Zomerzon over Lente juwelen Vorige corso's opnieuw overtroffen „HET GELOOF, blijvend en voorbijgaand DAVID DE JONG SCHRIJF! EN SCHILDER! Nachtvorstjes gecompenseerd Bloedige anti-Rhee- betogingen in Seoel Nederlandse Credietverzekering Mij. Zijn Rembrandt-hiografie werd een succes 11 Mgr. A. Smit gehuldigd Wetenschappelijk weekeinde van „Thomas" Geen valse verwachtingen Plechtige uitvaartdienst voor Leon Jungschlaeger „DE LEZERS NIET VOOR DE GEK HOUDEN" Nationaal Katholiek Thuisfront BAANDAG 7 MEI 1956 PAGINA 3 BOORD AALMOEZENIERS OP EMIGR A NTENSCHEPE N Acht eerste prijzen Drukte in de Betuwe BLOEI VAN FRUITBOMEN DOOR WARMTE VERSNELD KOPPENSNELLERIJ OP NIEUW GUINEA Entourage BENOEMINGEN TN HET BISDOM ROTTERDAM BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Freud PSEUDOVOGELPEST EN VARKENSPEST Op woensdag 9 mei te Maastricht Stoffelijk overschot naar Nederland Rouwdienst in Brussel BEVREDIGENDE UITKOMSTEN OVER 1955 TN E ROMAN „Rembrandt, vorst ■*-* der schilders", ter gelegen heid van het Rembrandt-jaar ver schenen bij de Uitgeverij Contact te Amsterdam, heeft een schrij ver in het middelpunt van de belangstelling geplaatst, die al eerder een grotere aandacht had verdiend. David de Jong heeft met zijn levendige en kleurige biografie van onze grote schilder Amsterdams stadsgezicht, geschilderd door David de Jong. zonder twijfel zijn sterkste en gaafste roman geleverd, maar ook zijn vroegere boeken de psychologische roman „De mui terij op de gracht", het even diep zinnige als speelse schelmenver haal „De nar Estebanillo" en de historische roman „Een burger koning" waren de moeite waard. Zij getuigen alle van een ernstig en toegewijd schrijver schap. Voor David de Jong is het schrijven geen spel, maar iets waar men zich geheel aan moet geven en dat grote verantwoorde lijkheden oplegt. Deze opvatting blijkt reeds dadelijk in ons ge sprek met de schrijver. David de Jong is een eenvoudige, stille man, die eigenlijk ietwat beduusd is door de lof, welke hem opeens van alle kanten wordt toege zwaaid. Hij leidt niet zijn char mante echtgenote een nogal teruggetrokken leven, gewijd aan zijn werk: het schrijven van romans, en zijn liefhebberij: het schilderen. het goed is, dan andersom. Men sen als die schutters hebben niet het eeuwige leven. Er komen nog vele burgergeslachten na hen. Wat zouden die wel zeggen, als ik mijn kunstenaarsgeweten niet had gevolgd?". Een pleidooi voor hyper-individua- lisme? (Van onze Utrechtse redacteur) Gisteren was het 25 jaar geleden dat Mgr. A. G. Smit, pastoor te Soestdijk ge kozen werd tot bestuurslid van het Apos tolaat der Hereniging, waarvan hij thans voorzitter is. In die tiid was Mgr. Smit nog kapelaan van de St. Geertrudiskerk te Utrecht en het jubileum kreeg wel een bijzonder reliëf door het hier te vieren met een plechtige H. Mis in dc Oosterse Paasliturgie, opgedragen door Mgr. ,Ta- ques Porridon net assistentie van de As- sumntionist drs. E van Montfoort. Medewerking verleende het Utrechtse Bvzantyns Koor onder leiding van Mi- roslav Antonowits.i, dat tot over de lands grenzen zo'n U'ts'ekende renutatie geniet Tn het Parochiehuis heeft een receptie niaats gehad, waar het hoofdbestuur van het Anostolaat en vele andere vrienden Mgr Smit kwamen feliciteren. De heer H. Vners snrak als voorzitter van het Utrechts BiizanHjns Knor en dankte Mgr. Smit voor de steun, die het koor steeds "an hem ontving. Van zijn kant uitte Mgr. Smb opnieuw zijn grote waardering voor het koor. in