Koningin onthulde Nationaal Monument op de Dam Nog duizend leden nod in Het Nederlanderschap van mgr. Jansen aangevochten k m u Slachtoffers van persoonlijke wraakneming NOG met Invoer zal MINDER werkloosheid stabiel prij sniveau sterker toenemen dan uitvoer Luxemburgse auto met vijf inzit tenden tegen D-trein I r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minder werklozen, meer consumptie vastere prijzen Kinderen brachten in cortège urnen over Het offer is het geheim, de grond wet van het leven" HIER, WAAR HET HART DES VADERLANDS IS".... Geheimzinnige dood van Britse kikvorsman Centraal Economisch Plan 1956 Vrijdag 4 mei 1956 o Herhalingsoefeningen 1956 „Stunt" van Rotterdamse rechter De bisschop antwoordt Missionaris in Flores- missie vermoord Particuliere consumptie naar raming 3.9 pet. hoger Produktie zal 3.5 pet. stijgen THUNDERJET BIJ OUDDORP IN ZEE GESTORT Op onbewaakte overweg te Heer i' n ii li ii ii ii ii ii ii ii ii n ii ii WEERBERICHT fiahg1nSr9V'adecLmeefder. Chen °nbekende„ Soldaat' gevallen in de Koninklijk Gezin bijna voltallig aanwezig Plechtige kinderstoet Op grond van miljoenen Nederlanders „Herinnering aan eenheid Gouden penning voor Koningin K.A.B. bijna aan de 400.000 Uitkering aan dienstplichtigen der derde divisie inscripties op het Nationaal Monument ir Dook Cr abb onder Sovjet- kruiser Ordzjonikidze? Geringe stijging overheids uitgaven Stabiel prijsniveau Piloot redde zich met schietstoel VIER DODEN, EéN ZWAAR GEWONDE De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog en over het algemeen zonnig weer met weinig wind. Aan de kust plaatselijk mistbanken bij wind van zee. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zaterdag 5 mei: zon op 5.05 uur, onder 20.13 uur; maan op 2.38 uur, onder 14.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Amsterdamse redactie) Nederland heeft, bijna elf jaar nadat de brute overweldigers zich gewonnen Saven, zijn Nationaal Monument. In het hart van Amsterdam, dat ook het warmkloppend hart van ons vaderland is, nl. op de Dam in het voormalig Plantsoen tegenover het Paleis, heeft H. M. Koningin Juliana vanmiddag tegen half drie dit blanke gedenkteken met de allesoverheersende 22 meter hoge Pyloon, van de hand van de beeldhouwer John Radecker en de architect J- Oud, door het overhalen van een hendel onthuld. Langzaam weken de plastic doeken, die de verscheidene beeldhouwwerken bedekten uiteen en onder doodse stilte van de talrijke aanwezigen die alleen het zachte klapperen van de vele vlaggen in de lauwe lentewind nog hoorden, werden de heelden zichtbaar: het grote reliëf dat de strijd symboliseert, de verzetsstrijders op de platforms, de leeuwenfiguren voor de trappen en halverwege de pyloon de haar hand geheven en in de andere arm een kind dragende vrouwenfiguur, de vrede voorstellende. Na de onthulling, die een kleine vijf minuten vergde, betrad een erepeloton van acht man van de oud-B-S. in hun blauwe overall öe „kleine steentjes" en stelde zich aan beide zijden van het monument op. Drie matrozen hesen aan de torenhoge grote mast de vat,erIandse driekleur, jaarna mevr. Charlotte Kohier het ontroerende gedicht van Martinus Nijhoff: Op H. K. H. prinses Wilhelmina die vertegenwoordigster had gestuurd ®n kroonprinses Beatrix na was het ge hele Koninklijke Huis bij de plechtigheid aanwezig. Burgemeester D'Ailly van Am sterdam had aan de grens der gemeente "6 auto's opgewacht, waarin het gezel schap, bestaande uit H. M. Koningin Ju- tiana, Z. K. H. Prins Bernhard. de drie Prinsessen Irene, Margriet