Moskou-Molly spreekt tot de soldaten aan de Noordpool r* I Aèè Gordel van radarsystemen voor een bedrag van ruim 400 miljoen dollar Het binnenwerk van de mens Katholieke arbeidersorganisatie in Italië dankbaar jegens de Kerk a Zaterdagse mijmeringen Luchtbruggen worden in stand gehouden bij* een temperatuur van 50° onder nul V ZATERDAG 12 MEI 1956 PAGINA 3 Koude oorlog in de kou. Ja, ook deze bestaat. Hebt ge ooit gehoord van Moskou- Molly, die een speciale uitzending voor de radio naar het Noordpoolgebied verzorgt? Eerlijk gezegd, wij weten het ook pas sinds enkele weken, voorgelicht door een buiten lands weekblad, dat de aandacht vestigde op de uiterst merkwaardige koude oorlog, welke in de kou en wel rond de Noordpool gevoerd wordt. Het is een koude oorlog en een zenuwenoorlog. Tal. van verkenningen over het eeuwige ijs, in vliegtuigen en met slede expedities hebben ten doel, aan weerskanten de vorderingen gade te slaan, welke de stille tegenstander heeft gemaakt en na te gaan, wat zijn verdere plannen zijn. Militaire bases bevinden zich tot vlakbij de Noordpool. Sovjet-Rusland heeft een hoofdkwartier op Spitsbergen gevestigd. De Verenigde Staten lieten o.a. de grote vliegbasis van Thule op Groenland aanleggen. Daarom heen liggen tal van kleinere bases. Terwijl gedurende de afgelopen maanden de volle aandacht is ge- Vallen op Antarktica, het Zuidpoolgebied, waar niet minder dan elf naties met elkander wedijveren in het verkennen van bepaalde, door hen op min of meer historische gronden opgeëist wordende gebieden, heeft er in het Noordpoolgebied een bedrijvigheid geheerst, welke in menig opzicht niet voor die in Antarktica onderdeed. In zekere zin gebeurde daar reeds, wal ons m Antarktica te wachten staat. Immers aan en om de Noordpool woedt de koude oorlog, in figuurlijke zin, al gedurende enkele jaren. Het is daar, dat Moskou de zenuwenoorlog tot in de perfectie heeft opgevoerd, door het instellen van een speciaal radioprogramma, dat ten doel heeft, de op de talrijke Amerikaanse bases gestationeerde militairen te demoraliseren. Het aantal Amerikaanse soldatendat het z.g. Noordpoolfront bezet houdt, wordt natuurlijk geheim gehouden. Doch de ervaring heeft geleerd, dat Moskou in de Verenigde Stalen over wijdvertakte ver bindingen en een perfecte inlichtingendienst beschikt. Oh s er-va tor Stevig aanpakken leverde reeds uitstekende resultaten it Op de eerste mei, hel feest van de Christelijke arbeid, onder patronage van Sint-Jozef, de werkman, is voor de eerste maal een helikopter neergedaald in de Cortile di San Darnaso, een plein in Vatïkaanstad. De helikopter bracht een boodschap en een geschenk. De boodschap was die van tienduizenden Acli-leden, de Katholieke stoottroepen in de Italiaanse vakorganisaties, aan Z. IJ. de Paus en tevens van duizenden arbeiders uit alle landen ter wereld, die ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Acli naar Milaan waren gekomen. Het was een boodschap van eerbied en van trouw en van vertrouwen in de sociale laak van de Katholieke Kerk. Het geschenk was een groot beeld, voorstellend Christus de Werkman, dus een hamer en een meetstok dragend. Een indrukwekkende schepping van de Duitse beeldhouwer Heinrich Nell-Breuning en bestemd om geplaatst te worden in een kerk te Rome, speciaal aan Christus de Werkman toegewijd. SS» Al weer dat onderwijs Nog zo iets En nog zo iets Eerste „Europa-dorp,: Nog meer van die hulp En morgen? Harry Prikker Zenuwenoorlog Wat de Sovjet-Russen uiteraard het meest interesseert, is de grote elektro nische haag, zoals dit technische wonder ■Wordt genoemd, dat