Doelstellingen van Moskou bleven dezelfde heeft weinig ver- Eerste Kamer trouwen in nieuwe koers Kroon op Churchills schrijverswerk Chfffarine4 E Stijging afbetalingskrediet 1954 ruim 40 pet. tegen 14 pet. in 1953 Toen sir winston churchill Nescafé ..«ijskoffie.' NATO krijgt een NIEUW PALEIS VOOR 38 MILLE AAN JUWELEN GEROOFD REEKS VAN INTERNATIONALE CONFERENTIES Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! EINDELIJK, NA VIJF JAAR.... Prof. Scliermerhorn: Vraag voor N.-Guinea beheerschap door de V.N. Gevangene kocht bewaker om Drie jaar geëist tegen „zware jongens" nit de Jordaan De straf mars der Amerikaanse mariniers NATO, WEU en KSG vergaderen te Parijs Debiteurensaldo in 1954 met bijna 40 procent gestegen Peronistische grondwet ingetrokken Koningssloep bescha digd door aanrijding I Dr. De Boer jubileerde Woensdag 2 mei 1956 PAGINA 5 Liberale twijfel Indonesië Beiden tot gevangenisstraf veroordeeld Nieuw Guinea Buitenlandse dienst te duur Pelotonssergeant was dronken „Geschiedenis der Engeis-sprekende volkeren Buit lag bij zwager In Argentinië Wanneer U Nescafé in kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. het STAKING NA AUTOMATI SERING VAN BEDRIJF De Nato is op het ogenblik ge huisvest in de gebouwen, die in 1951 ter gelegenheid van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs werden opgetrokken. Ten einde de V.N.-delegaties, de administratieve diensten en de pers een onderkomen te bezorgen, werden aan weerszijden van de grote vijvers van het Palais de Chaillot twee grote gebouwen neergezet, vervaardigd uit uitneembare stalen binten. Hier tegen kwamen de gemeenteraad en de Commissie voor het behoud van schone monumenten onmiddellijk i:i het geweer, omdat deze gebouwen het fraaie uitzicht bederven van een door toeristen graag gezocht punt. Drukke receptie STAKINGSDREIGING IN NOORWEGEN VERKIEZINGSCAMPAGNE VAN EISENHOWER Ondanks alle gebaren van Moskou is er geen verandering gekomen in de Verhouding oostwest. De doelstellin- ffen van het communisme zijn dezelfde gebleven, maar alleen de middelen om het doel te bereiken zijn veranderd. Het gevaar van een derde wereldoorlog is gelukkig teruggeweken, maar des ondanks is een duurzame wereldvrede nog ver verwijderd. Deze zal pas kun. nen worden verwezenlijkt, wanneer niet meer miljoenen mensen van de fundamentele mensenrechten zijn ver stoken en miljoenen niet meer aan ondervoeding lijden. Helaas blijft on der deze omstandigheden militaire waakzaamheid geboden. Zo betoogde gisteravond in de Eerste Kamer bij de behandeling der begroting van buitenlandse zaken pater Beaufort en in gelijke geest als de katholieke woord voerder uitten zich de meeste andere sprekers. Niet, natuurlijk, de heer Geugjes (CPN) die 's middags het debat had geopend en van oordeel was, dat zich het laatste jaar een beslissende wending in de internatio nale toestand heeft voltrokken. In de conferentie te Londen met de Russische leiders zag hij de eerste stap van Enge land om het Atlantische pact te verlaten en in dit opzicht had hij ook grote ver wachtingen van de komende Russisch Franse besprekingen in Moskou. Het Stalin-drama kan de heer Geugjes echter nog niet goed verduwen. De „beschuldigingen", welke in Nederland waren gedaan jegens wijlen de gene ralissimus noemde hij „klinkklare onzin" en volgens hem zal Stalin blijven voortleven als een van de meest voor aanstaande leiders van de Sovjet-Unie. Het is echter zeer de vraag of de heer Kroesjtsjef het met deze opinie eens zal zijn. De heren Schermerhorn (P.v.d.A.), Anema (A.R.) en Rip (A.R.) konden weinig verbetering zien in de politiek van de Russen. In wezen is zij gelijk gebleven De heer Wendelaar (V.V.D.) was daaren tegen ietwat weifelachtig. Hij vond, dat het moeilijk te zeggen valt of het de Russen inderdaad ernst is met hun goede bedoelingen. Maar in alle geval vond hij het raadzaam zoveel mogelijk aanraking met hen te zoeken, waarbij dan voor alle veiligheid „het kruit dient te worden droog gehouden". Men kan de heren in ieder geval „the benefit of the doubt