Bevrijdingsdag Nederland verstomde twee minuten voor zijn doden Koninklijk Paar en Prinses Willielraina legden kransen Marieke van Dijk op weg naar de operatiekamer Mei brengt zomerse dagen In Tilburg worden blinde zusters geprofest ri-rrsfs— - - DE LOEP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijf blinde meisjes doen morgen hun heilige professie Zaterdag 5 mei 1956 Met moeder en broertje naar Stockholm vertrokken Mevrouw Jungschlaeger teruggekeerd Zusters van Liefde op nieuwe wegen Nederlandse architect in Zuid-Afrika vermoord De schijn gered Analist - - ISTERAVOND HINGEN de vlag gen halfstok. En om 8 uur viel er een stilte over het gehele land, dat in de gloed van een zomerse avond zon lag. Nederland herdacht de zware offers, voor zijn vrijheid gebracht. Zij, die de ellende van de oorlog hebben meegemaakt, hebben in de jaren van herwonnen zelfstandigheid alle voor rechten maar ook de bitterheid van de vrijheid weer ervaren- De bitter heid van het eeuwige zedelijke tekort, ook in de verhouding tot de anderen; de schaduw, die de eigen vrijheid van overtuiging vaak werpt over degene, wiens opvatting men niet deelt; de scherpte van de uitgeoefende en terug. gematste kritiek. Kortom zü hebben de precaire> nooit in een vast even wicht te houden strijd tussen vrijheid en gebondenheid en tussen vrijheid en saSmhorigheid weer opgenomen. Zelfs de viering'van de 4dè en 5de jiiei raakte betrokken bij de botsing der opinies. Maar op de avond zelf van de 4de mei wordt het onmiskenbaar duidelijk, dat men de les van het ver- schrikkelijke verjeden niet vergeten wil- Men herinnert zich het verdriet en de ellende van die jaren en men wordt zich een ogenblik de betrekkelijke waarde bewust van wat er na die tijd jn Nederland js gepresteerd en van „Hes wat morgen weer het belangrijk ste in het leven zal zijn- ANDAAG WAPPEREN de vlaggen h°og aan de stok. Er is feest en plezier. Terecht, want de vrijheid heelt ons kostelijke dingen gebracht, paarover zijn vooral aan de jeugd, die niets anders heeft gekend en die mis- sChien niet goed zou begrijpen wat het is, dai de ouderen op deze dagen ontroert, allerwegen weer schone en diepzinnige woorden gezegd- Maar duidelijker dan woorden spreken de vreemde stilstand van het leven en de ernst op de gezichten aan de voor avond van het feest, die voelbaar maken waarom men zich vandaag zo feestelijk bevrijd wil weten. |YrEDERLAND heeft vrijdagavond twee minuten stilte in acht genomen ter ere van de nagedachtenis van de gevallenen uit de Tweede Baarn en Apeldoorn Overveen Grebbeberg en Den Helder Van Texel tot Djakarta Duizenden woonden op de Dam te Amsterdam de onthulling van het nationaal monument door II. M. de Koningin bijDeze foto geeft een overzicht van de Dam en het nationaal monii ment. £sscJ|ttoejr M: 22320 P&tterWm r* ELUKKIG, de schijn is ten- minste gered! In de wet blijft vastgelegd, dat de man het hoofd is van de echtvereniging, hoewel de opheffing van de handelings onbekwaamheid van de gehuwde vrouw door de Tweede Kamer werd aanvaard. Het zal ongetwij feld wel goed geweest zijn, dat die „onbekwaamheid" van de dames is geschrapt, ofschoon het betref fende thans opgeheven wetsartikel niet verhinderde, dat het zwakke geslacht over het geheel genomen tot handelen verre van onbe kwaam was Er waren tegenstanders van die kwalificatie „hoofd van de echt vereniging"; die wilden zich blijk baar bij de feitelijk bestaande toe stand neerleggen", opperde onze vriend-vrijgezel. Ja, die vriend hebben wij nog en hij is nog steeds vrij van een gezellin. Hij wordt in tussen al wat ouder en zijn com mentaren doen niet vermoeden, dat de vrijheid nogeens over zal gaan in zoete gebondenheid. Enfin, dit terloops! En in ernst: het waren waardige opmerkingen van de rechtse spreeksters, die ronduit uitkwamen voor de chris telijke huwelijksopvattingen. Dit principieel geluid klonk zeer wel luidend na de suffragetten-uitval van mej. Tendeloo. Want men moge o.i. vrijelijk spotten: „de schijn