door de Verenigde Staten in samenwerking met Canada van Point Barrow in Alaska tot de uiterste Punt van het grote Baffin-eiland (tegen over Groenland) wordt aangelegd. In het eeuwige ijs, veertien honderd mijlen ten noorden van de Amerikaans-Canadese grens, is men druk bezig met het uit voeren van een verdedigingswerk tegen invallen van vijandelijke bombardements vliegtuigen en geleide projectielen, dat niet minder dan vierhonderd miljoen dol lar zal kosten. De Amerikanen hebben het reeds „een der moderne wereldwon deren" genoemd. De haag of gordel, hoe men het ook noemen wil, bestaat uit een reeks radarsystemen. Officiéél heet het <<e D.E.W., de Distant Earley Warning Line, dus de lijn of gordel welke de eer ste waarschuwingssignalen moet geven. In Alaska wordt de toevloed van men sen als gevolg van de aanleg van de D.E W. vergeleken met de grote goudrush van de' Yukon en er zijn lieden, die de D.E.W. op dezelfde lijn willen stellen als China's beroemde Grote Muur. welke indertijd eveneens ten doel had, vijandelijke inval len, in casu die der Mongolen en Tarta ren, tegen te houden.Kort geleden is een groep Amerikaanse en Canadese journa listen in de gelegenheid gesteld, een glimp op te vangen van het elektronische ver dedigingsstelsel. Ze maakten een vlieg tocht van tien dagen langs de voornaam ste knooppunten, bezochten de radarin stallaties op Baffin-eiland m de Golf van Boothia, op Victoria-eiland in Noord- Alaska. Ten noorden en ten zuiden van de zeventigste parallel worden tientallen Tadarstations gebouwd, sommige op pun ten. die slechts van de lucht uit bereik baar zijn. De voorziening met levensmid delen en materiaal brengt ontzaglijke moei- lijkheden met zich mede. Er worden daar in het barre noorden zonder enige ophef tal van luchtbruggen in stand gehouden De gemiddelde temperatuur is er vijf tig graden onder nul. Er waaien gevaar lijke wervelwinden, die een enorme stoot kracht ontwikkelen. Over een lengte van drie duizend mijl, dus ongeveer vijfdui zend kilometer, wordt de D.E.W. uitge legd Men heeft haar voor het gemak in onderdelen gesplitst en spreekt daarom ook van Mid-Canada Line en Pine Tree Line. De D.E.W. heeft n.l. achter zich gelijksoortige „heggen" liggen. De _Mid Canada Line loopt over de Hudsonbaai, de Pine Tree langs de grens van de Ver enigde Staten en Canada. Het hele project moet over twee jaar gereed zijn. De punten, door de pers mensen bezocht, zijn reeds in volle wer king en hebben verbindingen met de ge noemde „linies". Momenteel werken er 5200 burger-arbeiders aan. Het aantal militairen wordt zoals gewoonlijk geheim gehouden. Deze arbeiders moeten hard werken: een werkweek van zeven dagen en negen en veertig uren per week, het geen ze niet zo erg vinden, aangezien er toch geen enkele mogelijkheid tot ver strooiing is en ze heel goede lonen ver dienen. In Montreal en New York zijn weer duizenden anderen bezig, om hen van het nodige materiaal te voorzien en te zorgen, dat het werk ononderbroken kan doorgaan. Honderden vrachtvlieg tuigen onderhouden geregelde verbindin gen met de depots in de wildernis. Het is als het ware een mierennest in de lucht, ginds in het Hoge Noorden. Speciale machines werden ontworpen, om in de wildernis de grond geschikt te maken voor het aanleggen van kleine vliegvelden. Ingenieurs hebben allerlei middelen bedacht en technisch uitgevoerd om het werken in de koude te vergemak-: kelijken. Het zijn inmiddels voorname lijk Canadezen, die naar het Hoge Noor den trokken, dus tamelijk tegen de koude geharde lieden. De D.E.W. zal evenals de Mid Canada Line en de Pine Tree