Oranje-Zwartdames hadden aan temperamentvol kwartier genoeg Larens positie is zeer stevig door zege op HTCC-heren Belgen en Italianen in de eerste rijen van Ardense weekend IA: YSV en Xerxes stelden hun plaatsen vrijwel ve ilig IB: Leeuwarden wisselde weer met Helmond en Blauw Wit Atleten hadden stralende RAC-dag Tulpen-Rally op pad van avontuur ALO-er Coenen brak nationaal record 300 meter jongens IC: Fortuna nu weer vlak bij Tubantia Westelijk hockey verloor een titel-traditie De Bruyne en Van Genecliten wonnen, Van Est solide, Wagtmans actief RBC en Go Ahead vielen af MAANDAG 7 MEI 1956 PAGINA 6 AMATEUR-VOETBAL Velox had een off-day, Robur verloor ook TSC en RFC lachten weer HECHT VERSLAGEN Wagtmans wel actief De uitslagen Ruyter in Helmond ZATERDAG-VOETBAL CRICKET IN ENGELAND Kocli won in Tilburg Acht van Bolsward Xerxes' grote dag RBC van de kook Her mes met 10 man V en L-succes In Zaandam Wereldrecords Landy geklopt NOORDWIJK, zondag. In de loop van zondagmorgen zijn, on der zeer gunstige weersomstandigheden, de deelnemers aan de 8e Tulpen-rally gestart, onderscheidenlijk in Noordwijk, Hamburg, Müenchen, Parijs, Brussel, Mi laan en Bern; de groep Londen was reeds zatedagavond de tocht begonnen. Zij al len zullen zich over aanlooproutes, waar van de lengte varieert van 750 tot ruim 1000 kilometer, naar het concentratie punt Champagnole in de Franse Jura begeven, waar het gemeenschappelijk traject begint dat in twee stukken is verdeeld van Champagnole naar Mona co, een afstand van 805 kilometer, en van Monaco naar Noordwijk aan Zee, 1600 kilometer. In totaal is deze ge meenschappelijke route dus 2415 kilome ter lang. De centrale organisatiepost van de RAC west te Noordwijk kon zondagmor gen mededelen dat er, van de oorspron kelijk ingeschreven 223 deelnemers, slechts drie verstek hadden laten gaan: twee Nederlandse ploegen en een Noors team. Te Noordwijk, waar enkele hon- Lnren in de aanval op hel 11. T. C. C.-doel, waarbij de Gooise aanvaller Bleekemolen behoedzaam over de gevallen Eindhovense keeper Verbeeten heenstapt; overigens is het H.T.C.C.-doel goed afgeschermd. (Van onze hockey-medcwerker) De traditie is gebroken. Voor het eerst in de Nederlandse hockey-historie is de westelijke dames-kampioen er niet in geslaagd ook de landstitel te veroveren. Feest in Eindhoven bij de Oranje Zwart-dames. die de westelijke hegemonie met een temperamentvol eerste kwartiertje aan stukken sloegen. In die periode kwamen de B.D.H.C.-dames er eenvoudig niet aan te pas. De Eindhovense vleugelspeelsters vlogen de Bloemendaalse verdedigsters met een overrompelende snelheid voorbij en eer er tien minuten verstreken waren, leidde Oranje Zwart met 2—0: goals van de dames Van der Werff en Van Straten, waarvan de laatste treffer in ieder geval door mej. Jurissen, onze nationale doelverdedigster, voorkomen had moeten worden. Daarna werd het overwicht van een zich herstellend B.D.H.C. beloond met een fraai tegenpunt van middenvoor mej. Dekker. Laren is er intussen in geslaagd de H.T.C.C.-heren in de kampioenscompetitie een 20 nederlaag op eigen terrein aan te meten, waardoor de positie van de westelijke kampioenen wel heel stevig is geworden. District West (zonder spelers van Laren) sloeg in Veendam het Noordelijk elftal (zonder Meppélaren) met 70! Niets dan lof voor de verdediging van de noordelijken, die kennis maakten met een eindelijk op schot zijnde (bijna) nationale aanvalslinie. Na het zuidelijk kwartiertje in de da mes-kampioenswedstrijd te Eindhoven was het met het overwicht der Oranje Zwart-ploeg gedaan. Betere techniek en een zuiverder spel-uitvoering van de B.D.H.C.-meisjes wonnen het van zuide lijk tempo en temperament, maar... dat Een zware off-day voor Velox in de le klasse A van het Amateur voetbal. En bij de onbegrijpelijk zware 6-3 nederlaag die de Utrechtse favorieten bij hekken sluiter De Spartaan leden, kon R.F.C. alleen maar lachen. In de staart ontdeed Gouda zich nu ook van de vóórlaatste plaats, ten koste van West Frisia. dat daardoor dubbel slachtoffer werd. C.V.V. klopte Rapiditas en H.R.C. profiteerde van het '6it dat V.C.S. geen kampioenskansen meer heeft. Hengelo is in de le klas B op nieuw met W.V.C. gelijk gekomen: de Twentse titel-jagers maakten tegen W.V.V. geen fout. Robur et Velocitas daarentegen wèl: de Apeldoorners leden thuis tegen W.A.V.V. een even zware neder laag als in eerste instantie en zij moeten nu wel als uitgeschakeld worden beschouwd. Sneek verloor wéér van Quick '20 en verspeelde daarmee ook zijn theoretische kansje, Zwaagwesteinde klopte Achilles en de hekkensluiters deel den. Ofschoon de wedstriia T.S.C.