De principiële arbeider heeft de achting zijner kameraden SLUITING VAN RUSSISCHE INTERNERINGSKAMPEN? w. Gulle zon trok vele kijkers naar bollen en bloesem Nu de hoogconjunctuur aanhoudt Dit jaar 52.000 arbeidsplaatsen meer te bezetten Mr. H. P. Marchant overleden Schonken B. en K. toch aandacht aan lijst van Labour? Door de ontwikkeling van de wereldpolitiek OOSTENRIJK KOOS „ZWARTE' KANSELIER r' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN B edrij fsapos to laat hield een prachtige wapenschouw Rode ongezondheid Maandag 14 mei 195(T „Wij kunnen niet toezien dat duizenden arbeiders hun ongeluk tegemoet gaan God doet de rest! Britse communisten- leider legt functie neer Werkloosheid i11 1955 op zeer laag peil Vrijzinnig minister die katholiek werd Coalitie-kabinet blijft noodzakelijk Mgr. Groesz weer in functie Vrijlatingen in Tsjechoslowakije en Hongarije Nieuwe strafwetten in Oost-Duitsland Reclameballon bracht luchtverkeer in gevaar Studenten-oproer in Argentinië Tsjoekof ziek WEERBERICHT bv v 1 Namens de bisschop Behalve deze sprekers waren er ook uit geestelijke kring. Sterke indruk maak. te een gloedvol betoog van de vicaris- generaal van het bisdom Botterdam, mgr. A. C. Schaaper, die namens de bisschop zijn gelukwens kwam aanbieden met het bereikte resultaat na acht jaren aposto lisch werk. Hij wees daarbij op de bis schoppelijke brief, die juist van de Botter- dams-diocesane kansels was voorgelezen Recht door zeer FRAAI WEEKEINDE Vooral meer werkgelegen heid in nijverheid Constant dalende werkloosheid Grootste tekorten in grote steden Onbekenden sneden kabels 's nachts door Om de vrije universiteiten De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met wisselende bewolking, over wegend matige westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Dinsdag 15 mei: zon op 4.48 uur, onder 20.29 uur; maan op 9.50 uur, onder 0.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Baken voor je broeders In het verborgene heeft het Bedrijfs- apostolaat tot nogtoe zijn werk verricht. Gisteren is in Botterdam, de bakermat ervan, een wapenschouw gehouden, die wellicht voor de bedrijfsaalmoezeniers zelf een geweldige openbaring zal zijn geweest. Meer dan duizend kernleden hebben, bjj monde van enkelen hunner, getuigd van hun vaste wü, de bedrijven te doordese men van de christelijke geest. Zij deden dit, soms verbeten, soms met humor, maar allen met de vaste wil het Bijk van Christus te doen zegevieren. Daar was een arbeider van de werf Gusto uit Schiedam, die iets zeide, dat we herhaaldelijk hoorden: allen in een bedrijf werkzaam, hebben respekt voor heldere betoog van een werkneemster bij de firma Allan, die verklaarde, dat de vrouw misschien het wel eens moest af leggen in debat en redenering, maar met haar tact, intuïtie en voorzichtigheid toch een grote invloed kon uitoefenen op haar omgeving en. ook als is zij jong, bepalend kan werken op de sfeer van het arbeids terrein. degene, die voor zijn beginselen durft en waarin werd gewezen op de grote uitkomen. Hierin ligt onze kracht! Wij doen ons best, God doet de rest! Dan was er een bouwvakarbeider, die resoluut verklaarde: Wij kunnen niet toe zien, dat duizenden arbeiders hun onge luk tegemoet gaan en daarom is het onze plicht, mede te werken met de bedrijfs aalmoezeniers. De bouwvakarbeiders leiden in zekere mate een trekkersleven en daarom was het niet mogelijk, be- drijfsgewijze kernen op te bouwen. Maar via de organisatie is een homogene groep werknemers gevormd, die maandelijkse bijeenkomsten houdt