geven met het geweer aan de voet. Want hoe dan ook, de glimlach van Rusland mag geen reden z.ijn tot beperking van bewapening. In verband hiermede be treurde spr. de verslapping van de NATO, die hij onmiskenbaar constateerde. Aan een verdere, gedetailleerde bespre king van de verhouding met Indonesië had pater Beaufort na de breedvoerige uiteenzetting in de memorie van antwoord geen behoefte meer. Wel uitte hij een verontwaardigd protest tegen de gepleeg de rechtsverkrachting in het proces- Junesehlager. Intussen merkte spr. wel op dat de maatregelen, welke de Nederlandse regering heeft genomen tegen de opzeg ging van de R.T.C.-overeenkomsten wei nig voldoening wekken. Hij vroeg hoe de regering staat tegenover het voorleggen van deze verdragsschennis aan het Inter nationale Gerechtshof. iamPrtPPrrlP De heer Sche™nerhorn lamerteerde dat op 1 januari 1946 (dus toen de spreker zelf minister-president ^as) de done- sische onafhankelijkheid bad moeten wor- den aanvaard. Als dan tevens een vei dra„ (Van onze correspondent). Tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeelde de Utrechtse rechtbank giste ren de 45-jarige Amsterdamse koopman W. v. E- wegens het beloven van een bedrag van 500 aan de Utrechtse bewaker J. W- M., indien deze boodschappen en blieven voor hem zou overbrengen aan personen buiten het Huis van Bewaring. In december j.l. was de kooP1??.?, zijn zevende veroordeling ter beschikking van de regering gesteld en geplaatst .n het selectie-instituut van het Huis van Bewaring te Utrecht. Hij had bewaker M verteld onschuldig te zijn veroordeeld hem verzocht een brief over te brengen aan zijn vader en tevens brieven te ver zenden aan drie getuigen uit zijn straf zaak, waarin dezen werden gesommeerd door hen afgelegde verklaringen te her roepen. De bewaker nam het bedrag van 500 aan- Hij kreeg al spoedig spijt van zijn belofte. Hij hield de brieven aan de getuigen achter en bekende in een schrij ven het door hem gepleegde delict. Hij werd veroordeeld tot 12 maanden gevan genisstraf (met aftrek) waarvan 3 maan den voorwaardelijk!. van hulp en bijstand was gesloten, zou er m de betrekkingen tussen Nederlanod en Indonesië nooit zo'n „ellendige" neer gang" zijn gekomen. Welke zienswijze ge voeglijk voor rekening van de heer Scher merhorn kart worden gelaten. Over de gang van zaken in de affaire-Jungschla- ger was hij intussen ook hevig veront waardigd en hij moest constateren, dat in Indonesië het onrecht hand over hand toeneemt. Wat Nicuw-Guinea betreft, daarvoor zag deze woordvoerder van de P.v.d A. geen ander middel om tot een oplossing te komen dan een beheerschap door de Verenigde Naties. Nederland moest daar toe een vrijwillig aanbod doen. Waarte genover weer de uitspraak van andere fracties stonden, dat Nederland er goed aan had gedaan de voet stijf te houden Met de heer Anema (A.R.) was de heer Sassen (K.V.P.) van oordeel, dat het wes ten zijn militaire macht dient te verster ken. Hij meende, dat onder de huidige omstandigheden de NATO niet voldoende is, hoewel hij erkende, dat de organisatie de laatste twee jaar belangrijke prestaties heeft bereikt. In de katholieke, fractie, zo deelde de heer Sassen nog mee. be staat generlei geestdrift voor de plannen voor een Natofonds voor de onder-ontwik kelde gebieden, nu de koude oorlog de laatste tijd ook op economisch terrein is gestreden. Steun aan deze gebieden kan efficiënter worden verleend via de daar toe geëigende organen van de V.N. Ook de waterwegenkwesties bracht de heer Sassen nog ter sprake. Hij drong aan op een spoedige beslissing in deze materie, waarbij niet alleen Belgische, maar zeker ook Nederlandse en speciaal Westbrabantse belangen zijn gemoeid. De heer Wendelaar had ook nog opge merkt. dat hij het rendement in twijfel trok van de uitgaven voor de buiten landse dienst. Er zijn 70 Nederlandse pos ten in het buitenland, maar is daar over al een diplomatieke vertegenwoordiging wel noodzakelijk? Zijns inziens zouden in verscheidene gevallen consuls de voorkeur verdienen boven gezanten. Evenals pater Beaufort en de heer Algra (A.R.) vroeg ook hij wat de regering denkt te doen naar aanleiding van de opzegging der R.T.C.