is gered" en hartelijk lachen om de diskwalifi catie van pantoffelhelden en huistirannen", men bedenke, dat aan een goed huwelijk meer vast zit dan een wet kan regelen. WEERBERICHT w Wereldoorlog. Op plaatsen waar gewerkt werd, is om acht uur de arbeid voor twee minuten onderbroken, in fabrieken en kantoren, in werk plaatsen eri garages. De treinen stopten, auto-, tram- en busbestuurders zetten hun voertuigen stil en ook de telexmachines staakten even hun geratel. In ve'e huizen heeft, nadat door de radio in het nationaal programma een trompetsignaal van de Dam te Amsterdam had geklonken, twee minuten stilte geheerst, die een einde nam, toen uit de luidspreker de op de Dam gezongen twee coupletten van ons volkslied weerklonken Op vele plaatsen in ons land zijn gisteravond stille tochten en herden kingsdiensten gebonden, bloemen en kransen werden gelegd bij oorlogs monumenten, op graven en hij plaatsen, waar landgenoten in de oorlogs jaren zijn gefusilleerd. VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRASEN Sober en Indrukwekkend is de plech tigheid, die zich elk jaar op de avond van de 4e mei op het Stationsplein te Baarn voltrekt, waar H. M. de Koningin met Z. K. H. Prins Bernhard en de Baarn- se bevolking de nagedachtenis van de ge vallenen eren. Ook gisteravond nam de Koningin, die in het zwart gekleed was en een grijs bont droeg, met Haar gemaal die in generaalsuniform was ge kleed deel aan deze herdenking Om vijf minuten voor acht hebben Koningin en Prins een krans van paarse seringen met linten in rood-wit-blauwe kleuren bij het monument geplaatst. Het gezang van de honderden vogels, die in deze ontwakende lente in de twee mi nuten van doodse stilte hun lied bleven zingen, markeerde nog meer het indruk wekkende van dit ogenblik. Nadat „Cres cendo" het Wilhelmus had gespeeld leg den velen bloemen bij het monument. In Apeldoorn hebben gisteravond weer honderden deelgenomen aan de stille tocht van de Naald naar de Loolaan waar bij het monument v00r de toortsen fel oplaaiden en leden van de gemeentepolitie de erewaclht Ibetro:kken. Hoornblazers van het depot der Kon. Ma rechaussee kondigden met ^l^g^ -tifte the last post" de twee minuten stilte aan. Nadat enige strofen uit "Jale^s'HG®" denckklanck" waren gesPeel^Jefeld we^d H. Prinses Wilhelmina, die vergezeld werd door mevrouw douairière H. - tun Lohman geb. van Hasseu, Palais, en haar Particulier secretaresse^ mej. j. c. M. M. Geidens, tijdens het spe let van het Wilhelmus als eerste een fraaie krans aan de voet van ment. °aarna werden kransen ®el®g<Lens°de burgemeester A. L. des Tombe namens oe gemeente Apeldoorn, luitenant ko Anel- A. Feist namens het ëa™iz0 van de ooorn en door vertegenwoordiger vroegere verzetsorganisaties. In kj Kerk werd vervolgens een herd bijeenkomst gehouden. Met een deelnemersaantal van 1500 per sonen, van wie een derde nabestaanden van de op de Erebegraafplaats ter aarde bestelde gevallenen waren, overtrof de stille tocht naar Overveen die van alle tien voorafgaande jaren. Om acht uur werden de twee minuten stiite in acht genomen, terwijl een dikke mist zich over het kerk hof spreidde. Padvinders hadden tevoren op alle graven narcissen neergelegd. Aan deze stille tocht was een herden kingsdienst voorafgegaan in het gebouw van Publieke Werken der gemeente Bloe- mendaal. Pater C. Tijnagel O.F.M. stelde het heerlijke mysterie van de geboorte van de mens tegenover het mysterie van de dood. Het dubbelmannenkwartet Har monie, onder leiding van Henk Arisz voerde koorzang uit. Ds. G. Toornvliet gereformeerd predikant te Bloemendaal, vroeg zich af wat de zin van het offer eigenlijk inhoudt. Vooral nu in een tijd van hoogconjunctuur maar zo weinig wordt teruggedacht aan de vaders, doch ters en zonen, die hun leven gaven. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtige samenkomst, die door ongeveer 500 personen werd bijgewoond, besloten. Op de Grebbeberg is gisteren, zo als in een deel van onze editie gisteren reeds gemeld, de jaarlijk se herdenkingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis aan allen, die geduren de de laatste wereldoorlog hun leven hebben geofferd voor de vrijheid van het koninkrijk. De grote bronzen klok op het nationaal legermonument, liet gedurende vijf minuten haar sonoor geluid weer klinken. Onderwijl arriveerden veie mi litaire en burgerlijke autoriteiten en toen afs laatste de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard alsmede de minister van Oorlog en van Marine het erekerkhof hadden be- tT?rdien weei"hlonken twee coupletten van 'j ri beden nu treden" gespeeld door "e Koninklijke Militaire Kapel. Als spreker trad naar voren de hoofd aalmoezenier, kolonel Mgr. H. v. Strae- len. Uit de graven, zo zei Mgr. van Strae- len, roepen de stemmen van de gesneu velden ons toe, eerbied te hebben voor de menselijke waardigheid. Na het uitspreken van een gebed wer den kransen gelegd aan de voet van het stenen kruis aan de ingang van het kerk hof. Nadat de vlag halfstok was gegaan werden twee minuten van stilte ip acht genomen. De plechtige herdenking van alle in de tweede wereldoorlog gevallenen van de Koninklijke Marine en de Koopvaardij is gisterochtend in Den Helder gehouden bij het herplaatste monument „Voor hen die vielen", dat in een omlijsting van ga zons en bloemen tegen de Zeedijk een plaats heeft gekregen. Hoofdaalmoezenier J. F. M. de Sain herdacht alle gevallenen en belichtte de waarde van het door hen gebrachte offer; vlootpredikant dr. A. de Kat ging daar na voor in gebed. Door 26 vertegenwoordigingen en depu taties werden kransen gelegd o.a. namens' H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bern hard. De plechtigheid werd opgeluisterd d°or de Marinierskapel v.~ n de Koninklijke Marine. Nog in vele andere plaatsen werden aan de vooravond van de bevrijdingsdag kransleggingen, stille tochten en herden kingsbijeenkomsten gehouden. Op Texel werd door de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer J. P. Krisa- nov, een krans gelegd op de begraafplaats van de Georgiërs, die sneuvelden in de strijd tegen de Duitsers in de z.g. Russen oorlog in het voorjaar van 1945 op dit eiland. Dr. ir. F. Q. den Hollander, pre sident van de Ned. Spoorwegen, eerde de tijdens de bezetting gevallen spoormarr nen met een kranslegging aan de voet van het monument voor het hoofdgebouw van de N.S. te Utrecht. Indrukwekkende plechtigheden hadden ook plaats op de fusilladeplaats te Vught en bij het monument in de voormalige schietbaan van het „Polizeiliches Durc'n* gangslager Amersfoort" en op de be graafplaats Rusthof te Amersfoort en het Russische kerkhof aldaar. Een lange stille stoet trok in Nijmegen naar het monument van Jan van Hoof, de gevallen held van de Waalbrug. In de hal van de aula, voor de gedenkplaat, met de namen van de leden der katholieke universiteits- gemeenscbap, die in de oorlogsdagen wa ren gevallen, sprak gistermiddag de rector-magnificus van de r."k. Universi teit, prof. dr. A. van Melsen, een gedach teniswoord uit. Des avonds maakten de deelnemers aan de tweede Britse pel grimstocht een stille tocht naar het Engel- Het „hart" van Nederland, de Dam in de hoofdstad, tijdens de onthullings plechtigheid van het nationaal monu ment. Op deze rouline-opname zien we het paleis, de Nieuwe Kerk, de Dam en het monument, vlak na de onthul ling. se oorlogskerkhof bij de Keizer Karei- stad. In Den Haag trok gisteravond o.a. een stille stoet over de Waalsdorpervlak* te naar het monument, waar vele bloe men werden neergelegd. Biddend trokken vele Maastrichtenaren langs het witte kruis op het Vrijthof en in Utrecht na men duizenden deel aan de stille rond gang van de Maliebaan naar het Domplein Rotterdam herdacht zijn doden met krans leggingen bij de monumenten aan het Doelwater en de Willemsbrug. Ook in Djakarta herdacht men de do den. De Nederlandse tijdelijk zaakgelas tigde, de heer Hagenaar, en de militaire attaché's van Engeland en Australië heb ben gistermorgen