400.000ste LID VANMORGEN INGESCHREVEN loep Pariis vertrokken Koud maar zonnig weekeinde EOKA LIET TWEE BRITSE KORPORAALS OPHANGEN Als de loggers varen gaan.... EEN VINNIG LOONDEBAT IN DE SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD Actie: welvaart Britsch-Russische notawisseling over kikvorsman DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vreugdedag voor de KAB. DE 400.000 zijn vandaag binnen In vier maanden 80.000 man erbij m Represaille voor executie te Nicosia Mgr. Groesz in vrijheid gesteld Zaterdag 12 mei 1956 Grootscheepse campagne Waarom Kweecljielioo volgende week terug „Om liet zilver van de zee" Voorstel tot 6 pet. loonsverhoging van het S.E.R.-personeel aangehouden MOEDERDAG! Turkije wijst Sovjet diplomaat uit Terse telers: stop invoer Nederlandse tomaten Britse straalbonmien- werper neergestort Prawda spreekt van „schaamteloze onder water-spionage" WEERBERICHT Fen mooi stukje apostolaat r N een verkiezingsblaadje van de l communisten lazen Wij enkele eisen uiteraard aangepast aan de moderne eisen des tijds", zoals dat beet. Zij noemen deZe „onmid dellijk en reëel uitvoerbare maat regelen" en één daarvan is gesierd met de kop „nooit meer koloniale oorlog" en daarom: regeling Van de geschillen met de republiek Indonesië op de grondslag van ge. lijkwaardigheid en goede trouw. Nu vragen wij ons toch Werke lijk af, hoe goede trouw genoemd kan worden als „onmiddellijk ev reëel uitvoerbaar", gezien de mentaliteit in Indonesië, welke de laatste tijd zo ontstellend tot uiting kwam en komt. Maar wij laten die mooie leuzen verder rusten en willen even me moreren, dat de Russen, die hier op bezoek zijn geweest, zo uiter mate voldaan naar hun „paradijs" zijn teruggekeerd. Zij vonden het in Nederland helemaal geen „kapu talistische hel". Integendeel, onze gasten loofden o.m. onze prestaties op het gebied van de woningbouw en de maaltijden noemden zn „haast overdadig". En zo waren er 'meer loftuitingen; voor Nederland schier om te blozen bij zoveel l0f Waarom zou men dan commu nistisch stemmen, als hier alles zo goed gaatBeter dan in Rus land! Analist In do bloemetjes Nog geen eindstation 0 Dit feest-affiche van Cor v. Velzen meldt vandaag overal in den lande, dat de K. A. B. thans 400.000 leden heeft. VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE Bt/DRAGEN "V - Informeel overleg Geen sukkels Met pakjes en bloemen zijn deze kleuters op weg naar huis. VIJF PROCENT LOONS VERHOGING IN BINNEN- BEURTVAARTBEDRIJF DRIE PROCENT EN VER RUIMING IN HET KARTONNAGEBEDRIJF De V(eerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met wisselende bewolking. Van nacht Iets kouder. Morgen overdag iets hogere temperaturen. Ove.wegend matige wind, krim pend van noord-wést naar zuid-west. Zondag 13 mei: zon op 4.51, onder 20.26; maan op 7.16, onder 23.48. Maandag 14 mei: zon op 4.50, onder 20.28; maan op 8.31. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KAB HEEFT DE VLAG IN TOP (Van onze Utrechtse redacteur) rr mj9 P vandaag in de geschiedenis van de K.A.B. Hedenmorgen is in et uis van den Arbeid"' het 400.000ste lid ingeschreven als glansrijk iesu taai van een groots opgezette actie, die 9 januari 1955 met een origi nele radio-uitzending begon. Toen waren er 356.000 leden en om de 400.000 te halen moesten zeker, gezien de ai schrijvingen, 80.000 nieuwe leden geworven worden. et is gelukt, dank zij de ijvei en het enthousiasme van duizenden propa- ond 1Stel? *D ^en 'anfle' ^ie aangevuurd door de Centrale Propagandadiensi daa^l van de onvermoeide Louis Beumer het werk toch maar ge- nebben, met avond aan avond huisbezoek bij de ongeorganiseerden en e°n praatje in het schaftlokaal. lioen Wer^ is ondersteund met V-k mil- ches Pamfletten, 830.000 folders, 90.000 affi- speciaa? 