MOLLET zal moeten KIEZEN OF DELEN MRP-voorzitter Teitgen stelt defaitisme aan de kaak Grote omzetstijging in het merendeel der branches moTom Rotterdamse Graanmarkt Meubilair met apart cachet v.h.Toorenburg Damme RADIO PROGRAMMA K77 SNELPON aik sttefcfë fytoter de deed GEBR. RIKKERS N.V. BESTAAT 75 JAAR PUZZEL DDD Politieke toestand in Frankrijk verscherpt Detailhandel in maart Van griffel tot ballpoint.... Onze dagelijkse leen plechfigeH. Communie Het sprookje van STOOPMAN ZATERDAG 12 MEI 1956 PAGINA 8 JUNKER+RUH f 195.- Het M.R.P.-congres Amsterdamse groothandel iu leer- en schrijfmiddelen 150 man ontslagen FABRIEK TE OSSENDRECIIT IN LIQUIDATIE Oplossing van gisteren 7 GUNSTIGE INVLOED VAN VROEGE PASEN Nervositeit Prachtige geschenken VRAGEN OVER ARRESTATIE VAN AMBONESE OFFICIEREN Specialiteit: Eethoeken in diverse stijlen Mooie collectie Perzische tapijten Nwe Binnenweg 340-344 Vraagt toezending modelboekje in kleuren, 'n product van CET A-BEVER Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORlSSbl\ Radioprogramma B.M.R.S. In weerwil van het Griekse regerings-1 verbod tot het houden van demonstra-1 ties, is het in Athene aan de vooravond van de terechtstelling van de twee ter dood veroordeelde Cyprioten in de Griek se hoofdstad tot felle anti-Britse en anti- Amerikaanse betogingen gekomen. De foto toont een menigte demonstranten in een Atheense straat. Zij dragen span doeken mee, waarop o.m. valt te lezen: „Gangster-Harding, je zult sterven". (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het bestuur van de Fianse communistische partij heeft alvast, bij wijze van. voorbereiding op het deze zomer te houden partijcongres, in een zeer uitvoerige motie aan de partijleden de taktiek uitgestippeld om de pogingen, die de regering in het werk stelt om Algerije te behouden, te saboteren. Precies hetzelfde schema als tijdens de strijd in Indo-China opruiing, valse beschuldigingen, sabotagedaden in de fabrieken, verijdeling van transporten van troepen, materiaal en levensmiddelen. Hier en daar heeft men dc nieuwe bevelen niet eens afgewacht en zijn troepentransporten al bij voorbaat gehinderd. Onderwijzers en commu nistische burgemeesters hebben zich voorts al sinds geruime tijd beijverd de opgeroepen dienstplichtigen tot desertie aan te zetten. Welke zal de houding der regering zijn? Vervolging op lange termijn? Men zou geneigd zijn daar een aanwijzing voor te zien in de inbeslag neming, gisteren, van het communistische hoofdorgaan „Humanité" en zijn propaganda-editie „Humanité de dimanche". Daar deze beide bladen het in hun edities van gisteren al zeer ver hadden gedreven met de onder- mijning van het moreel van het leger in Noord-Afrika, werden ze bij ver trek uit de drukkerij in beslag genomen. Zulks geschiedde onder beschul diging van „inbreuk op de binnen- en buitenlandse veiligheid van dc staatzodat een proces dus zal moeten volgen. Maar wanneer? Republikeins front en communisten moeten zo zou mén geneigd zijn te concluderen dus wel zeer vijandig tegenover elkaar staan. De werkelijkheid is evenwel gecompliceerder. De commu nisten hebben besloten voort te gaan met hun tactiek de tegenwoordige regering op de been te houden door voor haar te stemmen. Anderzijds echter zien zij in agitatie tegen het beleid van Mollet en Lacoste het beste middel om de socialis tische aanhang van haar leiders weg te trekken om aldus een volksfront te kun nen vormen. TT.De Premier is blijkbaar machteloos. Uit niets blijkt in alle geval, dat hij kans heeft de communisten van zich af te schudden. Wanneer Mollet en Pineau dinsdag naar Moskou vertrekken, waar de nodige vriendelijkheden moeten wor den gewisseld, ondanks het feit. dat Moskou de opstand in Algerije blijft aan wakkeren. dan zal de verwarring in de geesten ongetwijfeld nog toenemen en zal het progressisme weer nieuwe mogelijk heden krijgen om zijn handlangersdien- sten aan het communisme nog uit te breiden. Dit geldt te meer, waar de politiek van de regering t.a.v. Tunesië en Ma rokko met de dag minder begrijpelijk wordt. Het grote publiek begrijpt niet meer hoe het nu eigenlijk met de on derhandelingen en overeenkomsten staat, zodat de ontmoediging en onge rustheid met de dag toenemen. Doch niet in de richting van een herlevend zelfbewustzijn, doch in die van een gevaarlijke onverschilligheid. Zo men in parlementaire kringen de slechte werking van het staatsbestel als de schuldige brandmerkt, ontwikkelt zich bij de bevolking slechts afkeer van de