de St.- v'bben ],erinnerdI aan de mani festaties van vandaag sprak de Paus over Op de feestdag van de arbeid hebben we in het Huis van de Arbeid aan het Oudenoord te Utrecht nog eens geïnformeerd hoe het stond met de actie naar de 400.000. Ons bleek, dat er bij de propa ganda-staf een hoog gestegen span ning heerste. De 400.000 waren er nog niet, al gaat het slechLs om nog een aantal honderden. De leiding i hoekt nieuwe leden, maar voor een zuivere en gezonde stand dient zij ook permanent rekening te houden »iet de normale afschrijvingen Wegens overlijden en pensionering alsmede met de abnormale factor van bedanken. Toch komt het ons voor dat we eer we twee weken verder zijn wel iets naders zullen vernemen. de eenheid der katholieke arbeiders. Deze eenheid behoeft niet meer gecreëerd, doch hoogstens bevestigd te worden in de krachten van het ene Geloof. In deze eenheid vinden de katholieke arbeiders, ongeacht hun nationaliteit, het motief van en vooral ook de aansporing tot de plicht om allerwegen het Rijk Gods te verspreiden. De katholieke arbeidersbeweging be hoeft niemand naar de ogen te zien of niemand te vrezen, zoals zij ook haar be staan niet behoeft te verontschuldigen of te rechtvaardigen. Het is daarom onjuist om met de tegenstanders te beweren, dat de katholieke arbeidersbewegingen over bodig zijn of althans een oorzaak van splitsing in de arbeiderswereld. Op de katholieke arbeidersorganisaties rust een geheel eigen taak en plicht, n.l. het bevorderen van orde en vrede. Door de onwankelbare trouw aan de leer van het Evangelie en aan de richtlijnen van de hiërarchie werken de katholieke ar beiders aan ,de uitbreiding van het rijk Gods in de maatschappij. De opperste doelstelling van de Kerk zijn orde en vre de. De Kerk verafschuwt de oorlog en zijn gruwelen, speciaal nu ongekende middelen van vernietiging van alle bezit en alle beschaving de van schrik vervul de mensheid bedreigen. De Kerk wenst vrede: vrede tussen zonen van hetzelfde land. vrede ook tussen leden van de grote mensenfamile. Maar zij heeft daarvoor sterke en vastgesloten medewerkers no dig. De katholieke arbeiders dienen zich te scharen in de voorste rangen van het sociale lichaam, en zich in dienst te stel len van de strijd van de vrede voor ge meenschappelijke veiligheid der naties. Unmiddellijk nadat de Paus op plech- ige wpze de apostolische zegen had ge geven, daalde op het domplein in Milaan een helikopter. Op het plein werd een L°n?en beeld ingeladen, voorstellende i tv0 kavoratore", Christus de Arbei- I l3eeld werd aldus naar Rome ver- X°e™- waar het tegen de avond op het öt.-Fietersplein door» delegaties van ar beiders uit verschillende landen in ont vangst werd genomen. (Dit was de eerste keer, dat een helikopter landde tussen de colonnaden van Bernini). Morgenochtend zal dit beeld door de Paus worden gezegend tijdens een bij zondere plechtigheid, waarna het zal worden geplaatst in de kerk van Chris tus de Arbeider. Deze kerk, die binnen kort voltooid zal worden is een ge schenk aan de Paug van de ACLI ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de katholieke arbeidersorganisatie, dat vandaag een jaar geleden werd ge vierd. TOPMAANDEN VOOR LANGENDIJKER knol veiling De veilingomzet van de Noorder Markt- bond, te Noordscharwoude, een der groot ste koolveilingen in Noord-Holland, heeft in de maanden maart en april een hoogte bereikt als nimmer tevoren- Dit heeft de heer P. Duyves, yoorzitter van de Noor der Marktbond, tijdens de algemene ver gadering medegedeeld. De omzet bedroeg bijna vier miljoen gulden over de laatste twee maanden. Zowel in dc communistische als in de niet-communistische wereld is gisteren de eerste mei gevierd. Voor het eerst werd deze dag als feestdag gevierd in enkele katholieke landen, nu de Kerk op 1 mei St.