Geen dier is groter dan het grootste dier PHILIPS PHIUS Theorie èn praktijk der regering KATHOLICISME IN INDIA II Stassen: „enige voor-I uitgang" in ontwape ningsgesprek Verdraagzaam standpunt van Nehroe Prins goed van orders voorzien „Puck" in het nieuwe seizoen MAANDAG 7 MEI 1956 PAGINA 3 Het rapport Nieuwe boekjaar laat zich gunstig aanzien SAMENWERKING VAN NELGE EN STANDARD BRANDS Komende jaar gunstig voor overeenstemming NEDERLANDSE WATERSCHAFSBANK AMERIKAANSE RUBBER- PRODUKTIE De walvis, die voornamelijk in de zuidelijke zeeën wordt aangetroffen, is het grootste dier ter wereld. i Hoe u ook zoudt zoeken, hoeveel tijd en geld u er aan zoudt besteden nergens ter wereld vindt u een dier, groter dan de walvis. Evenzo vindt u nergens een scheerapparaat, beter dan de Philips „PhiliShave", het meest ge vraagde apparaat ter wereld. De Philips PhiliShave" scheert onberispelijk glad Waarop berust de superioriteit van de Philips „PhiliShave": Snelheid en gladheid door het unieke rotatie principe! Vliegensvlug rondgaande scheerbeitels snijden ononderbroken alle gevangen haren feilloos af Gemak Sierlijk en natuurlijk handpalmmodel. Geschikt voor alle spanningen van 110 tot 230 volt. Af geschoren haren worden opgevangen achter het scheerhoofd. Service Een jaar internationale garantie. In Nederland en in het buitenland zijn vele duizenden erkende PHILISHAVE" service adressen. met een ongekende snelheid en een on overtroffen gemak. Door de enorme vraag en de grote wereldproduktie kost dit volmaakte apparaat toch niet meer dan f 39.75. Een verrassend lage prijs dus, waarvoor u in het bezit kunt komen van het beste wat er op dit gebied te verkrijgen is. SN ELSC HEERAPPARAAT laag in prijs dank zij enorme wereldproduktie! Hier gaat 't om: hoeveel zomervreugde krijgt u voor uw geld? Eerst kijken bij Hoe weet U zéker, dat U van Uw zwierig zomerjurkje veel en lang plezier zult hebben? Koop 't bij Lampei Waarom? Lampe geeft U voor iedere gulden honderd centen zomervreugde terug Zoals hier: Dolly Day „lievelingen van de zon"- fleur en kleur in wasechte California katoen. wijde dansende rok, strapless lijfje, koket bolero'tje voor strand en straat. Kom kijken en kiezen in die prettige sfeer van coulance en service waardoor Lampe bij tallo2;e vrouwen zo geliefd is geworden. VRIJHEID VAN GODSDIENST (Van een speciale correspondent) van de confe rentie van ka tholieke bisschoppen in Allahabad, gehou den in oktober van het vorige jaar, is leerzaam voor de problemen, waarmee de katholieken in India te kampen hebben. Een minder heid van anderhalf procent der bevol king moet een onge wone energie ont plooien om haar ge loofsgemeenschap te handhaven en uit te breiden. Katholieke kerk in Mysore HST INDISCHE nationalisme ondanks de grote verdraagzaamheid der hin does, heeft in enkele (gelukkig achaarse) streken ook een vorm van ra dicalisme aangenomen, dat zich richt te gen buitenlandse invloeden. De geestelij ken van andere nationaliteiten moeten elk jaar hun visa laten verlengen, wat in de overgrote meerderheid der gevallen zon der moeilijkheden gelukt. Père Berger van de Franse missie, zeide ons, dat hij nu reeds 53 jaar in India werkzaam is. Doch van tijd tot tijd wordt er aange drongen door ietwat extreme hindoes op het geleidelijk beëindigen van het werk der buitenlandse missies. Er zijn zelfs in afgelegen streken pogingen gedaan tot „herbekering". De regering echter be schermt op voorbeeldige wijze de minder heden Wel is het aantal uitgereikte visa voor nieuwe missionarissen inderdaad verminderd. Van officiële zijde verklaart men dit met de bewering, dat er minder behoefte zou bestaan aan vreemde hulp, nu de Kerk in India over zovele eigen priesters en geschoolde krachten beschikt. INCIDENTEN van betekenis hebben zich verleden jaar voorgedaan in enkele plaatsen in Bihar en Madhya Pradesh. Er waren daar commissies in gesteld ter bevordering van een eenheids, school en voor opheffing van subsidies aan vrije onderwijs-lnrichtingen. Er wa ren commissies van onderzoek gevormd ter bestudering van de wijze van beke ring door buitenlandse missionarissen. Er was rivaliteit tussen hindoes en christe nen bij