onze correspondent) Toen zaterdagmorgen een warm zonnetje de ochtendnevels wegvaagde, wist men in de Bollenstreek, dat De Bilt gelijk zou krijgen. Dc weergoden gingen het goed maken! INaciitvorstjes en koude weekends hebben dit jaar het bollenseizoen hardnekkig gesaboteerd, maar bet hoogtepunt ervan beeft tenslotte toch de glans gekregen, waarvan alleen de grootste optimis ten nog droomden. De „lentejuwelen", zo heette bet corso dit jaar, konden schitteren. Honderdduizenden kijkers stonden tegen half elf reeds Ian»s de wegen en in de loop van dc middag nam bun aantal eerder toe dan af. Op de „Groote Beer", die op 22 mei. 16 iuri en 12 juli met emigranten naar Ca nada vertrekt, bevinden zich als aalmoe zenier aan boorri: 0p 22 mei. pater J. Meenderink S.C.J.. uit Canada; op 16 juni Pater W. Bcrkers uit Canada, oo 12 juli pa*"r H. Rnosen uit Heer (L.). Op de „Waterman", die op 13 juli naar Zuid-Afrika vertrekt, bevindt zich als aalmoezenier, pater A. Schellart uit Den Haag. Op de „Sibajak". die op 12 juni naar Australië vertrekt, bevindt zich als aal moezenier aan boord, pater N. Heiöeman uit Nieuw-Ginneken. De praalwagen op de bovenste foto geeft een fragment weer uit de A me rikaanse musical Kismet", bekend om het lied „I am a stranger in Paradise Onder: een wagen, die opwekt om meer bollen naar Amerika te zenden. .Dp „Lentejuwelen", die weer aangekon digd werden als „het mooiste corso tot nu 'oe" hebben geen valse verwachtingen gewekt. Voor buitenstaanders wekken de overtreffende trappen, waarmee ieder jaar opnieuw kwistig omgesprongen wordt, een beetje overdreven indruk, maar in siders weten, dat de feiten anders liggen. Indien het mogelijk was om nog eens een vergelijking te maken tussen de „Lentejuwelen" en het eerste corso, dat door de Bollenstreek trok zou men zich ongetwijfeld afvragen: „waarom zijn we toen zo enthousiast geweest?" In dat prille stadium van de corsogesqhiedenis was die eerste bloemenstoet echter een prestatie. Maar het was evenzeer een verdienste van de organisatoren, dat zij zich niet over het paard lieten tillen en vol zelfkritiek de voorbereidingen voor een volgend cor so begonnen. Toen later de heer Van Driel uit Amstelveen met de artistieke leiding werd belast, werd de basis gelegd voor een groei van jaren. Sindsdien zag men ieder jaar meer wagens in de stoet die een voorbeeld genoemd konden worden, en ieder jaar opnieuw kon men ook con stateren, dat de achterhoede zioh aan der gelijke voorbeelden wist op te trekken. Deze lijn is ook zaterdag doorgetrokken. In de klasse van de grote praalwagens werden niet minder dan acht eerste prij zen toegekend en dat zegt wel iets. als men de nauwkeurigheid van de jury kent. Onder deze eerste-prijs-winnaars ging de ere-palm naar „De hangende tuinen van Babyion", een wagen van fraaie composi tie met ragfijn rijgwerk van hyacinten nagels. „Orpheus en Eurydice", een my thologische voorstelling van de zon, die Duizenden politiemannen hebben giste ren in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel gepatrouilleerd om te voorkomen, dat de tegenstanders van president Syngman Rhee opnieuw bloedige ongeregeldheden zouden veroorzaken. Daags tevoren had den 10.000 demonstranten gepoogd de vil la van de president te bestormen, waarop de politie het vuur op de menigte open de en vier demonstranten doodde. Drie Politiemannen en tien burgers werden hierbij ernstig gewond. De ongeregeldheden ontstonden zater dag na het overlijden van de voornaamste