vertegenwoordigende lichamen, iets wat natuurlijk de weg opent naar de gevaarlijkste avonturen. Van een krachtig verweer van de pre mier bemerkt men niets. Zijn wens van constitutionele hervorming heeft alle kans niet verhoord te worden wegens de verlammende werking die zich in het eigen kabinet voordoet en in zijn eigen partij. GASFORNUIS Populair model De MRP, bij monde van haar voorzit ter, de heer Teitgen. heeft de premier nochtans hulp willen bieden en alles wat crypto-communistisch of verholen pro- gressistisch is, is nu onmiddellijk opge sprongen om daartegen te protesteren. Het is dus maar al te zeer mogelijk, dat ook Guy Mollet de gevangene zal blijven van de onmogelijke politieke constellatie, die Frankrijk van een normaal parlement berooft. In een rede van meer dan twee uur voor het MRP-congres uitgesproken een van de krachtigste redevoeringen die Teitgen tot dusver heeft gehouden heeft de MRP-voorzitter aan het jaar 1917 herinnerd, toen Frankrijk 'delgde ineen te storten als gevolg van het leger en volk ondermijnend défaitisme. Het woord dateert uit die tijd toen het ..Het is toch verloren, alle offers zijn nutte loos" algemene opinie dreigde te worden. Clemenceau is toen gekomen en deed het hooggerechtshof in werking treden tegen wat het verraad jegens het land was. Toen hij niet van beneden, maar wel bovenaan durfde te treffen werd hem gevraagd niet zo zwaar te treffen omdat dit défaitisme toch maar een „half ver raad" was. Mén kent het antwoord van Clemenceau: „Goed. geef hun dan maar de helft van het aantal kogels". Teitgen kon nog geen tweede Clemen ceau aanwijzen, maar hij heeft en voor het eerst op een plaats met verantwoor delijkheid het défaitisme van het ogenblik durven brandmerken. Na her innerd te hebben dat in Indo-China de zaak verloren werd door het défaitisme, sprak hij over de dem-ralisering van land en leger in de Algerijnse zaak. waardoor de stoutmoedigheid van de vijand wordt vertienvoudigd. Woordelijk zei Teitgen: „Waar onze soldaten hun plicht doen in Algerije moet het Hooggerechtshof zijn plicht doen te Parijs. 1. Openlijk met de ne derlaag vertrouwd maken is een soort verraad; 2. aan perscampagnes en ver gaderingen deelnemen, waar getracht wordt onze soldaten te discrediteren en daardoor te demoraliseren, is verraad; 3. twijfel zaaien over de noodzakelijk heid der maatregelen is een soort ver raad". Deze drie punten verwekten een don- I derend applaus waar de hele zaal voelde dat hier ook in het vizier genomen wer den de linkse katholieken, intellectuelen vooral, die de MRP voortdurend op haar weg tegenover zich vindt. Minutenlang duurde het applaus, toen Teitgen ver volgde: „4. buiten de premier en het ver- antwoordelijke kabinet om direct of in- I direct contact op te nemen met hen. die j van buitenaf de opstand leiden, is ver raad". Er was natuurlijk niemand die niet (Van onze Amsterdamse redactie). Een van de oudste en meest bekende groothandels en importeurs van kan toor-, school-, schrijf. en tekenbenodigd heden, de Gebr. Kikkers N.V. te Amster dam, herdenkt op 15 mei a.s. het 75- jarig bestaan van deze zaak, waarvoor door de overgrootvader van de huidige directeuren in 1802 de grondslag werd gelegd 'n Groningen. Het waren z\jn twee kleinzoons, Reinier en Simon, die met financiële steun van hun vader uit een sterk Gronings geslacht, want hij be reikte de leeftijd van 95 jaar in de Amsterdamse Warmoesstraat een han delszaak overnamen en daarin de nu tot een grossierderij van importantie uitge groeide vennootschap oprichten. Tot 1919 is de zaak in een van die oudste straten van de hoofdstad, in de percelen met de gevalstenen: „Het Koelvat" en „De Duif", gevestigd geweest, daarna verhuis de (Men naar een nieuw gebouwd en naar eigen verlangens ingericht hoofd kantoor aan de Prinsengracht, waarvoor ettelijke grachtenhuizen gesloopt moesten worden. In de afgelopen drie kwart eeuw heb ben de gebroeders Rikkers een grote rol gespeeld in de verkoop van schrijf- en kantoorbenodigdheden in ons land Vóór de 'oorlog distribueerden zij 65 pet. van de omzet der potloden en 70 pet. van de pennen. De grote kracht van de vennoot schap, dat door de jaren heen een fami liezaak is gebleven, wordt gevormd door haat binding met de reeds door het voorgeslacht gekweekte relaties in bin- nen-- en buitenland. Natuurlijk is een aantal van hun produkter. al lang van de markt verdwenen, zoals de bekende leien en friffels, die door Rikkers voor de oor log ,in miljoenen aantallen uit Amerika