196'000 propagandakranten, een u t al "lad voor de propagandisten, reclam n<3 Vuurtie" enz- Voorts door eigen reclam ^aSens met luidsprekers, bioscoop- radio-uit onSeveer honderd theaters en zendingen, terwijl een eigen ca- Hun baret- vroliiwil"0ep »De KAB-spiegel" voo: ver no -r00' zorgde. Een actie welke vakcent 1 g€voerd is, zonder dus andere algeme s *e bestrijden, waarvoor het mUé* comité en het kleiner werkco- voorzio voorzitterschap van de vice. Akker van de KA-B., de heer 4- v. d. niet w'e angsfvallig gewaakt hebben. Wat uit het ^Tarn' da* verscheidene katholieken jevensh V-v- getreden zijn, omdat zij op seerd ,;,eschouwelijke grondslag georgani ensen te zijn. eenEe I200i stukje apostolaat", zei ons in vreuerf houd met gerechtvaardigde Middelk de verbondsvoorzitter, de heer J. op de s> die ons daarbij nog eens wees K.A n ^erantwoordelijke taak van de vée.t l maatschappij met de katholieke Beu doordesemen. iet ,grtik is het ledencijfer, als factor jnacht van kracht, maar ook van zich °at ontveinst het verbondsbestuur van <feenszins. maar het grootste succes zien gevoerde actie meent het toch te onderr de Prachtige samenwerking en het zijn se vertrouwen, die erdoor gegroeid eeiw is .een gelukwens waard, die tijdens sPeciale radio-uitzending vanavond voor de zui niet van de K.R.O. aan de heer Middelhuis wordt overgebracht door vertegenwoordi gers van de andere standsorganisaties. Dan heeft Louis Beumer tegen 1 uur via de radio reeds zijn hulde en dank aan het kader gebracht en in alle afdelingen is de blijde mare over het 400.000ste lid reeds in feestelijke kleuren verkondigd door een affiche, dat ontworpen werd door Cor van Velzen. Zaterdag 19 mei, wanneer het bereikte resultaat gevierd wordt, zullen de wer kers nog eens extra in de bloemetjes ge zet worden. Dan komt een 75-tal propa gandisten naar Utrecht om door het ver bondsbestuur en het algemeen comité van actie in „Hef Huis van den Arbeid" ont vangen te worden. Zij zullen een serenade in ontvangst nemen van de K.A.B.-har- monie „St. Caecilia", waarna een gezellig samenzijn volgt in Hotel Noord-Brabant. Des morgens wordt een plechtige mis van dankbaarheid opgedragen in de St. Mo- nicakerk door de assessor van het verbond, rector J. Doesburg, met assistentie van pater drs. D. Pillen O.F.M., directeur van het A. C. de Bruijn-instituut te Doorn en pater drs. Fidentius O.F.M. Cap., leider van het Credo Pugno-werk in het bisdom 's-Hertogenbosch. Het grote succes van deze ledenwervings actie betekent niet, dat de K.A.B. nu een eindstation heeft bereikt, want van de arbeiders, ook de katholieke, is nog 50 pet. niet georganiseerd. Na een rustpauze, die zeker na de zo mermaanden geëindigd is, zal de Centrale Propagandadienst stellig nieuwe ideeën voor uitbreiding van het ledental beden ken. Een goed hulpmiddel kan ook zijn de pas gereed gekomen film ..Bevochten Wel vaart", gemaakt door Polygoon-Profilti naar een scenario van Jan Muller. Zij is eenvoudig van opzet, maar geeft toch een suggestief beeld van de ineenstorting door de oorlog en van het herstel van de wel vaart, met een sobere aanduiding, hoe de K.A.B. ijvert om de arbeiders van het be tere tevenspeil te doen meeprofiteren. Een goede gedachte van het verbonds bestuur is geweest, een onderzoek te doen instellen naar de redenen waarom leden bedanken. Hiervoor is een student in de sociografie, die een stage bij de K.A.B. doormaakt aan het werk. Het