tegenstander van de president, de leider van de oppositie, Sjinicky. De politie ar resteerde 700 personen maar liet later 300 vrouwen en kinderen weer vrij. De regering maakte gisteren bekend, dat alle aanstichters van de relletjes zul len worden vervolgd. Volgens de politie 7f)UJLen 25-jarige student de leiding van riotmonstraties hebben gehad. geblfvernnvAS het overaI in de stad ru/tig heerste oewel er een gespannen sfeer (Van onze corriegnQn^ent) Hoewel nog slechts de pruimen en He vroege kersen volop bloeiden en ^ren en meikersen nog ,maar P^e» schuchter bloempje lieten zien hebben gisteren toch duizenden stedelingen de eerste zomerse zondag benut om de Be tuwe in te trekken. De winterslaap van de bomen heeft door de fellé koude en het lang aanhou dende g jre weer dit jaar wat langer ge duurd dan anders het geval is, doch nu het eenmaal volop voorjaar is, lijkt het alsof de natuur haar achterstand wil in halen. De bloesem riJ'Pt. bijzonder snel en tegen het einde van de week zullen zeer ■waarschijnlijk de kersenbomen yolop in bloei staan en een der meest fantastische schouwspelen van de bloesemen-de lente vormen Als het weer mooi blijft zullen de appelbongerds dan zo ov,^y^er !0 14 dagen hun wondermooie zach-t- rose bloesempracht tonen. Uit Nederlands Nieuw Guinea wordt bericht, dat op 30 april jl. bewoners van het dorp Ajam, gelegen in het Asmat- Kebied (residentie Zuid Nieuw Guinea) ®en sraeltocht hebben gehouden, waarbij -h) bezoekers uit het naburige dorp dapa] ■Werden vermoord. Het, bestuur heeft Piaatregelen getroffen om eventuele re presailles te voorkomen. De daders wor den opgespoord en een onderzoek is gaande naar de oorzaak van deze gebeur tenis. Beikend is, dat de dorpen Ajam ®h Japaa traditionele vbanden zijn. door snarenspel de dageraad uit de on derwereld poogt te herwinnen, was wer kelijk een hoogtepunt van „verven met bloemen". Nimmer zagen wij een wagen met zulke geslaagde kleurencombinaties. Uiteraard was de lente in vele sprook jesachtige taferelen vertegenwoordigd maar het meest opvallende was toch wel, dat de komische noot. die van de geboorte van het corso af heeft meegedongen, deze keer niet ten koste van afwerking en vorm ging. Tot op zaterdag werd dan ook nooit zo'n grote collectie rijdende mees terwerken gezien. De entourage van het corso mocht er ook zijn. Dertien geüniformeerde muziek korpsen begeleidden de stoet en in de dorpen was meer werk gemaakt van de versieringen en mozaïeken. Sassenheim, dat in dat opzicht altijd aan de kop gaat. handhaafde zijn reputatie, maar Lisse en Hillegom wierpen zich voor de eerste maal op als geduchte concurrenten. Alle landen, waar het touringcar-wezen opgang heeft gemaakt waren vertegen woordigd in de dichte hagen toeschou wers- Men kan ervan overtuigd zijn, dat de duizenden foto's welke geschoten wer den en „het nakaarten", dat straks thuis zal volgen, de faam van de Bollenstreek weer zullen vergroten. En dat was uit eindelijk toch de bedoeling. Z.H. Exc. Mgr. M. A. Jansen, Bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag ver leend aan de zeereerw heer Th. Lampe, die pastoor was te Oud Ade. Tot pastoor te Oud Ade is benoemd de zeereerw. heer J. N. Verkleij, tot op heden rector van Huize Angela te 's-Gravenhage. Vervolgens heeft Z.H. Exc. de Bisschop van Rotterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. N. Omtzigt, als pastoor van Aarlander- veen. Aldaar is tot pastoor benoemd de weleerw. heer J. W. Kragtwijk, die