en Marijke als mede het uit zeven personen bestaande gevolg, aankwam. Minister-president dr. Drees en jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, voorzitter van de Nationale Mo- humentencommissie, begroetten de hoge gasten, die vervolgens naar hun plaatsen °P een apart platform vlak voor het ge denkteken werden geleid. Inmiddels wa ren de twee tribunes, die terzijde van de Bijenkorf en de Industriële Club opgesteld stonden, bezet door ongeveer 1200 auto riteiten en genodigden, voornamelijk na- bestaandofi van slachtoffers, die door de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtof fers en de Stichting '40—'45 aangewezen tvaren. A;le verkeer via Rokin, Dam en Damrak was stopgezet. Een grote men senmenigte had zich op de Dam en achter de hekken rond het monument verzameld om de unieke plechtigheid, welke door radio en televisie werd uitgezonden, mee te maken. Achter de nissenmuur wapper den 15 vlaggen, een van élke provincie en drie nationale dundoeken voor de Overzeese Rijksdelen en het voormalig Nederlands Öost-Indië. De carillonklanken van het Paleis en de klokslag van twee uur waren nauwelijks Verstorven, toen de deuren van de Nieu- vve Kerk opengingen en een stoet van 48 Jongens en meisjes, in groepen va„ yier en elk met een leidster of leider, met tus- sen hen in licht metalen draagbaartjes, daarin zich in een kom een urn met aarde van de fusilladeplaatsen uit de elf pro vincies en van de erevelden uit Indonesië bevond, Cnaar buiten in het zonHcht^ad. De kinderen waren wezen of halfwezen die in de oorlog hun ouders verloren Elke provincie was vertegenwoordigd door twee jongens en twee meisjes uit de betrokken streek, terwijl de Indonesische urn gedragen werd door kinderen wier Ouders in het Verre Oosten als slachtoffer gevallen waren. Voorafgegaan door tamboers en pijpers var. de Amsterdamse Politiekapel schreed ,de cortège langzaam over de Dam naar het monument. Voorop ging de deputatie uit Noord-Brabant, dan volgden succes sievelijk die uit Groningen, Drente, Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Holland, Gel derland' Friesland, Indonesië, Limburg, Utrecht' en Overijssel: een volgorde die bij officiële plechtigheden, waarbij alle provincies zijn betrokken immer wordt aangehouden en waarin ook de nissen in het monument zijn aangebraclht. Tien minuten duurde het voordat de Plechtige stoet, die geleid werd door de heer F. J. Hupsch bij de urnenbewaar plaatsen aan de achterzijde van het ge denkteken arriveerde. De „®.n meisjes gaven de hun toevertrouwde kost bare last over aan mannen van de Dienst der Publieke Werken, die de urnen in de nu definitieve bewaarplaats zetten. Direct daarna liet een trompetter van de Politie- kapel de plechtige tonen van de „Last Post" horen. jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten herinnerde er vervolgens in zijn toe spraak aan, dat de grond, waarop het ge denkteken tot stand is gekomen, in over drachtelijke zin eigendom is van miljoe nen Nederlanders, die destijds de oprich ting van het monument mogelijk maakten door de symbolische aankoop van vier kante centimeters van deze nu helemaal zo dierbare Pleic ln ons land. „De offerbereidheid, de moed van onze oorlogsdoden, vervult ons met eerbied", aldus de voorzitter. „Want wat is mense lijker dan het leven lief te hebben? Wat is waardevoller dan het leven? Zij die van ons heengingen, hebben het ons ge leerd. Het offer is het geheim, de grond wet van het leven. In bezettingstijd heb ben velen daarvan geweten. Zó werd het ganse volk betrokken