Nergens zoveel ontevreden geletterden Ruim 300 KVP -ers bromden naar Gouda ,Schouwburgarchitect" ir. Bijvoet maakt voorontwerp van Adamse opera Reclame a i|f Br'- Strijd tegen communisme in Travancore Cochin Verbitterde gevechten in Constantine H Probleem van woonarken en nood woningen wordt bestudeerd De problemen van India's meest katholiekestaat KATHOLICISME IH INDIA (SLOT) Verloofd paar slacht offer van verkeersf out Drama op rijksweg te Bussum Salariëring in particu liere ziekenhuizen Nederlandse kinderen feliciteerden de Paus Een stunt van klasse Brand in Apeldoorns be j aar dentehuis Geen sprong in het duister Beter wandelen dan brommen Hoger dividend Frans Beeren Economische ontwikke ling van Suriname Vrijheid van handel bedreigd Maakt voor Uw zaak VRIJDAG 11 MEI 1956 NSC—NDC PAGINA 4 Twee gewonden Eventuele tariefsverhoging nog niet aan de orde De Sint-Tliomas-kathe- draal te Milwapore Dankbetuiging van de H. Vader BORSTBEELD VAN dr. ir. S. L. LOUWES ONTHULD TOEGENOMEN OMZETTEN VAN DEN BERGH EN JURGENS ARBEIDSTHERAPIE VOOR MILITAIREN Opnieuw 50.000 Franse reservisten naar Algerije NED. KAMERKOOR NAAR SAUERLAND DE VRIENDSCHAP li ij is vandaag jarig Een stunt Een overeenkomst De bromfiets PLEGER VAN OVERVAL OP BIOSCOOPEXPLOITANT VEROORDEELD ROOKBOM ZETTE HEIDE IN BRAND Steekvlam in Haarden Ntef op de lange baan Vlothav en-affaire Ontslagen stakers niet meer in dienst Hoopvolle verwachtingen Van een speciale correspondent) DOORDAT IN INDIA DE KATHOLIEKE missie zich vanouds ernstig heeft bezig gehouden mei het onderwijs is het analfabetisme onder de katholieken gering, wat zeei opvallend moet worden genoemd in een land, waarin nog slechts 16 pet. der inwoners kunnen lezen en schrijven Van de 5 miljoen leden der katholieke gemeenschap gaan er 1 miljoen kinderen op school, en overwegend naar eigen instellingen, die bovendien door niet-kathoheke scholkwo worden bezocht. Zo zijn er 2328 lagere scholen voor jongens en 446 voor meisjes, 550 middelbare instituten en 55 „colleges". Een deel der studenten volgt de lessen aan staatsuniversi teiten. Een der gevolgen van deze situatie is, dat er vrij veel katholieke publika- ties worden uitgegeven. Behalve de „Examiner" en de „Inquiry", waarover wij reeds schreven, verschijnen (even eens in het Engels) in' Calcutta de „Herald" en in Madras de „New Leader". Voorts zijn er een aantal maand- en weekbladen, die worden ge redigeerd in de gewestelijke talen. Het meest verbreid is het katholicisme langs de westkust, en in dit gebied (waartoe Malabar behoort) beschikt men over twee dagbladen en drie weekbladen in het malajalam. Een werkelijk centrum van katholiek leven is Travancore Cochin, gelegen aan de westelijke zuidpunt van India, een staat die kleiner dan Nederland is, doch evenveel inwoners telt. Hier be hoort een derde der bevolking tot de katholieke kerk. En hier ook liggen de grootste problemen. Juist in Travancore Cochin waar de invloed der missie zo heeft doorgewerkt, en waar zoveel minder analfabeten zijn dan in andere staten van India is met de kunst van het lezen en schrijven, met de voortgaande middelbare opleiding van velen, de begeerte gegroeid een hoger levenspeil te bereiken. Nergens zijn zo veel ontevreden geletterden. In het dicht bevolkte gebied biedt de landbouw even wel geen mogelijkheden meer, mensen op te nemen. Men poogt de visvangst uit te breiden o.a. met behulp van Noor se deskundigen. Een uitweg kan alleen worden gevonden in toenemende industria lisatie. Dat beseft zowel het geweste lijke bestuur als de regering te Delhi, en vandaar dat veel aandacht wordt ge schonken aan het bouwen van technische scholen en het scheppen van nieuwe ve- drijven. Dit kost tijd en geld en kan n .g niet geschieden In het tempo, dat ver eist zou zijn. Ten noorden van Cochin ont wikkelt zich echter al een industriegebied, en men hoopt aldus de werkloosheid doeltreffend te bestrijden. (Van onze correspondent) Een motorrijder uit Assendelft is gister, morgen op de rijksweg Amsterdam Amersfoort tegen een Duitse bus gereden: zowel hfl als zijn verloofde, die op de duo zat is hierbij om het leven gekomen Het ongeluk had plaats omstreeks kwart voor tien, ter hoogte van De Gooise Boer te Bussum. De berucht geworden rijks weg nr. 1 was op dat moment reeds vol verkeer, dat zich van het oosten