Mgr. M. A. Jansen geconsacreerd als bisschop Wachtende menigte juichte de wijdeling geestdriftig toe Het gedachtenisprentje Het protest van mr.Dirkzwager DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN We kregen heden een nieuwe herder onder ons volk Unieke plechtigheid in Rotterdams historie Indrukwekkende stoet in kathedrale kerk Dinsdag 8 mei 1956 De troon bestegen Feestelijke drukte Indrukwekkende stoet „Vuurtje" gemaakt voor feestmaal Nadere „toelichting" aan B. en W. Politie joeg Pouja- distische betogers uiteen Dader van schietpartij in New York meldt zicli WEERBERICHT SCHENK UW PRIESTER DE VOLHEID VAN UW BEDIENING BEKLEED HEM MET DE VERSIERSELEN DER VOLLE VER HEERL1JKING EN HEILIG HEM DOOR DE DAUW DER HEMELSE ZALVING De Bisschop thans in de volle heerlijkheid van zijn ambt! De klokken luiden, vlaggen met pauselijke wimpels waaien in het klare ochtendlicht. In de ronding van het stille Koningin Emmaplein een vlag, die voor het eerst zijn beeld ontplooit en aanduidt dat daar, op nummer 7, de pontifex zijn verblijf heeft....... Menige Rotterdammer, die zich voor zaken langs de zo drukke Westzeedijk spoedt, vertraagde vanmorgen even het tempo van tred en wagen toen omstreeks half 9 een menigte aanwies voor de kathedrale kerk, die nu fierder dan ooit haar ranke spits in de bewegende lucht priemde en de tijd schijnt vergeten toen zij nog bescheiden de titel van bijkerk voerde. De belangstelling moest zich verdelen tussen de hoofdingang aan de Westzeedijk, waar hoge dienaren des lands arriveerden en, even om de hoek, de entree van de pastorie, waar men uit de auto s het vlammend purper zag van de mantels der monsignori, die aldaar werden ontvangen om even later, om kwait over 9, een korte tocht per auto te beginnen die zijn eind punt vend aan de kathedraal-ingang, waar zich een stoet van kerkelijke autoriteiten formeerde uiteraard onder de zwijgende belangstelling van ern grote menigte - voor een plechtige intocht in de kathedrale kerk. Wachtende troon En bijna bet hele dorp brandde af Autoriteiten Intocht Offergave Consternatie op Champs Elysées De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met zonnige perioden. Matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen. Woensdag 9 mei: zon op 4.58, onder 20.20; Maan op 4.05, onder 19.25. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bij zijn aankomst aan de kathedraal ■tussen een haag van bruidjes, iverd de wijdeling, mgr. M. A. Jansen, enthousiast begroet. De pauselijke internuntius mgr. P. Giobbe, verlaat de auto voor de pastorie om ev enlaler vandaar te vertrekken in de grcAe stoet naar de kathedraal. Daarbinnen dreunt het orgel en klinkt van het koor de zang „Sacerdos et Pontifex" van de Interparochiële schola St.-Laurentius en de schola van het Warmondse seminarie. .pastor bone in populo: sic placuisti Domino en gedurende deze zang trekt de stoet onder de zachtrose als zwevende anjer-toeven door het middenpad naar het hoogaltaar. Wij zien langs ons schrijden de grijze herder van het Haarlems diocees, die nu een deel van zijn zware last heeft overgedragen op de hem volgende wijdeling, Mgr. M. A. Jansen, nu nog zonder kruis, ring of staf. Dan de mede- consccratoren, mgr. Jos. Baetcn uit Breda, die zich ongetwijfeld de dag herinnert van zjjn eigen intocht in de St.