-overeenkomsten. Verscheidene sprekers stelden tenslotte nog vragen over Euratom en de gemeen schappelijke markt. Optimistisch dienaan gaande waren zij nog niet. Om half twaalf werd de vergadering verdaagd tot vanmorgen half elf. Bij de aanvang van de zitting was nog z.h.st. aangenomen een wijziging van de wet op de uitoefening van de diergenees- kunst. Daarbij wordt het mogelijk gemaakt de pluimveehouders in te schakelen bij de bestrijding van bepaalde ziekten bij hun dieren. De sergeant van het Amerikaanse korps mariniers, door wiens toedoen onlangs zes rekruten tijdens een strafmars door een moeras omkwamen, moet dronken zijn geweest, toen hij bevel tot deze exercitie gaf. Hij zal voor een krijgsraad verschij nen. D-it is meegedeeld in een rapport, dat gisteren door de commandant van het korps, generaal Pate, is aangeboden aan de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. In het rapport, dat door een speciale commissie van onderzoek is opgesteld, wordt gezegd, dat er in het peloton van de bewuste sergeant disciplinaire overtre dingen waren geconstateerd tijdens een rookpauze. De sergeant zelf heeft die dag overigens een onbekende hoeveelheid wodka gedronken, waarmee hij van 's morgens tot 's avonds laat bezig is ge weest. Hij vertelde toen sommigen der re kruten, dat hij bezorgd was over het peil van de discipline in het peloton en der halve een strafmars door het moeras zou gelasten als opvoedende maatregel. Hij voegde er aan toe, dat „zij die niet kon den zwemmen, zeker zouden verdrinken''. Inderdaad leidde de sergeant later het peloton in het moeras door schouder-hoog water, waardoor een paniek ontstond. De sergeant, die-inmiddels wel wat ontnuch terd was, gaf toen bevel naar de oever terug te keren en trachtte met verschei dene anderen een aantal verdwenen re kruten op te sporen. Maar zo zegt het rapport de opsporingspogingen waren „slecht georganiseerd en over het alge meen weinig effectief". Naar aanleiding v^n het rapport van generaal Pate verklaarde de voorzitter van de commissie van het Huis, de de mocraat Cari Vinson: „Dit is voor het eerst in mijn 42-jarige Congres-loopbaan, dat een oudere officier van een der strijd krachtonderdelen de moed heeft openlijk bepaalde fouten en mistoestanden- in zijn onderdeel of dienst toe te geven". (Van onze Londense correspondent) JP Gedurende de eerstvolgende drie of I morgen woensdag, met een ontmoeting vier dagen zal Parijs een centrum van van de Franse minister van buitenlandse bijzonder grote activiteit op intematio- 1 zaken Pineau met zijn Amerikaanse Juwelen uit een villa in Amsterdam zuid geroofd voor een waarde van niet minder dan ƒ38.000, het hele kantoor van diverse verdiepingen van een reclame bureau aan de N.Z. Voorburgwal over hoop gehaald en het meubilair goeddeels vernield op zoek naar de sleutels van de brandkast, buit 800, bestaande uit ge bruiksvoorwerpen, diverse andere in braken in het kart van Amsterdam, allemaal gepleegd In november van ver leden jaar, meestal door middel van acrobatische toeren toegang verschaft door verbroken tuimelramen, de een al 8 maal veroordeeld, de ander 2 maal ondanks het feit dat beiden pas 23 jaar oud zijn, nooit een vak geleerd, beiden uit slechte milieus, vader van de langste verdachte in 30 jaar tüds 39 maal in handen van de politie geweest, beide verdachten lopen nog in een proeftijd van vorige straffen, de een is herhaal delijk ontvlucht uit opvoedingsgestichten en beiden wonen in de Jordaan. Dat zijn zo enige opmerkingen uit rap porten en van de president der Amster damse rechtbank over de twee jeugdige verdachten, die gistermiddag terecht stonden. De officier van Justitie noemde hen „zware jongen" en vroeg tegen ieder 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. „Bij ons in de Jordaan" „Bij ons in de Jordaan, waar de jon gens 's nachts uit roven gaan...." neu riede na afloop iemand in het paleis van justitie. Al even