het werk onder primitieve stam men in het binnenland. Het ernstigste ge val deed zich voor op 5 oktober in een plaatsje in Bihar, waar een opgewonden troep een kerkje binnendrong, terwijl de priester de mis opdroeg. Hij werd van het altaar weggerukt de gelovigen wer den verjaagd en het interieur werd be schadigd. Naar aanleiding van de anti-katholieke propaganda van enige verenigingen, zo- nis de „Arya Samaj" en de „Jan Sangh" begaf zich in maart een deputa tie onder leiding van kardinaal Gracias naar Nehroe. In een oplage van 4000 exemplaren werd het weekblad „Inquiry" verspreid, dat zich concentreerde op de verdediging der Kerk en dat zich vooral beriep op de prijzende woorden, die de president en de premier van India had den gewijd aan het werk der katholie ken. Op 31 mei 1955 zeide Nehroe: „Het Christendom is een der oudste godsdiens ten van India en elke agitatie met een an ti-christelijke strekking is volledig in strijd met de politiek van het land en moet streng worden veroordeeld". Op 30 september dienden enkele leden van het parlement een wetsontwerp in, dat beoogde toezicht te houden op beke ringen en kerstening alleen te veroorlo ven aan degenen, die daartoe een ver gunning hadden. Het voorstel werd met overweldigende meerderheid verworpen. op 2 december, toen Nehroe een warm pleidooi hield voor de vrijheid van de Christelijke geestelijken. Hij loofde de weeshuizen en het sociale werk van Kerk en missie, betreurde ten zeerste het inci dent in Bihar, waardoor hij zich ernstig geschokt toonde, en drong aan op be houd van de traditionele verdraagzaam heid. En hij herhaalde: „Het Christendom is een van de belangrijkste religies van India hier bijna twee duizend jaar gele den gevestigd". Slechts twee kamerleden verleenden steun aan het zonderlinge ini tiatief. Drie leden, een hindoe, een mos lim en een christen verdedigden de vrij heid der prediking voor de tien millioen christenen, van wie de helft uit katholie ken bestaat. En het ontwerp viel kans loos. OP 18 DECEMBER werd daarop in Delhi de Sint-Thomasdag gevierd, De bijeenkomst werd geleid door niemand minder dan door de president van de republiek, Rajendra Prasad. Tot de sprekers behoorden o.a. de minister van binnenlandse zaken en die van han del en industrie, benevens de aartsbis schop van Delhi en Simla, mgr. Joseph Fernandes. De redevoeringen waren ge wijd aan de gelijkheid in rechten van alle godsdiensten en aan de verdraagzaam heid. De aartsbisschop zeide: „In Zuid- India zijn wij allen broeders. Het doet er niet toe of iemand een hindoe is. een moslim of een christen. Wij zijn allen broeders. Hoe verheugend zou het zün. als zulk een toestand ook overal in Noord- India kon bestaan. Christenen wensen geen verdraagzaamheid. Zij willen geen bescherming. Zij wensen broederlijke lief de", Hij bracht vooral dank aan presi dent Rajendra Prasad. Deze had in zijn rede herinnerd aan de gastvrijheid, wel ke aanhangers van alle religies in India steeds hadden gevonden. Hij had gewezen op de vele vrienden, die Gandhi had on der de Christenen. „Ik kan u de verze kering geven, dat van geen enkele zijde de bedoeling bestaat de vrijheid der mis sionarissen te beknotten of op enige wijze hun missie te doorkruisen. Wanneer hun ware opdracht is het Christendom te pre diken, door ons volk het leven van Chris tus voor te zetten, dan zijn zij welkom". In augustus 1955 had Nehroe een circu laire laten verspreiden onder de bestuurs leden van de Congrespartij, waarin hij er op wees, dat de basis van de staat de vrijheid is van religie en geweten, de vrij heid ook der minderheden. Hij wees de gedachte van de hand, dat India een Hin doe-staat zou zijn, al zijn 320 van de 380 miljoen inwoners hindoes. Hij prees het werk der missies. En hoe wel in sommige grensgebieden en in stre ken met minder ontwikkelde stammen moeilijkheden verhinderd dienden te wor den of vreemdelingen niet toegelaten kon den worden, verzette hij zich tegen aan moediging van acties, om christelijke mis sionarissen niet meer toe te laten. „Het Christendom is een zeer aanzienlijk en belangrijk element van onze nationale ge meenschap. De minderheden behoren daartoe