Oostenrijks economisch systeem inzet der verkiezingen WENNEKER „Wijze man" van Atlantische Raad op bezoek Reclame 3 VAN NELLE Jungschlager's laatste tocht Zondag loopt lauwe campagne af Yolksaktie Raabs opzienbarende plan voor een soort de-nationalisering der staatsindustrie Onze dagelijkse PUZZEL ereplaatje in de krant voor. zware shag Het sprookje Blijf meester Italië eens met Benelux over Euratom en gemeenschappelijke markt Huisvaders in Aalten volgen de „kookschool" Maakt Indrukwekkende uitvaart te Maastricht van VRIJDAG II MEI 1956 PAGINA 7 11 MIJNWERKER DODELIJK VERONGELUKT ONVERWOESTBARE WALVIS VAARDER „GEDOOD" OUDE GEN EVER Morgen fenomenale Zaterdagkoopjes 75 Oplossing van woensdag HORIZONTAAL: 1. Stroe; 2. agave: 8. oplaten; 11. makreel; 13. papa; 15. soms; 17. a.g.; 18 la; 20. t.t.; 21. et; 22. ad; 24. Leo; 25 p.d.; 26. marge; 28. tiran; 31. atol; 33. Dina; matroos; 37. econoom; 38, manen; 39. klank. Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING NA DUIK IN IJSKOUD WATER VERDRONKEN Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORlSSEh (Wordt vervolgd) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten HALSTEREN GEEFT BIJDRAGE VOOR GEESTELIJKEN (Van onze correspondent) WENEN, mei. De Oostenrijkse verkiezingscam pagne beleeft deze week haar laatste dagen. Bijzonder fel is de actie niet geweest. Wekenlang'beperkten beide grote partijen zich tot voorpostenge vechten en storingsvuur en tastten zij het vijandelijke front af. De pu blieke belangstelling was gering en werd zeker niet geactiveerd door de van beide zijden herhaalde verzeke ring, dat men elkaar, na de verkie zingen, toch weer zou moeten vinden. Welke soldaat of kiezer vecht met volledige overgave, als hij weet dat het uiteindelijk tóch bij het oude zal blijven? Het is een spel met verwisselde rollen geworden. De socialisten schreven de ouderdomsvoorziening voor kleine zelf standigen in hun vanen. De (in hoofd zaak uit katholieken bestaande) OeVP be gon met de „Volksactie", een onderne ming waarvoor haar volgelingen bezwaar lijk veel interesse zullen kunnen opbren gen. Zal uiteindelijk iedereen datgene krijgen, wat hij niet wenst? Aanvankelijk was het slechts duidelijk, dat de liberale groeperingen 'n toeneming van hun invloed zouden zien, groter dan men op grond van hun betrekkelijk ge ringe aanhang zou mogen verwachten. Men kon dit o.m. afleiden uit een op zienbarend hoofdartikel in het belang rijkste OèVP-blad, dat de deur voor deze liberalen openzette. Maar de werkelijke „strategische toestand" bleef verder on duidelijk totdat, in de tweede helft van de vorige maand, bondskanselier Raab (Oe VP) een verkiezingsrede hield, die reeds door de omgeving waarin zij werd gehou den, opmerkelijk was. Raab sprak name lijk in het lang door de geallieerden in beslag gehouden „Haus der Industrie" en zijn speech werd door de woordvoerder van de vereniging van Oostenrijkse in dustriëlen hartelijk bekrachtigd. In wei nig woorden samengevat zei Raab dit: Het gaat om de beslissing voor Oostenrijk wat betreft staats- cn particulier kapita lisme. Na de oorlog, die voor Oostenrijk een fatale verwoesting en grondige ontman teling van zijn industriële potentieel bracht, stond men voor de haast onuit voerbare taak het Oostenrijkse industri ële apparaat van de grond af op te bou wen. Nóch op de buitenlandse, noch op ae volledig gedesorganiseerde binnen landse geldmarkt waren hiervoor vol- uoende kredietmogelijkheden. Men natio naliseerde derhalve, de basis-industrieën en voor de opbouw daarvan gebruikte men een belangrijk deel der Marshall