-Joseph, patroon van de Arbeid, vereert. Over de viering in Home en Mi laan schrijft onze Romeinse correspon dent elders in dit blad. Ook in Spanje werd de dag uitbundig gevierd. Alle win kels en bedrijven waren er gesloten. De laatste 1 mei-viering voor die van giste ren vond plaats in 1936, aan de vooravond van de Spaanse burgeroorlog. In Argentinië was juist het omgekeerde het geval. Verleden jaar werd 1 mei nog alom gevierd door de volgelingen van Peron en sprak de dictator van het bal kon van zijn paleis grote menigten toe. Dit jaar vond geen enkele officiële her denking plaats, doch was de viering be perkt tot enkele interne bijeenkomsten en meetings van de socialistische en commu nistische partijen en bonden. In Moskou vond gisteren op het Rode Plein de bekende parade plaats, die door minister Tsjoekof werd geïnspecteerd. Vóór het voorbijtrekken der troepen, dat 23 minuten duurde, vlogen „Mikojan"- straal jagers. een nieuw type gevechts vliegtuig, -dat werd genoemd naar zijn ontwerper, Artem Mikojan over het plein. Achter de militairen kwamen de burgers, waarbij de sportlieden voorop liepen. Zij voerden afbeeldingen van Marx, Lenin en leiders van regering en partij bij zich. Hier en daar zag men ook portretten van Stalin. Zowel Tsjoekof in zijn toespraak, waarin hij aandrong op defensieve versterking van de Sovjet- Unie, als des verslaggever van radio-Mos kou onthielden zich van het noemen van de naam Stalin. Stalins naam werd ook niet genoemd en zijn portretten niet vertoond in Praag en Warschau. Wel echter in Peking, waar Mao Tse Tung de parade afnam. Voor het eerst vond een militair défilé plaats in Oost-Berlijn. De parade in Belgrado werd door een hevige regenval danig verstoord. In Sofia stond de afgetreden premier Tsjervenkof naast ziin opvolger Anton Joegof op het podium Slechts in Frankrijk'kwam het op 1 mei tot incidenten. In Paj*iis waren betogin- gen verboden, juist met het oog hierop. Doch in Marseille, waar een dergelijk verbod niet was uitgevaardigd, raakten Noordafrikanen, die éen vlag van de Al gerijnse opstandelingen droegen en op weg waren naar oen i-mei-bijeenkomst, slaags met de politie. Hierbij werden vijf tien personen gewond. Negen Noord afrikanen werden aangehouden. De bij eenkomst was geot„. s.seerd door het. (communistische) algemeen vakverbond. Commentaar pater Lohuis OFM, t.v.-regie Jan Castelijns De plechtige bisschopswijding van Z.H. cxc. mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, in de kathedrale kerk van de H-H. Laurentius en Ignatius te Rotterdam, dinsdag 8 mei a.s. door de K.R.O. Worden uitgezonden zowel via de radio a's de televisie. De plechtigheden beginnen om 9.30 uur zullen omtreeks 12-30 uur zijn beëin digd. Bjj de televisie-uitzending is pater Gilb. Lohuis O.F.M. commentator en voert Jan Castelijns de regie. Van de bisschopswijding van Z.H. exc. 1,1 Sr. P. A. Nierman, bisschop van Gro enigen in de kathedrale kerk van St.- Martinus te Groningen op vrijdag 11 mei a.s. op welke dag de K.R.O. 'niet uit zendt zal een uitvoerige reportage Worden opgenomen in het K.R.O.-pro- gramma van zaterdag 12 mei a.s. De Echo-rubriek zal die dag hierdoor ver- vallen. Groothertogin Charlotte van Luxemburg - zal van 5 t°» J«ni a.s. een bezoek aan ons land brcn&en* De volgende gewone zitting van de Al gemene Vergadering van de V.N. zal op 12 november te New York geopend wor den, inplaats van, zoals gebruikelijk, op 20 september. Dit uitstel houdt verband met de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. Voor de correctionele rechtbank te Brugge (België) hebben een dezer dagen de gebroeders Messina terecht gestaan voor een groot aantal misdrijven waar onder handel in blanke slavinnen. Op de foto ziet men Egenio Messina op de bin nenplaats van het paleis van justitie en op de achtergrond zijn broer Carmelo, die het gelaat bedekt. Het is onbegrijpelijk, hoe sommige men sen in deze tijd van toenemend verkeer en ongelukken aan de lopende band, het toch nog durven te wagen op de weg te verschijnen met een auto, die op deze naam eigenlijk in het geheel geen aan spraak meer kan maken. Door Apeldoorn sukkelde in september van verleden jaar een dergelijk