Lord Ismay wil aftreden als secretaris-generaal der NATO Lester Pearson (Canada) zijn opvolg I er? verstopping Stokje om in de goot te roeren Tweede Kamer zet rem op het kopen op afbetaling Hammarskjoelds eerste verslag aan Veiligheidsraad Monopolieheffingen bij invoer van granen ongewijzigd Berouwvolle nylondievegge PROVINCIAAL PARIJS DRAADLOOS CONTACT 46 miljard dollar voor Amerika's defensie Geen sensaties!" Voorlopige balans van Marrakesj: 35 doden Franse atoombom binnen 4 jaar? Nieuwe Russische aanval op Labour Keukenhof begroette UW TAFELWATER Ontwapenings-rapport naar New-York Instelling Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad goedgekeurd Onvoorwaardelijk staakt het vuren bereikt Overnemingsprij s baconvarkens verhoogd UW TAFEL WATER Tweede Kamer over burgemeester Schokking Nieuwe opzet Stichting Onafhankelijke Nationale Televisie UW TAFELWATER Schuld en boete op de Leidse markt PARIJSE OMZWERVINGEN vrijdag 4 mei 1956 pagina 5 Optimisme van Pineau Geef de strijd niet op tegen 200.000STE BEZOEKSTER Na mislukking te Londen Positief resultaat Syrië trok eis in Enthousiasme Hammarskjoeld rapport werd in V.N.- krmgen aldus bericht Reuter uit Washington, met voldoening ontvangen. De bereikte resultaten zijn echter nog verre van de oplossing, die Hammar skjoeld had willen bereiken. Commissieverslag tegelijk met regeringsantivoord Verlaging verplichte bijmenging inlandse tarwe 2000 GULDEN VOOR GOED IDEE VERKOOP ZOMERPOST- ZE£ELS VERLENGD Nieuwe postzegel „NA HET EINDEXAMEN STUDEREN?" Lord Ismay, de secretaris-generaal van de NATO, zal zich volgend jaar terug trekken uit zijn functie. Hij deelde dit zelf mee op een door hem belegde Persconferentie te Parijs, aan de vooravond van de bijeenkomst van de raad Van ministers der NATO. Lord Ismay kondigde aan, dat hij het tijd vond Worden om plaats te maken voor een jongere kracht. De secretaris-generaal Is op het ogenblik 69 jaar. In verband hiermee houden in Parijs de geruchten aan, dat de opvolger van Lord Ismay op de post van secretaris-generaal de huidige Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, zou zijn. Deze had overigens Lord Ismay gemachtigd op de persconferentie uit zijn haam een verklaring af te leggen, dat het noemen van zijn naam op het ogenblik „louter hypotetisch" is en dat 'hij nog niet voor deze functie is aangezocht. In conferentiekringen werd gisteravond niettemin opgemerkt, dat het een feit blijft, dat enkele van de regeringen der vijftien bij de NATO aangesloten landen hopen, dat Lester Pearson de functie van secretaris-generaal zal aanvaarden, indien deze vacant komt. Nu de NATO meer de nadruk gaat leggen op een niet-militaire taak, is Pearson een van de meest aangewezen figuren om het secretariaat te leiden. Als een der eersten drong hij er lang geleden reeds op aan, de NATO ook buiten het militaire terrein uit te breiden. Het is intussen nog niet zeker, of over de opvolging van Lord Ismay nog op de NATO-conferentie, die vandaag begint, zal worden beslist. spelen. West-Duitsland acht zich hiertoe in staat, omdat het op het ogenblik een tijd van grote welvaart meemaakt en omdat het van alle NATO-leden de ge ringste bewapeningslasten draagt. Men verwacht, dat Von Brentano zal voorstel len nationale kredieten bij de Europese Betalingsunie voor economische hulp programma's te gebruiken. ministers bespraken de kwesties van ont wapening, Europese veiligheid en Duitse hereniging. Pincau zei daarover: „Het onderhoud heeft de laatste misverstanden uit de weg geruimd. De Franse en Duitse regeringen zijn het over deze kwesties eens". Wat het Saargebied betreft: „Wij verwachten, dat deze kwestie na de laat ste voorbereidingen daartoe tussen de staatssecretarissen Maurice Faure en Hall- stein definitief geregeld zal worden tijdens de ontmoeting tussen kanselier Adenauer en premier Mollet. welke op 2 juni, waar schijnlijk te Luxemburg, plaats zal vinden. Op zijn persconferentie van gisteren Waarschuwde de secretaris-generaal de Aanwezige journalisten „niets opzien barends en revolutionairs" te verwach ten van de komende zittingen van de NATO-raad. De ministers zullen voorstel en indienen en de raad zal moeten be slissen wat wenselijk en praktisch is. „Ik twijfel er echter aan of er concrete en duidelijke besluiten op deze conferentie zullen worden