blijken voornamelijk jongeren en pas kortgeleden ingeschreven leden te zijn, die weglopen. Nu reeds ziet men, dat meestal om financiële reden het lidmaat schap wordt opgezegd en de verbondslei- ding geeft grif toe, dat een contributie van 2 pet, van het loon een groot offer bete kent. De K.A.B. heeft dit echter brood nodig, Men denke alleen aan het noodzake lijke ontwikkelingswerk, dat slechts hier en daar plaatselijk gesubsidiëerd wordt en het blijft een teleurstelling, dat het A. C de Bruijn-instituut, waar toch een kader voor maatschappelijk werk gevormd wordt, het nog steeds zonder een cent subsidie moet doen. Het 400.000ste K.A.B."lid blijkt te zijn de heer J. P. van Broekhoven, dr. Moller- straat 29 in Tilburg. Hij is ingeschreven bij de Kleding- en Textielarbeidersbond St.-Lambertus. De 23-jarige jongeman is kettingscheerder bij de fa. Janssens-de Horion in Tilburg. Toen wij hedenochtend de heer van Broekhoven even uit zijn werkzaamhe den bij de wollenstoffenfabriek van de N.V. Janssens-de Horion, haalden, waar hij sedert 16 juli 1948 werkzaam is, bleek hij verrast door het nieuws dat wij hem brachten. Hij was, in tegenstelling tot zijn echtgenote, geheel onkundig van het feit, dat hij het vierhonderdduizendste lid van de K.A.B. was. Hij was reeds eerder lid geweest van de K.A.B., doch gedurende zijn diensttijd als militair had hij zich laten afvoeren. Aangezien het in de familie traditie is lid te zijn van deze vakbond vader van' Broekhoven is reeds 40 jaar aange sloten liet hij zich na z'ijn huwelijk op 18 april jl. per 1 mei andermaal inschrij ven bij de K.A.B., afdeling „Kletex". Vanavond zal hij door de plaatselijke af deling van de bond in het K.A.B.-gebouw in de bloemen worden gezet. President Tito is gisteravond „a een dent Tito aan premier Mollet de verze- officieel bezoek van., a.an kering gegeven, dat zijn regering alle Franse pogingen om te komen tot e<en li berale oplossing van het Algerijnse vraag- vijf dagen Frank rij k"per Trein uit Parijs naar zijn ■and vertrokken. Er waren, evenals tSjflens het gehele bezoek, uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen. Tito had eerder op de dag nog hesPre. kingen gevoerd met de, Fra"se p dent, de heer Coty, en premier Mollet. Na af loop daarvan werd een communique uit gegeven, waarin de regeringen ^an go- Slavie en Frankrijk de övertuigirxg uit spreken. dat een duurzame vrede slechts kan bestaan als de betrekkingen tussen de staten met verschillende P°.l:!j sociale stelsels gebaseerd zijn °P voor elkanders vrijheid, soeverein-iteit en territoriale integriteit en a?s de zich onthouden van inmenging w elkan ders binnenlandse aangelegenheden. Beide regeringen zullen het ®HU[ne naar ontspanning op basis van heperking van de bewapening en controle daarop voortzetten. Zij zijp het er over een:s aat de ontwapening in etappes moet ge®cma" den en dat vooral de ontwapenmp atoomgebied belangrijk is. De V. N. mo ten volledig haar universele rol, ais voor zien in het Handvest, kunnen spelen. ternationale hulp aan minder ontwikkel de gebieden is een belangrijke taak waar aan de landen zich binnen het kadervan de V. N. dienen te wijden. Joego-Slavi heeft in dit verband met instemming kennis genomen van het Franse Pian voor een V.N.