NIEUWS uit STAD en OMTREK Het diamanten feest van een gezonde parochie i OUDE TIJD Plechtig lof beëindigde feeste lijkheden rond het diamanten feest der Singelkerk -hulp HERMES kwam tegen Helmond fortuinlijk aan de gelijkmaker VOORBURGEXCELSIOR 4-3 r Viering van jubilé der Singelkerk onder grote belangstelling besloten Uit die goede TER BRAAK MAANDAG 14 MEI 1956 NSC PAGINA 2 De receptie Katholieke Film Actie Feest bij r.-k. s. v. Excelsior Burgerlijke Stand KORTE BERICHTEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE C0URAN1 Chinese kunst in Stedelijk Museum Gem. kennisgeving Afsluiting Polderweg en Vlaardingseweg Duivensport DE POSTDUIF DE BLAUWE DOFFER VERDRONKEN IN ROTTERO4M voor zonnige zomerótoUen Goede partij voetbal aan de Damlaan MM kv'h'. I Dag van de H. Kindsheid Weder trok een kleurige stoet over de Appelmarktbrug en Lange Haven VLAARDINGSE titels voor PLOOY, LAUWAARS EN MEJ. GROENEVELD 300 BB'ers en R.-Kruisers oefenden SCHIPPERSKNECHT VERDWENEN agressiever voorburg HAALDE VOLLE WINST BINNEN Schiedams Vrouwen koor u Pastoor L. D. Oorsprong kon ons geen reikte hetwelk de vreugde van dit feest doorslaander bewijs geven van het feit, verhoogt De last die op allen drukt, dat zijn 75-jarige kerk en parochie gezond Wordt er door verlicht. Hij hoopte, dat zijn, kerngezond, dan door hetgeen hij ons i eerlang de hele last van de parochianen iiirfonc rit» ponontin in rl n r»!» etn ria m P fl O 1 j tv/t tijdens de receptie in de pastorie mede deelde. De offervaardigheid van zijn parochia nen is, buiten hetgeen ze schonken en schenken voor de restauratie van de kerk, bijzonder groot. De gebruikelijke collec ten zijn aanzienlijk hoger dan ze vroeger ooit waren. En dat blijven ze constant. Het is een even grote zekerheid als die van een pulschaal en de offervaardigheid uit zich waarlijk niet alleen op financieel gebied. Dat ook de geest in zijn parochie, die van de parochiële gemeenscnap kernge zond is, moet de pastoor niet alleen tij dens de talrijke plechtigheden gebleken zijn, die door duizenden en duizenden werden bijgewoond, maar ook op de re ceptie, waar na de Hoogmis van gisteren, opgedragen door de Hoogeerw. Provinci aal der Dominicanen, Pater Bonaventura Jansen, vele parochianen hem persoon- j lijk de hand kwamen drukken. Elke handdruk was behalve de vriendelijke en welgemeende woorden, een ander bewijs. Men weet, het, de kerkelijke viering vond plaats donderdag, zondag 6 mei He melvaartsdag, toen 100 parochiekinderen hun Eerste H. Communie deden, vrijdag en zaterdag met een plechtig feesttri- duum. Het mede jubilerende koor „In Ho- norem Dei" en het jongenskoor „Jokosi" luisterden gisteren wederom met uitste kende zangprestaties de verschillende plechtigheden op. Des avonds was er een plechtige sluitingslof. Op de receptie in de pastorie kon Pas toor Oorsprong met zijn kerkbestuur de weerklank vernemen, welke het diamen- ten feest van zijn kerk in de stad ver wekt heeft. Hij ryerd o.a. gecomplimen teerd door wethouder mr. M. M. van Kinderen, namens het gemeentebestuur. De burgemeester, mr. J. W. Peek, ver toeft buitenslands. Voorts zagen we er de voorzitter van de Katholieke Raadsfractie ir W. H. v. d. Toorn. dr. Kunze, oud kerkmeester, majoor Determeyer O.P. aalmoezenier, oud-kapelaan van de parochie eerwaar de zusters en broeders, het kerkbestuur van de Havenkerk, vertegenwoordigers van de Singel en andere organisaties. Een hoogtepunt was wel de aanbieding door het financiële comité van een cheque ad 15.000 het eerste resultaat van een grootse actie, waarbij door de parochia nen en een aantal oud-parochianen in drie jaar tijd 50.000 zal worden bijeenge bracht, waardoor het mogelijk zal zijn, de restauratie onder financieel veel gun stiger omstandigheden te doen plaats vin den en de er voor aangegane lening eer der af te lossen. Financiële deskundigen hebben becijferd, dat hiermede in wer kelijkheid 'n bedrag van 125.000 bereikt zal worden. Het financiële