genomen". Het is moeilijk, dat er „overeenstemmingen in principe" zullen komen, die aanwijzingen zouden inhouden betreffende de richting, waarin de toestand zich ontwikkelt, aldus lord Ismay. De reeds in Parijs aanwezige NATO- ministers hebben de dag van gisteren ge bruikt voor intensief informeel overleg. Zo ontmoeten Dulles en Selwyn Lloyd, Pineau en Von Brentano, Dulles en Von Brentano en Selwyn Lloyd en Lester Bearson elkaar. Bij het gesprek tussen de ministers van de V.s. en Groot-Brittannië is het vol gens diplomatieke kringen gebleken, dat beide landen het in grote lijnen eens zijn over de wijze waarop de NATO- Werkzaamheden kunnen worden uitge breid. Men bevestigde ook. dat econo mische hulp aan niet-NATO-leden geen NATO-taak moet worden. Daags tevoren "ad Dulles deze zaak reeds met minister Pineau van Frankrijk besproken. Selwyn Floyd gaf Dulles gisteren nog een zeer Uitgebreid verslag van de besprekingen Belangrijk was gisteren ook het onder houd tussen Pineau en Von Brentano, na afloop waarvan eerstgenoemde bijzonder optimistische geluiden liet horen. De beide De onlusten, die zoals in een deel van onze editie van gisteren nog gemeld woensdagnacht in Marrakesj losbarstten, duurden gisteren nog voort. In totaal zyn nu 35 mensen om het leven gebracht In een klaarblijkelijk straf-georganiseerde moordpartij, uitgevoerd door tegenstan ders van wijlen de pasja van Marrakesj, EI Glawi. Gewapende benden zwierven door de Arabische wijken van de stad. waar zij huizen van aanhangers van de onlangs overleden pasja in brand staken en de bewoners op gruwelijke wijze ver moordden. "ugeDreia verslag van ae uespremngen noHtip bewaakte de grens tussen de Arabische en de Europese kwartieren Wat betreft de uitbreiding van de NATO-taak op het economische vlak. ver leemt Reuter nog te Parijs, dat West- Duitsland in het economische offensief «Is tegenwicht voor een soortgelijk Bussisch streven, een belangrijke rol zal Volgens het Parijs blad „France Soir" 's een speciale commissie van de Franse senaat tot de slotsom gekomen dat Frankrijk in minder dan vier jaar een atoombom kan vervaardigen. De kosten hiervan ten bedrage van ongeveer één tuiljard gulden, zouden uit de Franse defensiebegroting kunnen worden be streden. Het Franse kabinet zou volgens het blad in de komende 48 uur beslissen, of Frankrijk al dan niet een atoombom zal Deaavoorzïtter van de co™™issl* vo?£ Kamer - Mar^l Plaisant. die door ..France Soir" was genoemd als een der ondertekenaars van het raPP° tp1 Jleze aangelegenheid zou zune -te'd. heeft echter tegenover een vers aS=ever ^erklaard nimmer iets dergelijks te neb hen ondertekend. (Advertentie) DIT IS da manier om verstopping teoverw winnen i Drink morgens vroeg en avmids voor het naar bed gaan een glas water en g* op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst «en week elke avond billetjes 2e week: elke avond één se weekt om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen.voor dj galtoevoer die nodig is om het voedseI beter te verteren en de darmen te ontlasten ze bovendien dat de ingewanden daarns op kracht regelmatig blijven werken. 2d nelpen Carters Leverpilletjes u helem van hardlijvigheid af. u is een ander mens. mi mocht u later door zorgen, door te veel ete oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan san een Paar Carters pilletjes voldoende om u Weer op gang te helpen. Vraag naar CARTBK» Leverpilletjes t ij» per flacon. van de stad. doch kon verder niets onder nemen, omdat alle veiligheidsdiensten zijn overgedragen aan de Marokkanen. Ma rokkaanse troepen en politie namen wéi stellingen in het Arabische stadsdeel in, doch hun aantal was te klein om iets te gen de woedende menigte te beginnen. De sultan van Marokko, Sddi Mohammed ben Joessef. riep op het bericht van de onlusten in Marrakesj een speciale kabi netszitting bijeen en zond na afloop daar van zijn vice-premier, M'hamed Zeghari, de minister van binnenlandse zaken, Lahcen Lyoessi en de directei .