Religieuze problematiek van de katholieke academicus Goed koopmansgebruik en fiscale winstberekening Winkeljuffr. 0 C A heeft precies wat U bedoelt Blikman Sartorius MNK.YRL. KRACHTEN 3 JONGENS VERTEL DE WAARHEID TT 1j 5 Belastingconsulentendas; in Uw reclame Avonturen van orof. Créghel Tekort aan theologische vorming Geleidelijk zullen commerciële en fiscale praktijk naar elkaar groeien Zaken uit een nieuwe gezichtshoek bekijken steno-typisten dietaphone-typisten typisten BRUNOTT I I I I I I nette jongelui GAZAN (ONFECTIE-ATELIER MAAR DOE HET GOED! Jonge krachten MAANDAG 14 MEI 1956 NSC Hoopgevend teken OLIE- EN VETMARKT PAGINA 10 Ned. K. van K. voor België en Luxemburg Fa. AUG. SCHENK Handel en Bedrijf STOKVIS ZONEN N.V. rV"v VAN NIEUWENHUYZE'S AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR STELLEN NOOIT TELEUR U wilt een fleurig en zonnig zomerjaponnetje uit een gevarieerde collectie en zo voordelig mogelijk. De guldenmidden- of kleinprijs-ajdeling van C&A vervult Uw wensen (-4-) R.S. STOKVIS ZONEN N.V. U zoekt iets aparts, een modieus, gedistingeerd of exclusief japonnetje de keurklas-afdeling van C&A ként Uw eisen Onze wereld ontwikkelt zich steeds meer in de richting van een mondiale eenheid van beschaving» welke geken merkt is door een voortschrijdende demo cratisering ten aanzien van de stoffelijke en geestelijke goederen op grond van het mens-zijn. De wezenlijke oriëntering van deze ontwikkeling is noch in strijd met het katholieke geloof noch met de acade mische geesteshouding. De academicus» en met name de katholieke academicus» ls juist bij uitstek geschikt deze tijd met zfln grote mogelijkheden te verstaan. Dit zei prof. dr. W. Grossouw in een rede, welke hij gisteren tjjdens de alge mene vergadering van het Thijmgenoot- schap te Nijmegen hield over de religieuze problematiek van de katholieke academi cus. Prof. Grossouw begon zijn voordracht met een korte typering van de academi sche geesteshouding, welke wezenlijk ge kenmerkt wordt door een belangeloos zoe ken van de waarheid. Bij de vraag, of deze houding een bijzondere religieuze problematiek oproept, merkte spr. op, dat de zekere resultaten van de wetenschap nimmer in strijd kunnen komen met de goedbegrepen dogma's van het geloof we gens de fundamentele eenheid van de objectieve waarheid. Wel zijn er schijnbare conflicten moge lijk, doordat b-v. traditionele tijdgebonden opvattingen omtrent het geloof zonder meer worden vereenzelvigd met het ka tholieke geloof. In de middagvergadering belichtte prof. mr. J. J. M. van der Ven de religieuze problematiek in kwestie. De overgave, vereist door de godsdienst, heeft weinig van doen met het spitse vernuft, waar mee academici vertrouwd zijn, zo stelde hij vast. Er is echter een fundamenteel punt, waarop de academische en religieuze houding elkaar ontmoeten, n.l. in de dorst naar de waarheid, welke beider gemeen schappelijke wortel is. Een hoopgevend teken is, dat de heden daagse wetenschapsbeoefening tot de er kenning komt, dat de methodidk. waar mee de wetenschap werkt, niet toereikend is om de werkelijkheid in haar laatste zin te begrijpen. De ontwikkeling van de moderne weten schap heeft niet geleid tot een steeds gro tere afkeer ten opzichte van het geloof. Integendeel, zij heeft een nieuw begrip gewekt voor het bestaan van voor we tenschappelijk onderzoek ondoordring bare realiteiten. Beide sprekers signaleerden als een ge vaar voor de katholieke academicus het tekort aan theologische vorming. Volgens prof. V. d. Ven