wrang was een verwij zing naar een ander zinnetje van het befaamde liedje, volgens hetwelk „De Amsterdamse humor (in de Jordaan) nooit verloren gaat". Beide jongens deden er tijdens de zit ting het zwijgen toe. op één moment na. Dat was tijdens het verhoor van de re chercheur. die het tweetal na zijn ar restatie bij het vooronderzoek had ge hoord. „Ik zou deze getuige wel iets willen vragen", zei de kleinste ver dachte, de 23-jarige J T. de W.. „Als ik het goed begrijp, dan schijnt het. dat mijn maat achter m'n rug toch een deel van die juwelen heeft verkocht, die we (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I Geleerden hebben ontdekt, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine„4"- elk afzonderlijkal beroemd - werken tezamen nèg beter. Ze helpen ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep.Geschiktvoorde gevo»llp«ta maag. want die wordt beschermd doorhet bestanddeel Chefarox Het C.B.S. heeft cijfers verzameld over het afbetalingskrediet in 1953 en 1954. jJeze cjjfers hebben betrekking op 490 afbeta lingszaken, financieringsbanken en ge meentelijke financieringsinstituten. Het betreft hier niet de totale afbetalingsom- Fen steeknroefonderzoek, waarvan de resultaten vermoedelijk ken beschikbaar zullen *al "a<?® re aanwijzingen geve" o»' e 1 omvang van het afbetalmgskrediet m ver schillende branches. De huidige cijfeis ge ven niettemin een beeld van de toeneming van het verschijnsel gedureinde ^e laatste jaren. Het betreft bier het aübeta- üngskrediet voor goedereu voor particu- lier gebruik, dus geen bedrijfsuitrustingen. Auto's, ook indien uitsluitend voor par ticulier gebruik bestemd, zijn in het ge heel niet inbegrepen. De 490 bedrijven bereikten in 1953 een afbetalingsomzet van bvjna 82 miljoen. In 1954 was deze gestegen tot ruim 115 miljoen. De stijging bedroeg dus rum, 40 pet. Voor 1953 ten opzichte van 19o2 is d* nigging becijferd op 14 pet. Dit Iaat- ste cijfer is gebaseerd op de resultaten van 300 bedrijven. Het debiteurensaldo per 31 december 1954 is ten opzichte van 31 december 1953 gestegen met bijna 40 pet, het aantal debi teuren met ruim 26 pet. Het werkelijk ge leden verlies voor oninbare posten be droeg Ïn 1953 1-2 pet. en in 1954 1.1 pet. van de totale afbetalingsomzet. Voor het jaar 1954 zijn de omzetcijfers van 509 bedrijven gesplitst naar artikelen- soort- Uit deze splitsing blijkt, dat he* door deze 509 bedrijven verleende afbe talingskrediet voor meer dan de helft betrekking heeft op meubelen en woning inrichting, kleding en textiel en radio toestellen. Totaal omzet per artikel in 1954 in pet van het totaal: meubelen en woninginrich ting 21.12, kleding en textie] 18.41, radio toestellen 16.04, bromfietsen 7.85, stofzui gers 6.52, wasmachines (inci. wringers 6.09 rijwielen 5.86, overige artikelen 4.89, haar den en kachels (alle soorten) 3.29, motor rijwielen 2.21, kleine muziekinstrumenten 1.69. naaimachines 1.39 fornuizen en gei sers 1-39, piano's en harmoniums 1.27. televisietoestellen 0.94, koelkasten 0.58, kinderwagens 0.46. Totaal 100, niet kwijt konden raken. Is dat inderdaad zo?" ..Aan die vraag kleven wat pijn lijke kantjes", antwoordde de recher cheur en hij kreeg vergunning van de president om het antwoord schuldig te blijven. De W. wierp een achterdoch tige blik op zijn medeverdachte, van wie hij door een parketwacht was ge scheiden. Maar zijn maat. de 23-jarige havenarbeider H. W. trok zich er niets van aan. Hij lachte slechts triomferend de officier toe. In zijn requisitoir bracht de officier hulde aan de Amsterdamse recherche, die er in is geslaagd bijna de gehele buit, aan juwelen spoedig te achterhalen. De paarlen collier, de briljanten, de gou den armbanden, platina broches, gouden horloges, ze lagen allemaal bij een zwa ger in de Jordaan thuis. Uit het dossier bleek volgens de of ficier dat hoewel slechts enkele in braken ten laste waren gelegd de jongens bijna iedere avond op roof uit gingen. Ze waren tenslotte.dank zij een nachtwaker, die de politie telefonisch waarschuwde, op heterdaad