in het verzet, zó vormde het ganse volk de achtergrond, de klankbodem voor de verbeten strijd te gen de overweldiger". Zó is dus ook dit monument een teken voor heel het Ne derlandse volk. een teken van trouw en belofte. Een belofte om niet te vergeten, om onwrikbaar vast te houden aan de waarden die ons volksbestaan een eigen stempel geven, aan de waarden ook die het leven adelen en het heffen boven stof en aards bestaan. Tenslotte een belofte om te blijven streven naar de vrede zoals hier hoog boven ons het monument gekroond wordt door het beeld van de vrede". Jhr. Van Holthe tot Echten getuigde van zijn dankbaarheid voor dit gedenk teken en van zijn treurnis om het ver scheiden van de beeldhouwer Radecker, die de voltooiing van'zijn werk, dat hij in samenwerking met de architect Oud verrichtte, niet meer heeft mogen zien. Tot slot las hij voor de schone tekst van de dichter Roland Holst die is aange bracht op de urnenbewaarplaats. Na de onthulling van het monument door onze Landsvrouwe vertolkte dr Drees de gevoelens van de regering. „Moge het monument in de toekomst ertoe bijdra gen ons volk te herinneren aan een een heid, die ons op beslissende ogenblikken moet kunnen verbinden ondanks alles wat scheidt, en het te bezielen met het besef van welke waarde is een vastheid van karakter die niet vraagt naar eigen belang, eigen welzijn, eigen veiligheid, als de hoogste waarden op het spel staan". De minister-president droeg het gedenkteken vervolgens in de dagelijkse zorg van de stad Amsterdam over. Burg. d'Ailly aanvaardde met enkele solem nele woorden het Nationale Monument. Koningin Juliana en Prins Bernhard tra den nu naar voren om een krans aan de voet van het gedenkteken te leggen, welk werd gevolgd namens prinses Wilhelmina door Haar particulier secre taresse mej. J. c. Geldens. De stemmige plechtigheid werd besloten met het spelen van het „Wilhelmus". Het Koninklijk Paar kreeg daarna ge legenheid het monument van dichtbij te bezichtigen. Bij het gedenkteken werden aan het Vorstelijk Echtpaar voorgesteld mevr. C. Radecker-Ten Herkei, de we- T iT-n beeldhouwer, diens zoon J. W. Radecker die de laatste hand aan net monument gelegd heeft en architect dr. J. J. p. Oud en echtgenote en de dich ter A. Roland Holst. Vóór het hoge gezelschap vertrok lieten rins nog enkele leden van j£6 Koningin en Pri. de Nationale Monumentencommissie aan zich voorstellen, terwijl aan de Vorstin een door prof. V. Esser ontworpen gouden penning werd aangeboden, voor deze ge legenheid bij de Rijksmunt geslagen en met als inscriptie o.a. een deel van de tekst van Roland Holst. In de ochtend uren van vandaag was deze penning, maar dan in zilver, tijdens een bijeenkomst in de raadzaal van het stadhuis, uitgereikt aan de commissieleden, de kunstenaars en andere medewerkers, terwijl de stad Am sterdam een gouden exemplaar kreeg. Vanavond om acht uur zal de jaarlijkse herdenking der gevallenen plaats hebben bjj het Nationale Monument, dat dan door de 30 kwik-schiinwerpcrs van vier punten af in een zacht op maanlicht gelijkend licht gezet zal zijn. Ook de sierlantaarns zullen voor het eerst branden. De eerste kransleggingcn bij het nieuwe gedenkteken zullen morgen geschieden, om 9 uur door de in Amsterdam vertoe vende National Gardens Guild uit En geland en om 11 uur door Ned. Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobili- satiekruis. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft een ledental van 399.000 bereikt. Dit is donderdagavond meegedeeld door de landelijk propagandaleider- de heer L. Beumer, te Groesbeek, waar bij de plaat selijke afdeling het 1000-ste lid werd ge ïnstalleerd. De heer Beumer zeide, dat de KAB binnen veertien dagen lOO.OOo leden zou tellen- De minister van Oorlog heeft besloten, dat een dienstplichtige militair, die in 1956 bij de derde divisie voor herhalngs- oefeningen in werkelijke dienst komt en vóór de aanvang van deze werkelijke dienst in het geheel reeds ten minste 85 dagen voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst heeft doorgebracht, dan wel, als gevolg van deze werkelijke dienst een in totaal voor herhalingsoefeningen in werkelijke dienst doorgebrachte tijd van 85 dagen overschrijdt voor elke dag van de werkelijke dienst, waarmede de genoemde termijn Van 85 dagen wordt overschreden, aanspraak kan maken oP een uitkering van f 5,— De over de gehele duur der herha lingoefeningen toe te kennen bedragen moeten worden berekend en uitbetaald aan het einde van die oefeningen, tege lijk met de dan aan een belanghebbende nog toekomende wedde of soldij. Wat betreft de soldij-genietende mili tairen is de uitkering niet aan loonbelas ting onderworpen. Ven aanzien van de wedde-genietende militairen wordt de Uitkering geacht deel uit te maken van het „belaste loon in ffeid genoten". N x v v 2? OP het Nationaal Monument op de Dam, dat vanmiddag door Ko ningin Juliana is onthuld, zijn drie teksten aangebracht- Aan de voorzijde op de pyloon staat in het latijn: Hie ubj cor patriae monumentum cordibus intus quod gestant cives speetet ad astra Dei (tekst van dr. J. D. Meerwaldt). De vertaling luidt: „Hier, waar het hart des Vaderlands is, moge het herinneringsteken, dat de burgers in het binnenste hunner harten dragen, opschouwen tot de sterren Gods". Op de voorzijde van de wand van de urnenbewaarplaats staan de volgende prachtige dichterlijke regels van de dichter A. Roland Holst: - IMMER, van Erts tot Arend, was enig schepsel vrij onder de j\ zon, noch de zon zelve, noch de gesternten. Maar Geest brak Wet en stelde op de geslagen bres de Mens. Uit die Eersteling daalden ontelbaren. Duchtend zijn hoge blik, deinsden hun zwermen binnen de Wet terug en werden volken en stonden elkander naar het leven: onder nachtgewolkten verward treurspel, dat Wereld heet. Sindsdien werd geen mens vrij dan ontbonden van boven zijn dak, geen volk dan beheerst van boven zijn torens. Blijve dat bij ons, verlost als wij werden uit het schrikbewind van een onderwereld. Niet onbe heerst, doch enkel beheerst van boven de wereld blijft vrijheid ons deel". OP de achterzijde boven de urnennissen zijn deze woorden van prof. dr. N. A. Donkersloot gekerfd: „Aarde, door het offer gewijd, samengebracht uit gans het land, teken tot in verren tijd van heugenis en vasten band" Mr. A Dirkzwager, rechter in de Arron dissementsrechtbank te Rotterdam, heeft dezer dagen, gebruik makend van art. D 6 van de Kieswet, bh B. en W. van de gemeente Rotterdam verzet aangetekend tegen de plaatsing op de kiezerslijst van mgr M. A. Jansen, de bisschop van Rot terdam. Hij grondt dit verzet op het feit, dat „voornoemde M. A. Jansen z'ijn ambt van bisschop van de Kerkprovincie Zuid- Holland heeft aanvaard zonder daartoe verlof te hebben gevraagd of verkregen van Hare Majesteit de Koningin" Dit be tekent, naar de uitvoerig toegelichte me ning van de heer Dirkzwager, dat mgr. Jansen „in vreemde staatsdienst" n.l. van de Vaticaanse staat getreden is waardoor hij dan krachtens art. 7 sub. 4 van de Wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, zijn Nederlanderschap en