bij de paters Jezu ïeten aan de Eendrachtsweg te Rotterdam Naast de apostolische activiteit groeide een grote vriendschap, die een hechte jnorele steun betekent voor velen, die bet moeilijk hebben als eenling in een bedrijf. Ee« arbeider van De Rotterdamsche proogdok Maatschappij zei, dat men be grip moet hebben voor de verlangens en idealen van de medearbeiders, maar het bÜift tragisch, dat aan hun werk en le ven de glans van ons H. Geloof ont breekt. „Nooit schipperen, altijd recht door zee! We moeten ons geloof nooit onder de banken van het schaftlokaal Steken!" zei hij. Een arbeider bij Thomsens Havenbe drijf ging daar verder op in en zeide, dat pien, in het geroezemoes van het schaft lokaal ai een baken werd, wanneer men een kruisteken maakte voor zijn maaltijd. Ook, wanneer men bij een al te pikante aardigheid de vraag stelde of men geen heer kon blijven, wanneer men een over all aan bad. ,,Je zitdaa r dan zei hij als een baken voor je broeders, die on voldoende ruggegraat hebben, voor alle innffpren, voor allen, die andere beginse lenandere levensbeschouwingen heb- i,pn» Hü riep allen op, de parate kennis van 'godsdienst en sociale problemen te verdiepen tijdens de kernavonden bij de paters Jezuieten. Altijd actueel Ook uit de werknemerskringen van de scheepswerf rn machinefabriek De Hoog kwam een vertegenwoordiger die wees op de actualiteit vanJjet ^hristendom. Men voelt zich, zeide M, we als Paulus in Athene, maar de besprekingen in de kernen geven steeds grond onder de voe ten. Hoe is dat b.v. e behan- deling van het actuele Punt Rotterdam bisschopsstad, waarover m de bedrijven veel te doen is geweest. De positie van de vrouw m het bedrijf kwam uitstekend tot uiting in het glas- geestelijke nood in de wereld van de techniek en de cijfers. „Waakzaam^ moet gij zijn", waarschuwde hu, „dat gil zelf ook niet door de geest van verheidensing wordt geïnfecteerd". Pater R van Niekerk S.J. sprak als be- drijfsaalmoezenier over de opzet van het werk: aan de bedrijfsgemeenschap de wa- Een gewichtig en historisch ogenblik voor de K.A.B. In het „Huis van den Ar beid" te Utrecht schrijft de propaganda leider, de heer Louis Beumer het J,00.000- ste lid in. Links de heer J. v. d. Akker, vice-voorzitter van de K.A.B. en voorzit ter van het Centrale Propaganda-comité. re Christus en Zijn ware Kerk te tonen en afstand te nemen van alle pseudo- Christussen zowel links als rechts. Ten aanz'ien van het laatste wees hij op de al gemene ketterij, dat men hier op aarde binnen afzienbare tijd tot een algemene toestand van welvaart en vrede zou kun nen komen, een ideaal, dat onbereikbaar is in het nu eenmaal door de zonde aan getaste complex, van de menselijke sa menleving. „Werkelijkheidszin heeft al leen het christelijke tempo", zeide hij. Ook schetste hij de positie van de be- drijfsaalmoezenier, die buiten de vak. en standorganisaties staat, eveneens buiten het parochiewerk. „Hij schept het klimaat waar de soms tegenstrijdig lijkende be langen van werkgevers en werknemers in de goede sfeer besproken kunnen wor. den". Tenslotte prees hij Botterdam, van waaruit het apostolaat zijn vleugels ver der uitsloeg, zodat ook bij de hoogovens in de Zaanstreek en in Schiedam kernen werkzaam zijn. „Volgend jaar hopen wij in Botterdam-Zuid te beginnen", be sloot hij. Pater G. Mulders S.J. leidde de bijeen-! komst vlot en vertolkte waar nodig, aller gevoelens met een klein gebaar: „Het was zó!" (dpimpje op). Pater L. Rood S.J. toonde zich dankbaar voor het wel slagen van de prachtige dag, maar