Duitsers huldigen Sir Winston's staatsmanschap $0^ Raadsel van Crabbs verdwijning niet opgelost pure koffie MÖCCONAU22— Roomboter Rode Ster" verdedigt Molotov- Ribbentroppact Dulles acht democratisering in Rusland mogelijk Plechtige „Karlspreis-verlening Akens Raadhuis is het natuurprodukt VORSTELIJK HUWELIJK TE LUXEMBURG Organen van Sovjet-ministerie van defensie zijn het oneens De Nederlandse huisvrouw en roomboter Pineau pleit voor versterking van V. N. Eden weigert opening van zaken in Lagerhuis s Het fijnste uit direct klaar 'kop! oplosbare Buitenlandse hulp en de „nieuwe koers Senator George (democraat) in dienst van Ike? Anglikaans theoloog in de Katholieke Kerk opgenomen VRIJDAG 11 MEI 1936 PAGINA m Tijdens banket ter ere van Tito De oude stad Aken heeft van daag het voorrecht genoten om als eerste Duitse stad Sir Winston Churchill sedert het einde van de wereldoorlog te ontvangen. Het toeval wilde, dat Hemelvaartsdag de gebruikelijke dag voor de uitreiking van de „Karlspreis" dit jaar op de tiende mei viel, de zestiende verjaardag dus van de Duitse inval in het Westen en evenzeer de dag, waarop Winston Churchill de leiding van het Britse volk in de strijd tegen de nazis van Sir Neville Chamberlain overnam. Aan deze beide gebeurtenissen werd hier vandaag geen aandacht geschonken, tenzij door een groep je buitenlandse gasten die door een venster van de historische Rijks zaal uitkeek over de op verschil lende plaatsen nog zichtbare ruï nes èn door leden van de „Bund Deutscher Vertriebenen", die ten getale van ongeveer 750 man on der leiding van de onverbeterlijke dr. Linus Kater in Akens straten hun beklag deden over de verdra gen van Jalta en Potsdam. De erf genanten van Karei de Grote Britse impuls De wereld kijkt naar Aken mm Met Moccona, de fijne, oplosbare koffie van Douwe Egberts, hebt U in 'n handomdraai een lekker kopje koffie! Natuurlijk staan buitenlanders verbaasd, wan neer zij horen dat de Nederlanders zoveel minder roomboter gebruiken dan zij. „Kijk", zo zeggen zij, „de Belgische huisvrouw en ook de Zweedse, geeft haar gezin bijna 3 tot 4 x zoveel van dit gezonde natuurprodukt. De Duitse en de Franse wel 2 x zoveel. En dat, terwijl zij ieder in verhouding heel wat meer betalen voor een pakje roomboter dan de Nederlandse huisvrouw". Gelukkig zijn er in ons land toch nog genoeg moeders die weten wat roomboter doet voor de gezondheid van man en kinderen; die vinden dat natuur-vitaminen, natuurlijke voedingswaarden èn natuurlijke fijne smaak, niet zo gauw te duur betaald zijn. Bij een verstandige besteding van het huishoudgeld is er altijd plaats voor roomboter. Gelukkig ook, wordt het aantal van deze verstandige huis vrouwen steeds gro ter. Laten wij Neder landers daar blij om zijn! BELGISCHE MINISTER VAN LANDSVERDEDIGING IN NEDERLAND Persconferentie Eisenhowei CAMERAS In het ,(Neues Kurhaus" te Aken heeft de burgemeester van deze stad op He melvaartsdag aan de bejaarde Engelse staatsman sir Winston Churchill, de Karei de Grote-prijs" uitgereikt. De foto laat zien hoe burgemeester Heusch van Aken (rechts) sir Winston de oor konde, behorende bij deze prijs, overhan digt. Links op de voorgrond de Franse diplomaat Jules Monet, achter deze dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bonds kanselier. weer twee andere wandelden rustig on der de linden op en neer, terwijl liet pu bliek zeer ernstig toekeek naar de ver lichte vensters, waarachter niets te zien was dat enigszins met de gasten te maken kon hebben. Hedenmorgen had de politie zich een uitgebreidere taak opgelegd. Er stonden