comité, be staande uit de heren F, Schrijver, voor zitter, H. Nefkens, J. C. Breve, B. Kra mer. J. Lindeman (secretaris) en mej. Bruynel heeft tot dusver grote medewer king ondervonden. De toegezegde giften, waarvan er heel wat over een periode van drie jaar moeten worden geïnd en in termijnen beschikbaar zijn, zowel van een week, een maand als een half jaar, ko men geregeld binnen. Zo goed als ieder een houdt zijn toezegging gestand. In ja nuari werd gestart en dat thans reeds 15.000 contant bijeen is. mag ook we der aangemerkt worden als bewijs voor de goede gezondheid van de Singelparochie. Eind 1958 hoopt men de 50.000 bijeen te hebben. Het was de penningmeester de heer Nefkens aan wie de dankbare taak ten deel viel na een korte uiteen zetting van de heer Schrijver, de cheque te overhandigen. Pastoor Oorsprong dank te blij en verrast er op wijzend, dat het comité een verblijdend en groot succes be- zal kunnen worden weggenomen. Memo reren wij nog, dat bij het celebreren van de solemnele hoogmis pater provinciaal Bonaventura Jansen geassisteerd werd door pastoor Oosprong als presbyter as- sistents, pater Strijbos als diaken en pa ter Out als sub-diaken. Het jongenskoor, gekleed in rode togen en superblie, heeft de Gregoriaanse gezangen gezongen. De K.F.A. vertoont hedenavond in het Monopote-theater de Cowboy-film „Sha ne" van George Stevens, de man van de Laurel- en Hardy-film. Wanneer de K.F.A. in haar programma's aandacht vraagt voor dit film genre, kan men er zeker van zijn, dat het niet zo maar een Wild-westfilm is met achtervolgingen en schietpartijen met dozijnen slachtoffers, onkwetsbare helden enz. doch een Wes tern op hoog niveau met enige onverge telijke scènes en een zeer geslaagde poging van de regisseur om een oud en afgezaagd thema in een menselijker sfeer te trekken. Men zal er een prettige avond aan beleven. Vooral voor de eer ste voorstelling om 7 uur zijn er nog vol doende plaatskaarten verkrijgbaar. Ter gelegenheid tan het jubileum van de Rozenkranskerk is een cheque van vijftienduizend gulden door de financiële commissie aangeboden. Foto tijdens het overhandigen van de cheque door de heer H. Nefkens. V.l.n.r. de heer J. C. Breve, pastoor Oorsprong, de heer H. Nefkens en de heer F. Schrijvers. Na de verleden jaar gehouden contact avond van de r.-k. sportvereniging „Ex celsior" met de r.-k. toneelvereniging ,,A1- berdingk Thijm" was deze samenwerking zo goed bevallen, volgens de woorden van de Excelsior-voorzitter, de heer Fr. Bakker, dat men haar gisteravond in Musis Sacrum wederom hield. Spreker verwelkomde de aanwezigen en in het bijzonder de ere-voorzitter van „Excelsior de heer E. A. Leenderts en de voorzit ter van de Sectie Toneel van de S.G. ir. W. E. Hoek. Na de aanwezigen nog even geatten deerd te hebben op de jaarvergadering van de afdeling cricket, welke heden avond wordt gehouden, wenste de heer Bakker de vele aanwezigen een genoeg lijke avond. Een genoeglijke avond is het zeker ge worden, want ..Alberdingk Thym" speelde hetzelfde stuk waarmede het zoveel suc ces heeft gehad tijdens de jaarfeesten wan de K.A.B., n.l. het blijspel „De doch ters van de baas" van C. v. d. Lingen. Omdat wij er toen een uitvoerige be spreking aangewijd hebben, zullen we er niet dieper op ingaan. Genoeg zij het te vermelden, dat ook de Excelsiorleden er veel plezier aan hebben beleefd. Na afloop was er behalve de onver mijdelijke tombola een zeer geanimeerd bai, waaraan medewerking werd ver leend door het show-orkest van Jack Wil son. Voor Excelsior een buitengewoon geslaagde contactavond. GEBOREN: Anneke d.v. J. Koning en J. M. Sjoerdsma; Rob, z.v. P. Gijten- beek en W. J. v. d. Velde. OVERLEDEN: P. Gort 70 jaar. (Advertentie) Agent Raleigh en Fongers RIJWIELEN SPORT HUIS GROTE MARKT 3 Tot veler verrassing kondigden heden ochtend (31 juli 1900) opwekkende tonen uit koperen instrumenten de nadering aan vaneen lijkstoet. Een korps heilsmuzikanten ging den lijkwagen