kape laan was te 's Gravenhage (H. Willibror- dus). ,Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Naarden, de zeer eerw heer J. J. Kooy; tot pastoor te Eg- mond a/d Hoef, de zeereerw. heer J. Th. van der Beek, die kapelaan was te Am sterdam (H Willibr. buiten de Veste). De belangstelling van de zijde van de studenten van het Amsterdamse Thomas voor het wetenschappelijk weekeinde door het Algemeen Disnuut georgani seerd. aan de dag gelegd, was gezien het zonnige lenteweer, onvallend groot te noemen. De inzet van de festiviteiten ter gelegenheid van het twaalfde lustrum is. mede door hef peil waarop de vier in leidingen en de daarop volgende discus sies stonden, derhalve volledig geslaagd en een zich respecterende studenten gemeenschap waardig. „Het Geloof, blijvend en voorbijgaand" was het thema in dit weekeinde gesteld, dat drie deskundige sprekers van ver scheidene zijden benaderd hebben in bondige referaten, die door hun opzet en aard zich voor een behandeling in deze kolommen uiteraard niet geheel lenen. Het is dan ook een goede gedachte geweest, de verslagen der verschillende voordrachten in één van de eerstvolgen de nummers van het Katholiek Cultureel Tijdschrift ..Streven" te doen publiceren Na de opening zaterdagmiddag op de sociëteit aan de Vondelstraat door de voorzitter van het Algemeen Dispuut de heer J. Peters nam het Tweede Kamer lid dr. W. L. P. M. de Kort het woord tof zijn voordracht over .Christendom en Politiek", waarin spreker de politiek de finieerde als de ordening van de rela ties tussen mensen onderling in een be paalde gemeenschap en als taak van het christendom zag de ordening van de re laties tussen de mens en God En hiermede is de band tussen chris tendom en politiek in zijn diepste kern reeds aangegeven Na een historische uit weiding over de theocentrische middel eeuwen en na een schets gegeven te hebben van de ontwikkeling vanaf die tijd tot op heden noemde dr. De Kort als de twee essentiële kenmerken van onze tijd de arbeidersemancipaiie en toene mende toenadering tussen oost en west. Spreker liet de basis van zijn uitgangs punt hier los en ging uitvoerig op de twee tijdskernen in. om ten slotte te ko men aan zijn conclusie dat een openlijke godserkening op alle levensterreinen noodzakelijk is. Prof J. Weterman van het Philosophi- cum Dijnselburg. sprak daarna over de ontwikkeling in het verstaan van Gods woord". Spreker onderscheidde contac ten tussen de mensen onderling en van mens tot God. De menselijke contacten maken ons meer mens. zodat, al zeiae spreker te beseffen dat zulks wellicht nog te speculatief ware daaruit de con clusie getrokken kon worden dat inter menselijke contacten noodzakelijkerwijze óók contact metGod vóóronderstelde- God die eenmaal heeft gesproken door de mens. tekenen, symbolen en daden, blijft tot ons spreken door de traditie, door middel van de mensen, wat echter een direct spreken van God is. Het gebod der liefde, waarin de liefde tot God gelijk gesteld wordt met de liefde tot de even naaste is hier het klare bewijs voor Het bovennatuurlijke leven van de mens is niets meer of minder dan het aanhoren van Gods woord en daarop reageren En dat woord ontmoeten en aanhoren kunnen wij dagelijks. De volheid van ons menszijn wordt hierdoor bereikt. Zondagmiddag werden de voordrach ten voortgezet. De bovenzaal op K.S.K. was te klein voor de toehoorders, zodat ook een loudspeaker in de tuin de woor den van professor dr. H. C. Rümke en I professor P