betrapt, toen de kleinste en lenigste bezig was zich toegang te verschaffen tot een winkel aan het Rokin. De rechtbank zal op 15 mei a.s. uit spraak doen. President Aramburu van Argentinië heeft gisteren de peronistische grondwet van 1949 ingetrokken en vervangen door de oude grondwet van 1853. De president heeft deze maatregel be kendgemaakt in een redevoering te Con- cepcion del Uruguay, ongeveer 250 kilo meter ten noorden van Buenos Aires. Onmiddellijk na de bekendmaking werd het besluit bij decreet bevestigd en werd in alle garnizoenssteden door de artillerie een salvo van 21 saluutschoten afgevuurd ter gelegenheid van de terugkeer naar de democratische grondwet van 1853. uitge vaardigd na de val van de dictator Juan Manuel Rozas. De president sprak zijn rede te Concep- cion uit ter gelegenheid van het feit dat 105 jaar geleden generaal Urquiza te Con- cepcion zijn opstand begon tegen de dic tatuur van Rozas. De grondwet van 1853 is tot 1949 in wer king geweest. Toen werd deze door de peronistische beweging zo veranderd dat voortaan werd gesproken van de „grond wet van 1949". De president kondigde ook een reorga nisatie van de vakverenigingen aan. Zjj zullen vrij van overheidsbemoeiing zijn en vrij om zich tot een of meer bonden te verenigen. Binnen 150 dagen zullen de vakverenigingen interne verkiezingen moeten houden. Het regeringsonderzoek naar de activiteit van de voormalige pe ronistische vakverenigingsleiders zal voor 30 mei voltooid zijn. Na de afzetting van Peron zijn alle vakverenigingsleiders ontslagen. De rege ring benoemde militairen om de vakver enigingen te beheren een maatregel die aanzienlijke arbeidsonrust heeft ver oorzaakt. De vakverenigingen zullen voortaan, aldus president Aramburu, geen staat in de staat meer vormen, zoals onder Peron. Het lidmaatschap zal niet langer ver plicht zijn. naai politiek gebied vormen. Deze ac tiviteit begint donderdagmiddag met een vergadering van de raad van ministers der Westeuropese Unie (de zes landen der Kolen- en Staal Gemeenschap bene vens Groot-Brittannië)waarbij Neder land vertegenwoordigd zal zijn door mi nister Beyen. Vrijdag en zaterdag en misschien ook nog zondagochtend zal de Noord- atlantische Raad op ministerieel niveau vergaderen. Van Nederlandse kant zal er aan worden deelgenomen door minister Beyen. minister Staf onze permanente vertegenwoordiger bij de NATO. jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en een tiental adviseurs. Zondag zullen voorts de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Kolen- en Staal Gemeenschap bijeen komen om de eerste gedachtenwisseling te hebben naar aanleiding van het rap port der Brusselse commissie van des kundigen over de plannen voor een ge meenschappelijke markt en een Europese gemeenschap voor atoomenergie. Deze gedachtenwisseling zai echter waar schijnlijk beperkt blijven tot overleg om trent de verder te nemen stappen op dit gebied, in het bijzonder omtrent de plaats waar de ministers einde mei uit voeriger over dit rapport zullen gaan spreken, ter voorbereiding van de gr0,te regeringsconferenties die er later in de zomer aan zullen worden gewijd. Tussen dit alles door zullen er bespre kingen tussen kleine groepen van minis ters worden gehouden. Deze beginnen ambtgenoot Foster Dulles, om zondag te eindigen met een vergadering van deze beiden en hun Britse collega Selwyn Lloyd. welke laatste bijeenkomst hoofd zakelijk aan de toestand in het Midden- Oosten zal zijn gewijd. Bovendien zijn er woensdag en don derdag vergaderingen van de ministers van landbouw dier Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) over de nadere uitwerking van een werkprogram voor landbouw en voedselvoorziening in de aangesloten landen. Hierbij zullen minister Mans- holt en ir. Franke, direciteuir-generaal van de voedselvoorziening, de Neder landse delegatie leiden. Op de bijeenkomst van de Noordatlan- tische Raad zal een aanzienlijk deel van de debatten worden gewijd aan moge lijkheden tot verwezenlijking van artikel 2 van het Noordatlantische Verdrag, waarin