-orgaan voor economische hulp. Wat Noord-Afrika betreft heeft presi- (Van onze weerkundige medewerker) Hoge meitemperaturen mogen wij ge durende het komende weekeinde niet verwachten. Ons land is m de afgelopen nacht weer in een belangrijk koelere Oceaanstroming komen te liggen, welke werd voorafgegaan door een koufront, dat in de afgelopen nacht met enige re gen passeerde. De meeste regen viel daar bij in de oostelijke helft van ons land, waar 5 tot 8 mm werd gemeten. Over het zonnetje zullen wij dit weekeinde met te klagen hebben, want er is een nieuw ho- gedrukgebied, dat zich snel van de Azo- ren naar West-Europa uitbreidt en hoewel de temperatuur koel zal blijven voor de nodige zonneschijn zal zorgen. "Wij leven momenteel in de dagen der z.g. TJsheillgen. Dit zijn Sint Mamertus, 11 oei, St. Pancratius, 12 mei, St. Servatius, 13 mei en St. Bonifatius, 14 mei. In deze tijd plegen er, zoals men weet, vaak zwa re nachtvorsten voor te komen en daar voor is ook in de komende nachten, voor- Bi in het binnenland, de kans groot Nu het hogedrukgebied zich verder naar ons tend uitbreidt gaat er namelijk in de hel dere nachten een sterke uitstraling optre den, waarbij de temperatuur vooral bo ren de zandgronden tot even beneden het vriespunt kan dalen. De warme lucht, welke een groot deel van deze week nog boven midden- en Zuid-Europa was, wordt steeds verder naar de Middelland se Zee en de Balkan teruggedreven. stuk steunt. Beide regeringen hebben voorts beslo ten de wederzijdse betrekkingen te ver sterken. In het bijzonder zal bestudeerd worden hoe beide landen kunnen samen werken op het gebied van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De Indonesische zaakgelastigde in Ne derland, die verleden week naar Dja karta is gegaan om aan zijn regering rapport uit te brengen over de Neder lands-Indonesische betrekkingen, zal op 17 mei naar Den Haag terugkeren, aldus verneemt het A.N.P. te Djakarta in of ficiële kringen. Nadat de Indonesische regering in het begin van deze week had verklaard, dat zij het vestigen van een Nederlandse ambassade op het ogenblik inopportuun acht. deden in Djakarta geruchten de ronde. dat de heer Kweedjiehoo niet naar zijn post zou terugkeren. - ,:«vu - 4 De Cyprische ondergrondse ver zetsbeweging „EOKA" heeft twee Britse militairen, die reeds enige tijd als gijzelaars werden vastgehouden, opgehangen als represaille voor de executie van de twee Griekse Cyprioten, die donderdag in de centrale gevangenis van Nicosia zijn terechtgesteld. De EOKA maakte dit bekend door mid del van gestencilde pamfletten> die gis- (Van onze verslaggever). Weet u, dat men in Egypte nu al ver langend gaat uitkijken naar onze verse bokking? En dat men hetzelfde in het momenteel zioh nogal in opwinding be vindende Griekenland doet? Dat men in Tsjeoho Slowakije flinke hoeveelheden Hollandse verse haring verorbert, Sov jet-Rusland enorme hoeveelheden er van consumeert en een onzer grootste klan ten voor dit zeebanket is? Weet u, dat Canada en de Verenigde Staten onze ha ring in blik consumeren, maar het blik vaak roest? Dat het bedrijfschap voor visserijprodukten spreekt over „de teelt", alsof het ergens in de zee jonge ha rinkjes uitpoot en zorgzaam opkweekt tot heerlijke, malse haringen, die de roem van ons zeebanket tot diep in tal van landen verbreiden? En weet u, dat voor dit alles de Vlag getjesdag staat? Laten we u dan verder vertellen, dat dit jaar Vl.a~-,!ngen de vissersplaats is, die hef centrale punt van de feestelijkheden zal zijn Scheveningen houdt desondanks zijn grote vlootrevue en ook elders vindt natuurlijk Vlagge tjesdag plaats, b.v. in IJmuiden. Er zijn voor het overige nog wel enkele andere, aan de haringvisserij verbonden dingen, die u misschien niet weet. Bv. dat de loggers uit Viaardingen groten deels door Scheveningers bemandzijn.de haringvloot In twee ploegen uitvaart en men bij de haringvisserij, die tot dus ver nog niet in de algemene