bij het oorlogsmonu ment op het ereveld „Menteng Pulu" na bij Djakarta, kransen gelegd. Tegelijker tijd werden herdenkingsdiensten gehouden op het kerkhof van de luchtmacht „Tjili- litan" en op het oorlogskerkhof „Antjol Met het lynvliegtuig uit Djakarta is vrijdagavond om kwart voor negen me vrouw G. JungschlagerGeuskens in ons land teruggekeerd. Overeenkomstig haar wens is aan haar aankomst verder geen aandacht besteed. De achtjarige Marieke van Dijk, het Nederlandse meisje, dat van Australië naar Stockholm reist om daar aan een hersentumor te worden geopereerd, is gistermiddag met haar moeder en vier jarig broertje Lodi van Schiphol naar Zweden vertrokken. Op 15 april jl. is mevrouw Van Dijk, zoals gemeld, met haar kinderen uit Australië in Nederland aangekomen, waar zij bij haar moeder aan de Am- stelveenseweg in Amsterdam heeft ge logeerd. „De kinderen vonden het in Nederland enorm", aldus mevr. Van Dijk. „Zij wa ren vooral wild op het varen met de pont over het IJ en op de poppenkast op de Dam". Maar toen oma Varekamp gistermorgen even voor het vertrek aan Marieke vroeg, of ze mee wilde naar de pont. schudde de achtjarige krullebol vastberaden neen. Het meisje is zich vol komen bewust van hetgeen zij in Stock holm onder handen van de Zweedse her- senchirurg dr. Herbert Olivekrona zal Na de zeer koude aprilmaand is deze plotselinge weersomslag nog welkomer dan anders. In de afge lopen week zijn wij bijna in één sprong van de winter in de zomer gegaan. Gistermiddag steeg de temperatuur in Zuid-Limburg al tot 21 gr. C. en ook vandaag en morgen zijn in ons land maxima van boven de 20 gr. C. te ver wachten. Alleen een smalle strook aan de kust maakt hierop een uit zondering. In de middaguren voert een zwakke zeewind koelere lucht van de Noordzee binnen, hier en daar met mistbanken. Ook gisteren was dit het geval, met als gevolg, dat het station IJmuiden op een moment slechts 7 gr. C. noteerde, terwijl het in het oosten en zuiden van ons land nog 20 gr. C. was. Dit fraaie voorjaarsweer hebben wij te dan ken aan een hogedrukgebied, dat zich over een groot deel van West- Europa uitstrekt. Het centrum ligt boven Duitsland en zal ook ge durende het weekeinde dicht in de buurt blijven. In verband hier mee mogen wij enige dagen fraai, zonnig en voor begin mei warm voorjaarsweer verwachten. De regenfronten van enkele actieve depressies boven de Oceaan zullen tot begin volgende week geen kans krijgen tot boven ons land door te dringen. Thans gaan ook de gevestigde congre gaties in Nederland over tot het opnemen voor wie lichamelijk ge. zieke kan arm, ge- Alleen de vorm van "lichamelijk gebrekkigen Het ideaal van het kloosterleven beh°f_ft °nbe- reikbaar te zijn brekkig is. Ook een hoorzaam kloosterideaal waarin een gebreR-K-'s beleeft, moet worden aans p j. aezondheid, die het breken van de goede g „t kan een speciaal klooster meestal vraagt, kbu uw en versterving gave, die voor de gezonden bereiken is. Zondag a.s. gaan de zusters - 0ude te laten tot de professie. Zij a,-v öoctpld worden on< waar de zusters van Liefde »u /.ij" aan d. Dijk, er toe over vijf b^nd® .^^ulfen te te laten tot de professie ZLar.]0tge- werk gesteld worden onder naa bg_ noten in Grave, waar de zus^® wüden reikt hebben, dat blmde meisjes intreden. Dit is een groot succes in öe ^"'n denis van het Nederlandse kloosterlef toch de geschte- Meaeriaimac -loost,erl®^ai Enerzijds moge tegenwoordig het aa^h roepingen dalen anderzijds is het wel iets heel gelukkigs, dat juist m a - tijd het klooster toegankelijk w'ordt wie er vroeger geen toegang hadden. Van 1 mei 1952 af zijn deze meisjes ge vormd om haar roeping te kunnen volgen. Dat is niet gering. Want alles in de gregatie is afgestemd op mensen me* male ogen. Het vraagt van de ov een grote mate van souplesse om kloosterleven ook voor blinden mog te maken. Niet alleen zullen er voorta bij het Koorgebed boeker in braillesch nodig zijn. maar het vraagt ook een ze. speciale ascese om de blindheid te acc p teren en er een middel tot heiligheid te maken. Een van deze meisjes, die geprofest zullen worden, gaat binnenkort op ve°r het M.U.L.O.