geval, dat vroeger een T- Ford was geweest, doch nu alleen nog maar thuis hoorde in een automuseum. Het was werkelijk 'n raadsel, hoe de be stuurder nog kans zag het geval aan het rijden te krijgen, al was het dan ook met veel geronk, geknor en gesputter. Mis schien dat de oplossing kan worden ge vonden in het feit, dat de bestuurder zich zelf „luxe"-autoverhuurder noemde Blijkens de dagvaarding, die voor de Zutphense rechtbank werd voorgelezen, was het „motorrijtuig" niet voorzien van een deugdelijke stuurinrichting. Het miste de wettelijk voorgeschreven bedrijfsrem en bezat geen carrosserie en evenmin een cabine. De zitplaats van de bestuurder bestond uit een kussen, dat met een touw tje aan de achter het stuur gelegen ben zinetank was vastgebonden. Tijdens de rit knapte echter dit touwtje, dat blijkbaar al even antiek was als de „auto". De chauffeur gleed hierdoor van zijn zit plaats, terwijl de wagen met een sukkel gangetje, slingerend en wel, zijn tocht vervolgde. Een politiedeskundige heeft getracht met dit stuk roest een ritje te maken, doch hij stapte maar snel uit, want het had weinig gescheeld of hij had de gevel van een woning geramd. Zijn conclusie luidde: „De wagen is uit de tijd". Maar hierin zat voor de verdachte, zekere v- d. L. uit Rotterdam, nu juist de winst, zo beweerde hij. Zijn bedoeling was name lijk geweest er een reclamebord op aan te brengen, hetgeen volgens hem veel bekijks zou trekken. De officier van Justitie maakte v. d. L. wel duidelijk, dat er nu in geen geval nog winst aan zat- Hij vorderde twee geldboeten van 50 of tien dagen, elk wegens het ontbreken van een goed stuur en een deugdelijke rem. Voor het zitten op het kussentje vorderde hij 100 of twintig dagen Bovendien eiste hij, dat v- d. L. de rijbevoegdheid voor zes maan den zou worden ontnomen, omdat, aldus de officier, „de verdachte overduidelijk heeft aangetoond niet het verantwoorde lijkheidsgevoel te bezitten, dat men rede lijkerwijze van een automobilist mag ver wachten". Gistermorgen is een foto-dakota van de K.L.M. Aerocar'o N.V., de PH-DAW door Israëlische vliegtuigen onderschept en gedwongen koers' te zetten naar de luchthaven Lydda en aldaar te landen. Het K.L.M.-toestel was bezig, zo deelde een Israëlische militaire zegsman gisteren mede, foto's te maken, toen het boven de Ramon-krater in liet zuidelijke deel van de Negeb-woestijn werd ontdekt. Het zou dus boven grondgebied van Israël zijn doorgedrongen. Een woordvoerder /an de Israëlische legatie te Den Haag verklaarde, dat het K.L.M.-vIiegtuig om vijf voor twaalf plaatse lijke tijd boven de nederzetting Makhtesh Ramon het midden van de Negeb had gevlogen. in Aan boord van de Dakota bevonden zich vijf bemanningsleden: de gezagvoer der. de 34-jarige vlieger derde klasse L. Ph. Reyntjes, die sedert 1950 in dienst is van dc K.L-M., fotovlieger D. E. Schagen, radio-telegrafist tweede klasse C. H. Jan sen, navigator H. Meyboom en camera man P. Vandenborn Zij zijn onderge bracht in het comfortabele h-tel van Lyd da en staan onder toezicht van Israëliërs. Het toestel, zo vernemen wij van de K.L.M., verricht sedert september 1955 karteringswerkzaamheden ten behoeve van de Egyptische regering, ten dienste van irrigatie- en landverbeteringsprojec- ten in een gebied, dat de Nijldelta omvat van de Middellandse Zee tot de grens van Soedan en dat ten oosten wordt be grensd door de Roode Zee, terwijl het schiereiland Sinai, aan de oostgrens be grensd door Israël, eveneens wordt gekar teerd. Op het kantoor van de K.L.M. te Caïro deelde men mede. dat de Dakota gisteren foto's maakte van het Egyptische deel van de Sinaï-woestijn met het oog op mijnpros-pecties. Men kan zich in Caïro niet voorstellen, dat het toestel boven Is raëlisch grondgebied zou zijn gekomen. De Egyptische voorlichtingsdienst heeft over het incident het volgende laconieke communiqué uitgegeven: ..Een officiële woordvoerder heeft medege deeld. dat een burgervliegtuig, door de Egyptische regering gehuurd