hulp. Achteraf is dit een gelukkige weg gebleken. De herbouw van de genatio naliseerde industrie werd een onbestre den succes. De kolenwinning bedraagt op het ogen blik meer dan het dubbele van de op brengst van vóór de oorlog, de produktie van de ijzer- en staalindustrie hgt even eens ver boven het niveau van 1937. Nieuwe grote industrieën zoals de alumi- niumindustrie in Ranshofen, de nylon- fabrieken in Lenzingen, de stikstof-indu strie in Linz, die voor 1938 zelfs niet bestonden, kunnen op het ogenblik con- currerend opereren op de wereldmarkt. De socialisten, tot wier „ministeriële invloedssfeer" de genationaliseerde indu strie beheort, beschouwden deze maat- regei als de eerste fase van een hun zeer Welgevallig proces. Niettemin gelukte het intussen ook de particuliere industrie, dank zij allerlei belastingfaciliteiten, haar bedrijven weer op te bouwen en te moderniseren. Dat de particuliere on dernemingen daarbij onder de Patronage Van de genationaliseerde banken van Oos tenrijk stonden, leverde weinig bezwaar °P, aangezien de banken toch weer on der het ministerie van financien vallen en dit ministerie weer volgens de Oosten rijkse traditie behoort tot de „politieke boedel" der OeVP. Hit naast elkaar voortbestaan van twee systemen, deze „Oostenrijkse coëxisten tie" functioneerde tot ieders bevrediging, totdat de Sovjets de lont van het zgn. „Duitse eigendom" in dit kruitvat wier- Pen. Het vroegere „Duitse Eigendom" omvat allerlei agrarische bedrijven, industrieën van diverse eindprodukten (waarvan de in de vroegere Sovjet-zone gelegen on dernemingen reeds „echt genationaliseerd zijn) en vooral de aardolie-industrie en de „Donaudampfschiffahrtsgesellschaft". Deze ondernemingen zijn niet slechts be last met een aanzienlijke schuld aan de Russische militaire bank, maar zij wor den ook „bedreigd" door vorderingen van de vroegere eigenaren, Rijksduitsers, an dere buitenlanders en ook Joden. Juist de aardolie- en aardgas-bedrijven vormen echter de grootste actiefpost op de Oos tenrijkse balans. De voorwaarden, waar onder de Russen dit „Duitse Eigendom" voljedig vrijgegeven hebben, heeft de be trekkelijke wapenstilstand tussen de voor- en tegenstanders-, van het staatskapitalis- me ondergraven en de vraag 0ver de toe komst van deze bedrijven leidde tot een conflict in de coalitie-regering en daar mee tot de verkiezingscampagne. Onlangs is de Oevi gestart met het Propageren van de „volksactie", welfce beoogt de brede lagen van de bevolking direct profijt van het nationale inkomen te doen trekken: een „Volksdeelneming" vooral aan bet inkomen van de huidige genationaliseerde bednjven. Dit pjan zal niet gemakkelijk in de Prakt«k zijn om te zpttpn hoe wenselijk het misschien ook fs Er zijn nog niet veel OosMkse bedrijven, dip, tot °P beden dividend hebben uitgekeerd. De wereldberoemde, door de oorlog niet al te zwaar beschadig de Steyr-Werke hebben dit b.v. sedert 1955 nog in het geheel niet gedaan. De meeste bedrijven wenden hun overschot ten aan ter uitbreiding en modernisering van hun produktie-apparaat. De volle dige ineenstorting van de Weense beurs nog vóór de tweede wereldoorlog en de achtereenvolgende devaluaties hebben bij het publiek een voor het OeVPtplan gevaarlijke scepcis gewekt. Bovendien hebben deze gebeurtenissen de bevolking nagenoeg geheel van haar financiële ca paciteiten beroofd. Tenslotte zal ook de na-oorlogse finan- ciëringspblitiek, noodzakelijk voor de op bouw en modernisering van de Oosten rijkse industrie, in zoverre invloed heb ben, dat men terecht kan vrezen, dat aan delen die ingevolge de „volksactie" onder het volk worden verspreid, ofwel niet geplaatst kunnen worden ofwel na kor tere of langere tijd toch weer in bepaal de handen geconcentreerd worden, het geen toch niet de bedoeling van de ini tiatiefnemers van de „Volksactie" kan zijn. Nu heeft bondskanselier Raab in zijn bovenvermelde belangrijke rede de plan nen van de OeVP ten aanzien van de „Volksactie" nader uiteen gezet. En deze plannen hebben voor een goed deel de verkiezingscampagne bepaald. De bondskanselier wees op de drie grote groepen van uitgaven, welke de staat te wachten staan. Ten eerste de Uitgaven voor het nieuwe Oostenrijkse leger, die, volgend jaar drie miljoen schilling bedragend, tot het zesvoudige van het huidige uitgavenpeil zullen stij gen. Ten tweede: de eveneens stijgende uitgaven voor de sociale verïfekeringen. Men heeft hier op het ogenblik waar schijnlijk de toelaatbare maximumgrens bereikt, doch als inzet van partijpolitiek zal deze post ongetwijfeld nog hoger wor den. Ten derde: de herziening der amb tenarensalarissen, die in Oostenrijk ove rigens. relatief gezien, niet bijzonder slecht zijn. £)e bondskanselier stelt nu voor de staatsaandelen in de genationaliseerde bedrijven af te stoten met het doel ze in handen van het volk tc brengen. Daardoor komen middelen vrij voor de dekking van de zoëven genoemde uit gaven, wat anders slechts door belas tingverhogingen mogelijk zou zijn ge weest. Er zijn verschillende gronden aan te voeren, die een dergelijk plan rechtvaardigen. Doch iets anders mag het heten, of rendabele vermogenswaar den verkocht mogen worden voor het dekken van de lopende staatsuitgaven en of hier de oplossing niet beter te zoeken zou zyn in 'n vermindering van de uitgaven. Trouwens slechts werke lijk rendabele bedrijven zullen verkocht kunnen worden. De kanselier rekent ook wel met een verdere stijging van de staatsinkomsten bij een aanhouden van de hoogconjunc tuur. Men mag echter verwachten, dat in het nieuwe boekjaar vooral bij de grotere ondernemingen juist minder fiscale winst zal worden gemaakt, door de verhoogde afschrijvingsmogelijkheden. In hoeverre kloppen Raabs berekeningen?. Het laat ste woord ovpr deze zaak is blijkbaar niet gezegd. Zo stonden er bijna uitsluitend econo mische problemen in het zenith der ver kiezingen, die zondag a.s. plaats vinden. Daarbij vergeleken was het aandeel van brandende „wereldbeschouwelijke" kwes. ties" zoals de huwelijks- en schoolwet geving en het Concordaatsvraagstuk, in de verkiezingscampagne, merkwaardig genoeg, haast te verwaarlozen. Wat de verkiezingen zelf betreft ver wacht de OeVP, die in de campagne iets actiever is geweest dan de socialisten, enige zetels winst. Bij de huidige gelijke krachtenverdeling kan een dergelijke ge ringe verschuiving van betekenis zijn. Op de 420 meterverdieping van de Staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen is de 35-jarige ongehuwde houwer H. O. uit Simpelveid in een schuifpijler door een uit het dak vallende steen aan het hoofd getroffen. De man werd oP slag ge dood. (Van onze correspondent). De recherche van de gemeente-politie te Winschoten heeft in samenwerking met de districts-recherche van de rijks politie en de technische dienst van de P.T.T., woensdagmiddag weer een clan- destieve zender gesnapt. Eigenaar van de zender, die „De onverwoestbare walvis vaarder" heette, was de 29-jarige tran sportarbeider W. H. te Winschoten. De apparatuur Werd in beslag genomen. (Advertentie) De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Gaetano Martino, is gis termiddag na een driedaags officieel be