Groningen zag mgr. Nierman tot zijn bisschop wijden Kathedraal van St.-Martimis schouwplaats van grootse plechtigheid VOOR BROMFIETSERS GEEN MAXIMUM LEEFTIJD Mgr. Nierman nam bezit van bisschoppelijke troon Josephine Baker neemt afscheid Elisabeth Langasser's opvalling van katholieke auteurs de DE ZONDE IN DE LITERATUUR E' O' $T$TE ^p^jESS Dat moét goed zijn... 't is State Express! Historisch moment in Kerkgeschiedenis Haarlemse ontsnapte kwam met verloofde terug Geestig en temperamentvol VRIJDAG 11 MEI 1056 PAGINA S jpSi Van onze verslaggevers) GRONINGEN, vrijdag. TVT U klonk, zoals dinsdag in de kerk aan le Westzeedijk te Rotterdam, vanmorgen in Groningen het Veni Creator. Het gebed, galmend weergegeven door de hoge gewelven der, stemmig met 'n weelde van bloemen versierde, kathedrale kerk wier sobere neo-gothiek zich warmde en koesterde in het gulden licht der kaarsen, ont roerde elfhonderd gelovigen, die deels getorst door twee speciaal opgerichte tribunes, de dr«e uren durende plechtigheid mochten meemaken? de plechtigheid tijdens welke mgr. P. A. Nierman in de kerk, hem als deken van Groningen zo ver trouwd, door mgr. dr. B. J. Alfrink, de aarts bisschop, die tot de coursgenoten en de oude vrienden van de nieuwe bisschop behoort, als bisschop van het nieuwe bisdom Groningen werd geconsacreerd. Weer, zoals dinsdag in Rotterdam, ontplooide zich tijdens een plechtig heid. bijgewoond niet alleen door vele kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders doch óók, onder meer, door deputaties van de meer dan tachtig parochies van het nieuwe bisdom, alle indrukwekkende luister, waarmee de Kerk de wijding van een nieuwe bisschop omringt. Brood, wijn en kaarsen Particulier kapitaal in KLM De minister deelde mede, dat overleg gaande is om de bestuursvorm van de K.L.M. te moderniseren. Ook wordt on- Verzocht in hoeverre het particulier ka- Pitaal kan deelnemen. Uitgangspunt daar- b'j is, dat de K.L.M. onvoorwaardelijk een Nederlands bedrijf moet blijven De onderhandelingen met de Verenigde sta ten over een luchtvaartverdrag, verlopen geer moeilijk Scheveningse en Katwijkse haven Bromfietsen en scooters GOUDEN „KRO'TJE HALF OM" Morgen speciale Zaterdagkoopjes in damespyama's WEER klonken uit de mond van de consecrator, mrg. Alfrink. zetelend op de hoge, semi-permanente troon aan de evangeliezijde van het altaar, de zinvolle woorden: „Schenk Uw priesteT de volheid va^i Uw bediening, bekleed hem met de versierselen der volle ver heerlijking en heilig hem door de dauw der hemelse zalving"ook in Gronin gen, waar nu, ver voorbij het middaguur, mgr. Nierman onvermoe'baar nog steeds 't middelpunt vormt van een uren durende receptie in de grote zaal van de Gronin ger Harmonie, zetelt thans de nieuwe bis schop in de luister van zijn. zo verant woordelijk, ambt. Het décor was anders dan m Rotter dam, soberder wellicht. De magere zonne stralen, die het eerste gloren van de jonge dag nog feestelijk hadden ingeluid, waren reeds lang verstikt in het grauwe, drei gende wolkendek toen, om half tien pre cies, de plechtigheid oegon, nadat tevoren reeds autoriteiten genodigden en de ove rige aanwezigen voor wie allen studenten van Albertus Magnus als gids fungeerden, hadden plaats genomen in de tot de laat ste plaats gevulde kathedrale kerk. Doch ook al miste men vandaag de zon in Gro ningen, die nog meer kleur had kunnen geven aan een blijde dag, ook al joeg guur de wind nu langs de pauselijke wimpels aan de vlaggestokken, ook al werd men niet verblind door het felle, meedogenloze licht der televisie-schijnwerpers, in de kerk zelf heerste een ontroerende, haast intieme warmte, die doordrong tot