Line verbindingen krijgen met radarstations in Groenland. Ze zal bovendien over het wa ter verlengd worden door wachtschepen van de Amerikaanse marine, eveneens met radar uitgerust, uiteraard speciale instal laties, passend in het grote geheel. Ex perimentele stations werden al enkele ja ren geleden op het Barter-eiland langs de kust van Alaska gebouwd. De Western Electric Company is een der voornaam ste „aannemers" van het werk. Alleen al het voorzien met materiaal van de hoofdkwartieren van de D.E.W. eiste het transport van honderdduizenden tonnen Het is tot dusver de grootste operatie boven het eeuwige ijs geweest, ooit door de Amerikaanse marine uitge- voerd. Deze heeft haar eigeh luchtstrijd- krachten. In de vlakke toendra van Noord- Alaska. op de grillige berghellingen van Baffin-eiland en op eenzame eilanden staan reeds tal van radarinstallaties, goed beschermd tegen aanvallen uit de lucht. Een groot gedeelte er van is pre-fabri- cated en dus gestandaardiseerd. Tal van installaties op verschillend gebied worden van te voren klaar gemaakt en behoeven ln het Noordpoolgebied slechts gemon teerd te worden, nadat ze door de lucht naar de plaats van bestemming zijn ge transporteerd. Allerlei nieuwigheden inza ke radar en in het algemeen wat betreft elektronische hulpmiddelen worden in de D.E.W. opgenomen en vaak zelfs voor de eerste maal op hun praktische bruikbaar heid in het Hoge Noorden getest. De in stallaties zelf zullen nauwelijks personeel eisen. Ze werken automatisch en behoe ven slechts gecontroleerd te worden. In het Hoge Noorden wordt dus een soort technisch geestenleger gemobili seerd. Stille, zwijgende apparaten zullen met een vaak slechts nauwelijks hoorbaar tikken of gezoem hun werk doen. Er is voor gezorgd, dat de magnetische stor men van het Noordpoolgebied geen storen de werking op het radarsysteem zullen kunnen uitoefenen. Naar zopas bekend werd gemaakt, zal de hele D.E.W., zodra ze gereed is. door burgers bediend wor den. De militairen houden alleen de super visie. Naar schatting zullen er ongeveer 1200 technici nodig zijn, om de D.E.W. goed te doen functioneren. De D.E.W. is het Amerikaanse ant woord op het radarsysteem, dat de Sovjet- Russen o.a. op de Koerillen-eilanen heb ben opgericht en dat als uitvalspoort be doeld is voor bombardementsvliegtuigen en geleide projectielen. Over hetgeen Sov jet-Rusland in het Noordpoolgebied doet. lekt zo goed als niets uit, althans niet in de wereldpers. De Amerikaanse inlich tingendienst is evenwel vrij goed op de hoogte van hun vorderingen inzake het vooruitschuiven van radarsystemen in de richting van Alaska en Groenland. Ze houdj er echter niet een speciaa] radio programma op na, om de Sovjet-Russi sche militairen te demoraliseren. Dit „voorrecht" blijft gereserveerd voor het vaderland van de mannen der „hersen spoelingen". Inmiddels baart Moudou-Molly, zoals de Amerikaanse en Canadese soldaten in het Hoge Noorden het programma noe men, vanwege de vrouw, die er voor spreekt, de Amerikaanse legerautoritei- ten wel enige zorgen. Het radiostation, waardoor het speciaal samengestelde pro gramma wordt uitgezonden, moet volgens Amerikaanse peilingen ergens in Siberië staan, vermoedelijk op het Tsjeoktsjen- schiereiland. Moskou-Molly houdt geen po. litieke redevoeringen. Slechts gezellige praatjes. En daarin vertelt ze allerlei nieuwtjes. Zo b.v. dat de vader van sol daat dieen die ergens in Milwaukee ernstig ziek is en erg naar zijn zoon ver langt. Of ze babbelt over het genoeglijke rustige leven in het dorp, waar soldaat die en die vandaan komt, Het kennelijke doel