- Brabantia werd uitgesteld, had T.S.C. in de le klasse C toch een goede dag, omdatMaurits en V.S.V. '34 beide verloren: de Lut- teradenaren bij Alliance en Val- kenswaarders bij Almania, zodat men In feite in Oosterhout toch weer twee winstpunten boekte. De overwinning van Roermond op hekkesluiter Schijndel heeft, gevoegd bij het succes van Alma nia, tot gevolg dat de strijd om de twee laatste plaatsen nu beperkt is tot Schijndel, Almania en V.V.H. '16, dat door de nederlaag tegen Kimbria naar de voorlaatste plaats afzakte. EERSTE KLASSE A R F.C20 27 43—29 C.V. V19 23 28—19 Velox 19 23 40—31 D.W. V20 23 38—34 H.R.C19 21 43—36 V.S.C. 20 21 29—29 Rapiditas 18 18 2727 U.V.V19 17 40—39 Gouda 20 17 19—31 Quick 19 16 2226 West Frisida21 16 3248 De Spartaan 20 12 2537 betere hockey bracht na het éne tegen punt toch geen goals meer. Wat mej. Heering en haar medespeelsters ook pro beerden, de gelijkmaker blééf uit. En toen het eindsignaal had geklonken over stroomden de supporters het veld en werd het kampioens-elftal hartelijk gehuldigd. De eindstand van de, halve kampioens competitie der dames luidt: Oranje Zwart'3 3 0 0 6 10—1 B.D.H.C. 3 2 0 1 4 6—2 Zwolle 3 1 0 2 2 2—6 Groningen 3 0 0 3 0 1—10 Zonder de ploeg erdoor te versterken, had Laren enkele wjjzigingen aange bracht in zijn opstelling, terwijl H.T.C.C. het effectvolle veld opkwam zonder zijn middenvoor Jos Brouwers (een gemis!). De gevreesde aanval van de EindJhovena- ren viel tegen, de gebroeders Marres backten bovendien solide. Loggere begon zeer gereserveerd, maar kwam later goed los, de rest van de Larense ploeg was ech ter niet geweldig (behalve Peter Vorfeld. die individueel fantastische dingen doet). Voldoende energiek evenwel, om H.T.C.C. iii technisch en tactisch opzicht te over troeven en een 20 overwinning te be halen. Enkele minuten voor rust sloot Jan Willem van Erven Dorens een duidelijk overwicht der gasten af met een har de kogel uit een door Peter Vorfeld knap Ke" nomen vrije slag, die eerst tegen de staander ketste. Na de thee was H.T.C.C. geruime tijd in de aanval. Het teek er op dat de Larense man nen moe waren gewor den en vooral in het rechterveld kregen de Eindhovenaren meer bewegingsvrijheid. Maar VORFELD, toch onvoldoende, om knap.... te kunnen scoren, al bood doelman Gouka (door riskant uitlo pen) daar wel gelegenheid toe. Toen ein delijk ook captain Loggere mee ten aan val trok, kwam de beslissing. Met een krachtige backhand-slag passeerde hij doelman Verbeeten voor de tweede maal en deze voorsprong gaf Laren niet meer prijs. De stand in de kampioenscompetitie der heren luidt nu; Laren 3 3 0 D.K.S3 2 0 H.T.C.C3 10 Meppel 3 0 C A.s. donderdag worden D.K S. en LarenMeppel gespeeld. Op een voor hockey te ongelijk veld in Veendam heeft het Westelijk team met maar liefst 0 gewonnen. In beide elf tallen ontbraken de spelers van de kam- pioens-clubs. Zoals te verwachten, was West over alle linies veel en veel ster ker. Noord had goede backs en een prima keeper, die de dubbele cijfers voorkwa men. Voor de rust kon alleen Henk Bou- man scoren, maar daarna brak de doel- punten-bui los. Twee treffers van Hoog- hiemstra en van Bonman, Van Beaumont en Terlingen ieder nog een. 7—1 3—3 3- 2—8 derden toeschouwers bij Huis ter Duin het vertrek gade sloegen in de stralende zonneschijn, werden de deelnemers weg- gevlagd door de heren mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Sloten, secretaris van de KNAC, ir. J. Kniphorst. voorzit ter van de sportcommissie en T. Kolft, lid van die commissie. Als eersten ver trokken TakNiemoller, de winnaars van verleden jaar, die ongetwijfeld ook ditmaal met hun Mercedes 300 S.L. een serieuze worp naar de zege zullen doen. Met korte tussenpozen volgden de andere ploegen, een zeer gemengd gezelschap, waarin zeven nationaliteiten waren ver tegenwoordigd. Hierbij bevonden zich tal van bekende Rallyrijders en rijdsters: Koks—Gorris. Jetten—Van Noordwijk. MartensEerligh, KreiselPerk. Grounds —Johnson, Banks,—Utley en Klaas Ba- rendrechtVerbeek, om er slechts enkele te noemen bij de heren. En bij de dames o.m. Joy Cooke. Nancy Mitchell en Greta Molander. die alle drie even serieuze kan didaten zijn voor de Coupe des Dames. De Europese kampioen halfzwaargewicht de Duitser Gerhard Hecht, heeft in een gevecht te Berlijn verloren van de Engels man Peter Bates, door interventie van de scheidsrechter in de vijfde ronde. (Speciale berichtgeving) LUIK, zaterdag-zondag. Het befaamde tweedaagse Ardense wieier-weekeinde is in een