duizenden Akenaren rond het Marktplein en langs de toegangswegen om de stoet van hoge gasten te zien. Zij werden door een cordon van politiemannen op een zéér eerbiedige afstand gehouden, zodat zij slechts vanuit de verte president Heuss, Sir Winston en dr. Adenauer vermochten toe te juichen. Aanhangers van de heer Kater waren daar niet bij, ofwel wat niet uitgesloten lijkt juichten mee. Na de plechtigheid in de rijkszaal van het raadhuis had een feestelijk banket plaats in de zalen van het Neues Kur haus". De weg erheen was geheim gehou den tot het moment waarop een keten van politie zich op de stoeprand had op gesteld. Er heerste in het Kurhaus een zeer geanimeerde stemming onder de hon derden aanzittenden, welke niet door ta- felspeeches werd gestoord. Toen Sir Win ston zich na afloop in zijn door witte mo torrijders geëscorteerde Rolls Royce met zijn echtgenote naar' het naastgelegen Quellenhof had begeven, wachtte hem daar de deputatie uit Heerlen, waarvan wij reeds eerder melding hebben gemaakt en die onder aanvoering van de Heerlen- se gemeentesecretaris, mr. dr. J. B. Sens, 120 goede Hollandse sigaren kwam aan bieden De heer Sens vertolkte met een kort, maar gloedvol betoog de gevoelens, welke deze deputatie bezielde. Hij vond een aandachtig gehoor bij de kennelijk door dit gebaar zeer gecharmeerde Sir Winston, die tot ieders grote vreugde on middellijk een der sigaren ging beproe ven. De Franse minister van buitenlandse zaken Christian Pineau, heeft zich gis teren tijdens een banket ter ere van maarschalk Tito van Joegoslavië uitge sproken voor een versterking van de rol der V.N. „De wereld moet profiteren van een periode, waarin de tegenstellingen tussen de staten minder bitter beginnen te wor den en waarin de hoop op vorderingen op het gebied der ontwapening gewettigd schijnt om haar geloof in een werkelijk Universeel orgaan te bevestigen" zo zei de Franse minister. Tito verklaarde in zijn antwoord, dat Joegoslavië, zijn „onafhankelijke poli tiek" zou blijven volgen. Deze politiek was volgens hem zowel voor het eWsten als voor het Oosten nuttig om nader tot elkaar te komen. „Het feit. dat wij nieuwe vrienden in het Oosten zouden winnen betekent, geenszins, dat wij de vrienden die wij in het Westen hebben, willen verloochenen", zo verklaarde de Joegoslavische leider. Tito zei dat het wantrouwen alleen zou verdwijnen door „een hervatting van contact, door uitwiseling van meningen, onderhandelingen, intensivering van de betrekkingen, voornamelijk op econo misch en cultureel terrein, en door de verwijdering van de belemmeringen, die de vrije uitwisseling van goederen nog beperken". (Van onze verslaggever) AKEN, Hemelvaartsdag. De plechtige vergadering zelf bemerkte daar niets van. Zij stemde van harte in met Sir Winston's uitspraak, dat het van daag niet nodig was te lamenteren over zes oorlogsjaren, die de stad zich wel herinnerde, „Maar niet op een wijze wel ke u belet mij te ontvangen, zoals u hebt gedaan". Op de markt speelde op deze tiende mei de harmonie van de Oranje Nassaumijh uit Heerlen met haar oranje Pluimen op de sjako, tussen vlaggemas- ten met 'de kleuren van alle westelijke bondgenoten en ook dat was een bewijs v.an de ingrijpende veranderingen, welke sinds Churchill's laatste bezoek aan Duits- Ia"d hebben plaatsgegrepen. üe stad Aken is zich haar Europese be- 'ckenis wèl bewust. De Karolingische Dit concretiseerde zich in het stichten van de „Karlspreis", welke jaarlijks aan een bijzonder verdienstelijk „Europeaan" moet worden verleend. Het was een ini tiatief hoe kan het anders in