-Barbara-kathedraal aan de Haven en mgr. Jac. Buis, apostolisch vicaris van Jesselton in Brits Borneo. In deze stoet zien wij ook de aartsbisschop mgr. dr. B. J. Alfrink en de pauselijk internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de bisschop van Roermond en ook de nog niet geconsacreerde herder van het Groningse diocees; wellicht denkt mgr. Nierman bij het passeren van de verkenners-erewacht, nog even aan zijn aalmoezeniersjaren in de Utrechtse Biltstraat De plechtigheden kunnen nu een aan vang nemen; fel stralen de schijnwerpers in het priesterkoor, want televisie en film rullen wat nu volgt uitdragen over het gehele land en daarbuiten. Een enkele maal flitst de lamp van een persfotograaf. Mgr. Huibers, de consecrator, is nu naar zijn troon gegaan aan de epistelzijde, leest daar de voorbereidende gebeden en be kleedt zich met pontificale gewaden. Als zijn ceremoniarii treden op de zeer- eerw. heren J. P. J- Solleveld en dr. H. ,W. J. Kuijpers. De wijdeling, die als ceremoniarii de zeereerw. heren dr. M. J. de Jong en E. E. F. Guljé heeft, wordt naar de conse crator geleid, terwijl deze en de mede- consecratoren de mijter op het hoofd heb ben geplaatst. Even later zetten zij de mijter af en ondervraagt mgr. Huibers de wijdeling naar zijn pauselijke if?™;!®*' Wanneer deze plechtigheid ten einde is, beginnen de plechtigheden der pontificale mis welke na het epistel worden onder broken voor de eerste ceremoniën der bisschopswijding. Na een inleidend gebed worden alle heiligen in de hemel aangeroepen om tot God te bidden, opdat Diens liefdevolle voorzienigheid aan de uitverkoren bis schop de overvloed Zijner genade schenke tot heil der Kerk. Langs de grijze pilaren, waaraan het donker-rose van een weelde van hortensia's gloeit, klinkt uit aller mond het ora pro nobis. Hierop volgt de oplegging der handen en na de prefatie klinkt, versterkt door de luidsprekers, de stem van mgr. Hui bers die met uitgestrekte handen in het latijn de voor de wijding essentielc woor den uitspreekt: „Schenk Uw priester de volheid van Uw bediening, bekleed hem met de versierse len der volle verheerlijking en heilig hem door de dauw der hemelse zalving Ontroerend klinkt dan het Veni Creator, Wanneer de zalving van het hoorn van mgr. Jansen geschiedt. Dan volgt ae zal ving van de handen en alvorens de voor- mis met de allelujaverzen wordt vervolgd, ontvangt de wijdeling de staf en ring, zin nebeeldige en uiterlijke tekenen van zijn hoog priesterambt. „Heilige Vader, almachtige en eeuwige God, aanvaard deze vlekke loze offergaveDe offerande is jm aangebroken en mgr. Jansen begeeft zich naar de troon van mgr. Huibers, om er twee kaarsen, twee broden en twee vaatjes wijn aan te bieden, een plechtigheid waarin de gelovigen zich met de offeraar ver enigden. Het priesterkoor biedt dan een onver getelijke aanblik. De gulden gloed van kaarsen en de stralende schijn van licht bundels flonkeren op de gewaden van de presbyter assistens, mgr. J. Niekel. wiens kerk in al de jaren van haar bestaan zulk een luister nooit heeft gekend, van de troondiakens deken B. G. Hosman van Beverwijk en pastoor J. Ph. .J. de Wit uit Bakkum, van de diaken rector A. C. J. van Houten voorlopig gastheer van de wijdeling en van de subdiaken rector L. P. M. Vesters uit Leiden. Na de zegen wijdt mgr. Huibers de mij ter die hij, geholpen door de mede-con- secratoren op het hoofd van de wijdeling plaatst en wanneer hij hem de paarse handschoenen heeft overgereikt, kan de intronisatie geschieden, de plechtigheid die het slot vormt van de bisschops-con- secratie. Aan de evangeliezijde heelt tot nog toe de troon van rode en witte draperieën verlaten gestaan, doch nu neemt mgr. Huibers de nieuwe bisschop bij de rech terhand en mgr. Jos. Baeten neemt hem bij de linkerhand om hem naar de wach tende troon te geleiden. Mgr. Huibers neemt nu de mijter af, keert zich naar het altaar en heft met De schitterend versierde kathedraal van Rotterdam, waar vanmorgen met grote luister de bisschopswijding plaats vond van mgr. JVf. A. Jansen, De stroom mensen, die reeds om uur zich opstelden aan weerszijden van de kathedraal, groeide gestaag aan naar gelang het plechtige moment van het bin nenhalen der wijdeling naderde. De Rot terdamse Politie niets dan lof over hun optreden was met een groot aantal mensen op de been om het verkeer op de