vooraf, begeleid en gevolgd door soldaten en soldatinnen van het heilsleger, die aldus een verscheiden „zuster" de laatste eer bewezen. Dat deze ongewone begrafenisstoet veel opzien wekte, is wel te denken. (Nwe Schiedamsche Courant, van 1 augustus 1900). Een lijkstoet van brievenbestellers is zeker in onze straten een ongewoon ver schijnsel. In dien stoet werd hedenochtend (4 aug. 1900) ter aarde besteld het stof felijk overschot van den hoofdbrievenbe steller aan het postkantoor alhier, J W. Waasdorp, den eerste dezer op 41-ja- rige leeftijd overleden. (Nwe Schiedamsche Courant, van 5 augustus 1900). O éaaiéO VOO* SCmtDMM F* 78ste Jaargang No. 23069 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 U 9 4 3 ADVERTISNT1E3 f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 030 per m.m.-hoogte. Bij con- traot speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig ae Regelen voor het Advertentlewezen- ABONNEMENTEN f 8.26 per kwartaal r 2.15 per maand en I 0.50 per week. Na het bidden van het rozenhoedje in het karakter van dankbaarheid aan Ma ria als patrones van de Singelkerk en als dank aan God voor alle weldaden, die wij in al die jaren in de Singelkerk mochten ontvangen, maakte pastoor L. D. Oor sprong O.P. van deze gelegenheid gebruik zijn diepgevoelde dank en erkentelijkheid te betuigen aan de parochie, zowel voor de kerkelijke als buitenkerkelijke viering. De eensgezindheid en saamhorigheid in deze week is wel overduidelijk gebleken. De penningmeester van de financiële commissie had op de receptie de eerste chèque van 15.000 overhandigd, er de verzekering bij gevend, dat binnen de 3 jaar aan de benodigde 50.000 voor de restauratie zou zijn voldaan. „Dat de pa rochie mij begrepen en gevolgd heeft, daar zal ik dagelijks voor bidden", was het slotwoord van pastoor Oorsprong. Het plechtig sluitingslof werd daarna door de hoogeerwaarde Provinciaal der Dominicanen pater Bonaventura Jansen gecelebreerd met assistentie van de bei de pastoors Oorsprong O.P. t.w. van de Singel- en Havenkerk. In het Stedelijk Museum aan de Hoog straat is zaterdagavond een merkwaar dige tentoonstelling geopend, getiteld „2000 jaar Chinese schilderkunst". We noemen deze tentoonstelling merkwaardig omdat de hr. D. Schwagermann de com- servator van het Stedelijk Museum, er in geslaagd is deze expositie een bijzonder cachet te geven. De schilderstukken eigenlijk facsimile's naar beroemde schil derstukken werden verzameld door da UNESCO maar de heer Schwagermann wist deze collectie uit te breiden met fraaie meubelstukken, gebruiksvoorwer pen, sieraden, tapijten, poppen voor pop pen- en schimmenspel enz. waardoor de ze tentoonstelling een ruimer overzicht biedt van de zeer hoge trap van bescha ving en kunstzin, welke het oude volk der Chinezen wist te bereiken. China is het land van de lotus en de kersenbloesem en natuurlijk zorgde de heer Schwagermann dat er volop bloesemtakken op geraffi neerde wijze in de zalen werden ge plaatst, waardoor een feeëriek en tuin- achtig effect werd verkregen, dat veel bij draagt tot de charme van deze tentoon stelling. De hal van het museum werd her schapen m een complete bloementuin met flagstones en al. Op de openingsavond dankte de heer Schwagermann het bestuur van het Rijks museum voor Land- en Volkerenkunde te Leiden en van het Museum voor Land- en Volkerenkunde te Rotterdam voor het materiaal, dat door deze musea werd af gestaan. Bovendien leidde hij de heer Gan Tjiang Tek in, die verbonden is aan het Museum voor Land- en Volkerenkunde te Leiden en die een causerie heeft gehou den over het Chinese toneel, het marionet ten- en schimmenspel, muziek en dans die in China bij elkaar behoren. Het to neel is er meer een mengsel van opera, toneel, varété. dans en acrobatiek. De heer Gan illustreerde zijn causerie met een serie interessante lantaarnplaat jes en grammofoonmuziek. Nadat de aanwezigen de zaal was vol en het publeik zat zelfs op de omme gangen boven in de