-generaal van de veiligheidsdienst. Laghzawi. naar Marrakesj voor besprekingen met de Ma rokkaanse en Franse autoriteiten. De gou verneur van Marrakesj heeft gisteravond een uitgaansverbod op de Arabische wijk gelegd. Naar de oorzaak van de ongeregeldhe den tast men nog steeds in het duister. Wel zijn in de afgelopen veertien dagen pamfletten in de stad gevonden, waarin meer dan 100 Marokkanen met de dood bedreigd werden, omdat zij het straffe regiem van EI Glawi in Marrakesj hadden gesteund. Het dagblad van de Russische com munistische partjj de „Pravda", heeft gisteren een nieuwe aanval gedaan op de Britse Labourpart'j. Het blad zei, dat de leiders van deze partij In een moeilijke positie verkeren door de kritiek van an dere leden van de partij op hun houding ten aanzien van de Russische leiders. Het blad zei. dat. partijleider Gaitskell vorigp week in een televisie-uitzending ..enkele van de ongerijmdheden her haalde die bepaalde leiders van zijn partij reeds tijdens hun bijeenkomst met de Russische leiders hadden geuit". Vol gen ..Pravda" was het gedrag van enkele Partijleiders tijdens het veelbesproken diner te Londen .in de eerste plaats te wijten aan hun vrees voor een gezamen- "Jke actie van de werkende klasse in Engeland zelf. en over de gehele wereld in het algemeen". -In plaats van te helpen bij de pogin- sen om de Brits-Russische betrekkingen te verbeteren trachtten de leiders van de Labourpartij de atmosfeer te vergifti gen". aldus het blad. De commissie voor de toewijzingen vali hef Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren aanbevolen voor h?t 1 I.'a-s- beginnende belastingjaar i j - mi 'oen dollar voor de landsver dediging te voteren. Dit is 1.741.832.374 dollar meer dan het voorgaande jaar. De commissie adviseert meer nadruk te leggen op het wetenschappelijk on derzoek om de Sovjet-Unie in de bewa pening voor te blijven. Tevens moeten, zo verklaarde de commissie voorts, dras tische maatregelen worden genomen om voortijdige onthulling van militaire ge heimen te voorkomen. De bedragen, die voor de landstrijd krachten zijn uitgetrokken, zijn o.m. vol doende om een leger van 19 divisies. 10 regimentsgevechtsgroepen en 140 afde hagen luchtdoelartillerie paraat te hou den. Bij de gelden, welke ter beschikking van de vloot (1.005 schepen medio 1957) zijn gesteld, is rekening gehouden met de bouw van één atoomkruiser, geschikt voor het lanceren van geleide projec tielen en zes atoomduikboten. De toewijzingen voor de luchtmacht beogen een versnelling van de produktie van zware bommenwerpers. Aan het einde van het belastingjaar hoopt men over 137 formaties daarvan te beschik ken. Tenslotte is ongeveer 1.230 miljoen dol lar uitgetrokken voor de ontwikkeling van geleide projectielen e.d. In een van kleuren jubelende Keuken hof heeft het bestuur gistermiddag tegen half vier de tweehonderdduizendste be zoeker ontvangen. Het was mevr. A. Brouwer-De Haart, die samen met haar echtgenoot met een busgezelschap uit Arnhem naar de Keukenhof kwam Zij werd ontvangen door de heer Th. R. de Vroomen. vice-voorzitter van de Keu kenhof. die haar een Biedermeier boeketje van tulpen overhandigde, alsmede enkele geschenkbonnen. Mevrouw Brouwer was zeer verrast door deze bijzondere ont vangst. Al begint dan in Nederland het zeil- seizoen nu pas aan te breken, dat be tekent niet, dat de liefhebbers van deze watersport nog nergens aan hun trek kunnen komen. Dat dit wel zo is, toont deze foto van een aantal jachten in de Grote Sont bij de Bermuda eilanden. De opname werd gemaakt tijdens de eerste wedstrijd om de Amorita-beker in de zeilweek van de Bermuda's. SPA De vergadering tc Londen van de V.N.- subcommissie voor de ontwapening van gistermiddag is niet de laatste geworden, zoals men aanvankelijk had verwacht. De mislukking van het ontwapeningsoverleg in het huidige stadium is er echter niet minder om. De sub-commissie kwam na melijk hedenochtend toe aan haar slot bijeenkomst, die nog nodig was om het definitieve rapport over de besprekingen te Londen, die zes weken hebben geduurd, goed te keuren. Dit rapport zal naar de V.N.