in alle facetten van deze indrukwekkende plech tigheid die, niet alléén voor de Gronin gers onder hen. die haar meemaakten, on vergetelijk zal blijven. Voor de pastorie, waar mgr. Nierman mog altijd woont, hadden zich vóór 9 uur reeds vele belangstellenden verzameld. Zij sloegen, zwijgend, het schouwspel gade Van de komst der kerkelijke en wereld lijke autoriteiten. Hoe gaarne hadden zij vanmorgen ook mgr. Jansen, de nieuwe Rotterdamse bisschop, hiei zien arriveren! Monseigneur werd nu vertegenwoordigd door mgr- A. G. Schaaper, vicaris-gene raal van het bisdom Rotterdam, en onge twijfeld is ook vanmorgen in Groningen veler gebed uitgegaan voor een spoedige genezing van de pas gewijde bisschop uit de Maasstad, wiens eerste reis in zijn nieuwe waardigheid juist de tocht naar n?nin?.en had moeten zijn. erwh 1. men in de kathedraal de laatste voorbereidingen trof voor het formeren van de indrukwekkende stoet, arriveerden aan de kerk en aan de pastorie de geno digden: mgr. Paolo Giobbe. de Pauselijke nuntius-internuntius, mgr. Kuypers C.ss.R. apostolisch prefect van Suriname, mgr J. W. L. Damen, procurator van het Ne derlandse episcopaat te Rome. mgr. .1. Roller, bisschop van Münster, mgr. dr. Schaeper, vertegenwoordiger van de wij bisschop van Osnabrück, de ministers Keel, Witte, De Bruijn en Van Oven, de commissarissen van de Koningin in de drie provincies, welke het nieuwe diocees omvat, leden van de Raad van State, rid ders van de militaire Orde van Malta en van het Heilig Graf, universitaire en rech terlijke autoriteiten burgemeester J. Tuin van Groningen, de territoriale bevelheb ber Noord, de kolonel bij de generale staf H. a. j. Duchateau, vele kanur.iiken, ab ten en andere hoogwaardigheidsbekleders Twintig oud-klasgenoten van mgr- Nier man hadden eveneens plaats gevonden in tiu2LraJ6 k®rk- terwijl er bovendien n et alleen deputaties waren uit de paro- doch bovendien af- vaardigmgen uit Utrecht, de geboorte plaats van monseigneur, en Oosterhout, de parochie, welke de nieuwe bisschop elf jaar lang als pastoor heeft gediend, de parochie ook die zich, mét de Groningse katholieken, zo zeer over de benoeming van mgr. Nierman heeft verheugd. Zij allen waren er getuigen van hoe de plechtige stoet zich naar het hoofdaltaar bewoog, alwaar de consecrator, mgr. Al frink, geassisteerd door mgr. J. H. L. Lemmens, de bisschop van Roermond en mgr. Cornelius Kramer O.F.M., bisschop van Luanfu (China) zich naar de troon aan de epistelzijde begaf teneinde zich met de pontificale gewaden te bekleden. Als ceremoniarii traden op, voor de con secrator de zeereerw. heer P. Geurts, se cretaris van de aartsbisschop en voor de wijdeling de zeereerw- heer dr. F. Roorda. Tijdens de pontificale H- Mis fungeerde als presbyter assistens mgr. Th. Huurde- man, vicaris-generaal van het aartsbis dom, Als troondiakens, diakens en sub diakens fungeerden de dekens van het bis dom Groningen, de hoogeerw. heren mgr. J. Soholtens (Heerenveen), Th. R. Holt- mann (Leeuwarden), P. J. Veltman (Kla- zienaveen) en J. van Galkorn (Sneek). Ontroerd en gespannen volgden de vele honderden in de kerk (monseigneur had In de eeuwenoude Notre Dame-kathe draal van Luxemburg is het huwelijk voltrokken tussen prinses Elizabeth van Luxemburg en prins Franz-Ferdinand von Hohenberg. De foto toont het vorste lijk paar op het balkon van het Luxem burgse paleis, wuivend naar de enorme menigte, die van het huwelijk, dat met middeleeuwse pracht en praal werd ge sloten, getuige was. 's-GRAVENHAGE, 9 mei 1956 De Eerste Kamer heeft vandaag met een kleine meerderheid 19 tegen 12 stemmen aanvaard het wetsontwerp tot toelating van de Friese taal in de rechtszaal. Van de tien aanwezige R-V.P.