Stilte in de chapelle ardente van Léon Jungschlager Gouverneur weigert gratie Felle protesten tegen voorge nomen executie van jeugdige Cyprioten Drie nieuwe zeeslepers voor L. Smit en Co. V.S. in de lucht niet zwakker dan Sovjet-Unie Morgen koelere Oceaanlucht Russische toeristen roemen Nederlandse gastvrijheid Al weer een TIEN partijen dingen mee bij T weede^Kamerverkiezingen m J j m 'I EPITAAF r' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN B lauivpijpersvloot ondergaat opnieuw een uitbreiding uÈm Woensdag 9 mei 1956 Cassatie in de zaak Anneke Beekman Vloot legt 300.000 mijl per jaar af Amerminister van defensie verklaart: Produktie van zware straalbommenwerpers wordt verdriedubbeld GAT IN DE DIJK „Allemaal even prettig en aardig ontvangen" Roemeense vice-premier afgezet De mysterieuze verdwijning van Britse kikvorsman Nederlandse vrouw mmm BERICHT WEERBERICHT J\_ LAAR kindergepraat in de warme, smalle straten van Maastricht's binnenstad klonk hel der door tot in de eenvoudige cha pelle ardente van het voormalige ziekenhuis Calvariënberg. Tussen enkele palmen en flakkerende kaarsen, bedekt fnet een geurige witte schat aronskelken en serin gen, stond de licht-eikenhouten kist met het stoffelijk overschot van Léon Jungschlager. „Van ma" was een der kransen: een ontroe rende laatste groet van zijn moe der. „Voor Léon" stond op het wit te lint van de bloemenhulde van zijn familieleden en aan de voet van de katafalk lagen kransen van de directie, van het personeel en van de raad van bestuur van de K.P.M. Er was een grote krans van liet gemeentebestuur van Maas tricht in dé kleuren van de stad: wit en rood. Het stoffelijk overschot van Léon Jungschlager opgebaard in de chapelle ardente van Calvariënberg te Maastricht. f In memoriam Léon Jungschlager Mishandeld, totterdood gedreven in 't striknet van de blinde haat, heb ik tenleste prijs gegeven wat ieder mens wel 't laatst versmaadt. Gerechtigheid! Uw teken was mij als een wond in 't hart gedreven, waarvan ik nimmermeer genas Gij hebt mijn vonnis opgeschreven. In 't zuiver Licht de ziel geheven, verwacht 't verslagen lijf het Uur dat tuba's schallen, graven beven, al leugen sterft in 't uiterst vuur Dan zal, die Waarheid, Weg en Leven en aller zwakken Toren is de Rechter zijn van wie mij dreven ik bid U, Heer: vergiffenis! GABRIëL GORRIS - pvlf fltti Klacht bij Raad van Europa Nog meer plannen „Kleding minder modern'' illSllllillllll VERSLIJT 7 PAAR KOUSEN PER JAAR I I DE DIRECTIE. I D>e weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen; later opklaringen en over wegend droog. Lagere middagtemperaturen. Ma tige Jot krachtige wind tussen zuidwest en west. Donderdag 10 mei: zon op 4.56, onder 20.22; maan op 4.37, onder 20.43. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze correspondent) T-r MAASTRICHT, dinsdagmiddag Een oud menske slofte op haar rode pantoffels de kapel binnen en stapte, na een kort gebed, over een krans heen om vlak naast de kist met eerbiedige nauw gezetheid met een palmtakje wijwater te kunnen sprenkelen over de hoge kist. Zo deden er velen. De kapel was geen ogen blik leea Van twee uur af tot in de vroe ge avond gaven biddende vrouwen en mannen, jongens en meisjesde klei_ nen wat beschroomd enhu'verig-- pries ters broeders en zusters er acte de pre sence Zij bleven er staande of geknield een ogenblik in gebed verzonken bij het stoffeliik overschot van hun stadgenoot, die na jaren van geestelijke marteling zijn leven voor zijn land gaf als een held en stnds gisteravond eindelijk in alle stilte in ziin geboortestad, b,j zijn vrouw, zijn zoon zijn familieleden, vrienden en ken nissen was teruggekeerd. Dezen waren vanmorgen om 9 uur in Calvariënberg aanwezig, toen het stoffelijk overschot er arriveerde om in de kapel te worden op gebaard. Er heerste in de kleine, met paarse, damasten draperieën beklede chapelle ar dente een serene en treffende stilte. Léon