aula een rondgang hadden gemaakt over de tentoonstelling, werd een film vertoond over acrobatiek en varété in China. De artiesten, die in deze film te zien waren, brachten vaak dezelfde nummers als hun collega's in Europa, doch veel geperfectioneerder zo dat men het niet voor mogelijk zou gehouden hebben, wanneer men het niet zelf had gezien. De tentoonstelling .,200 j: Chinese schil derkunst" blijft in Schiedam tot en mei 27 mei a.a. Pater Aegidius Brenninkmeijcr O.P. sprak voor de vijfde maal in deze feest- week en wist aller aandacht weer ge vangen te houden. Zijn onderwerp: „Ons kerkelijk leven in Christus" getoetst aan de 84ste psalm: ..Hoe uitermate dierbaar is ons o, God de woonstede van Uw Heerlijkheid", was geheel gericht op het rijke bezit van de kerk in eht mensen be staan. Waar wij gedoopt worden, voorbe reid op de eerste H. Communie, gevolgd op de plechtige eed van trouw op het Evangelieboek, bij het verlaten der school Waar wij neerknielen als man en vrouw om samen onder Gods Zegen het leven aan te kunnen. Waar wij altijd weer kracht naar kruis vinden, waar Hij im mer op ons wacht en wij Hem ontvangen kunnen in ons hart. zo dikwijls wij dat maar willen. En hoe traag blijkt vaak die wilMet de bede, dat men tot in lengte in dagen de weg naar Zijn Huis zou mogen blijven vindon", besloot na- ter Brenninkmeijer zijn gloedvolle rede. Het Te Deum van Jan Nieland feil loos door I.H.D. gebracht onder leiding van dirigent en organist Paul v. d. Put ten onder klokgelui, gevolgd door het Tan tum Ergo en het jubelend Allelujah van G. F. Handel, een voorbeeldige samen zang van I.H.D. en „Jokosi" zetten een streep onder het 75-jarig feest van de Sin gelkerk dat zo geslaagd en glansrijk ge vierd is In verband met de uitvoering van her stelwerkzaamheden zal de Polderweg vanaf de Klapbrug tot de Broekkade van af 14 mei tot en met 4 juni en de Vlaardingseweg vanaf 14 mei tot en met 14 juni of zoveel langer of korter als nodig mocht blijken zijn afgesloten voor alle rijverkeeï. De S.P.V. „De Postduif" begon met haar zuidafrichting met de wedvlucht Vilvoorde, afstand 110 k.m. Uitslag: 1, 13, 17, 23, 25, 33, 39, 50, 60, 85; J. Doejaaren 2, 24, 30, 74; Th. Weelie 3, 38, 64. 65, 101! F. Koppenhagen 4, 7, 18, 27, 40, 67, 83, 92, 106, 107; J. v. d- Windt 5, 63, 82; J. de Waard 6, 15, 20, 72, 99, 108; A. Delmotte 8, 14, 76, 120; A. Wagtendonk 9; J. Kazen- brood 10, 36, 71: A. Vis 11, 28. 34, 73. 81; J Christen 12; E. v. Smirren; 16, 17 A. v. d. Grijp; 19, 43 G. Kiela; 21, 109 Du Char- tenier; 22, 29, 35, 49. 54, 94, 110 J. de. Kos ter; 26, 109 Gebr. v. Harmeien en Co.: 31. 41, 44, 88, 107 K. Muilwijk; 32, 128, 130 L. Verheugen; 37, 77, 86. 96, 113. 126 C. de Tuinder; 42, 87 J. Vertiaal; 45, 59, 66, 114 H- Crama; 46, 121 A. v. d. Tuyn: 47, 61, 69 C. Verlinden; 48, 52, 112 Jac. Koogje; 51 H. Blondé; 53, 58 J. v. d. Beek en Co.; 55, 57, 57, 93 Middendorp en Zn.; 62 J. Ram: 68, 127 P. Dalhuizen; 75 P. v. Os en Co.; 78 A. Heeren; 79, 105 Th. Jansen; 80 L. Borranie; 55, 115 Fh. Ei.ikerabroek 89, 119, 122 H. v. d. Kant; 90 W- v. Beu ren! 91 J. Verboom; 95 W, Poelman; 97 N. in 't Hol; 98 I. v. d. Tuyn; 100 P. Hinten en Zn.; 104 J. Westerhold; 111. 124 A. Moog; 116 J. Freij: 117 J. Niemeijer; 118; L..V. d. Meij123 J. Bats; 125 L. J- Crama; 129 P. Gouweleeuw. De Blauwe Doffer hield een wedvlucht van uit Vilvoorde. De afstand was 112 k.m. De duiven zijn om 8 uur gelost. De eerste duif kwam 9.27.18 en de laatste 9.38.51. Uitslag: 1, 12. 46, 55 Van Leeuwen— Schumpf; 2 V. d. Kant; 3, 9. 19, 31 Lems; 4, 15, 32 Morra; 5. 6, 43, 65 Kerkhof; 7, 23, 60 Kouwenberg; 8, 26, 45, 52 Putters Zn.; 10, 11 mevr. Domenie: 13, 16. 20, 41, 58 C- A. Hersbach; 14, 17, 35, 71 Gögh Kosten; 18 Sebrechts; 21, 50. 14 H. Brökling; 22, 33, 37 J. W. Kazenbroot; 24 Ilmer'. 25, 40. 66 Steen; 27, 56 Flipse; 28, 57 Opijnen; 29 G Breur; 30 Limborgh: 34, 36, 54 Deursen; 38 V. d. Sloot 39. 44 M. Bakker; 42 51 69 Paardenkopen 47 J. Ballijns; 48, 62 A. v. Gogh; 49. 