een stad die zich haar verleden bewust is? dat voortkwam uit de burgerij. Dat het „Di- rektorium" voor de „Karlspreis" de bur gemeester en de bisschop van Aken on der zijn leden telt, doet aan het particu liere karakter niet af. Men heeft er zit ting in als vooraanstaand stadburger en de prijs een medaille en 5000 DM wordt naar oude Maecenas-traditie ge heel uit particuliere middelen betaald. Het merkwaardige is, dat twee Britten onbewust de stoot tot deze prijs hebben gegeven. Dr. Kurt Pfeiffer, de Akense in- dustriëel, die in 1940 het plan ervoor ter tafel bracht, was,, zo vertelt hij, getroffen door de hoopvolle perspectieven, welke prof. Toynbee in zijn boek „Civilisation on Trial" aan Europa voor hield, on die Sir Winston Churchill, in zijn vermaarde toespraken, van Ziirieh en Fulton, poogde te realiseren. Nog merkwaardiger is wel licht, dat prof. Toynbee zelf de prijs nog niet gekregen heeft en dat Sir Winston eerst thans aan de beurt komt, na de overigens uitmuntende „Europeanen": graaf Coudenhove-Kalergi, onze landge noot prof. dr. H. Brugmans, wijlen de Gasperi, Jean Monnet en dr. Adenauer. Het lijkt waarschijnlijk, dat men Sir Win- st<m niet eerder heeft durven uitnodigen. De bovengenoemde namen wijzen in tussen wei duidelijk op het aanzien, dat de Karlspreis zich in de vijf jaar van zijn bestaan heeft verworven. Vandaag was sen niet zo veel kans om de Britse gast van nabij gade te staan. De Akense poli tie, zich bewust van haar verantwoorde lijkheid, en niet geneigd aan eventuele kwade bedoelingen van Linus Kater c.s. enige kans op welslagen te gunnen, had uitvoerige versterkingen gevraagd èn ge kregen En had zich vervolgens in een publikatie tot de burgerij gericht, waarin de grootsheid van het gebeuren in tref fende bewoordingen werd geschilderd: „Het bezoek zal noodzakelijk belangrijke politionele maatregelen veroorzaken", heette het in de oproep o.m., en: „van de bevolking wordt verwacht, dat zü zich precies zo gedisciplineerd gedraagt als bij andere dergelijke gelegenheden, temeer omdat Aken in deze dagen in het middel punt van de wereldbelangstelling staat! Men was er wel trots op zijn eigen ge wichtigheid! De Akense burgers drongen gisteravond dan ook stil tezamen voor hotel Quellenhof aan de Monheimstllee, waar Sir Winston en Lady Churchill hun verblijf genomen hadden. Twee gemoede lijke agenten betrokken een erewacht en Dc mysterieuze verdwijning van de Britse kikvorsman. Lionel Buster" Crabb, die op I 19 april in de haven van Portmouth dook, I toen daar dc Sovjet-kruiser ..Ordjonikidze" lag, waarmee de Russische leiders Boelga- nin en Kroestsjef „aar Engeland waren gereist. doet in Groot-Brittannië steeds meer stof opwaaien. De voorzitter van het Britse Lagerhuis, Butler, deelde gisteren mede. dat maan dagavond over deze affaire een debat in het lagerhuis zal worden gehouden. Premier Eden heeft woensdag in het Lagerhuis desgevraagd geweigerd bijzon derheden mede te delen over de omstan digheden, waaronder Crabb is verdwenen. „Dit zou niet in het algemeen belang zijn", zo zeide hij onder de verbaasde uit roepen van de afgevaardigden. Eden verklaarde wèl nadrukkelijk, dat de expeditie van Crabb uitgevoerd was zonder dat de regering hiervan op de hoogte was. „Er worden disciplinaire maatregelen genomen", zo voegde hij hier aan toe. De Labour-afgevaardigde. John Dugdale die de kwestie ter sprake had gebracht, stond onmiddellijk op om te verklaren: „Dat is een van de vreemdste verkla ringen, die ooit door een premier werden afgelegd. Waarom dook Crabb in de on middellijke nabijheid van de