volledige Bel gische triomf geëindigd. Fred de Bruyne won zondag in een zeven-mans-groep van louter Belgen de eindspurt op Van Genechten met wie hij in de laatste kilo meters een voorsprong van ruim I minuut had genomen in Luik-Bastenaken- Luik nadat zaterdag deze Richard van Genechten reeds de eveneens door Bel gische overmacht beheerste Waalse Pijl op zijn naam had geschreven. Van de Nederlanders was wéér Wim van Est de beste man met een 10e plaats in Luik- Bastenaken-Luik, terwijl Woutje Wagtmans zaterdag 22e en zondag 29e werd en Van de Brekel 52e c.q. 28e. In de eerste klasse A is de promotie- en degradatiekwestic nu vrijwel beklonken. Xerxes had daarin het meest de hand. De Rotterdamse Zebra's legden thuis tegen Go Ahead nu wèl op de volle buit beslag, verzekerden daardoor zichzelf van een vrijwel niet meer aan te tasten plaats in de nieuwe Eerste klas (en bij die nieuwe formatie mag men dat wel een promotie noemen), terwijl Go Ahead door zijn nederlaag zijn kansen tot een weinig reëel minimum zag krimpen. En doordat ook VSV een allerduidelijkste overwinning op de Enschedese Boys behaalde, werd de situatie rond de streep heel wat duidelijker. AGOW stelde zich ten koste van PEC eveneens vrijwel in veiligheid en dito DWS, dat het bovendien wel heel spec taculair deed door koploper RCH tot een thuis-nederlaag te dwingen. Merkwaardig genoeg werd RCH tóch (nl door de nederlaag vanGo Ahead) officieel zeker van een plaats in de nieuwe Eerste klasse! Onder de streep hebben nu praktisch gesproken alleen NEC en Veendam nog een kansje om een van de vijf huidige kopploegen te verdringen. Veendam was vrij, maar de Nijmegers vochten tegen Heerenveen voor hun kans sprekend genoeg! Daarentegen kan RBC, nu de Roo sendalers in de return bij De Valk niet eens hun thuisdraw konden herhalen, nu wel naar zün kansen fluiten; de oranje-hemden zullen het in de tweede klas moeten doen (wat Van PEC inmiddels definitief werd). H.T.C.C.— Wagtmans zat met de Belg Close en de Italianen Masocco en Gervaconi in de eerste ontsnappingspoging van de Waalse Pijl waarbij later de Italianen Ranucci en Coletto de Belgen Ockers en Vlayen de Brit Pusey en ook Jan Nolten zien aansloten. In de felle strijd tussen vluch telingen en peloton vielen Wagtmans en Nolten af en druppelsgewijs kwamen er meer Belgen naar vo:~n, waa zich een ware Belgisch-Italiaar.so -rlog ontwik kelde. Lange tijd lage- Ranucci en Colet to met voorsprong vooruit, maar tegen de enorme solo vrn de Bete Richard van Genechten was geen an beiden opgewas sen. Ranucci wist het tot de sprint uit te houden en moest toen ook bukken. Colet to viel terug in het peloton waarvan Vlayen de spurt won. De hitte maakte in Luik-Bastenaken- Luik de strijd minder fel en daardoor kreeg het peloton een achterstand van 5 minuten op de Italianen Fabri, Giudici en Zuconelli en de Belgen Rondele en Wyck- standt. die deze voorsprong echter met konden behouden. Wagtmans_ trachtte naar de vluchtelingen toe te springen, haalde hen inderdaad in maar riep daarmee de strijdlust in het peloton wakker en op 50 km. van de finish lag de hele groep teieen. Samen zetten toen De Bruvp Van Genechten de beslissende demarrage in. waarbij de De Bruyne de sprint won. Wagtmans zakte in dat peloton naar de middenmoot weg. De uitslag van de Waalse Pijl luidde: 1 Van Genechten (België) de 221 km. 6 uur 3 min. 5 sec., 2 Rannucci (It.) op 2 lengten 3 Vlayen (Belg. 6,04,15, kers (Belg). 5 Planckaert (Belg.) 6 baut (Belg.), 7 Rosseel (Belg.). 8 Aucquier iBelg.)9 De Borre Belg.). 10 Cerarm (BelgJ 11 Coletto (It.), 12 Brankart (Belg.). Mulder (Belg.), 14 Forestier (Frankr.), cv (Belg.). 16 Schmitz (Lux.), 17 (Belg.). 18 Van Dorp (Belg). 19 'Belg.). 20 Quentin (Frankrijk). 22 o a. Wout Wagtmans (Ned.) 6.04,37, Brekel (Ned.) 6.18.05, 60 Van (Ned.) 6.33.20, 63 Nolten (Ned.) verschenen. Hoewel er vele ontsnappingspogin gen werden ondernomen, vormde zioh tenslotte ee kopgroep van 14 man.. Van Houwelingen zegevierde in de sprint. De uitslag luidde: 1 Van Houwelingen (Sas- senheim) 5 uur 50 min., 2 Groot (Beverwijk) z.t.3 De Stoete (Amsterdam) z.t.. 4 Teunisse (Utrecht), 5 Gelderman (Beverwijk), 6 Niesten (Amsterdam) z.t. 7 Oink (Hengelo) z.t., 8 Pronk (Warmenhuizen) z.t., 9 De Jager (Hoog- Blokker) z.t. De „Ronde der Kampioenen", een wegwed strijd over 100 km. voor amateurs en onaf- hankelijken te Helmond is onder ideale weersomstandigheden gewonnen door Ruyter uit Beverwijk: halverwege de wedstrijd nam een groep van acht renners, ond.wir Ruyter en de Eindhovenaar Van Griensven een ronde voorsprong en enkele kilometers daarna nam Ruyter nog een kwart ronde. De uitslag luidde: 1 Ruyter (Beverwijk) 2 uur 29 min. 2 sec., 2 Van Griensven op 28 sec., 3 Pauw (Utrecht) op 1 min 2 sec.. 4 Muil wijk (Rotterdam) z.t., 5 Van der Linden (Hel mond) z.t.. 6 Geerts (Bredaz.t., 7 Damen (Lieshout) z.t., 8 Wordrager (Eindhoven) z. t., 9 Van der Brand (Schijndel) z.t., 10 Verhoef (Rotterdam) op 2.02. 