naar de hoofdstad en de Bollenstreek begaf Plot seling sloeg de chauffeur van een bus, die een gezelschap var, dertig jongelui van Utrecht naar Bussum zou brengen waar zij zouden deelnemen aan wandel marsen linksaf, de Bussumse Huizerweg op, volgens ooggetuigen zonder voorrang te geven aan het tegemoetkomend ver keer uit de richting Amsterdam. De 23- jarige T. Jongejans die met zijn 28-jarige verloofde mej. C. Klein op weg was naar Markelo en voorop reed in een groepje van vijf motorrijders, moest daardoor naar links uitwijken. Hij slaagde er nog in, een uit de richting Amersfoort nade rende bus te ontwijken, maar werd door een tweede bus die met 55 personen van Rheine in Westfalen op weg was naar de Bollenstreek, gegrepen Beide slachtoffers kwamen onder de bus terecht; toen men erin slaagde hen te bevrijden, waren ze reeds overleden. Onder de buspassagiers ontstond een paniek: nadat de motor van de bus in brand gevlogen was trachtten -ij door de ramen naar buiten te komen, waarbij ver- scheidenen hunner lichte verwondingen opliepen. Personeel van een nabijgelegen benzinestation wist het vuur met brand- blüsapparaten te doven. In het Koningin Juliana-ziekenhuis te Hengelo is gisteren overleden de 73-jarlge landbouwer H- de Riet uit Borne, die dinsdagavond op de Rondweg in Borne toen hij plotseling de rijbaan overstak, door een automobilist uit Hengelo was aangereden De man liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Tijdens de drukte bij de motorraces in Markelo is gistermiddag een brom fietsrijdster uit Almelo, die met haar bromfiets aan de hand plotseling de rij weg overstak, aangereden door een mo torrijder Eén van haar benen werd daar bij verbrijzeld en zou vermoedelijk ge amputeerd moeten worden. Zij is in het ziekenhuis te Almelo opgenomen. Intussen echter hebben de communis ten in Travancore Cochin een veel groter aanhang weten te verwerven dan waar ook in India. Bijna een derde der inwo ners heeft communistisch gestemd. De Congres-partij is in de minderheid en door innerlijke twisten verdeeld. De socia listen zijn er zwak. Zo kon er dit voor jaar na een crisis geen parlementaire regering worden gevormd, en is er een „presidentieel kabinet" ingesteld. Wij wa ren in deze staat getuige van optochten, een kleine staking, en van verkiezings propaganda voor de gemeenteraden, waar bij de rode vlaggen der communisten op vielen. Geen wonder, dat de katholieke geestelijkheid hier een onverbiddelijke strijd moet voeren tegen de communisten, die allerlei onafhankelijke vakbonden be heersen, waarvan ook katholieken lid wa ren. Een energieke ca. ïpagne moest wor den begonnen, om de katholieke arbei ders en bedienden te waarschuwen en hen te bewegen, zulke bonden te verla ten. Op de conferentie der bisschoppen te Allahabad is de wenselijkheid uitgespro ken, dat zii lid zouder worden van de INTUC, de gematigde vakbond, die door de Congrespartij wordt beheerst. Want het scheppen van eigen vakorganisaties voor de katholieke minderheid is niet ge makkelijk. De vissers van Travancore-Co- chin zijn meest katholiek, en hun 5000 le den tellende Fishing Industrial Union, evenals verscheidene 'an hun coöpera ties, aanvaarden de adviezen der geeste lijkheid. Doch zulk een situatie is zeld zaam. IN DE STATEN Andhra en West-Ben galen moet dezelfde strijd worden gevoerd, doch i mindere mate Daar de sociale oorzaken van het com munisme (dat in totaal in India zwak is) duidelijk zijn herkend, dringt de gees telijkheid er op aan, actief deel te nemen aan de projecten tot economische ontwik keling der dorpen, aan de plannen tot industrialisatie, aan het sociale en me dische werk van de regering. Terwjj] de Kerk bij deze acties rekenen kan op de sympathie van de ministeries is er op één punt een tegenstelling tus sen de overheid en de geestelijkheid. Dit punt betreft de geboortebeperking. Deze wordt door het departement van volksge zondheid (onder leiding van «en protes tantse vrouwelijke minister) bevorderd meestal door propaganda voor periodieke onthouding, doch ook wel op andere wijze Begrijpelijker wijze verzet de katholiek» Kerk zich hiertegen. In dezen vindt zjj steun bij tal van Hindoes en Moslims en zij kan zich zelfs beroepen op uitspra ken van Gandhi. Deze heeft zich wel uit gesproken voor vrijwillige onthouding en zelfbeheersing, maar (in de Harijan van 28 maart 1936, zoals wij vermeld von den) tegen voorbehoedmiddelen. WAT DE INTERVENTIE betreft van de geestelijkheid in politieke aange legenheden wordt grote voorzichtig heid in acht genomen. Gewoonlijk wordt opgewekt, te stemmen op kandidaten die de vrijheid van religie verdedigen: die de heiligheid van het huwellik erkennen die het recht der ouders eerbiedigen om hun kinderen naar ei'en Inzicht op te voeden, op scholen naar hun keuze: die eerbied voor God eisen: en die zich ver zetten tegen een atheïstisch communisme Aan eigen partijvorming kan de kleine minderheid niet denken. Bovendien moe ten de buitenlandse geestelijken zich ont houden van zuiver politieke werkzaamhe- Het tweede-Kamerlid Van de Wetering heeft onlangs aan minister Suurhoff ge vraagd, of hij niet van oordeel is, dat de bestaande gelijkstelling in de salariëring van het personeel in particuliere en in overheidsziekenhuizen behouden dient te blijven en het derhalve gewenst is, dezelf de uitkeringen en toeslagen, welke het overheidspersoneel krijgt, op 31 mei ook aan het personeel van particuliere zieken huizen worden toegekend. En voorts of de minister bereid is met zijn ambtgenoot van Economische Zaken in overleg te tre den, opdat zo nodig voor dit doel een compenserende tariefsverhoging wordt toegestaan, waardoor het de particuliere ziekeninrichtingen mogelijk zal zijn, deze uitkeringen of toeslagen aan haar perso neel toe te kennen. In zijn antwoord zegt minister Suurhoff nu, dat voor wat de particuliere zieken huizen betreft, de verantwoordelijkheid voor de vaststelling der salarissen van het verplegend personeel primair berust bij de besturen dier inrichtingen, waarbij uiteraard overleg wordt gepleegd met de personeelsorganisaties. Dit overleg is thans gaande. Hangende dit overleg ligt het niet op de weg van de minister, al dus het antwoord, ter zake uitspraken te doen. Zodra de ziekenhuisbesturen tot voor stellen zijn gekomen en het College van Rijksbemiddelaars daarover voor zover nodig een beslissing heeft genomen, zul len, zoals gebruikelijk, de ziekenhuisbe sturen zich tot de minister van Economi sche Zaken moeten wenden. den daar zjj onderdanen zjjn van 'n andere staat. Voor de Indische geestelijken geldt deze beperking niet en zii spreken zich vrijer uit, doch zij plaatsen zich even min achter een bepaalde partij. Dat betekent niet, dat het Indische katholicisme niet door en door nationaal zou z(jn. Het is een wezenlijk bestand deel van de Indische maatschappij en zijn invloed reikt veel verder dan men geneigd zou zijn af te leiden uit het aantal katholieken. Men vindt hen op tal van leidende posten, in overheids- en particu liere instellingen, en wij hebben geen van hen horen klagen over discriminatie Doch zij hebben te kampen met de pro blemen, die elke kleine minderheid op haar weg ontmoet. In een brief aan mgr. Paolo Giobbe heeft de H. Vader zijn dank betuigd voor de vele gelukwensen van de Nederlandse schoolkinderen ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. Het schrijven, onderte kend door de substituut van het Pause lijk staatssecretariaat, mgr. Angelo dell' Acqua, luidt als volgt; „Het verheugt mij, Üwe Hoogwaardige Excellentie te kunnen mededelen, dat de Heilige Vader diep getroffen is geweest en zeer verblijd door de duizenden be tuigingen van toegenegenheid, die Hem bij gelegenheid van de feestdagen, welke Zijpe Heiligheid onlangs heeft mogen vieren, uit Nederland zijn toegezonden Maar heel in het bijzonder heeft Zijn Vaderhart vertroosting gevonden in de wensen, de initiatieven en de felicitaties, waarmee Zijn goede, geliefde Nederland se kinderen in allerlei vorm en op veie verschillende manieren aan hun gevoe lens uiting hebben gegeven Hun getui genis is een prachtig bewijs van de vrome en oprechte aanhankelijkheid van de Ka tholieke Kerk van Nederland aan de Stoel van St.