De Jonge Nobele", Valkenburg en Limburg op hun best De handelsbekwaamheid van de gehuwde vrouw C RADIO PROGRAMMA zullen wapen- Westelijke Drie zendingen weer rantsoeneren Alle bedrijven werkten op volle capaciteit de Daar kwamen de schutters Drie eeuwen schuttersgilde, een feest dat duizenden lokte VONDST in 'T ZOEKLICHT D Geen vakantie voor de Vesuvius Pineau voelt meer voor embargo namens V.N. A as Het sprookje van Reinaert-dagen 1956 te Hulst De veranderingen in liet thans geldende huwelij ksgoederenrecht OVERLEG OVER MIDDEN-OOSTEN TE PARIJS Jaarverslag A.K.U. Dit jaar verdere verkleining van winstmarges MAANDAG 7 MEI 1956 PAGINA X KANOVAARDERS ONTDEKTEN EEN LIJK Geheel in stijl Pastoor Ad. Welters, patronus spiritua- I -«■^^^^"XwdTman." °P KLANTENOBLIGATIES ALBERT LIEIJN Heugen met het 300-jarig bestaan van I gehuwdr vroüw niet arieen van belang de schutterij. - SB*8 BELGISCHE EN THAILANDSE MINISTER BEZOEKEN ONS LAND Bescherming van gezin DE NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE HOGER DIVIDEND HOLLANDIA MELK TOPPUNT VAN DWAASHEID TELEVISIE GRAND PRIX DES LETTRES Hammarslijoeld terug in New York AMERIKAANSE KATOEN- OOGST Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORISSEA Bezorgdheid over de loonstijging INSCHRIJVING JAVATAB AK (Van een verslaggever VALKENBURG, zondag. Een door veie duizenden toeristen gadegeslagen optocht door Val kenburg» straten, waar mild de voorjaarszon over de liotelterrass?n gleed en het op de parkeerplaatsen vooral wemelde van Duitse en Belgische nummerborden, besloot zondagmiddag de feestelijkheden, gehouden ter gelegenheid van het driehonderd-jarig bestaan van de „Edele Nobele Agtbaere Jonge Schutterije der Stad en Vrijheid Valkeborg". Nog eenmaal voerde de Jonge Nobele", zoals de, nu driehonderd niet altijd onbewogen lentes tellende schutterij in het land aan de Geul in de wandeling heet, in een kleurige stoet vol oude, schilderachtige uniformen, de „vreemde" schutterijen die naar het zo bedrijvige Zuid-Limburgse stadje gekomen waren teneinde luister bij te zei ten aan een uiterst geslaagd bondsschutters- feest, langs een donkere, levende haag van toeristen en dagjesmensen; en wéér moet het de toeristen en de dagjesmensen opgevallen zijn hoe goed een toeristenplaats als Valkenburg achter een nauwelijks typische facjade van hotels, kabelbanen, souvenirwinkels, sprookjesbossen en speeltuinen, iets eigens heeft weten te koesteren en te bewaren. had-den vrolijk de marsen door de straten van het stadje gegalmd Vandaag, zondag, verzamelde de Jonge Nobele in Valkenburg dan een groot aan tal zusterverenigingen in de Grote Staat struikelde men in het stadje uren achter een over de keizers, de koningen, de ko ninginnen, de admiraalssteken, de goed moedige krijgers en de eretekenen, kaats ten de heuvels rondom het trompetgeschal, het tromgeroffel en de schutterscomman- do's (zèt aaf!'t gewééérrr!") met vro lijke echo's telkens weer terug, bleken De academische zitting van het Rei- naert-comité te Hulst wordt gehouden op zaterdag 19 mei 's middags om 3 uur Op deze zitting zal het woord worden ge voerd door prof. dr. L. Hoffmann uit Luxemburg over: „Renert, het werk van de Luxemburger Micheoro Rodange", prof. dr. P. de Keyser uit Gent, over „De Reinaert in de Reinaert-fabels" en prof. mr. B. Hermesdorf uit Nijmegen, over „De advocatuur in de Reinaert". Na afloop van de zitting zullen de ge nodigden door het gemeentebestuur van Hulst worden ontvangen. Voorts is er op 21 mei een Oostvlaams-Zeeuwse letter kundige dag, op 22 mei een Frans Vlaams •Zeeuwsvlaamse dag, op 23 mei een op- Onder Westervoort ontdekten zondag middag twee kanovaarders een lijk in de Gelderse IJssel. De nolitie constateerde, dat het hier een man in de leeftijd van 6065 jaar betrof, waarschijnlijk een schipper, die pas kort geleden over boord is geslagen. Er bevonden zich geen pa pieren op het lijk. ET MOCHT DAN ZIJN, dat de Jonge tussen de, door tijd en krijgsgedreun ver brokkelde muren van het slot waar, aan de voet van de Cauberg, eens de Wal- rams ongenaakbaar heersten. Daar, op de ruïne hadden de Valkenburgse Kur Kapel en de Amsterdamse Post Harmonie de eerste feestdag dan besloten met een feestconcert, en laat nog op de avond JH Nobele zaterdag, toen zij een dag vol recepties en schuttersmaaltijden be sloot met een fantastisch vuurwerk dat aan de verzamelde toeristen op de terresjes rond het Grendelplein en in de Grote Staat de gebruikelijke ah's en