Churchill pleit voor Russisch aandeel in Europese eenheid Bij eerste naoorlogse hezoek aan Duitsland v Karaolis en Demetriou zijn geëxecuteerd Carmen jones LUXOR Twee gelukskinderen terug in Limburg na Amerikaanse reis Verdwenen Nederlander al terug in patria Grote drukte in de bollenstreek Bromf ietssterrit der K. V.P. werd gisteren een succes Churchill pleitte voor één Duitsland met Russische hulp BISSCHOP VAN ROTTERDAM IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Aartsbisschop van Wenen benoemd Ondanks slecht weer L r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Na Vrijdag 11 mei 1956 Ondanks alle beroepen op Britse regering: Heftige reacties in Griekenland en op Cyprus Schouderfractuur bij val op straat Marinier omgekomen op Curacao Politie in Djakarta sprak van „geheugen opfrisseir* Tomatenuitvoer naar België stopgezet Sla doorgedraaid SOLDAAT SCHOOT ZUSTER DOOD Financiële actie voor Bisdom Groningen 8000 KVP-brommers trotseerden wind en regen WEERBERICHT Pr- a •R?rgyaneiB«ss" „MAASDAM" BRACHT ECHT PAAR STASSEN THUIS Zwembad kwam mee Aardige attentie Opvolger van kardinaal Innitzer Dwaas en unfair KPM-directeur verhoord Noodlottige demonstratie De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien. Vannacht iets zachter, morgen overdag iets kouder. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Zaterdag 12 mei: zon op 4.53 uur, onder 20.25 uur; maan op 6.11 uur, onder 22.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De hereniging van Duitsland het i«*,j nn T.nnrlciv» ,3 M n*.v-»rd-_"Rri ernstigste vraagstuk ,Een nieuwe kwestie is gerezen dbor de recente Russische verguizing van Stalin. Indien dit oprecht is krijgen wij te maken met een nieuw Rusland En ik voor mij zie niet in waarom, als dit zo is, het nieuwe Rusland zich niet zou verenigen met de geest van dit plechtige verdrag (bedoeld werd het NATO-pact. Red.). Wij moeten ons realiseren hoe diep en oprecht de Russische angst is inzake de veiligheid van het eigen grondgebied tegen •een buitenlandse inval. In een werkelijke eenheid van Europa moet Rusland zijn aandeel hebben. Ik was verheugd te zien, dat Polen reeds niet onberoerd gebleven is door de veranderingen in de Russische koers welke onlangs hebben plaats gegrepen. Mogelijk zullen andere veranderingen volgen. Tsjecho Slowakije zou zijn vrijheid kunnen herkrijgen. Bovenal: Duitsland zal herenigd worden". Aldus Sir Winston Churchill tijdens zijn toespraak bij gelegenheid van de plechtige zitting in het Raadhuis van Aken, waarbij aan hem de „Karlspreis 1955 werd uitgereikt. Het was de eerste maal sedert de conferentie van Potsdam, dat Sir Winston Duitsland bezocht. Woensdag was hij met Lady Churchill op het vliegveld Wildenrath gearriveerd en hedenmorgen werd hij met veel luis ter in het middeleeuwse Raadhuis ont vangen De Westduitse president, prof. dr Theodor Heuss was daarbij aanwezig. Bondskanselier dr. Konrad Adenauer Winnaar van de „Karlspreis 1954", beant woordde de Britse staatsman in een toe spraak waarin hij met zeer warme be woordingen uiting gaf aan zijn^grote be wondering voor diens .staatsmanschap. Hoge kerkelijke autoriteiten leden var de Westduitse bonds- en 'an^eg2 zeer vele leden van het Corps Diploma tique en vooraanstaande figuren uit de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap, de Raad van Europa en de Westeuropese Unie en honderden vooraanstaande Duit se personen uit het openbare leven woon den de plechtigheid bij. Van Nederlandse zijde waren aanwezig de Nederlandse am bassadeur te Bonn, de heer Lamping, de commissaris der Koningin in Limburg, dr Houben, de burgemeester van Maas tricht, mr. W. baron Miehiels van Kes- senich de burgemeester van Nijmegen, mr Ch. Hustinx, alsook de voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, prof. ir. Gelissen. Het hoofdthema van Sir Winston's re de was de versterking van de NATO. Na de boven reeds genoemde