voor kar- teringswerk. om onbekende reden op het vliegveld Lydda is geland". De staatssecretaris van Sociale Zaken en de minister van Maatschappelijk Werk, hebben een voorziening voor blinden vastgesteld. Een blinde komt in beginsel in aanmer king voor een uitkering ingevolge deze regeling, indien hij: van Nederlandse na tionaliteit is, bereid is, voor zover hij hiertoe naar het oordeel van het gemeen tebestuur in staat kan worden geacht voor hem door het arbeidsbureau pas send geachte arbeid in het normale ar beidsproces te aanvaarden, of gebruik te maken van een hem door het arbeids bureau geboden gelegenheid tot scholing, her- of omscholing, of passende arbeid in het kader van de sociale werkvoorzie ning te aanvaarden, of andere passende werkzaamheden te verrichten, ten bewij ze waarvan hij zich op aanwijzing van het gemeentebestuur gehoord het ar beidsbureau bij het arbeidsbureau als werkzoekende d'ent te laten inschrijven; de leeftijd van 65 jaar nog niet heeft be reikt en indien hij kostwinner is. te Amsterdam Dinsdagavond Concertgebouw de „Jungschlager-herdenking" ge houden. De majoor K.N.l.V.-b.d., J. van Buuren, die in het proces als getuige a décharge optrao tijdens zijn rede. Verleden jaar hebben in ons land 1488 personen bij of na verkeers ongevallen het leven verloren Dat betekent ten opzichte van 1954 .een Nijging met ruim 9 procent. Voorts 'verden in 1955 bij verkeersonge vallen 19.125 personen ernstig en 14.346 licht gewond. Dat is respee- tievelijk ruim 16 en ruim 11 procent lieer dan bet jaar tevoien. •p, ïrnmen voor in hot statis- van het Centraal Bureau V °He,t^bureauS heeft berekend, dat de 34 959 verkeersongevallen met lichame lijk letsel slechts een fractie zijn van het totale aantal ongelukken. Dat bedroeg nameliik 113.461. Hiervan hadden 82.912 Uitsluitend materiële schade tot gevolg. Van het totale aantal verkeersongeval len gebeurden er 60.634 in gemeenten met honderdduizend of meer mwoners, 26.145 in gemeenten met twintig- t honderdduizend inwoners en ,2a;b de_ kleinere gemeenten. Ten opzichte va 1954 was de stijging in de grootste ge meenten het kleinst: 12.2 procent, m °e middelgrote gemeenten was dit peroen- tage 16.3 en in de kleinere 21.1. m 5*e grote steden kwamen 341 personen b .1 of na een ongeluk om het leven in de middelgrote 363 en in de kleinere 784. Dit komt. neer op stijgingspercentages van respectievelijk 9.3. 8.4 en 9.4. Het aantal ongelukken, waarbij brom- netsers waren betrokken is in vergcUl- king met 1954 gestegen met 55.7 procent, dat met auto's 11.4 procent, met fietsen 0.4 procent, met voetgangers 6.7 procent en met motorrijwielen 19.9 procent. Voor de bromfietsers betekent het aantal do den van 229 een stijging ten opzichte van het voorafgaande jaar met 67.2 pet. (Van onze Amsterdamse redactie' „Het ging in dit geding niet om de waarheid, maar om de veroordeling, die waarheid of geen waarheid door de aanstichters van het proces nuttig werd geacht,. Zeven Nederlandse juristen van naam hebben dc rechtsgang te Dja karta aan een grondige beschouwing on- derworpen en zjj zijn in een publikatie in het Nederlandse Juristenblad van 28 april j.l. tot de conclusie gekomen dat indien' Jungschlager was blpvcn leven, hij op alle punten had moeten worden vrijge sproken. Nu is hij bezweken aan een twee jaar durende folterende berechting, zodat zijn rechter geen uitspraak kan doen, een verontwaardigde wereldpers haar fiolen van toorn niet kan uitstorten over deze vorm van rechtsverkrachting en mein eden van getuigen kunnen worden gebor gen in een paleis van justitie waar de on rechtvaardigheid zetelt. Ik vraag U: is dat dan geen gerechterlijke moord?" Het was de door zijn toehoorders met een donderende ovatie toegejuichte mi nister van Staat, prof. mr. P. S. Gerbran dy die gisteravond op de door het plaat* selijk Jungschlagercomité georganiseerde nationale Jungschlagerherdenking in een vrij goed bezet Concertgebouw te Am sterdam ongeveer in deze bewoordingen zijn