oh's her haaldelijk ontlokte, het mocht bovendien zijn, dat zij de toeristen vandaag verraste met een optocht die een kleurrijke her innering aan een tijd toen plaatsjes als Valkenburg nog dreven op een zeer spe ciale, eigen romantiek kennelijk zelfs de buitenlandse gasten ongemeen boeide het doet niet af aan het feit, dat de Jonge Nobele, het oude Valkenburgse schuttersgilde, nimmer als een attractie ten gerieve van de vreemdelingen werd bedoeld en dat deze oude schutterij, die op de een of andere manier nog altijd naar de tijd der oude Bokkenrijders geurt, eigenlijk alleen maar voor Valkenburg zelf bestemd is. Zo men de geschiedenis van een stadje als Valkenburg schrijven wil, zo kan men, voor wat de laatste drie eeuwen betreft, voortreffelijk terecht in de archieven van de Jonge Nobele. Daar leest men niet alléén dat, In een stadje dat voor hft overige niet van goedmoedige „vreigelaers" gespeend is, in de goede da gen van weleer de Jonge Nobele nogal krasse maatregelen nam om opgemeld „gevreigel" te voorkomen („Wie krakeelt" zeggen ergens de reglementen „zal in die Geul gesmeten wordendoch men vindt er bovendien de namen van vele bekende Valkenburgers, De échte dan, en die zijn er in Valkenburg niet zo veel Men vangt hen onder een handjevol fa milienamenJennekens, Habeth, Dor ren, Schetters, Pluymakers en Huynen, en het is een Huynen, een ras-Valkenburger, die nu als voorzitter de Jonge Nobele met liefde dirigeert en die dat daarom met zoveel liefde doet omdat hij mét de overige Valkenburgers vindt, dat een der laatste brokken oud-Valkenburg, tot nu toe vrij* wel ongerept bewaard gebleven en nog niet aangetast door de bacil der toeristen industrie, niet verloren mag gaan. Het feestprogramma was geheel in stijl: origineel en gelukkig niet overladen. Na dat, aan de vooravond van de le mei, trouw aan een euwenoude traditie, de Jonge Nobele haar medewerking verleend had aan de mei-den-planting op het Gren delplein, in de schaduw van de oude ruïne: nadat men, voorts, die dag het jubileum in meer intieme kring gevierd had met een salvo kamerschoten, een plechtige H. Mis, een welvoorzien schuttersontbijt en het koningsvogelschieten, trok zaterdag de Jonge Nobele die in haar lange geschie denis principieel zowel het feestvieren als een koele dronk nimmer ontliep, alle re gisters open. In het, feestelijk met denne- groen versierde schutterslokaal aan da Grote Staat schudde het bestuur honder den handen, verzamelde men een groot aantal felicitaties, geschenken en goede wensen in een druk bezochte, uren du rende receptie. Nadat men vervolgens tij dens een bezoek aan de gemeentegrot niet zonder plechtigheid een aantal handteke ningen tot stichting van het nageslacht in de mergelwand van het, zo befaamde gangenlabyrinth had gegrift, ontlaadde de vreugde rond het jubileum van de Jonge Nobele zich in een Breugheliaanse schut- vooral de buitenlanders onder de toe- voering van het toneelspel „Van den vos schouwers zeer onder de indruk van de Reinaerde" en op 27 mei wordt een ten- woeste baarden en dreigende bijlen tor- toonstelling van beeldende kunsten ge- sende „bielemènnekes", en vierde men opend. In september wordt een Reinaert- een bondsschuttersfeest met alle kleur, alle optocht gehouden, warmte en alle uitbundigheid waarmee men, nu eenmaal, dergelijke feesten slechts temidden der Zuidlimburgse heuvels vie ren kan. Laat nog op de avond vóór om half elf eindelijk taptoe geblazen werd, trok ken nog steeds de schutters door de stra ten en behoefde men slechts het schutters lokaal binnen te gaan, waar vrolijk nog altijd de glazen rinkelden, zo men verlegen was om wat sterke schuttersverhalen uit de goede, oude tijd. Het was alsof Valken burg zich nog even aan dat verleden en aan zijn eigen, eeuwenoude tradities had willen warmen alvorens het voor goed en voor vele zenuwslopende maanden achter een verpletterd zal worden onder de toe-, risten aller landen en men opnieuw enige Het d°or de Tweede K®"";r aa"^e moeite zal hebben, de ware Valkenbur- f"en, wetsontwerp tot opheffing van ger zoals hij wérkelijk is - met een ster- handelingsonbekwaamheid van de gehuw- ke hang naar traditie en een mateloze ™ouwbrengt verschillende belangrijke trouw voor het plekje grond waarop hij veranderingen in het thuns geldend recht geboren werd te herkennen In de eerste plaats wordt de gehuwde geboren werd -, te herkennen.... I vrouw handelingsbekwaam, d.w.z. zij kan zonder bijstand of machtiging van haar Binnenkort zal de mogelijkheid open gesteld worden om twintig Albert Heijn- klantenobligaties met een nominale waar de van 50.