Techniek en cijfers over heersen in Dukaat MELKPRIJS VOOR DE ZANDDREDRIJVEN EOKA eist terechtstelling van „Gauleiter"' Harding Spanning in hoogtepunt Stalen ring rond Tlemcen WAARHEEN met de winst van de ondernemingen? Loon- en belastingpolitiek van de P.v.d.A. nadert Eerste herderlijke brief van onze bisschop Godgeloof en godsdienst hebben geen betekenis meer voor de mens De lekkerste pijptabak De Ambonezen en de nieuwe uitkerings regeling uit de handigste verpakking Amerikaans vlootbezoek afgelast Slag om Tlemcen JgAANDAG 14 MEI 1956 PAGINA 3 Stakingen aangekondigd, maai' ook overeenkomst De taak van de bisschop Honger en woningnood Beangstigende toestanden De échte liefhebber van een fijne» pijp tabak kiest Douwe Egberts Dukaat! Nu bovendien in speciale patent-verpakking! DOUWE EGBERTS zachte, geurige pijptabak ABT B-Overijssel wil definitieve verhoging der garantie Ons aller opgave Samen doen Strijd met socialistisch program? Dirigisme Wapensmokkel Een granaat per dag MRP-congres BENOEMING BISDOM ROTTERDAM BENOEMINGEN BIJ DE KRUISHEREN De eerste, diepere kennismaking met zijn diocees eu de problemen, h'elke daar opdoemen, beeft de bisschop van liet nieuwe diocees Rotterdam een ontstellend inzicht gegri en in de geestelijke nood, welke daar, bij alle Materiële welvaart heerst en niet minder in de gevolgen Van het steens burende tekort aan woningen. Geen wonder, dat van de eerste herder lijke brief, welke hij tot zijn diocesanen richtte en die gisteren in de kerken van Zuid-Holland is voorgelezen, deze punten bet hoofdmotief vórmen. De tekst van mgr. Jansens schrijven laten wij hier in zijn geheel volgen. U IK MIJ voor het eerst als uw bisschop in een persoonlijke brief tot u allen mag richten, zou ik de vraag van de apostel Paulus aan zijn ge lovigen tot mijn vraag aan u willen maken: Heb ik soms, zoals sommige anderen zo zou ik u willen vragen een aanbevelingsbrief aan u of van u nodig? Neen. u bent zélf mijn brief, mijn ge tuigschrift, geschreven in het verborgene van mijn hart dat u allen in liefde moet «omsluiten, maar niettemin gelezen en gekend door alle mensen die u ontmoeten. Want omdat u zichzelf en elkaar christe nen noemt, beschouwt men u als een brief van Christus; een brief van Christus, door uw bisschop geschreven, niet met inkt, maar met de Geest van de levende ti God. (Vgl. II Cor. 2, 1—3). Zoals Paulus zich richt ..tot dc Kerk Gods in Corinthe en tot alle gedoopten in gans Achaja", zo richt ik mij tot u. ,,Gij zijt een brief van Christus". Immers, mijn dierbare medechristenen, als Chris tus de Waarheid is, dan bent u Zijn getuigschrift: het getuigenis van de Waarheid in de wereld. Als Christus het leven is, dan bent u de getuigenis van Zijn en onze bevrijding en opstanding uit de dood. Als Christus de Weg is, dan bent u Zijn wegwijzers door uw schre den te richten naar Hem en aldus naar uw geluk. Ja, u bent van Christus, Die u uit uw eigen onmacht en zonde heeft verlost en die u heeft vrij gemaakt om God en alle mensen te kunnen liefhebben, zoals Hij de vader en alle mensen liefheeft. Gij zijt van Christus en daarin bestaat uw vrij heid, de vrijheid der kinderen Gods. Terwijl de H. Paulus zegt. dat u van Christus bent, laat hij tegelijkertijd zien. dat u van de bisschop bent. Hij schrijft immers: „U bent een brief van Chris tus, die door ons is geschreven". Christus Baf het leven; Paulus was daarbij de bedienaar. Ook heden geeft Christus