Westzeedijk, komend uit de tunnel, in juiste banen te leiden. Overal in de naas te omgeving van de kathedraal wapper den de vlaggen feestelijk in de frisse lentewind. Tussen kwart voor negen en kwart over negen arriveerden de autori teiten aan de hoofdingang yan de kathe draal. Onder hen bevonden zich: De ministers: prof. dr. L. J. M. Beel, J. M L Th Cals, ir. H. B. J. Witte en A. C. de Bruyn en prof. mr. ;roh. van Oven; vice admiraal b.d. Staatssecretaris H. C. W. Moorman De burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum en zvjn hoofdcommis saris van politie H. C. M. Staal, de leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz; mr H W. van Doorn voorzitter van de K.V.P.; Prof. mr C. P. M. Romme, fractieleider der K.V.P. in de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. De geheim kamerheren van Z.H de Paus W. Kroon, P. J. Spooren- berg en mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst tevens voorzitter van de St.- Adeibert Ver.; vertegenwoordigers van de Orde v. h. H. Graf, prof. G. H L. Zeegers. vertegenwoordigers van de_ Militaire en Souvereine Orde van Malta- mr. L. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, burgemees ter van Tilburg, en dr. S. van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar, i Verder: mej. Geldens. secretaresse van de Koningin; mr. J Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer; prof. dr. J. B. Kors O.P-, voorzitter van de KKO en c_ Rec- tores magnifici van de universiteiten van Nijmegen en Tilburg. Zij en andere ge zagsdragers betraden door een haag van verkenners en zeeverkenners de rijk ver sierde kerk. Ondertussen hadden zich in de pastorie aan de Van Vollenhovenstraat de geeste lijken verzameld. Onder hen bevonden zich alle Nederlandse bisschoppen met uitzondering van mgr. W. Mutsaerts, die vertegenwoordigd werd door mgr. W. P. Oomens, vicaris-generaal generaal van Den Bosch. Er vormde zich daar voor de pastorie een stoet auto's, waarin alle hoogwaardigheidsbekleders plaats namen om via de Parklaan, Kievitslaan zich naar de Westzeedjjk te begeven. Tussen de verschillende auto's liepen gidsen en ver kenners en aan het hoofd van de stoet werden vele vlaggen meegedragen. Toen monseigneur Jansen de kathe draal binnenging tussen een haag van bruidjes, die witte en gele tulpen droe gen, klonk er van weerszijden een enthou siast applaus. De ouders van mgr. Jansen arriveren aan de pastorie van de kathedrale kerk De consecrator, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, met zijn secretarissen, voor de ingang van de pastorie. Rechts: secretaris Solleveld in het bezit van de pauselijke lastbrief wonderlijk-klare stem het Te Deum aan. Dit is dc jubelzang, waarin de gehele ver zamelde menigte haar hart heeft gelegd. Want op dit ogenblik heeft Rotterdam zvjn eerste bisschop jn de volle heerlijkheid van zijn ambt. Hij wil cr allen in doen delen en, ge tooid met mijter en staf ert geleid door de mede-consecratore-- - brijdt hij door dc kathedrale kerk om alle aanwezigen zjjn zegen te geven, een ontroerende plechtig heid die haar bekroning vindt op het al taar, waar hij zijn eerste grote drievou dige zegen schenkt. Tijdens een jubelend „Christus vincit, Christus regnat" verlaat dan de stoet de kerk, waarna het eerst de eregasten van mgr. Jansen van hun plaatsen opstaan en vervolgens de gelovigen de kerk uittrek ken. Pater Van Gemert O.F.M. die de schola's dirigeerde, laat de arm zakken, organist A. Vijverberg laat de handen rusten, de kerk is leegfris en warm blijven de bloemen deze dag getuigen van de offerzin van de katholieke Rotterdam se bloemisten en de L.T.B. Buiten op de Westzeedijk, beweegt zich de alledagsdrukte van de havenstad maar geenszins is buiten de kathedraalmuren de unieke plechtigheid van een bisschops wijding ongemerkt aan de wandelaar voorbijgegaan