— per stuk in te wisselen tegen een stuk van f 1000. Beide stuk ken gevene een vaste rente van 4 pet en bovendien een winstaadeel. berekeed naar het vastgestelde dividend. Voor dit jaar wordt gerekend op (4 3) 7 pet. Momenteel worden dg klantenobliga ties verhandeld tegene een koers van circa 135. lis, feliciteert de schutterskoning J. J Deze handelingsbekwaamheid is voor de zelfde geldt voor het opzeggen van de huur. Het ontwerp eenmaal wet gewor den zal ook voor de bestaande huwe lijken gelden. Indien daaraan behoefte mocht bestaan, kunnen echtgenoten, mits tenminste drie jaar gehuwd, alsnog huwe lijksvoorwaarden maken, of de bestaande huwelijksvoorwaarden door andere ver vangen. Hiervoor is goedkeuring van de rechtbank nodig. De Belgische minister van landsverde diging, Spinoy, zal op 8 en 9 mei in Den Haag besprekingen voeren met ir. Staf. De Belgische minister zal tijdens zijn be zoek worden vergezeld door zijn kabi netschef en door kolonel Duck, chef van het secretariaat van het permanente comité der stafchefs. Vanmorgen is op Schiphol de minister van economische zaken van Thailand, vergezeld van een drietal hooggeplaatste ambtenaren aankomen. Minister Zijlstra haalde zijn ambtgenoot af. Het gezel schap zal zaterdag Werkspoor bezoeken, zondag van Zwolle uit een excursie in Oost-Nederland ondernemen, maandag het Nederlands Instituut voor de Zuivel industrie te Ede bezoeken benevens Phi lips Telecommunicatie te Huizen, waar bestellingen voor Thailand worden uitge voerd en op dinsdag a s. in Den Haag IN UDCiC 114 Ctll uivuöuvi.»»"I C cz j tersmaaltijd, gehouden in het wel bijzon- verblijven. Woensdag 9 mei wordt de der suggestieve décor van de „ridderzaal" l terugreis naar Thailand aanvaard. DINSDAG 8 MEI HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws, 8.15 Gramm. 9.00 V. d. vrouw. 9.25 Waterst. 9.30 Plechtige Bisschopswijding. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.50 Tulpenrally. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Ballroomork. 13.45 Gramm. 13.50 Gevar progr. 15.00 Schoolradio. 15.30 Symf.ork. 15.50 Gramm. 16.00 V. d. rieken. 19.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sport. 18.30 Piano. 19.00 Nws. 1910 Gramm. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gramm. 20.20 Act. 20.35 De gewone man 20.40 Conoertgebouwork. 21.45 Klankb. 22.05 Orgel. 22.25 Strijkkwart. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gramm. HILVERSUM n (298 m.). 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nws. 7.14 Gym. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening. 8.00 Nws. 8.15 Rep. int. tulpen- raliy 8.25 Gramm. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. huisvr 9.15 Gramm. 9.40 Morgenwij ding 10.00 Gramm. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Piano. 12.00 Mandoline-ens. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.35 Twee piano s. 13 00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gramm. 14.40 Schoolradio Gramm.' 1*3™^"^.'^ Caïï.' 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Piano. 18-3<> Cau®' 18.40 Dansmuz. 18.55 Paris vous parle 19.00 V d. kleuters. 19.05 Conoertgebouwork. 19.45 Filmoraatie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 De antwoordman. 22.15 Dansmuz. 22.M Gramnu 55 Caus. 23.00 Nws. en koersen. 23.15 JNew York oamngT 23.20 Agua azucarillos y aguar diente, zarzuela. 23.50-24.00 Rep. V. d. Int. tulpenrally. Engeland, BBC Home service. 330 m. 12.00 Gramm. 12,25 V. d_ af soon ^14 W*"' i4 nn Mw<5 13 10 Discussie 13.55 sport, m-vu v d schol-en! itoo Crit 1545 Gramm 1640 Caus 17 00 V. d. kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Cans 18 25 Sport. 18.30 Ork.conc. 19.00 Gevar, progr. 19.30 Recital. 20.00 Kla"*?-A°'^b m 45 progr. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Klankb. 2.245 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.08—23.13 Koersen. Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Pari. overz. 12.15 Schots ork. 13.00 Lichte 13.00 Nws. 13.10 Landb.kron. 13.15 Kamerork. 13.45 Operettemuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gramm. 16.00 Koersen. 16.02 Orgel. 16.30 Koor zang. 17.00 Nws. 17.10 Sopr. en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Jeugd en muz. 18.30 V. d sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.50 Synd. kron 20.00 Ork.conc. 20.30 Int. uitz. v. d. Rode Kruis. 