-commissie voor de ontwapening te New York wor den gezonden. Nadat deze commissie, die uit de elf leden van de Veiligheidsraad olus Canada bestaat en die de sub-com missie heeft ingesteld, het rapport zal hebben bestudeerd, zal de sub-commissie later in het jaar waarschijnlijk opnieuw worden bijeengeroepen. VGRAVENHAGE, 3 mei 1956. De Tweede Kamer verkeerde vanmid dag: in een vakantiestemming:. Z.h.st. en zonder discussie keurde zy de instelling van een Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad goed. Aan de tijdeiyke rege ling betreffende afbetalingsovereenkoms- ten werd meer aandacht besteed; zy werd aangenomen met de communisten tégen. Tegen de verwachting jn bleek het van daag toch niet de laatste vergadering vóór de verkiezingen te zyn. De voorzitter be hield zich nameiyk het recht voor de Ka mer op 23 mei en zonodig nog op 6 juni byeen te roepen voor de behandeling van enige kleinere wetsontwerpen, waar haast by is. Ondermeer noemde hfl de nieuwe pensioen- en wachtgeldregeling voor Ka merleden en ministers. De regering wil biy'kbaar over haar recente voorstel, dat vooral op het stuk van de wachtgelden voor aftredende ministers zeer royaal is uitgevallen, niet het verkiezingsgras laten groeien. Ten aanzien van de instelling van een Raadgevende InterParlementaire Benelux raad is op 5 november 1955 te Brussel een overeenkomst gesloten. Deze voorziet in een vergadering van 49 leden, uil en door de parlementen van de drie Benelux landen aangewezen. Noch de minister van Buitenlandse Zaken noch die zonder por tefeuille was aanwezig, toen de Kamer op voorstel van haar voorzitter, dr L. G Kortenhorst, deze overeenkomst goed keurde. De communistische fractie vroeg de bekende aantekening. De tijdelijke regeling afbetalingsovereen komsten houdt in, dat de minister van Economische Zaken in overeenstemming met zijn ambtgenoot van Financiën voor schriften kan geven omtrent de grootte van het bedrag, -dat als eerste betaling gestort moet worden, alsmede omtrent het afbetalingsplan voor het resterende ge deelte van de koopprijs. Met het oog op de huidige economische omstandigheden acht de regering deze bevoegdheid nood zakelijk om zo nodig de bestedingen te kunnqo afremmen. Het betreft hier een tijdelijke regeling uiterlijk tot 1 januari 1959 in afwachting van een algehele herziening van de wet op het afbetalings- bedrijf. Staatssecretaris Veldkamp, die het ont werp namens de buitenslands vertoevende minister Zijlstra verdedigde, noemde de mogelijkheid tot overheidsingrijpen in het afbetalingswezen een der instrumenten van de conjunctuurpolitiek. Maatregelen ten aanzien van het afbetalingswezen zul len niet op zichzelf staan. Zij zijn slechts een onderdeel van een gamma van maat regelen, waartoe ook behoren de fiscale De secretaris-generaal der V.N.. Dag fiammarskjo*10' heeft gisteren zijn eer- ,ste interim-raPP?]* °Yfr ^Jn werkzaam heden in het Midden-Oosten aan de Vei- Mgheidsraad te New York getelegrafeerd. Hanunarskjoeld verklaarde dat h« met s»cces had onderhandeld met lsrae, en «Jn vier Arabische buurlanden over een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren met «echts één beperking, n.l., in geval van NrskjoeWs definitieve «ndrapWrtver- traa,gd. Dit rapport /-a' de, £eek worden in»edll"1n dtnïarN™v ftarskjoeld die dit weekeinde naar New ork zal vliegen. De secretaris-generaal verklaarde in t|yn^kelL\ihha|avo|geSgdJv£r ^anat^^^wapensWlstandIsm^ree^l!5omsten de resoluties van de V^hgheidsraa daarop betrekking hebben. Jn be- ^hgriiko eevallen" ze z€i Hanunarskjoeld rts overeenstemming ?ere! jLhLdpT'n" ^*'ge gevallen worden de onderhandelin- S®? nog voortgezet, terwijl in andere ge- rtUen de uiteindelijke beslissing moet gorden uitgesteld". ..In alle gevallen C^hter hebben de onderhandelingen een resultaat gehad". De secretaris-generaal heeft gisteren nog besprekingen gevoêrd met de Israëli sche autoriteiten en vloog daarna naar Cairo waar hij terstond een onderhoud had met de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Mahmoed Fawzi, In middels werd te Jerusalem bekend ge maakt dat Hammarskjoeld aan premier Ben Goerion gezegd had. dat Syrië het °P het laatste ogenblik eens geworden was met een onvoorwaardelijk staakt- het-vuren en zijn eis. dat Israël zou af- Men van verdere irrigatiewerkzaamhe den aan de Jordaan. had laten vallen tij dens het gesprek dut Hammarskjoeld woensdag met de Syrische leiders had gehad. diplomatieke waarnemers in ,nkrP was Egyptische regering van ge^eest haar invloed aan te wen- Zoa'lc "v, ziin eis af te brengen. hun beider-61? hebben en Syrië liiik EolnH ugers onder gemeenschappe- w«.rH?iiSch °pperbevel geplaatst. Deze rië S Jwarf>r! .van mening, dat Sy- ia+ ar? de Veiligheidsraad zal over tuig v* te maken in hoeverre even- daan ™fkzaaml>eden bij of in de Jor- daan een casus belli vormen. Als gevolg van het feit, dat de