zoek aan ons land van Schiphol naar Ro me vertrokken. Hij hoopte, dat zijn be zoek niet alleen zal hebben bijgedragen tot de versterking der vriendschapsban den tussen Italië en Nederland, maar ook tot een verwezenlijking van de plannen, die de groep van zes landen heeft mét betrekking tot Euratom en de gemeen schappelijke markt, waarvoor de ministers der zes aan het einde van deze maand te Venetië zullen bijeenkomen. Voorts mag worden aangenomen, dat minister Mar- tlrrtj, als een der drie wijze mannen, die de Atlantische Raad advies zullen uit brengen inzake de uitbreiding van de niet- militaire taak van de NATO, reeds een eerste advies zal hebben ontvangen van zijn Nederlandse collega minister Beyen. Op een bijeenkomst met vertegenwoor digers van de pers bracht minister Mar tino woensdag hulde aan minister Beyen, die na de val van de E.D.G. de eerste was om te pogen, een Europese eenheid te effectueren. De Messina-conferentie werd op initiatief van minister Beyen ge houden. „Bent u na de bezoeken aan Frankrijk en de Beneluxlanden minder op timistisch ten aanzien van Euratom en de gemeenschappelijke markt?", zo werd de minister onder meer gevraagd Hij antwoordde, dat er in Italië en in de Beneluxlanden 'n eenheid van inzicht bestaat in deze vraagstukken. In Frank rijk heeft men zich over het nog maar juist ontvangen rapport nog niet uitgela ten. Maar iedereen weet. zo zei minister Martino, dat daarover in het Franse par lement geen volledige eenheid bestaat. Daarom zullen we moeten afwachten. Minister Martino en zijn echgenote be zochten woensdag de Keukenhof: later werden zij door de Koningin op Soestdijk ontvangen, waar zij aanzaten aan het noenmaal, 's Avonds bood de Italiaanse minister in de residentie van de Italiaan se ambassadeur een diner aan, waarna een drukke ontvangst plaats had. Voor hun vertrek brachten de minister en zijn echtgenote gisteren een bezoek aan Am sterdam, waar de burgemeester hun een rondvaart en een lunch aanbood. op onze hoedenafdeling Coquet strohoedje met sie. lijke lintgarnering, in 7 A 95 verschillende pasteltinten Modieus model zomer hoedje, „de schlager van dit seizoen", in alle mode- ^95 tinten v s7Sr y Elegant hoedje van orig neel Zwitsers str0i in modellen en a||e mode. at kleuren BINNENWEG PLEIN WEG 196 HORIZONTAAL; 2. sein, 10. lijnen, 11. vogel; 12. deel v. e. fiets; 15. gissen; 18. voorzetsel; 19. voorzetsel; 21. elasticoteit; 22. ik (Lat.); 23. oeverkant; 24. ontken ning; 25. wig; 27. voetbalvereniging; 29. wandeldreef; 31. uitbouw; 33. zijrivier v. d. Donau; 35, vogel; 37. soort plant. VERTICAAL: i. dun. staafje; 2. vaar tuig (afk.); 3. hetzelfde (afk.); 4. meis jesnaam;'5. snavel; 6. kennelijk; 7. tijd perk; S. laatste nieuws (afk.); 9. vieze lucht; 13. werkelijk; 14. dierlijk steekwa pen; 16. monster; 17. Nederl. vliegveld; 20. lyrisch gedicht; 24. deel v. d. vinger; 25. draaien; 26. voorval; 28. opdracht; 30. IJslandse literatuur; 32, werkelijk (Eng.); 34. Oosterse jongensnaam; 35. als volgt (afk.); 36. zangnoot. J J V s 4 7 d V H> 'S sé '9 Je M* Ai ti tv et *7 1*9 <9 Jt> 31 Ji JV iS 37 VERTICAAL: 2..romp; 3. opaal; 4. elk; 5. ate; 6. geest; 7. anlo; 9. ark; 10. opa; 12. est; 14. Agaat; Medan; 19. ale; 20. tot; 23. dromen; 25. prisma; 26. mak; 27. glacé; 29. idool; 30. nap; 32. urn; 35. ton; 36. ook. Ik 4**SUEVlH (Van onze correspondent) Dezer dagen bezocht een 50- jarige huisvader de huishoud school te Aalten en vroeg de di rectrice te spreken. Hij kwam. met een eigenaardig verzoek. Hij wilde gaarne ingeschreven wor den voor een kookcursus. De di rectrice was hoogst