het 'even; uw bisschop is daarbij de be dienaar. Ik heb, zoals Paulus voor zijn gelovigen, de opdracht u te vervullen met de Geest en het leven van Christus. Deze opdracht heeft Jesus Christus in volle rijkdom ontvouwd, toen Hij, staan de op de berg, tot Zijn apostelen zei. „Mij is alle macht gegeven in de heme en bp de aarde. Gaat dus heen en maakt alle volken tot leerlingen en doopt hen in de naam van de Vader en van de Zoon en van de heilige Geest; en leert hun alles onderhouden wat Ik u heb ge boden. En ziet, Ik ben met u alle dagen tot aan het einde der wereld". (Mt. 28, 18—20). Zo is de bisschop naar u toegezonden door Jesus Christus, aan Wie alle macht gegeven is. Met de volheid van Zijn Als protest tegen de nieuwe „Uit keringsregeling Ambonezen", die van daag van kracht is geworden, hebben de Ambonezen, die zijn aangesloten bij de BPRMS de CRAMS en de PNMS, aan gekondigd in staking te gaan. Volgens de BPRMS zouden ongeveer 90 pet van de Ambonezen, die een wrkkring buiten de Woonoorden hebben of wel ongeveer 2500 man, aan deze staking deelnemen. Daarnaast zou de voorzitter van de BPRMS, de heer Lilipalj. met ingang van heden in het woonoord Souburg een hon gerstaking beginnen. Naar wij vernemen hebben besprekin gen tussen het commissariaat Ambone- zenzorg en het hoofdbestuur van de CRAMS" er echter toe geleid dat ge noemd hoofdbestuur met ingang van he den de uitkeringsregeling voor de Am bonezen aanvaardt. Het hoofdbestuur heeft zich wel het recht voorbehouden enkele punten mt de regeling nader met de minister voor Maatschappelijk werk te bespreken. Priesterschap is Christus in uw bisschop en daardoor ook in Zijn Kerk en in uw midden tegenwoordig. De bisschop is de eerste getuige, die in ons midden getuigenis aflegt van de Waarheid, die Christus is. De bisschop is de hogepriester, die in de sacramen ten, vooral in het Doopsel, het Vormsel en de Eucharistie, ons opneemt in de gemeenschap van de verrezen Heer. De bisschop is de herder, die ons de weg leert tot Jesus Christus, ons eeuwig leven. Alle arbeid, door de bisschop in de Kerk verricht, geschiedt in de Naam van Christus en op Ziin gezag. Aan de bisschop is het beheer over Gods genadegaven voor u toevertrouwd (vgl. Ef. 3,2). Ik ben mij ervan bewust, dierbare mede-christenen, dat daarmee aan de bisschop tevens de opdracht is gegeven om de nood van deze wereld te kennen, niet alleen theoretisch en zakelijk, maar met dezelfde gezindheid, dezelfde liefde, die in Jesus Christus was. Van Christus staat geschreven: „We hebben geen Hogepriester, die onze zwakheden niet kan meevoelen, maar een die bekoord werd. geheel op dezelfde wijze als wij, behoudens de zonde". (Hebr. 4. 15). Chris tus heeft de nood gekend van de mensen in Zijn tijd, omdat Hij de gestaltte heeft aangenomen van een slaaf en gelijk is geworden aan de mensen (vgl. Filipp. 2, 7). Hij kent ook de nood, die heden in deze wereld is, omdat Hij die wil meeleven in Zijn mystiek lichaam, de Kerk. De noden VAN DEZE TIJD We denken dan allereerst aan stoffelijke noden, want deze raken het naakte bestaan van de mens, maar daardoor juist ook zijn diepste wezen, zijn geestelijk bestaan. Bij het constateren van deze stoffelijke noden mogen we onze blik niet beperken tot ons eigen land, omdat de christen en zeker de bisschop een wereldwijde blik moet bezitten, want. „uit één vader heeft God alle volkeren der mensheid gemaakt om ze over de aarde te doen