3e klasse A: RWHRijnsburgse Boys 22. HBSS—SSS 2—2, Quick Boys—Excelsior P 4—3, DOTO—CSVD 2—2. 3e klasse B: ZwaluwenMonster 14, Kozak ken BoysRCL 10, VVGZScheveningen/ Holland Sport 21, ARCGood Luck 32. 4e klasse A: SVOW—PPSC 4—1, Koudekerk Ornas 33, Sportlust '46Excelsior M 04. 4e klasse B: SunlightNoordwijk 02, Zw.art Wit '28Spirit 2—0. 4e klasse C: CapellePelikaan 121, MFB Unicum 3—1, SHO-VVE 4—2, TOGR—ASWH 4—2. 4e klasse B: BolnesDe Zwerver 03, IFC Dinteloord 2—1, Rijsoord—Wijk 0—2, Zwaluwse Boys—Woudrichem 3—3, Zuidland—Aalburg 3—0. - Het Engelse cricketseizoen is gisteren geopend een seizoen, dat natuurlijk weer geheel zal staan in het teken van de test wedstrijd AustraliëEngeland, de grote rivalen. De Aussies begonnen hun toer tegen Worcester, dat in eerste instantie voor 90 aan de kant zat. Doch nadat Australië een zeer goede 438 (Benaud 160) had gescoord, bood Worcester in tweede instantie zulk een tegenstand, dat Australië tenslotte met een uiterst spannende draw genoegen moest nemen. Op 231'9, waaronder 130 n.o. voor Ri chardson, was het tijd. MCC 142 en 266 won van Surrey 235 en 118. in 6,03.51 4 Oc- Calle- 13 De 15 Bor- Keteleer Desmedt ex aequo 51 Van de der Weyden 6.35.0. De uitslag van Luik-Bastenaken-Luik luidde: 1 De Bruyne (Belg.) 247 km. in 7 uur 3 min. 45 sec 2 Van Genechten (Belg.) op 2 lengten, 3 Close (Belg) 7.05.01. 4 Vlayen (Bele.i 7.0a.21. 5 Van Looy (Belg.) z.t., 6 Keteleer (Belg.) z.t., 7 Cerami (Belg.) z.t.. De plaatsingen van de Nederlanders: 10 Wim van Est 7.51.21, 26 Guns 7.10.45 28 Van de Bre'kel 7.12.05. 29 Wagt mans 7.13.15. De Ronde van het Wandelbos" voor profs en onafhankelijken over 130 km. te Tilburg, is gewonnen door Koch uit Utrecht in 2 uur 37 min 54 sec. Op de tweede plaats zijn stadge noot Pauw in dezelfde tijd. Het klassement luidde verder: 3 Maas (Pindorp) z.t., 4 Don ker (Amsterdam) z.t., 5 P. van As (Roosen daal) z.t. De ..Acht van Bolsward", een jaarlijkse weg wedstrijd langs Friese steden voor amateurs over een afstand van 240 km., is in een over winning voor Van Houwelingen uit Sassenheim geëindigd Zijn tijd bedroeg 5 uur 50 min. Voor deze wedstrijd waren 58 renners aan de start XERXES-GO AHEAD 2-0. Na een zeer harde doch in doorsnee ook nog zeer fat soenlijke en gedurende een half uur vóór de rust ook technisch heel redelijke wed strijd bracht Xerxes vreugde bij 2500 sup porters door Go Ahead op duidelijke wijze met 2"0 te verslaan. De achterhoede van de Zebra's: met doelman Vermeer en linksback Van der Valk als uitblinkers en ook Van der Knaap en Kentie zeer goed. bleek ijzersterk. Veel beter dan die van Go Ahead, waar de leeftijd een woordje meesprak. Xerxes bezat niet de schutters om daar nog méér van te profiteren- Mid denvoor De Boer speelde technisch wel aardig maar miste voor en na zijn le doel punt (29e minuut) toch teveel kansen. De beste Rotterdamse aanvalsspeler Middel dorp stelde een kwartier voor het einde de zege veilig. Go Ahead kwam stoot kracht te kort om de nederlaag te kunnen verijdelen. RCH-DWS 1-3. Geen twijfel mogelijk: DWS was, waarschijnlijk door meer inte resse en ambitie, de betere ploeg. Het Amsterdamse overwicht werd reeds spoe dig door Barneveld uitgedrukt en wel maakte De Jong gelijk, maar nog voor de rust bracht Van Lier de RCH-spil De Vos zo in een dwangpositie dat de Haarlem mer in eigen doel schoot en vervolgens werd het door Koot 1-3. Na de rust had het RCH-offensief tegen de groots spe lende Kil niets in te brengen en tegen het einde nam DWS het spel zelfs weer in handen. SV'ENSCH BOYS 6—1. Al speelde VSV niet sterk, het maakte van de En schedese Boys toch een gewillig slacht offer. De cracks De Graaf en Tielrooy werden nauwelijks gemist, de groenhem den waren te zwak om belangrijk tegen spel te kunnen bieden. Den Ouden, Tho- len, Kunst, een tegenpun' van Drenth, rust 3-1. weer Den Ouden (hattrick) en Belfroid waren de schutters in dit tamme partijtje. DE VALK-RBC 32. Het onmiddellijk uit de aftrap door de Valkenswaardse Leeuwarden en Blauw Wit hebben opnieuw rond de streep in de Eerste klasse B stuivertje gewisseld. Door een uitstekende thuis-zege op Helmond klommen de Friezen weer van de 6e naar de 4e