verbaasd, maar de man deed zulk een deerniswekkend verhaal, dat haar belangstelling was gewekt. Zijn vrouw was nl. reeds lang ziek, zodat de huishoudelijke be sognes op zijn voor deze taak allerminst berekende schouders werden gelegd. Hij prutste roei wat in de keuken, maar zijn kin deren konden het brouwsel niet naar binnen krijgen. Vandaar, dat hij nu op de kookschool zijn kennis wilde aanvullen. Hij wil de hier leren koffie- en thee zetten en een fatsoenlijke stamp pot klaar stomen, zonder het ge vaar te lopen, dat zijn kinderen ondervoed zouden geraken. De directrice trachtte de on gelukkige huisvader duidelijk te maken, dat het toch niet moge lijk zou zijn om voor hem alleen een kookcursus in te lassen. Mis schien dat hij andere huisvaders bereid kon vinden om met hem een cursus te komen volgen. Opgelucht keerde de onder nemende vader huiswaarts en kort daarop verscheen hij met 15 andere lotgenoten op het ap pèl. Van dat ogenblik af volgen nu déze mannen, waaronder za kenlieden, een fabrikant, kan toorklerken en een bakker de huishoudschool te Aalten en het ziet er naar uit, dat zij op het gebied van de gastronomie veel zullen gaan presteren. In ieder geval is dank zij het initiatief van die ene Aaltense huisvader voor 15 Aaltense gezinnen het koken geen probleem meer. (Van onze verslaggever) Maastricht heeft Léon Jungschlager woensdag op indrukwekkende wijze uit geleide gedaan bij zijn laatste „vaart". De klokken van de St.-Servaaskerk galmden zwaar over de zonovergoten stad, toen de lijkkist met het stoffelijk overschot via de Lange Gang de kerk werd binnengedra gen waar mgr P. J. M. Jenneskens met assistentie van de kapelaans L. Slangen als diaken, J. Mulkens als subdiaken en M. Leclerq als presbyter assistens de plechtige mis van Requiem opdroeg. De licht eikenhouten kist stond, slechts geflankeerd door een viertal kaarsen, voor in het middenschip. Op de baar lag als enige krans een prachtige bloemen hulde van prinses Wilhelmina, die uit drukkelijk te kennen had gegeven, dat haar krans niet alleen voor buiten maar ook voor in de kerk was bestemd. Dit verzoek van Hare Koninklijke Hoogheid heeft de kerkelijke autoriteiten doen be sluiten voor deze ene maal een uitzon dering te maken, want in de kerken van het bisdom Roermond mogen geen kran sen de kerk mee worden binnengedragen. Vlak achter de baar zaten mevrouw Ger- maine Jungschlager-Geuskens en haar zoon John Jung en voorts de verdere fa milie van de overledene. Op het priesterkoor hadden de vele geestelijke, burgerlijke en militaire auto riteiten plaats genomen, terwijl aan het altaar vóór de crypte, een vriend van de overledene, pater K. Doumen S.J. een stille mis opdroeg voor zijn zielerust. Tevoren hadden mevrouw Jungschlager en haar zoon in het voormalige zieken huis Calvariënberg, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard, de betuigin gen van deelneming in ontvangst geno men van tallozen, die tevens nog een eer biedige groet kwamen brengen bij de lijkbaar. Duizenden en nog eens duizen den belangstellenden hadden zich intus sen langs de Calvariëstraat, de Oude Tweebergenpoort on hét Keizer Karei- plein geschaard om de lange rouwstoet ter kerke te zien trekken, het kruis voor- °PDaarachter droegen leerlingen van de HBS-klas 4 b/1 van het Henric van Vel- deke college klasgenoten van een neef je van de heer Jungschlager en enige jongens van de St.