wonen". (Hand. 17: 26). Als we met wijde blik de wereld overschouwen, zien we, dat meer dan de helft der mensheid nog door hon gersnood wordt geteisterd. Ganse ge bieden en volken worden „onder-ont wikkeld" genoemd: een mooi woord, dat echter uitdrukt, dat daar het levenspeil beneden het menswaardige ligt. Hoevelen leven nog in kampen, kampen van gevangenen of kampen van vrije, ontheemde mensen. En als we de technisch meer ontwikkelde landen overzien, is ook daar de stoffe lijke nood soms nog ontzettend groot, als we alleen maar denken aan die ontzaglijke ramp èn in ons land èn in zoveel andere landen, dat velen nog geen behoorlijke woonruimte kunnen vinden. En toch zijn deze noden niet de allerergste. Veel erger nog is, dat de mensheid wordt geteisterd door een andere nood: de nood naar God. IN DE AFGELOPEN weken heb ik reeds in verscheidene richtingen Groot- Rotterdam doorkruist. Ik heb gestaan bij de olieraffinaderijen van Pemis en Hoogvliet, ik zag het geweldige havenbe drijf, ik zag de kolossale fabrieken en kantoren, uit de grond gerezen of nog in aanbouw, ik zag de brede verkeerswegen, die iedere dag duizenden auto's te ver werken hebben en ik raakte onder de in druk van de macht der techniek, die door de mens op meesterlijke wijze beheerst wordt. Zo is het beeld van nagenoeg alle steden in Zuid-Holland, wellicht anders genuanceerd, maar in wezen precies het zelfde: Overheersing van techniek en cij fers. Zelfs op het land domineert de stad, want ook het land ondergaat in steeds toenemende mate de geheimzinni ge, maar onontkoombare aantrekkings kracht van de stad. Voor ai deze werkelijkheden mogen wij onze ogen niet sluiten, maar het is in hoge mate beangstigend, dat wij dit alles moeten constateren. Door de alles overheersende invloed van de techniek kan de mens niet meer tot zichzelf komen. Hjj bezint zich niet meer. Groot ,s het gevaar, dat God, ge loof en godsdienst voor hem geen be tekenis meer hebben, want dit alles stamt uit een andere wereld, die niet meer de zijne is. De wereld, waarin hij zich thuis- voelt is immers vanzelfsprekend de we reld. die hij vooral in onze tijd heeft le ren kennen en doorgronden, beheersen en overheersen: de wereld van de techniek. Op dit terrein kan hü triomfen vieren, daar is hij de meester. Daarom is het niet te verwonderen, dat hij onwennig staat tegenover een werkelijkheid, die hij niet kan doorgronden en die hij niet be heersen kan: de werkelijkheid, die God is. En toch roept de mens om God en het tragische is, dat hij dat eigenlijk zelf niet Dil pakje bevat een extra vouw, waardoör het 2 x zo wijd open waaiert en volop ruimte biedt voor hef stoppen van de pijp in het pakje zelf! 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 et. alléén bij Apothekers en Drogisten Tijdens de voorjaarsvergadering van de kring Overijssel van de A.B.T.B. is, op voorstel van secretaris, het Tweede-Ka merlid Engelbertink. een motie aangeno men waarin tot het hoofdbestuur van a B T B het dringende verz'oek wordt gericht om' alles in.bet werk te stellen om op korte termijn te bewerken, dat ami de zandbedrijven de zeer matige melkgarantieprUs v£" J.4.9 t^d'nrtief wordt toegezegd. Da^nf st wordt met kipm aangedrongen op net vei Krijgen van een redef ijkaandeel voor de boeren in de gestegen nationale welvaart van ons land. i Met het oog op de ontevredenheid, die naar tijdens de vergadering bleek, heerst, heeft de voorzitter, de heer