plaats, voorbij Blauw Wit en voorbij Helmond zelf, ai hebben deze beide ploegen het voordeel dat zij nog één wedstrijd méér dan de Noorderlingen te spelen krijgen! Intussen veroverde Hermes DVS thans ook officieel een plaats in de nieuwe Eerste klasse en wei ten koste van Longa, dat al zijn illusies zal vervliegen, evenals De Baronie na de nederlaag die de Bredanaars tegen Rheden leden. Wageningen hees zich naar de 2e-3e plaats door een nieuwe zege op 't Gooi, welks degradatie daarmee voltrokken werd. Drie ploegen onder de streep: Blauw Wit, Rheden en Be Quick maken nog een kans. Inderdaad ook de Groningers, nu zij weer zo sterk van Heracles hebben gewonnen. ONA ten. slotte deed de rode lantaarn aan de Zwolse Boys over. LEEUWARDEN-HELMOND 2-1. Gedu rende de gehele wedstrijd had een fel en geconcentreerd spelend Leeuwarden het initiatief. En als het binnentrio beter had geschoten, waren de goals niet van de lucht geweest. Nu nam Helmond zelfs te gen de verhouding in door Overzier de leiding en toen pas maakte r.-binnen Hoekema zeer snel gelijk. Pas in de aller laatste minuut konden de 4.000 toeschou wers voor Leeuwarden's winnende goal, door de opgedrongen r.-half De Grooth in een scrimmage gescoord, juichen. BE QUICK-HERACLES 4-0 Be Quick EERSTE KLASSE B W.V.C. 19 26 Hengelo 19 26 Robur et Vel20 25 Sneek 19 22 Zwaag-Westeinde 20 22 Arnhemse Boys 19 21 W.A.V.V19 20 W.V.V17 19 Quick '20 18 19 Achilles 19 17 Muntendam 19 7 Veelerveen 20 4 EERSTE KLASSE C TS.C19 24 Kimbria 20 23 Vlissingen 19 22 Maurits 20 22 V.S.V. '34 21 22 Brabantia 19 20 S. C. Emma 20 20 Alliance 18 19 Roermond 17 Almania J? V.V.H. '16 17 14 Schijndel 18 12 65—27 47—24 51—40 44—26 52—59 29—32 40—35 40—36 43—39 37—28 25—54 25—98 37—23 50-45 39—41 34—27 33—33 32—32 4544 37—23 31—29 26—43 28—31 31—47 ROTTERDAM, zondag De jeugdige A.L.O.-atleet Coenen was onder de 850 deelnemers aan de regionale wedstrijden van de R.A.C., die zondag op de Nenyto-baan in Rotter dam werden gehouden, de held van de dag. Hij slaagde erin op het nummer 300 meter jongens het Nederlands jeugdrecord, dat met 35,3 sec. op naam stond van Van der Knaap, te verbeteren en te brengen op 34,9 sec. Met deze pres tatie, geleverd onder ideaal atletiek-week, op een prima baan en bij flinke publiek belangstelling, bezorgde Coenen het Rotterdamse A.L.O. een vierde Nederlands record. Peter Nederhand houdt de drie andere: 200 meter horden, 110 meter horden (heren) en 110 meter horden (jongens). Ook Kees Koch (Pro Patria) deed op deze dag weer van zich spreken. Hij verbeterde twee records van de R.A.C.: het discuswerpen van 44.37 meter tot 47,38 meter en het kogelstoten van 14,55 meter tot 14,65 meter. De verbeterde trainings-methoden voor de atleten werpen intussen hun resultaat af. Er werden op de Nenyto-baan een aantal goede prestaties geleverd. Zo bleef Corry Huygen bij het discuswerpen met een worp van 44,506 meter slechts 9,5 cm onder het Nederlands record en een nieu we verbetering zal wei niet lang meer uitblijven Mej. Van den Bosch gaf even eens hoop voor de toekomst door haar zege in het nummer kogelstoten met een afstand van 12,135 meter. De DOS-er Harry Deyere won dank zij een felle start het nummer 100 meter sprint, waarmee hij zijn clubgenoot Aret naar de tweede plaats verwees. Hun tij den waren 10,9 sec. resp. 11 sec. De DOS- junior Suiker zorgde voor nóg een Rot terdams record. Óp de 1500 meter bleef hij met 4.6,5 ruim 5 sec. onder het record, dat op qaam van Klunder stond. Een duel vol spanning (ondanks het feit, dat er slechts vier atleten van start gingen) was dat op de 1500 meter heren. De Trek- vogel Blankestein won in 3.59,6 vóór Rietbroek (Zwaluwen) 4.01,- en Groen (DOS) 4.02,-. De Sprint-atleet Künen leverde een uit stekende prestatie op de 3.000 meter, even als zijn rivaal Roovers (Thor), die hem als een schaduw volgde en eerst in de laatste ronde in Künen zijn meerdere moest er kennen. Met hun tijden 8.29,8 en 8.30,2 bezetten zij thans de 3e en 4e plaats op de lijst van Nederlandse 3.000 m.-lopers. De 4 x 100 meter estafette werd bij de heren gewonnen door DOS in 43,5 sec en bij de dames door Hollandia in 50,3. Hilde Veth won de korte sprint bij de dames in 12,3 sec vóór Selma Heystek in 12,6 en Corry van den Bosch 12,7 sec. Uit de lange lijst van uitslagen stippen wij verder nog aan: 110 m horden jongens A: 1. v. Praagh Dos 15,7; 2. Schotting Metro 15.8; 3. Luitwieler Mar. 15,8; 100 m horden jongens A: 1 Dorgelo Trekv. 