Lenz—Médoc uit Parijs in het zonnetje gevolgd konden worden. „Psychologie en Geloof" was het on derwerp van de inleiding van de Utrechtse hoogleraar, die betoogde dat Freud met zijn adagium „Godsdienst is massaneuroze" de primordiale geseenhe den van de mens bulten beschouwing had gelaten, en niet verder was geko men en vastgelopen is. Door angst de wortel van alle godsdienst, elk geloof te noemen heeft Freud enkele door hem geconstateerde neurotische geloofsvor men gegeneraliseerd. ..Angst kan geloof nl. ook belemmeren" aldus prof. Rümke. De psychologie raakt niet alleen de psyche maar ook de geest en de menta liteit. waarbij het geloof als primordiale gegevenheid van en in de mens nog nau welijks te verklaren is. De in Parijs docerende Duitse pro fessor LenzMédoc behandelde ..De ont moeting van Kerk en Wereld in deze tijd". Spreker schetste het feit dat de Kerk momenteel de wereld steeds meer is gaan zien als de plaats waar het heils gebeuren zich afspeelt, en niet als de plek van het kwaad gekenschetst kan worden. De Kerk als heilsgemeenschap gaat boven een loutere organisatie uit en de juiste waardering van het bestaan van deze heilsgemeenschap brengt tole rantie met zich mede. „Ieder mens heeft recht op liefde en dat is meer dan so ciale gerechtigheid", aldus spreker. De wereld is gespleten omdat het christen dom gelijkgesteld werd met de voorbije godsdienstcultures. Een vast godsdienst- bewustzijn is gevaarlijker dan géén gods- dienstbewustzijn. Wat de wereld bij wij len uit het oog verliest, moet door de Kerk beklemtoond worden. Het weekeinde is voor Thomas en de aanwezigen een verantwoorde en van zin voor realiteit getuigende inzet geweest van een feestweek waarin de aandacht hoe kan het ook anders met vlaaen verschoven zal worden n.aar de meer luchthartige kanten rondom ons geloof en onze wetenschap. De laatste weken begint de gevreesde varkenspest op de Veluwe weer de kop op te steken. Er zijn van deze gevaarlijke ziekte reeds verscheidene meldingen bin nengekomen. Onder andere in Putten en Lunteren moesten varkens, die door deze ziekte waren aangetast, worden afge maakt. Ook in de gemeente Ruurlo is een geval van varkenspest geconstateerd. Enige dieren zijn hier gestorven. Men heeft maatregelen getroffen om deze ziek te zo mogelijk niet verder om zich heen te doen grijpen. Op het landbouwbedrijf van de heer B. te Ruurlo is vogelpest geconstateerd onder de kippen. Enkele honderden die ren zijn reeds gestorven. De nodige maat regelen. waaronder een ophokgebod, zijn genomen. De plechtige uitvaartdienst voor Leon Nicolaas Hubert Jungschlager zal woens dag 9 mei te 11 uur in de hoofdparo- chiële kerk van St.-Servaas te Maas tricht worden gehouden. Op die dag is er gelegenheid de fa milie te condoleren in de chapelle ardan- te van het voormalige ziekenhuis „Cal- variënberg". De teraardebestelling zal geschieden oP het r.-k. kerkhof aan de Tongerseweg te Maastricht. Op nadrukkelijk verzoek der familie zal aan het graf niet worden gesproken. Het stoffelijk overschot zal van dinsdag middag af opgebaard zijn in „Calvariën- berg". Uit Djakarta is zondag een K.L.M. vliegtuig met het stoffelijk overschot van de heer Jungschlager naar Nederland ver trokken. Op initiatief van de te Brussel geves tigde Nederlandse vereniging Limburgia werd zondagvoormiddag in een der oudste en mooiste bedehuizen vari Brussel, de gotische kerk van O.L. Vrouw van Over winning een plechtige H. Mis opgedragen ter nagedachtenis van de