-Gondulphusschoól een vij'ftigtal kransen. Ook de lijkwagen was bedolven onder een schat van bloemen. Er waren kransen van Koningin en Prins, de Nederlandse regering, prinses Wilhelmina, de heer en mevrouw Bou- mafi. van de diverse Jungschlagerconu- té's iiit vele steden en uit Australië, zwe den en Canada Your death was not in vain, zo getuigden de Canadezen bloemstukken verder ook van de directie van de K.P.M. en de K.L.M., van de pro- vincie Limburg en de gemeente Maas tricht. Achter de lijkwagen liepen me- vrouw Jungschlager cn haar zoon, dc laatste in Amerikaanse militaire uniform. Daarachter volgden de familie, de ver tegenwoordiger van de minister van Oor log, kapitein ter zee H. de Roode en de afgevaardigde van de Nederlandse rege ring mr. H. Daniels, sous-chef protocol Buitenlandse Zaken, de hoge commissa ris W. F. L. graaf van Bylandt, mr. N. S. Blom, regeringscommissaris voor Indone sische aangelegenheden, mr. dr. F. Hou- ben, commissaris der Koningin in Lim burg en Ged. Staten B. en W. van Maas tricht, de zeereerw. heer drs. P. van Dijk, vertegenwoordiger van de bisschop van Roermond, de K.P.M.-directeur jhr. S. G. van Weede en mr. W. A. J. Lucas, mr. A. C. van Empel. mr. H. Bouman, mevrouw Spoor-Dijkema, het Tweede- Kamerlid J. Peters, mr. Buurman van Vreden en de divisiecommandant van de Kon. Marechaussee E. Kengen. Op hen volgden nog vele vrienden en kennissen van Leon Jungschlager. Twee kransen lagen op de lijkkist, toen deze door een haag van kransen door de Lange Gang werden gedragen: die van de moeder van Jungschlager en die van Prinses Wilhelmina, doch alleen deze laatste lag nog op de baar, toen zij in de tot in alle hoeken gevulde Sint Servaas- kerk werd binnengebracht. De zon goot haar stralen door de glas-in-loodramen en zette het eeuwenoude godshuis in een warme, kleurige gloed. Hoog ruiste het Requiem aeternam langs de gotische ge welven. Nadat mgr Jenneskens de absoute had verricht, werd de kist naar de uitgang gebracht. Doch alvorens het stoffelijk overschot de kerk verliet zong de Mas- treechter Staar het Beati Mortui van Men. delssohn. Staande aanhoorde de gehele kerk in doodse stilte deze machtige en ont- .roerende zanghulde. Voorafgegaan door een met kransen bedekte auto reed de lijkwagen hierna met een twintigtal volgauto's, waarin de familie en autoriteiten hadden plaatsge nomen, langs de ontelbare Maastrichte naren naar het R.-K. Kerkhof aan de Tongerseweg. In de rotonde, waar ook de Maastricht se militairen en burgers, die in Korea en Indonesië zijn gevallen, hun laatste rust plaats vonden, was ook het ;raf voor Leon Jungschlager gedolven. Mgr. Jenneskens verrichtte de absoute. Aan het graf werd niet gesproken. Leon Jungschlager rust 'n vrede. Zijn laatste tocht heeft deze grote Nederlander alle recht doen wedervaren. Groots en indrukwekkend was zijn uitvaart in zijn geboorteplaats. v - Woensdagmiddag is bij het hij de sluizen van het Beneden Sas Heen (Steenbergen) de 14-jange Ad - nen uR Steenbergen verdronken. H« naa er met zijn vrienden een wedstrijd va gemaakt wie het eerst in het water z zijn. Warm en bezweet was hu van ae sluizen in het zeven meter diepe, ijskoude Water gesprongen. Daarna is hl no« slechts eenmaal boven water gekomen Waarbij hij geen tekenen v®i leven gaf. Eerst gistermorgen slaagde de rijkspolitie na langdurig dreggen erin het stof felijk overschot te bergen. De. jongen is vermoedelijk door hartverlamming om het leven gekomen. - 8). Goed.. Dus het is bijna zeker dat zij geen brief verzonden heeft. Ja.. Weet u of uw zoon papieren ver brand heeft in de laatste tijd. Sussex keek hem verbaasd aan. Och, dat is gemakkelijk te ruiken. Uw kamer is immers maar enkele pas sen van de zijne? Och ja, maar als hij dat gedaan heeft, was het zeker niet