A. H Lohuis, uit Haarle, een beroep op de afgevaardig den gedaan om de vergadering niet tot een protestbijeenkomst 'te maken, maar rustig het melkprijsbeïeid onder de loep te nemen. De heer Engelbertink zeide, dat de landbouwers zelf maatregelen moeten ne men om het wanbegrip bij andere lagen van de bevolking weg te nemen. Ir scher. pe bewoordingen wees hij het voorstel een ultimatum te stellen af. Er zijn nog vele andere middelen, die ter hand kun nen worden genomen, om het doel te be reiken, aldus spreker. Zondagochtend was het kerkhof te Utrecht het einddoel van een sterrit voor historische auto's waarby een twintigtal oude motetten h™1 Jtal was gekomen. De foto toont e uit de twintiger jaren die, efj.m trn,~ dere wagens, veel belangst g meer beseft. Daarom kan hij ndet meer openstaan voor de bevrijding, die Chris tus hem biedt: het kindschap Gods. „God heeft ons bevrijd uit de macht der duis ternis en ons overgebracht naar het rijk van Zijn geliefde Zoon, door Wie we ver lossing hebben verkregen. (Kol. 1 13- 14)". Dat deze verlossing hem niets meer zegt, dat is de nood van onze tijd, de nood naar God. Velen in ons land misschien zelfs vooral in ons bisdom verkeren in die nood, des te verschrikkelijker, omdat, men het zichzelf niet bewust is, en wij allen staan aan hetzelfde gevaar bloot- Hiermede, veelgeliefden, is ons aller opgave duidelijk. Wij moeten onszelf on besmet bewaren voor de geest der we reld Dit is geen gemakkelijke opgave, want we leven midden in de wereld en deze wereld is thans die van de techniek. En toch is diezelfde techniek ons door God gegeven. We hebben immers de Godde lijke opdracht om de wereld en de stof te beheersen. Wetenschap en techniek zijn dus kost bare gaven, maar zij zijn niet de enige en ook niet de kostbaarste. We moeten deze gaven dienstbaar maken aan onze opgang naar God, onze Vader. We zijn immers geen kinderen van deze wereld, maar kinderen, die thuis horen in Gods Vaderhuis. Dit is echter niet onze enige opgave. Wij zijn immers met zeer werkelijke banden verbonden aan alle mensen. Daarom moeten wij in het rijk van deze wereld het rijk Van Christus vestigen, m.a.w. de mensheid kerstenen. We moe ten laten zien, dat beide rijken, het rijk van de wereld en het Rijk van Christus, een onverdeelde eenheid moeten wor den. En dat doen we jn de eerste plaats door zelf voorbeeldige christenen te zijn, die ons daarom volkomen op deze wereld thuis voelen, omdat we weten, dat we bestemd zijn voor de wereld van God, ons Vaderhuis. Dan" zijn we inderdaad stuk voor stuk voor onze broeders en zus ters een andere Christus. Dit is ons aller opgave, die van mij en die van u. Nu ik als dienaar van Christus Zijn plaats in uw midden bekleed, zou ik mij de woorden van St.-Paulus willen eigen maken: „Ofschoon ik vrij sta tegenover allen, heb ik mij toch tot slaaf van allen gemaakt. (I Kor. 9 19)". „Ik ben er mij echter van bewust, dat ik slechts kan roemen op mijn zwakheden en ik zal dit gaarne doen, opdat de kracht van Chris tus in mij mag wonen. (II Kor. 12 9)". De taak die mij opgelegd is, deel ik in de eerste plaats met mijn priesters. Aan hen vooral wil ik vragen, dat zij de per soonlijke liefde, die in Christus is voor alle mensen, in zich zullen dragen tot heil van allen: „Geeft acht op uzelf en op heel de kudde, waarover de H. Geest u als bewakers heeft gesteld, om Gods Kerk te besturen, die Hij zich door Zijn eigen Bloed heeft