en Duitsland geïmporteerd werden. En met.' de „knikkers van Rikkers" is een vorige generatie opgegroeidMaar ook de huidige directie kent de verlan gens van haar clientèle: maandelijks zet zij nu wel 300.000 ballpoints ,.van die lamme dingen" om. Briefordners, een gewild artikel dat Rikkers zelf laat „as sembleren", verlaten ook al in hoeveel heden van 300.000 stuks per jaar het hoofdkantoor aan de Prinsengracht, maaj de meest verkochte goederen zijn- toch altijd nog inkt, potloden en penden. Het 75-jarig bestaansfeest van de zaak die 5hans over vier filialen beschikt, n.l. in Groningen, Rotterdam, Den Haag en Djakarta wordt, zoals gezegd, 15 mei a.s. gevierd, o.a. met een receptie in het Carl- tonhotel van 3 tot 5 uur. Het personeel biedt de directie een mozaïek-tableau aan, dat op de feestdag des ochtends waarschijnlijk door de burgemeester van Amsterdam onthuld zal worden. In het hoofdkantoor is een kleine expositie inge richt van oude en nieuwe leermiddelen en kantoorbenodigdheden. Op de 15e mei zullen voorts vier personeelsleden gehul digd worden, n.l. de chef-inkoper en onderdirecteur J. Kok en de magazijn meester B. J. Duyvelshoff, die hun gouden feest vieren, alsmede mej. A. W. Merwe. directiesecretaresse en procura tiehoudster en de vertegenwoordiger M. van het Veer die beiden veertig jaar aan de zaak verbonden zijn. begreep wie hier bedoeld werd en „Le Monde" nam het gisteravond reeds voor Mendès-France op. „5. voor zichzelf voor mogelijk binnen lands gebruik de inlichtingen, die de ver antwoordelijke regering moet kennen, behouden, is een soort verraad". Teitgens zinspelen op het afschuwelijke oroces der lekken is hier duidelijk. Dat een oud-minister en verantwoor delijk leider van een grote partij het als zijn plicht beschouwt aldus te spreken, toont meer dan uitgebreide uiteenzet tingen aan, in welke toestand het poli tieke Frankrijk zich bevindt Guy Mollet blijft korter dan Pineau in Moskou. Hij keert aan het einde van de volgende week naar Frankrijk terug en dus weinig dagen later in het parlement. Het ogenblik van een ernstige explicatie tussen partijen kan niet lang uitblijven en Guy Mollet zal per slot van rekening moeten kiezen of delen (Van onze correspondent) Aan ongeveer honderdvijftig arbeiders van de „Organisch-Chemische Industrie Ossendrecht" is ontslag aangezegd. Naar verluidt gaat de fabriek, die pas enkele jaren geleden in Ossendrecht gevestigd werd, in liquidatie, in verband met inves- terings moeilijkheden. Horizontaal: 1. werelddeel, 6. vogel, 11. rivier in Nederland, 12. meisjesnaam, 13. ontkenning, 14. soort oorlogsvaartuig, 17. niets uitgezonderd, 20. en omgekeerd (afk.), 22, werpstrik, 24. rang in het le ger (afk.), 25. drinkgerei, 28. praalgraf, 31. bijwoord, 32. familielid, 33. ik (lat.), 34. meisjesnaam, 37. strak, 39. gekookt, 40. stilstaand water, 41. dikwijls, 42. ke gelvormig toelopend, 44. hetzelfde, 46. vadsig, 48. kloostervoogd, 49. boom, 51. pl. in Engeland, 54. vogel, 56. jongens naam, 58. gebergte in Rusland, 61. slede, 63. soort stof, 65. bloem, 68. lyrisch ge dicht, 70. nieuw (lat.), 71. kloosterzuster, 73. steeds weer, 74, deel v. d. week. Verticaal; 1. jongensnaam, 2. pers. vnw., 3. nauw, 4. dun, 5. zangstuk, 6. zuivelprodukt, 7. pret, 8. gewicht, 9. wa ter in Friesland, 10. luizenei, 15. kran tenjongen, 16. boom, 18. loterijbriefje, 19. water in Utrecht, 21. in orde, 23. maand, 24. kippeneigenschap, 26. betrekking, 27. lidwoord, 29. eng. voorzetsel. 30. begro ten, 35. tijdperk, 36. grote bijl, 37. sport artikel, 38. groet, 43. smalle weg, 45. soort bij, 47. soort onderwijs, 50. meisjesnaam, 52. aanzien, 53. zeepwater, 54 eng. bier, 55. bijb. naam, 56. kluwen, 59. eenmaal, 60. overal, 62. plaats, schikking, 63. klein vertrek, 64. aanzien, 66. bijb. naam, 67. slot (duits), 69. lidwoord, 72. onder an dere (afk.) Horizontaal: 2. signaal, 10. strepen, 11. eiber, 12. frame, 15. raden, 18. ten, 19. tot, 21. rek, 22, ego, 23. wal, 24. nee, 25. keg, 27. ado, 29. allee, 31 erker, 33. drave, 35. j adelaar, 37. vanille. Verticaal: 1. stift, 2. s.s., 3. item, 4. i griet, 5. neb, 6. apejt, 7. aera, 8. l.n., 9. j stank, 13. reëel, 14. angel, 16. draak, 17. I eelde, 20. ode, 24. nagel, 25. keren geval, 28. order, 30, edda, 32. real, all, 35. a.v., 36 re Uit de gegevens, welke door het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd betreffende het omzet- verloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende maart j-1-, kan worden afge leid dat niet