heer Leon Jung schlager, die op 19 april j.l. onder de bekende tragische omstandigheden te Dja karta is overleden. De H. Mis werd o.m bijgewoond door de vertegenwoordigers van H.M.'s am bassadeur te Brussel, ambassaderaad J- A. van Houten en diens echtgenote, de Nederlandse militaire attaché, over ste van der Tuck de ambassade-attaché ir. W. G. A. Lammers. de heer P. Oly. voorzitter van de Nederlandse club. de heer J. v.d. Schrieck. die de Nederlandse Kamer van Koophandel te Brussel ver tegenwoordigde: verder de bestuursleden van Limburgia. de heer P Neys. voor zitter. H. Nuchelmans secretaris en J. Haenecour. Ook was een familielid van de overledene aanwezig. Tijdens en na de dienst werd op het orgel „Limburg mijn vaderland" ge speeld en aan het eind van de plechtig heid het Wilhelmus. Het was een aan doenlijke plechtigheid waarvan ook de in de kerk aanwezige Belgen onder de indruk kwamen. Blijkens het verslag over 1955 van de Nederlandsche Credietverzekering Mij. hebben premiën en andere ontvangsten belopen 13.498.505 (v.j. 9.921.586)de premiën aan herverzekeraars beliepen 10.293.729 (7 362.030). De betaalde scha den bedroegen 5.567.732 (6.277.434) en het aandeel der herverzekeraars in de beaalde schaden ƒ5.136.169 (5.826.934). Dc w. en v. rekening wijst een saldo winst aan van ƒ207.894 (179.738). Voorgesteld wordt een dividend van 7 pet (onv.) uit te keren, in het reservefonds 50.000 (onv.) te storten en ƒ75.000 (50.000) te doteren aan de reserve ter volstorting van niet-voigestorte aandelen. De bevredigende uitkomst kon worden verkregen dank zij de stijging van de premie-inkomsten voor eigen behoud, het gunstige schadeverloop van de voor eigen rekening gehouden zaken, de hogere pro visiebaten uit de in omvang toegenomen aan particuliere herverzekeraars gece deerde zaken en de betere aanpassing van de vergoedingsregeling voor de be handeling van export- en importkrediet- verzekeringen aan de sterke stijging van de onkosten als gevolg van de uitbreiding van het bedrijf. Opgemerkt wordt nog, dat de toene mende kredietbehoeften als uitvloeisel van de uitbreiding van de bedrijvigheid, de vraag stimuleerden naar dekking on der polissen van de N.V. Het premie-in komen kredietverzekering directe zaken overtrof in 1955 dat van het voorgaande jaar met niet minder dan 48 (v.j. 9) pet. Het obligo uit hoofde van door de N.V. verzekerde en door de Staat in het ver zekering aanvaarde polissen steeg van ƒ706.000.000 aan het begin van 1955 tot 963.000 000 aan het einde daarvan. Het aantal afgegeven polissen steeg met 22 pet .Het premie-inkomen uit hoofde van de binnenlandse verzekering nam met 35 (118) pet toe, en maakte daarmede meer dan een derde deel uit van het to tale premie-inkomen voor particuliere rekening. De netto winst steeg 16 pet. Uit hoofde van verzekering van trans acties met Turkije werd ƒ4.650.000 uitge keerd, waarmede het totale bedrag dat aan schadevergoedingen op Turkije werd uitgekeerd is gestegen tot boven de ƒ9.000.000. Rekening houdende met ver dere schadeuitkeringen in 1956 en vol gende jaren tot een bedrag van ca. ƒ5.250.000, zal indien de achterstand in het betalingsverkeer niet spoedig ^vordt ingelopen het totaal der thans voorzienbare schadevergoedingen op dit gebied ca. 14.250.000 belopen. Het geslo ten verdrag tussen Nederland en Turkije t.a.v. het inlopen van de achterstand heeft nog niet tot een merkbare vermin dering van het achterstallige bedrag ge leid. T.a.v. het lopende jaar wordt