21.00 Radiokron. 22.00 Nws. 22.15 Ka mermuziek. 22.50 Klavecimbel. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12 00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar muz 14.45 Gramm. 15.00 Groot symf.ork. 15.50 Gramm 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Dis cografie. 19.20 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Groot symf.ork. als zij buiten algehele gemeenschap van goederen is gehuwd. Daar het grootste deel van het Nederlandse volk in algehele gemeenschap van goederen is gehuwd (on geveer 93 procent), is tevens de vereni ging van handelingsbekwaamheid met de algehele gemeenschap geregeld. Het ont werp heeft daarbij de positie van man en vrouw geheel gelijk gemaakt. Dit blijkt met name uit de beide volgende regels. Ieder der echtgenoten is gelijke lijk bevoegd door zijn schulden de ge meenschap te verbinden, zodat beider schulden ten volle op de gemeenschap verhaalbaar zijn. En wat het bestuur (dit is het beheren en beschikken) over de goederen der gemeenschap betreft: de goederen worden bestuurd door de echt genoot, van wiens zijde die goederen in de gemeenschap zijn gevallen. De echt genoten kunnen echter anders overeen komen. De gelijkheid van man en vrouw bij I algehele gemeenschap blijkt voorts uit de aan ieder der echtgenoten toekomende be voegdheid opheffing van de gemeenschap te vorderen als daarvoor bepaalde gron den zijn. Beide echtgenoten kunnen door het doen van afstand na ontbinding van de gemeenschap (dmr de dood, door echtscheiding, door scheiding van tafel en bed of door de zojuist genoemde ophef fing) zich bevrijden van hun aansprake lijkheid in privé-vermogen voor gemeen schapschulden in de persoon van de an- dere echtgenoot ontstaan. Ter wille van de bescherming van het I gezin is voorgeschreven, dat echtgenoten ongeacht of zij in dan wel buiten alge hele gemeenschap van goederen zijn ge trouwd, bepaalde rechtshandelingen niet alleen kunnen verrichten. Zo is voor het I kopen op afbetaling de medewerking van beide echtgenoten nodig. De echtgenoot, die de gemeenschappelijke woning wil verhuren of verkopen, behoeft de toe stemming van de andere echtgenoot. Het Het bedrijf der Verzekeringsbank „De Blijkens het verslag over 1955 van Hollandia". Hollandsche Fabriek van Melkproducten en Voedingsmiddelen N.V te Vlaardingen, beliep het voordelige sal- do van de exploitatierekening 1.358.057 Nieuwe Eerste" Nederlandsehe" N.V (1.313.238), waaraan toegevoegd worden heeft zich in 1955 verder voorspoedig de inkomsten uit deelnemeingen en be- ontwikkeld. Het premie-inkomen nam. leggingen ad 163.205 (159.497). Na af- vergeleken bij 1954 toe met ƒ3.347.948 trek van afschrijvingen ad 831.546 (v j 2.809.601) en bereikte daarmede (770.619) en na reservering voor belas- een hoogte van ƒ28.863.571 (25.515.623) tingen van 350.000 (375.000). resteert Hiervan werd ƒ7.587.713 (6.773.854) aan een saldo winst van 359.717 (327.116). herverzekeraars afgestaan. Het, premie- Voorgesteld wordt een dividend uit te inkomen e.r. beliep mitsdien 21.275.858 e Vesuvius. Napels' vermaarde vul- pluim, trekt de Vesuvius slechts matig, kaan, zonder wiens silhouet geen Niet ten onrechte, want een afdaling enkel vergezicht van deze stad in de krater, terwijl deze werkt en lava écht is, is aan het einde van zijn vakan- spuwt en zich aan alle kanten vulkanische tje verschijnselen van opspringende, hete Het was een vakantie van twaalf jaren, modder, plotseling uit scheuren te voor- Lang niet mis. Twaalf jaar achtereen schijn schietende, niet minder hete stoom misten de Napoiitanen tot hun groot ver- en het afzetten van helgele zwavel, is driet de machtige rookpluim, zonder een ware sensatie, waaraan we persoon- welk fenomeen de Vesuvius op zijn beurt lijk herinneringen hebben, die nog steeds toch eigenlijk geen echte Vesuvius is. het vertellen waard zijn. Zo heet was er Maar ja, de vulkaan was ingeslapen, de bodem in de buurt van de lavastro- Twaalf jaar achtereen keken de Napoli- men dat de houten pennetjes, waarmede tanen vergeefs uit naar de rookpluim, onze schoenzolen waren vastgestikt, ver- De gidsen van de Vesuvius bestonden koolden en we dus met schoenen vrij- het. naar de bij Napels wonende seismo- wel zonder zolen (later door een gids graaf, Pater Alfano te gaan. Ze vroegen met touwtjes vastgesjord) de terugtocht hem, er voor te bidden, dat de Vesuvius naar Napels moesten maken. Kijk. derge weer ging werken