61 V. d. Hoeven; 53 D. Rouw; 59 Van Wiik; 63 Duivmbode; 67 Hopstein; 68 Gebr. Hersbach; 70 Wijnties. Na een bezoek aan zijn meisje, wonen de Platteweg, Reeuwijk, is door onbe kende oorzaak, ongeveer 100 meter bij de woning van zijn verloofde vandaan, de 32-jarige E. de Groot, gewoond hebbend Gerard Leustraat te Gouda, te water ge raakt en verdronken. Zondagmorgen 7 uur werd het ongeluk ontdekt. HEDEN: Passage Theater: To catch a thief (a.l.) Monopole Theater: Shane, voor de K.F.A. 14 jaar. Stedelijk Museum: elke dag van 2—5 uur tentoonstelling Chinese kunst en ex positie vakbekwaamheid, woensdag- en vrijdagavond 710 uur. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag: 7—8 30; dinsdag: 10—12, 25 en 7830; woensdag: 25 en 7 8 30; donderdag: 10—12 en 2—5; vriidag: 2—5 en 78.30; zaterdag: 1012 en 2—5 Jeugd: woensdag: 2—4; donderdag: ♦—5; zaterdag: 1—3. Boven 14 iaar: woensdag van 67 30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag: 6.30—8; vrijdag: 7—8. Filiaal Emmastraat 3: donderdag: 7— 11 30—12.30 Filiaal Kerkwcg 46, Kethel: zondag: 8.30: zaterdag: 3 30—5; zondag- 11 12 30 NACHTDIENST APOTHEKEN: De nachtdienst voor de apotheken wordt waargenomen door Apotheek Backer, St.- Liduinastraat 58. DINSDAG Koninginnekerk. Boezemsingel. Jeugd- concert door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest. Dir. Eduard Flipse. - 14 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein. De twee wezen Toneelstuk van d'Ennery, door de Schouwspelers. 20 uur, Rotterdamse Kunstkring, Witte de Withstraat 35. Concert door het Kamer- muziekgez'elschap. - 20 uur. Lommerijk, Straatweg 99. Ballet door Evy Bleys. - 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 11 t/m 12 mei Arena: Vrouwen in de va] (18 J.) Capitol: Het monster van de zeebodem (a. 1.) Cen traal: Moord op de voorpagina (18 J.) Cineac en Colosseum: Djenghis Khan, de over winnaar (volw.) Harmonie: Het bataljon der gedoemden (18 J.5 Lumière: Phffft (volw.) Lutusca: King s Rhapsody <a. I) Luxor: Carmen Jones (volw.) Metro: Moord op de voorpagina (18 j.) Passage (Schiedam): To catch a thief (a. 1.) Prinses: Liefde, die duur betaald wordt (strikt' volw.) Rex: Hannoc, de Indiaan (14 j.) Thalia: Picnic (18 j.) 't Venster: The constant husband «14 j.) Victoria: Djenghis Khan, de overwinnaar (volw.). Korte Hoogstraat 22 - Rotterdam In de 10c minuut van cic tweede helft gelukte het Hermes gelijk te ma ken tegen Helmond, de zuidelijke geel zwarten, volop strijdend voor 'n plaats bij de bovenste vijf en zo spelend 't praedicaat le klasse zeker waard. Want de Helmondse ploeg demonstreerde goed spel, mannelijk fors, maar nooit over de schreef, goed ploegverband en dito spel opvatting, 't Gelijke spel was 'n goede uitslag voor de boeiende wed strijd, waarmee de Schiedamse koplo pers, gehandicapt door 't uitvallen van Van der Tuyn, de „brains" van de aanval, rijkelijk tevredcn mogen zijn. De blauwwitten begonnen rustig, waar door Helmond 't initiatief kon nemen. Midvoor Spierings. door zijn veelvuldig switchen en stug doorsjouwen, in de eer ste helft een doorlopend gevaar, miste zijn eerste kans door te slap in te schie ten. Tegenover 't goede combineren van deze aanvalsleider samen Overzier en de Brit Nicholson, stak 't Schiedamse aan- valsspel wat brokkelig af. Van der Tuyn in 't begin reeds geblesseerd, kon zich niet ten volle geven. Mijnsbergen blonk niet uit, Janse wekte hard, maar vond in spil Sanders een stopper van formaat, Zaal kon niet loskomen van Koenen en hoewel Van der Burg in Duynhoven even eens een goede back vond, kwam 't Schie damse gevaar veelal van hem, want de rechtsbuiten speelde weer 'n uitstekende partij. Uit een van zijn voorzetten kopte Janse feilloos de bal in. maar deze werd door de rustige Van Reek even foutloos gestopt. In de 10e minuut rukie Spierings weer eens de Schiedamse defensie uit haar voegen en zjjn goede pass vond Over zier, die meteen Van Dicst kansloos