is, te speculeren op het heimwee, dat velen in het Hoge Noorden snel be vangt. Hierdoor worden de manschappen ontmoedigd en ze doen hun werk min der goed. Wellicht is het ook de bedoe-i ling, sommigen tot desertie te verleiden, ln de hoop, dat ze hun weg naar de Sov jet-Russische stations zullen vinden, zodat men eventueel waardevolle inlichtingen kan krijgen Het programma van Mos kou-Molly is nog niet zo lang in de lucht en de Amerikaanse legerautoriteiten vre zen, dat dit nog slechts het begin is van een geraffineerde actie tot het ondermij nen van het moreel van de Amerikaanse en Canadese strijdkrachten in het Noord poolgebied. Ze zinnen uiteraard op maat regelen. om deze vorm van zenuwenoor log tegen te gaan. Een voorbeeld van de techniek van Mos kou-Molly: de bemanning van een ver vooruitgeschoven post in Resolute Bay hoorde opeens haar stem. Moskou-Molly vertelde, dat er naar hen een zending verse salade onderweg was.. En inder daad, enkele uren later verscheen er een vliegtuig. Dit had wel zijn komst aange kondigd, maar geen melding gemaakt van de verse salade. Voor de op blikgroen- ten levende soldaten was het een gewel dige verrassing. De inlichtingendienst van Moskou-Molly was op de een of andere manier, vermoedelijk op de plaats van afzending te weten gekomen, dat de sol daten met verse salada verrast zouden worden. Ze had het bericht doorgegeven en de soldaten enkele uren te voren in een goede stemming gebracht, maar hen tegelijkertijd een impuls gegeven, om ge regeld naar haar te luisteren, ofschoon dit verboden is.. Maar aan alle fronten luisteren de soldaten naar verboden zen ders, ook aan het Noordpoolfront. Intussen. Moskou-Molly is toch wel een heel interessant aspect van de koude oor log in de kou.. Dit is een basis in het Noordpool gebied, midden in de zomer, maar toch aan alle kanten door ijs en sneeuw omringd: Brittania Base op Groenland. EPBlöfvaiïoF Wie zondag en donderdag langs een weg heeft gestaan met interesse voor kledij en vervoermiddelen moet een uitstekende indruk hebben gekregen van Nederlands materieel welzijn. Wie echter op diezelfde zondag zijn lijf blad ter hand nam en de tekst van de bisschopspagina's doorlas, zal niet zo'n zelfde indruk hebben opgedaan van de geestelijke welvaart. Want uit statistiek en feiten spra ken bezorgdheid over de afval en de noodzakelijkheid van middelen tot redding. Taken, waaraan de bisschop zich niet mag onttrekken, maar waar mee de leken ook geducht te maken hebben. Allereerst ten aanzien van hun eigen heiliging, doch vervolgens ook ten gunste van het heil van de evenmens. De tijd is niet anders dan in de levensjaren der apostelen. Der halve moet ons dezelfde apostolische ijver blijven bezielen. Heel dat apostolisch vuur raakt overigens velen zo weinig. Ze lopen zioh voorbij in hun vaart om de tijde lijke dingen in handen te krijgen om te genieten. Dat is immers pas leven! Bij de zeker komende teleurstellingen slaan ze over de kop. Degelijke levenshouding wordt ver kregen door voortdurende oefening. Een gift aan een missionaris ingevolge zijn ontroerend verhaal of wat kleren afgeven bij een ramp zijn verdien stelijke daden maar daarmee staat de blijvende houding nog niet vast. St.