gemeld, dat het totale premie-inkomen in de af gelopen maanden dat van de overeen komstige periode van het afgelopen jaar overtrof. De premie-inkomsten voor par ticuliere rekening bleven echter bjj die voor dezelfde periode van 1955 ten achter. Hoewel het moeilijk is een prognose te geven, wordt niet verwacht dat het hoge niveau van 1955 zal worden bereikt. Het nieuwe gebouw zal waarschijnlijk in juni a.s. in gebruik worden genomen. Ook de enkele nog resterende termijnen verwacht men uit eigen middelen te kun nen voldoen. David de Jong is op 9 augustus 1898 te Amsterdam geboren. „Ik kom uit een eenvoudig, maar in zijn soort merkwaardig Amsterdams milieu vertelet hij. .„Mijn vader was een ar me Fries, de zoon van de postiljon tussen j'oure en Bolsward. Hij ves tigde zich in de hoofdstad en werd diamantbewerker. Hoewel wij zelf geen joden waren, kwam ons gezin door vaders beroep in nauw contact met een joodse arbeidersaristocratie waar een levendige belangstelling voor culturele, politieke en artistieke vraagstukken heerste. Dit werkte bij zonder inspirerend en -ormend op ontvankelijke jonge mensen en hoe wel ik er zelf niet direct bij betrok ken was, leefde ik toch intens met alles mee". Van grote invloed op de ontwikke ling van David de Jong zijn de lite raire kritieken geweest, die M. H. van Campen, destijds een eminent criticus, in het maandblad „Het jon ge leven" schreef. Hoewel een over tuigd aanhanger van het ,,1'art pour l'art", gaf Van Campen aan de schoonheidsverheerlijking een socia le en morele wending. Hij verdedigde de stelling: „Een mens, die kunstge not ondergaat, rein en diep en on vermengd wordt een beter mens en een beter mens is een sterker mens". Het betekende een morele rechtvaardiging van de behoefte tot het genieten en voortbrengen van schoonheid. Geen concessies Als gevolg van een zeer zwakke ge zondheid was voor de jeugdige David de Jong geregeld schoolbezoek on mogelijk; in de aanraking met het milieu, waarin zijn vader verkeerde, vond hij echter de eerste gelegenheid tot verbetering van zijn algemene ont wikkeling. „Daar ik veel vrije tijd had en geen analfabeet wilde worden, nam ik Vnijn opvoeding maar zelf ter hand en werd, noodgedwongen, een autodidact. Misschien dat de uiter aard verwarrende ervaringen de in- streven naar waarheid en zuiverheid in zijn werk. En als hij aan zijn pu bliek denkt, moet bij er niet met ver achting aan denken, maar zich het publiek voorstellen als „de ideale le zer". Dit is iets anders dan naar het publiek toeschrijven in de hoop op succes. Het '^etekent integendeel, dat de schrijver geen concessies moet doen om bij de lezer de ideale, dus! in het gevlei te komen". Het nut van de ivoren toren. T N ZIJN Rembrandtroman Iaat David de Jong Saskia de mees ter wijzen op diens verantwoor delijkheid tegenover de mensen, die hem de opdracht tot het schilderen van de Nachtwacht hadden gegeven. Rembrandt ant woordt dan „Maar ik ben ook verantwoordelijk tegenover me zelf. Vaak denk ik, dat ik méér mijn burgerplicht doe wanneer ik schilder zoals ik zelf vind dat nerlijke aandrang om te schrijven zo sterk hebben gemaakt. Het schrijven werd een middel om de „innerlijk) demonen" te lijf te gaan,, ze te be zweren door zwarte letters op wit pa pier. „Het verklaart misschien ook de nogal primitieve manier, waarop ik begin te werken eerst „zo maar" Maar al schrijvend en herschrijveno komt er orde in de chaos en begin de eigenlijke conceptie. Het is mis schien een omslachtige