-Petrus en van de vurige apostolaatszip, waarvan de Nederlandse Katholieken de evangelische beginselen beleven en in Draktijk brengen, ook door zich te beijveren, deze beginselen in de ontvankelijke kinderzielen in te pren ten. De Heilige Vader bedankt hen van ganser harte en het is Zijn verlangen, dat aan allen, leerlingen, ouders en leerkrach ten, Zijn dank wordt overgebracht voor de hulde, die Hem zo goed heeft gedaan. Uwe Hoogwaardige Excellentie wil dan ook wei zo goed zijn, aan allen de Apos tolische Zegen te doen toekomen als be wijs van' vaderlijke genegenheid en als onderpand van veelvuldige hemelse ze geningen". „Het nageslacht za] nooit kunnen be grijpen, wat deze figuur voor ons land en voor onze landbouw heeft betekend Daar. om is het goed. dat de beeltenis het ook komende geslachten mogelijk maakt, aan dr. ir. S L. Louwes te worden herinnerd", aldus zeide minister Mansholf woensdag, toen hij het in brons uitgevoerde borst beeld van de enige jaren geleden over leden directeur-generaal van de voedsel voorziening namens de regering aan vaardde in een bijeenkomst tn bet de- nartementsgebouw aan de Bezuidenhout- seweg te 's-Gravenhage. Voordien had de oudste zoon, mr H. J. Louwes. die met zijn moeder en enige andere familieleden de intieme plechtigheid bijwoonde, bet door de beeldhouwer L. H. Sondaar ver vaardigde borstbeeld onthuld De bijeenkomst was belegd door een comité, dat onder voorzitterschap van de heer K, L. Gaaikema Schuringa, oud voorzitter van het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwprodukten, uit particuliere bij dragen de gelden heeft bijeengebracht voor de vervaardiging van het borstbeeld. De fabrieken in Nederland zijn gedu rende 1955 goed bezet geweest. Dank zM het vervallen van de heffing op marga rine en later het wegvallen van de om. zetbelasting op grondstoffen voor mar garine en spiisvetten konden de consu mentenprijzen voor deze artikelen be langrijk worden verlaagd aldns het ver slag over 1955 van Van den Bergh's en Jurgens' Fabrieken N.V. De stijging van de vleeswarenomzet van Unox heeft zich voortgezet. De capa citeit van de fabriek moest weer worden vergroot.. Ook op de buitenlandse mark ten ontvingen de produkten een gunstig onthaal. De vraag naar Royco-soepen nam nog verder toe. De omzetten van Lever s Zeep Mij. waren over het alge meen hoger dan in 1954. De fabriek te Vlaardmgen wordt uitgebreid. In Indonesië zette de stijging van de omzetten, van margarine, zeep en in het bijzonder die van toiletartikelen zich voort. In België ontwikkelde de omzet zich gunstig. De winst over het jaar, waaronder be grepen hef aandeel der vennootschap in de winsten, na aftrek van verliezen, van onderhorige maatschappijen en na yan reserves beIiep ƒ10.261.144 (9.183.073). Na aftrek van administratie kosten en interest op obligatielening is erae c„n nettowinst van 9 794.070 (8.654.314), waaraan wordt toegevoegd het saldo A.P. ad ƒ8.884.322 (7.436.064). Na onveranderde dividenden van 5Vb pet op cum pref aandelen van 6 pet op de cum pref. winstdelende aandelen A en 6 pet op de cum. pref. winstdelende aandelen B, van 4'-i pet op de aflosbare cum pref aandelen van 13.6425 pet op de gewone aandelen A en 10 pet op de gewone aandelen B. wordt een saldo van 13.472.021 naar nieuwe rekening over gebracht. Dinsdagmiddag heeft de adjunct-inspec teur van de geneeskundige dienst der Kon. Landmacht, kolonel J. J. Krijnen een nieuw arbeidstherapiegebouw ge opend,, dat behoort bij het militaire neu rosehospitaal te Austerlitz. Dit nieuwe gebouw vervangt het houten bouwsel, dat sinds 1946 voor dit doel .dienst deed. Het bevat ruimte voor hout- en metaal bewerking. een sportzaal en o.m. een studeervertrek. Franse troepen hebben gisteren op twee fronten de strjjd tegen de Algerijnse op standelingen voortgezet. In het departe ment Constantine, waar naar eerst gis teren bekend werd, de opstandelingen in de nacht van dinsdag op woensdag een systematische aanval op 46 dórpen on dernamen, woeden verbitterde gevechten. In berichten, die gisteren uit Constanti ne werden ontvangen, wordt gezegd, dat de benden „gedecimeerd" waren. Juiste gegevens over de omvang der verliezen aan de zijde der rebellen zijn evenwel niet bekend. De opstandelingen, die hun aanval goed hadden voorbereid, deden in het tijds verloop van vier uur een wilde aanval op de 46 dorpen, die alle in het noorden van het departement Constantine gelegen zijn. Sterke Franse tegenaanvallen waren nodig om de goed bewapende rebellen op verschillende punten terug te werpen. Het zwaarste werd gevochten in Roua- ched, 60 km. van Constantine. Daar bra ken de guerillas door de Franse linies onder het schreeuwen van ..Wij brengen de heilige oorlog" terwijl zij wild op burgers en troepen vuurden. De