Het plaatsje Shimokatva op het Japanse eiland Hokkaido is door een brand, ver oorzaakt door de onbedachtzaamheid van een zevenjarige, bijna geheel verwoest. Volgens de politie ziJn meer dan 200 wo ningen en twee scholen door het vuur vernield. Een persoon is omgekomen en de schade wordt geraamd op drie miljoen gulden. De brand ontstond bij een „feestje dat de z'evenjarige zijn vriendjes had be reid. Met oude kranten had hij een vuur tje gemaakt voor het „feestmaal". IMPRESSIES UIT DE KATHEDRAAL Wat de eenvoudige bezoeker van de kathedrale kerk over de zee van hoofden niet kan ontwaren, onthullen hem de televisie-apparaten, die zuil aan zuil langs de kathedraalwanden zijn opgesteld. Zij onthullen hem. dat prof- dr. L. Beel, als minister de eerste die aanwezig was, na een periode van eenzaamheid temidden van vele lege stoelen, minister mr. J. Cals als buurman heeft gekregen. Zij onthullen ook, dat de burgemeester van Rotterdam- mr. G. E. van Walsum en diehs echtgenote plaatsen kregen naast prof. mr. J. C. van Oven, de minister van Justitie. Maar er zijn nog meer excellenties. Wij zien minister ir. H. Witte, minister A. C. de Bruijn en de staatssecretaris van Ma rine, vice-admiraal b. d. H. C. Moorman. Zij allen zijn door een haag van verken ners gegaan. Het was voor de leden van de Sint-Lodewijksgroep uit Leiden een grote gebeurtenis, dat zij tot dit ere- escorte voor de kathedraal mochten be horen. De televisielenzen richtten zich vanaf twee platforms togen dc eerste zuilen van het priesterkoor opgebouwd, naar de stoet van bisschoppen, die het middenpad van de kathedraal volgt. Nu ondervindt men het gemis van kleur in het televisiebeeld! Hoe fel gloeit het purper van de man tels van mgr. Huibers en mgr. Jansen en hoe valt hun beeld als het ware weg tegen de achtergrond der menigte op .het tele visiebeeld. De TV volgt de stoet na tot en met de rug van de laatste der monsignori, de rector van hei Nederlands College n Rome. mgr. Jos. Damen. Liever zien wij nu verder met eigen ogen voor het eerst de prachtige, rijkgeborduurde hturgiscne gewaden, speciaal voor deze plechtigheid vervaardigd. In het priesterkoor zien wij bovendien nog uniformen van vertegenwoordigers van oude en eerbiedwaardige orden. Daar zien wij de geheim-kamerheren W. Kroon, P. J. 'Spoorentoerg en mr. F. J- G. -baron van Voorst tot Voorst in het zwart. De w-itte mantel met het rode krukkenkruis van de Orde van het H. Graf valt wijd om de gestalte van prof. dr. G. H. L. Zeegers. Ook prof. dr. E. A. D. E. Carp vertegen woordigt deze orde. Twee burgemeesters dragen het rood en zwart van de Souve reine Orde van Malta, n-L mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst van Tilburg en dr. S. van Wijnbergen van Wassenaar. Een zinvolle plechtigheid, de offergave! Men beseft tegenwoordig maar nauwe lijks, dat de kerk-collecte enige samen hang heeft met de offerande. Te erger is dit, omdat bij de gelovige dan de gedach te verloren dreigt te gaan, dat hij een echt offer dient tg brengen en zijn ge- baar naar de schaal geen ander is dan een gewoonte, verband houden^ met het kwijtraken van enig klein geld. Ditmaal werd de zin van het persoonlijk offer benadrukt door het gaan, bank voor bank, naar het priesterkoor, aan welks onderste trede zich een rij koorknapen met schalen had opgesteld. Toen de of- teraars door het middenpad terugkeerden werd hun blik getrokken door een kleurig trio, twee jongedames en i een jongeman, gestoken in de kleurige dracht van het Hongaarse land. Waren zij afgevaardigden dergenen, die dit I prachtige land hebben verlaten, omdat de vrijheid er gekortwiekt werd en zouden zij dan in gedachten niet even hebben verwijld bij de primaat van Esztergöm?.. 