-Petrus vroeg aldus kunnen we morgen lezen of horen bedacht zaamheid en waakzaamheid. Met vóór alles een caritatem continuam der halve een voortdurende en bestendige liefde. Ieder naar zijn gave moet per manent een ander ten dienste staan. Natuurlijk kost dat offers en offertjes. Maar het dagelijks brengen daarvan bewijst pas de aanwezigheid van de echte liefde. Mannen kurtnen die lief de demonstreren bij een gepaste be teugeling van hun seksuele gulzig heid, vrouwen in het overwinnen van de niet minder gevaarlijke afgekeerd- heid, vaders en moeders in zorgzaam heid voor hun kroost, kinderen in be handeling van oud geworden ouders. Met de psalmist kunnen we morgen in alle vroomheid vragen: Heer, luis ter naar mijn stem. Uw aangezicht zocht ik, uw aangezicht zal ik zoeken. Maar van de hemel uit wordt niet naar het uiterlijk, maar naar het bin nenwerk geoordeeld. Uiteraard kan de mens het niet al leen. Daarom is vragen goed en wordt het herhaaldelijk in de H. Schrift aan bevolen. De gelegenheid daarvoor is thans weer buitengewoon gunstig. Want de belofte van de H. Geest komt los. Doch er zit ook al weer een eis aan vast. Want wij zullen voor de Christus moeten getuigen. Dit getui gen heeft altijd gehad en nu een bij zondere betekenis. De oorzaak van de afval is dikwijls bij zogenaamd goede christenen te zoeken. We mogen dan ook met Pinkster- zaterdag wel in alle volheid van ge moed smeken, dat de H. Geest de har ten zal zuiveren, opdat we levend in de wereld, voor kwaad worden behoed. ACLI vierden enthousiast 1 MEI De Muskeg-Express rijdt van JP innipeg naar Churchill aan de Hudsonbaai drie dagen en nachten door een onbewoond, woest bergland. Het is dc laatste verbinding over land naar het Hoge Noorden. Als de express stopt en terugkeert, moet het vliegtuig er aan te pas komen. loosheid, de menselijke verhouding in de fabrieken etc. Een der successen van de laatste tijd is de parlementaire commissie, welke een onderzoek instelt naar de toestanden Het beeld met voetstuk van Christus, De Werkman, dat met een helikopter van Milaan naar Rome werd gebracht en verhoudingen in de Italiaanse indus trie. voor zover die de relaties van werk nemers en werkgevers betreffen. De com missie werd ingesteld naar aanleiding van een desbetreffende actie van de Milane se Acli. Voorts zijn de vakscholen van groot belang. Gedurende vijf jaar zijn 600.000 arbeiders daar in vakbekwaam heid aanzienlijk vooruitgegaan. De socia le verzekeringen vormen een andere vorm van activiteit. Ze werden in 1955 aan een miljoen, zeven honderd duizend ar beiders gewaarborgd. De Acli bezit op dit gebied de grootste organisatie van het land. In de landbouwstreken heeft de coöperatieve gedachte zich sterk ont wikkeld. De „Azione Cooperativa" telt 1300 coöperaties. Dan is er de organisa tie, die vakantiereisjes voor de arbei ders organiseert en dus aan het Z-S- sociale toerisme doet en nog veel meer De grootse manifestatie te Milaan, met volle instemming van de Paus gehouden, zal voor de Acli reden te over zijn, voort te gaan op de ingeslagen weg naar een steeds hechtere organisatie van de Ita liaanse arbeiders in katholiek verband. K. H. Het overbrengen naar Rome vond zon der enige stoornis plaats. Beeld en voet stuk het laatste wordt door een aam beeld en gereedschappen als een schop gevormdkonden ondanks zwaarte en grootte zonder moeite op de binnenplaats van het Vaticaan worden neergezet. Hier na hield de Paus een grote rede, waarin Z.H. o.a. herinnerde aan de enorme ma nifestatie, door de Acli verleden jaar op 1 mei gehouden ter gelegenheid van de tiende verjaardag der organisaties. Deze manifestatie was zelfs voor de Eeuwige Stad en het Vaticaan, die toch wel op dit gebied het een en ander ge wend zijn, een openbaring. Met deze en dergelijke manifestaties verricht de Acli (Azione Cristiani Lavora- tori Italiani Actie der Italiaanse Chris telijke Arbeiders de zware taak, om de massa der Italiaanse arbeiders tot het in zicht te brengen, dat