heeft de acade micus binnen de Kerk een eigen plaats en verantwoordelijkheid. Van hem mag verwacht worden, dat hij een critisch oor heeft en een critische mond. Wat het gebedsleven betreft, merkte deze spr- terecht op, dat het rozenkrans gebed voor de katholieke academicus min der geschikt is dan het meditatieve ge bed, dat zich van gedachte tot gedachte ontvouwt. Op het gebied van het gebedsleven heeft de Kerk te eenzijdig het accent ge legd daar, waar het voor velen gemak kelijk verstaanbaar is. Samenvattend constateerde spr.» dat de problematiek aan de kant van de katho lieke academicus ligt in een onvoldoende begrip voor een religieuze beleving vol gens academische maatstaf, terwijl deze aan de kant van de Kerk schuilt in een onvoldoende tegemoetkomen aan de mo gelijkheden, die de academicus binnen de Kerk zou kunnen realiseren. Prof. Rogier opende de vergadering met een geestige belichting van de figuur van Bilderdijk als historicus. Naar hij verder mededeelde, heeft het Thijmgenootschap zo pas zijn tweeduizendste lid kunnen inschrijven. Tegenover de ongeveer 20.000 academische gevormde katholieken is dit echter nog een vrij schamel getal, aldus prof. Rogier. Liquide oliën stonden gedurende deze berichtperiode weer in het middelpunt der belangstelling. Vooral voor dicbitbijzijnde posities werd in landen rondom de Mid dellandse Zee wederom grote interesse getoond. Klaarblijkelijk is het vacuum ontstaan door het mislukken van de olij- venoogst nog steeds niet opgevuld. Ver dere aantrekking der prijzen kon dan ook niet uitblijven en voor bepaalde oliën was de stijging zelfs niet onbelangrijk. Dit is te merkwaardiger, daar de Amerikaanse markten juist voor soorten als soya_ en katoenolie, later aanmerkelijk lager in de markt kwamen te liggen en wel zelfs zo. dat men aldaar van een absoluut flauwe stemming kan spreken. Vooralsnog heeft een en ander op de Europese markten nog geen enkele invloed, ofschoon bij voort during dezer stemming zulks toch niet kan uitblijven, aldus bericht ons de firma Bessem De Schepper te Rotterdam. Kokos- en palmpitolie liepen aanvanke lijk nog iets op. doch door een lichte terugslag van de kopra, konden de oliën zich op het hoogste punt evenmin hand haven. Belangrijke afdoeningen in deze soorten vallen niet te vermelden. De palmolieprijs werd opnieuw ver hoogd, nadat enige niet onbelangrijke transacties tot stand waren gekomen. De afscheeptermijnen komen daardoor voor nieuwe zaken hoe langer hoe verder in het jaar te liggen. Een positie die wij se dert jaren niet meer gekend hebben. Een verdere, stijging achten wij dan ook geens zins uitgesloten. In Noordamerikaanse talken is in de tweede hand wel het een en ander om gegaan tegen prijzen, die aanmerkelijk lager waren dan de eerste hand, die hier in niet wil volgen en kennelijk andere verwachtingen heeft, vooral op wat latere termijnen, daar de slachtingen niet onbe duidend teruglopen. Zelfs bij een even- tuele opgaande lijn, blijft het artikel talk toch nog verreweg de goedkoopste grond stof» en men kan er zich alleen maar over verbazen, dat aan dit feit door geïnteres seerden niet veel meer aandacht geschon ken wordt. In traan vallen eveneens enige ni»et onbelangrijke afdoeningen te rapporteren, wederom tegen hogere prijzen. De stem ming is bepaald vast. Vetzuren blijven schaars, doch de be langstelling, die voor kort voor deze grondstof bestond, neemt toch wel af. De aangeboden partijen werden over het al gemeen wel opgenomen, doch hogere prij zen dan in de vorige