en ze opnieuw een lijl^e attracties doen het! Een keer heeft behoorlijk bord spaghetti konden verdie- de Vesuvius „gerookt" in zijn vakantie, nen. Ze wilden, dat hij de bemiddeling De Napoiitanen liepen toen te hoop. Ein- van San Gennaro inriep. delijk, eindelijk zeiden ze. Pater Alfano. inmiddels overleden, heeft Ze werden evenwel deerlijk teleurge- hun natuurlijk duidelijk gemaakt, dat zo- steld. Het was een namaakrookpluim, bo- iets niet op zijn weg en evenmin in zijn ven de Vesuvius gehangen, terwille van vermogen lag. een filmopname. De burgemeester van Het was overigens een heel zonderling het stadje Resina. waaraan de vulkaan verzoek. San Gennaro. de H. Januarius, toebehoort, had hiertoe toestemming ge- de heilige van het wonder van het vloei- geven en uiteraard een flink bedrag ten baar wordende bloed, is door de Napoli- behoeve van de gemeentekas getoucheerd, tanen altijd aangeroepen, als de Vesuvius Het was een valse „pennacchio". zo- kwaadaardig werd en ze een uitbarsting als de Napoiitanen de rookpluim noemen. vreesdenNiet lang zal het meer duren, of ze Dat de Vesuvius niet langer vakantie kunnen weder het oude liedje zingen met meer heeft, houdt nog volstrekt niet in, het refrein: O pennachio, 'o pennachio,, dat er uitbarstingen te vrezen zullen zijn. 'coppa 'o Vesuvio. Alleen echter al het feit, dat hij weer Intussen, volgens prof. Imbó, directeur werkt is voor de Napoiitanen uiterst be- van het Osservatorio Vesuviano, zal het langrijk Het is nog niet zover en wanneer pas in het najaar zijn. dat de Vesuvius het precies gaat gebeuren, kunnen de des- de eerste tekenen van wederopleving zal kundigen niet zeggen, maar er zal dan geven. In 1957 zal hij zich dan met een opnieuw een rookpluim zich tegen de he- rookpluim sieren. mei aftekenen en Napels zal weer Napels, Over een mogelijke uitbarsting laat de de Vesuvius de Vesuvius zijn. De toeris- professor zich niet uit. Van één ding is ten zullen evenals voor de oorlog toe- hij zeker, de Vesuvius is nog lang geen stromen. Nu, in de vakantie en zonder uitgewerkte vulkaan. De ministers van buitenlandse zaken van de drie Westelijke grote mogend- beden hebben gisteren, in aansluiting op de Nato-vergadering, te Parijs beraadslaagd over de situatie in het Midden-Oosten. Zij zijn daarbij over eengekomen om hun systeem van „rantsoenering" van wapenleveranties aan de landen van het Middrn-Oosten voortaan weer op dezelfde voet toe te passen als in 1950 werd besloten. Sinds in de afgelopen winter door de communisten wapens naar de Arabische staten zijn verscheept, heeft dit systeem eigenlijk niet meer gefunctioneerd. Minister Pineau, die dil na afloop van de conferentie tegenover de pers verklaarde, deelde verder mee, dat men het er over eens was, dat het algemene vraagstuk van het Midden-Oosten binnen het kader van de Veiligheidsraad van de V. N. dient te worden opgelost. Hij verklaarde overigens, dat naar zijn mening de beperking van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten eveneens een vraagstuk was, dat eigenlijk aan de Veiligheidsraad diende te worden toevertrouwd keren van iVt (7) pet. M ER KWAARDIGE WERELDRECORDS KRO- 9 30 Rep. plechtige bisschopswijding Z. Hoo'gw. Êxc. mgr. Martinus Jansen, bisschop van Rotterdam. NTS: 20.0020.15 Journ. en weerber. 20.15— 22.05 Filmpro gr. lopen öpïe handêrTJén km. per uur sloelziftenop een koord 50uuren5min huilen:4uuraan eén stuk achterwaarts hollen 20km in2uuren36min spreken 127 uuraan cÊD stuk sekonden scheren en: 233uur schilderen: schappen in 60 uur planos met korterustpauze's) (18.714,769). Het bedrag van de ten laste van het I boekjaar gekomen schaden bedroeg f 15.954.960 (14.253 055). Herverzekeraars deelden daarin met een bedrag van ƒ4.327.986 (4.704.317) Het schadeverloop was. behoudens en kele grotere schaden van bijzonder karak ter. over het geheel genomen bevredi gend. Het totaal van de beleggingen bedraagt ƒ30.685.714 (26.012.615). De toeneming, groot 4.673.099 is voor een bedrag van 1.500.000 toe te schrijven aan de ver groting van het geplaatste en volgestorte kapitaal der maatschappij van 1.000.000 tot 2.500.000. Va de winst ad 1.407.221 (1.587.593) werd 836.988 voor belastingen, bijzon dere voorzieningen en diverse doeleinden gereserveerd. Het dividend is bepaald op 9 pet. over het tot ƒ2.500.000 verhoogde kapitaal (v.j. 18 pet over 1900.000) De vrije reserves stegen tot 8.000.000. Ka pitaal en vrije reserves tezamen vor mende de extra-waarborgen, aanwezig