hoogcon junctuur gedeeld heeft, evenals overal met personeelmoeilijkheden te kampen heeft, zodat voor een aantal schepen nog geen voltallige bemanning kon worden aangeworven. Wat Viaardingen betreft, daar is de industrie een grote trekpleis ter. De haringvisserij is de belangrijkste tak van onze zeevisserij. Ofschoon van de vangst I" pet. geëxporteerd wordt, houdt ze toch steeds het oog ge richt op de binnenlandse markt en ze vertrouwt, dat ook dit jaar het Neder landse publiek de smaak en het vitami- nengehalte van de haring in zijn ver schillende gedaanten op prijs zal stellen en vooral de nieuwe haring aan de ver wachtingen zal voldoen Straks gaat de grote race beginnen. 19 mei en de daarop volgende Pinksterda gen is het Vlaggetjesdag. Op 22 mei vaart de haringvloot uit en men hoopt vrijdag na Pinksteren de eerste verse haring bin nen te hebben. We hebben gisteren in Viaardingen hof programma horen ontvouwen, dat daar zal worden afgewerkt en o.a. gadegesla gen door minister Mansholt. En gedu rende een korte vaart op de Nieuwe Wa terweg met de motorlogger „Hendrik en Jan" VL 70 als gast van reder Kwakkel- stein en diens schipper Van der Harst hoorden we onder veel meer. dat men tegenwoordig nog wel vah loggers en trawlers praat, maar dat er eigenlijk praktisch geen verschil meer tussen deze vissersschepen bestaat Dat weet u dus ook al weer In de gistermiddag gehouden open bare vergadering van de Sociaal-Eco nomische Raad, hebben de ontwerpver ordeningen, houdende een eenmalige uitkering aan de werknemers in dienst van de raad van 3 procent van het salaris en die houdende nieuwe regelen om trent de salarissen van het personeel van het secretariaat van de raad o.m. een algemene" salarisverhoging van 6 procent, ingaande 1 juli 1956 tot een levendige gedachtenwisseling in de raad aanleiding gegeven. Er ontstond een loondebat in de raad, met de ver hoging van de lonen van het personeel van het secretariaat als uitgangspunt. Door het kroonlid mr. J. A. Berger werd een voorstel ingediend, dat mede- ondertekend was door het kroonlid dr. M. VV. Holtrop, president van de Neder- landsche Bank en het werkgeverslid mr A. Mauritz, secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, dat de strekking had het ontwerp-voorstel. houdende nieuwe regelen omtrent de salarissen van het personeel van het se cretariaat van de S.E.R., aan te hou den en waarin werd gezegd, dat de raad er prijs op stelt van het college van rijksbemiddelaars een informeel oor deel te vernemen over een aantal arti kelen van het ontwerp, o.m. de alge mene salarisverhoging van 6 procent. Dit voorstel tot aanhouding van een loonsverhoging van het personeel van net secretariaat van de S E.R. werd aange nomen met 25 stemmen vóór en 9 tegen. Tegen stemden de kroonleden Frietema, Vos, Van der Grinten en de voorzitter, prof. De Vries de werknemersleden Rup- pert en Rov'nk (CNV), Boersma. Alders en Collignon (KAB). Het voorstel van het d- b. tot een een malige uitkering aan het personeel van 3 pet. van het op 1 mei 1956 geldende sa laris. werd door de raad goedgekeurd, met aantekening, dat het lid Mauritz wordt geacht te hebben tegengestemd. Prof mr. De Vries deelde mee. dat mi nister Suurhoff hem namens de regering had verzocht het voorstel van het dage lijks bestuur tot verhoging van de salaris sen 0an het personeel van het secretariaat o.m. 6 procent salarisverhoging ingaan de 1 juli 1956 aan te houden, nu nog geen bindende regelingen zijn vastgesteld in het bedrijfsleven met betrekking tot de beambten, zoals in het bank- en ver zekeringswezen. Het kroonlid mr. Berger