alleen in alle branches t.o.v. maart 1955 een toeneming van de geld- omzet kon worden waargenomen, doch dat deze omzetvermeerderir.g bovendien in het merendeel der branches van grote omvang was. Nu moet wel worden bedacht, dat de vergelijking met maart 1955 een geflat teerd beeld van de omzetontwikkeling in de verslagmaand geeft tengevolge van verschillende omstandigheden. Hierbij moet er allereerst op worden gewezen, dat de Paasdagen in 1956 vroeg in het jaar vielen, nl. op 1 en 2 april, waardoor de met deze feestdagen verbandhoudende omzet geheel ten goede kwam aan die in de verslagmaand, terwijl daarentegen in 1955 de Paasdagen pas op 10 en U april vielen en dug de Paasverkopen vrijwel geheel in de april-cijfers tot uitdrukking kwamen. Bovendien telde maart 1956 vijf zaterdagen, tegen maart 1955 slechts vier. Daarnaast moet nog worden opgemerkt, dat tengevolge van de strenge koude in februari van dit jaar een deel van het publiek zijn aankopen heeft uitgesteld, hetgeen de omzet in maart in enkele branches mede deed stijgen. In a]]e in de grafiek opgenomen bran ches, die tot de voedingsmiddelensector behoren, werd in maart j.l, t.o.v. de over eenkomstige maand in 195S een aanzien lijke toeneming van de geldomzet geno teerd. Het geringst was deze stijging bij het kruideniersbedrijf, t.w. 16 pet., ter wijl daarentegen, mede tengevolge van prijsstijgingen, de grootst omzetver- meerdering (29 pet.) werd behaald in het slagersbedrijf. In de detailhandel in aard appelen, groenten en fruit en in het bakkersbedrijf kon een omzettoeneming met 19 pet. worden geboekt en in de melk en zuivelzaken, mede in verband met de grote verkoop van eieren voor Pasen, met 27 pet. In de duurzame consumptiegoederen- sector was de omzetverbetering in de verslagmaand t.o.v. maart 1955 uitzonder lijk groot voor de detailhandel in schoei sel, namelijk niet minder dan 59 pet. De Paasverkopen zijn ieder .jaar voor deze branche belangrijk, zodat hier het verschil in de Paasdata jn 1955 en 1956 wel van zeer groot belang is geweest. De detailhandel in textiel zag de geld omzet in de verslagmaand m«t 28 pet. toenemen, die in huishoudelijke artike len met 17 pet. en die in meubelen e.d. met 16 pet. Voor de boekhandel, waar ook in maart j.l. de invloed van de boe kenweek nog waarneembaar was, werd t.o.v. maart 1955 een stijging behaald van 15 pet. Relatief gering was de omzetver- meerdering in de kantoorboekhandel, t.w 6 pet. Wat betreft de genotmiddelen kon wor den geconstateerd, da* de omzet in de verslagmaand t.o.v. maart 1955 zeer gun stig was voor de detailhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken en voor de banketbakkerij; de toeneming van de omzet bedroeg voor deze bran ches respectievelijk 25 en 31 pet. In ta baksfabrikaten werd in de verslagmaand 12 pet. meer in geld omgezet dan in de overeenkomstige maand van 1955. In bet kappersbedrijf werd in de verslagmaand t.o.v. maart 1955 een omzetstijging waargenomen met 25 pet.; vooral in de damessalons, waar een stijging werd be haald van 32 pet., was de omzetontwikke ling gunstig te noemen. In het drogisten- bedrijf vertoonde de geldomzet in de ge noemde maanden een toeneming met 15 pet. Wordt dc omzet in de verslagmaand vergeleken met die in februari j.l., dan blijkt daaruit dat de omzet in maart j.l. eveneens voor alle in de grafiek genoem de branches is gestegen. De hierop betrekking hebbende stij gingspercentages liepen sterk uiteen. Deze varieerden in de voedingsmiddelenbran ches van 16 pet. voor het kruideniersbe drijf tot 21 pet. voor de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, in de zaken in duurzame consumptiegoederen, van 8 pet. voor de boekhandel tot niet minder dan 66 pet. voor de detailhandel in textielwaren, terwijl in de genot middelensector het hoogste stijgings percentage behaald werd in de banket bakkerij (36) en het laagste in de detail handel in tabaksfabrikaten (12). en alle gevolgen daarvan s overwiht U alleen werkelijk doeltreffend met Niet verdovend, maar genezend. Begin daarom een kuur met NEUROTONIC en U wordt Uw zenuwen volledig de baas. Voorradig bij alle Bericht van A. Bosman N.V. Graan- makelaars, Rotterdam. In tegenstelling tot vorige week was onze markt deze week in het mineur gestemd. De vraag was door het nu toch wel begonnen weidesei- zoen. beslist minder, terwijl bovendien de afbrokkelende tendence van Noord-Ame- rika de afnemers tot voorzichtigheid maan de. Bovendien schijnt Duitsland voor het ogenblik verzadigd te