berichtperiode kon den hierbij niet worden bedongen. In tegenwoordigheid van talrijke geno digden heeft de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten zaterdag in Carlton te Amsterdam de belastingconsu lentendag 1956 gehouden, In de namiddagvergadering sprak o.a. prof. dr. B. Schendstok over „goed koop mansgebruik als rechtskundige norm voor het bepalen van de belastbare winst" In de lijn van wat elders in het recht gebruikelijk is, aldus spreker, zou men in een belastingwet, waarin het begrip winst ter sprake komt. kunnen verwach ten, dat de wet eerst het een en ander bevat over winst in het algemeen (even tueel o.a. de regel, dat de winst in gul dens gemeten wordt), gevolgd door enke le concrete voorschriften en tenslotte een bepaling van deze strekking: de jaar winst uit onderneming wordt overigens berekend volgens 'n gedragslijn welke een goed ondernemer in soortgelijke omstan digheden behoort te volgen, indien hij die winst uitsluitend voor eigen inzicht wenst vast te stellen. Spreker trachtte vervolgens aan de hand van de wetsgeschiedenis sedert 1893 en aan de hand van de mening, dat fei ten op zich zelf geen norm opleveren, aan te tonen, dat de bestaande wettelijke bepalingen in strekking daarop neerko men. De uitdrukking „goed koopmansgebruik" roet in wezen worden gezien als een ver wijzing naar hetgeen een goed onderne mer (die tevens bedrijfshuishoudkundige is) als gebruik bjj de winstberekening zou kunnen aanvaarden, indien hij voor zich zelf de bedrijfsuitkomsten wil kennen. Vervolgens behandelde de heer H. J. Hofstra „de bedrijfseconomische aspec ten van het begrip goed koopmansge bruik" waarbij in het bijzonder de in houd van het begrip ter sprake kwam. Spreker betoogde, dat het doel van de fiscale winstberekening geen ander is dan dat van de commerciële winstberekening In beide gevallen gaat het erom vast te stellen wat winst is. waarbij ook de fis cale winstberekening in beginsel van de i bedrijfseconomie moet uitgaan. Een samenvallen van fiscale winstbere kening en commerciële praktijk mag ech ter voorshands niet worden verwacht. De belangrijkste oorzaak hiervan is, dat de commerciële praktijk bij het opstellen van de jaarstukken herhaaldelijk een gro tere voorzichtigheid betracht dan het be drijfseconomische winstbegrip nodig maakt. Ook het bedrijfseconomische winstbe grip vertoont nog een aantal punten waar over geen overeenstemming bestaat. Bo vendien zal de fiscale winstberekening reeds op praktische overwegingen zolang mogelijk aan het gulden-is-gulden-stelsel moeten vasthouden, terwijl ook de „eind afrekening" bij het staken van de onder neming in de fiscale conceptie past. Spreker ziet een geleidelijke ontwikke ling van het winstbegrip, waarbij com merciële raktijk en fiscale winstbereke ning naar elkaar toe zullen groeien. De recente jurisprudentie van de Hoge Raad toont wel aan. dat van een verstarring van het fiscale winstbegrip bepaald niet kan worden gesproken. Bij de verdere ontwikkeling van dit begrip hebben de be lastingconsulenten een belangrijke taak. De Nederlandse Kamer van Koophan del voor België en Luxemburg heeft za terdag haar 54e algemene vergadering gehouden. De voorzitter de heer Spaens wees na Jhr. Beelaerts van Blokland, voorzitter van het Ned Benelux-Comité en de heer Jaspar, secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse Tolunie te hebben herdacht op de gestadigde toeneming van het handels verkeer tussen de Beneluxlanden. die in 1955 tot uiting kwam in een stijging met ZO