Sovjet-kruiser die hier een vriendschapsbezoek bracht?" zo vroeg hij. Dugdale sprak zijn afkeu- ■■■- het ongetwijfeld een hoogtepunt in zijn geschiedenis, niet slechts om de man die i men wilde eren en die door velen als* de grootste staatsman van zijn tijd wordt beschouwd, maar ook omdat deze dag zo grandioos uitdrukking geeft aan de be doeling welke de stichters ermee voor hadden. Hier kwam de grote overwinnaar van het Nazirijk voor het eerst in het land, dat hij terneer heeft moeten slaan en hij kwam er als een hartelijk toegejuichte vriend en bondgenoot. Het was een aan grijpend moment, toen de ruim tachtig jarige (maar nog altijd verrassend vitale) Westduitse bondskanselier de nog oudere eregast in warme bewoordingen prees als een bewonderenswaardig staatsman en hem de vriendschap van hemzelf, dc Westduitse regering en van het Duitse volk aanbood. Churchill, die zich zonder een ogenblik aan waardigheid in te boe ten, door enkele brandweerlieden in een armstoel naar de feestelijke rijkszaal had laten dragen, maakte bij zijn binnenkomst de indruk van een beminnelijke oude heer. Hij zat onbeweeglijk voor zich uit te staren tijdens dë toespraken die tot hem gericht werd en men kon hem met aanzien of hij de sprekers volgde of met. Tijdens zijn eigen rede evenwel vlamde het oude vuur krachtig op en hij slaagde er zonder moeite in het gehoor in zijn ban te krijgen. Toen hem het lint met de grote medaille door burgemeester Heusch onder luid gejuich van de hoogste Duitse regeringsvertegenwoordigers en andere Duitse autoriteiten werd omhangen, leek hij een ogenblik zeer ontroerd over de sympathie die hem van alle kanten werd betoond. Het volk van Aken kreeg buiten intus- De medaille' 'V' J<nriKlyrr-<:- iff. gisteren aan Churchill werd verleend. De opdracht lu,dt Bphoeder van de menselyke^ vryheia 'Aanmaner van de Europese Jeugd". domkerk beheerst nog steeds het stads beeld ais een blijvende herinner^ hoe hier de grondslag werd gelegd voor Euro- Pa's cultuur-historische eenheid. Het Raadhuis, gebouwd op de fundamenten van het Palts-paleisYoann^'el de Grote en met links en rccht.s nogzware torens uit de achtste eeuw, vei taalt de Europese eenheid eenzijdiger, want slechts staat kundig Hier hebben de o2 keizers van het. Heilige Roomse Rijk velen van hen verden hier tot Roon?s"^onl vnnr^ZeV hun beeltenis hoog langs de voorgevel. Maar al waren zij slechts de keizeis van het Rijk „Deutscher Nation als jagers van de rijksidee van Kar?^ d.® 9, h'°" Pen zij op het Akense stadhuis de verhe venheid die zij, óók in het oog van de Ruropese vorsten die hun gezag ov g n'et aanvaardden, bezaten. Geen wonder, dat temidden van oude documenten-in-steen Aken zijn nis- torie en de legendarische Karei niet ver geten kan. De stad moge dan reeds sinas lange tijd berusten in het feit dat, haar n°g slechts de herinnering aan politieke grootheid rest en zich bescheiden tevreden fnoet. stellen met de internationale aan trekkingskracht van haar geneeskrachtige Warmwaterbronnen, de naoorlogse wek roep voor een nieuw en verenigd Europa vond hier terstond krachtige weerklank. ring uit over Edens weigering om nadere bijzonderheden mede te delen en noemde dit een „ontwijken van de ministeriële verantwoordelijkheid". Hij vroeg voorts of de politie op gezag van de premier op dracht had gekregen om de bladen, (waarin Crabbs naam voorkwam), uit het gastenboek van een hotel te Portsmouth te scheuren. „En waarom dreigde de po litie de hoteleigenaar met vervolging, in dien hij niet het stilzwijgen zou bewa ren?" zo vroeg Dugdale verder. Eden antwoordde