straten waren spoedig herschapen in een hel van vuur en vlammen. Pogingen om het Franse hoofdkwartier in Constantine te waarschuwen bleven zonder resultaat daar de rebellen de telefoonlijnen had den doorgesneden. De plaatselijke bezet ting van Rouached deed twaalf maal een tegenaanval op de opstandelingen, waarbij gevechten van man tegen man ontstonden. De rebellen vochten verbit terd, terwijl zij werden teruggedreven. Het andere toneel van de strijd lag in het departement Oran, dicht bij de Ma rokkaanse grens, waar honderden geter roriseerde boeren en hun gezinnen uit hun geïsoleerde huizen vluchten en een goed heenkomen zoeken in de steden. Intussen is gisteren de Franse reside rende minister in Algerije. Lacoste, naar zijn standplaats teruggekeerd, na van zijn regering de belofte te hebben gekregen, dat nog 50.000 reservisten naar Algerije gezonden zullen worden. Hierdoor zullen de Franse strijdkrachten in dit gebied binnen ongeveer zeven weken tot 330.000 man zijn aangegroeid. Het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel is donderdag vertrokken voor een concertreis in het Sauerland. Er zul len concerten worden gegeven in Men den, Arnsberg en Meschede, in het ka der der Nederlandse Cultuurweek. De N.V. „De Vriendschap"' Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Rotterdam, heeft in 1955 aan huren ont vangen 225.513 (221.261). Na Oftrek vaft kosten enz. resteert een winst van 102.874 (102.269), waaruit een dividend van 6 pet. (onv.) kan worden uitgekeerd. Per oprichtersbewijs kan 117 (116) wor den betaald. De rekening onroerende goederen steeg door de aankoop van negen panden tot 1.987.460 (1.848.545). Na afschrijvingen uit de winst ad 20.000 sluit deze rekening met 1.967-460 per uit. 1955- Van onze Goudse medeiverker) Tegen het Stadhuis stonden gisteren op de Markt meer bromfieten dan alle ma gazijnen en winkels van Gouda in voor raad hebben. Van al die met knalpottcn uitgeruste fietsen wapperde een vlagge tje: een vlaggetje van de K.V.P. die Gou da had uitgekozen als een tien pleister plaatsen voor de Bromfietssterrit, een pro- pagandatocht, die een veertig kilome ter lang succes is geworden. Een vrolijk stukje muziek deed hen. die overvallen waren door een zomers buitje, de nattigheid spoedig vergeten en toen al len zich in Concordia verzameld hadden en de Toeterkapel losbrak, waren de brommeys al gauw weer op temperatuur. De heer W. Hoonhout, de propaganda leider voor de, kring Zuid-Holland heette zijn sportieve partijleden welkom en dank te hen voor het stuk propagandawerk, dat zij op deze dag hadden verricht. Hiermee zo zei hij, heeft de K.V.P. éven willen la ten zien. dat zij er is. Het is een stunt van klasse geweest. Drs. W. K. N. Schmeltzer, lid van het Partijbestuur gaf ruiterlijk toe, dat hij geen verstand had van bromfietsen. Ver volgens bekende hij, dat hij zich verdiept had in de kunst van het rijden om te achterhalen of er soms een overeenkomst bestond tussen het werken van de brom fiets en de K.V.P. Het was hem gebleken zoals uit het vervolg van zijn geestige speech tot uiting kwam, dat er heel wat gedaan moet worden voordat de berijder van een bromfiets zowel als de K.V.P. „in het zadel zit". Hij vertelde, dat zijn instructeur hem een ding vergeten was te vertellen en dat was de plaats, waar de rem zat. Hij hoop te, dat de deelnemers aan deze sterrit dit ook zouden vergeten en dat zij door Vervolgens werd overgegaan tot de ver loting van de bromfiets. Dank zij een inge nieus systeem was binnen enige ogenblik ken de winnaar bekend. Het was C. P. M. Kriek uit Voorburg die deze prijs mee naar hu is nam. Veel van de overige prij- zouden gaan met propaganda te maken tot zen gingen naar Den Haag en Voorburg 13 juni, zodat zij vastbesloten om te winnen, niet meer te houden en niet meer te remmen zijn. en waarschijnlijk waren de meeste brom mers ook wel uit deze gemeenten afkom stig. ln het gebouw Concordia verzamelden zich na ajloop van de sterrit de deelnemers om de uitslag van de verloting bij te wonen. De winnaar werd de heer Kriek ui* Voorburg, die hier op de foto wordt geluk gewenst door de heer Hoonhout, de propagandaleider van de K V. P. voor de kring Zuid-Holland. De rechtbank te Maastricht heeft gis termorgen de 26-jarige mijnweker J. L. T uit Valkenburg—Houthem veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering voor psychiatrisch toezicht. Hij had In de late avond van 18 januari de Heerlense bioscoopexploitant Erwin Hirschberg on der stompen en slagen en bedreigingen met de dood gedwongen zijn geld, een portefeuille met 190. af te geven Toen veertien dagen geleden dp sub stituut-officier van Justitie, mr P. van Mierlo, in een scherp gesteld requisitoir verdachte aan de kaak stelde als een man dle snel het pad der misdaad af gaat en tegen wie hij vier laar gevange nisstraf eiste, was verdachte op de offi cier afgesprongen; deze kon door deur waarder en parketwacht, dank zij het feit. dat verdachtes sprong slechts half gelukte, worden ontzet De man, die later schriftelijk zijn ex cuus heeft aangeboden voor zijn daad was bij het uitspreken van het vonnis heel rustig (Van onze correspondent) Woensdag rond het middaguur is op de Rozendaalse helde in de gemeente Rheden een felle heidebrand ontstaan, toen tijdens een militaire oefening een rookbom in de struiken was geworpen. Het vuur greep met niet te stuiten snelheid om zich heen en bij afzenden van dli bericht waren militairen en de brandweer van Arnhem en omgeving er nog niet in ge slaagd het te bedwingen. In de nacht van woensdag op donderdag is omstreeks een uur brand ontstaan in het bejaardentehuis „Avondzon" te Apel doorn. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar dank z(j het snelle optreden van de Apeldoornse brandweer kon het vuur nog vrij spoedig worden be dwongen. Het vuur ontstond in een aangebouwde wasgelegenheid: de oorzaak moet worden gezocht in een smeulende vonk, die des middags van een snijbrander moet zijn ge sprongen toen enkele monteurs bezig wa ren met 't afbreken van de verwarmings installatie. De brandweer wist het vuur te beperken tot de keuken en aangrenzen de gebouwen; de bewoners hebben er geen noemenswaardige hinder van onder vonden. De schade, waarvan de omvang nog niet bekend is, wordt door verzekering ge dekt. In een garage aan de Pastoorstraat in de vesting Naarden waren woensdagavond enige monteurs aan het lassen met een acetyleen gascilinderapparaat. Met een hevige kna] sloeg plothseling een grote steekvlam naar buiten en de vuurspuwen de cilinder tastte de houten garage aan. De brandweer die snel ter plaatse was had de niet eenvoudige taak te voorko men, dat de cilinder zou ontploffen. Met veel moeite lukte het deze met schuim af te dekken en nat te houden. Men zag daarna kans, de cilinder op een wagentje te Iaden en vergezeld van spuitende brandweerlieden werd htj enige straten verder in het water van een gracht geworpen. De garage en twee auto's liepen ern stige brandschade op; een ernaast gele gen woning kreeg aanzienlijke waterscha de. (Van onze Amsterdamse redactie). De Amsterdamse raad heeft zich woensdag eenstemmig akkoord verklaard net het voorstel aan de momenteel in Haarlem woonachtige architect ir. B. Bijvoet opdracht te geven een voorlopig ontwerp te maken voor het aan het Frederiksplein te stichten Operagebouw, waarvan de kosten thans worden begroot op^ tien a twaalf miljoen gulden. Men was het er algemeen over eens, dat de 67-jarige ir. Bijvoet de aangewezen man was om deze opdracht te krij gen. Op 29-jarige leeftijd won hij de Rijksprijsvraag voor een nieuwe Rijks academie voor Beeldende Kunsten in de hoofdstad, welke overigens wegens geldgebrek nooit tot s*and is gekomen en na zijn Parijse tijd (20 jaar) beeft hij zich in ons land doen kennen als de „schouwburg"-architect bij uitnemend heid. Bestedingsklaar zijn reeds ontwerpen voor het concertgebouw „Tivoli" in Utrecht, en de schouwburgen voor Nijmegen, Tilburg en Venlo, die, wan neer de bouwstop wordt opgeheven, gerealiseerd zullen worden. In voorberei ding heeft ir. Bijvoet, die voorzitter is van de „Rijksschouwburgen-commissie" een schouwburg in Venlo (in samenwerking met ir. Vsn der Grinten) en een cultureel centrum in Den Bosch (met ir. Klijnen). Het theater Gooiland en het sanatorium Zonnestraal, beide te Hilversum, werden eveneens door hem ont worpen, evenals het Heerlense HFC-stadion en de Bossche ambachtsschool waarvoor hij samenwerkte met prof. Holt. chitect voldoende vrijheid moet krijgen om ziji; inzichten te verwezenlijken zon der dat hu te vee] door functionele eisen, van de kant van de opdrachtgeefster af komstig. gebonden zou