-leden stemden alleen de heren Koebroek en Derksen vóór het ontwerp. Van de c.h. was de heer Reijers tegen de vVavVe A R- Prof- Diepenhorst. Ook <-ociaiistij£ractie was tègen' A,,een de cte,,„Ee en communistische frac- Tvr 'eter vCn 1 wetsontwerp unaniem. 0ven. het voorstel ver dedigen eitje, dat het regeringsstand- ?"ni1t ,de Friiee-n recht en geen gunst is, dat d 'es in de Friese taal kart Worden berecht. j)e h nerksen (K.V.P.) kreeg echter de verzuring dat het niet m de bedoel^SFries land tot -jgesloten'^ew,., v*klaren Voor ambtenaren, die de Friese taaI niet machtig zijn. Nadat dit onderwerp waarvan de behan deling twee weken geleden Was afgebro ken. was afgedaan, was het woorVj aan minister Algera om de sprekers te be antwoorden, die dinsdag de begroting van Verkeer en Waterstaat onder de loep hadden genomen. Bij het bezoek van minister Seebohm 's, gesproken over het Duitse zondags- rijverbod voor vrachtauto's. De minister "ad de indruk, dat de bondsrepubliek be- reid is zich bij het overleg over het weg verkeer in een compromis te begeven. Voor de Nederlandse groente- en fruit- derUk 'S dit ver^°d narnelijk zeer hin- Om een redelijke toestand van het Rijn water te behouden, zullen afvalwaterzui veringsinstallaties moeten, worden ge bouwd Over een beperkte inpoldering yan de Dollard zal binnen niet te lange tijd worden beslist. Nadere overwegingen van de belangen van de haringvisserij heeft de minister er toe gebracht te bevorderen, dat de regering haar afwijzend standpunt ten aanzien van de Scheveningse buitenha ven zal herzien. Een onderzoek is nog gaande naar de vraag, of er een haven in Katwijk moet komen. Volgend jaar zal begonnen wor den met de indijking van de Lauwers- zee. Wat de verkeers(on)veiligheid aan gaat zeide de minister, niet te voelen voor een lagere maximum-snelheid voor bromfietsen dan 40 km. Wel zou hij zich beraden over de wenselijkheid van een rijbewijs en een bewijs van goede gezondheid. Een eenvoudig on derscheidingsteken voor bromfietsen leek hem bevorderlijk voor de verho ging van de veiligheid. Een maximum leeftijdsgrens voor bromfietsers achtte hij een te rigoureuze ingreep. Nagegaan zal worden of het nodig is beperkende bepalingen in te voeren t.a.v. het aantal passagiers op scooters en motorfietsen. Voorts zal worden onder zocht of het onderzoek naar verkeers ongevallen op wetenschappelijke leest kan worden geschoeid. De minister verdedigde de beslissing, welke de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer heeft genomen t.a.v. de autobusverbinding Oldenzaal-Denekamp. Dit lokte een motie-Broeksz (P.v.d.A.) uit, waarin de Kamer de verwachting Ji'tfPreekt, dat het vervoer op het traject utdenzaal-Denekamp-rijksgrens. na het anopen van de vergunning van de heer Roeloffzen op 31 december 1957, wederom in exploitatie zal worden gege- Tramweg My. N"V" Twentse De minister meende, dat deze motie niet op haar plaats was. omdat zij niet een wens aan de regering, maar aan de Commissie Vergunningen Personen Ver voer inhoudt. De stemming over de mo- tie werd aangehouden tot volgende week dinsdag. De begrotingen van Verkeer en Water staat en het Zuiderzeefonds werden z h s met de C.P.N. tegen, goedgekeurd. - AD. INT. er op gestaan, dat zijn eigen diocesanen zoveel mogelijk de plechtigheden zouden kunnen bijwonen, het was ook daórom, dat men in de kerk bunes bouwen moest) nu het rijke, zinvolle ceremonieel der bisschopswijding: de ondervraging door mgr. Alfrink naar de pauselijke last brief van de wijdeling, het smeekgebed tot alle heiligen in de hemel, opdat zij God bidden mogen, dat de Goddelijke