11,3; 2. Verhoef Dos 11,4; 3. Schotting Metro 11,6; 4 x 100 m heren: 1. DOS 43,5; 2. Trekvogels 44,8; 3. Sprint 45,3; 1500 m heren D: 1. Koorneef pp 4 18,4; 2. v Zijl Min. 4 23,4; 3. v. Evelingen Min. 4 24'2; 100 m heren D: 1. Bley H'dad 11,5; 2. v. Kem pen V en L 11.6; 3. Bahnerth Dos 11.8; 200 m heren C: 1. Timme Minerva 23.-; 2. Verschoor Dos 23 1' 3 Braun Dos 23,4; 800 m heren B: 1. v Maurik Dos 1.59.7; 2. v. Bekkuni Pr. H 2.00,1; 3. Zoek Parth. 2.00,3; 800 m heren C: 1. Varossieau Dos 2.4,-; 2. v. Kampen Siomo 2,5.6; 3f Koch SCR 2.5,9: 400 m heren A: 1. Verwey Trekv. 51,1; 2 Klunder P.P. 52.-; 3. Vries Achilles 52,3. n TT 80 m meisjes A: 1. v Kapel Cel. 10.4; 2. Hey_ stek Vict. 10,5; 3. v. d. Wielen Min. 10.7; 80 m horden dames A: 1. Heystek Holl. 11,8; I- Vaal Holl. 12,3; 3. Cysouw Mar. 12,6; Vèrspringen dames: 1. Vaal Holl. 5,37 m; 2. Cysouw Mar. 4,88; 3. v. Blitterswijk Siomo 4,78 m; 200 m dames B: 1. v. Noortwijk Holl. 26,8; 2 v, Blit terswijk Siomo 27,2; 3. Goede Meeuwen 27,3; 800 m dames A en B: 1. Woudstra Sagitta; 2.23,8; 2 Greefhorst Sparta 2.26.4; 3. Knip GAC 2.35,4; 800 m dames C: 1. Scharlemen Vict. 2.23,5; 2. v. d. Weijden Cel. 2.28,4; 3. de Winter 2.28,8. 200 m horden heren A: 1. Vlamings Thor 25.-; 2. Boere Min 25.3; 3 Klip Min. 26.4; 200 m horden heren B: 1. Verschoor Dos 27,5; 2. Har- land Siomo 29.8; 3000 m heren A: 1. K{inen Sprint 8.29,8; 2. Roovers Thor; 8.30.2; 3. Cujé EMM 8.35,-; 4. Vergeer AV'47 8.45,8 5. v. d. Linden Holland 8.53.-; 3000 m heren B: 1. Per- daems Thor 9.11,3; 2. v. Beekum Dos 9.12..; Polshoog heren: 1. Hofmeester Pro Patria 3,80 Haagse atleten van V en L hebben te Schaerbeek in België deelgenomen aan wedstrijden, waarvoor zeven clubs hadden ingeschreven. In het eindklassement ein digden de Hagenaars op de tweede plaats met 105 punten, achter Rot Weiss uit Ko blenz, dat 106 punten vergaarde. De Union St. Gilloise werd derde met 102% punt. De Haagse successen werden o.a. be paald bij het hoogspringen, welk nummer werd gewonnen door Van Oosten met een sprong van 1,75 meter Jonkers won de 800 meter in 1 min. 59,4 sec. en Tempe laar zegevierde op de 100 meter in 11 sec. Koudijs finishte als eerste op de 400 me ter in 50,7 sec. Van Hardeveld bezette de tweede plaats op de 200 meter met een tijd van 23 sec., achter Perin van de Union St. Gilloise, die 22,7 sec. liet afdrukken. Onder grote belangstelling is door de atletiek vereniging Zaanland een nationale loop over 25 km gehouden, waarbij het parcours liep van Zaandam tot Wormerveer en terug. De Lycur- gus-atleet Piet Bleeker werd winnaar, uit een veld van 45 lopers en verbeterde zijn record in deze loop met ruim een minuut. De uitslag was: 1. Bleeker (Lycurgus. Krom menie) 1.25.29,6 (nieuw record); 2 Van Ginke) (GAC, tfclversum) 1.28.10,6; 3. Maaskant (DOS Rotteivfr-im) 1.30.13; 4. Arler (AAC, Amsterdam) 1.32.3; 5. P. van der Zande (Orion, Oirschot» 1.32.56; 6. Van Hoorn (Avon, Heerlen) 1 33.12; 7 Muurlink (AAC, Amsterdam) 1.34.46: 8. Gerritsen (VOLO. Den Bosch) 1.35.2; 9. Klein (Tempo, Bussum) 1.37.11; 10. Schol (AAC. Am sterdam) 1.37.33,6 De Bevrijdlngsbosloop in Harderwijk is ge wonnen door de A-klasser Schone uit Heerlen, die echter in Nunspeet hi.i de marechaussee ge legerd is. Hij legde de 4500 meter af in 14 min. 52.6 sec. De uitslagen luiden: Senioren A- en B-klasse: 4500 meter: 1. Schone (AVON, Heerlen) 14.52 6 A-klasse; 2. Frederiks (Daventria, Deventer) 14.59.7 B-klasse; 3 Roes (VEAC. Rhenen) 15.13.4 B-klasse: 4 Klopman (AVVOG, Harderwijk) 15.23.6 B.klasse: 5. De Ruiter (AV'34, Apel doorn) 15.59.0 B-klasse. Junioren A-klasse: 3000 meter: 1 Huisman (Daventria, Deventer) 10.05.3; Junioren B- klasse: 1500 nieter: 1. Steenhuis |A.V.F.'49, Fln- sterwolde) 4.41.0 Tijdens interuniversitaire wedstrijden te Durham heeft de Amerikaan Dave Sime de 220 yards horden gelopen in 22.2 sec. Dit is een nieuw Wereldrecord. Het oude stond sinds 21 juni 1947 met 22.3 sec. op naam van Harrison Dillard die deze tijd bij wedstrijden te Salt Lake City noteerde, Tijdens demonstraties te Salt Lake City heeft Parry O'Brien bij het kogelstoten een afstand van 18,618 m (61 voet 1 inch gehaald, waarmee hij boven het Wereld record kwam dat sinds 11 juni 1954 met 18.542 meter op zijn naam staat. Thclina Hopkins (Noorfl-Ierland) verbe terde tijdens wedstrijden te Belfast het Wereldrecord hoogspringen (dames' met een sprong van 1,74 meter. Het oude re cord staat sedert 22 mei 1954 op naam van Alexandra Tschudina (Rusland) met 1.73 meter. Het Wereldrecord heeft, voordat hel door de Russin op 1,73 meter werd gebracht in 1954, elf jaar lang met 1,71 m. op naam gestaan van onze landgenote Fanny Blan- kers-Kocn, die in 1943 de eerste