Jungschlager rustte er heel kalm en vre dig midden in zijn stad van zijn jeugd. Maar lag hij er niet wat al te verlaten? Stromen Maastrichtenaren hadden wij er eigenlijk verwacht, nu men toch voor het laatst in de gelegenheid was Léon Jung schlager die eer en dank te brengen, wel ke men deze grote, in Indonesië zo ver guisde en vertrapte Nederlander alleszins verschuldigd is. Gistermorgen zijn schriftelijk de mid delen bij de Hoge Raad ingediend inzake beroepen in cassatie van de dames G. M. L. én E. M. van M. uit Bussum en C. J. F. B. uit Voorschoten, allen door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot resp. 3, 6 en 2 maanden gevan genisstraf wegeng het aan het bevoegde gezag onifrekkéiï v&n het Joodse meisje Anneke Beekman. De advocaten mr. M. de Kort uit Bus sum en mr. A Peters uit Den Haag wa ren niet aanwezig om de cassatienota's nader toe te lichten. De procudeur-gene- raa] zaj op 29 mei conclusie nemen. Een storm van reactie is opgeroepen tloor liet besluit van de Britse gouverneur van Cyprus Sir John Harding om geen gratie te verlenen aan een tweetal jeugdige Cyprioten die onlangs wegens terreurdaden zijn Ier dood veroordeeld. Een van de beide veroordeelden de 23-jarige Michael Karaolis, schoot iu augustus van liet vorig jaar een politieman dood. Hij werd als gewoon misdadiger berecht en veroordeeld. De tweede Cyprioot, de 22-jarige Andreas Demetriou, werd veroordeeld krachtens de uitzonderingsbepalingen, die de doodstraf voor andere m:s daden dan moord mogelijk maken. Dit is Je eerste maal, dat Cyprische vrijheidsstrijders ter dood veroor deeld zijn. Naar aanleiding hiervan heeft do se cretaris van de Britse Labourpartjj, de heer Morgan Philijps> een brief gezonden aan de Britse Minister van Koloniën, waarin geprotesteerd wordt tegen de be slissing van de gouverneur om de beide terroristen te doen executeren. „De Com- monwealth-subcommissie van de nationa le uitvoerende raad van de Labourpartij heeft hedenmiddag een spoedresolutie aanvaard, waarin een dringend beroep op ','v u wordt gedaan om bij de gouverneur uiting te geven van de krachtige bezwa ren, die vele mensen in dit land tegen deze executie hebben", aldus deze brief Voorts zonden een dertigtal leden van de Britse Labourfractie, waaronder en kele voormalige ministers, vanuit het La gerhuis een telegram aan Sir John Har ding. waarin zjj aandrongen op het ver" lenen van gratie aan de beide veroordeel den „ten einde grotere bitterheid te voor komen en om de vrede te bevorderen''. Anderzijds heeft de Griekse regering geprotesteerd bij Groot-Brittannië en bij de V.S. tegen de voorgenomen executie van Karaolis, die, zoals gezegd, als ge woon misdadiger berecht is. De Griekse minister van buitenlandse zaken, de heer Theotokis, verklaarde gisteravond in Athene, dat de executie van de beide Cy prioten zou leiden tot een verdere ver slechtering in de Grieks-Britse betrek kingen. De Griekse premier, de heer Karaman- lis, verklaarde gisteravond, dat hij hoop te, dat de Britse regering, al is het dan op het laatsie ogenblik, begrijpt welke al gemeen politieke en psychologische te rugslag de executie van de Cyprische strijders kan hebben". De bisschop van Kifium. die de oudste bisschop op Cyprus is, gaf gisteravond namens het orthodoxe episcopaat op Cy prus een verklaring uit, waarin hij even eens een ernstig beroep deed op de Brit se regering om het vonnis over de belde jeugdige Cyprioten niet te doen voltrek ken. De Britse troepen op Cyprus hebben bijzondere maatregelen genomen om alle onlusten in verband met het besluit van de gouverneur om de beide jongemannen te executeren, onmiddellijk de kop in te drukken. Intussen heeft de Griekse permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Euro pa, Nicolas Cambalauris, gisteren namens zijn regering bij de Europese commissie voor de rechten van de mens een klacht tegen Engeland ingediend. Dit is de eer ste keer dat een regering