Voorzienigheid aan de uitverkoren zoon der Kerk de kracht en de overvloed der genade moge schenken, en ontroerend door haar eenvoud temidden van de luis ter en de gulden gloed van het kaarslicht de offerande „aanvaard, heilige, al machtige en eeuwige God, deze offerga ve"een offer van brood en wijn en kaarsen. Toen, na de zegen en het overreiken der paarse handschoenen, mgr Alfrink de nieu we bisschop naar de troon ter evangelie zijde leidde en de intronisatieplechtigheid, het hoogtepunt der wijdingsfeesten, be gon; toen later machtig het Te Deum klonk door de kathedraal: toen de nieuwe bis schop getooid nu met de tekenen zijner waardigheid, staf, ring en mijter, door de kerk schreed teneinde de aanwezigen te zegenen: toen. voorbij het middaguur, het orgel der kathedrale kerk nog eenmaal zijn klanken jubelend iangs de zware ko lommen en door de hoge gewelven zond, heerste er onder de aanwezigen een war me dankbaarheid. Een dankbaarheid waarvan, in Groningen, de klokken don ker beierend reeds getuigd hadden, toen vanmorgen om half tien in de kathedrale kerk, feestelijk stralend tot in de kleinste nissen, de plechtigheid van de consecratie van Groningens eerste bisschop in alle luister inzette' (Van onze correspondent) Een historisch moment in de kerkelijke geschiedenis van Noord-Nederland noem de de deken van Leeuwarden de hoog eerw. heer Th. R. Holtmann woensdag avond de plechtigheid, waarin mgr. P. A. Nierman, de nieuwe bisschop van Gro ningen, bezit nam van zijn zetel. Hiervan waren geestelijkheid en gelovigen, die de kathedraal van St.-Martinus tot de laat ste plaats vulden zich bewust. Het was een ontroerende plechtigheid, daar op het feestelijke hoogkoor, waar op liet rood van de gordijnen de witte en rode tulpen versiering fraai uitkwam. Mgr. Nierman was door de geestelijk heid van Groningen en de dekens van Leeuwarden, Sneek en Heerenveen naar het altaar geleid. Daar zette hij het Veni Creator in, welke lofzang door allen werd gezongen. Kapelaan A. P. Braakhuis las daarna de machtiging voor van de aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Al frink. Hierna werd déken Holtmann ver zocht de bulle ter proclamatie der be noeming van mgr. P. A. Nierman tot bis schop van Groningen voor te lezen. Nadat de grijze herder van Leeuwarden aan dit verzoek had voldaan, werd mgr. Nier man naar de troon geleid. Voor dé troon nam deken Holtmann plaats, rechts van de troon mgr. Scholtens,, deken van Hee renveen en links deken van Galkom van Sneek. Dr. T. Roorda, die aan mgr. Nier man ter beschikking js gesteld als secre taris, lat daarna de officiële benoemings- buile voor. Na het zingen van de acclamationes door het koor van de kathedraal o.l.v. de heer B. Sleumer, begroette deken Holt mann namens geestelijkheid en gelovigen mgr. Nierman op de bisschoppelijke ze tel. Zjjn gedachten gingen terug naar een andere plechtigheid in dezelfde kerk nu twee jaar geleden, toen hij deken van Leeuwarden mgr. Nierman mocht in stalleren als pastoor en deken van Gro ningen En nu stond hij weer voor hem bij een nog grootser en belangrijker ge beuren om te verklaren, dat geestelijk heid en gelovigen de nieuwe bisschop van Groningen gaarne zullen gehoorzamen. Bij de benauwende gedachte aan de zware verantwoordelijkheid, riep deken Holtmann de woorden van Jcsus in her innering: Zie, Ik ben met U alle dagen tot het einde der wereld". Ook uit de wa penspreuk, die mgr. Nierman gekozen heeft (God, onze toevlucht en onze kracht) blijkt trouwens het vertrouwen op God. „De geestelijkheid zal u volgaar ne gehoorzamen. Moge St.