evenzeer als ieder ander". ZO KON KARDINAAL Gracias in sep tember in enkele artikelen in de „Examiner" schrijven: „Wij bezit ten vrijheid van religie". Twee van de vijf miljoen katholieken zijn nakomelingen van hen, die bekeerd zijn ten tijde van de Heilige Thomas. Er bestaan goede re laties met het Vaticaan, dat India eerde door het een kardinaal te geven. Zijne Eminentie noemde Nehroe de trouwste verdediger van de vrijheid van gods dienst. „Ik heb volkomen vertrouwen in hem". Hij aanvaardde de beginselen van de grondwet, wat de vrijheid der religies betreft en noemde deze „geheel conform onze idealen". Prins n.v. te Dokkum heeft over 1955 een exploitatiewinst behaald van ƒ230.500 (198.500). Na afschrijvingen ad 118.300 (96.500) en reserveringen voor 76.200 (78.000) kan een dividend van 7 (6) pet. op de oude en van 3,5 pet. op de nieuwe aandelen kan worden voorgesteld. De index van de omzet (1947 100) is gestegen tot 1.465 (1.165). De toenemen de omzet deed de behoefte aan meer bedrijfsruimte ontstaan. Deze zal nu met 5000 m2 worden vergroot. Oplevering kan omstreeks 1 juli a.s. worden verwacht. De bedrijvigheid was in 1955 groot. De omzet welke met 22 pet. steeg, was in het eerste halfjaar hoger, doch de lange levertijd voor grondstoffen heeft de pro- duktie in het tweede halfjaar opgeschort. Een tweetal omvangrijke opdrachten wer den naar het nieuwe boekjaar verschoven, zodat ook de berekende winst aan het lopende jaar ten goede komt. De order portefeuille was uit. 1955 ruim het dubbele van die aan het begin van dat jaar. De investeringen zijn hoger geweest dan geraamd Vooral veel pers- en wals- gereedschap werd aangemaakt, wat de omzet over de komende jaren ten goede komt. Versterking van de eigen middelen blijft de aandacht vragen. Vooreerst dient een behoorlijk deel van de winst te wor den bestemd voor verbetering van de liquiditeit. I.v.m. vervroegde afschrijving is over 1955 geen vennootschapsbelasting verschuldigd. Het nieuwe boekjaar laat zich gunstig aanzien. De orderportefeuille blijft nog steeds goed. De produktie was tot nu toe beduidend hoger dan in de overeenkom stige periode van 1955. In het verslagjaar was de winstmarge slechts 1 pet. lager dan vorig jaar overeenkomende met de verhoging van de omzetbelasting. Als vrucht van de verwachte produktiever- boging mag een toeneming van de winst worden verwacht, zodat over het ver hoogde kapitaal een bevredigend dividend zal kunnen worden uitgekeerd. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de Erven de weduwe J. van Nelle N.V. te Rotterdam werden de jaarstukken over 1955 goed gekeurd en het dividend, overeenkom stig het voorstel vastgesteld op zes pet Op desbetreffende vragen deelde de di recteur de heer J. P Coelingh. mede. dat een overeenkomst is aangegaan met de Standard Brands Corporation, een Amerikaanse fabriek van voedingsmid delen. Ingevolge een licentie-overeen komst kunnen produkten van deze on derneming in de Rotterdamse fabriek worden vervaardigd en verkocht in Ne derland en België. De markt is in deze landen ruim van allerlei produkten voorzien, zodat het niet mogelijk is een produkt als een meteoor op de markt te brengen Daarvoor js voorbereiding nodig zo zette spr. uiteen Verder deelde hij mede. dat voor dit jaar eenzelfde af- schrijvingspolitiek is gevolgd als voor- het vorige jaar. In antwoord op vragen van een an dere aandeelhouder werd opgemerkt dat Van Nelle's Overzeesche Handel-Mij N.V. min of meer als een slapende N.V be schouwd kan worden. De aandelen van de Algemene participatie Mij. N.V zijn verkocht, hetgeen een positief resultaat heeft opgeleverd. Kon. onderscheiding. Bij Kon. Be sluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau mej. A. E. Win kel, secretaris van de gezondheidsorgani satie t.n.o., wonende te Wassenaar en tot ridder in de orde de heer L. H. Beurs- kens, te Maastricht, hoofd van de admi nistratieve dienst van de Provinciale Wa terstaat in Limburg. Harold Stassen, president Eisenhowers speciale adviseur voor de ontwapening, heeft gisteren te New York verklaard, dat er „enige vooruitgang" Is gemaakt op de ontwapeningsconferentie te Londen, die vrijdag jl. werd