waar schuwde: „Wij zijn er nog lang niet, ze ker niet wanneer er nog bedrijven zijn waar men niet Weet, dat er een kern werkzaam is" en mgr. J. H. Niekel, deken' van Rotterdam, vroeg allen, die enige in vloed hebben op kameraden, deze te ani meren deel te nemen aan de grote Rot terdamse missie in oktober a.s. Over de enkadrering van deze dag zou nog veel te zeggen zijn. Volstaan wij met de mededeling, dat er een plechtige avondmis vooraf ging de nog steeds versierde kathedrale kerk, waar pater Rood een predikatie hield, geïnspireerd op een tekst uit het evangelie van deze dag „Ook gij zult van Mij getuigen" en dat er velen ter H. Tafel naderden. Een gezamenlijke maaltijd volgde hierop, mevrouw Spruit zorgde voor enkele bij zonder mooie piano-soli en het mario nettentheater van Bert Brugman be sloot de bijeenkomst met een alleraardig ste voorstelling van Donizetti's opera „Elisir d'Amore". Het was een pracht-dag. die o.a. door de aalmoezenier van het bedrijfsaposto- laat, de weleerw. heer C. Geraets, de provinciaal der Jezuieten, pater J. Al- bers S.J. en verscheidene werkgevers werd bijgewoond. Alle interneringskampen in de Sovjet- Unie zullen binnen een jaar of achttien maanden worden gesloten, aldus heeft een vooraanstaand ambtenaar van het Russische ministerie van binnenlandse zaken aan een groep Franse socialisten die op het ogenblik een refs door de Sovjet-Unie maakt, medegedeeld. Deze uitspraak werd gedaan tijdens een bezoek van de Fransen aan een zgn. „cor rectief werkkamp" in Tula, ongeveer 128 kilometer van Moskou, In de toekomst, zo verklaarde de ambtenaar zullen er in de Sovjet Unie nog slechts twee manieren van detentie zijn, n.l. de gewone gevan- genis en de „correctieve werkkolonie' Het verschil tussen zo'n kolonie en een interneringskamp is dat men de gedetj- neerden niet aan het werk mag zetten buiten de kolonie. xn de kolonies zijn daarom fabrieken gebouwd. Deportatie van gevangenen zou worden verboden, ofschoon hierop een uitzonde ring zou kunnen worden gemaakt voor veroordeelden wegens zeer zware politie ke misdrijven, en dan nog na een normale rechtszitting. In de meeste gevallen zou den de veroordeelden echter gedetineerd worden in dezelfde streek als zij woonden of althans zo dicht mogelijk daarbij. De ambtenaar verklaarde, dat de spe ciale commissie, ingesteld om de zaken van hen, die veroordeeld zjjn wegens po litieke en 'Jegen-revolutionaire" misda den en misdaden tegen de staat tegen ok tober met haar werkzaamheden gereed moet zijn en alle onschuldige personen volledig moet hebben gerehabiliteerd. Het meestbesproken bruidspaar van dit jaar, prins Rainier III van Monaco en prinses Gracia Patricia, hebben in Ma drid een bezoek gebracht aan het echt paar Franco, dat de gasten ontving in zijn residentie. De prins en de prinses, die, zoals bekend, met het jacht „Deo Juvente II" een huwelijksreis maakten naar Mallorca en Ibiza, meerden hun „huwelijksboot" in Valencia en reisden vandaar over land naar de Spaanse hoofdstad. De foto geeft een beeld van de begroetinggeneraal Franco kust prinses Gracia de hand, terwijl mevrouw Franco prins Rainier begroet. Een gulle zon heeft Nederland giste ren een fraaie lentedag bezorgd. De tem peratuur was dan wel niet zó hoog deze schommelde tussen de 13 en 18 gra den maar het was vrijwel overal onbe wolkt en er stond slechts een zwakke noordwestelijke wind. Het was dan ook niet erg verwonderlijk, dat velen er op uit trokken om de pralende bollenstreek te Harry Pollitt, de 65-jarige secretaris van de Britse