de kerk niet af zijdig staat van de viering van de dag van de arbeid. Doordat vroeger de 1- meiviering in Italië vaak een sterk anti- lericaal en zelfs anti-katholiek karak ter had. werd ze een soort monopolie van niet-kerkelijke en communistische or ganisaties. De katholieke arbeider voel de zich aldus enigszins uitgesloten van een feest, hetwelk toch-ook voor hem grote betekenis bezat. Reeds verleden jaar bleek te Rome welke een grote weer klank de katholieke viering van de eer ste mei in veler harten vond en daarom werd te Milaan dit jaar een nieuwe mas sale manifestatie georganiseerd. We spraken zoeven van tienduizenden deelnemers. Volgens de officiële opgave werd het totaal van honderdduizend be reikt. Men geeft er zich bij de leiding van de Acli ter dege rekenschap van, dat de viering van „Rerum Novarum" niet zulk een suggestie op de Katholieke arbeiders uitoefent als de twee recente vieringen van 1 mei reeds hebben ge daan Dit is verklaarbaar. In alle fabrie ken, op alle werkplaatsen wordt de 1- meiviering gepropagegrd. Velen, die niet eens zoveel met een vakorganisatie op hebben, worden desondanks meegesleept in de algemene feestvreugde, welke in de eerste plaats de nadruk pleegt te leg gen op de eenheid onder de arbeiders. Voor talrijke Katholieke arbeiders woog het verwijt, dat hun organisaties er op uit zijn, de eenheid onder het arbeiden de volk te breken, tamelijk zwaar. En het woog dubbel op 1 meiNatuurlijk het gaat hier in belangrijke mate om gevoelsmotieven en gevoelsargumenten, maar die oefenen nu eenmaal een be langrijke invloed uit. Vandaar, dat zowel het kader van de Acli als de leden zich enthousiast ach ter de katholieke viering van de dag van de arbeid hebben geschaard en deze van meet af aan een succes was. Men is de kerk dankbaar, dat ze, over tal van voor de hand liggende bezwaren heen stappend resoluut haar plaats in de sociale bewe ging ook te dien aanzien heeft ingenomen en met ruime zin voor de realiteit een daad stelde, zonder acht te geven op de beschuldiging van anti-clericale zijde, dat ze in het zog van de roden lees hier speciaal de communisten— loopt. De tijd van gereserveerde afzijdigheid, wel ke in zekere zin een rem was. is voorbij en de kerk wenst niet langer een uit zonderingspositie in te nemen ten aan zien van de viering'van een groot feest, welks betekenis tot elke arbeider spreekt. Dat de Acli thans honderdduizend ar beiders op de been kan brengen in een stad als Milaan, befaamd om zijn rode hegemonie, is de bekroning van een taai en geduldig, werken. In 1948, vier jaar na de oprichting, vatten de Acli de regelrechte strijd op tegen de com munistische overheersing in de vakbon den. Men is in Italië nog niet tot het oprichten van zuivere katholieke vakor ganisaties overgegaan, in verband met de plaatselijke omstandigheden. Maar de katholieke arbeidèrs, in de verschillende syndicaten georganiseerd, werden zoveel mogelijk tot leden van Acli gemaakt. Tegelijkertijd werd op een vrije organi satievorm voor de arbeiders aangestuurd, los van de politieke partijen. Nog steeds doet de Acli als het ware voorbereidend werk. In de zomermaan den van 1955 werden o.a. 162 cursussen georganiseerd, met ongeveer 6.000 deel nemers. Het waren cursussen van een week en ze hadden ten doel, het lagere kader beter te scholen in het organisa- tiewerk. In Rome functioneert réeds een centrale school met langdurige cursus sen. bedoeld voor het hogere kader. Deze sociale school wordt steeds meer geper fectioneerd. De Acli bepaalt zich intussen allesbe halve tot het organisatorische. Hoofd doel is en blijft, de