passage con cludeerde hij, dat het fataal zou zijn voor de NATO om nu te verslappen en om apathie de overhand te laten krijgen op wat door de planning en de financiële offers van de laatste acht jaar is bereikt. Hij onderstreepte het belang van de in middels gegroeide instituten van Euro pese samenwerking, >,maar, zo zei hij, gen, dat het Duitse vólk 1n zeer brede kring de wens naar vriendschap met het Britse volk deelt. Hij verwelkomde de Britse toezegging, dezer dagen aan mi nister Brentano bij zijn bezoek aan RuS' land en Londen gedaan, dat Groot-Brit- tannië nauwe samenwerking met de Bondsrepubliek wenst na te streven. Op de aan Rusland gewijde passage in Chur chill's rede is dr. Adenauer niet ingegaan. Na de plechtigheid vond een officieel banket plaats. Later in de middag ver trok Churchill met zijn echtgenote naar Bad Gcdesberg, waar zij hun intrek na men bij de Britse ambassadeur bij de Bondsrepubliek, Sir Frederick Hoyer- Millar. (Voor een nader verslag van deze bij zondere gebeurtenis verwijzen wij naar pagina 5). fit het Akense raadhuis ontving sir Win ston Churchill gisteren de Karlspreis uit handen van de Westduitse bondskanse lier. Van het balkon af wuift Churchill, vergezeld van zijn echtgenote, de menig te toe. „het hoofdthema van onze redding be hoort te zijn de Grote Alliantie van de Europese machten, verbonden met Cana da en de Verenigde Staten. Het Britse Gemenebest omvat Australië, Nieuw Zee land en Zuid-Afrika, hoewel deze geen leden zijn van het NATO-pact. Ik herhaal, dat de geest van deze sa menwerking Rusland en de Ooste#rope- se landen niet behoort uit te sluiten. Het zou zeer wel kunnen zijn, dat de grote problemen, welke ons bevangen houden waarvan een der ernstigste de hereniging van Duitsland is dan gemakkelijker zouden kunnen worden opgelost dan door rivaliserende bloes, die met wantrouwen en vijandigheid te genover elkaar staan. Dit is voor de toekomst. Laat ons daarheen voorwaarts gaan door geduldig en met vaste hand de samenwerking te versterken, welke wij tot dusver hebben verwezenlijkt." Zowel de burgemeester van Aken, de heer Heuss als de voorzitter van de con sultatieve assemblee van de Raad van Europa, prof. Dehousse, stelden Sir Win ston's grote aandeel in de totstandko ming van de Europese samenwerking in het licht. Ditzelfde deed dr. Konrad Ade nauer. die in zeer warme bewoordingen uiting gaf aan zijn vreugde over Chur- chill's komst naar Duitsland. Hij verze- j kerde Churchill onder luide toejuichin- ft, - Automobilist met vrouw en kinderen reed oP Hemelvaartsdag langs het strand in Oostvoorne, zoals dat in de zomer honderden automobilisten doen. Op een plek met los sand bleef hij even steken en daar de vloed pust op dit,gedeelte van de Nederlandse kust verrassend snel op komt, was ae wagen (nieuwe grote Amerikaan) tn een half uur omspoeld. De foto is genomen even voordat hij kopje onder Oin(J m het brakke water. In de centrale gevangenis van Nicosia zijn gistermorgen vroeg de beide jeugdige Cyprioten, de 23-iatigp Michael Karaolis, en de 22-jarige Andreas Demetriou, opgehangen, ondanks de pogingen die van vele zijden, o a. door de Griekse regering en door de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, föhn Foster Dulles, bij de Britse regering waren gedaan om alsnog aan de beide jongemannen gratie te verlenen, althans de executie op te schorten. De moeder van een der beide veroordeelden had ter elfder ure een dringend en vergeefs beroep gedaan op koningin Elizabeth. Op het eiland Cyprus en in Grieken land is het nieuws van de terechtste.- 'ing met grote ontroering ontvangen. Op Cyprus kwam het, ondanks de uitgebrei de voorzorgsmaatregelen, die de Britse troepen hadden genomen, op verschillen de plaatsen tot ongeregeldheden en sta kingen. Daags tevoren was het in Griekenland tot zeer heftige ongeregeldheden geko men, toen bekend werd, dat de gouver neur van het eiland Cyprus, Sir John Harding, gratie aan beide jongemannen had geweigerd. Vier mensen kwamen bij deze onlusten om het leven en 291 men sen, waaronder 63 politie-aSenten" werden gewond. De Griekse minister van justi tie verklaarde, dat de communisten ver antwoordelijk zjjn voor deze ongeregeld heden. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de Griekse oppositiepartijen beslo ten hebben aan koning Paul te ver zoeken de regering heen te zenden om dat zij de zaak van de beide jeugdige Cyprioten slecht zou behartigd hebben. De oppositiepartijen zullen _een motie van afkeuring indienen, waarin de rege ring ervan beschuldigd wordt een poli tiek te hebben gevolgd, die Karaolis en Demetriou „naar de galg" heeft ge voerd. In de motie wordt de regering ook verantwoordelijk gesteld voor hel bloedvergieten tijdens de protestbeto gingen tegen de executie. De volgende week zal het Griekse par lement bijeenkomen. De Griekse premier, de heer Karaman- Iis, heeft gisteravond een verklaring doen uitgeven over de executie van de beide Cyprioten en de verbanning van aarts bisschop Makarios, waarin hij zegt: „zul ke daden vormen niet enkel een morele blaam, doch zijn in strijd met de be langen van de vrije.wereld en van Groot Brittannië zelf". Hij gaf uiting aan de hoop, dat de zaak van de Cyprioten in de V.N. zal behartigd worden. Na afloop van een kabinetsvergadering verklaarde de premier gisteravond: „De Griekse regering kan niet langer reke nen op de goede trouw en het begrip van de Britse regering". De minister van landbouw zond een on derscheiding, die hij gedurende de laat ste oorlog had gekregen, bij wijze van pro test terug naar de Britse ambassade- lAWertentlei 6SHEEI coon VfóïOS 6CSnu.O CH GCZON6 5 Cinemascope De bisschop van Botterdam, Z.H. Exc. mgr. M. A. Jansen, is woensdagavond met een linkérschouderfractuur opgenomen in het St.-Franciscus gasthuis te Botter dam. Mgr Jansen wordt vandaag bij de con secratie van de bisschop van Groningen vertegenwoordigd door de vicaris-gene- raal van het bisdom, mgr. A. C. Schaaper. Het ongeval had plaats, toen de bis schop 's avonds tegen 9 uur nog even een luchtje wilde scheppen en zich daartoe naar buiten begaf om zijn rij wiel te nemen, dat op het Koningin overgesteld aan die van het verkeer. De bisschop tilde het rijwiel op om het te keren doch struikelde en kwam bij zijn val op zijn linkerschouder terecht. On middellijk werd de hulp ingeroepen van dokter J. A. I. van Doorn, huisarts van de bisschop, die na een onderzoek over brenging naar het St.-Franciscus gast huis raadzaam achtte. Om kwart over 10 arriveerde de bisschop aldaar, waar hij onder behandeling werd gesteld van de chirurg van het ziekenhuis, dr. W. J. H. Schmidt. De hoge patiënt maakt het, naar wü Emmaplein stond in een richting tegen- vernamen, thans redelijk wel. Wat een emotie, toen de „Maasdam" op Hemelvaartsdag meerde aan de kade van de Holland-Amcrikalijn te Rotterdam en het echtpaar Stassen-Stijns uit Spau- beek terugbracht! Deze gelukskinderen, die toevallig een „jubileumgctal" van de E 55-bezoekers vol maakten en een reis naar Amerika aangeboden kregen, moes ten even de zakdoeken te voorschijn ha len, toen de vierjarige Piet en de drie jarige Jan in de armen van vader en moeder vielen na een scheiding van een maand. De heer J. Hasper, gemeentesecreta ris van Rotterdam en bestuurslid van de E 55, stond met een ruiker klaar, waar in zelfs een stuk „bronsgroen eikenhout" was verwerkt en de organisator van de E 55 had als een goede „oom" gezorgd voor twee enorme metalen boten voor Jantje en Pietje, die ze lustig zullen la ten rondvaren in het zwembad van 1.85 bij 1.22 m. door vader en moeder uit Amerika ais aandenken meegebracht. Een zwembad van metalen raamwerk met canvas „kuip", opvouwbaar en wel. Het echtpaar raakte maar niet uitge praat over alles, wat het beleefd en ge zien had. Zes dagen waren ze in New York geweest, twee dagen