hierop, dat bij niets aan zijn verklaring had toe te voegen. De Labourleider, Gaitskell, betoogde, dat juist met bet oog op de vele geruch ten het algemeen belang gediend zou zijn met een officiële verklaring. De houding van de regering had volgens hem wil der de belangen van de openbare veilig heid op het oog dan pogingen om een „ernstige blunder" te verbergen. Moeten we geloven, zo vroeg hij, dat officieren of een officier van de Britse strijdkrach ten tijdens het Russische bezoek spiona ge pleegde De premier repliceerde, dat Gaitskell volledig het recht heeft om te denken wat hij wil naar aanleiding van wat hij. Eden. gezegd had. Eden zelf was ervan overtuigd, dat het besluit dat hij genomen had „het enig juiste en mogelijke" was. Ook wilde Sir Anthony niet ingaan op de vraag van de voormalige Labour mi nister van Defensie, Shinwell, die weten wilde, tegen wie disciplinair opgetreden zou worden. Intussen blijven in Engeland de wild ste geruchten de ronde doen over Crabbs verdwijning. Volgens een van die ge ruchten, afkomstig uit „welingelichte bron", heet het, dat Crabb bij de Sov jet-kruiser dook in opdracht van de Britse Secret Service, zonder dat de re gering hiervan op de hoogte zou zijn geweest. De speciale afdeling van Scotland Yard, die met de beveiliging van Boelganin en Kroesjtsjef belast was, zou echter de Rus sen aangeraden hebben kikvorsmannen onder water bij het schip te laten patrouil leren om eventuele aanslagen van anti communistische organisaties te verhinde ren. Deze afdeling zou weer niet op de hoogte geweest zijn van Crabbs geheime zending. Crabb zou op Russische kikvorsmannen gestoten zijn en bij de achtervolging onder water door uitputting om het leven zijn gekomen, aldus deze opvatting. De Russische dagbladen Pravda en Iz- vestia hebben vandaag voor het eerst mel ding gemaakt van de ,.zaak Crabb". De Pravda die het een „spionage-ope- ratie" noemde zei: „Deze operatie was ge richt tegen hen, die voor een vriendschap pelijk bezoek naar het land waren geko men en getuigt van weinig eergevoel bij de organisatoren. Zij kan slechts aanleiding geven tot verontwaardiging, zowel in En geland als in de Sovjet-Unie". Spaar voor de nieuwe grote Roomboter-actie de Rijksbotermerken l Volg onze advertenties in uw krant aandachtig. De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden België Duitsland 2,3 x Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x 3,9 x zoveel 3,63 x als in Nededtnd pet hoofd pee jaat Publikatie: Hef Nederlands Zuivelbureau. 's-Gravenhage (Van onze Brusselse correspondent) Woensdagmorgen is te Luxemburg het hu welijk ingezegend van prinses Elisabeth van Luxemburg, oudste dochter van groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg met Prins Franz-Ferdi- nand von Hohenberg, kleinzoon van de in Serajewo vermoorde Oostenrijkse troonopvolger, aartshertog Franz Ferdi nand, welke moord de aanleiding werd tot de eerste wereldoorlog. Het burgerlijk huwelijk werd in het groothertogelijk paleis gesloten ten overstaan van de burgemeester van Lu xemburg, Emile Hamilius. De kerkelijke inzegening vond plaats in de kathedraal van de stad door mgr. dr. Lommei, bis schop-coadjutor van Luxemburg. Buiten een groot aantal gasten van vorstelijken bloede was ook het corps diplomatique aanwezig met aan het hoofd de pauselij ke nuntius te Brussel, die het Vaticaan ook bij de Luxemburgse regering verte- De Belgische minister van Landsver dediging Spinoy, die voor het voeren van een bespreking met zijn Nederlandse ambtgenoot ir. C. Staf thans in Neder land verblijft, heeft dinsdag