daarmee zijn kiesrecht zou hebben ver loren. In een deel van onze editie maakten wh gisteren reeds melding van dit „opzien barende" feit en wij wezen er daarbij op, hoé mr. Dirkzwager hier een betoog ont wikkelt. dat zelfs bij de aprilbeweging geen serieuze aandacht verkreeg! Een vluchtige overwegingen van de konse- kwenties zou voldoende moeten zijn om er de belachelijkheid van te doen inzien. Het optreden van de heer Dirkzwager verdient dan ook slechts andacht als een curieus antipapistisch ziektebeeld, dat aantoont hoezeer zowel gezond verstand als juridisch inzicht door ressentimenten kunnen worden verblind en dat als zo danig een discrete behandeling verdient. In een schrijven aan B. en W. van Rot terdam heeft mgr. Jansen intussen ge reageerd op het verzoek van mr. Dirk zwager. Hij heeft daarbij tevoren juri disch advies ingewonnen van prof. mr. dr. J. J. Loeff, rechtskundig advisgpr van het r.-k. Kerkgenootschap in Nederland. Mgr. Jansen gaat in zijn betoog uit van de argumentatie, welke wij ook reeds aanvoerden, dat mr. Dirkzwager de es sentiële fout begaat de Vaticaanse Staat en de Katholieke Kerk als een geheel te zien. De Vaticaanse Staat en de Ka tholieke Kerk zijn echter twee verschil lende, geheel van elkander gescheiden grootheden, die niets met elkaar hebben uit te staan. Ook het bestuur van Vati caanstad en van de Kerk zijn geheel ge scheiden. Zowel wat personen aangaat als apparaat. De bisschoppen hebben niets met het bestuur van Vaticaanstad uit te staan en dragen daarvoor ook niet de minste verantwoordelijkheid. Evenmin wordt de bischoppen ooit iets ge vraagd voor zaken betrekking hebbende op het bestuur van Vaticaanstad. Verder wordt erop gewezen, dat het bisschopsambt een zuiver geestelijke aangelegenheid is in dienst van de Kerk. Wanneer mr. Dirkzwager dus verder in zijn bezwaren zegt, dat „het Episcopaat er de laatste tijd meermalen blijk van heeft gegeven de voorkeur te schenken aan de Vaticaanse wetgeving en aan de Kerk boven de Nederlandse wet", dan °P uva uopCiz apiaq sp iuoo% oio/ azag teypenning, die door het Comité voor het tot stand brengen van een nationaal monument op de Dam te Amsterdam is uitgegeven t.g.v. de onthulling van dit nu voltooide monument door HM. de Koningin. De penning, die werd ver vaardigd door de Rijksmunt te Utrecht, is ontworpen door prof. V. P. S. Esser, uit Amsterdam. Op de ene zijde staat te lezen' „Maar geest brak wet en stelde op de geslagen bres de mens flinks). De keerzijde heeft als centrale figuur een bloemmotief met daarom heen „Nationaal Monument 1940-194j (in romeinse cijfers) en 4-5-1956. (Van onze correspondent) Uit Indonesië kwam onlangs het bericht dat op 19 april jl- op het eiland Lom- bleu- bij Flores was overleden, pater C. Meeker SVD uit Velden (L.) Thans is echter bekend geworden, dat de missio naris het slachtoffer is geworden van •noord. In 1939 was pater Beeker, die 43 jaar °ud is geworden, voor het eerst naar de •nissie van Flores vertrokken. Tijdens de oorlog verbleef hij drie en een half jaar jn Japanse gevangenschap, doch na de bevrijding vatte hij terstond het missie werk weer op. Pas in 1949 kwam hij met verlof naar het vaderland. Twee jaar later ging hij teru# rtli" judwiesië, wMt hij werd belast met de zielzorg op Lom- bleng. Op 19 april had de pater in de bijstatie Matoe Wawer voor de volgende dag het communiefeest voor de kinderen voorbe reid. Hij had biecht gehoord en was des avonds in de pastorie het brevier aan het bidden, toen er op de deur werd geklopt Hij vroeg de bezoeker, nog even te