in zijn kamer. Zo., ik heb toch een kachel gezien. Ja., maar die brandt nooit. Nooit.Was daarvoor een bijzonde re reden? Mijn zoon wilde niet, dat de kachel brandde. Ik herinner mij nog, hoe hij eens buiten zichzelf was, toen hij het dienstmeisje erop betrapte, dat ze er vuur wilde aanleggen. Gaf hij daarvoor een reden op? Hij zei dat het heel ongezond was. vuur op een slaapkamer. Waarvoor was die kachel er dan? Och, een gril van hem. Hij liet ze speciaal maken in dc fabriek.Hij scheen er veel aan te hechten. Hij zei me la chend. dat het niet te pas kwam, dat de zoon van een kachelfabrikant geen ka chel had op zijn kamer. U zei, dat hij haar speciaal liet ma ken? De stem van de inspecteur had onwil lekeurig wat luier geklonken. Ja. zei Sussex verwonderd. Is daar wat bijzonders aan? Hij kreeg echter geen antwoord op de ze vraag, want de inspecteur was reeds de trap opgevlogen en stond een ogenblik later hijgend in Maurice's kamer. Want een licht was hem opgegaan. Met de schroevendraaier begon hij alle schroeven van de kachel los te draaien. Maar hij slaagde er wel in zijn han den zwart te maken, maar niet, een ge heime schuilplaats te ontdekken. Het zweet parelde hem van inspanning °P het voorhoofd. Toen hij even opkeek, viel zijn oog op het bijna monumentale deksel van de kachel. Beneden op de onderste rand zat een leeuwekop, die als handvat dienst deed. Deze leeuwekop zat met een schroef op het deksel vast. Hij begon hem los te draaien, zodat de leeuwekop viel en een ronde put in de vloer maakte. Hij wist, dat hij op de goede weg was, want op de vloer zag hij nog andere rode putten, die ongetwijfeld van dezelfde leeuwekop afkomstig'waren. Toen hmij u het deksel wilde oplichten, kwam alleen het boven ste deel mee, het onderste bleef zitten en in plaats van in het zwarte gat van de kachel te kijken, zag hij nu voor zich een tamelijk ruim'e'bergplaats.En daarin lag, kris-kras door elkaar, een hele sta pel papieren. Met één oogopslag herken de de inspecteur de fijnbedrukte effecten nen obligaties, zoals iedereen ze wel ge zien heeft of zelf bezit. Dat de waardevolle papieren slordig in de bergplaats gesmeten waren, was wel het beste bewijs," dat Maurice Sussex ze er in. vliegende haast opgeborgen had. Cardon glimlachte fijntjes. Hij deed het deksel weer dicht en toen hij de leeuwe kop wilde vastschroeven, bleek hem, dat de schroef heel precies paste en eerst na enkele vergeefse pogingen slaagde' hij er in, de juiste draad te vinden. Voor Cardon's ogen speelde het toneel zich af, zo levendig, alsof hij er werkelijk getuige van was geweest. Maurice Sussex hield zich in het ge heim bezig met beursspeculaties. Of hij het deed omdat hij de val der fabriek voorzien had, of als een aangename sport, was nu van minder belang. Toen zijn va der hem zei, dat hij geruïneerd was, was hij eerst erg van streek, maar later dacht hij aan zijn verborgen schat en dit mon terde hem wat op. Zelfzuchtig als hij was dacht hij er niet aan, zijn vader van dit appeltje voor de dorst te laten genieten. Daarom beweerde hij, werk te zullen zoe ken, daarom ook nam hij dat vooruitzicht zo licht op. 