versterking van de vrije instel lingen der verdragslanden. verhoging van hun welvaart en bevordering van de economische samenwerking tussen hen worden genoemd als de niet-militaire doelstellingen van de organisatie. Op vóórvergaderingen van de raad is her haaldelijk de wenselijkheid van verwer kelijking van deze niet-militaire doel stellingen uitgesproken, maar de minis ters zijn daarbij nooit gekomen tot be spreking van een concreet program Men hoopt nu dat de discussies van deze week de stoot zullen geven tot de opstelling van zulk een program door het secretariaat-generaal van de NATO. in april van het vorige jaar het premierschap overgaf aan Sir Anthony Eden, kon men de voorspel ling horen: de „Oude Leeuw" zal snel aftakelen, nu hü niets meer te jagen heeft! Maar ver in ztfn 82ste levens jaar heeft de onvermoeibare opnieuw en op bewonderenswaardige wijze blijk gegeven van zijn onbegrijpelijke vita liteit door de wereld de kroon op zjjn auteurswerk aan te bieden: een ge schiedenis, niet slechts van het volk dat hü zozeer liefheeft, het Britse volk, maar van alle Engels-sprekende vol keren. „History of the English-speaking Peoples". Op 23 april is het eerste van de vier delen verschenen, dat als on dertitel draagt: „The Birth of Britain". Het behandelt de periode van Enge- lands Romeinse tijd tot 1485. het einde van de „Wars of the Roses", de Britse feodale twisten.' Reeds in 1933 vroeg de uitgever Cas- sell hem een geschiedenis der Engels sprekende volkeren te schrijven, en het grootste deel van zijn werk heeft Churchill dan ook vóór de oorlog ge schreven. De vier boeken omvatten in totaal 470.000 woorden, en blijkens Churchills woord vooraf had hij in 1939 omstreeks een half miljoen woor den geschreven, en pas na zijn aftre den als eerste minister kon hij het werk aan dit boek hervatten. In jaren lange worsteling met het woord, voort durend tastend naar de juiste vorm geving, schreef en herschreef hij de hoofdstukken, zich bewust dat dit zijn wellicht laatste werk „gefundenes Fressen" zou zijn voor de knapste his torici ter wereld. Want zijn ..History" is op dezelfde dag dat het in Engeland werd gepubliceerd in Amerika en Ca nada verschenen. Wij moeten teruggaan tot Julius Caesar eer wij een man aantreffen, die niet alleen geschiedenis schreef, doch zelf ook als staatsman en veldheer ge schiedenis maakte, en daarbij beperk te Caesar zich nog slechts tot het be schrijven van zijn eigen veldtochten, zoals Churchill reeds gedaan heeft in zijn Mémoires. Dat een staatsman en strateeg van internationaal formaat te vens en zelfs door de mannen van het vak gerespecteerd historieschrijver is, kan zonder overdrijving uniek ge noemd worden. DIT EERSTE DEEL is voor ons, niet-Engelsen, minder interes sant, omdat het een periode van grotendeels puur-nationaal karakter behandelt. Maar na 1500 zet de we reldomvattende expansie van het Britse volk in, en dan zal ook onze be langstelling bovenmate verscherpt worden, omdat wij zelf in actie en re actie bij die expansie betrokken zijn. Evenwel, ook dit eerste deel biedt vreugdevolle lectuur, omdat de histo ricus Churchill gespierde, levendige taal schrijft, en zijn onverwoestbare humor telkens vonken schiet over de gruwzaamste scènes van Engelands aan gruwelijke gebeurtenissen zo rijke historie. Een paar voorbeelden: In zijn beschrijving van de eeuwen lange strijd tussen de Denen en de Britten arriveert Churchill in januari 878 bij Driekoningenavond, een ker- kelijke feestdag. „Alfred was met zijn hoofdkwartier in Chippenham. De i Saksen, die de feestdagen der Kerk waarnamen, hadden hun waakzaam- heid verslapt, verdiept in vrome over denkingen, of misschien zelfs waren zij dronken". Kan men in zó weinig I woorden treffender de zwakheid der menselijke natuur, vooral in die vroe- ge half-heidense, half-christelijke da gen, tekenen? En met van humor ge tuigende zin voor het betrekkelijke f - - Gisterenmorgen is de „Koningssloep", die geladen op een truck op het parkeer terrein van de R.A.I. te Amsterdam stond, door een binnenrijdende