wach ten, tot hij klaar was met zijn gebed en Sing toen naar buiten, waar een man hem stond op te wachten. De onbekende viel hem terstond aan met een parang (in lands mes) en bracht hem daarmee om het leven. Omwonenden hebben de pater "°S in het dialekt van Lombleng „moe der en een schietgebed horen roepen. Zij snelden onmiddellijk toe maar toen was ■e missionaris reeds dood. De Indonesische politie heeft de dader PPoedig in arrest kunnen stellen. Het bleek een man te zijn. die vroeger als perso neelslid op de hoofdstatie van pater Bee ker te Lerek had gewerkt en zich daar verscheidene malen aan diefstallen had schuldig gemaakt. De man leefde op ge- -annen voet met de missie en heeft zijn "."'••nlijke wraakgevoelens gekoeld op zij a slachtoffer. Een kikvorsman van de Britse marine de 46 jarige kapitein-luitenant Crabb, is op 20 april bij een duik in Stokes Bay om het leven gekomen. Dit is alles wat het Britse ministerie van marine bekend wenst te maken over een ongeluk, dat ongeveer 14 dagen geleden nabij de haven van Portsmouth gebeurd is. Geruchten willen echter, dat deze offi cier niet in Stokes Bay, maar 5 km verder, namelijk in de marinehaven van Ports mouth. om het leven gekomen is. Op 13 april zijn daar de Russische kruiser Ordz jonikidze, aan boord waarvan zich de Rus sische leiders Boelganin en Kroesjts.ieJ bevonden en twee' begeleidende Russisch - torpedobootjagers aangekomen. Volgens Britse krantenberichten is dat de dag waarop kapitein-luitenant Crabb zijn ho tel voor het laatst verlaten heeft. De stal van het hotel mag niet over zijn doen en laten spreken en de bladzijde in het gas tenboek waarop hij ingeschreven stond is verwijderd. De Britse pers houdt zich intensief met het geval bezig en vele veronderstellin gen zijn geuit. Zo zou Crabb door Russische 2duikers van de „Ordzjonikidze" gedood zijn toen zij hem onder de bodem van het schip aantroffen. Een ander gerucht wil, da: Crabb met een onderwater-televisiecame ra onder het schip aan het werk was er dat hij in de kabels van de camera ver ward raakte. Woensdag a.s. zal een laboursfgevaar- digde in het Lagerhuis de regering vra gen op welke gronden de dood van Crabb is aangenomen. jH Donderdagmiddag gebruikte H.M. de Koningin de lunch in de woning van de familie Verbruggen 'e Dreumel, Betuwe. Op de foto ziet men v.l.n.r. Frans Verbruggen, 12 jaar, een onbe kende, mevrouw Quarles van Ufford, echtgenote van de commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, de burgemeester van Dreumel, de heer Th. J. Kooijmans, H. M. de Koningin, de heer Verbruggen (half zichtbaar), Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, (staand). Geheel rechts de heer Stu- vers en op de voorgrond Sjef Verbrug gen, 23 jaar oud. In het Centraal Economisch Plan 1956, wordt de verwachting uitgesproken dat de bestaande hoogconjunctuur in het buitenland zal vortduren. Behou dens enkele specifieke gevallen wordt er niet mede gerekend, dat de buiten landse concurrentie sterker zal worden. beslissingen t.a.v. de lonen zijn echter niet in de berekeningen verwerkt, aange. zien het cijfermatig onderzoek op 15 fe bruari werd afgesloten. Verwacht wordt een geringe stijging van de overheidsuitgaven. De bruto- investeringen in bedrijven blijven om vangrijk. In 1956 zullen zij naar raming zelfs meer dan 6 miljard belopen. Telt men de bruto-overheidsinvesteringen daarbij dan beloopt het bedrag bijna 7 miljard, d.i. ongeveer 25% van het to taal der binnenlandse bestedingen. De geprojecteerde stijging van de pro- duktie bedraagt 3.5%. Voor