pas seerde (0-1). De Brabanters bleven beter combineren, waarbij Nicholson eenmaal jammerlpk overschoot na een fraaie drie- hoeksaanval met Spierings en van de Meulenhof. Gnbshgerst voorhoedeipel van Hermes bracht 't niet verder dan wat hoekschop pen, telkens door de lange Van Reek onderschept, behalve één keer, toen hij miste, maar toen was er geen Schiedam mer ter plaatse. De gevaarlijke schoten kwamen uit de middenlinie van Broeders en Schenk. Nadat Overzier uit 'n hoekschop net overgekopt had. werd tegen de rust de Schiedamse druk wat groter. Op fantas tische wijze reageerde Van Reek op 'n onverwachte knal van Van der Berg, ter wijl Sanders en Koenen bij hoekschop pen redding brachten. Kort voor de pau ze liet Van der Tuyn zich door Van de Gevel vervangen. Wel deed deze invaller na de hervat ting aardige dingen, zo 't keurige schot in 'n uiterste doelhoek, waar Van Reek moeite mee had, maar toch was 't gemis van de oud-internationaal, zeker in zijn vorm van de laatste wedstrijden, een grote fe i i s Het was Zaterdag de traditionele Mei dag van de H. Kindsheid. Maar er stond een mild zonnetje en daardoor is het toch weer een feestelijk en kleurig gebeuren geworden. De stoet, die over de Appel marktbrug trok. naar de Havenkerk, werd dank zij dat windje een en al be weging, doordat de wind met de vaandels speelde. Vooraf ging. geheel in stijl, de donkere logé van de zusters op da Hoog straat. Als we ons niet vergissen, maakte deze zoon van het tropische zuiden zich ook verdienstelijk als Zwarte Piet, toen Sins Nicolaas bij de ouden van .dagen kwam. Zoals altijd waren er behalve de talrijke aardige bruidjes heel wat kinde ren. in de klederdracht van de bewoners der verschillende missielanden uitgedost. En volgens de traditie hield een jon gen weder een preekje. De Havenkerk was geheel gevuld met kinderen, die de voor hen steeds weer nieuwe en interes sante plechtigheid devoot volgden. Ui teraard waren er ook moeders en ook wel vaders meegekomen. Dit jaar is de dag van de H. Kindsheid weer een succes ge weest. verzwakking. De Schiedammers mochten dan ookWesseïius enjnei ^Plunder door De De Schiedammer Plooy heeft zijn titel van tafeltenniskampiqen van Vlaardingen kunnen verlengen. Hij won zaterdag in het Handelsgebouw de finalepartij na spannende strijd van de Delftenaar Die- mers met 21-i9, 21-18, 21-23, 21-17. De jeugdkampioen van 1955, de HVO-er Aad v.d. Pols jr. moest zijn titel afstaan aan Lauwaars van TCK, van wie hij m de halve finale met 13-21, 18-21 verloor. Van der Pols moest zich nu met de derde plaats tevreden stellen. Dameskam pioen van Vlaardingen werd Groeneveld uit Delft, met niej. Noord- hoek van Sunlight en mej. Wesselius van Shell resp. als tweede en derde. In de algemene groep zegevierde de HVO-er J. de Bruin. Voor het laatst werden deze kampioenschappen in het Handelsgebouw gehouden, dat wordt afgebroken. Voor- zitter Zijdeveld sprak de hoop uit dat het lustrumtoernooi volgend jaar onder eigen dak zal kunnen worden gehouden. Dit jaar verliep het toernooi, waaraan ook Engelsen meededen, bijzonder vlot. Het bestuur van de CVTV heeft bergen werk moeten verzetten. In de strijd om het herenkampioenschap drongen de Delftenaren Diemers en van der Kley, de Schiedammer Plooy en de Shellspeler Mudde tot de halve eind strijd door. Plooy moest alle zeilen bijzet ten om niet door Mudde te worden uit geschakeld. Mudde bood uitstekend te genstand, wat in de score tot uitdrukking kwam: 21-18, 24-26, 21-19. Diemers won met 13-21, 21-10, 21-13 van zijn stadgenoot Van der Kley. Mudde won de derde prijs door Van der Kley met 21-16, 16-21, 21-16 te kloppen. Spannend en opwindend ging het in de eindstrijd toe tussen Plooy en Diemers waarin Plooy tenslotte met 21-18, 21-23, 21-17 te voorschijn kwam. In de halve eindstrijd bij de dames drongen mej, Groeneweg, mej. Noordhoek. mej. van geluk spreken, dat Mijnsbergen in de 10c minuut een mislukt schot van Van de Gevel van richting