atlete was die boven de 1.70 meter kwam. De aangekondigde recordpoging op de mij] door de Australiër John Landy te Los Angelos is geëindigd in een schitte rende overwinning vanzijn landge noot John Bailey. Na een felle strijd, waar in de beide Australiërs naast elkaar over de baan schoten, klopte Bailey de Wereld recordhouder op de laatste meters. Bei den bleven beneden de 4 minuten, een record voor Amerika, want het was voor de eerste maal, dat op een Amerikaanse baan de 4 minuten-grens doorbroken werd, maar Bailey was met 3 mm- sec. juist 0,1 seconde sneller dan zijn be roemde landgenoot. De atleten legden de kwart mijl af in 59 seconden. Voor halve mijl werd 2 min 2 sec. genoteerd en voor de mijl 3 min. 1,6 sec. Bailey behaalde de overwinning door zijn machtige eindspurt. Bij het ingaan van de laatste ronde lag hij bijna 4 meter achter Landy. De jaarlijkse 25 km-wedstrijd, dwars door Berlijn is gewonnen door de Duitsei Beckert in 1 uur 23 min 29 sec. Onze landgenoot Janus van der Zande, die tweemaal achtereen als winnaar in deze wedstrijd over de eindstreep was gegaan heeft dit jaar niet aan de strijd deelge nomen. Van der Zande heeft kortgeleden een lichte enkelblessure opgedaan en met het oog op het belangrijke Olympische iaar was het beter voor hem zich wat rust te gunnen, dan zich in de zware wedstrijd te forceren, waardoor de blessure wel licht ernstiger zou kunnen worden. heeft enorm hard voor zijn kans gewerkt, maar was in de eerste helft nog niet op schot. Alleen rechtsbinnen Akkermans scoorde toen. Maar na de rust ging het be ter, Fabels en weer Akkermans brachten de zege in veilige haven en tenslotte werk te de Almelose stopper Hulshof nog een voorzet van Greving in eigen doel. RHEDEN-DE BARONIE 3"0. Een zéér gefh.tteerde zege voor Rheden, dat zijn doelpunten, na een onproduktief over wicht in de eerste helft scoorde toen nè de rust de Bredanaars de meerderheid hadden! Voltreffers van Zweers (2 maal) en Wijnolts beslisten toen, omdat De Ba ronie ook in die tweede helft schotloos bleek. •T GOOI-WAGENINGEN 1—4. Tot aan de rust had 't Gooi door de halfspeler Loos man (vrije trap) de leiding, maar daarna zagen de 2.000 toeschouwers de thuisclub ineen schrompelen. Van der Weerd met drie doelpunten (waarvan één penalty) en Baas in eigen doel zorgden toen voor 1-4. HERMES DVS-LONGA 3-2. Hermes heeft, na e cnopeningsgoal in de eerste de beste minuut door Van der Tujjn, héél hard voor zijn revanche op Longa moeten veei.i^,, want runa het naive uur stonden de Schiedammers met 10 man, omdat Zaal u't het veld was gestuurd. Een belangrijke steun was het 2e doelpunt, eveneens door Van der Tuijn en na de rust wéér tn de allerlaatste minuut gescoord. En een vrije trap bracht de stand zelfs op 30. Maar daarna hebben de 10 blauwhemden zich stug moeten verweren, want Longa bracht invaller Hesselberth in het veld en die scoorde heel snel Hesselberth zorgde ook voor 3-2, maar dié stand heeft Hermes todh tot het einde weten té bewaren. linksbinnen Smets gescoorde doelpunt Is van kapitale betekenis geweest, want RBC werd er hyper-nerveus onder, kwam wei tot een overwicht, maar ging niet be heerst genoeg te werk en werd dan ""k in de 20e minuut verrast door een schot van de Valk-rechtsbinnen De Wit, door Van Osta niet klemvast gekregen en waarna Wiibers de stand op 2-0 bracht- Via de paal scoorde Sacharias 10 minu ten voor rust tegen, maar na de hervat ting gaf De Valk zijn gasten geen kans op een offensief, want de thuisclub nam zelf met wéér zo'n snel gescoord doelpunt van midvoor Wiibers het heft in handent 3-1. RBC veerde pas weer op, toen 10 minu ten voor het einde De Boeff met een fraai diagonaal schot de stand op 3-2 bracht, maar toen was het te Iaat om nog een ken tering teweeg te kunnen brengen. NEC-HEERENVEEN 7-3. De opstelling van Driessen als middenvoor heeft NEC geen windeieren maar wèl doelpunten op geleverd! De Nijmeegse voorhoede ope reerde met veel flair, scoorde door Dries sen en beantwoordde de gelijkmaker van Brandsma met nieuwe voltreffers van Van Ringelenstein, Driessen en Bosch: rust 4-1. Heerenveen speelde toen al een verloren partij, ondanks Hofstra's 4-2 treffer want door Driessen, wéér Dries sen en Ruiter werd het 7-2 en tenslotte door Hofstra 7-3. AGOVVPEC 4-3. Driemaal nam PEC in dit vinnige gevecht de leiding, maar het was tenslotte AGOVV, dat aan het langste eind trok. Niet fraai, maar wel sensatio neel. Beide defensies maakten vele fouten. Kruitbosch en Schotman schoten aan weerskanten ieder in eigen doel en AGOVV scoorde de beslissende goal uit een