communistische partij he gisteren zijn functie „om gezondheids redenen" neergelegd. Pollitt, die aan heftige kritiek bloot stond toen hij de Britse communisten en kele maanden geleden de verguizing van Stalin moest verklaren, zag zijn aanvrage door het uitvoerende c van de partij „met de grootste waa g voor zijn leiderschap" aanvaard. riu zaj thans de post krijgen van.partu-voorzitter de 74-j™igenlWil]iam Gallacher. Als par tij-secretaris wordt Pollitt opgevolgd door de man, die 27 jaar zijn assistent was, Tohn Gollan. Sedert 1929 heeft Pollitt het partijsecre tariaat geleid met uitzondering van de eerste tijd van de tweede wereldoorlog, toen de Sovjet-Unie nog niet in oorlog met Duitsland was. Onmiddellijk na de Duitse invasie keerde Pollitt toen echter op zijn post terug. De expansie van de werkgelegenheid in 1955 overtrof verre de aanwas van de beroepsbevolking, waardoor een zeer laag peil van de werkloosheid werd bereikt .Veel ouderen, minder-validen en zelfs minder geschikien konden in het produktieprnc.es worden opgenomen. Door de ontstane span ningen werd bet accent verlegd van de vraag, boe de werkgelegenheid uit 'e breiden teneinde de werkloosheid te verminderen, naar de problemen, welke de nog steeds toenemende werkgelegeuhey bij de huidige omvang van de werkloosheid aan de a rbei d sm ark tb esch rij ving over 1955, welke beschrijving elk jaar door de directie voor de Arbeidsvoorziening wordt samengesteld. De mannelijke beroepsbevolking nam van 1954 op 1955 toe met 32.UUU tot 3.146.000. Van 1955 op 1956 wordt een zelfde toeneming verwacht. In de drie noordelijke provincies en m Zeeland nam de beroepsbevolking of niet toe, doordat het gëlooorteov t nagenoeg geheel wordt ^oord" seerd door het vertrekoverschot. In - Brabant en Limburg daarentegen n beroepsbevolking zowel in absolute als relatief sterk toe door de nog g - boortecijfers in deze provincies, rn - burg is daarnaast sprake van een Tc Gravenhage is zaterdagavond in de leeftijd van 87 jaar overleden Mr. II. P Marchant, oud-minister van Onderwijs en een der meest markante politici uit dë vooroorlogse tijd. wiens na M in lenete van jaren zal voortleven door de verëenvoudigde srellinS. welke hy ln 1934 invoerde, de gpelling-Marchant. Mr. Marchant werd 12 februari 1869 in Dpvpntpr geboren, waar zijn vader offi cier van justitie was. Hij studeerde rech ten aan de rijksuniversiteit te beiden en promoveerde daar in 1894 op schrift over begrip en...?f °pgA ^Tiprnp digingen naar burgerlijk recht. Hierna keprao hii teruCT naar Deventer, waar hij zich als advocaat vestigde sPoedig k.warn ook zijn voorliefde voor de politiek naai voren en het duurde niet lang of hij kreeg zitting in de gemeenteraad van Deventer; zelfs volgde enige tijd later zijn eigenlijke politieke loopbaan, toen hij zich als vrijzinnig-democratisch atge- Vaardigde in de Tweede Kamer zag ge kozen. Niet minder dan 33 jaar is hi.l dat gebleven en zijn stem had er gezag. Ve le jaren was hij de leider van zijn fractie. Jn de loop der jaren was mr. Marchant hjtussen van Deventer verhuisd naar Haag, waar de plaatselijke politiek zijn belangstelling evenzeer opeiste. Van 1923 tot 1933 maakte hij er deel uit van de gemeenteraad: de laatste twee jaar daarvoor was hij wethouder van onder wijs. Tegelijk met deze functie moest hij het Kamerlidmaatschap laten varen, toen hij in 1933 de portefeuille van Onderwijs aanvaardde in het tweede ministerie Colijn. Een stap zijnerzijds, welke in die dagen enorm opzien en gerucht baarde, bracht hem ertoe uit de Vrijzinnig-De