verwer- kingswaarde der lichte varkens voor de vleeswarenindustrie enigermate is geste gen, heeft het produktschap voor vee en vlees de overnemingsprijs voor bacon varkens met ingang van maandag 7 mei a.s. verhoogd van 2.25 tot 2.30 per kg. koud geslacht gewicht. Het verschil tussen richtprijs en over nemingsprijs, dat in het Vleesfonds ge stort wordt, zal dus van de genoemde datum af 12 cent per kg. bedragen. De toeslagen bij het slachten van var kens voor andere doeleinden dan de ba- conbereiding blijven ongewijzigd, name lijk voor varkens van 65 t/m. 72 kg. 15 cent en voor varkens van 73 t/m. 77 kg. 10 cent per kg. koud geslacht gewicht. PA De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer heeft met eenparigheid van stemmen besloten het door haar woensdag vastgestelde voorlo pige verslag betreffende de nota naar aanleiding van de publikaties in verschil lende bladen betreffende de burgemeester van 's-Gravenhage, tegelijkertijd met het antwoord van de regering te doen druk ken en ronddelen. investeringsbeperking, de versnelde be lastinginning en de kredietpolitiek van de Nederlandsche Bank. De regering ver wacht niet, dat zij door alléén de afbeta ling aan banden te leggen de conjunctuur kan beheersen. Aldus diende hij de heer Van Leeuwen (VVD) van repliek, die gezegd had, dat dit ontwerp niet meer was dan een po ging om „met een stokje in de goot te roeren". Hij zegde de heren Van Eijsden (AR), Van de Wetering (CH), Janssen (KVP) en Peschar (PvdA) toe, bij de SER aan te dringen op spoed bij het uitbren- gen van het gevraagde advies over een definitieve regeling van het afbetalings wezen, waarbij behalve de conjuncturele ook de sociale aspecten aan bod zullen komen. Nadat de heer Van Leeuwen bij de re pliek zijn verzet tegen een amendement- Janssen (KVP) had laten varen nam de staatssecretaris dit amendement over. Dit betekent, dat de wenselijkheid van de regeling in de considerans van het ont werp niet gegrond wordt op de huidige economische maar op de huidige conjunc turele omstandigheden. De Kamer meende, dat hierdoor de strekking-van het ont werp beter werd weergegeven. Bij de aanvang der ve. gadering werden z.h.st. goedgekeurd een wijziging van de hoger-onderwijswet, strekkende om in de verenigde faculteiten der letteren en wijs begeerte en der wis- en natuurkunde en/of der geneeskunde ook de examens in de opvoedkunde te regelen en een aan vulling van het reglement van orde der Kamer in verband met het statuut voor het Koninkrijk. Ad Int. Na breedvoerig overleg met vele voor aanstaande Nederlanders is de Stichting Onafhankelijke Nationale Televisie tot wijziging van haar opzet overgegaan, waardoor dit lichaam niet langer het voornemen heeft, zelf commerciële tele visieuitzendingen te gaan verzorgen. De stichting wil thans, krachtens nieu we statuten, die bovendien een aantal straffe en, naar het oordeel van de op richters, politiek en anderszins aanvaard bare regels inhouden aangaande de in vloed van de „sponsors" (adverteerders) op de programma's, haar eventueel te verwerven concessie overdragen aan een exploitatiemaatschappij. Daarbij zal de uitvoering van de programma's door deze exploitatiemaatschappij onder het onaf hankelijke toezicht van het stichtings- bestuur blijven. Dit stichtingsbestuur zal uit een aantal vooraanstaande en com mercieel geheel onafhankelijke Nederlan ders moeten bestaan. Op dit Dunt zijn reeds belangrijke toezeggingen verkre gen. De eis, te stellen aan de exploitatie maatschappij, behelst o.a., dat déze een open organisatie wordt, zonder discrimi natie voor wat betreft kapitaaldeelne ming en tot toelating tot de programma's. Zoals men weet, bestaat reeds te Rot terdam een Televisie-exploitatiemaat schappij N.V., opgericht na voorberei dend werk door een „comité de patro nage". Deze N.V. heeft een besloten ka rakter. De Stichting Onafhankelijke Nationale Televisie heeft reeds in juli 1955 een con cessie voor commerciële T.V. aangevraagd De gewijzigde statuten zijn thans aan de minister en aan de Radioraad toegezon den met handhaving van de aanvrage voor de concessie, doch gebaseerd op de nieuwe statuten. Het bestuur van het Produktschap voor granen, zaden en peulvruchten beeft be sloten het systeem van monopolieheffin gen bij de invoer van granen ongewijzigd te handhaven, Wel kleven aan dit