's Avonds had hij alles af gesloten en had hij zijn rijkdom willen be cijferen. Hij was nog volop met dat werk bezig, toen het gillen begon. Uit vrees, dat hij verrast zou kunnen worden, had hij alles weer in de schuilplaats opgebor gen, maar zenuwachtig als hij was, had het hem heel wat tijd gekost, eer hij de leeuwekop vastgeschroefd kreeg. Zo kwam hij heel wat later aan dan zijn vader. Zo verraste hij waarschijnlijk de moordenaar die het lichaam van Elza Sussex trachtte weg te nemen. (Om welke reden en hoe, bleef steeds het duister punt). De moor denaar, die zich geen tweede maal wilde terugtrekken, wierp zich op hem, doodde hem en vluchtte, het lijk van Elza Sus sex met zich medenemend. Dit was het eerste lichtpunt in het on derzoek van deze geheimzinnige misdaad, die geen motief scheen te hebben en vol tegenstrijdige sporen was. Het was inmiddels helemaal licht ge worden en Cordan besloot een onderzoek in te stellen onder het venster van de ka mer der misdaad, om mogelijk sporen te ontdekken, hoewel hij er bijna van over tuigd was, dat hij die niet zou vinden. De inspecteur liep om het huis heen. Er liep een brede weg rondom, maar aan de beide zijkanten en aan de ach terkant was tegen de muren een strook struikgewas van ongeveer drie meter breedte geplant. Dan had men de weg van ongeveer zes meter, vervolgens een rij beuken, die daar over heen welfden. Cordan vond gemakkelijk het venster, waarachter het moordtoneel zich had af gespeeld. Hij drong ih het struikgewas, lettend op mogelijke sporen. Maar ,er was niets te bemerken, noch van voeten, noch van een ladder. Hij boog het struikgewas open en drong door tot bij de muur En toen bleef hij verbijsterd staan en kon een lichte kreet niet onderdrukken, want daar, bijna tegen de muur aan. lag het lijk van Elza Sussex. Ze lag op haar linkerzijde. Haar nachtjapon, die eens wit was geweest was nu vuil van modder en regen en bloed. Haar arm lag onder haar gevouwen en in haar borst stak het mes met het geel benen heft. Cordan was stokstijf blijven staan en scherper dan tevoren keek hij rond. Maar het was maar al te duidelijk, dat het li chaam niet van buitenaf hier was ge bracht, maar dat het van boven uit het venster geworpen was. Daarvoor waren de afgeknakte en gebogen takken van het struikgewas een sprekend getuigenis. Cordan dacht bliksemsnel na en trok conclusies. Dus zó had het moordtoneel zich afgespeeld. Een man was door de deur binnenge komen en had Elza Sussex aangevallen en gedood. Het meisje had meer weer stand geboden dan hij had verwacht en vooraleer hij haar had kunnen meene men, was George Sussex opgedaagd. De moordenaar had zich teruggetrokken. Waar, was met geen mogelijkheid uit te maken, want alle belendende kamers wa ren verzegeld en alle zegels waren onge schonden gebleven, daarvan had hij zich verzekerd. Later was George Sussex weg gegaan en de moordenaar was terugge komen. Dus had hij niet ver weg kunnen zijn. Toen was Maurice Sussex komen op dagen. Daarop had de moordenaar waar schijnlijk niet gerekend. Hij had waar schijnlijk geen tijd meer gehad om zich terug te trekken en had hem aangeval len en gedood. Woensdagochtend is het stoffelijk over schot van de heer Jungschldger, dat was opgebaard in de chapelle ardente van .Calvariënberg" te Maastricht, ter aarde besteld. Op de foto ziet men de rouw stoet in de Brusselsestraat te Maastricht op weg van de chapelle ardente naar de kerk waar de plechtige uitvaartdienst werd gehouden. Achter de rouwkoets ziet men de heer Jung, zoon van de over ledene fin Amerikaans uniformen de weduwe Jungschlager. De gemeenteraad van Halsteren heeft besloten een bedrag van 1000 beschik baar te stellen voor de vier bedienaren van de godsdienst in de gemeente. In de gemeente werken drie katholieke en een protestantse geestelijke (Ned. Herv. Kerk), onder wie dit bedrag verdeeld zal wor den. Het besluit werd genomen naar aan leiding van het voorstel van het enige protestantse lid van de raad, de heer ladders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7