-Martinus U be schermen", zo besloot de Leeuwarder herder. Mgr Nierman dankte in een korte toe spraak voor deze woorden van welkom, bij de symbolische handeling waardoor hy het bestuur van het bisdom op zich had genomen. Ook zijn gedachten gingen op dit moment terug naar die andere plechtigheid, twee jaar geleden, toen hij tot pastoor en deken van Groningen werd geïnstalleerd, maar „Gods wegen zijn -onderbaarlijk en zijn raadsbesluit ondoor grondelijk. De mens wikt maar God be schikt". Boven al gaan de goedheid en wijsheid van God en dat was een grote troost bü de aanvaarding van deze taak, on<j mgr. Nierman. Hij beloofde alles wat in zijn vermogen was in te zetten voor de leiding van zijn bisdom. De rest moest dan worden overgelaten aan Gods leiding en voorzienigheid. Hij hoopte, dat in zijn bestuur de leiding van Jesus Christus weerspiegeld zou zijn en daarvoor vroeg mgr. speciaal het gebed van allen. In het korte lof, dat hierna volgde, werd het Te Deum gezongen en het Re- gine Coeli (gregoriaans). Feestelijk klonk het meerstemmig „O caeleste con- vivium" van Adr. Willaert. gezongen door het mannen- en jongenskoor van de ka thedrale kerk. Besloten werd met het Tantum ergo van J. Winnubst. Na de zegen deed de geestelijkheid mgr. Nier man uitgeleide naar de pastorie, terwijl alle aanwezigen het „Christus vincit" zon gen. Zaterdag 19 mei a-S' zal het radio-caba ret van de KRO „Kro'tje half om" voor de vijftigste maal in de ether zijn. Vijftig maal leverden Emile Lopez, Alexander Pola en Jan de Cler de teksten en traden de laatste twee in het cabaret op. Het pianóduo André de Raaff en Jacques Schute. dat samen met Jan de Cler de muziek bij de teksten schreef, zal even eens voor de vijftigste maal zijn mede werking verlenen. De regie berustte steeds bij Jan de Cler- (Van onze correspondent) De vrijheid van de twee gedetineerden die dinsdag uit de Haarlemse strafge vangenis zijn ontvlucht, is maar van kor te duur geweest, daar thans ook de twee de vluchteling, de 24-jarige zeeman W. van D., weer in de cel zit. Op Hemel vaartsdag heeft hij zich 's nachts om één uur vrijwillig aan de Haarlemse gevange nis gemeld. De man was naar zijn ver loofde in Amsterdam gegaan, die hem overhaalde om zijn straf verder te gaan uitzitten. Samen met het meisje is Van D. woensdagavond met de laatste trein uit Amsterdam naar Haarlem gereisd. In oktober zuilen de acht maanden, waar- toen hij in februari wegens diefstal in Amsterdam werd veroordeeld, afgelopen zijn. In tegenstelling tot andersluidende be richten, hebben de twee uitbrekers bij hun geslaagde ontsnapping geen hulp van buiten de gevangenis gekregen. In de blauw-grijze gevangenis-overall, waarin zij dinsdagmorgen in een houten loods van de gevangenis waar een vlucht- ladder verborgen wasaan het werk waren, zijn zij per trein naar de hoofd stad gereisd. Ongeveer een maand geleden heeft Jo sephine Baker in Parijs afscheid genomen van de wereld van de Music Hall en het theater. Thans is zij in Europa op tournee, de laatste, die zq als vedette van de lichte Muze zal houden. In Theater Carré in Amsterdam heeft zij door haar ongeëve naarde temperamentvolle en geestige con férence en door de uitstekende wijze, waarop zq haar chansons uitwerkt, een enthousiasme geoogst dat welverdiend is. Josephine Baker is voor velen nog een begrip, waarover men gegeneerd spreekt. Zij heeft de dans als „nummer" met haar chocolate-kiddies, die ongeveer 31 jaar geleden in Parijs nogal choquerend hun entréè maakten, in de Vie Bohème- sfeer gebracht. Maar haar gaven zijn naar voren gekomen. Het bleef niet bij een soms banale exhibitie. Het chanson kreeg haar belangstelling en zij heeft haar tem perament weten te temmen en thans is zij zover, dat zij een