zijn. In het alge meen gesproken waren alleen de prijzen van Noordamerikaanse mais lager, ter wijl gerst, haver, rogge en milo op onver anderde basis bleven staan. Het tweede hands aanbod nam echter de overhand (Advertentie) Communielepels - scapuliermedailles kruisjes - polshorloges enz. enz. Rozenkransen pleet v.a. f 2,50 zilveren v.a. f 10.50 met synthetische stenen v.a. f 28.50 NIEUWE BINNENWEG 397 ZWARTJANSTRAAT 85 Horlogers-Juwe liers Het Tweede Kamerlid de heer Gerbran- dy (A.R.) heeft de ministers van Buiten landse Zaken en Overzeese Rijksdelen schriftelijk gevraagd, of het juist is, dat enige tijd geleden een bijzondere missie, uitgezonden door de waarnemende presi dent van de Republiek der Zuid-Moluk- ken op Ceram, door Nederlands toedoen op Nieuw-Guinea is gestrand en dat le den van deze missie, Ambonese officie ren, zijn weggevoerd; en zo ja, op welke grond dat rechts is geschied. zodat men uiteindelijk diverse soorten toch voor minder geld kon bekomen. Maig wordt geheel beheerst door ship pers' aanbod in stomende en ladende 2 yellow mais en de premies waren klei ner. De tweedehand heeft in dit artikel nog weinig aan te bieden, zulks in tegen stelling tot andere graansoorten. Plata- mais bracht bij inschrijving in Argentinië nog zeer hoge prijzen op. doch hier haast men zich momenteel niet met de aankoop, z. Afr. mais bij klein aanbod van exporteurs zijde toch iets afbrokke lend. Gerst flauwer, al bleek bij de vertraag de lossing van enige boten, dat voorra den van betekenis nog niet zijn gevormd. Toch was uit de tweedehand een aantal partijen 2 Westerns gerst in stomende bo ten slechts met prijsreducties te plaatsen waarbij nog kwam dat ook Antwerpen hier lager aanbood. In 3 barley op aflading konden de prijzen zich ten volle handha ven, al is de activiteit in deze soort ten zeerste verminderd. Austr. en andere kip- pengerst eveneens tweedehands lager te koop. Irak- en Syr. gerst volgen de prijs beweging en worden voor minder geld aangeboven. Haver zeer kalm. Amerika hield zijn prijzen op peil, doch tweedehands is zo wel in stomende zware als lichte haver vrij veel aanbod te verwerken, hetwelk ten koste van de prijs gaat. Platahaver en Austr. haver trad weinig voor het voetlicht; de prijzen waren weinig veran derd. doch de vraag eveneens minder. Rogge bleef bij zeer klein aanbod onveranderd. Tweedehands is er weinig te koop .zodat in het algemeen shippers- prijzen moesten worden ingewilligd. Sto mend goed bleef schaars en derhalve ten volle op pariteit. Buiten Canada en 2 U.S. A. rogge is nog steeds geen aanbod, al schijnt Argentinië nog een exportabel sur plus van 200.000 tot te bezitten. Milo bleef met de gebruikelijke schom melingen op aflading bijna onveranderd. Uit een stomende boot moest iets lager worden afgedaan. Inlands granen. Het aanbod van rogge en gerst is zeer klein en de prijzen konden zich dan ook houden. In haver waren de prijsschommelingen zeer groot (tot 1 per 100 kg, binnen enige uren toe) doch momenteel, nu Duitsland zich weer af zijdig houdt, kan men veel lager kopen. I AO verten lie) AdverWTHie) Radioprogramma B.M.R S Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag 12 mei 22.01) Verzoekprogramma 23.00 Even iets anders 23.45 Vervolg verzoekplaten 01.00 Sluiting ZONDAG 13 MEI HILVERSUM I (402 m.) 3.00 NCRV 3.30 IKOR 9.30 KRO 17-00 NCRV 19-45—24.00 KRO. 8.00 Nws 8.15 Orgel 8.30 Vroegdienst 9.30 Nws 9.45 Gramm. 9.55 Plechtige hoogmis 11.30 Gramm. 11.50 Cello en piano 12.20 Apologie 12.40 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en kath nws 13.10 Dansclub 13-40 Boekbespr. 13.55 Gramm. 14.00 Bariton en piano 14.30 Ka- merork. en sol. 15.25 Gramm. 15.35 Lichte muz. 15.55 Idem 16.15 Sport 16.30 Vespers 17.00 Ge- ref. kerkd. 18.30 Gramm. 19.00 Boekbespr, 19.10 Nws uit dc kerken 19.15 Gramm. 19.30 Caus. 19.45 Nws 20.00 Gramm. 20.25 Actual. 20.35 Caus. 20.45 Roulette 21.10 Hoorsp. 22.35 Gramm. 22.45 Avondgebed 23.00 Nws 23.15—24.00 Gramm. HILVERSUM II (298 m.) 8.00 VARA 10.00 VPRO 10.30 IKOR 12.00 AVRO 17.00 VPRO 17.30 VARA 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws en postd.ber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven. caus. 10.00 Vooi; de kind. 10.30 Kcrkd. 11.30 Vragenbeantw. 12.00 Gevar muz. 12.30 Sport 12.35 Even afrekenen. HerenJ 12.45 Piano 13.00 Nws 13.05 Meded. of gramm. 13.10 Gevar. progr. voor de milit. 14.00 Boek bespr. 14.25 Instr. sext. 14.55 Hoorsp. 16.00 Lich te muz. 16.30 Sport 17.00 Gesprekken met luis teraars 17.15 Caus. 17.30 Voordr. 