8 mei 1956 Rotterdam BISSCHOPSCONSECRATIE in de Kathedrale Kerk van de H. Laurentius en Ignatius s.j. Mgr. M. A. Jansen In een brief aan B. en W. van Rotter dam, gedateerd 4 mei 1956, heeft mr. A. Dirkzwager een nadere toelichting 8c?e- ven op zün reeds eerder vermelde be zwaarschrift tegen het plaatsen yan mgr. M.A. Jansen op het kiezersregister. In deze toelichting schrijft de heer Dirk zwager onder meer „Dezerzijds wordt toegegeven dat de voornaamste taak van de bisschop bestaat in het verkondigen van het Evangelie. Doch daarnaast is voor een ieder duidelijk, dat het episco paat in Nederland zich ook op staatkun dig gebied begeefthet mandement van 1953 is daarvan een duidelijk voorbeeld. Onaannemelijk is dat dit verstrekkende mandement van het Episcopaat is uitge gaan, zonder medewerking of aansporing van het Vaticaan". ,,Op het Vaticaan". vervolgt h\j, „zetelt de heer Pacelli als hoofd van het R.-k. kerkgenootschap en, sinds 1929, ook als Monarch van de Vaticaanse staat. Deze functies zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden en de omvangrijke apparatuur, waarover de heer Pacelli beschikt, be strijkt zowel het godsdienstige als het staatkundige deel van de taak. die hij zich opgelegd acht. Het moge waar zijn, dat het grondgebied van de Vaticaanse Staat niet meer beslaat dan f4 ha de aldaar gevoerde staatkunde reikt zich via de bisschoppen en via de gelovigen, voor zover geplaatst in Overheids- en Rege ringsfuncties. veel verder dan het terri toir van de Vaticaanse Staat. Het is on mogelijk om de invloed uit te drukken in een oppervlakte- en andere maat. Het is de staatkunde van de Vaticaanse Staat die hier t.e lande het episcopaat beïn vloedt of wellicht dicteert". .Uiterlijke bewijzen van dit laatste ziet de heer Dirkzwager in het gebruik van de Pauselijke vlag» in het verlenen van pauselijke onderscheidingen en ridder orden, in het overmaken van de Pieters penning, de bezoeken ad limina en de aanwezigheid ex officio bij evenementen op profaan gebied. De heer Dirkzwager meent dat: „wanneer de bisschop hier door B. en W. van Rotterdam officieel wordt ontvangen en (op kosten van de gemeente) wordt onthaald, dan geniet hij die eer niet als verkondiger van het Evangelie, maar wegens de invloed die hij geacht wordt te hebben op het poli tieke leven. Want nog nimmer hebben B. en W. van Rotterdam een oud-katho lieke bisschop, een dominee of een rabbi, die hier ter plaatse zich zou vestigen officieel ontvangen ten Raadhuize: de scheiding van Kerk en Staat zou zo iets trouwens verboden hebben". Vervolgens wijst de heer Dirkzwager erop dat hij de stap welke hij onderno men heeft reeds vroeger in theorie moge lijk achtte doch dat hij eerst door de be noeming van de bisschop in Rotterdam de gelegenheid kreeg en benutte om zijn theorie in praktijk te brengen. Hij meent dat de bisschoppen door het vragen van voorafgaand verlof voor de aanvaarding van hun ambt aan H.M. de Koningin hij veronderstelt dat dit verlof stellig verleend zal worden zich zullen gedra gen als volwaardige Nederlanders. De heer Dirkzwager spreekt tenslotte de hoop uit dat zij" Protest naar aanleiding waarvan hij „telefonische en schriftelijke (natuurlijk) anonieme bedreigingen ont ving'' een nieuwe era in onze staatkun de inluidt, waarbij de ingezetenen op andere basissen dan juist godsdienstige, zich aaneensluiten om ons vaderland zo goejj mogelijk te besturen". Noot van de redactie: De nadere toe lichting van de heer Drikzwager verduide lijkt helaas slechts zijn onmacht of onwil tot het zien van de verschillen en van de scheiding tussen de Kerk en de Vaticaanse staat, zowel in feite ais vanuit een oogpunt van juridische regeling. Dit maakt ons werkelijk benieuwd naar de wijze, waar- meer hij al vonnis wijzend met het Neder landse recht omspringt! Zijn opsomming van de „uiterlijk waar neembare" staatkundige functies, waar mee de bisschoppen van de macht van de Vaticaanse Staat zouden doen blijken, be