herinnerde aan de beslissing van de regering van 19 maart en aan de mogelijkheden van differen tiatie en coördinatie. De raad heeft dit overleg met de aangewezen organen niet gepleegd- In de beambtensector zijn nog geen contracten tot stand gekomen Over al is het overleg nog d'epgaand aan de orde. Hij wilde voorstellen het voorstel tot salarisverhoging terug te nemen om de raad in de gelegenhe d te stellen m-t de aangewezen organen overleg te plegen Het lid Ruppert is de ratio van het ver zoek het voorstel aan te houden niet dui delijk. Het kan alleen als de regering er zeer belangrijke motieven voor heeft. De voorzitter zegt. dat er geen sprake is van een officieel verzoek aan de raad De minister heeft alleen hem als voor- zher gevraagd om psychologische rede nen op dit ogenblik geen beslissing te ne men. De raad is een publiekrechtelijk lichaam. Hij heeft nooit aanvaard om for meel met.de Stichting van de Arbeid over leg te plegen Persoonlijk heeft hij er geen bezwaar tegen de kwestie aan te houden, nu de loonkwestie nog sterk in discussie is- Het lid Berger zegt, dat het gaat om de 6 procent om de denivallering en an dere zaken. Het betreft hier vraagstukken van principiële aard. Er is altijd een in formeel overleg nodig, om :c voorkomen dat het evenwicht niet wordt verstoord: dus. laten we met de organen, die daar toe geëigend zijn. informeel overleg ple gen. H^t lid Holtrop bepleit het voorstel- Berger te volgen- Hij vindt het te betreu ren. dat het voorstel in dit stadium Is voorgelegd. Zonder te kort te doen aan de publiekrechtelijke status van de raad, zegt hij dat er van een formeel contact geen sprake is. Men moet rekening hou den met de mogelijkheid van differentia tie. Een informeel contact is wenselijk om te weten wat er nu eigenlijk gaat gebeuren. Het lid Ruppert merkt op. dat de over heid geen advies vraagt aan de Stichting van de Arbeid- Waarom de S.E.R. wel? Het I'd Van der Grinten acht het van mr. Holtrop onjuist voor te stellen over leg te gaan plegen met de Stichting van de Arbeid Dat is een testimonium pau- pertatis van de raad. .Wij zitten hier niet met een stelletje sukkels. Het is de raad onwaardig". Iet? anders is, als de raad zegt: we willen die 6 pet. als raad nog eens aankijken- Het lid Holtrop zegt dat het informeel overleg betekent, dat men aan de voor zitter overlaat dit te doen. Het d. b. kan dan later aan de raad mededeling over dat overleg doen. Het voorstel-Berger werd hierna met 25 stemmen vóór en 9 tegen aangenomen. termorgen door jongens en meisjes in het Griekse kwartier van Nicosia weriien uitgereikt. De pamfletten zijn in het Grieks en Engels opgesteld. De Engelse versie begint met „Aan de Britse solda ten". In de geschriften warden de namen ge noemd van de twee terechtgestelde Brit ten; de korporaals Gordon Hill en Ron nie Smilton. Zjj waren resp. sedert decem ber 1955 en april 1956 in handen van de EOKA Voorts wordt daarin o.m. gezegd: „Wij haten de Britse militairen niet, doch wjj willen vrij zjjn. Wij zijn gedwongen om, ter verwezenlijking van onze vrijheid, de zelfde middelen te gebruiken als de Brit se bezettmgsstrijdkrachten. De stoffelijke overschotten van de Britse militairen, die op een geheime plaats zijn terechtge steld en begraven, zullen niet aan de fa milieleden worden teruggeven, daar zulks ook niet is geschied met de lijken der ver moorde Griekse patriotten". De ondertekening van de pamfletten luidt .Digems". Men meent dat achter deze naam de EOKA-leider George Grivas schuil gaat, een voormalig kolonel van het Griekse leger, op wiens hoofd een beloning van honderd