gevoelige en uiterst talentvolle zangeres is. die de nuancen van het woord met alle gevoelsladingen op een volledig uitgebalanceerde en rake wijze weergeeft. Zij trad op in flamboyante kostuums van de grootmeesters der Franse haute couture, Balmain en Dior. Deze mode ontwerpers hebben veel voor het theater ontworpen; voor sterren en voor balleri na's. Effectvol en van een gedurfde kleur schakering, die verbluffend goed werkt achter het voetlicht en de herzlampen. Daar stond dan in het theater aan de Am- stel een tengere, lichtbruin getinte vrouw van ongeveer vijftig jaar in kostuums, die barok en tropisch fel gekleurd waren, maar zonder een banaliteit, die alleen maar goedkoop effect resulteert. Het was een charme, die door compositie van lijn en door uitgebalanceerde kleurwerking uniek te noemen was. En in al deze rijkdom van robes, naast BIJ het verschijnen van haar boe ken „Das Unauslöschliche Sie- gel" en „Markische Argonauten- fahrt" hebben wij in De Maasbode pers beschouwingen aan Elisabeth Langgasser, deze merkwaardige Duit se schrijfster, gewijd. Sindsdien werd de „Markische Argonautfahrt" in het Nederlands vertaald- Beide boeken zijn zo Duits van probleemstelling, van uitwerking en mentaliteit, dat de vraag gewettigd is of het nuttig dan wel nodig is een dergelijk werk in het Nederlands te vertalen, waardoor het in handen kan komen van mensen, die zulke zware literatuur nauwelijks of in het geheel niet lezen, en zeker niet begrijpen.? Aan de vertaling zou eigenlijk in zulk een geval een brede studie moeten voorafgaan. Deze brede studie verscheen nu intussen van de zijde van het maanblad Aristo, dat een speciaal nummer aan haar per soon en werk wijdde. De enige wan klank, die wij in dit nummer vinden, is het inleidende artikel van Henk van Gelre, die nog eens een sneer geeft in dit extranummer volkomen overbodig aan vroegere debutan ten en medewerkers van het blad. Overigens biedt dit Aristo-nummer een voortreffelijke keur van uitgele zen auteurs, die al biedt het ook voor de kenner van Elisabeth Lang- gasser's werk, maar zulken zijn schaars, weinig litterair en geestelijk nieuws een objectieve kritiek op haar grotere werken, onder woorden brengen. PRO EN CONTRA komen in deze beschouwingen in evenwicht. We hebben indertijd in onze bijdra gen eveneens getracht licht- en scha duwzijden van haar werk het existentieel-christelijke en het chao tische, waardoor haar werk als ge heel een torso bleef te omlijnen. De auteurs in deze bundel; Maria de Nichilo, Luise Rinser, Gritte Senil, J.C. Reid en Henk van Gelre zelf komen in de grond met enige varia ties en anders gelegde accenten tot dezelfde conclusies. Waardevol wordt dit nummer voor al ook door de poging tot interpreta tie van haar werk door haar echtge noot, dr. W. Hoffmann, de beschou wing van haar gedichten door Eugen Gottlob Winkler, de publikatie van een voordracht van Elisabeth Lang gasser over de hedendaagse katho lieke auteur en een ongepubliceerde brief, die heide interessant zijn eens deels als apologie voor eigen werk, anderzijds als poging om boven het apologetische uit te stijgen. Op deze twee laatste publikaties willen we dan ook even nader ingaan. In de hoffelijke brief aan een on genoemde dame als antwoord op enige lichtelijke verwijten, verweert Elisabeth Langgasser zich t.o.v. de erotische verschijnselen in haar werk Haar verweer culmineert in de op merking dat de Eros weliswaar een oneindig machtig motief is, een kos- misch-scheppende kracht van de eerste orde, maar dat het er op aan komt in wiens dienst hij staat. Op esthetisch gebied is geen s cheppen mogelijk zonder de medewerking van de Eros. Hier echter