de nieuwe legerplaats te Schaarsbergen bezocht. Na met minister Staf de lunch te hebben ge bruikt, bracht hij een bezoek aan het vliegveld Deelen Vervolgens bezichtigde hij in Apeldoorn het hoofdkwartier van 't eerste legerkorps. Eergisteren bezocht minister Spinoy de tankwerkplaats, het vliegveld Soesterberg en het marine op leidingskamp te Hilversum. De „Rode Ster", het orgaan van het Sov jet-ministerie van defensie, heeft woens dag dc opvatting, dat het Stalinistische Rusland niet voldoende voorbereidingen had getroffen voor de Duitse aanval in juni 1941 veroordeeld als „onjuist en scha delijk". In een artikel ter gelegenheid van dc elfde verjaardag van Duitslands nederlaag beschuldigde de „Rode Ster" een ander blad van het ministerie van defensie, „Militaire Heraut", ervan, dat het onder het mom van de strijd tegen de Persoonsverheerlijking, in een artikel op 45 april een „verwrongen" beeld had ge- Keven van dc voorbereidingen van de s r(l4krachten en de industrie met het oog op een Duitse aanval. De „Rode Ster n°n™echter de naam van Stalin niet. j (Ltaire Heraut had op 25 april j .™,e°r'e van Stalins historici verworpen, aat de Sovjet-Unie in de eerste fase van de oorlog een plan voor „actieve defensie" •d j o?VI»er(J" Het blad bad, volgens de „Rode Ster de „beslissende rol van het Sovjetvolk en de strijdkrachten" bij het behalen van de overwinning verkleind. De communistische partij, het Centrale Comi té en de Sovjet-regering hadden reeds lang voor de oorlog er rekening mee ge houden, dat het fascistische Duitsland vroeg of laat, de Sovjet-Unie zou aanval len en zij troffen de nodige voorbereidin gen om een aanval af te slaan, aldus ds „Rode Ster". Reuter tekent hierbij aan, dat de of ficiële reden, die de Sovjet-Unie steeds voor het sluiten van het verdrag met Duitsland in 1939 heeft gegeven, dat de Sovjet-Unie daardoor twee jaar de tijd kreeg om zich voor te bereiden op een verwachte Duitse aanval. Het artikel in de „Militaire Heraut" had deze rechtvaardiging weggenomen en de weg geëffend voor westelijke be schuldigingen, dat Rusland hoopte afzij dig te blijven, terwijl Duitsland en de westelijke landen elkander uitputten. Kroestsjef heeft onlangs tijdens zijn be zoek aan Engeland, nog krachtig 'net pact van 1939 verdedigd. Hierbij moge nog opgemerkt worden, dat volgens een aantal persberichten, lie onlangs circuleerden, Kroesjtsjef in zijn geheime rede op het 20e partijcongres in februari zou hebben gezegd, dat Stalin Churchill's waarschuwing voor een ko mende Duitse inval in de wind had ge slagen en dat hij zoveel vertrouwen 'n Hitler had, dat hij aanvankelijk bevel had Dc Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Du-lles, beeft gisteren verklaard, dat de recente wijzigingen in de Sovjet-Unie misschien op de duur kunnen leiden tot een regering die „gehoor geeft aan een ontwikkelde openbare mening" en die zich gedraagt op een wijze, die aanvaardbaar is voor andere beschaafde landen. Dulles verklaarde voorts, dat er een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen de binnenlandse veranderingen in de Sovjet-Unie en de wijzigingen in de buitenlandse politiek van dat land. „Ik geloof, dat de veranderingen in de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie alleen maar wijzigingen van tactiek zijn. Wij moeten erop voorbereid zijn die te pareren". Dulles zei dit voor de commissie voor buitenlandse zaken van bet Amerikaanse Huis van Afgevaardigden in een verklaring over het program voor hulp aan het buitenland. Hij drong aan op goedkeuring van het program voor hulp aan het