sy steem bezwaren, maar voorgestelde wijzi gingen bleken tijdens de discussies geen wezenlijke verbeteringen te zijn. Ampel is gesproken over de verplichte bijmen ging van inlandse tarwe bij de meel- en bloemfabricage. Zoals men weet is veel inlandse tarwe gedurende de laatste maanden voor een deel als zaaizaad uitgevoerd en voor een deel in de veevoeders verdwenen, zodat voor bijmenging bij het vermalen van bui tenlandse tarwe niet voldoende voorraad meer is, althans niet tot een percentage van 35 percent. Er zijn echter bedrijven, speciaal hoog- molens. die zich reeds voor hun totale te verwachten produktie met inlandse tar we hadden ingedekt. Deze zouden zonder compensatie in het nadeel komen, indien de verplichting tot bijmengen geheel SPA of gedeeltelijk zou wegvallen terwijl an deren dan meer goedkope buitenlandse tarwe zouden kunnen verwerken. De meerderheid van het bestuur bleek voorstander te zijn van een regeling om van 6 tot. 20 mei de verplichte bijmen ging tOf 10 pet te verlagen en deze daarna tot de nieuwe oogst te laten vervallen Zij. die thans grotere voorraden inlandse tarwe moeten verwerken, kunnen dan in hef komende oogstjaar vermindering van de bijmengingsplicht krijgen, becijferd op vier pet. totdat de schade is ingehaald Dit bleek de eenvoudigste oplossing van het geval, omdat anders de aanwezige voorraden door het aan. en verkoopbu reau akkerbouwproduken A.V.A. zou den moeten worden ingenomen en op nieuw verdeeld, hetgeen o.a. aanzienlijke vrachtkosten met zich zou brengen. Aan de heer Th. Bijkersma, als bank* werker verbonden aan de technische dienst van de N.V. Organon te Oss, ts een be loning toegekend van tweeduizend gulden op grond van een door hem Ingediend idee, dat gericht was op het beperken van het gebruik van oplosmiddelen en meer spe ciaal van chloroform. Naar de mening van ideeënbuscommissie en directie geeft het Idee van de heer Bijkersman blijk van een grote mate van vindingrijkheid. Dit is de hoogste beloning welke tot dusver ln de geschiedenis van de ideeënbus bij de N.V. Organon ls toege kend. Daar het wenselijk is gebleken de 15e juli (de geboortedag van Rembrandt) in het verkooptijdvak te doen vallen, wordt de verkooptermijn van de Rembrandt- zomerzegels verlengd tot en met 16 juli. Aangemaakt is een postzegel van 90 ct. (ontwerp Van Krimpen). Van het boekje, dat onder bovenstaande titel verschenen is, heeft thans de vijfde druk het licht gezien. Het verschaft op overzichtelijke wijze gegevens over de be langrijkste studiemogelijkheden. Ook over het studentenleven aan de universiteiten en hoge scholen in Nederland worden in lichtingen verstrekt. Het boekje is een uitgave van het mi nisterie van O. K. en W. in samenwerking met de Nederlandse Studentenraad. (Van onze correspondent) Op de Leidse markt speelde zich een voorval af, waarvan Dóstojewski een meesterwerk zou hebben gemaakt. Een dame, die langs een textiel- sterk! Het goede in haar begon op een overtuigende wijze op het onjuiste van de handelwijze door te hameren en reeds vóór het laatste kraampje keerde zij op haar schreden terug en depo neerde de nylons weer tussen de uit- kraampje wandelde, kreeg een zwak gestalde artikelen van de ogenblik. Haar hand schoot uit en één Dat nam de baas van l seconde later had zij een paar onbe taalde nylons in haar boodschappen tas. Maar toen werd de dame weer (Van onze Parijse correspondent). SINDS VELE JAREN wint wit het van rood. Het is lang geleden dat lange stoeten met rode doe ken over de boulevards trokken en de burgerij met angst in het hart de meegedragen opstandige opschriften op de spanborden las. De klad is er in gekomen toen de betogers in com munisten en socialisten uiteen vielen en de stoeten voor de goede orde naar zalen of naar buitenwijken aan de oostkant van de stad werden ver wezen. Evenals de rode dassen en de brede flambards verdwenen zijn, zo heeft ook de egelantier, in de vorm van een nageknipte klaproos, zijn betekenis als revolutionair symbool verloren. De eerste dag van mei is weer het nationale lentefeest van altijd en de Parijzenaar, die op die dag niet de meiklokjes in zijn knooDS- gat kan doen bengelen, was ook tij dens de invasie van rood een wezen dat zich ongelukkig voelde. Die meiklokjes mogen niet nage maakt zijn De prachtige bossen rondom Parijs, tot