en dit in tegenstelling tot Freud en zijn disci pelen maakt Elisabeth Langgas ser scherp onderscheid tussen Eros en sexualrteit. Tevens wijst ze er op, dat geen kracht, moeder-, kinder- en echtelijke liefde, zonder gevaar be staat, daar we, uit het paradijs ge vallen in een toestand van zwakte en zondigheid verkeren. Niets is rein „van nature". Ze komt dan ook tot deze waarschuwende uitspraak: „Wee over een jeugd, die voor dè tweede maal een vluchtpoging in de valse humaniteit onderneemt het tweede zou erger zijn dan het eerste", en ze vervolgt kras: „De schone natuurlijkheid van de klassie ken is duizendmaal gevaarlijker dan de schildering der onkuisheid bij een Bernanos, die de zonde zonde noemt". Ook het sluitstuk van haar gedach tegang volgt logisch: de christeren moeten zich niet van de schoonheid van de schepping afwenden, maar haar aanvaarden, met de schepping echter ook de verlossing. Als de hei denen erkennen dat de christenen een geslacht van koningen zijn, dan pas zal het christendom kans hebben zijn missionerende werking uit te hou wen. PLAATSBEPALING FSCHOON gedachten als de bo venstaande door een kleine laag van katholieke intellectue len en priesters als juist wordt aan vaard, is het echter onloochenbaar, dat de uitwerking er van b.v. de schildering der zonde of der zondige gesteldheid in de literatuur nog op veel verzet stoot, een verzet dat ge rechtvaardigd is. Een te directe en te „schone" schildering van de zon de kan, afgezien nog van het vraag stuk der onvolwassenen, ook voor volwassenen aanleiding tot zonde zijn en dan wordt het ergernis. Dit be zwaar ontzenuwt ook Elisabeth Lang gasser niet. In haar voordracht „Der katholi- sche Schriftsteller heute" poogt ze dan voornamelijk een plaatsbepaling van de christelijke, de katholieke auteur te geven. Deze plaats mag dan niet alleen t.o.v. de oorlogsverschrik kingen en haar oorzaken retrospectief terugblikkend zijn, omdat „de vervlo gen jaren in hun historisch ziftings proces niet alleen het negativum van de leegheid, maar tegelijk het ge volg van een heimelijke zifting to nen: wat in de ruimte van het bur gerdom rijp was voor dood en onder gang is werkelijk ondergegaan; wat echter substantie had en de kracht van een verder scheppende taal, schijnt omgevormd te zijn en met nieuwe aspecten weer tot woord en geldigheid te komen". De taak van de katholieke auteur is dan dit ziftingsproces te doorgron den. De oude cultuurvormen, waar toe Elisabeth Langgasser alles tus sen het Duitse idealisme en het klas sieke humaniteitsideaal rekent, brok kelen af. Met inbegrip van de ratio nele theologie. Daardoor bevindt de mens zich in een lege ruimte, Elisa beth Langgasser gebruikt zelfs het nihilistische symbool van de bol, die de schrijfster wereldloosheid noemt. Maar deze katastrofe begon niet pas bij Nietzsche en eindigde niet met Rosenberg's „Mythos". Het begon reeds toen de augustijnse theologie niet legitiem werd voortgezet. In on ze tijd nu met het ontstaan van de mysterietheologie kc t de wederge boorte. Drie soorten van auteurs wijst ze dan met bijtende woorden af: de estheten, de wereldbeschouwelijke moralisten en de sociologisch gebon den auteurs, die met hun sociale of sociologische dogma's de sleutels van de wereldgeschiedenis menen in han den te hebben. i LISABETH Langgasser meent dan dat de stralen van twee krachten in de lege ruimte bin nendringen: het christendom en het communisme, het laatste niet alleen als politiek en wereldbeschouwelijk verschijnsel, maar als „liturgische poëtiek". Hun beider doel is de over winning van de wereldloosheid, zij het ook dat ze diametraal tegenover elkaar staan. Beide ook zijn