verontwaardiging uitte over het, zo als hij het noemde, „hartverscheurend drama", dat zich in Indonesië afspeelt Prof. Gerbrandy, die als laatste van de zes sprekers aan het woord kwam zag vergelijkingen met de processen tegen Dreyfus en kardinaal Mindszenty en meende dat men het proces-Jungschlagei niet los kan zien van de achtergrond waartegen het gevoerd wordt. Als eerste van die achtergronden noemde hij het feit, dat de beklaagde een zondebok moest zijn voor een opgezwiepte massa, een zon debok die aan de lichtgelovige wereld duidelijk moest maken, dat Nederland bezig was het Indonesisch regiem omver te werpen. De jacht naar beheersing ove' het gehele voormalige Nederlands Oost- Indische gebied, de greep naar alle Ne derlandse scheppingen op agrarisch en industrieel gebied, het verlangen naar een absolute scheiding tussen blank en bruin in Indonesië, waren volgens hem nog meer drijfveren voor dit proces. „Wonder van standvastigheid" Prof. Gerbrandy hekelde fel de zwak heid van het Nederlandse beleid, dat pas sief bleef toezien tcrwyi actie geboden was. „In uw harten", zo zei hjj. „leeft iets meer dan rouw om dc dood van Jungschla ger, nl. het besef dat er gehandeld moet worden door een staat die al zijn onder danen moet beschermen. Het passeren van onrecht staat gelijk met zelf onrecht plegen. We moeten meer doen dan alleen te zeggen: ik heb bezwaar maar laten we goede maatjes blijven. Slechts dan kunnen onze daden vruchten voortbren gen die de vrijheid en het recht handha ven" aldus spr„ die de pleitbezo*"- Micke Bouman een „wonder van stand vastigheid" had genoemd. In zijn openingswoord had de voorzitter van het plaatselijk comité, mr. dr. A Zeegers, betoogd dat deze herdenkings bijeenkomst bedoeld was om getuigenis af te leggen van het vaste inzicht dat Jungschlager onschuldig is geweest (hij vond dat als tegenhanger van de bro chure die de officier van Justitie Sunarjo schrijven wil het reeds eerder aangehaa- de artikel van de zeven juristen op grote schaal verspreid moet worden' en voorts om het wereldgeweten wakker te schud den voor de nog komende berechting van de ar.dere veertien Nederlanders. Met een minuut stilte werd vervolgens Jungschla ger herdacht- De majoor KNIL b.d. J. E. van Buuren schetste in het kort de lange lijdensweg die de verdachte heeft moeten afleggen en de martelende onzekerheid van een proces dat 66 zittingsdagen gevergd heeft Het requisitoir van Sunarjo betitelde hij als een „prachtig stuk van misdadige partijdigheid", dat voor Jungschlager de genadeslag moet hebben betekend. De meest volledige rehabilitatie heeft de beklaagde gekregen door de bijna univer sele deelneming met zijn dood en door de dementi's tegen de ridicule aantijgingen Hij vond dat Nederland voort moest gaan de wereldopinie te mobiliseren, want „eerst nadat wij Schmidt en de anderen hebben kunnen redden zal het martelaar schap van Jungschlager niet vergeefs zijn geweest. „Nationale held' Mr. Jan Derks wilde Jungschlager in zijn geest herdenken en daarom geen haat prediken. „Wij eren hier een man die groot was als een waarachtig christen en vaderlander. Hij heeft Nederland ver tegenwoordigd in zijn beste eigenschap pen. Wij dienen hem te zien als een nationale held, omdat hii die eigenschap pen waar heeft gemaakt door standvastig te erkennen dat hij niets heeft gedaan. De heer B. J Doppen, voorzitter van het Veteranenlegioen Nederland, herdacht Jungschlager als soldaat en officier van de kroon. „Voor ons is hij een soldaat die gevallen is op het veld van eer". De heer H. Coenradi, voorzitter van de stichting „Door de eeuwen trouw", was teleur gesteld door de z.i. te lauwe deelneming van het Nederlandse volk. Volgens hem moet het manifest der zeven hoogleraren niet door 200.000 maar door 2 miljoen handtekeningen vergezeld gaan. wil het wat betekenen. Spr. beschuldigde Den Haag van woordbreuk en meende, dat de ons door Indonesië dat Nederland slechts als een vijand ziet toegeworpen handschoen moest worden opgepakt. Hij