17.50 Nws en sportuitsl- 18.05 Sport 18.30 Amus.muz. 19.00 Discussie 19.30 Progr. t. g- v. Moederdag 20.00 Nws 20.05 Voor de bridgers 20.10 Gevar. muz 20.55 Cabaret 21.25 Lichte muz. 21.50 Actual. 22.00 Disco-caus. 22.35 Gramm. 23.00 Nws 23. L? Actual, of gramm. 23.2524.00 Gramm. Engeland, BBC Home Serv., 330 m. 12,15 Hoorsp. in 't Duits 12.25 Caus. 12.55 Weerb. 13.00 Nws 13.10 Klankb. 13.30 Gramm. 14.00 Tuinb.pr. 14.30 Boekbespr. 15.00 Symf.ork. en sol. 16.15 Quiz 16.45 Caus. 17.00 Voor de kind. 17.50 Caus. 17.55 Weerb. 18.00 Nws 18.15 Amus. muz. 19.00 Kritieken 19.45 Kerkd. 20.25 Liefd. oproep 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws 21.15 The March of the 45 22.45 Interm. 22.50 Epiloog 23.00' 23.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 m. 12.05 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Voordr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Gevar. muz. 15.30 Gevar. progr. 16.00 Amus.muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Interv. en gramm. 18.00 Hoorsp. 19.00 Nws 1930 Gevar. muz. 20.30 Samenzang 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Caus. 22-30 Orgel 23.00 Amus.muz. 23-50 Progr.overz. 23.5o24.00 Nws. N.D.R./W.D.R., 309 in. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.10 Gevar. muz. 15.00 Verz.progr. 16.45 Dansmuz. 18.00 Symf. ork. en sol. 18.40 Sopr. en piano 19.00 Nws 20.00 Die Banditen operette 21.45 Nws 22.15 Dans muz. 23.15 Amus.muz. 24.00 Nws 0.05 Symf.ork. 1,154.30 Gevar. muz. Frankrijk. Nationaal Programma 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.20 Hoorsp i5.30Le petit Due, opera 17.45 Piano 19-30 Gramm. 20.00 Lich te muz. 20.05 Lichte muz. 20.05 Ork.conc. 22.45 Franse muz. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerb. 12.34 Gramm. 12.50 Idem 13-00 Nws 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- muz. 15.30 Gramm. 15.35 Idem 16.00 Sport 16.45 Gramm. 17.00 Gitaar 17.30 Sport 17.35 Gramm. 17.45 Sport 18.05 Piano 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws 19.45 Gramm. 20.00 Hoorsp. 20.45 Gramm. 22.00 Nws 22.15 Amus.muz. 22.45 Volks- muz. 23.00 Nws 23.05—24.00 Gramm. (Advertentie) j Krabben en peuteren maakt Huid' de kwaal ateeds erger. Da r.iïiw. helder vloeibare D.D.D. UlïSldQ dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP 9). Maar nu drong zich een andere, even duistere vraag op: Waarméé had hij Mau rice gedood? Niet met het mes, daar dit in haar borst was blijven steken. Dan moest hij twee messen gehad hebben. Dat was even vreemd als ongewoon. Het was niet logisch en toch moest het op die manier gebeurd zijn. De inspecteur mompelde zachtjes voor zich heen. Het werd een vreselijk inge wikkeld geval. En hoewel hij er in geslaagd was, een bijkomstigheid op te lossen, bleven toch nog verscheidene belangrijke punten in het duister. Eerst en vooral was daar de vraag waar de moordenaar gebleven was, ter wijl George Sussex in de kamer was. Hij had goed rondgekeken en hij had nergens sporen va'n voetstappen kunnen ontdek ken die er toch zeker moesten zijn, daar de moordenaar van buiten kwam, waar het regende behalve die van de chauffeur en de huisknecht, die van de vestibule recht naar de kamer leidden. Maar indien de misdadiger eens van binnen was gekomen? Indien George Sus. sex eens de schuldige was? Och. kom, dat was toch al te dwaasZ0 dom was hij toch niet, om niet te weten, dat de verdenking hém het eerst zou treffen. Maar toch begon Cordan aan die moge lijkheid te geloven, want misschien had Sussex gehoopt, dat zijn brutaliteit het zou winnen. Dan was daar die andere, niet minder belangrijke vraag, waarom de moorde naar het lijk uit het venster had willen werpen. Zocht hij misschien een brief of een document bij het meisje en wilde hij daar op zijn gemak naar zoeken? Maar dan zou hij toch zeker teruggekomen zijn, hier onder het venster, om het lichaam te onderzoeken. Dit was niet gebeurd, de aarde was vers geharkt, en er waren geen andere sporen dan die, welke het lijk bij zijn val gemaakt had. De inspecteur verwittigde George Sussex van zijn vondst. De man begon te beven, toen hij het vernam. Men kon het hem aanzien, dat dit feit, sterker tot hem sprak, dan alle mogelijke andere ontdekkingen. Het wekte ook een grote beroering on der de bedienden, die ondertussen hun koffers aan het pakken waren, want al len waren opgezegd. Tenslotte gaf Cordan het bevel, alles te laten zoals het was, tot de heren van het parket hun onderzoek hadden