verworven. (Hand. 20 28)". Ik deel mijn taak ook met geheel het volk Gods, waarover de H. Petrus schrijft: „Gij zijt een uitverkoren geslacht, een ko ninklijk priesterdom, een heilige natie, een aangeworven volk om te verkondigen de deugden van Hem. die u riep uit de duisternis tot Zijn wonderbaar licht (I Petr. 2 9)". SAMEN, u en ik, zullen we trachten de opgave, die Goj! in ons leven geeft, te volbrengen. Het is onze opgave, onze taak, om de blijde, de bevrijdende bood schap van Christus tot werkelijkheid te brengen in onszelf en in allen met wie wij leven. We schuwen de moderne tijd niet, de tijd van cijfers en techniek, want we moeten staan midden in de wereld van vandaag, een wereld, die zovele on gedachte mogelijkheden in zich bergt. Maar juist in deze wereld is ook ons nieu we bisdom opgericht om allen te roepen naar God, die Zijn vaderhuis wagenwijd voor allen zonder uitzondering geopend heeft. Gaarne en van ganser harte dank ik u allen voor de vele bewijzen van uw blij meeleven met ons nieuwe bisdom en met mij als uw bisschop, vooral echter voor uw gebeden tijdens de weken van voor bereiding op mijn H. Wijding. Eén blijvend in gebed, één blijvend in trouw aan ons aller opgave, moge de Geest van Christus, die de Geest van Liefde is, ons maken tot een licht, dat velen verlichten zal en ons bisdom tot een stad op de berg, die voor velen een baken van Christus zal zijn. Moge Gods H, Moeder, die in het Oos ten vereerd wordt onder de veelzeggende naam van „Geleidster op de weg", ons die weg naar Christus leren''. De Cyprische verzetsorganisatie EOKA heeft ;aterdag vlugschriften ver spreid waarin opgeroepen wordt tot .de terechtstelling van Gauleiter Harding'. De vlugschriften, die in het Grieks ge steld waren, droegen de ondertekening van Digenis, de leider van de EOKA Vorige week heeft het bestuur van Cy prus een prijs van 10 000 pond sterling op het hoofd van Digenis gesteld Thans scheef Digenis in het vlugschrift: „Wij bieden geen geld voor de tererhtslolling van Harding. Deze terechtstelling is een nlicht van iedere Griek Wie hem doodt, kan er zeker van zün dat zijn naam in gouden letters op de tempel van de Cy prische bevrijdingsstrijd zal voortleven" Zaterdag was de derde rouwdag voor Cyprus over de terechtstelling van Ka- raolis en Demetriou. Behalve de vlugschriften van de EOKA zijn er in Nicosia nu ook pamfletten verschenen die, naar men gelooft, door de Britse veiligheidstroepen verspreid zijn. Deze pamfletten vertonen een met bloed bevlekte kaart van Cyprus, met het onderschrift: „Schande voor de pseu- do-patriotten". in de tekst wordt ge sproken over de „vrede, zonneschijn, vriendschap en liefde" die eens op Cy prus heersten". Cyprioten worden erin aangemaand de goede naam van hun land te beschermen en dc „fanatieke, bloeddorstige terroristen" aan te geven. Zondagmorgen hebben verzetslieden een bom geworpen naar een legerbarak in Famaeusta Twee Britse militairen en een Cyprioot werden gewond. Een Cy prioot is gearresteerd. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade te Athene heeft medegedeeld, dat een bezoek, dat eenheden van de Amerikaanse Middellandse-Zeevloot aan Soeda, op het eiland Kreta, zouden bren gen, op voorstel van het Griekse minis terie van buitenlandse zaken is afgelast. Er werd verder geen reden voor het niet doorgaan van het bezoek opgegeven. Het dagblad „Vima" heeft echter ge meld, dat de Griekse marineleiding haar Amerikaanse ambtgenoten had ver zocht geen manschappen van de Ameri kaanse oorlogsschepen aan wal te laten gaan, zulks i.v.m. de „opwinding, die thans op Kreta heerst over de terecht stelling van twee Cyprische Grieken door de Britten". Onmiddellijk na het einde van de mohammedaanse vasten is in Algerije de spanning snel opgelopen. Door geheel het land is de activiteit van de rebellen zeer vergroot. Hoewel de uitbarsting van gewelddaden die men naar aanleiding van het eind der Rahmadan had verwacht nog niet heeft plaats gegrepen. De spanning concentreert zich op twee punten: nabij de stad Tlemcsn in de provincie Oran en dc Oostalgerijnse stad Constantine. Deze laatste plaats verkeerde zaterdagmiddag in alarm toestand. Ook Sbndag deden zich ongeregeldheden voor. In totaal vielen daarbij 25 doden. Er ontstonden schietpartijen, die zowel za'erdag als gisteren begonnen in de Joodse wijk. Het meest verontrustende van alles achtte men echter het feit, dat in de voorsteden van Constantine en in de bergpassen nabij de stad verscheidene leden van het rebellenleger werden gesignaleerd. Franse troepen hebben alle strategische punten bezet. In West-Algerije hebben Franse eenhe den zondag een „stalen ring" 'gelegd om de stad Tlemcen. Er doen geruchten de ronde, dat deze stad, die 60.000 inwoners telt, door de ongeveer 3.000 opstandelin gen, die zich ophouden in de bossen rond resultaat maken. In de veilinghallcn te Breda is zater dagmiddag een grote demonstratieve i vergadering gehouden van de KVP. Een der sprekers was prof. Romme, die in zijn rede de financiële en loonpolitiek van de PvdA aan een scherpe kritiek heeft onderworpen. Hjj haakte daarbij in op een opmerking van de minister-president in een verga dering van de PvdA in de RAI te Am sterdam. Dr. Drees merkte daar o.m op: „In de hoogconjunctuur gaat èr te vee] naar te weinig". Het zou me een lief ding waard zijn, aldus prof. Romme, „wanneer dat woord eerder was gesproken; wanneer het ëe" leid had tot bespreking in de boezem van het kabinet; wanneer men zich daar rekenschap had gegeven van de oorzaken 1 van dit verschijnsel. En wanneer men een krachtige en tijdige poging had on- |dernomen om de toenemende welvaart in ruimer mate aan velen ten goede te doen komen, aan de velen, die tot de wel vaartstoeneming ook hun medewerking hebben gegeven. Dr. Drees had het oog op de vermo genswinsten van nu en ik begrijp zijn klacht, dat daarvan te veel gaat naar te weinigen. Maar waarom dan niet eerder de vrijere loonvorming gehanteerd, waar op wij al drie jaar geleden met klem heb ben aangedrongen („RUWE stoot", noem de de deftige Nieuwe Rotterdammer dat toen), de vrijere loonvorming, die toch het enige midde] is om in beter rende rende bedrijfstakken, in beter renderen de ondernemingen ook de arbeiders in die betere resultaten naar redelijkheid en rechtvaardigheid te doen delen. Waarom dan niet van overheidswege de winstde ling met spaarregeling gestimuleerd en bevorderd door daaraan belastingfacili teiten te verbinden voor arbeiders en voor ondernemers en z0 het in de rich ting te sturen, dat de vermogensresul taten van de hoogconjunctuur tot bezits vorming onder de velen zou hebben leid? Zozeer als ik de klacht van dr. Drees, dat er in hoogconjunctuur te veel gaat naar te weinig, zozeer als ik die klacht begrijp zo weinig, aldus spr., kan ik onderschrijven het middel, dat hij aan prijst en voor de komende periode op het oog schijnt