Rambouillet, Com- piègne en Orléans toe leveren ze. De „muguet" van het Franse meifeest is niet anders dan ons lelietje van da len, het poëtische meiklokkenspel, waarvan de klokjes niet van brons maar van Chinees porselein zijn en te bescheiden om te klingelen. Helaas..., dit jaar.... dit voor jaar, dat niet komen wil.... de arme lieden die ondanks het weer er met de kinderwagen op uit zijn getrokken om de lelietjes van dalen in de bos sen te plukken om ze op de meidag op de hoeken van de Parijse straten te verkopen, zijn zelfs zonder het dalkruid, waarmee ze de weinige bo tanische kennis der groot-stedelin gen kunnen verschalken, terugge keerd.. Duizenden hebben zo een aardige bijverdienste gemist. Dit jaar zijn de lelietjes uitsluitend van de kwekers gekomen. Met miljoenen zijn zij aan de hallen aangevoerd en hoewel niemand begreep, waarom de kwekers er meer kosten aan zouden hebben gehad, stond de verkoop hele maal in het teken van het koude voorjaar. Zo gaat het nu eenmaal in Frankrijk, waar alles een reden is tot prijsopdrijving. De heren hebben het gelag betaald Voor het eerst hebben we in Parijs geen enkele heer ontmoet, die de „muguet" in zijn knoopsgat had ge stoken. Voor de dames was hij wel verplicht een offer te brengen. De lelietjes hebben de buitensporige prijs van 150 franks per takje gekost. Een sprietje op een voetje 250 franks. Een potje met vijf plantjes 1000 franks. De tuilen zijn er in het geheel niet aan te pas gekomen en de mandjes met lelietjes waren 5.000 tot 10.000 franks geprijsd. En ondanks die on-, gelooflijke prijzen is er voor miljoe nen en miljoenen omgezet, want wie zou nu de bijgelovige Parisienne het noodlot willen aanzeggen, dat ze een jaar lang geen geluk zal hebben Van Madrid naar Bretagne. DE l-MEIDAG IS dus droog maar maar erg grauw gebleven en de zon heeft zeker niet in de por- temonnaie geschenen. Dat neemt niet weg, dat het op de boulevards druk ker was dan ooit. Zelfs werd de lage temperatuur getrotseerd zodat de terrassen, die er nog over zh- vol waren. De verrassing was, dat voor „Madrid" de schuttingen waren weggenomen. Het historische restau rant is wel verdwenen, maar we zijn misschien wat te haastig geweest on langs ook de naam te schrappen. Men zal echter wel spoedig in de wande ling van „bij de Bretagners" gaan spreken. Er is een warm hapje te krijgen, nog wel aan tafeltjes met onder de glasplaat het portret en een gedicht van Barbey d'Aurévilly, of een pamflet van honderd jaar gele den met het geëtste portret van Gam- betta. maar uit eventuele litteraire of politieke overpeinzingen wordt men spoedig weggetrokken door de dunne pannekoeken van boekweit- meel en de schuimende appelcider, die nu de „spécialité's de la Maison" zijn geworden. Madrid is nu de stamkroeg van Bretagne geworden, waar de vreem deling niettemin welkom is. Binnen heeft men een havenplaats uit Finis- tère nagebootst, met de wijde zee in het verschiet en de oesterbotter op het strand en met in de tuigage de tot in de nacht toe tjilpende vogel tjesdie Bretagne overigens nooit gezien hebben. Men kan nu filosofe ren wie elkander het meest het hof maken, de parkietjes in het huis of de op z'n Parijs kozende paartjes in het café. Enfin, met de Bretonse transformatie is Madrid misschien voor het boulevardleven gered. Ook de vreemdeling vindt het grappig bediend te worden door de jonge- dochter in de kant- en kleurrijke Bretonse dracht. De „Faubourg" in, en dat is na tuurlijk die van Montmartre, dus juist de hoek om, in het meest gere puteerde restaurant van dit Parijse hartje, bedienen Elzasseressen met vlinderkappen, bonte keurslijven en sierlijke klokrokken. Daar is het echter „grande cuisine" en de specia liteit is er zuurkool met champagne die men voor uw neus laat ontplof fen. Er wordt meer Elzas' dan Frans gesproken. De tafelweelde, die ze in de Elzas uit varkens en ganzen we ten te halen, is er dag en nacht over vloedig en.... het bier is er goed. Heel Parijs geeft nu eenmaal de voorkeur aan de streekkeuken en heel Parijs is gevoelig voor autoch tone bediening. Denk niet, dat de schonen eigenlijk uit Ménllmontant of uit het kwartier van Vlaanderen komen! Ze komen werkelijk uit hun landstreek en het huis zou zijn klan ten verliezen zo dezen de belediging werd aangedaan door vermomd per soneel bediend te worden, Trouiv aan de provincie VANWAAR DAT ALTIJD verze kerd succes van de provinciale bediening en de provinciale keuken? Eenvoudig omdat heel Parijs uit de provincie is gekomen en on danks alle verfransing de liefde voor de geboortestreek blijft behouden. Weet men wel, dat 57 procent van de Fransen te Parijs, niet in Parijs zijn geboren? Jwee miljoen komen uit de provincie. Maar 160.000 komen uit de aangrenzende departementen. 