mocratische Bond te treden, zijn over gang namelijk tot de Katholieke Ke™v Een nevengevolg was. dat bij 18 mei 1935 als minister aftrad. Sedertdien is hij niet meer actief in de Politiek teruggekeerd, behoudens dan dat bij in dagbladartikelen, vooral in „Ons Noorden", zijn visie op bepaalde proble men weergaf. Een verantwoording van zijn bekering tot het Katholicisme gaf hij in 1936 in het boek „Hoe kwam ik ertoe?" Andere ge schriften uit zijn ambteloze tijd waren „Een staatkundige epidemie", dat even eens in 1936 verscheen en later werd om gewerkt in „De zelfmoord der kiezers", en in 1946 ,,De breuk geheeld". Woensdag a.s. zal de begrafenis plaats hebben in. ï>en Haag. langrijk vestigingsoverschot, evenals in Overijssel en Zuid-Holland, hetgeen in laatstgenoemde provincie een compensa te vormt voor het vrij lage geboorte overschot. De omvang van de vrouwelijke beroeps bevolking bedroeg in 1955 naar schatting rond 989.000. Van 1955 op 1956 wordt een uitbreiding met ongeveer 15.000 verwacht. Onder invloed van de gunstige conjunc tuur breidde de werkgelegenheid in 1955 zich uit met rond 53.000 arbeidsplaat sen voor mannen en 19.000 voor vrouwen. Van de totale gemiddelde werkgelegen heid in 1955 van 4.081.000 arbeidsplaat sen bleek 43 procent in de nijverheid te liggen, 13 procent in de land- en tuinbouw en de visserij en 44 procent in de diensten sector, met inbegrip van het overheids apparaat. Aannemende dat de gunstige conjunc tuur zal aanhouden, wordt voor 1956 een toeneming geraamd van het aantal ar beidsplaatsen met 52.000, waarvan 37.000 voor mannen en 15.000 voor vrou wen. Zowel de toeneming in 1955 als de verwachte stijging van 1956 zouden bij voldoende aanbod van arbeidskrachten veel.groter geweest zijn. De verwachte stijging van de werkge legenheid in 1956 zal vooral in de nijver heid optreden, waarbij de metaalnijver heid. de bouwnijverheid, de voedings- en genotsmiddelenindustrie en de kleding en reinigingsindustrie de voornaamste plaats innemen. Ook in de dienstensector mag een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid worden verwacht, wel ke zich voornamelijk zal voordoen in de verkeerssector en de handel. In de land bouw daarentegen zal onder invloed van de toenemende mechanisatie en rationa lisatie de werkgelegenheid dalen. De verwachte uitbreiding van de werk gelegenheid zal. gezien de verdeling van de ontwikkeling in de verschillende sec toren, het grootst zijn in Zuid-Holland, Noord-Brabant, Gelderland, Noord-Hol land en Limburg, Alleen in Zeeland wordt door de terug gang van de werkgelegenheid in de nijver heid en de landbouw een vermindering van het totaal aantal arbeidsplaatsen te gemoet gezien. De werkloosheid vertoonde sedert 1952 een vrijwel constante daling, als gevolg van een omslag in de wereldconjunc tuur. In vergelijking met november 1952 was de geregistreerde arbeidsreser ve van mannen van 40 jaar en ouder in november 1955 ruim 35.000 lager. De sterke groei van de werkgelegen heid deed de omvang van de arbeids- overschotten aanzienlijk teruglopen, n.l. van 15.000 in 1954 tot 8.000 in 1955. Voor 1956 wordt een verdere teruggang ver wacht tot gemiddeld 7000. De overschot ten komen voornamelijk voor in de lager- gekwalificeerde beroepen, en onder grond werkers, landarbeiders en kantoorbedien den, die ouder zijn dan 40 jaar. De over schotten zijn veruit het belangrijkst in de rayons Emmen, Stadskanaal en Winscho ten, Hoogeveen, Drachten en Dokkum. De tekorten aan mannelijke arbeids krachten liepen op van 43,000 in 1954 tot