pet. van de Nederlandse aankopen en met 9 pet van de Nederlandse verkopen in de unie in vergelijking met het jaar daarvoor. De Belgische minister van Economi sche Zaken Rey maakte gewag van een aantal nieuwe factoren in het verkeer tussen de drie landen, zoals het vrije verkeer van kapitaal en werkkrachten en het bepalen van een gemeenschappe lijk handelsbeleid. Hij betreurde dat er nog geen akkoord is bereikt met betrk- kmg tot de gelijkschakeling van de lo nen. inzonderheid in de kolenmijnen, en tot het fiscaal beleid van de twee landen. Hij legde bijzonder de nadruk op de noodzakelijkheid van een supra-nationaal gezag, dat zich zou bezig houden met de betrekking tussen de onderscheidene re geringen. Hij noemde dit een onontbeer lijke voorwaarde voor elke economiscne integratie en waarvan het nut aange toond is door het voorbeeld van de E.G.K.S. Om de Europese integratie te verwezenlijken zei minister Rey moeten we de zaken uit een nieuwe gezichthoek, vrÜ van alle nationalisme, bekijken en moet onze generatie haar verantwoorde lijkheid beseffen zo wij de slag om Eu ropa willen winnen. Verloofd: BEP DE WILD en THEO BRESSER Rotterdam, 27 mei 1956. Hoogstraat 28 c. Avenue Concordia 112. Enige kennisgeving. Getrouwd: R. M. KLEP Arts H. F. J. WESTERKAMP 14 mei 1956 Haarlem, Wilhelminapark 33 De Heer en Mevrouw KLEP—WESTERKAMP zeggen mede namens de fami lie hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. De Heer en Mevrouw DE VREE—BUTERS geven met grote vreugde ken nis van dé geboorte van hun zoon GEERT Wijchen, 11 mei 1956. Oosterweg 43. MET SPOED GEVRAAGD: Aanmelden: Prof. Kamerlingh Onnes- laan 105. Wij vlechten weer rotan- en biezen stoelen. Adres: W. Net ten, Kamperfoelielaan 10, Ke- thei of aan het pakhuis: Grof- baan 36, Schiedam. Geopend dagelijks van 1-5 uur en des zaterdags van 8-1 uur. Heiman Dullaertplein 3, Rotterdam vraagt voor spoedige indiensttreding enkele en Nederlands en één of meer moderne talen. Persoonlijke aanmelding bij afdeling Personeelszaken tijdens de kantooruren (8.30-12.30 en van 1.30-5.30 uur), alsmede op maandag 14 en dinsdag 15 mei 's avonds van 7-8.30 uur (ingang Westzeedijk 507). Ook sollicitatiebrieven vermeldende leeftijd, op leiding en praktijkervaring worden bij afdeling Personeelszaken ingewacht. "V Oebloemd® "0,e in ,n! z'un bloemen inge- soiHnsto V oongerimpelde weven: met nylonbrodene strook is me* -ny 95 :t ui,«imiiillS Van dit voorjaart j jjij artikel bij uitstek vindi U :j| bij ons een grote, originele en afwisselende sortering, keus uit velerlei stoffen, en een rijke verscheidenheid van model en garnering. Rayon charmeuse, mooie kwaliteit, model met ruim oongerimpelde strook afgezet met elegante en sterke Zwitserse Broderie 5.75 Lingeriekatoen, fijne stofkwaliteit, royaal ge sneden model met brede strook van luchtige broderie 7.50 Nylon charmeuse, 50 denier dicht-geweven, model metgrote strookvan gracieuze nylon smock garnering 7.95 Perkament nylon, het grote mode-artikel I De stijfgemaakte stroken doen Uw lichte fleurige zomer- japonnetje zwierig uit- staan I Model met nylon- charmeuse heupstuk en drie stroken, afgezet met gracieuze nylon smock 9.90 Cloqué, de ideale zomer stof, licht, luchtig, gemak kelijk in de was (strijken overbodig!) Allerleukste schuingesnedert rok met zeer royale nylonstrook, feestelijk met bloemmotie ven geborduurd 9.75 Perkament nylon, een prachtige petticoat met »X-- nylon charmeuze boven- 1 - stuk; drie wijd uitstaande stroken, de onderste extra bedekt met een ragfijne nylon broderierand 12.75 ROTTERDAM Hoogstraat 157 West-Kruiskade 67 Jonker Fransstraat 132 Beüerlandselaan 120-122 Kat. Lagedjjk 392-394 *1 MERCEDES ANCRE HORLOGE 1 5 steens, onbreekbaar gias anti-magnetisch, extra plat {smaakvolle wij2erplaat 75 idem waterdicht. - - - schokvrij 44. sSchrtftelyke garantie /aar oerzeberd tegen oerliea en die fatal WINKELCENTRUM-BINNENWEG TELEF. 