in Washington en de gehele reis was de heer van den Burg van de Holland Amerikalijn hun een goede gids geweest. Ze waren in het Vrijheidsbeeld geklommen, hadden in het Tafthotel gelogeerd, waar ze een fa milielid, de heer Hubert Stassen ont moetten, hadden het gebouw van de Ver. Naties en Radio City bekeken, hadden een televisie-show bijgewoond, waren in het Barnum en Baileycircus geweest (ge weldig!!) hadden gewinkeld en waren ten slotte met een Greyhound-bus naar Was hington gereden, welke ze de mooiste stad van de reis vonden. De „Osservatore Romano" bericht, dat Z. H. de Paus heeft benoemd tot aartsbis schop van Wenen. mgr. dr. Franz König, titulair-bisschop van Livias en coadjutor van de bisschop van Sankt Pölten, mgr. Mentelauer. Mgr. König neemt zjjn intrek op Ro- tenturmstrasse 1 als opvolger van kardi naal Innitzer, die eind verleden jaar te Wenen overleed. De nieuwe aartsbisschop is thans 51 jaar. Hij werd geboren in Ra- benstein. H(j ontving z(jn priesterwijding in 1933 en werd op 31 augustus 1952 tot bisschop geconsacreerd. Sankt Pölten is een suffragaan-bisdom van Wenen. Tijdens oefeningen door de mariniers in het „Spaanse Water" op het eiland Cura sao is woensdagmorgen de marinier derde klasse (zeemilicien) A. G. Heydt, oud 19 jaar en afkomstig uit Sassenheim, met een been verward geraakt in een touw van zijn samengebundelde bepakk ng. die tijdens de oefening zwemmend moest wor den voortgeduwd. Door onverklaarbare oorzaak is de bepakking gezonken, waar bij de jongeman werd meegetrokken naai de diepte. Andere mariniers, die naast Heydt zwommen, hebben nog getracht hem te redden, doch hun pogingen waren vergeefs. Na een half uur twerd he lichaam van het slachtoffer boven water gebracht, dooh de levensgeesten bleken geweken. Volgens een mededeling van het Belgisch ministerie van Landbouw, zo meldt ons onze Brusselse correspondent, zal alle invoer van tomateno van 15 mei a.s. af worden stopgezet. De Nederlandse ambtenaar bij het In donesische ministerie van financiën, mr. Van Gelderen, die zoals gemeld veertien dagen geleden Indonesië illegaal heeft verlaten, heeft verklaard, dat deze daad het resultaat was van „geestelijke druk". In een brief, die hij uit Singapore heeft gezonden aan de heer R. G. Joenoes. hoofd van f]„ buitenlandse monetaire af deling van het ministerie van financiën, schreef hij, dat hij niet naar Indonesië kon terugkeren, omdat hij onder geeste lijke druk stond. In zijn brief verzocht hij te werk te worden gesteld bij de In donesisch» diplomatieke vertegenwoordi ging in Den Haag, aldus heeft Joenoes woensdajr aan de pefs medegedeeld. Voor zijn vertrek had de heer Van Gel deren hem verteld, dat hij veertien da gen met vakantie naar Sumatra ging. Twee dagen eerder had hij gezegd, dat hij laat op kantoor zou komen, omdat hij eerst op het politiebureau moest ziin. En als klap op de vuurpeil voegde mijnheer Joenoes hieraan toe, dat de heer Van Gelderen volkomen ongeschikt was voor zijn werk Begrijpelijkerwijs is de heer Van Gel deren, die intussen al sinds 30 april in ons land vertoeft, het met deze laatste plompe bewering niet direct, eens. In een persgesprek verklaarde hij gisteren, dat zij „volkomen dwaas en unfair" was. „In november 1954 had ik recht op verlof, maar op uitdrukkelijk verzoek van het ministerie van financiën heb ik toen mijn verlof zes maanden uitgesteld. Dit toont toch wel aan. dat de verklaring van de heer Joenoes in strijd is met de waar heid". Mr. Van Gelderen verklaarde voorts niet te weten, waartoe het verhoor van de politie op zaterdag 21 april j.l. dien de. Hij had echter de indruk, dat er een anonieme aanklacht tegen hem was inge diend. die overigens geen betrekking had op zijn werk op het ministerie. Uitdruk kelijk ontkende hij iets met smokkel of andere handelingen, die in strijd zijn met de wet. te maken te hebben gehad. „Ik ben altijd loyaal gebleven jegens de In donesische