rond 56.000 in 1955, terwijl voor 1956 eenzelfde tekort wordt verwacht. De te korten liggen voor 55 procent in de ho gere beroepenklassen. Wat betreft de be roepen treden vooral de metaalvakarbei ders en de bouwvakarbeiders op de voor grond. De tekorten doen zich in het me rendeel der rayons voor. De grootste te korten bestaan in de rayons Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht. Dor drecht. Slikkerveer, Eindhoven, Groningen Heerlen en Sittard. Het tekort aan vrouwelijke arbeids krachten wordt geraamd op rona £5.000 hetgeen ten opzichte van 1954 een stijging betekende van rond 3.000. bezoeken of te gaan genieten van de wonderlijk-witte pracht van de bloesem in de Betuwe en Zuid-Limburg. De bloesemstand in de Betuwe kwam in het afgelopen weekeinde tot volle ont plooiing. Bijna elke vruchtboom toonde zijn wollige bruidstooi en vormde voor de vele kijkers, die zaterdag en zondag een tocht maakten door het land tussen de grote rivieren, een feeërieke aanblik. Op vele plaatsen kreeg het politieappa raat extra diensten te verwerken om het verkeer in goede banen te kunnen hou den. Ook voor de bollenstreek is de zonnige Zondag een drukke dag geweest, alhoewel Bij de gisteren gehouden algemene ver kiezingen in Oostenrijk is de (in hoofd zaak uit katholieken bestaande) OeVP er juist niet in geslaagd de absolute meer derheid te bereiken. Volgens de einduitslag, die heden even na middernacht bekend werd, verwierf de OeVP 82 zetels: de SPOe (socialisten) 75 zetels; de vrijheidspartij, die in de plaats is gekomen van de vroegere „liga van onafhankeljjken" en die haar aanhangers hoofdzakelijk telt onder de ex-nazi's, 5 zetels en de communisten tenslotte 3 zetels. Zowel de socialisten als de OeVP boek ten winst. De socialisten zagen hun stemmenpercentage voornamelijk oplopen ten koste van de communisten. Bij de nieuwe krachtenverdeling in het Oostenrijkse parlement blijft een coalitie De aartsbisschop van Kalocza, mgr. Groesz, die volgens door ons zaterdag ge publiceerde mededelingen van het Hon gaarse persbureau M.T.I. vrijgelaten is, zal zijn bisschoppelijk ambt opnieuw kun niet zo druk als de vorige, die toen wer- I nen uitoefenen. kei ijk van zomerse allure was. Opmerke-| Ook zal h:j W£er optreden als voorzit- lijk was ook weer het betrekkelijk gerin- ter van de Hongaarse bisschoppenconfe ge aantal wielrijders. De meeste bezoe kers kwamen per auto. autobus, scooter, motor of bromfiets. De Keukenhof ontving ruim 30.000 be zoekers, voor een deel met extra trei nen en 300 autobussen. Het vreemdelin gen-bezoek was voor het overgrote deel uit Duitsland afkomstig. Gezien de weersomstandigheden zai de Keukenhof vermoedelijk tot en met de zondag na Pinksteren open blijven. rentie. Aldus verneemt het katholieke Oostenrijkse persbureau ..Kathpress" uit Boedapest. Indien deze berichten juist zijn, zal dit een grote verlichting voor de kerk in Hongarije zijn. Door het overlijden van mgr. Czapik. tien dagen geleden, was de voorzittersplaats van het Hongaarse Epis copaat opengevallen. Mordecai Oren, een Israëlische socialis tische leider die in 1953 in Tsjechoslo wakije tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld op beschuldiging van spionage voor zionistische organisaties en de Britse geheime dienst, is vrijgela ten en uitgewezen. Hij kwam zondag uit Praag in Ziirich aan en reisde nog de zelfde dag door. Er is geen reden voor de maatregel opgegeven. Oren is geen gratie verleend en hij werd ook niet gerehabiliteerd. Er werd slechts meegedeeld, dat zijn straf was „opgeschort". In Israëlische kringen neemt men aan, dat de vrijlating is geschied in antwoord op verscheidene verzoeken van de Israë lische regering. Oren was in Israël leider van de socialistische verenigde arbeiders partij, die een linksere politiek voert dan Oost-Duitsland zal de strafwetten ver anderen, teneinde de bevolking „meer vertrouwen in het werk van de rechter lijke macht te geven". Dit verklaarde de Oostduitse openbare aanklager. Ernst Meisheimer. Zijn redevoering werd zater dag door het Oostduise persbureau ADN bekend gemaakt. De hervormingen waren nodig geworden door de ontwikkeling van de wereldpolitiek, zo zei de minister. Wetsvoorstellen, die betrekking hebben op deze verandering zullen binnenkort aan de volksvertegenwoordiging voorge legd worden. De rechters en aanklagers zullen hun strijd tegen „westerse spion nen, saboteurs en terroristen" met onver minderde kracht voortzetten, maar bur gers, die „geen vijanden zijn", zullen eer der een heropvoeding dan een straf krij gen. Als nieuwe strafmaatregelen noemde Meisheimer „voorwaardelijke straf" en „openbare berisping". Meisheimer gaf toe, dat er in het verleden „inbreuken op de burgerrechten gemaakt zijn". Leden van de liberale democratische de socialistische partij, die aan de rege ring is. Hjj werd in 1951 in Tsjechoslo- wakije door de Tsjechoslowaakse auto riteiten gearresteerd en in 1952 als ge tuige gehoord in het proces tegen Rudolf Slansky, voormalig secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, die later met tien andere commu nistische leiders op beschuldiging van hoogverraad, spionage, sabotage en zio nisme werd opgehangen. Reizigers, die uit Boedapest te Wenen zijn aangekomen, hebben medegedeeld, dat de voormalige Hongaarse president Zoltan. Tildy, aan wie, sinds hij in 1948 aftrad, huisarrest was opgelegd, zich thans op vrije voeten bevindt. Ook Andreas Tasnadi-Nagy, voormalig minister van justitie, die verantwoorde lijk was voor het uitvaardigen van anti- Joodse wetten in Hongarije, is vrijgela ten. Tenslotte is ook Bela Kovacs, gewezen algemeen secretaris van de partij der kleine grondbezitters, weer vrij man. Hij was in 1948 door de Russen ontvoerd, waarna hij door een krijgsraad tot in de Sovjet-Unie door te brengen gevangenis straf werd veroordeeld. Enige tijd geleden is Kovacs uit Rus land teruggekeerd. Hij werd aanvankelijk in een kamp in Oost-Hongarije geïnter neerd, doch hij is nu vrijgelaten. Volgens het Britse weekblad „The Ob server" heeft de Hongaarse regering alle socialistische parlementsleden en vak bondsleiders, wier namen op een lijst der Britse Labourleiders voorkwamen, vrij gelaten. De Britse socialisten hebben pre mier Boelganin en partijsecretaris partij (de grootste zgn. niet-communisti sche partij in Oost-Duitsland) hebben Kroesjtsjef tijdens hunbezoek"aan Énge- voor het eerst, sinds jaren hun leiders jand verzocht de vrijlating van socialisten nnortlnlr Bopnticoflr/T wrorforic Hf» cnmpn- die in Oosteuropese landen gevangen zit- openlijk gecritiseerd wegens de samen werking met de communisten. Het blad van de liberale democratische partij. Der Morgen, heeft het verslag gepubliceerd van een openbaar debat, dat onlangs door de partij georganiseerd was. Op dit debat werd o.m. gezegd, dat de partijlijn niet genoeg „liberale democratische ideologie" toont. ten, te bewerkstelligen. Kroesjtsjef is daar toen niet op ingegaan. De lijst gaf, zoals bekend trouwens aanleiding tot heftige incidenten. Op de Britse lijst van Hongaarse socia listen kwamen meer dan