inge steld, en vertrok, met de belofte ,nog de zelfde middag terug te komen. VIERDE HOOFDSTUK In de voormiddag waren de heren van het parket gekomen en hadden de situa tie opgenomen. Een dokter had de doods oorzaak vastgesteld. Bij beiden was de dood te wijten aan één enkele verwon ding, veroorzaakt door een mes. Maurice was slechts even in het hart getroffen, van boven naar beneden. Het mes had geen tegenstand ontmoet en dat het niet dieper was gegaan, vond zijn oorzaak in het feit, dat het slechts met geringe kracht was gedreven. Elza Sussex was met een ongemene wreedheid door het hart gestoken. Het heft was zelfs voor een deel in het li chaam gedreven en het mes kwam er aan de rug met de punt weer uit. Ver der had ze geen verwondingen, noch ver toonde de hals sporen van wurging. Al leen enkele schrammen, waarschijnlijk door de worsteling met baar aanvaller veroorzaakt, waren te vinden. Het mes was een lange Solingen-dolk met vergeeld benen heft, dat aan het ein de een diepe kerf had, die er nog niet lang geleden was ingekomen, want het been was daar bleker dan op de andere plaatsen. Dit gerechtelijk onderzoek had niets bij zonders en geleek volkomen op alle an dere soortgelijke onderzoeken: veel ge schrijf, opnemen van foto's, verzamelen van bewijsstukken, een nauwkeurig onder zoek der lijken, veel gepraat en daarmee basta. Tenslotte gaf men de toestemming de beide lijken te verplaatsen. Deze werden gelegd in een der bediendenvertrekken, waar niemand meer woonde, behalve een oude werkvrouw, die gebleven was voor de noodzakelijkste hulp. Ondertussen had Cordan niet stilgeze ten. Op verschillende plaatsen had hij in lichtingen ingewonnen over Maurice Sus sex en wat hij vernomen had, bevestigde slechts zijn eigen theorieën. Enkele vrien den, die hem intiemer kenden, vertelden, nadat ze zijn dood vernomen hadden, dat hij zich inderdaad met beursspeculaties bezig hield, meer om het genot van de sensatie dan om iets anders. Hij had ook steeds verbazend veel geluk en er waren er, die veronderstelden, dat hij zeker reeds een klein fortuin had vergaard. Toen de heren van het parket in Berken teruggekeerd waren, vroeg hij inzage van hun dossier, wat hem werd toegestaan. Het leerde hem niets nieuws, maar had ten gevolge dat hij de kerf in het heft van het mes opmerkzaam bestudeerde met een loep. Daarna kon men hem opgewon den op en neer zien wandelen op de bin nenplaats van het gerechtshof. Dit was een teken dat zijn berekeningen helemaal in de war gestuurd waren. Eindelijk vroeg en verkreeg hij toestem ming om het onderzoek van die zaak te leiden, of liever, ze helemaal alleen op te kanppen. Om drie uur in de namiddag had hij zijn intrek genomen in een klein loge ment, op de weg die van Kingdaal naar „Het Groene Huis" leidde, ongeveer. 200 meter ervan verwijderd. Als een rustige wandelaar zwierf hij een uur later rond in de bossen, die „Het Groene Huis" omringden. Daar trof hij een jachtopziener aan. met wie hij een gesprek aanknoopte. Mooi weer, nietwaar? De man scheen maar al te blij een praatje te kunnen maken. Ja, he, dat was wel nodig ook, na die aanhoudende regens. Ja, het moet niet plezierig zijn, zo in de bossen rond te zwerven, met die dras sige grond. Och neen, maar we zijn dat gewoon., en ook het is hier nogal een rustige streek landlopers zijn er om zo te zeggen niet en de stropers wagen het niet, al te bru tale stukjes uit te halen. Zo waren er geen verdachte kerels in de laatste tijd? De man zag hem onderzoekend aan. Neen, meneer. U vraagt dat zeker met betrekking op „Het Groene Huis". Cordan moest inwendig lachen om de fierheid, die in de stem van de jacht wachter klonk, omdat hij hém zo gauw doorzien had. Ja, zo is het. De man zette een hoge borst. Dat dacht ik direct meneer. Neen, ver dachte kerels heb ik niet gezien..Had er iemand hier in de streek rondgelopen, dan zou ik het zeker geweten hebben. Cordan was daar niet zo heel zeker van, maar dat zei hij niet. Dit was ook niet het doel, waarom hij de man had aan gesproken. Het is toch vreselijk, zo twee jonge levens, die plotseling afgebroken worden. Zeker, meneer zeker.. Maar., hier in de streek heeft het natuurlijk grote be roering gebracht; ik geloof echter toch niet, dat de mensen erg veel medelijden met hen hebben. (Wordt vervolgd) 484 m. 12.15 Gramm. 13.00 Nws 13.10 Verz.progfc 14.00 Theateroverz. 14.30 Koorzang 14.45 Kal mermuz. 15.55 Gramm. 16.45 Idem 17.00 Nw? 17.05 Gramm. 19.00 Godsd. haltuur 19.30 Nws 20.00 Ork.conc. 21.45 Gramm. 