een beroep doet op deze Europese commissie, die is ingesteld door de Raad van Europa. Volgens de Griekse klacht zijn overtre dingen van de Europese conventie voor de rechten van de mens begaan door de autoriteiten op het eiland Cyprus en de Britse regering wordt voor deze daden verantwoordelijk gesteld. De Griekse ver tegenwoordiger heeft de commissie ver zocht, de klacht als een urgente aange legenheid te beschouwen. Op 28 mei a.s. komt de commissie bijeen en zou dan de Griekse klacht in behandeling kunnen nemen. De Britse regering heeft de raad van Europa einde 1955 kennis gegeven van buitenwerkingstelling van een aantal van haar verplichtingen onder de conventie, voor zover deze Cyprus betreffen, een maatregel, waartoe de conventie de toe getreden regeringen het recht geeft. Dc vloot van L. Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst zal binnenkort met drie grote zeeslepers worden uitgebreid. In aanbouw zjjn dc „Clyde" (3700 pk.) die 'n grootte en vermogen maar juist on der de „Zwarte Zee" (4200 pk.) blijft, de „Barentsz Zee" (X550 pk.) en de „Schel de" (2000 pk.) De nieuwe „Clyde" is be stemd voor stationsdienst op de Atlanti sche Oceaan en de zwaarste transporten, de „Schelde" zal voor stationsdienst te Hoek van Holland worden gebruik. Het schip zal krachtig genoeg zijn, om ook de grootste zeeschepen assistentie te kunnen verlenen. Opnieuw dus nieuwe aanwinsten in het verschiet voor de re derij, die zich in snel tempo van de oor- logsklappcn heeft hersteld. Toen de Tweede Wereldoorlog was afgelopen en men bij L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst de balans op maakte, kwam men tot de ontdekking dat er van de trotse vloot, die eens het respect van de hele wereld had afge dwongen, niet veel meer was overgeble ven. Van de vloot, die in 1940 19 schepen met 22450 pk. telde, voeren eind 1945 slechts 10 schepen (13100 pk.) naar huis. Van de zeven sleepboten welke zich daar onder bevonden moesten er twee voor de sloop worden verkocht, omdat ze ner gens anders meer geschikt voor waren. Een droevige balans. Thans, na tien jaar vertonen Neder landse zeeslepers weer overal ter we reld het rood, wit en blauw. Zestig pro cent van alle door particuliere maat schappijen uitgevoerde sleepreizen welke langer zijn dan duizend mijl worden door L. Smit en Co.'E Internatio nale Sleepdienst uitgevoerd Het aantal afgelegde sleepmijlen bedraagt thans ge middeld ruim 300.009 per jaar tegen een gemiddelde van 114.505 mijlen in de laat ste jaren van voor de oorlog. De vloot bestaat thans uit 17 zeesleepboten, 2 kustslepers en 17 havensleepboten, ter wijl ze binnenkort nog met eerder ge noemde schepen zal worden uitgebreid. Op het ogenblik worden in de V.S per maand zes acht-motorige bommenwerpers van het type B-52 vervaardigd. De pro duktie van deze zware straalbommenwer pers zal echter worden opgevoerd tot twintig Per maand- zo heeft de minister van defensie, Wilson, gisteren voor een subcommissie van de Amerikaanse Senaat verklaard- Het is niet juist, zo zei hij voorts, als men dat de Russen op het gebied van de luchtmacht aanzienlijk voor zijn op de V.S. Wilson meende, dat de huidige interna tionale toestand niet van dien aard is, dat de v s hun militaire kracht moeten ver groten'of verkleinen. Er is geen bewape ningswedloop tussen de V.S en de Sovjet- Unie gaande en wij zijn met van plan met de Soviet-Unie of met welk ander land ook te concurreren op het gebied van de luchtmafcht. zo zei de minister. De Amerikaanse bases overal ter wereld en hetfeft dat de V.S. overal hun grote Wktilht' en vlootpotentieel kunnen gebmTken - een belangrijk probleem voor de Sovjet-Unie - zijn bedoeld om elke Sovjet-agressie te verhinderen, zo ver klaarde hij n» eonJipden van de luchtmacht, die zijn samengesteld uit zesmotorige middel- samenBes rs yan het type B_47 zware b krachtigste elementen van^ hedendaagse luchtmacht Opere van ae i overzee of door