somde als wegen op om Indonesië „op de knieën" te krijgen: terugtrekking van de K.P.M. uit de Indonesische wate ren, het zich niet langer garant stellen door Nederland van de Indonesische be talingen in de Europese Betalings Unie, onmiddellijke terugtrekking van alle Nederlanders uit Indonesië, erkenning van de z.i. rechtmatig geproclameerde Republiek der Zuid-Molukken en verster king van de Nederlandse strijdkrachten in het Verre Oosten. Afschuw over studenten - artikel Ds. Dc Goede, gercf. predikant te Am sterdam, sprak met afschuw over een artikel in het Amsterdamse Studenten blad „Propria Cures" ook mr. Derks had daar zijn afkeuring over geuit waarin Jungschlager met een spion en oorlogsmisdadiger werd vergeleken en waarin begrip werd gevraagd voor de houding van Indonesië, dat in de ver dachte een soort ex-S.D.'er zou zien. De herdenking, die door de wel wat al te politiek getinte redevoeringen van een enkele spreker af en toe een weinig ontaardde in een soort verkiezingsmani festatie, werd opgeluisterd door zang van de alt mevr. L. Goldschmeding-Bolman en van het Postaal Mannenkoor „Kunst naar Kracht", door voordracht door Char lotte Kohier en door orgelspel van Mare. E. Bouwmeester. Op het podium hing tussen palmen en bloemen een rouwkrans, die bij de begrafenis van het stoffelijk overschot van Jungschlager aan de baar zal worden gehangen. Als een van de weinige autoriteiten woonde hoofdcom missaris H. A. J. G. Kaasjager van Am sterdam de bijeenkomst bij. die met het zesde couplet van het Wilhelmus werd besloten. Verder mag hij persoonlijk per week geen hoger inkomen, uit of in verband met arbeid, uit vermogen en/of krach tens een wettelijk voorschrift en/of enige andere algemeen geldende regeling ge nieten dan f 42 tot f 38 per week, vari ërend naar gemeenteklasse. te verhogen met hetgeen hij, indien hij in loondienst was. aan kinderbijslag zou ontvang-n. Voor met-kostwinners gelden lagere be dragen. Kostgangers en alleen- wonenden 22.— 21.50 21.— 20.50 20.— Het gemeentebestuur kan aan de blin de, indien ten gevolge van zijn blindheid de financiële omstandigheden van hem en eventueel zijn gezin daartoe aanlei ding geven, ten behoeve van duidelijk door de aanvrager te omschrijven doel einden een op het individuele geval af gestemde bijzondere uitkering verstrek ken. Gemeente- Kost- klasse winners 1 31.50 2 30.75 3 30.— 4 29.25 5 28.50 Thuis wonenden 15.75 15.40 15.— 14.65 14.25 (Van onze correspondent) In het Stortemelk tussen Terschelling en lieland is gisterochtend het vissersvaar tuig Harlingen 25 beschoten door een straaljager. Aldus is gistermiddag mee gedeeld door de schipper van deze boot, de heer D. Cousijn uit Harlingen, die met ziin zoon Sjoerd Cousijn en Bouke v. d. Zee aan het vissen was buiten de ge vaarlijke zone. Schipper Cousijn heeft de directeur van de Hariinger Visafslag ver zocht. over dit gebeuren een klacht in te dienen bij de commandant van de vlieg basis Leeuwarden, hetgeen vandaag zou geschieden. Volgens schipper Cousijn was hij bij de brulboei aan het vissen, toen plotseling een straaljager verscheen en overal om het schip kogels in het water terechtkwa men. Het Zuidafrikaanse parlement heeft dinsdag (op 1 mei!' een wetsvoorstel aangenomen, waarbij de apartheid in de Zuidafrikaanse vakverenigingen wordt doorgevoerd. Het voorstel werd reeds twee jar geleden ingediend en ont moette van vele zijden bittere tegen stand. Het zal als wet van kracht wor den zodra de gouverneur-generaal er zijn goedkeuring aan hecht. Krachtens de wet zullen ook bepaalde werkzaamheden voor verschillende ras sen gereserveerd zijn. Volgens de rege ringsleiders zijn de maatregelen nood zakelijk om de levensstandaard van de blanke arbeiders te handhaven. Zij be weren dat trouwens de meeste arbeiders voorstanders van het wetsontwerp zijn. De oppositie verklaart echter .dat het voorstel bedoeld is om de Zuidafrikaanse vakbeweging te „versplinteren".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1