te hebben: het eeuwige middel van weer nieuwe belasting. In het verslag van zijn rede lees ik: „eer der moeten we nog een belasting hebben op de vermogenswinsten van nu, dan dat we mogen luisteren naar stemmen, die om verlaging van de belastingen roepen". De minister-president heeft het ge lukkig anders gedaan en wel zijn mede werking verleend aan belastingverlaging in de afgelopen periode, tot tweemaal toe en tot de ronde som van 1 miljard gulden. Maar is bet niet een vergissing om een arbeider of een middengroeper. die geen vermogen hebben, vast te spij keren op hun inkomstenbelasting, om dat de vermogenswinsten van nu. waar aan zij nart noch deel hebben, niet be last zijn? Of moet deze vergissing worden be gaan om van de aandelen onzer onder nemingen een deel te leiden naar de en ook hen tot bezitters te Ik vraag mij af, of hier zelfs geen ver gissing in het spel is tegenover het nieu we socialistische program. Met de col- j lectivistische tendens, die de PvdA ook in haar nieuwe program aan de bezits vorming wil geven, ben ik het niet eens. In dat PvdA-program staat: „bevorde ring van het medebezit der gezamenlijke werknemers in het nieuw gevormde ver mogen in de bedrijven, waardoor alle werknemers profiteren van de winsten, die in bepaalde bedrijfstakken en onder nemingen worden gemaakt". Tegen dat gezamenlijke, tegen dat zonder enige rechtvaardiging totaliseren van de arbeidersgroep als een soort kud de heb ik bezwaar. Maar het PvdA-pro gram spreekt dan toch nog tenminste van de werknemers. En nu wordt het in de mond van dr. Drees, althans volgens het verslag, plotseling de staat. Waarom vadertje staat zo vriendelijk zou mogen zijn om zich zo maar in hun plaats te stel len, de werknemers bezitloos te laten en zichzelf tot de bezitter te decreteren, ontgaat mij. Tlemcen, zal worden aangevallen. De re bellen zouden het als een „erezaak" be schouwen de stad te veroveren. Onmid dellijk werden naar de provincie Oran, waarin Tlemcen is gelegen, versterkingen gestuurd. Zaterdag alleen al kwamen in de haven van Oran 8000 Franse militairen Tengevolge van de gevechten bij Tlem cen zijn 25 opstandelingen gedood. In de nabijheid van Oran vielen er 22, in de streek van Algiers 11 en nabij El Milia 30 rebellen. In een gevecht van man tegen man tussen Franse parachutisten en op standelingen in de nabijheid van Philip- ville sneuvelden 79 opstandelingen. Vol gens de officiële Franse berichten zou hier aan Franse zijde slechts één dode gevallen zijn. Bij de gevechten in de provincie Oran hebben twee Franse patrouilles het vuur op elkaar geopend in de veronderstelling, dat zij met opstandelingen te doen had den. Er vielen twee doden en drie ge wonden. De Franse politie heeft een wapen smokkel ontdekt, waarbij honderden pistolen, vervaardigd in een zuid-Franse wapenfabriek via Libanese en Syrische tussenpersonen in Parijs naar Cairo wer den gezonden vanwaar de pistolen de op standelingen in Noord-Afrika bereikten. In hetzelfde bericht waarin AFP deze af faire meldde, wordt ook gemeld, dat een wapensmokkel via België en Nederland aan het licht is gekomen. Nadere gege vens hierover ontbreken nog. In Tuijesië werden zaterdagnacht de eerste slachtoffers geteld van een nieuwe terroristische campagne onder de naam „een granaat per dag". Deze campagne is opgezet door extreem-nationalistische te genstanders van de regering-Bourguiba. Deze willen elke dag een granaat doen