brandstof inte nemen tijdens de vlucht hebben deze vliegtuigen werkelijk intercontinentale mogelijkheden. De produktiecijfers van de B-52 wilde Wilson liever niet onthullen. Sommige discussi e s o v e r de vraag wie de sterks e luchtmacht heeft, schijnen gebaseerd te zijn op de opvatting, dat de V.S. even sterk of sterker moeten zijn dan de Rus- Stmt van alle belangrijke wa pens. Er bestaat echter geen logische re- den, aldus Wilson, waarom Ain-enka zl^n defensie-program direct aan de hand van dat der Sovjet-Unie zou moeten opstellen. Sommige critici van de huidige Ameri kaanse militaire politiek houden geen re kening met de totale kracht van de Ame rikaanse luchtmacht. In het jaar, dat op 1 juli begint zal de luchtmacht over meer dan 25.000 militaire vliegtuigen in actieve dienst beschikken, de vloot en het korps mariniers over meer dan 12.000 toestel len en het leger over meer dan 4.000. De vloot beschikt verder nog over 15 grote vliegdekschepen met vliegtuigen die ge schikt zijn voor het vervoer van atoom wapens. In Stellendam op Flakkee zijn sinds de noodlottige februarimaand van 1953 zeer vele en grote openbare werken uitgevoerd. Behalve een omvangrijke bouw van wo ningen, is er ook de algehele riolering der gemeente ter hand genomen. Aan de zijde van de haven is rond deze polder een nieuwe zware zeedijk gelegd of zijn de kaden aanzienlijk verhoogd en ver zwaard. Hierdoor kon deze polder met zijn riolering en ook met het overtollige water niet lozen op haven of buitenwater, maar moet men de emrkwaardige omweg maken van eerst terug leiden naar het dorp en de oude grote polder van Stel lendam. Daarvoor heeft men in de laat ste weken een doorbraak moeten.du"'en in de grote Eendrachtsdijk, waarover de belangrijke provinciale verkeersweg Mid- delharnis Oudd'orp loopt. In deze doorbraak zijn een doorlaat voor het rioleringsstelsel gelegd en is een dui ker voor de afvoer gemaakt. Op de foto ziet men het gat in de dijk met de betonnen koker voor de duiker- schuif. (Van onze weerkundige medewerker) "Wanneer het vandaag Hemelvaartsdag was geweest, zouden we het met het weer bijzonder hebben getroffen. Er was volop zon. terwijl in de meeste provincies Je temperatuur tot boven de 20 gr. C. opliep. Gisteren werd alleen in Limburg de 20 gr. C. bereikt, maar in de kustgebieden kwam de temperatuur niet hoger dan 12 tot 13 gr. Een zwak storingsfront veroorzaakte alleen in het uiterste noorden van ons land enkele spatjes regen. Het hogedrukgebied, dat ons nu al enkele dagen droog en vrij zonnig weer brengt, is intussen op de aftocht. Het trok zich over de Golf van Biscaye langzaam naar de Azoren terug. Dit heeft tot gevolg, dat de Oceaandepressies nu geleidelijk dichter bij West-Europa komen. Het koufront van een actieve depressie ten noord westen van Schotland passeert vandaag de Britse eilanden en zal dit in de komende avond of nacht met hier en daar wat lichte regen ons land doen. Morgen zal het ons land zijn gepasseerd, maar dan gaat belangrijk koelere Oceaanlucht met matige tot krachtige westelijke winden ons land binnenstromen. Hierin komen weliswaar flinke perioden van zonneschijn voor, maar de aangevoerde lucht is enigszins onstabiel, waardoor de kans op enkele verspreide buien vooral in het binnenland groot is. Het zal daarom morgen minder warm zijn dan vandaag en ook is het aan te bevelen een regenjas mee te nemen; dit voor de enkele buien, die zijn te verwachten. De rederij heeft nog meer plannen. De uitbreiding van het havenvèrkeer in Rot terdam wordt op de voet gevolgd. Indien in de toekomst tot het graven van nieu we havens in de delta van de Rotterdamse Waterweg wordt overgegaan, zal de re~ derij zonodig nieuwe stations voor ha vensleepboten inrichten. Practisch alle schepen zijn op het ogenblik met radio- telefoon uitgerust en het ligt in de bedoe ling dat binnen het jaar de gehele zee gaande vloot zal worden uitgerust met radar. Naast het slepen