de produkti- viteit is een stijging met 214% geraamd. De werkgelegenheid neemt dienovereen komstig verder toe en wel in die mate, dat de gemiddelde werkloosheid daalt van 53.000 personen in 1955 tot 45.000 in 1956. Daarmede bereikt de werkloosheid het zeer lage niveau, dat ook kon worden waargenomen in de jaren 1947 en 1948, jaren van grote arbeidsschaarste onmid dellijk na de oorlog. Karakteristiek vo-or de te verwachten ontwikkeling is de stabiliteit van het prijsniveau: Het prijspeil van de con sumptie stijgt volgens de raming met 1%; voor het totaal der binnenlandse beste dingen beloopt dit percentage 1.5. Een afzonderlijk hoofdstuk wordt ge wijd aan de beoordeling van de ontwik keling in 1955 en 1956. Nagegaan wordt nl. in hoeverre aan specifieke doelstellin gen van economische politiek wordt vol daan. Dienovereenkomstig zal de uitvoer verder stijgen. Geraamd wordt een toe neming van het goederenuitvoervolume met 7.5% van 1955 op 1953. Voor de goe- dereninvoer komt het, plan tot een hoger percentage, t.w. 9. Wat de dienstverle ning aan het buitenland betreft wordt voor 1956 rekening gehouden met een minder sterke stijging dan zich in 1955 heeft voorgedaan. Er resulteert volgens deze ramingen een overschot op de lo pende rekening van de betalingsbalans (op transactiebasis) van ƒ350 miljoen in 1956 te vergelijken met ca. 600 miljoen in 1955. In dit verband wordt in het Plan enige aandacht besteed aa'n de grootte van de huidige deviezenreserve. Deze wordt in het algemeen wel van voldoende om vang geacht. Voor het geval dat met te genslagen van relatief grote intensiteit zou moeten worden gerekend, lijkt ech ter enige aanvulling gewenst. Het volume van de particuliere con sumptie stijgt, volgens de ramingen van het Centraal Economisch Plan 1956, van 1955 op 1956 met 3.9%, d.i. met 2.7% per hoofd van de bevolking. Deze toe neming berust o,a- °P een veronder stelde loonstijging van 5%. In dit percentage is verdisconteerd de verbetering van secundaire arbeidsvoor waarden (uitgezonderd verlenging van de vakantie), terwijl tevens is rekening gehouden met enig effect van bedrijfs- taksgewijze loondifferentiatie. De recente Het hoge produktie- en werkelegen- heidsniveau en de stabiliteit van de prij zen geven alleszins reden tot tevreden heid. Aandacht wordt o.m. besteed aan de politiek van prijsstabilisatie en tevens aan de hoogte van het werknemersaan deel in het nationale inkomen, een on derwerp dat ook is behandeld in het jongste rapport van de Sociaal-Econo mische Raad over het loonvraagstuk. Wat het loonvraagstuk betreft wordt ook gewezen op de maatregelen, voor gesteld voor 1957, te weten invoering van de ouderdomsverzekering en huur verhoging. Het Plan raamt, dat hiermede een loonstijging van 7% gepaard zal gaan. De afschaffing van de verevenings- heffing zal de kostenverhogende werking daarvan slechts gedeeltelijk opheffen. Het Centraal Economisch Plan 1956 be vat tevens een aantal gegevens van af zonderlijke bedrijfstakken. Daaruit kan worden afgeleid hoe de perspectieven voor de afzet- resp. produktiemogélijk- heden van bedrijfstak tot bedrijfstak uit eenlopen. In het bijzonder wordt inge gaan op de afzetmogelijkheden van de textielindustrie. Tenslotte wordt een speciaal hoofdstuk gewijd aan enkele aspecten van de emi gratie. maakt hij dezelfde fout. De bisschoppen zijn onderworpen aan de kerkelijke wet, niet aan de wetten, die voor Vaticaanstad gelden. Het Kerkelijk wetboek rept met geen woord over Vaticaanstad. Ook uit de geschiedenis zijn geen bewij zen te putten