overheid, in wier dienst ik was". Toen hij ae ondervragende inspecteur had gezegd zich van geen schuld bewust te zijn, had deze hem toegevoegd „Dat hebben wel meer mensen gezegd, maar als wij hun geheugen hadden opgefrist, dan herinnerden zij het zich wel weer". Ook was hem gevraagd of hij zijn pas poort bij zich had. De heer Van Gelde ren zeide dit te hebben opgevat als een aanduiding, dat zijn pas zou worden in gehouden. Bit en de mededeling, dat „zijn geheu gen zou worden opgefrist", deden hem besluiten zo SDoedig mogelijk Indonesië te verlaten. Hi.i slaagde er in dezelfde midda.g te boeken op een K.P.M.-schip, dat de volgende dag via Singapore naar Medan vertrok. Hii had niemand van zijn plannen op de hoogte gesteld om in Singapore van boord te gaan. We] had hij laten weten, dat bij veertien dagen met vakantie naar Prapat bij Medan zou gaan. Al zijn bezittingen had hij in Dja karta achtergelaten. Volgens Reuter is ije president-direc teur van de K.P.M. in Djakarta, de heer De Koe, woensdag ten kantore van de procureur-generaal gedurende een uur verhoord door de waarnemende procu reur-generaal, mr. Abdoel Moethalib. Het verhoor had betrekking op .de ver dwijning van mr. Van Gelderen. Hef, slechte weer heeft tienduizenden toeristen gisteren niet weerhouden om de in volle schoonheid prijkende bollen velden te bezoeken. Het verkeer was buitengewoon druk. doch de rijkspolitie heeft kans gezien, alles in goede banen te leiden en- te houden, zodat er betrek kelijk weinig oponthoud is geweest. De Keukenhof zag ruim 40.000 bezoekers door zijn poorten gaan. waaronder velen uit Duitsland. Frankrijk en België, en voorts uit de Verenigde Staten en En geland. Ook het Scandinavische bezoek was vrij groot. Op de parkeerplaatsen stonden ongeveer 5000 personenauto's en 400 autobussen. Voorts was het aantal wielrijders, dat de vorige dagen nog be trekkelijk gering was, zeer toegenomen. Het pronkstuk van deze bezoekdag was wel een extratrein uit Parijs, waarmede een groot aantal inwoners uit de licht stad zijn intocht in de bollenstreek deed. Niet alleen de Hollandse bollen werden druk bezocht; „Sonsbeek Flora" in Arn hem ontving 25.000 bezoekers, voor de helft buitenlanders. Het totaal aantal be zoekers bereikte daarmee de 110.000. De Linnaeushof te Bennekom ver werkte gisteren 30.000 bezoekers, waar van ongeveer de helft vreemdelingen; dit waren voornamelijk Duitsers en Amerikanen Ook de bloeiende Betuwe werd door velen bezocht: In Tiel heerste rond het middaguur een geweldige drukte. De partjjen sla die van woensdag aan de groentenveiling te Maasland werden aangevoerd, waren zo groot, dat voor de eerste kwaliteit slechts 6 cent per krop werd genoteerd. Grote hoeveelheden draiden door, zodat vrachtauto's vol sla moesten worden weggereden. De groente zal nu als veevoer dienen. (Van onze Amsterdamse redactie) De 20-jarige dienstplichtig soldaat J. de B„ ingedeeld bij de bewakingsdienst van het vliegveld Soesterberg, heeft gisteren in z\jn ouderlijke woning aan de Betha- niënstraat te Amsterdam, een geladen pistool gedemonstreerd met het noodlottig gevolg, dat het wapen afging en zijn 23- jarige zuster P. de B. door de kogel dode lijk werd getroffen. De jongeman, die verlof had vanwege Hemelvaartsdag, heeft het pistool meegesmokkeld van de vliegbasis. In de kamer, waar hij het wapen liet zien waren verder nog aan wezig de vader en een getrouwde zuster van de militair met haar man, de verloof de van het slachtoffer en enige kennissen. De soldaat zelf is ook verwond. Het is nog niet uitgemaakt of zijn blessure is veroorzaakt door een tweede kogel of door de eerste, die dan geketst zou moe ten zijn. De jongeman, die door het onge luk totaal overstuur is geraakt, is na te zijn behandeld in het Binnengasthuis te zijn overgebracht naar het militair hos pitaal te Utrecht. Het ligt in het voornemen op zondag 22 juli ten behoeve van de onlangs op