militant en dringen voorwaarts. Het christen dom moet dan in eerste instantie ge tekend worden door het sacramentele voortleven van Christus, dat ruimte en tijd doorbreekt. Ofschoon men tot op zekere hoogte met Elisabeth Langgasser kan instemmen, dat ve le oude cultuurvormen hol en leeg geworden zijn, legt zij toch te weinig accent op de waarde van de zuiver christelijke traditie. Ook is ons de tegenstelling christelijk commu nistisch in zijn formulering te sim plistisch. Deze formulering schijnt ons te veel ontsproten te zijn aan de na-oorlogse Berlijnse toestanden. In diepste instantie grijpt ook zij daar boven uit: indien men van de katholieke auteur verlangt de schil dering van de mens-zonder-God te genover de mens-met-God en de uit werking of inwerking van de genade, dan is de mens-zonder-God de m ns die autonoom zijn doel en vrijheid in zichzelf vindt. De zonde aller zonden vanaf Adams tijd af culmineert dan niet in het begrip onkuisheid, maar in het begrip hoogmoed des geestes, vergoddelijking van het individu. En daarvan is het communisme slechts een facet. Hein Tempelman overdadige brokaatstiksels en een hoofd tooi, die schitterde als duizend sterren aan een kerstboom: een kwalificatie, die Josephine Baker, zelf aan haar „acces soire" gaf, zong, danste en babbelde zij. Spottend met zichzelf en de aanwezigen. En dan wist men. dat hier iemand stond, die een vorstelijke gage in een Ameri kaanse nachtclub afsloeg,, omdat negers niet toegelaten werden; dat zij een Ko- reaans, Fins, Japanees, Indiaans, Zuid- Afrikaans en twee Franse kinderen heeft aangenomen, die als de „Rainbow Tribe" in een eigen gesticht modeldorpje Milan- des in het da] van de Dordogne worden grootgebracht, omdat Josephine Baker een vurige voorstandster is van het weg vagen van rassenhaat en vooroordeel. Zij heeft in de oorlog als sergeant en geheim agente 18116 aan de gealli eerden grote diensten bewezen en is daar voor onderscheiden met het Croix de Guerre. Merkwaardig leven van tegen strijdigheden, maar van iemand, die als een van de grootste sterren van de show nooit is ondergegaan in de voosheid van het applaus van de toeschouwers of zich heeft vereenzelvigd met de theaterschijn. Josephine Baker heeft geweten, dat zij in de Music Hall kon slagen als zij anders was dan anderen, maar dat zij daarin moest excelleren. Zij heeft tijdens de eer ste avond van haar afscheidstournee be wezen. dat zij anders is en dat zij een ei gen formaat bezit. Rondom deze vedette is een program ma samengesteld van variété-nummers, waarvan wij slechts goeds kunnen zeg gen: een goede imitatie in een comedy act van The Micro Boys, een goede kari katurist René Norman, jongleurs LesBal- iadinis, die ongelooflijk handig waren, een illusionist Tonny van Dommelen, die kaar ten benutte op een wijze, die men niet nader kan omschrijven en dan een Cu baans danspaar, dat ons echter niet bijs ter kon boeien. Verrukkelijke humor en grandioze kolder gaven de 5 Talo Boys te genieten, springplank-acrobaten moet men hen noemen, maar zij hebben een clowneskerie, als wij zelden zagen. De muzikale begeleiding was in handen van John Brookhouse McCarthy met zijn or kest. De tweede Hongaarse rapsodie van Liszt die zij als programmastunt gaven, heeft ons niet overtuigd van de noodzaak om dit in het geheel op te nemen. Bu i AdvtTienTiei Flatteuze dames pyama's van prachtige kwaliteit poplin. Het afgebeelde model, gestreept jasje en uni-pantalon in de kleuren rood, blauw en reseda. Kleur- en wasecht, krimpvrij. Een leuk geschenk voor Moederdag, uitzonderlijk voordelig y 95 BINNENWEG - PLEINWEG 196

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3