van baggermaterieel, beschadigde schepen, slopers, drijvende kranen enz. nam de laatste jaren het vervoer van drijvend' materieel van olie maatschappijen meer en meer toe. Drij vende boortorens worden in steeds gro tere aantallen versleept naar het Meer van Maraeaibo en de Perzische Golf. Ook indirect brengen de ontwikkeling van de olieindustrie en de vergroting van de afmetingen van tankschepen nieuw werk. daar havens, toegangswe gons en kanalen op grotere diepten moe ten worden gebracht en het baggerma- tc.ieel derhalve moef. worden versleept Is de ..Z'.v«rt« Zee" (4200 pk.) thans nog het tiot»e vlaggeschtp van de redsrij, hat ligt to d* bedoeling straks n»g «en gro ter schip 'e do«n Jat ie staat zal iIJe nog growr» o*jc?tan te versla- Per. Dimitru Petrescu, plaatsvervangend premier van Roemenië, is afgezet, aldus meldde vandaae radio Boekarest. Petres cu is een van de mannen, die na de val van Anna Pauker 'n 1952 tot hoge posi ties kwamen. Hij is de eerste Roemeense leider, wiens ontslag is gemeld na het twintigste par tijcongres der CPSU te Moskou, waarop de persoonsverheerlijking werd afgezwo ren. Roemenië komt in de wegzuivering der „kleine Stalins" achterop bij de an dere Oosteuropese landen. Er zijp n°8 geen berichten, dat daar in ongenade ge vallen partijleiders zijn gerehabiliteerd. Inmiddels heeft de Poolse raad van state Eugenlusz Stawinski benoemd tot derde vice-premier in de plaats van Ja cob Berman, die twee dagen geleden als zodanig aftrad, aldus meldde vandaag ra- dio-Warschau Stawinski zal ook het ministerie van lichte industrie, dat hij tot nu toe leidde, blijven beheren. Hij is geen lid van het politbureau van de Poolse communistische partij, maar wordt wei genoemd als kandidaat-lid van het centrale comité der partij. De groep van 27 Russische toeristen, de eerste die ons land heeft bezocht, is van ochtend van Schiphol per vliegtuig via Warschau naar Moskou teruggekeerd. Hun vakantie in Nederland heeft twee weken geduurd en ze hebben behalve Amsterdam o.a. Arnhem, Friesland, waar ze in Bolsward logeerden, de afsluitdijk, Den Haag en Rotterdam gezien. „Opvallende verschillen tussen-Rusland en Nederland? Ik zou ze werkelijk niet zo maar kunnen vinden", zei de 28-jarige taalkundige Helene Koubriakowa, de kleine donkere echtgenote van een Rus sische chirurg en een van de weinigen uit de groep die vloeiend Engels kon spreken. „Maar ik w'l graag zeggen hoe opgetogen wij allemaal zijn over de bij zonder charmante gastvrijheid van de Nederlanders. Die heeft ons erg getrof fen. We zijn in Bolsward bij families thuis geweest cn allemaal zijn we even prettig en aardig ontvangen". De groep, onder wie diverse Russische schakers waren, zoals bijv. Flohr, en die dan ook op Schiphol uitgeleide werd ge daan door dr. Euwe. was voorts onder de indruk gekomen van onze polders en Zuiderzeewerken. „In Rusland maken wij juist nieuwe zeeën in het uitgestrek te land. hier is hot net andersom". (Advertentie) II" ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. UAlf. SEPDtNi t» STiAlW4_BtNfA8«lttiNJ( Jt*.jJKWSlül „Er zijn natuurlijk wel enkele ver schillen", vertelde mevr. Koubriakowa verder, „b.v. in de mode. Wij hebben gemerkt, dat Nederland over het alge meen de indruk heeft, dat de Russen ouderwets gekleed gaan. maar wij vin den juist de kleding hier minder smaak vol en modern dan de onze. Wij hou den niet van al te veel felle kleuren. Daarom zijn onze mantels altijd egaal donker". 