22.00 Nws 22.13 Gramm. 22.55 Nws 23.00 Lichte muz. 23.55 Nwsi Uitzending vanuit Engels Transit Camp 1» Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zondag 13 mei 22.00 Bing Crosby Show 22.30 Barakken Ballade 23.00 Muziek voor mij 00.30 Sluiting. MAANDAG 14 MEI 7.00 Nws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gramm. T.40 Een woord voor de dag 8.00 Nws 8.15 Sport 8.25 Gramm. 9.00 Voor de zieken 9.25 Voor d« vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Mastklimmen 10.10 Gramm. 10.30 Morgend. 11.00 Gramm. 11.20 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zigeunerkwintet 12.53 Gramm. of actual. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.35 Gramm. 14.05 Schoolradio 14.30 Gramm. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Lichte muz. 15.45 Gramm. 16.00 Uit de Bijbel 16-30 Kamer» muz. 17.00 Voor de kleuters 17.15 Voor de jeug<* 17.30 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 Regingsuitz. 18.00 Gem. koor 18.20 Sport 18.30 Gramm. 18.40 Eng. les 19.00 Nws 19.10 Orgel 19.30 Caus. 19.45 Beiaardspel 20.00 Radiokrant 20.20 Salonork. 20.45 Hoorsp. 21.45 Mozartherdenking 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws 23.15 Gramm. 23.40— 24.00 Evangelisatieuitz. in de Duitse taal. HILVERSUM II (298 m.) 7.00—24.00 AVRO. 7 00 Nws 7.10 Gymn. 7.20 Gramm. 8.00 Nws 8.15 Gramm. 9.10 Voor de huisvr. 9.15 Gramm. 9.40 Morgenw. 10.00 Gramm. 11.00 Caus. 11.15 Radio Philh-ork. 11.45 Voordr. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Voor het plateland 12.45 Gramm. 13.00 Nws 13.15 Meded. of gramm. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber 14.00 Piano 14.30 Reisreport. 14.55 Lichte muz. 15.25 Hersengymn. 15.45 Gramm. Ib.50 Het spectrum 17.10 Piano 17.30 Uit d« Jeugdbeweging 17.50 Milit. comment. 18.00 Nws 18.15 orgel 18.30 Lichte muz. 19.00 Muz. caus. 19.15 Twee piano's 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Nws 20.05 Radioscoop 22.45 Orgel 23.00 NwJ 23.15 Journ. 23.2524.00 Filmprogr. Engeland, BBC Home Ser^, 330 m. 12.00 Piano en gramm. 12.20 Gevar. muz. 12.55 Weerb. 13.00 Nws 13.10 Gramm. 13.40 Voor de scholen 14.40 Voordr. 15.00 Voor de scholen 15.10 Ork.conc. 16.10 Caus. 16.25 Amus.muz. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerb. 18.00 Nws 18.15 Caus. 18.25 Sport 18.30 Gramm. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Ork.conc. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws 21.15 Hoorsp. 22.30 Gramm. 22.45 Parlem. overz. 23.00 Nws 23.08—£3.'13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 m. 12.15 Dansmuz. 12.45 Ork.conc. 13.45 Voor de kleuters 14.00 Voor de vrouw 15.00 Amus. muz. 15.45 Accord.ork. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.30 Hoorsp. 18.00 Piano 18.15 Britse muz. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws 19.25 Sport 19.30 Gevar. muz. 20.30 Hersengymn. 21.00 Hullo Mum! 21.45 Ac cord. en gitaar 22.00 Nws 22.15 Actual. 22.20 Lichte muz. 23.00 Voordr. 23.15 Lichte muz. 23.15 Lichte muz. 23.50 Progr.overz. 23.5524.00 Nws. N.D.R./W.D.R., 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws 13.15 Operettemuz. 14.15 Gramm. 16.00 Piano 16.30 Omr.ork. 17.00 Nws 17.45 Gevar. progr. 19.00 Nws 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws 0.10 Amus.muz. 1.154.30 Ge var. muz. Frankrijk, Nationaal Programma 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws 14.00 Idem 14.30 Gewijde muz. 15.00 Ork.conc. 16.00 Idem 16.50 Kamermuz. 17.50 Gramm. 18.30 Amerik. uitz. 19.01 Muz. portret 19.30 Ork.conc. 20.00 Gramm. 21.00 Mozartprogr. 22.00 Cello en piano 23.20 Gramm. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m, 324 m. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerb. 12.34 Gr mm- 13.00 Nws 13.15 Gramm. 14.00 Schoolradio 15.20 Kamerork. en sol. 16.00 Koersen 16.02 Voor d« zieken 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 17.45 Gramm, 18.00 Franse les 18.15 Gramm. 18.20 Protest, uitz. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws 19.40 Gramm. 20.00 Lichte muz. 20.45 Kunstkaleidoscoop 21.00 Mozartprogr. 22.00 Nws 22.15 De tragedie van Peregrinos, concertdrama 22.5523-00 Nws. 484 m. 12.00 Gramm. 13-00 Nws 13.15 en 13.45 Gramm. 14.55 Idem 15.00 Ork.conc. 15.30 en 15.45 Gramm 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gramm. 17.30 Piano 19.30 Nws 20.30 Muz. raadsels 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Litterair rendez-vous 22.55 Nws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8