veranderde, waar door Van Reek kansloos was (1-1, want wel had Hermes in de iweede helft een veldovcrwicht, maar kansen gaf de gocd- sluitende gastendefensie maar bitter wei nig weg. En daar ook de Helmond-aanval on danks goed spel van linksbuiten Van de Meulenhof en bekeken passjes van de Duitser Schwencke (ex-V.V.V.) op rechts, in 't midden in spil Burger haar meester gevonden had, kwam er geen verande ring meer in de stand, hoewel 't slot- offensief van Hermes, met twee gemiste kansen door Zaal en 'n felle inkop van Van der Burg, waaruit de bal via keeper en bovenlat 't veld weer invloog, nog heftig was. Shellspeelster Wesselius legde beslag op de derde prijs door een zege op mej. Spluntcr met 21-15, 21-8. Mej. Groeneweg won vrij gemakkelijk vap mej. Noordhoek met 21-12, 21-11 en daarmee de dames- titel. Bij de jeugd was de grote verrassing, dat Aad v.d. Pols, de kampioen van vorig jaar zich in de halve finale liet uitscha kelen door de Schiedammer Lauwaars met 13-21, 18-21. Van der Pols werd der de door Leening met 21-10, 21-18 te klop pen. In de strijd om de titel gaven de Schiedammers Lauwaars en Loosbroek elkaar weinig toe. Na spannende strijd zegevierde Lauwaars met 21-17, 21-18. In de algemene groep plaatsten zich de HVO-ers De Graaf en De Bruin in de finale,alsmede de Delftenaar Vente en de Schiedammer Groeneweg. De Graaf moest het tegen zijn clubgenoot De Bruin opnemen, wat met 16-21, 15-21 een te zware opgave voor hem bleek. Vente won in drie sets van Groeneweg, 21-17, 17-21, 21-18. In de strijd om de eerste prijs werd zeer fraai spel te zifen gegeven, waarbij De Bruin over Vente zegevierde met 16-21, 21-19. 21-17. Groene weg legde beslag op de derde prijs na een zege op De Graaf met 21-17, 21-16. Zaterdagmiddag hebben in de Spaanse polders grote scharen BB'ers en leden van transportkolonnes uit diverse plaat sen b.m. uit Overschie, Vlaardingen en Schiedam een grootscheepse oefening on dernomen, die alle groot verband oefenin gen die tot dusverre in Overschie zijn gehouden, glansrijk heeft geslagen. Niet minder dan 300 man waren van de par tij, terwijl nog een flinke schare behulp- zamen, gerecruteerd uit de padvinderij etc. in sommige gevallen zelfs geschminkt als gewonden ook hun steentje hebben bijgedragen aan het welslagen. De ge wonden lagen her en derwaarts ver spreid, maar de ergste gevallen op het terrein van de Groot en Van Ommen; soms lopend, soms- gedragen zijn zij naar de noodhospitalen vervoerd in het gebouw van de N.V. Nedero, welwillend ter be schikking gesteld. Door middel van wal kie-talkie's en mobilofoons stonden de onderdelen met elkaar in. verbinding. Grote en kleine branden waren er uit gebroken en de eigen brandweren waren natuurlijk paraat met klein en groot ma teriaal. De opgaaf „taak en werkwijze van de helpers van het Rode Kruis op een brandterrein" is natuurlijk, stipt uit gevoerd. Na afloop was er een gemoede lijk kopje koffie uit de eigen BB-keuken en een nabeschouwing waarbij o.m. aan wezig waren de dokters Treurniet en Has- per en Cdt. Angermille. De 29-jarige schippersknecht T. M. uit Muiden wordt sinds 5 mei vermist. Op bevrijdingsdag verdween hij van boord van een Rijnsleepboot in' de Wilhelmina- haven met achterlating van kleding en papieren maar met medeneming van 100, die hij van de schipper had geleend en van diens horloge. De aanvankelijke gedachte aan een ongeluk lijkt minder waarschijnlijk, aangezien M. door de politie in Muiden gezocht wordt terzake van diefstal. Hielden voor rust beide elftallen elkaar goed in evenwicht, na de pauze was Ex celsior een lange periode de mindere door het slappe spel der halflinie, die de voorhoede te weinig kansen bood om de achterstand te herstellen. Het slotoffensief van Excelsior kwam te laat en hiermede ging de kans op de gelijkmaker verlo ren. De wedstrijd werd geopend met open aanvallen van Excelsior waar de beide vleugelspelers van Buitenen en Metaal met goede voorzetten al meteen scorings- toe. rush keeper Husbecn met een hard laag schot te verrassen. 