besloten zonder dat men tot overeenstemming was gekomen. Ondanks Ruslands weigering om presi dent Eisenhowers plan voor luchtinspec- tie te aanvaarden was men het praktisch eens geworden over een systeem van grondinspectie, waaronder zowel de over zeese bases als die in de landen zelf zou den vallen, aldus Stassen. Hij meende, dat men het over nagenoeg de helft van de zaken eens was geworden, Volgens Stassen biedt het volgende jaar de beste kansen voor overeenstem ming, indien de Sovjet-Unie, na een her nieuwde bestudering van de geschilpun ten, zich laat overtuigen van de funda mentele juistheid van Eisenhowers voor stel. Andrei Gromyko, de leider van de Rus sische delegatie bij de ontwapeningsbe sprekingen, verklaarde zaterdagavond, in een interview met de Londense corres pondent van Tass, dat de Sovjet-Unie zal „blijven werken voor een oplossing van het ontwapeningsprobleem". Gromyko sprak voorts de hoop uit. dat ook de an dere betrokken landen hiernaar zouden streven. Volgens diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad moet Gromyko's verkla ring worden opgevat als een antwoord op de verklaring van de westelijke mo gendheden die vrijdag aan het eind van de ontwapeningsconferentie door Groot- Brittannië. Frankrijk, de V.S. en Canada werd uitgegeven. Gromyko zei voorts, dat de Sovjet Unie op 27 maart nieuwe voorstellen gedaan had, volgens welke in een periode van drie jaar aanzienlijke verminderingen in de strijdkrachten en de „conventionele" bewapening van de vijf grote mogendhe den bereikt zouden moeten worden. Hij verklaarde, dat de westelijke mogendhe den, voora] Groot-Brittannië, steeds op verminderingen van deze soort hadden aangedrongen. Toen de Sovjet-Unie- met haar voorstellen kwam, verklaarden de westelijke mogendheden evenwel dat het voorstel, om eerst tot overeenstemming over de conventionele wapens te komen, onaanvaardbaar was, zo zei Gromyko, daar volgens hen het vraagstuk der ont wapening in zijn geheel zou moeten wor den beschouwd en opgelost. Op 5 mei zal de toneelgroep „Puck" te Beverwijk de eerste voorstelling geven van „Stad op stelten", een nieuw kinder stuk van Mies Bouhuys. Op het nieuwe repertoire voor het sei zoen 1956/1957, waarin 4 5 premières zullen worden gegeven, staan o.a. een modern Spaans blijspel van Casona „In de lente verboden", in de vertaling van Mies Bouhuys en onder regie van Guus Vers .raete, en „Bouwmeester Solness" van H. Ibsen, onder regie van Cas Baas. Als nieuwjaarspremière zal opgevoerd worden Goldoni's komedie ..De knecht van twee meesters", waarvan Egbert van Paridon de regie voert. Verder zal een keuze gedaan worden uit: „Ariadne" van Hella Haasse, „Donadieu" van F. Hoch- walder. „Voulez-vous jouer avec moi" van M. Achard en Vondel's „Adam in ballingschap". De toneelgroep „Puck" zal bet volgend seizoen niet meer dan 250 voorstellingen geven. Het afgelopen seizoen waren er pl.m. 400 voorstellingen. De stijgende lijn. waarin het bedrijf van de Ned. Waterschapsbank N.V. zich eind 1954 bewoog, heeft zich in 1955 ver der voortgezet waardoor de resultaten gunstig werden beïnvloed. De bank heeft kunnen verstrekken:: 47 (23) langlopende leningen tot een totaalbedrag van f 4.690.500 (5.191 600) en 168 (90) kasgeldleningen tot een totaal bedrag van ƒ28 864 500 (17.087 600). De winst beloopt ƒ30.204 (10 707). waaruit uitkering van het premaire di vidend ad 4 pet. (nihil) wordt voorge steld President Eisenhower heeft medegedeeld dat binnen twee jaar tijd de Ver. Staten een produktiecapaciteit van ongeveer 1.7 miljoen ton synthetische rubber per jaar zullen hebben. Dit is volgens de presi dent voldoende om in 1960 te kunnen voorzien in de geraamde behoeften van het iand aan synthetische en natuurrubber tezamen. 30-0 400 200 6631 10703 14777 18883 1006 218 627 969 2017 184 339 556 781 3001 3018 276 541 629 890 4001 129 314 485 671 981 5013 .174 488 722 6032 288 545 726 7060 342 591 750 3011 344 442 722 964 9071 267 523 881 lOOOü 187 311 625 llOOfi 204 493 636 843 UW MODEGULDEN IS GOUD WAARD BIJ LAMPE Keus genoeg in zomerjaponnen 22.75 29.75 36.75 39.75 44.75 49.75 59.75 enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8