worden Een operagebouw moet primair een „opera" zun en secundaire functies, welke na tuurlijk wei tot gelding mogen komen, mogen het hoofddoel niet in de weg staan, zo meende zij. De heer Sajet (P.v.d.A.) memoreerde, hoe de heer Boissevain in 1915 de Am sterdamse raad al bezwoer om in de uit breiding-Zuid een opera te stichten maar zijn stem was die van een roepende in de woestijn. In 1929 werd met 24 tegen 21 stemmen het plan-Staal getorpedeerd om naast het Stedelijk museum het z.g. „mu seumtheater" te bouwen Enige iaren ge leden werd het principe-besluit genomen het Frederiksplein aan te wijzen als de meest geschikte plaats voor een opera De heer Sajet hoopte, dat met de beslis sing om reeds nu een voorlopig ontwerp te laten maken over een tijdstip var uitvoering durft men immers zijn gedach ten nog niet eens te laten gaan geen sprong in het duister zou zijn. De communist Seegers hoopte, dat de totstandkoming van het. nationaal thea ter in de hoofdstad", zoals hij de opera zag, niet even lang als de voorbereiding zou duren. .,We hebben er elf iaar over gedaan om van de eerste idee tot de ar chitect te komen", zo betoogde hij veel zeggend. „Worden inderdaad geen Verwachtingen gewekt, waaraan toch niet voldaan kan worden?", zo vroeg de heer Van Rij (prot.) zich af. Mej. Luns (K.V.P.) stelde, dat de ar- Wethouder De Roos beklemtoonde, dat Amsterdam het laten maken van een ont werp niet op de lange baan kan schuiven. Er zijn vrij veel schouwburgontwerpen op de markt, die op uitvoering wachten en dat van Amsterdam kan daarbij niet ont breken. We zouden dan achterop komen als eenmaal de tijd daar is. dat er ook werkelijk gebouwd kan gaan worden. Het nu te nemen besluit bindt de stad niet, zo zei de wethouder. De mogelijk heid bestaat, dat het ontwerp afgekeurd wordt en de architect zal zich daarbij dan ook neerleggen. De inschakeling van de Kun.straad. die ir. Bijvoet zai advi seren over de functionele eisen, werkt niet vertragend. Integendeel, samen met de architect, die dit advies op prijs stelt, zal getracht worden een voor de hoofd- stad waardig en aan de modernste in zichten beantwoordend operagebouw te ontwerpen. Een tweede agendapunt, dat de tongen nogal los maakte was de nota over de Vlothaven en het adres van de „con- fectieihoek" aan de Herengracht die pro testeert tegen het plan om voor haar, door vele buitenlanders bezochte zaken woonarken ligplaats te doen kiezen De heer Douqué (KVP) pleitte nog eens voor zijn idee een speciale woonschepenhaven te creëren waarop burgemeester d'AiUy de waarschuwing liet horen, dat dit ton nen zou gaan kosten. Woonarken in de Herengracht, vond de kath. fractieleider geen sieraad voor de stad. Er zijn toch nog wel andere mogelijkheden, zo meen de hij. b.v. de Amstel. De burgervader deelde mede. dat er in Amsterdam thans 40° niet-goedgekeurde en 700 wei-goedgekeurde woonschepen zijn Dit aantal benauwt B. en W lang zamerhand. Mr d'Ailly voelde wel leis voor het plan de Commissie van Büstand voor de Volkshuisvesting het gehele pro bleem nog eens te laten bestuderen omdat z.i. het vraagstuk veel meer ligt od het vlak van de huisvesting De wet houders van Publieke Werken en van Volkshuisvesting zullen trouwens B. en W. rapporteren over de mogelijkheden die er zijn om een goede oplossing te vin den. Volgens de burgemeester zou ook de vraag of btf de steeds groter wordende woningnood de bouw van noodwoningen misschien een uitkomst zou kunnen bie den onder ogen moeten worden gezien Deze médedeling waarbij ook de woor den „nota over noodwoningen" viel te beluisteren wekte enige verwarring en ontlokte de communist Seegers de vraag of by Publieke Werken wellicht een plan in voorbereiding Is om noodwoningen te bouwen. Zowel de„burgemeester ais de wethouder voor Volkshuisvesting ont kenden dit ten stelligste. Goedgekeurd werd voorts nog het voor- stel een krediet te verlenen voor de ver bouwing van de Toneelschool aan de Mar- nlxkade. Wethouder De Roos (P v. d. A.) vond de gedachte van mej Luns (KVP) om deze school aan het Conservatorium te bin den en ereen geheel van te maken een aanlokkelijk idee, maar volgens hem was l'LHltYoe.rfng nog niet rijp Met de leiders van de beide kunstscholen zou hij er eens over spreken. Een kleine sub sidie werd beschikbaar gesteld voor het in het najaar in Amsterdam te