exploderen. De actie is sedert woensdag aan de gang, doch eiste zaterdag pas de eerste slachtoffers toen een granaat van uit een auto in een drukke straat van het Europese kwartier van Tunis werd ge worpen. Onder de vijf gewonden was een twaalfjarig Frans meisje, dat de scherven in haar gezicht kreeg en hoogstwaar schijnlijk blind zal blijven. Enkele uren later werd in dezelfde wijk een Tunesi sche winkelier gedood door revolver schoten. De Franse Voiksrepublikeinen (MRP) hebben zaterdag op een nationaal par tijcongres eenstemmig hun steun gege ven aan de regeringspolitiek ten aan zien van Algerije, waarover binnenkort in de Nationale Vergadering zal wor den gedebatteerd. De „defaitisten", die onderhandelingen met de opstandelingen in Algerije voorstaan, werden veroor deeld. Z H. Exc. de bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot rector van Huize „An gela" te 's-Gravenhage, de weleerw. heer W. J. de Rijk. die kapelaan was te Loos duinen (O.L Vrouw Hemelvaart). Door de Magister Generaal der Orde, Mgr. Dr. W. Van Hees werden de volgen de Zeereerwaarde Heren benoemd: H.J. M. de Gruijter van het klooster te Zoe- terwoude naar A'dam, J. D. M. Sweers van het klooster te Rotterdam naar Zoe- terwoude, W.M. Oosterdorp van het klooster te Uden naar Rotterdam. Kleine prinsjes stellen hun vorstelijke moeders even moeilijke vragen als alle kleine jongetjes alle moeders overal ter wereld. Dat moge blijken uit deze foto van H.M. Koningin Elizabeth van Enge land met prins Charles en prinses Anne bij de Royal Windsor Horse Show, drie daagse ruiterwedstrijden, in het park by het kasteel te Windsor. En ook Vor stelijke moeders, zo toont de foto verder, geven dan geduldig antwoord. Zouden kleine prinsesjes altijd zo stilzitten t Dr. Drees, zo zeide mr. Romme ver der, heeft in diezelfde rede een aardige uitdrukking gebruikt, die mij. toen ik haar las,deugd heeft gedaan. Zich ke rende tegen het verwijt van dirigisme. staat en zo een bron van planmatige so- j ze\ hij: „Maar wat is regeren anders dan nioRpoti 4 V\r\ VOTA „9" r7ïl- /Inor tfOQl Hpl cialisatie aan te boren? Dr. Drees heeft in de R.A.I. verteld, dat de ongeliikheid. dip uit de vermo genswinsten van nu voortvloeit, moet worden verminderd. Ik ben het vol maakt met hem eens, maar ik ben het even volmaakt met hem oneens, dat het middel zou moeten ziin, overheveling naar de staat. Daar worden de weinigen slechter en de velen, aan wie de ver mogenstoeneming ook toekomt, niet be ter van, zoals ze er beter van moeten worden On die manier wordt het altijd de staat, de staat, de slaat, terwijl er voo - de arbe'dero niet» overbluft, terwijl het toch juist gaat om de velen, die ln de ondernemingen meewerken aan het dirigisme?". Ziezo, dacht ik, daar gaat het hele dirigisme de pot in. Het wordt een voudig teruggebracht tot regeren. Maar ik was wat te vroeg want dr. Drees bleek toch wel een eigenaardige diri gent op het oog te hebben, een dirigent die je met alle eerbied voor zijn be kwaamheden en talenten toch af en toe in de kijkerd moet houden. Want af en toe blijkt die dirigent ook wat veel te voelen voor andere talenten. Dr. Drees stelde zijn publiek immers voor ogen. een dirigent, die niet alleen het orkest dirigeert maar die ook de opbrengst van het con cert naar zich toe wil halen en dit lijkt mij toch waarlijk evenmin de taak van een dirigent als van een regeerder.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3