strafschop Het, slot kwam in onaan gename feer, met politiebescherming voor de spelers tegen het publiek. Doordat de Groninger Oosterparkers op eigen terrein zo vreselijk moeilik te kloppen zii-n, is er in de Eerste klasse C Plotseling toch weer wat muziek rond de 4e plaats gekomen. Hoe moeilijk te kloppen? Inlichtingen by Tubantia dat er een heel dure revanche-nederlaag leed. En al zijn de Twenters niet de éérsten die in het Oosterpark de das om kregen, zij staan nu toch voor de on aangename realiteit dat hun voorsprong op het stug volhoudende Fortuna VI., dat tegen Oldenzaal een uitstekende re vanche-zege behaalde, weer tot 1 scha- mei puntje is gestonken- En misschien zit er mi weer een kansjo in voor Dosko dat zo'n klinkende meer derheid op D.H.C. behaaldeen mis schien óók nog wel weer voor Wilhelmina dat de inzinking helemaal te boven is en het presteerde om Volendam aan de boorden van het IJsselmeer tot een gelijk spel te dwingen! Ook Zeist zelfs had weer tot het zelfde concurrentie-niveau kunnen stijgen, maa* de paarshemden moesten volgens de ver wachting de meerderheid van Helmondia erkennen en zijn nu wel definitief afge vallen. Koploper K.F.C. kon in de Zaan- se derhy zonder bezwaar een halve re vanche aan Z.F.C. toestaan, Hilversum en U.V.S. klopten de hekkesluiters Zwarte- meer resp. T.O.P- Oosterparkers-Tuhantia 1-0. De Ooster parkers bleken ook nu op eigen veld weer uiterst moeilijk te kloppen, zij verdedig den goed en hadden gevaarlijke uitvallen. Tubantia was wel technisch beter,maar de combinaties vergden te veel tijd en tot een doelrïjp schot kwamen de gasten niet. De 2.000 supporters zagen in de 10a minuut voor het einde de enige goah to^n Oosterparkers' midvoor Van Dorst bij een doelworsteling een gaatje vond. VOLENDAM-WILHELMINA 3-3. Eelt geheel hersteld Wilhelmina bleek aan Vo lendam gelijkwaardig, nam door Overdjjk zelfs de leiding, had pech toen hands van Schrover met een penalty werd bestraft waardoor De Koning gelijk maakte. D. Tol vöör- en H. Veerman nè de mst gaven de thuisclub een 3-1 voorsprong, maar Wil helmina hield goed vol en trok door Prin- cen en Overdijk de balans weer recht. Een fantastische save van Keizer op een schot van Overdijk in de laatste minuut moest beletten dat Wilhelmina zelfs nog zou winnen! HELMONDIA-ZEIST 3-2. Een nogal tamme en gelijk opgaande wedstrijd, waarin Roosenburg de score opende maar Vab Rheenen en Soete de gasten een voorsprong gaven. De 7e minuut bracht Helmondia de zege: een vrije trap van Roosenburg en de winnende goal van Hollink. DOSKO-D H.C. 4-0. De Bergenaren hadden het tegen het slaperige D.H.C. nogal gemakkelijk, namen door Bennaars snel een 2-0 voorsprong en speelden via goals van Van de Watering en Kok de tijd uit". FORTUNA VL.-OLDENZAAL 4-0. For tuna heeft zijn kans goed behartigd, had in de eerste helft een overwicht zonder te scoren, maar konden daarna door Swane- veld de leiding nemen. Toen moest de uitstekende Oldenzaalse doelman Rollink het veld verlaten en de rechtsbuiten boe zemde als vervanger zo weinig vertrou wen in, dat de defensie haar zekerheid verloor en Swaneveld (hattrick) en Van der Borden de stand tot 4-0 konden op voeren. EERSTE KLASSE A: AGOVV—PEC4—3 RCH-DWS 1—3 NECHeerenveen De Valk—RBC XerxesGo Ahead. VSVEnseh. Boys 7—3 3—2 2—0 6—1 EERSTE KLASSE B: RhedenBaronie - 30 Zwolse BoysONA 23 Be QuickHeracles 40 Leeuward.-Helmond 21 Herm. DVS-LONGA 3—2 't GooiWageningen 14 EERSTE KLASSE C: ZwartemHilversum 45 UVS—TOP HelmondiaZeist KFC—ZFC Oosterp.—Tubantia. Fortuna VI.Oldenz. DOSKO—DHC VolendamWilhelm. 3—2 1—1 1—0 4—0 4—0 3—3 EERSTE KLASSE A: EERSTE KLASSE B: EERSTE KLASSE C: RCH AGOVV DWS Xerxes 23 23 23 22 32 29 29 27 42—23 58—34 50—26 27—15 HDVS Haarlem Wageningen Leeuward. 22 22 22 23 33 27 27 26 51—23 34—26 39-31 39—30 KFC Volendam Helmondia Tubantia 25 26 25 26 40 38 37 30 55—26 68—30 79—34 50—38 VSV 23 27 41—30 Helmond. 22 25 37—26 Fortuna VI. Dosko 26 27 29 29 58—55 49—54 Blauw Wit Wilhelmina 26 27 49—47 Veendam. 23 25 49—54 22 25 43—39 Hilversum 26 26 52—68 NEC 24 25 45—43 Rheden 23 25 42—36 Zeist 26 25 40—46 Go Ahead 22 22 37—36 Baronie 22 21 36—45 ZFC 26 24 39—49 RBC 23 22 47—37 Be Quick. 20 20 36—30 Oldenzaal 25 22 44—50 De Valk 22 21 37—52 Longa 22 20 36—38 UVS 26 21 52—50 PEC 23 19 48—61 't Gooi 23 17 27—45 Oosterpark. 25 20 36-47 Velocitas. 22 16 25—38 ONA 21 15 41—47 DHC 26 18 44—63 Heerenveen 22 13 33—53 Heracles 23 15 33—50 Zwartemeer 24 12 42—71 Ensch. Boys 23 11 31—68 Zw. Boys. 23 14 21—49 25 12 31-60 het ?°ei *ra E de 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6