100.000 uit de streek van Calais, 75.000 uit Rijsse] en het noorderdeparte ment. Finistère, dat nog niet het vijfde deel der Bretagners levert heeft in Parijs nog 60.000 streekge noten, de noordkust van Bretagne 55.000. De Bretagners vormen in to taal het vijfde deel van de Parijse bevolking. En het hartje van Au- vergne, de Puy de Dóme en de Cantal heeft hier 50 000 van zijn kinderen, die vooral „bistro's", kolenmannen, sjouwers, enz. zijn. Departementen als Lozère en Aveyron hebben te Parijs het tiende deel van hun be volking. Het merkwaardige is dat die ver schillende provincialen zich zo goed als niet vermengen. Zelfs niet de streekbewoners van verschillende plaatsen. Ze sluiten zich echter nauw aaneen en Parijs telt niet minder dan 1500 van de gewestelijke „amicales" of vriendenkringen, die hun eisen centrum hebben, meestal in dezelfde wijken wonen en die hun streekge- woonten behouden In het arrondis sement achter Montparnasse zijn al leen reeds 25.000 Bretagners te vin den. Uit het vrijwel onbewoond ge worden departement Lozère levert de trek naar Parijs vooral taxibe stuurders. Ze kwamen vroeger naar Parijs als aapjeskoetsiers, heel de dag rondrijden met hun „cocotte", dat wi] zeggen hun mager paardje dat meer aanmoedigende woordjes, dan haver ontving. Sinds de auto is gekomen wonen er enige duizen den in en om Courbevoie, de voor stad waar de garages der grote taxi maatschappijen zijn. Helaas geeft al dat vrolijke, kleu rige, gemoedelijke provinciaals ge doe, aan Parijs een karakter dat de vreemdelingen voorbij gaat. maar voor wie Parijs wel kent, van zulk een blijvende bekoring is. Zelfs de flensjes van boekweitmeel en de zuurkool-in-champagne zijn wellui dende noten in de Parijse symfonie. Evenals de klank der meiklokjes. Men moet zich echter de moeite ge ven die te beluisteren. eigenaar. Dat nam de baas van het kraampje niet. Persoonlijk hadden wij bij zo'n gelegenheid 'n traantje weggepinkt en ons verheugd over het feit, dat het goede steeds maar weer over de ver dorvenheid zegeviert. De kraampjes baas had echter een andere opvatting. ,.Dat gaat niet, hoor!" zei hij. Uit zijn boze woorden viel niet op te maken, of zijn bezwaren uitgingen naar het weghalen of naar het terug brengen. Het enige, dat duidelijk werd, was, dat hij een agent wenste. Omdat er op dat moment geen sterke arm in de buurt was, ging hij even op onder zoek uit en intussen bleef de dame bij het kraampje staan wachten met een gemoedsrust, of er een beloning in het vooruitzicht was gesteld. Na 10 minuten kwam de kraampjes baas terug met de mededeling: ,Jk kan geen agent vinden!" De dame keek hem vol medeleven aan en vroeg bemoedigend: „Heb je al op de Breestraat gekeken?" Daar had de eigenaar van de nylons zijn blikken nog niet laten ronddwalen en met de voorkomendheid van een serveuse bood de dame zich aan dit verzuim even te herstellen. Zij voegde de daad bij het woord en de kraamp- jesman schreef haar af. Hij had andere dingen aan zijn hoofd. De zaken moes ten tenslotte ook doorgaan. Toen hij vijf minuten later opkeek, zag hij haar evenwel weer op het boete-plaatsje staan, „Ik heb er ook geen kunnen vinden", zei ze treurig. Juist toen deze zaak van schuld en boete dreigde dood te lopen, kwam er een agent aan, die opgewekt het raarste kanoeitje van zijn loopbaan in de armen liep. Terwijl de kraampjes baas de geschiedenis vertelde, stond de dame met gebogen hoofd op het vonnis te wachten. De agent voelde, dat hier een zaak aan de orde was, waarin alleen de sterren konden spreken. Ter wijl hij inwendig het moment ver foeide, waarop hij de markt betrad, nodigde hij de dame uit, mee te gaan naar de hoofdinspecteur. En daar kreeg het diepmenselijke van deze zaak ein delijk zijn erkenning. De dame kreeg geen proces-verbaal en alle diefjes van Leiden weten nu, dat de weg terug niet onbegaanbaar is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5