buitenland, dat Eisenhower voor het belastingjaar, dat op 1 juli begint, heeft opgesteld Met dit program is een bedrag van circa 4.900 miljoen dollar gemoeid gegeven het Duitse vuur niet te beant-1 les. „De Sovjet-Unie ziet nu ook het voor deel in van een eigen „program voor we derzijdse veiligheid", aldus Dulles. „Men zegt, dat navolging de oprechtste vleierij is en wij zouden ons gevleid kunnen voe len. als de Sovjet-Unie oprecht trachtte de politieke en economische onafhanke lijkheid van andere landen te versterken Maar jammer genoeg staat het Sovjet blok, dat zelf arm is aan consumptiegoe deren, slechts een deel van zijn economi sche kracht aan andere volken af om, wat Lenin noemde, de „versmelting" van die volken in het communistische blok tot stand te brengen", zo zei de minister. „Niettemin mogen wij onze ogen niet sluiten voor het feit, dat de Sovjet-hulp aan de satellietlanden gemeten wordt in duizenden miljoenen dollars en de hulp aan andere landen in honderden miljoe nen. Het zou zeker belachelijk zijn als de V. s de hulp aan het buitenland zouden verminderen op een ogenblik, dat de Sovjet-Unie bezig is het gebied, dat wij zouden verlaten, te bezetten", aldus Dul- woorden. De minister wees er voorts op, dat als de Russen zich op het ogenblik ook al in Europa behoorlijk schijnen te gedra gen, dit niet het geval is in het Midden- Oosten, dat door zijn olie van groot be lang is voor het Westen. Het zou gevaar lijk zijn, als Amerika de landen langs dj Sovjet-grenzen in het Midden-Oosten, Pa kistan, Perzië, Turkije en Irak. niet zou helpen. Dulles drong opnieuw aan op plooibaar heid en continuïteit bij het verstrekken van de hulp aan het buitenland. „De we reld moet weten, dat dit program zal voortduren zolan? er gevaar voor onze veiligheid bestaat", zo zei hij. Daags tevoren had president Eisen hower op zfln wekelijkse persconferentie verklaard, dat de V. S. er niet mee moe ten rekenen, om ten eeuwigen dage hun ver vooruitgeschoven luchtbases, zoals die in Noord-Afrika, te behouden. Hij voeg de hier evenwel aan toe, dat deze bases niet allemaal tegelijkertijd zouden wor den opgegeven. De president verklaarde dit in ant woord op een vraag, die gesteld werd naar aanleiding van de beweringen, die in de V. S. veelal gehoord worden, dat de V. S. een achterstand zouden hebben op de Sovjet-Unie in de produktie van intercontinentale bommenwerpers. Naar aanleiding hiervan zeide Eisenhower, dat de V. S. hun strijdkrachten over bases in het buitenland verdelen, zodat niet alle vliegtuigen van de luchtmacht bom menwerpers hoeven te zijn, die zonder tussenlanding van het midden van het Amerikaanse vasteland naar het hart van het Euraziatische continent kun nen vliegen. Overigens waarschuwde de president, dat men de machtsverhoudingen niet ge heel moest baseren op aantallen. Er komt een tijd, dat de vernietigende kracht van de beschikbare wapens zo groot is, dat „genoeg" zeker „meer dan genoeg" betekent. Hij wees er op, dat hij zelf nooit heeft gezegd, dat de V. S. een grotere voorraad van een bepaald wapen moeten hebben dan andere mogendheden. Als dat zo zou zijn, zou hij immers bang worden van het aantal Sovjet-divisies. Eisenhower verklaarde voorts, dat hi) overweegt aan de democratische senator Walter George uit Georgia een functie in zijn regering te geven. De 78-jarige senator, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, maakte woensdag bekend, dat hij zich in november niet ver kiesbaar stelt als senator. Hij is 34 jaar senator geweest. President Eisenhower heeft hem de functie van persoonlijk