vrachtauto ge- raakt. De historische sloep, die gedurende de HIS WA in het gebouw tentoongesteld is geweest, kreeg enige schade aan het sierwerk van de voorkant. De sloep was verzekerd. DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Bus voor ten minste 35 koppen f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.25 De bij de Britse „Standard Motor Works", die het gevolg is van automati sering van het bedrijf, duurt nog voort. Er zijn geen aanwijzingen, dat er veran dering zal komen in de houding van de werkgevers of de werknemers. Het sta kingscomité heeft een verklaring uitge geven, dat het slechts een eenvoudig christelijk principe wil zien toegepast van verdeling van het beschikbare werk. De arbeiders staken, omdat 3500 tractorar beiders ontslagen zullen worden in ver band met de in te voeren automatisering. De stakers zijn van mening, dat het be schikbare werk verdeeld moet worden, door de arbeiders korter te laten werken en vrezen, dat door de nieuwe arbeidsbe sparende methode een deel van de 3500 arbeiders blijvend zonder werk zal ko men. De directeur verklaarde, dat de fa briek geen 4 miljoen pond sterling aan nieuwe uitrusting besteedt, om hetzelfde fiantal arbeiders in dienst te houden. overgebracht naar een der buitenwijken van de stad. Maar, zoals iedereen in Frankrijk weet, „le provisoire dure long- temps", en thans, vijf jaar na de V-N'- bouw krijgt het nieuwe Nato-paleis de be vergadering, staan de gebouwen nog altijd schikking over een ondergronds parkeer- tal andere diensten, zoals een bank, een postkantoor, krantenkiosk, enz- In tegenstelling tot het „voorlopige" ge- op dezelfde plaats waar ze in 1951 werden neergezet. In die vijf jaar heeft de rege- terrein, dat aan 500 auto's plaats biedt. Hier overeen zal een stalen geraamte, dat ring evenwel heel wat protesten moeten een gewicht heeft van 3300 ton, worden aanhoren, waarop zij tenslotte, na overleg opgetrokken- Deze werkzaamheden, waar met Lord Ismay, de secretris-generaal van mee men ;n augustus van dit jaar een de Nato, besloot aan deze organisatie el* aanvang zal maken, zullen 250 dagen in ders bouwgrond aan te bieden. Het nieuwe Nato-paleis, dat werd ont- beslag nemen. Pas daarna kan begonnen worden met de afwerking van het ge ve diensten en de p?rs bezet worden. Het hoofdgebouw zelf zal, naast de grote ver- Volgens de Franse regering zouden de gaderzaal aan de voorzijde, zes kleinere gebouwen er slechts tijdelijk staan en na zalen bevatten waarin de commissies ge- afloop van de V.N.-vergaderingen worden installeerd zullen worden evenals een aan- HCIi meutvc xiavu jxmviu, vxixu worpen door de bekende Franse architect bouw, waarmee nog wel enige maanden Carlu, zal nu worden opgetrokken aan de gemoeid zullen zijn. De Parijzenaars zullen zich dan ook nog wel enige jaren moe'en schamen over de „voorlopige" Nato-gebouwen, die het uitzicht bederven, dat men van het Palais de Chaillot af op de Eiffeltoren en het Champ de Mars heeft. Maar ze zijn er nu tenminste zeker van, dat deze er de langste tijd gestaan hebben. Porte de Dauphine, aan de rand van het Bois de Boulogne, tussen de Avenue du Maréchai Foch en de boulevards Lannes en Fayolles. Het enorme gebouw zal zes verdiepingen hoog worden en dezelfde vorm hebben als de „voorlopige" Nato- gebouwen in de tuin van het Trocadéro. De twee vleugels van het paleis zullen weer door de delegaties, de administratie- schetst Churchill met één pennestreek de hoogte van de beschaving, die de Romeinse bezetters in het wingewest Brittannië introduceerden: „Zelfs te- 1 genwoordig woont een kleiner gedeel te der bevolking in centraal verwarm- de huizen dan in die oude tijden. En l wat betreft badkamers, zij gingen com pleet verloren tot het midden van de 1 19e eeuw. In heel die lange, grauwe tussenliggende tijd kleefden kou en vuil aan de fortuinlijksten en hoogsten in den lande" ER SCHUILT een grond van waar heid in het pessimistisch gezegde dat historie niets anders is dan een dodelijk-vermoeiende be schrijving van veldslagen. Zeer zeker i ls de historie