gerichte stichting „Bijzondere noden bis dom Groningen" een financiële actie te organiseren, waarvoor men zich heeft verzekerd van de medewerking van de Katholieke Radio Omroep en van de heer A. M. Bergers te Rotterdam, die zich op zijn beurt ditmaal, voor het verlenen van medewerking, zal wenden tot alle kosters van Nederland. Tenslotte had het echtpaar de fabriek van asbest-cementwerken van John Man- ville in New Jersey bezocht, een zakenre latie van de heer Stassen. Men had daar de Nederlandse vlag uitgestoken en bood de bezoekers een feestdiner aan. Ai was dan Mevrouw Sophie Stassen op de heenreis een beetje zeeziek geweest, fit en vrolijk zette ze in de States voet aan wal en met haar Frans genoot ze met volle teugen van de meevaller. Alles was indrukwekkend en prachtig, maar toen haar gevraagd werd: „Zou u er willen wonen?" zei ze uit de grond van haar ha"rt: „Nóóit!" Met de hele familie, die hen kwamen afhalen, zijn beiden naar Spaubeek te ruggekeerd en ongetwijfeld zal het reis verhaal daar nog wel eens een paar ke ren volledig moeten worden oververteld. De bromfietssterrit van de KVP is een groot succes geworden. Ongeveer 8000 met blauw-wit-gele K.V.P.-vlaggetjes ge tooide bromfietsers uit alle delen van het land hebben gisteren, nu eens onder een stralend lentezonnetje, dan weer in on barmhartig neergutsende regen, koers ge zet naar de tien finishplaatsen, -die over heel Nederland verspreid lagen. De voor geschreven afstand, die minstens afge legd moest worden bedroeg 40 km, maar er waren talrijke sportieve bromfieters die het dubbele of nog meer onder hun wielen hebben doorgedraaid. Een z.g. toeschouwersplak, die op een punt minstens 20 km. verwijderd zowel van vertrek als eindpunt afgegeven moest worden, moest de organisatoren het be wijs leveren, dat de voorgeschreven 40 km inderdaad afgelegd waren. Een vragenlijst van vijf vragen op verkeerstechnisch gebied, die uiteraard op het terrein lagen waarmee de brom fietser het meest in aanraking komt, had den de deelnemers thuis reeds op hun gemak kunnen beantwoorden. De zesde vraag werd op Hemelvaartsdag om vijf minuten voor een door de KRO bekend gemaakt. Deze klip bleek overigens, ook voor degenen, die toen al onderweg wa ren. geen onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren. De sterke zuidoostelijke wind en de kor te maar hevige slagregens vergden vooral van de al vroeg gestarte brommers alles van rijvaardigheid en doorzettingsvermo gen. Menigeen zal onderweg dan ook in de ver leiding gekomen zijn. maar weer rechts omkeert te maken, doch het wedstrijdele ment zal hen zeker onweerstaanbaar naar de finish getrokken hebben. Reden velen aanvankelijk alleen, naar mate het eindpunt naderde, ontstonden er verscheidene groepjes, en „stoomden" sfeer gezamenlijk op naar de finish. Klokslag half vier sloten de organisatoren in Alkmaar, Almelo, Assen, Bolsward, Brommers van allerlei formaat, soort en merk stonden gisteren broederlijk naast elkaar voor het Stadhuis te Gouda. Er waren van die eenvoudige fietsen met hulpmotor bij, maar ook van die gestroomlijnde snelheids- duiveltjes, die zonder bezwaar op e-:n renbaan losgelaten kunnen worden. We hebben ze niet geteldmaar het zijn er meer dan driehonderd ge weest. Driehonderd brommers, drie honderd KVP-vlaggetjes, driehon derd keer veertig kilometer propa ganda. Breda. Hilversum. Gouda, Nijmegen, Roermond en Den Bosch de bussen voor de formulieren en kon de prijsbepaling een aanvang nemen. De deelnemers zaten intussen te trappelen van ongeduld; voor hen telde op dat moment, begrijpe lijkerwijze slechts de prijsuitreiking. Maar toen deze achter de rug was vormden zij in Nijmegen althans, een lange rij en trok men al vlaggend door het centrum van de Keizer Karelstad. Dit was het be sluit van de sportieve propagandastunt, die in alle opzichten geslaagd mag wor den genoemd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1