ver tegenwoordiger bij de Nato aangeboden, zo zei hij. Eisenhower verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat George de benoeming aanvaar den zal. George zelf zei, dat hij zich niet aan functies of verantwoordelijkheden die van hem geëist worden, zal onttrekken. Georges ambtstermijn als senator loopt in januari af. Hij kan Eisenhowers spe ciale ambassadeur worden voor dP duur van Eisenhower's presidentschap. Volgens een woordvoerder van het State Departement zal George als ambas sadeur van Eisenhower bij de Nato het „brandpunt" zijn van de besprekingen der V. S. met de „drie wijze mannen" die een onderzoek instellen naar de mo gelijkheid van werkzaamheden van de Nato op ander dan militair terrein. Eisenhower heeft op zijn persconfe rentie eveneens verklaard, dat zijn briefwisseling met premier Boelganin een manier is om een deur open te houden bij de ontwapeningsbesprekin gen tussen Oost en West, doch die brief wisseling zou niet de diplomatieke werkzaamheden op dit punt kunnen vervangen. genwoordigt. Koning Boudewijn van België werd vertegenwoordigd door zijn broer Albert, prins van Luik. De gasten waren allen in burger. Er werden geen saluutschoten gelost en er was geen militair ceremonieel Om te voorkomen, dat juwelendieven,, d,ie zo als bekend bij het vorstelijk huwelijk te Monaco enkele malen hun slag geslagen hebben, dit ook te Luxemburg zouden doen, waren uitgebreide politiemaatre gelen getroffen, waarbij de Belgische politie die van Luxemburg assisteerde. (Advertentie) In de stijlvolle abdijkerk van de paters Benedictijnen in Downside is wederom een anglicaanse geestelijke, de Rev. Pe ter Hacker, in de katholieke Kerk opge nomen. Ofschoon werkzaam in de prak tijk van de zielzorg in het drukke Londen- se district Camberwell was de Rev. Hacker eveneens een bekend theoloog en de auteur, naar wij vernemen, van de anoniem gepubliceerde brochure die van Anglo-katholieke zijde geantwoord heeft op de verdediging van de wijdingen in de kerk van Zuid-India door de Angli- kaanse theoloog Dr. Mascall. De parti ële intercommunio van de kerk van Enge land met de Verenigde kerk van Zuid- India welke inhoudt de erkenning van de geldigheid van de wijdingen in die kerk, zal dus voor de Rev. Hacker de aan leiding zijn geworden voor zijn overgang naar Rome. Hij was ook lid van de An nunciatie-groep, welke een samenbunde ling is van die Anglo-katholiek georien- teerde geestelijken binnen de Engelse staatskerk die zich verzetten tegen het voortdurend meer prijsgeven van de ka tholieke leer en traditie. Reeds verschei dene leden van deze groep o.w. de beken de historicus-liturgist en dramaturg Hugh Ross Williamson, zijn sinds het intercom- munio-besluit van de anglikaanse kerk naar Rome teruggekeerd. Op de vooravond van de zondag voor de binnenlandse geloofsverkondiging, heeft Hugh Ross Williamson in een rede voor de Guild of Our Lady of Ransom er op gewezen dat het van het grootste be lang is dat de katholieken in Engeland de mythe liquideren als zou de katholieke Kerk in Engeland buitenlandse import zijn. De onbekendheid van de niet-katho- lieken omtrent de historische positie van de Kerk in Engeland is ongelooflijk. Niettemin blijkt de interesse van de niet-katholiek steeds groeiende wat zich o.m. uit in het getal 24.279 niet- katholieken die ingeschreven hebben op de schriftelijke cursus die door de Mis sionary Society —een parallel organi satie van de St. Willebrord vereniging in Nederlandwordt uitgegeven en die geadverteerd wordt in de grote bladen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5