-examen. De anderen zullen zeker haar bezigheid vinden in het werk dat de congregatie doet voor de blinden te Grave. Tot nu toe moest dit werk worden ge daan door ziende mensen. Het lijkt ech ter ontegenzeglijk een groot voordeel, dat het in de toekomst ook door klooster lingen gedaan kan worden, die aan den lijve hetzelfde gemis ondervinden als hun beschermelingen. Wij wensen niet alleen de congregatie van Tilburg maar in het bijzonder deze blinde meisjes, Gods rijk ste zegen toe. Het werk zal voor haar niet gemakkelijk zijn. Zfi missen de gave die ook de kinderen missen en zij zullen dagelijks ondervinden, hoe moeilijk het is om te gaan met leermiddelen, die al thans bij de onderwijzeres het gezichts vermogen veronderstellen, maar men mag hopen, dat zij geheel nieuwe mogelijk heden voor dit onderwijs zullen vinden Deze professie is ook in de congregatie van Tilburg een mijlpaal. Tot dusverre wijdden deze zusters zich aan onderwijs en ziekenverpleging. Ook de blindenzorg beoefenen zij al lang. maar binnenkort komt er in Grave een speciaal paviljoen voor debiele en imbeciele blinden. Dit is een bewijs temeer, dat deze congregatie nieuwe wegen zoekt. In Eindhoven gaan vijf zusters het diploma voor maatschap pelijk werk halen. Andere zusters hou den zich bezig met het werk van de ge zinsverzorgsters in gezinnen van bejaar den. Maar dat betreft de ziende zusters. Wat de blindenzorg van Tilburg betreft het zal voor een blinde zuster niet mo gelijk zjjn om het werk van een ziende onderwijzeres zonder meer over te ne men. Maar juist het feit. dat nu blinde meisjes haar intrede gaan doen in deze congregatie van zienden opent een wijd perspectief voor de toekomst. IN TE. Een vooraanstaande architect van Ne derlandse afkomst, de heer J. Z. Schuur- mans Stekhoven, en zijn echtgenote zijn, naar Reuter meldt, woensdag door een inbreker in hun boerenwoning nabij Stel- lenbosch in de Kaapprovincie doodge schoten. De slachtoffers werden donder dag gevonden. De 'neer Schuurmans Stekhoven, die zestig jaar werd, is in Nederland geboren. Hij kwam in 1920 naar Zuid-Afrika en ontwierp een aantal belangrijke gebou wen in Kaapstad. moeten ondergaan, maar zij weet ook. dat dit haar enige kans op volledig herT stel is. Marieke van Dijk is reeds in Australië geopereerd aan haar vrij plotseling op gekomen levensgevaarlijke kwaal, maar deze operatie slaagde slechts gedeeltelijk en de Australische chirurgen durfden de verantwoording voor een tweede opera tie niet op zich te nemen. De reis is. zoals bekend, mogelijk ge maakt door de inwoners van het plaatsje Croydon vlak bij Melbourne, waar de familie Van Dijk woont, voorts door vele andere Australiërs en ook medelevenden in Nederland. Men hoopt, dat de operatie en de daarna volgende behandeling in het geheel niet meer dan ongeveer vijf weken in beslag zullen nemen. Daarna kómen mevr. Van Dijk en haar kinderen weer naar Nederland om af scheid te nemen van grootouders en ver dere familieleden, alvorens Zij naar Australië vertrekken, waar vader Van Dijk en de oudste zoon van achttien jaar met. spanning wachten. Vrijdagochtend vertrok van het vlieg veld Schiphol Marieke van Dijk naar Stockholm waar zij aan een hersen tumor zal worden geopereerd. Vorige maand is Marieke uit Australië geko men en heeft voor het eerst haar fami lie in Nederland gezien. De foto toont Marieke met haar broertje Ladie en haar neefje Peter spelend in de ver- treklial van Schiphol. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog, zonnig en warm weer met weinig wind. Iin het binnenland vannacht hier en daar mist, aan de kust ook morgen overdag plaatselijk mistvelden bij wind van zee. Zondag 6 mei: zon op 5.03, onder 20.15; maan op 2.57, onder 15.37. Maandag 7 mei: zon op 5.01, onder 20.17; maan op 3.17, onder 16.50. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1