vijftig namen voor. tussen de twee grote partijen noodzakelijk. Weliswaar zou het mogelijk zijn, dat de drie overige partijen zich verenigen tegen de OeVP, doch zulk een combinatie, die zou steunen op het verschil van één stem, wordt volledig onwaarschijnlijk geacht. Men verwachtte vannacht, dat kanse lier Raab nog heden het ontslag van zijn regering zou aanbieden aan president Koerner. Waarschijnlijk zal Raab on middellijk aagewezen worden om het nieuwe kdlbinet te vormen, waarmee Oos tenrijk dus opnieuw een „zwarte" kanse lier zal krijgen. Een ballon, in de vorm van een pakje sigaretten, heeft gisterennacht boven het noordoosten van Zuid-Holland gedreven en zo een ernstig gevaar voor het lucht verkeer opgeleverd. De ballon was nl. gevuld met honderd kubieke meter water stofgas, dat zeer explosief is. Het gevaar te, dat eigendom is van een luchtreclame- bedrijf te Amsterdam en verankerd was op het ijsclubterrein aan de noord-oost zijde van Lisse, werd gisterennacht door onbekenden losgesneden. Doch niet alleen in de lucht, ook na een neerkomen op de grond vormde de ballon een gevaar, omdat open vuur een ontploffing teweeg zou kunnen brengen. Er is gelukkig evenwel niets gebeurd. Gisterenmorgen werd de ballon gevonden in het vijf boerderijen tellende gehucht Donk onder de Zuidhollandse gemeente Brandwijk. De boeren, die hun koeien gin gen melken, zagen de ballon in een wei land op de grond liggen. Zij waarschuw den onmiddellijk de politie, die de ballon liet leeglopen. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van hen, die de kabels van de ballon doorsneden. Het meningsverschil over de toekomst van het hogere onderwijs in Argentinië heeft zaterdag en zondag geleid tot felle demonstraties en onderlinge studenten veldslagen in verschillende steden van het land en tot het ontslag van de Argen tijnse minister van onderwijs, dr. Atilio Oro Maini. Bij de opstootjes zijn in totaal 150 studenten gewond geraakt. De moeilijkheden schijnen in Cordoba begonnen te zijn, waar liberale studenten het einde van het staatsmonopolie op uni versitair gebied door de opening van vrije universiteiten eisten. De actie werd over genomen door de liberale federatie van universitaire studenten, die eind vorige week het initiatief nam enkele scholen en universiteitsgebouwen te doen ..bezetten" door liberale studenten en scholieren. Een ware veldslag werd b.v. in Buenos Aires geleverd, waar katholieke en liberale stu denten vochten om een middelbare schgol, die tegen het eind van de middag, na drie maal van „bezetting" verwisseld te zijn, vast in liberale handen scheen te zijn. In Buenos Aires kwam het ook tot gevechten tussen katholieke en liberale studenten in de medische faculteit van de universiteit ter plaatse. Daarbij vielen zelfs enkele schoten. Een en ander was voor de te Lima in Peru op een Unesco-congres vertoeven de minister Maini aanleiding om tele grafisch zijn ontslag bij president Aram- buru in te dienen. Toen dit door de pre sident werd aanvaard en deze de libe rale federatie beloofde het vraagstuk der vrije universiteiten te laten onder zoeken werd de liberale ..bezetting" r de scholen opgeheven. De aanvaard^-" van het ontslag gaf de katholieke sl* denten echter zondag weer reden grote demonstraties, waarbij zich duV» zenden kerkgangers aansloten. Volgens Moskouse diplomatieke kringen is de 59-jarige Russische minister van landsverdediging, maarschalk Tjoekof ziek. Niet gemeld wordt, of zijn ziekte van ernstige aard is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1