werkwijze maar het geeft meer mogelijkheden tot het vastleggen van spontane in vallen, dan wanneer je vooraf een zorgvuldig overdacht schema maakt en dat later invult. Doch dat zal wel van iemands krakter en temperament afhangen. De noodzaak om al schrij vend orde in het werk te brengen, is echter zeer opvoedend. Daarom is voor mij schrijven tevens een middel om zelftuc.' t te leren. En naarmate dat lukt, krijg je er ook steeds meer plezier in". En nu snijdt de schrijver het on derwerp aan, dat hem zwaar weegt: de houding tegenover het publiek. „Ik ben van mening dat een schrij ver een grote verantwoordelijkheid draagt tegenover zijn lezers. Hij mag ze namelijk niet voor de gek houden met andere woorden, hij moet over gemeenschapsleven en het verderfelijke van een „vlucht in de ivoren toren". Tegenwoordig ben ik er toe geneigd meer gevaren te zien in een vlucht naar de gemeenschap. Zo'n ivoren toren is van tijd tot tijd een nuttig oord van retraite voor een kunstenaar, al is het maar om bij voorbeeld rustig aan een roman over Rembrandt te kunnen werken een boek, dat men in zekere zin toch zien kan als een werk voor de gemeen schap; ik schreef het immers in op dracht van mijn litgevers en ik heb er naar gestreefd een vorm te kie zen, die de figuur van Rembrandt als mens en kunstenaar dichter kon brengen tot het gehele Nederlandse volk". Het werk kostte hem twee jaar aan voorstudie. Daarna schreef hij het in acht maanden. Een bekend kunst historicus was ar ten zeerste door ge troffen, dat David de Jong zich zo intens in de schilder heeft kunnen verplaatsen. „Dat komt omdat ik zelf schilders aanleg heb", legt de Jong uit. „Die is heel toevallig aan het licht geko men tijdens de bezetting. Het begon als tijdverdrijf, maar een bekend schilder zag iets in mijn probeersels en adviseerde: „Doorgaan, op Je eigen manier!" En dat heb ik ge daan. zonder speciale opleiding. Als ik niet schrijf, schilder ik". In de kamer hangen een paar schil derijen bekoorlijke Amsterdamse grachtjes, spontaan gedaan en soms verrassend van kleu r.Verder aqua rellen, die van een bewonderenswaar dige veelzijdigheid getuigen- Alles heeft de aantrekkelijkheid van het ongedwoneene. het natuurlijke. Als men dit werk ziet. kan men begrijpen dat David de Jong de grote Rem brandt „met schiidersoog" heeft kun nen zien als mens èn als kunste naar! Zaterdagmiddag heeft Z. H. Exc. mgr. dr. B. J Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, tijdens een besloten vergadering te Utrecht van het hoofdbestuur van het Nationaal Katholiek Thuisfront als gees telijk adviseur geïnstalleerd rector J Doesburg. Mgr. Alfrink verklaarde in zijn instal latie-toespraak, dat Nationaal Katholiek Thuisfront steeds zijn volledige aandacht heeft en dat hij volkomen overtuigd is van de belangrijke taak van Katholiek Thuisfront voor de katholieke militairen. Rector Doesburg blijft te Utrecht wo nen, waar hij zijn taak van geestelijk ad viseur bij de K.A.B. zal combineren met deze zelfde functie bij het Nationaal Ka tholiek Thuisfront. De uitgebreide taak, David de Jong antwoordt: „Ach d*e Pater J. B. van Croonen burg steeds belangrijker dan alie kunsttheorieën - als ,h??fd van het bureau van het Natio- is het kunstwerk zelf Vrneeer heh n Katholiek Thuisfront heeft vervuld, s t Kunstwerk zen. vroeger neb wordt in de toekomst overgenomen door ik vaak met vrienden gefilosofeerd een nog te benoemen functionaris.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3