boven de veilig berekende technische reserves tot een bedrag van 19.879.320. I beliepen 10.500.000 (8.500.000) De „Grand Prix national des lettres", ter waarde van ongeveer 5000 gulden, is vrijdag toegekend aan Alexandre Arnoux. van de Acedemie Goncourt. Deze prijs, thans voor de zesde maal toegekend, wordt verleend aan een Franse schrijver, „die door zijn gehele werk bij draagt tot de luister van de Franse let terkunde". Met deze laatste uitspraak gaf hij steun aan de suggestie, die door de beide Sov jet-leiders op hun persconferentie in Londen gedaan is om een internationaal embargo af te kondigen voor zulke wa penleveranties. Pineau verklaarde, dat hij ieder voorstel van de Veiligheidsraad om zulk een embargo in te stellen, zou steunen. Deze opvatting verschilt scherp van de opinie, die Groot-Brittannië tot nu toe heeft verdedigd. Groot Brittannië heeff immers verdragen met Jordanië en met Irak om deze landen van wapens te voorzien. De beslissing, die hij tezamen met zijn beide andere collega's genomen had om de wapenleveranties weer op dezelfde voet als in 1950 aan beperkingen te on derwerpen, noemde Pineau een maatre gel, die „beter dan niets" is. De Franse minister verklaarde voorts, dat de driemogendhedenverklarlng van 1950 krachtens welke de drie westelij ke mogenheden zich akkoord verklaar den om hun wapenleveranties zodanig te coördineren, dat een evenwicht tussen Israel en de Arabische staten gehand haafd bleef door de gebeurtenissen achterhaald was. Inmiddels is de secretaris-generaal van de V.N., de heer Dag Hammerskjoeld, slaagd onvoorwaardelijke toezeggingen van de betrokken staten te krijgen om het vuren te staken. In een formele verklaring, die hü op het vliegveld aflegde, zeide Hammars- kjoeld: „De taak, die ik zojuist vol bracht heb. is uniek geweest in de ont wikkelingsgang van de V.N. Anderen zullen de resultaten dienen te beoorde len en slechts de toekomst zal leren wat, dank zij de goede wil van de be trokken regeringen, hieruit kan voort komen. „Doch ik wil er de nadruk op leggen, dat deze missie, die ik volbracht heb, bewezen heeft, dat de V.N. recht streeks hulp kunnen bieden aan rege ringen, die de orde wensen te herstellen en de vrede te handhaven, hulp, niet door hun wil op te leggen doch door de punten waarop overeenstemming tus sen de partijen die in conflict zijn mo gelijk is en door aan de betrokken re geringen een vast punt te verschaffen van waar zij verder kunnen werken". In de loop van deze week zal de heer gisteren van zijn vredesmissie in het Mid den-Oosten in New York teruggekeerd De secretaris-generaal werd op het vlieg veld Idlewild ontvangen door een groep JU, diplomaten, die hem levendig geluk wens- gammarsjcjoeld verslag uitbrengen aan ten met het sue. van zijn reis. Zoals men Hammarskjoeia versiag u weet, is de secretaris-generaal er in ge-I de Veiligheidsraad. Het slot-ontkorrellngsrapport van het seizoen 1955/56. uitgegeven door het bu reau voor de statistiek van het Ameri kaanse departement van handel luidt als volgt: Slotginoinigs Slobginnin-gs in running bales in balen van (in 1000en) 5001b (in 1000en) 1955 14.542 14.721 1954 13.601 13.679 1953 16.317 16.465 1952 14.955 15.139 1951 15.076 15.148 1950 9.908 10.012 1949 15.909 16.128 Reeds geruimte tijd geleden heeft de A.K.U. haar winstcijfers over het jaar 1955 en daarna haar winstcijfers over het eerste kwartaal 1956 gepubliceerd. Thans is het "jaarverslag over 1955 verschenen. Hieraan ontlenen wij het volgende: In dien men de bijzondere baten en lasten en hun invloed op het bedrag van de ven nootschapsbelasting buiten beschouwing laat 'bedraagt de nettowinst ov. 1955 29 (v.j ƒ30) miljoen. De omzet van onze bedrijven is in 1955 verder toegenomen tot 209,7 (192,1) miljoen, hetgeen ruim 9 pet. hoger is dan in 1954. De belangrijk ste factor bij deze stijging vormde de groeiende afzet van de Emkalon-garens. Het resultaat van de bedrijven is, over eenkomstig de om. in het vorige jaar verslag uitgesproken verwachting, bij dat van 1954 achtergebleven. Inderdaad ver minderden onze winstmarges voor een aantal produkten en deze invloed konden wij slechts ten dele door een vergroting van de omgezette hoeveelheden compen- 1 seren De gemiddelde opbrengsten lagen voor 'enkele van de Zangrijkste artike len beneden die van 1954. Indien wl] bovenvermelde stijging van de omgezette hoeveelheden niet hadden kunnen berei ken, zou in 1955 als gevolg van deze da ling onze totale omzet naarwaarde 3 4 pet. lager zijn geweest dan in urn. Wat de kosten betreft. d,ed®n A®floons- verhogingen van 1954. die de bedrijfswinst van dat jaar slechts ten dele beïnvloedden. Voord? 