116615 ROTTERDAM Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Ame rikaanse auto's en OPELS REKORF 1956. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf, Aelbrechtskade 154, R'dam Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lijnen) Wij vragen voor ons bedrijf te Rotterdam enige voor expeditie-werkzaamheden (inpakken, bestellen, eventueel bijbeh. lichte administratie en eenvoudige montage). Leeftijd plm. 16 jaar. Sollicitaties aan ons kantoor Witte de Withstraat 16, Rotterdam. SCHIEDAM Behalve voor voor het confectie-atelier (Nieuwe Haven 97a Schiedam) is bij ons plaats voor (16-18 jaar) die tot leerling-perser worden opgeleid. Aanvangssalaris naar leeftijd. 2 aaneengesloten weken fabrieksvakamtie met behoud van slalaris en een extra- toelage. Aanmelden des avonds van 6.309 uur, Robter- damsedijk 201 c, Schiedam. Heiman Dullaertplein 3, Rotterdam heeft plaatsingsmogelijkheid voor enkele op een administratieve, commerciële of technische afdeling. Voor energieke jonge mensen goede vooruitzichten. Ook jongeren, die deze maanden eindexamen doen, komen na een inwerkperiode voor plaatsing op een van deze afdelingen in aanmerking. Persoonlijke aanmelding bij afdeling Personeelszaken tijdens de kantooruren (8.30-12.30 en van 1.30-5.30 uur), alsmede op maandag 14 en dinsdag 15 mei 's avonds van 7-8.30 uur (ingang Westzeedijk 507). Ook sollicitatiebrieven vermeldende leeftijd, op leiding en praktijkervaring worden bij afdeling Personeelszaken Ingewacht. KJ L-en jeugdige Parisienne zou beslist haar keus laten vallen op dit wijd-gerokte lurkje met ruches en flu welen bandjes. De stof is een rayon chint2 bedrukt met een origineel plisse- De kle.nprijs-afdeling heeft dessin. In b tinten met speciaal voor de zwaardere -a*' lAOC figuren dit slankmakende 36 t/m 44 J japonnetje met grote kraag. 'n verschillende beschaafde dessins en I yflQC kleuren, slechts 42 t/m 50 Geheel volgens de laatste mode, dit honantex japon netje met een geplisseerd bovenstukje. In de voorzijde van de rok zijn drie plissé- banen gezet. 16 t/m 22 Typerend voor onze Ame rikaanse collectie is dit mouwloos en kraagloos jurkje met een kort linnen bolero-tje Fris en charmant het dessin van kleine klimroosjes. Het japonnetje is op de rug gehee doorgeknoopt. 81. Professor Créghel keek dus naar bui ten en zag verschillende journalisten, die nog steeds in druk gesprek gewikkeld waren over de rede, die de koning had uitgespro ken. Een van hen had zijn wagentje vlak voor de deur gezet, waardoor Créghel naar buiten gluurde. „Het kan niet beter'', fluisterde onze prof. Hy keek nog eens om zich heen en stapte toen in de auto. Hij trapte op een pedaal, drukte een paar knoppen in en slaagde er aldus in het vehikel op gang te brengen. De mensen van de krant schonken niet de minste aandacht aan het verdwijnen van het wagentje. Daar hadden ze het te druk voor. Met een loei vloog Créghel de poort uit. De soldaat, die daar op wacht stond, slikte een stofwolk in en begon luidkeels te mop peren op de mensen van de krant, die altijd zo'n geweldige haast hadden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 10