houden danscongres dat gepaard zal gaan met een bijzonder soort dansspel. Bij de aanvang der vergadering werd een voorstel van de communisten om de 61 wegens deelneming aan de staking vorig jaar ontslagen gemeente-ambtena ren weer in dienst te nemen, afgewezen. In vijf gevallen pas, zo zei de burgemees ter. is er een uitspraak geweest van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht en overigens achtte hij het niet opportuun deze kwestie opnieuw in beraad te ne men, Juffrouw Brand woonachtig in het Emmapark te Pijnacker liep gis teren met haar verloofde te wan delen op de Bentinckweg. Zij had misschien al een paar bromfiet sen zien passeren, maar er niet verder bij nagedacht, totdat een oude kennis, mej wie ze op kantoor in Rotterdam had gewerkt er aan kwam brommen. Hij g.af haar het toeschouwersbiljet dat de mo gelijkheid inhield tot het winnen van een radiotoestel De mijnheer, die haar had aangehouden was de heer Kriek, die in Gouda de bromfiets won en dat be tekende dat juffrouw Brand al wande lend de radio had veroverd Af en toe kun je toch beter wandelen dan brom men. De omzet van de N.V. Tricotagefabrie- ken v/h. Frans Beeren eri Zonen te Weert lag in 1955 iets beneden die van het vorige jaar als gevolg van een wijziging in de omzetbelasting. Mede door het afsluiten van een onderhandse lening groot 1.000,000 is de liquiditeitspositie verbe terd. In 1955 werd 'n bedrag van 500.000 geïnvesteerd. Door overneming per 1 december 1955 van alle aandelen van de N V. Tricotage- fabriek Evana te Sassenheim, heeft het bedrijf thans twee dochterondernemingen nl. genoemde N.V. en de Handelsonderne ming Frans Beeren en Zonen N.V. Deze laatste heeft op haar beurt weer twee dochterondernemingen nl. een verkoop kantoor in België en een confectiefabriek te Durban. In laatstgenoemd bedrijf wer ken thans 200 personen. De stoffen uit het Weerter bedrijf worden daar geconfectio neerd. In het afgelopen jaar werd er met gunstige resultaten gewerkt. De winst wordt voorlopig nog niet naar Nederland overgemaakt, omdat dit bedrijf zich steeds meer uitbreidt o.m. door zich toe teleg- gen op het confectioneren van damesbo- venkleding, waardoor de behoefte aan liauide middelen groter wordt. De winst over het lopend boekjaar der Tricotagefabrieken v/h. Frans Beeren en Zonen na afschrijving gebouwen en ma chines bedraagt 1.208.725 (v. j. 1.260.868). Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 8 (6) pet., aan de algemene re serve (met inbegrip van de agioreserve) toe te voegen f 280.000 (v. j. 400 000. als mede 147.500 voor heropvoering agio- reserve) en voor belastingen 360.000 (275 000) te reserveren. Door het vervaardigen van nieuwe stof fen, zoals tricot-tweed is men bezig de omzet te vergroten. Voor 1956 zijn er hoopvolle verwachtingen. Gouverneur J. van Tilburg van Suri name heeft heden het eenennegentigste zittingsjaar van de staten van Suriname geopend. In zijn toespraak zeide hij o.a., dat het de regering verheugt, dat in een tijdsver loop van 90 jaren de Staten zijn uitge groeid tot een volwaardige volksvertegen woordiging. Mede door de aankomst in Suriname van de Nederlandse missie, die toezicht houdt op de uitvoering van het economi sche tienjarenplan, kan thans het tempo van uitvoering der met het plan in ver band staande werken belangrijk worden versneld. Zonder dat de principiële op stelling van het plan ingrijpend zal wor den gewijzigd, kunnen niettemin in ver scheidene sectoren van het plan verschui vingen worden verwacht. In het bijzonder zal onder het oog worden gezien, in hoe verre de Surinaamse volksgemeenschap in de uitvoering van het tienjarenplan kan worden betrokken. Wat het financiële beleid betreft, streeft de Surinaamse regering er naar. de ge wone dienst te doen sluiten met een ba tig saldo, met dien verstande, dat uit de gewone dienst de Surinaamse bijdrage aan de uitvoering van het tienjarenplan kan worden bestreden. De regering zal, zo nodig, niet aarzelen, voor het verwer kelijken van dit doel de medewerking in te roepen van de Staten tot het verkrij gen van extra-bijdragen van de bevol king. x In ernstige studie is, in hoeverre ter be vordering van de Surinaamse binnenland se produktie. in bepaalde sectoren de handel zal moeten worden gedeliberali- seerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4