23.15 Orgel. 23.50 Progr.overz. 23.55- 34.00 Nws. NDR/WDR, 309 m. ork conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc 12.00'OrK.com.. 20 pjJjjo 17.45 Jf00 °rA l9 00 Nws. 19.15 Vrolijke muz. 20 30 Hoorspel 21 15 Gramm. 21.45 Nws. 23.40 Ork- M Nws. 0.10 1.00 Gevar. muz. FrankrUk, Nationaal programma, 817 m. 19 sn Ork conc 13-00 Nws. 13.55 Gramm. 14.00 Nws l4 W Recital^ SwB K?me™uT'2M5 Gramm. 23.15 Idem. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 481 m. 13.00 Lichte muz. 12-30 Weer. 12.34 Filmmuz. 5) Waar is mevrouw Sussex nu? vroeg hij, toen George Sussex ophield. Ze is nog steeds op haar kamer. Ik zou u aanraden, haar naar een hotel in de stad te sturen, want het is niet goed voor een vrouw, hier in dit huis te blijven. De andere knikte. Dat heb ik ook reeds gedact... maar eh... ik dacht, dat u haar getuigenis mis schien nodig zou hebben. Cordan schokschouderde. Nee. Misschien later., om uw eigen getuigenis te bevestigen, voor zover dit mogelijk is. George Sussex bloosde onder deze woor den. Hij begreep heel goed, dat hij onder verdenking zou komen. Toch poogde hij vriendelijk te zijn. Wilt u misschien niet liever bene' den komen.. Daar is nog een klein zit kamertje open.. U begrijpt. Ja, ik heb gehoord., van het onge- luk, dat u deze morgen getroffen heeft. Ze gingen samen naar beneden- In het kleine salonnetje waar het duf rook, nam George Sussex plaats op een stoel. Cordan bleef rechtop staan en wreef zich peinzend over de kin. De beide agenten en de bedienden wa ren in de vestibule blijven staan. Ik moet u een vraag stellen, mijnheer Sussex, begon de inspecteur. Is u er ze ker van dat het lijk met het mes in do borst niet dat van uw zoon was? Sussex knikte beslist. Ja, inspecteur, daaromtrent is-geen twijfel mogelijk. Het eerste lijk was dat van Elza Sussex en het tweede dat van mijn zoon zoals u zelf hebt kunnen vast- stellen. Droomde u met., u begrijpt, u kwam waarschijnlijk uit uw eerste slaap., u kunt zich vergist hebben.. Neen, ik had nog met geslapen, u begrijpt, na zo'n dag.. Ik was klaar wak ker. Hoe laat was het toen ongeveer?__ Het zal zowat tien minuten over een geweest zijn, want ik had het nog horen slaan, enige tijd tevoren. Wanneer hebt u uw kamer verlaten, ik bedoel, is u direct opgestaan, toen hel gillen begon? Neen., want eerst hoorde ik een gegorgel, en ik heb enige ogenblikken lig gen luisteren, om te trachten het geluid thuis te brengen. Hoe lang duurde dat ongeveer? Enkele seconden maar, want direct daarop begon het gillen en toen was er geen twijfel meer mogelijk., ik ben toen ook direct opgestaan. Sliep uw vrouw toen reeds? Neen, want ik had haar enkele ogen blikken tevoren nog gezegd, dat ze haar juwelen zou moeten verkopen, om in ons levensonderhoud te voorzien in de eerste dagen. Nu moet ik u enkele vragen stellen, die u misschien pijnlijk zullen vallen, maar ze zijn beslist noodzakelijk. George Sussex glimlachte weemoedig. Ik vermoed, dat me in de eerste da gen heel wat pijnlijke vragen gesteld wor den. Dus, gaat u maar uw gang. Goed.. Welke familiebetrekkingen bestonden er tussen, laten we zeggen het eerste slachtoffer, mejuffrouw Elza Sus sex dus, en u? Ze was de dochter van mijn broer. Haar moeder stierf bij haar geboorte... Haar vader overleed aan longontsteking, toen ze tien jaren telde. Dus een wees? Ja. Zodat ze dus in zekere zin van u afhing? Ja, maar niet financiëel. Haar va der was immers rijk, toen hij stierf.. En in de loop der jaren heeft ze niet eens het tiende der rente kunnen opmaken. Zat haar fortuin ook in uw fabriek? Neen, ik heb er altijd een hekel aan gehad, een deelgenoot te hebben, zelfs indien het de dochter van mijn broer was Dus is... Ja, haar fortuin is niet verminderd. Ze is nog even rijk als vroeger. Cordan onderbrak zijn eentonige wan deling door het kleine kamertje. Hij floot zachtjes tussen de tanden. Sussex sloeg hem scherp gade. Hij barstte uit in een zenuwachtige lach. Dat laadt verdenking op me, niet waar? lachte hij schamper Cordan keek hem peinzend aan. Wat wilt u zeggen? Omdat ik immers haar erfgenaam zal worden. Cordan sprak zijn volgende woorden langzaam uit: Als ze gestorven is. Maar ik heb haar lijk gezien.. Zolang het gerecht haar lijk niet zie is ze niet gestorven en kunt u dus erven.i