1 Indruk op de groep hebben voorts de Nederlandse spoorwegen gemaakt. De treinen vonden ze modern, snel en ef ficiënt. Dc weinig mensen die de waarheid over de geheimzinnige verdwijning van de Brit se kikvorsman, Lionel Crabb, kennen, hebben de officiële waarschuwing gekre gen, dat zij ingevolge de wet op de ge heimhouding moeten zwijgen. Crabb wordt, zoals bekend, vermist se dert een duik in de haven van Portsmouth op 19 april in de buurt van de Russische kruiser „Ordzjonikidze", waarmee B. en K. hun reis naar Engeland maakten. Vol gens de officiële bekendmaking van de Britse marine is Crabb „vermoedelijk dood". Een goede vriend van Crabb. Sydney Knowles. die in de oorlog kikvorsman is geweest, heeft gisteravond in de haven van Portsmouth naar zijn vriend willen zoeken, doch een marine-officier hield hem ervan terug- „Doe het niet", zo zei hij, „Crabb is daar niet". Volgens sommi ge berichten zou de officier nog gezegd hebben: „Vraag me niet hoe ik het weet; ik ben aan officiële geheimhouding ge bonden". Knowles en andere duikers die Crabb goed gekend hebben verklaarden gister avond te geloven dat hij nog in leven is. De Britse pers blijft zich met het geval bezig houden en dringt aan op een offi ciële verklaring. Het Labour-orgaan „Daily Herald" waarschuwde, dat de ge ruchten die in de wereldpers de ronde doen over de verdwijning van Crabb de betrekkingen van Groot-Brittannië met de Sovjet-Unie slechts kunnen schaden. Een aantal labourafgevaardigden is van plan in het parlement vragen aan de re gering te stellen. De Nederlandse kousendragende vrouw tussen 16 en 70 jaar draagt per jaar ongeveer 7 paar kousen af. Dit is medegedeeld bij de opening van het nieuwe pand dat de vereniging van tricot- en kousenfabrikanten gisteren te Utrecht in gebruik heeft genomen. De Nederlandse kousenindustrie pro duceerde het afgelopen jaar 1,8 miljoen dozijn paar kousen, waarvan 85 procent nylons en 15 procent vervaardigd uit rayon garens. De export bedroeg 400.000 dozijn paar kousen en de import 600.000 dozijn paar. Het totaal aantal paar kousen dat de Nederlandse vrouw in 1955 ter beschikking stond, bedroeg dus 2 mil joen dozijn paar of wel 24 miljoen paar kousen. Het totaal aantal kousendragen de vrouwen in Nederland bedraagt, vol gens het C.B.S., 3,5 miljoen, zodat de Nederlandse vrouw gemiddeld ruim 7 paar kousen per jaar verslijt. Voorzover gisteren bekend was, zul len bij de komende verkiezingen op 13 juni a.s. tien partijen pogen zoveel moge lijk zetels in de Tweede Kamer te ver overen. Alle tien hadden zij hun kandidatèn- De misdienaars van de Lodewijks- parochie uit Leiden kwamen persoon lijk naar de receptie om „hun bisschop" te feliciteren. Wegens liet hoogfeest van 's Heren Hemelvaart zal ons blad morgen niet verschijnen. lijsten ingediend, voor een deel verschil lend in de onderscheiden kieskringen of groepen van kieskringen voor een ander deel gelijkluidend voor heel het land. Een de Staatkundig Gereformeerde partij, heeft zelfs uit Amerika een kan didaat gerequireerd. nl. de heer C. Smits die in Grand Rapids in de Ver. Staten verblijft. De lijsten van de KVP openen alle met de naam van mr. Romme. De 29 namen welke op de verschillende lijsten daar onder volgen hebben wii na de groslijst stemming reeds vermeld. Bij de P.v.d.A. fungeert dr. Drees als lijsttreker. De lengte van de lijsten va rieert; zo bevat die in Amsterdam 30 en die in Rotterdam 25 namen. Bij de Antirevolutionairen is minister Zijlstra lijstaanvoerder bij de Chr. Histo- rischen de heer Tilanus (beider lijsten bevatten 30 namen). De WD plaatste mr. Oud voorop op de lijsten, welke in lengte variëren (in Amsterdam 20 namen, in Rotterdam 25). Verder doen een gooi naar een of meer zetels de Staatkundig Gereformeerd. Partij (ds. Zandt), de CPN (Wagenaar), beide oude bekenden en dan als nieuwe verschijningen de Nationale Unie (alge meen christelijk), de partii van de heer Van Lina Nessel en de zijnen en de Nederlandse Oppositie Unie op wier lijst de naam van de heer P. J. Gailiard uit Assen, bekend uit de Westerlinghis torie. bovenaan prijkt. De tiende en (tot dusver) laatste partij welke een lijst indiende heeft bij de kamerverkiezingen een bekende klank, het Gereformeerd Politiek Verbond na melijk. Onder leiding van de heer L. Lan.ing uit Groningen hoopt zij dze keer op meer succes dan voorheen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1