voor de stelling van mr. Dirkzwager. Voordat de Pauselijke Staat werd opgeheven, heeft er nooit twijfel over bestaan, dat het bisschoppelijk be stuur der Kerk volkomen los staat van het bestuur van de Kerkelijke Staat. De bisschoppen zijn steeds en overal gezien als vertegenwoordigers van de Kerk. Toen in 1853 in ons land de hiërarchie werd hersteld is het argument van mr. Dirkzwager ook nimmer gebruikt. Ver der wordt erop gewezen, dat na het her stel van de Vaticaanse Staat in 1929 acht Nederlandse bisschoppen zijn benoemd, o.a. kardinaal De Jong. Er is toen nim mer een stem opgegaan om te zeggen, dat deze bisschoppen hun Nederlander schap zouden hebben verloren. Er is dus geen enkele reden aanwezig om daar nu plotseling van af te wijken. Tenslotte wordt erop gewezen, dat er evenmin redenen zijn aan te wijzen, waarom in Nederland de bisschoppen, door de Paus benoemd, toestemming aan de wereldlijke autoriteiten zouden moe ten vragen voor de aanvaarding van hun ambt. Dit zou integendeel in strijd zijn met het hier geldende principe van schei ding van Kerk en Staat. De Kerk is vrij om iedereen als hoofd van de Kerk in ons land aan te wijzen. Het zou onjuist zijn, indien hiervoor toestemming zou worden gevraagd aan de burgerlijke overheid. Dit gebeurt in de protestantse kerkge nootschappen evenmin. Om kwart voor acht gisteravond is een F-84 G Thunderjet-straaljager van de Kon. Luchtmacht en thuishorende op de vliegbasis Eindhoven ten noord-noord westen van de lichttoren te Ouddorp op Goeree in zee gevallen. De piloot, de vaandrig-vlieger A. Tombal uit A'dam, kon zich door middel van de schietstoel en de parachute redden. Van Ouddorp uit zag men het valscherm op zee drij ven. Zandschipper Zanten, die op de kóp van de haven van Ouddorp lag en het eerste bij de vlieger kon zijn, heeft deze tussen de havens van Ouddorp en Goede reede uit het water opgevist. De drenke ling had het zeer koud, maar was onge deerd. De reddingboot „Koningin Wilhelmina", die, toen het gerucht ging. dat er tussen de boeien een en twee in het slijkgat bij Goeree een straaljager was verongelukt, onmiddellijk was uitgevaren, is nadat de vlieger was opgevist, naar Stellendam te ruggekeerd. De Thunderjet verdween geheel in zee; het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van motorstoring. (Van onze correspondent) Op een onbewaakte overweg tussen Maastricht en Eysden nl. bij het woon wagenkamp onder de gemeente Heer is om twintig minuten over zes gisteravond een Luxemburgse personenauto met vijf inzittenden tegen de D-trein naar Basel gereden, die om 18.16 uit Maastricht was vertrokken. De bestuurder werd vrij zwaar gewond, terwijl zijn zoontje zeer ernstige verwondingen opliep en later in het ziekenhuis overleed. Van de drie an- derde slachtoffer overleed korte tijd la ter. Zowel de stoffelijke overschotten als de twee gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maasstricht. Men vermoedt, dat de bestuurder, die met zijn passagiers afkomstig is uit W'al- ferdange in Luxemburg, de weg is kwijt geraakt en dus ook niet op de hoogte was van het bestaan van de onbewaakte over weg op deze binnenweg. De D-trein had twintig minuten vertraging. De om het leven gekomen personen jy.n; de 30-jarige mevrouw Jacq. Meijer- Michels, de 58-jarige mevr. J. Kohl, de 48-jarige mevr. H. Peiffer-Engel en da dere inzittenden, allen dames, kwamen 17-jarige Johnny Meijer." De "zwaar g». er twee onmiddellijk om het leven. Het wonde de heer A. Meijer, oud 41 jaaur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1