De halsspieren van George Sussex zwol- len °P- J 4. J Laat ik zeggen, inspecteur, dat deze verdenking onzinnig is, want het was met eens nodig, mijn nicht te vermoorden om in het bezit van haar fortuin te komen, daar zij het mij uit vrije wil had aange boden, om de fabriek te redden. Cordan merkte kalm op: Laat ik er uw aandacht op vestigen, dat niet ik, maar uzelf die verdenking geopperd hebt. Natuurlijk, maar dat neemt toch niet weg, dat u ze in uw hart reeds ge vormd had? Cordan glimlachte vaag. Laat ik u zeggen, mijnheer Sussex, dat ik er in de verste verte niet aan denk, u te beschuldigen.. De andere keek verwonderd op. Maar., de omstandigheden.. Juist de omstandigheden overtuigen me van uw onschuld, want u weet maar al te goed, dat in dergelijke gevallen de ver denking gewoonlijk op de eerste belang hebbende valt. Sussex beet zich op de lippen. De inspecteur begon weer heen en weer te lopen. Laten we op de zaak terugkomen zonder voor het ogenblik op de oorza ken en gevolgen verder In te gaan. Weet u absoluut zeker, dat er niemand in de kamer was, toen u haar betrad? Ja, er staan niet veel meubels in de kamer. Het bed is te laag, dan dat ie mand er zich onder zou kunnen verber gen en er zijn geen jaloezieën of derge lijke dingen, waarachter een persoon zich aan het gezicht kan onttrekken. Er staat toch een kast? Zeker, maar het zal u gemakkelijk vallen, te onderzoeken, of iemand zich er in verborgen heeft. In dat geval zul len er wel sporen zijn. Cordan knikte. Voor zover ik heb kunnen nagaan, is er maar één deur en twee vensters waarvan er een geopend was, toen u bin nentrad. Ja., zo is het. Zijn er geen verborgen deuren? Neen, dit huis is nog niet zo heel oudheeft zelfs geen spooklegende, spotte Sussex. Cordan scheen zijn spot niet begrepen te hebben. Hij schudde het hoofd. Was uw zoon op zijn kamer, toen u voor de eerste maal zijn deur voortbij- ging? Dat kan ik niet zeggen.. Ik was te opgewonden om er op te letten. (Wordt vervolgd) zich in 1955 ten volle gelden. De in 1955 op sommige punten bereikte verhoogde produktivlteit kon hiertegen slechts een beperkt tegenwicht bieden. Zoals de omstandigheden zich thans la ten aanzien, verwachten wij in het lopen de jaar onze produktie-capaciteit ten volle te kunnen benutten en een bevredigende winst te behalen. Er moet natuurlijk re kening mee worden gehouden, dat, mede door de recente ontwikkeling op het ge bied der lonen, onze winstmarges een verdere verkleining zullen ondergaan, die naar wi) verwachten slechts gedeeltelijk door grotere omzetten zal kunnen wor den gecompenseerd. De omstandigheid dat de spanning op de arbeidsmarkt de tendens tot verhoging van lonen en verbetering van arbeids voorwaarden in belangrijke mate heeft versterkt, vervult ons met bezorgdheid, in het bijzonder wanneer wij de finan ciële consequenties van de in de toekomst te yerwachten verbetering der wettelijke sociale voorzieningen en va>n de huurver hoging, die noodzakelijkerwijs moest ko men, mede in de overweging betrekken. In het bijzonder een onderneming als de onze, die in 1955 cica twee derde van haar produktie in het buit nland afzette en wier binnenlandse afnemers op hun beurt weer een groot deel van hun pro dukten moeten exporteren, wordt tot deze voorzichtigheid dagelijks gemaand. De inschrijving op 25 mei te Rotterdam van 5085 pakken Javatabak omvat1250 pakken GM/Besoeki, 217 pakken Nang- kaan, 212 pakken Biting, 58 pakken Salak, 135 pakken DB. 988 pakken G/Besoeki/Z, 341 pakken G/Besoeki. 181 pakken Nang- kaan/HK/Z, 100 pakken Nangkaan/HK, 564 pakken Biting/HK. 486 pakken Sa- lak/HK, 8 pakken APK. 264 pakken H/ Besoeki, 250 pakken GRS, 8 pakken BP. 25 pakken SA/GRS. Voorts 250 pakken Java E/Besoeki/ no/1955/KK. Het gehele aanbod zal be staan uit 5335 pakken Java-tabak. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van 't schip vermeld. Argentinië: s.s. „Al cantara" (10 mei), Australië: s.s. „Hima laya" (7 mei), Brazilië: s.s. „Alcantara" (10 mei), Brits-O.-Afrika: s.s. „Jean La borde" (12 mei), Canada: s.s. „Maasdam" (12 mei), Chili: via New York (10 mei), Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (10 mei), Ned, Nw. Guinea: m.s. .Celebes" (7 mei), s.s. „Pelens" (10 mei), Nieuw Zeeland: via Engeland (12 mei), Unie van Z.-Afrik» en Z.W.-Afrika ms „Pretoria Castle" (If mei). Inlichtingen betreffende de verzen, dingsdata van postpakketten geven do postkantoren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4