Italiaanse fabrieks arbeiders en landarbeiders een nieuwe sociale opvatting en positie te verzeke- ren en de grote arbeidsproblemen van het land te bestuderen, om suggesties ten aanzien van de oplossing er van te kunnen doen. Deze problemen omvatten o.a. de verdeling van het land onder de boeren waarvan ook vele arbeiders profiteren de bestrijding van de werk- EEN deputatie van Engelse bisschop penkatholieke parlementsleden, zowel conservatieven als Labour, en van de Katholieke Onderwijsraad heeft aan de Minister van Onderwijs de moeilijkheden voorgelegd, waarin het katholieke onder wijs verkeert. In het adres heeft deze deputatie gewezen op de gevolgen van de kredietbeperking, waardoor tal rijke bisdommen en verscheidene onder- wijsorden cn congregaties de grootste moeilijkheden hebben bij het vinden van geld om hun scholen en hun nieuwe reeds door het ministerie van onderwijs goedgekeurde projecten te financieren. Men ziet het maar weer, als het ka tholieke belangen geldt, moeten we er altijd zelf voor vechten. Daarom blijft ook hier te lande het bestaan van een K.V.P. van zo buitengewoon belang. De katholieke bisschoppen in Li banon hebben bevolen alle katholieke scholen van het land te sluiten. Deze verordening is een gevolg van het feit, dat door een nieuwe wet in het kader van de nieuwe koers in de schoolpolitiek van de Libanese regering, het school geld in zo hoge mate is verhoogd, dat de meeste ouders het niet meer kunnen betalen. Door deze maatregel worden ongeveer 500 scholen met een totaal van 83.000 leerlingen getroffen. Commentaar overbodig. De Zuid-Afrikaanse Minister voor negeraangelegenheden, H. F. Verwoerd, heeft in het parlement verklaard, dat de regering niet toe kan staan, dat de Ban toenegers, wier kinderen de katholieke i scholen bezoeken, schoolgeld betalen. De aartsbisschop van Durban, Mgr. Denis Hurley O.M.I.had aangekondigd, dat het enorme succes van de actie voor het schoolfonds de missiescholen in staat zou stellen zonder regerings subsidie verder haar werk te verrichten totdat de Bantoe-ouders in staat zouden zijn zelf hun eigen scholen te onderhou den. Het regeringsverbod betekent na het intrekken van de subsidie een tweede ernstige klap voor de katholieke Bantoe- scholen in Zuid-Afrika. DE secretaris-generaal van de Raad van Europa, Leon Marchdl, heeft te Aken de eerste steen gelegd voor het eer ste „Europadorp"dat bestemd is voor staatloze buitenlanders in de West- duitse bondsrepubliek. 24 gezinnen uit het kamp Augustdorp bij Detmold zullen in de 12 nieuw te bouwen huizen van het Europadorp te Aken onderdak vinden. Het eerste Europadorp, waarvan de bouw door de internationale ,jiulp voor staatloze buitenlandersvan de Belgi sche Dominicanerpater Dominique Pire mogelijk is gemaakt, zal nog dit jaar geheel gereed komen. PATER PIRE verklaarde, dat derge lijke Europadorpen eveneens zullen ver rijzen te München, in Oostenrijk en Italië. Het dorp te Aken wordt gefinan cierd door Frankrijk, België (Belgische bezettingstroepen in West-Duitsland cn Belgisch-Congo), Luxemburg en Duits land. Aanpakken maar. Niet te eng in eigen gezin en eigen straatje. Er zijn vaak zoveel erger noden dan die van eigen parochie. Dat was altijd al zo, maar dat is vandaag al heel sterk. MORGEN is het weer zondag. Dus op nieuw offeren voor nieuwe kerkgebou wen. Zie de bisschopspagina's van vo rige week. Voor de rest een rustige zon dag maar in ieder geval met het vastbe raden gelaat van de KVP-er, die de stembusstrijd is ingegaan voor „Chris tendom, vrijheid en welvaart".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3