één lang verhaal van strijd, van „geen vrede alhier". Het is daarom niet te verwonderen dat krijgsman Churchill die, als officier tijdens de eerste wereldoorlog, drome rig opmerkte „dat er iets onzegbaar 6choons was in oorlogvoeren" met soldateske levendigheid de veldslagen I van het oude Brittannië beschrijft. „Het is een der grondrechten van de mens te sterven en te doden voor het land waarin hij woont, en met abnor- male gestrengheid alle leden van het eigen ras, die hun handen gewarmd hebben aan het haardvuur van de in vallers, te straffen". „Als wij ons de wrede ondeugden dezer zoutwaterbandieten (de Vikings) in herinnering brengen, moeten wij te vens in gedachten houden de disci- pline, standvastigheid, kameraadschap en krijgsmansdeugden, die hen in deze periode onbetwistbaar tot het moedig ste en meest gevreesde ras ter wereld maakten". Niet voor Churchill de romantiek van het verleden, die de eigen tijd grauw en eentonig doet schijnen. Als hij een vergelijking trekt tussen het Brittannië van de Romeinse tijd en van na de tweede wereldoorlog, ein- - digt hij met de conclusie: „Hoe meer hij (een Romeinse Brit, die na 19 eeuwen uit de doden zou worden op- gewekt) het gebeurde sinds de 3e eeuw zou bestuderen, hoe meer tevreden hij zou zijn, dat hij niet op een vroeger tijdstip was gewekt". Zo spreekt slechts een man die bruist van levenslust. Schrijvend over het verleden, blikt hü ook hier in de toekomst, als hü de Atlantische Al liantie kenmerkt als „het bondgenoot schap dat de toekomst der wereld in belangrijke mate zal bepalen". Voor hem is de geschiedenis geen opsom ming van jaartallen, geen stoffig ver- I leden, maar de vruchtbare humus van eens levende bladeren, waarop het he den welig tiert. Gisteren heeft dr. Jos. P. Chr. de Boer, sinds 1947 inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, sedert 1955 voorzitter van de Gezinsraad het ad viescollege voor de regering inzake ge zinsaangelegenheden en erevoorzitter van de Ned. Kath. Bond „Voor het gezin", van welks orgaan „Het Gezin" hij tevens hoofdredacteur is, onder grote belang stelling te Den Haag zijn veertigjarig on- derwijsjubileum gevierd. Op de druk bezochte receptie te zijnen huize aan de Sijzenlaan waren onder meer aanwezig: mgr. Fr. op de Coul, di recteur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, dr. A. Olierook, pastoor te Bloemendaal, rector J. van Rijckevorsel S. J. van het St. Aloysius- rollege en deken J. Bokeloh van Den Haag. Onder de wereldlijke autoriteiten wa ren talrijke collega's van dr. De Boer, in specteurs M.O., vertegenwoordigers van de Staatsexamencommissie, de heer P. van Houten, voorzitter van de Alg. Ver. van Leraren, mr. J. G. Broekman, direc teur-generaal van het departement van O. K. en W., ir. A. Roebroek, lid van de Eerste Kamer, mr. F. Bachg, mr H. J. F. van Iterson, voorzitter van de St. Adel- bertvereniging, de heer J. W. Derksen, voorzitter van de Kath. Onderwijzers vereniging en vele anderen. Ongeveer 54.000 Noorse arbeiders heb ben met staking gedreigd in verband met de huidige loonherzieningen, die op een 120.000 arbeiders betrekking hebben. In de meeste gevallen is door de nationale be middelaar een tijdelijk stakingsverbod uit gevaardigd. De grootste groep is die van de metaal arbeiders, waarvan er 7000 in elf sleutel industrieën staking hebben aangezegd. De werkgevers hebben 30.000 metaalarbeiders uitsluiting aangezegd. Bij rechtstreekse onderhandelingen tus sen de textielarbeidersbond en de werk geversvereniging is overeenstemming be reikt. Men heeft een regeling ontworpen voor 10.500 arbeiders, waarover vóór 16 mei moet worden beslist. De voorzitter van de Amerikaanse re publikeinse partij. Leonard Hall. heeft gisteren na een onderhoud met president Eisenhower verklaard, dat de president dit jaar zijn verkiezingscampagne zal be perken tot „vijf of zes toespraken over radio en televisie". Het hoofdthema van de presidentiële verkiezingscampagne, zo zei hij, zal zijn „vrede en welvaart".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5