treft slechts een aantal manifestaties van de bisschoppen als kerkelijke gezagsdra gers. De Pauselijke onderscheidingen zijn kerkelijke onderscheidingen en niet van de Vaticaanse Staat; de Pieterspenning vloeit niet in de staatskas van het Vati caan; bij de bezoeken „ad limina" ko men kerkeiyke problemen ter sprake, maar niet die van Vaticaanstad. En de bis schop voert officieel slechts zijn eigen standaard. De moeilijkheid van de heer Dirkzwa ger richt zich in wezen tegen het op treden van de Kerk, als Kerk, op ter reinen die het staatkundige raken. Maar dót is een geheel andere zaak. Hier lig gen problemen, die behalve voor de heer Dirkzwager, ook voor andere landgenoten niet altijd even gemakkelijk te verwerken zijn. Maar niemand, behalve dan rechter Dirkzwager, heeft het in zijn hoofd ge haald om daarbij de omstandigheid, dat de Paus, óók soeverein is van de Vati caanse staat, uit te spelen tegen de bis schop. die als zuiver kerkelijk ambtsdra ger slechts onderworpen is aan de Paus als Opperherder van de Kerk. Als de Paus morgen het Vaticaan kwijt zou raken, komt er niet de minste wijzi ging in zijn verhouding tot de bisschop pen. Het is droef, dat een Nederlandse rech ter zulks niet vermag in te zien. „Het is goed. God en de Bis schop te erkennen. "Want waar de Bisschop zich vertoont daar moet ook het volk zijn, evenals daar waar Christus Jezus is. ook de Katholieke Kerk is. Wie de Bisschop eert, wordt door God geëerd. Mocgt gij dan in alles een over vloed van genade ontvangen, want ge verdient het. Op elke wijze hebt ge mij verkwikt en Jezus Christus deed het U. Bij afwezigheid en tegenwoordig heid hebt ge mij uw liefde be toond. God vergelde het U." Zo schreef de H. Ignatius, martelaar, rond het jaar 107 in zijn brief aan de gelovigen van Smyrna. Over de eeuwen heen met deze bisschop en tijdgenoot der Apos telen verbonden door het. Bis schopsambt, wens en bid ik voor de gelovigen van het Bisdom, wat Ignatius bad en verhoopte voor de gelovigen van Smyrna. Parijse politiemannen hebben gisteren met gummiknuppels een groep Pouja- disten uiteen gedreven, die een betoging hielden op een plein in de buurt van de Champs Elysées. E>e moeilijkheden onstonden, toen de politie een 150-tal Poujadisten die in de kerk van St.-Louis des Invalides een mis hadden bijgewoond ter nagedachtenis van de gevallenen van Dien Bien Phoe belette een optocht te vormen. Een aantal Poujadisten z^g eehter kans om zich naar het monument van Clemenceau te bege ven, waar zij een krans neerlegden. Onder hen bevond zich ook de afge vaardigde Jean Le Pen die zich getooid had met zijn rood-wit-blauwe sjerp. Toen de politie de betogers met knuppels en opgerolde capes uiteen joeg schreeuw de Le Pen: ,.U moogt mij niet aanraken, ik ben afgevaardigde". Maar ook hij kreeg er danig van langs. Een drietal Poujadisten werd aange houden en naar de gereedstaande politie auto's gesleept. De andere demonstran ten zochten een goed heenkomen op de drukke Champs Elysées, waar zij door de politie werden achtervolgd. Een en ander veroorzaakte onder de wandelaars op deze altijd zo drukke boulevard grote consternatie. De politie had eveneens gisteravond 2000 man samengetrokken rond de Salie 1 Wagram, waar de Poujadisten een mas sale betoging voor Algerije hadden wil len houden. Deze meeting was echter, evenals een andere elders door de po litie afgelast. De man die zaterdagnacht heeft ge schoten op kerkgangers voor de Roe- meense kerk in New York heeft zich gis- teren gemeld bij de officier van justitie aldaar. Het is de 67-jarige Todurchi Sava. De man heeft bekend, dat hij met een geweer vanuit zijn kamer tegenover de i kerk op de gelovigen geschoten heeft. Bij de schietpartij is een man ge dood en werden vier mensen gewond. Sava bevindt zich nu in arrest.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1