duizend gulden is gesteld. Korporaal Hill verdween 19 december uit ziin kamp nabij Kyrenia. Zijn moedeT schreef aan koningin Elizabeth om te vragen de uitvoering van het doodvonnis over Michae] Karaoiis tegen te houden, om het leven van haar zoon te sparen. „Uwe majesteit zal als moeder begrijpen, welke angst ik doorsta zolang ik onzeker ben over het lot, dat mijn zoon wacht". Van majoor I. J. Jessop, de commandant van haar zoon. had mevrouw Hil] in januari een bericht ontvangen, dat de korporaal waarschijnlijk nog in leven was. „Doch naar mijn mening moet u zich op het ergste voorbereiden". Donderdag was het in Nicosia de tweede rouwdag na de terechtstelling van de twee Griekse verzetslieden. Slechts wei nig Cyprioten verschenen op hun werk Veie winkels bleven gesloten. Er ver schenen geen dagbladen. Het Griekse Al gemene Vakverbond heeft inmiddels be sloten, dat de moeders van de twee Cy prioten levenslang pensioen zullen ont vangen. De gemeenteraad van Athene heeft de straat, waarin de Britse ambas- sade is g:eleg€n, reeds naar hen genoemd en heeft voorts in principe besloten een standbeeld voor het tweetal te doen op richten. Er ls thans ook overeenstemming be reikt over de loonsverhoging in het bin- nenbeurtvaartbed' jif. AlJe lonen zullen met 5 procent wor den verhoogd. Voor chauffeurs en schip pers op plaatselijke bestel- en afhaaldien- sten is het grondtoon 1,per week ho ger dan dat van de walwerker. De ver hoging voor overwerk voor het varend personeel wordt gebracht van 10 op 20 procent, terwijl de toeslag voor ongun stige uren van 11 op 15 cent. van 27 op 40 cent en van 53 op 75 cent per uur wordt gebracht. De vakantie wordt uitgebreid van 12 tot 15 dagen. In de nieuwe regeling is een vakantietoeslag van 4 procent opge nomen, waarvan de uitbetaling echter in twee termijnen kan geschieden. De jeugdloonregeling is aangepast aan de percentages, die thans in het bedrijfs leven algemeen gebruikelijk zijn. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorganisaties hebben overeen stemming bereikt over een uitkering van drie procent ineens over 1955 en de ver ruiming van de secondaire arbeidsvoor waarden voor de werknemers in het kar- tonage- en papieren zakkenbedrijf De vakantie is verlengd van 12 tot 15 dagen; Voorts hebben de werkgeversorganisaties geadviseerd over het jaar 1955 aan de werknemers, die op 1 mei 1956 in dienst waren, een uitkering te verstrekken van drie procent van het jaarloon. Het overleg over een eventuele loonsverhoging tot maximaal 6 procent aan de werknemers in genoemde bedrijfstakken wordt voort gezet. Naar van welingelichte zijde te Ankara is vernomen, is de adjunct militair atta che van de Sovjet-Unie in de Turkse hoofdstad, luitenant-kolonel Iadenko, „persona non grata". Turkije heeft zijn onmiddellijke terugroeping geëist. Iadenko werd betrapt, toen hij geheime militaire documenten van iemand, die niet ge noemd is, in ontvangst nam. Volgens een in Wenen ontvangen be richt van het officiële Hongaarse pers bureau M.T.I. heeft de Hongaarse rege ring mgr. Josef Groesz, aartsbisschop van KaTbsza, gratie verleend en in vrijheid gesteld. Of de hoge Hongaarse kerkvorst nu weer zijn bisschoppelijke ambt over het diocees Kalosza mag uitvoeren, blijkt echter nergens uit dit Hongaarse bericht. In 1951 veroordeelden de communisten mgr. Groesz in een groot proces tot 15 jaar gevangenisstraf. Vorig jaar oktober echter werd de aartsbisschop voorlopig in vrijheid gesteld- Het laatst be"ond mgr. Groesz zich in de pastorie van Toszeg in het district Szolnok, zoals hij zelf korte lings aan zijn broer in Halbturn (Oosten rijk) schreef. Volgens dit schrijven kon hij zich vrij in het dorp bewegen, brieven schrijven en bezoek ontvangen, doch had geen toestemming zijn bisschoppelijke ambt uit te voeren. Zoals wij reeds berichtten» zal de toma- tenuitvoer naar België worden stopgezet. Tomatentelers in Ierland hebben nu ook aangedrongen op een verbod van de in voer van Nederlandse tomaten in de maanden juni en juli. Een delegatie heeft tegenover het Ierse ministerie van land bouw er op gewezen, dat er reeds voor de maanden augustus september en oktober een totaal invoerverbod bestaat, maar dat in juli voor ongeveer 350 000 pond sterling aan tomaten wordt ingevoerd. Wanneer de Ierse telers een zekere mate van be scherming zouden krijgen, zouden zij een goed deel van de markt kunnen veroveren. Ook werd aangedrongen op de invoering van een stelsel van kwaliteitssortering en verpakking. Een Britse „Vickers Valiant" straal- bommenwerper, een van de nieuwere ty pen atoombommenwerpers, is gisteren vlak bü Southwick Hampshire aan de Bntse zuidoostkust neergestort op een spoorlijn en ontploft. Drie van de vier bemanningsleden, twee RAF-officieren en een burger zijn om het leven gekomen. oJ" wist zich met een parachute te I" den en is met verwondingen aan het hoofd naar een ziekenhuis overgebracht. Wrakstukken van het toestel kwamen op huizen en een schoolplein in de omge ving terecht. Drie personen, die zich in een der getroffen huizen bevonden, wer- der gewond. Onder de schoolkinderen die in het schoolgebouw hun lunch gebruik- ten. vielen geen slachtoffers. De Russische regering heeft gister avond bekend gemaakt, dat zij Groot- Brittannië een nota heeft gezonden, waar in wordt verklaard, dat Russisch marine personeel aan boord van de kruiser Ord- jonikidze een kikvorsman het schip heeft zien naderen, terwijl dit in de haven van Portsmouth lag. Radio Moskou, die de Sovjet-nota gisteravond publiceerde, maakte ook melding van een Britse ant- woord-nota. Volgens de Russische radio werd in de Britse nota het optreden van de kikvorsman betreurd en werd gezegd, dat het gebeurde zonder de toestemming van de Britse regering had plaats gevon den. In de Sovjet-nota wordt gepreciseerd, dat opvarenden van de Ordjonikidze op 19 april te 7.S0 uur een kikvorsman tus sen de Russische destroyers hadden waar genomen. De kikvorsman. die een zwart duikerspak met zwemvliezen aan de voe ten droeg, werd 1 a 2 minuten aan de oppervlakte waargenomen en dook toen schout-bij-nacht Kotof had tijdens een onderhoud met schout-bij-nacht Burnett, cnef-staf van de marine-basis Portsmouth, aan<techt gevestigd op de aanwe- zigheid van een kikvorsman rond de sovjetschepen. Burnett had deze moge lijkheid categorisch ontkend. In feite echter hadden de Britse marine-autori teiten. zoals later werd bevestigd, wel degeli.ik geheime duikproeven in de om geving. waar de Sovjetschepen voor an ker lagen, uitgevoerd, bij welke oefenin gen een Britse kikvorsman om het leven ge'comen. aldus de Sovjet-nota. Een woordvoerder van hel Foreign Of fice weigerde gisteravond enig cnmmen- taar te leveren op de tekst van de Rus sisch» en Britse nota's, die door Radio- aToskou waren hekend gemaakt. Intussen maakten gisteren de Mos- kouse bladen „Prawda" en „Izvestia" gewag van het optreden van een Britse kikvorsman bij de Sovietschepen. die een vriendschapsbeznek aan Groot- Brittannië brachten. De Russische bla- DPnihëLuiLde destr°yer Smotrvashchi den snraken var ..vuil werk" en e evelhebber van de Sovjetschepen, „schaamteloze onderw.ater-spion.age"»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1