1—0, De gelijkmaker bleef niet lang uit. Vijf minuten latei- profiteerde Van Huet van een misver stand in de Voorburgse verdediging en plaatste de bal, die te zacht werd terug gespeeld, in het net, 11. Excelsior nam hierna het offensief stevig in handen en na keurig voorbereidend werk van Zui- derwijk en Huet kreeg Metaal op de lin kervleugel gelegenheid een voorzet af te geven aan Van Buitenen, die de bal in de uiterste hoek schoof, 12. Toeh leek het er op of Excelsior zou. doordrukken. Enkele schoten van Huet en Vollebregt gingen rakelings langs. Voorburg her stelde zich en sloeg voor rüst nog 2 maal kansen schiepen. Mid-voor Huet plaatste verscheidene poede schoten, welke keurig werden gestopt. In een periode van Schiedams overwicht werd dc scroreaan de andere zijde geopend. Voorburg's rechtsbuiten kreeg in buitepspelpositie de bal. toegespeeld eii wist na een snelle De gelijkmaker kwam tot stand uit eer cornerbal, die door de rechtsbuiten werd ingekopt en via het. been van Vollebregt in eigen doel belandde. 22. Even voor rust on'stond een scrimmage voor Ex- celsior-doel. Uit, een kluwen van spelers wist, de midvoor zich té ontworstelen en van zeer kortbij bezorgde hij zijn ploeg opnieuw de leiding. 3—2. Na rust speelde Excelsior ondanks de achterstand geheel defensief. De middenlinie bleef te ver achter om constructief te kunnen werken. Keeper Husbecn kreeg het zwaar te ver duren. Ruim 20 minuten duurde deze be legering alvorens Excelsior's-voorhoede van zich deed spreken. Een aanval van de linkervleugel leverde de gelijkmaker. Een pass pas-klaar voorgeschoteld door Bierhuizen werd door Metaal jn een doelpunt omgezet. 33. De staander bracht redding bij een volgende aanval van de linkervleugel. Een snelle open aanval besloten met een hard schot van Metaal. Voorburg profiteerde hierna van een aarzeling in Excelsior's achterhoede en het werd 43. Met nog 10 minuten te coelen opende Excelsior een slotoffensief. De gelijkmaker kwam echter niet meer. In de laatste minuut nam Vlugman even buiten het strafschopgebied een vrije trap Met pen boogbal olaatste hij de bal over de uitgelopen keeper precies op de dek- lat waarna de bal achtcrrolde en Excel sior's laatste illusie op een gelijkspel vervloog. Het Schiedams Vrouwenkoor, dat men zaterdagavond in de aula van Boymans heeft kunnen horen, heeft met het uit gevoerde programma bewezen een goed geïnstrueerd koor te zijn, dat in niet al te moeilijke werken tot heel goede resul taten weet te komen. De koorklank was zeer beschaafd maar zou nog meer ex pressie kunnen dragen, tegenover de wat dunne sopranen klonken de alten weer wat hees. Het gevarieerde program ma was kennelijk met zorg samengesteld en had ook aan het moderne repertoire aandacht besteed, zonder hierbij de krachten van het ensemble te overschat ten. Overigens heeft men wel ondervon den, dat het koor de steun van een bege leiding nog niet gemakkelijk kan missen. Dc. a-capella werken (in het aangeven van de toon gaat de dirigente Ria Borg- meyer nog' wat nerveus en gehaast te werk) klonken dikwijls minder zeker eri niet zo toonvast als de diverse begeleide composities. Medewerking verleende o.a. de sopraan Truus van Ameyde, die in diverse aria's en liederen een goed ontwikkelde zang cultuur heeft, gedemonstreerd en met haar voordracht ook van persoonlijk inzicht heeft getuigd. Bezwaren moeten worden aangetekend.- tegen een wat slordige uit spraak van sommige medeklinkers, een intelligente muzikaliteit kan men de zan geres zeker, niet ontzeggen. De fluitist Koos Verheul heeft net verschillende bij dragen zijn gave techniek en zijn rijpe artisticiteit ruimschoots tot ontplooing ge bracht, hierbij dikwijls uitstekend gese condeerd door de pianist Jan van der Meer. De begeleidingen van zangeres en koor waren rèsp. bij Ria eh Bep Borg- meyer in kundige handen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2