Pax Christi-pelgrims uit vier landen ontmoeten elkaar Zingend en biddend in Sint Servaasprocessie DE LEXINGTON-BALLON WEER TERECHT RADIO PROGRAMMA de dood rVONDST in T LEG DE TOEKOMST IN VEILIGE HANDEN PUZZEL Het sprookje van Ster tocht naar Maastricht De droom van monsieur le Moult Onze dagelijkse Eeuwfeest der Paters van het Allerli. Sacrament De crisis in de Amerikaanse auto industrie Gouden speurwerk- medaille voor prof. Van Lammeren Gem e enteraads verkiezingen in Saarland Hulp aan de minder ontwikkelde gebieden MAANDAG 14 MEI 1956 PAGINA i Jonge mensen naar onze universiteiten Door Maastrichts straten Pauselijk schrijven aan pater Spiekman BOUWER VAN WIERINGER- MEER EN N.O. POLDER JUBILEERT Vakhondleiders zien toekomst somber in ,Ons uur is gekomen „S. O. S." COöP. LEVENSVERZEKERING MIJ CONCORDIA „ONEERVOL ONTSLAG" VOOR Mr. VAN GELDEREN DEENS SCHIP LIEP VAST BIJ SCHIERMONNIKOOG LOONONDERHANDE LINGEN IN DE BEDRIJVEN PRODUKTIEVERMINDERINC BIJ CHEVROLET H.H. WIJDINGEN PATERS JEZUÏETEN R.-K. LEERGANGEN Oplossing van zaterdag Horizontaal. 1. Amerika, 6. kalkoen, 11. Rijn, 22. Ria; 13. nee; 14. gale; 17. alles; B. M. R. S. Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS J0R1SSL1\ De lijken lagen op een lange tafel, met ufis rJ,'° kmd- 17 55 Weer- 'O-00 Nws. TELEVISIE Van een verslaggever) MAASTRICHT, zondag. F NIGE HONDERDEN LEDEN van de Pax Christi-beweging uit Duitsland, Luxemburg, België en ons eigen land hebben gedurende dit weekend deelgenomen aan een vier- landen-samentreffen en een bede vaart naar het graf van Sint Servaas, te Maastricht gehouden. Zowel de bedevaart als het Pax Christi-congres twee belangwekkende zittingen in de voormalige Dominicanerkerk stonden in het teken van een be zinning op een wereldomvattend probleem: de verbetering van de stoffelijke en de geestelijke nood der moderne mensheid in christelijke geest. Zoals gebruikelijk, kwamen de deelnemers aan dit congres, die dank zij het goede werk van het plaatse lijke ontvangstcomité onder leiding van mr. G. M. Dahmen gastvrijheid genoten van de Maastrichtse bur gerij, in trektochten naar de congres- stad, welker centrum ter gelegenheid van het feest van Sint-Servaas feeste lijk was versierd. Onder leiding van pater Nicodemus Luypen O.E.S.A. en routeleider Hen Gerritsen vertrok route I vrijdag ochtend in alle vroegte uit Sittaid richting Meerssen, nadat de gasten donderdagavond in de Sittardse Ka- jotterscentrale geestelijk op de tocht waren voorbereid. Route II, die pas zaterdag in actie kwam, vertrok on der leiding van pater Abel Duindam O.F.M. en de heer J. Visser uit Bunde naar Maastricht. Op beide trektochten bezonnen de deelnemers zich over de geestelijke achtergron den van het probleem der wereld voedselvoorziening. In de loop van de zaterdagmiddag ar riveerden alle deelnemers dan in de Limburgse hoofdstad, alwaar zij tegen het vallen van de avond het congres in zetten met een sterbedetocht naar de Sint Servaaskerk, gevolgd door een plechtig Lof. onderbroken door een toespraak van pater P. J. Verkoelen aalmoeze nier van de Pax Christi-Beweging, en be sloten met het Sint Servatiuslied. Vervolgens begaven congressisten zich dan naar de voormalige Dominicanerkerk, waar de eerste congreszitting gehouden werd, in aanwezigheid o.a. van mr. dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in Limburg, mr. W. baron Michiels van Kes- senich, burgemeester van Maastricht, mgr. B. J. M. Jenneskens. deken van Maastricht en mgr. Paulissen uit Cadier en Keer, oud-apostolisch vicaris van Kumasi. Na het openingsgebed door de deken van Maastricht en woorden van welkom, uitgesproken door de burgemeester van Maastricht en de voorzitter van het ont vangstcomité, hield Dom C. P. Tholens O.S.B., abt van de Sint-Willibrordabdij te Doetinchem. een toespraak over het onderwerp: „De liefde van Christus dringt ons: de taak van de katholieken in de internationale samenleving en het internationale hulpwerk". werktuig te zijn van Gods liefde, onttrekt niet alleen zich zelf aan de liefde, maar stuit in zich eveneens Gods liefde voor alle anderen." Spreker stelde vervolgens vast, dat een groot deel der wereld is achtergebleven in de snelle ontwikkeling. Tweederde der mensheid leeft permanent in gebrek, el lende en honger. Erger is nog. dat ook de ziel dezer tallozen verloren dreigt te gaan. Deze ziel immers zuigt koortsig het opium der materialistische levensbe schouwing. „Ons uur is gekomen", aldus spreker, „ieder moet zich bezinnen op de middelen, waarmee hij de internationale samenleving kan genezen van de wonden en waarmee hij de „achtergebleven" vol ken kan integreren in deze internationale samenleving. Het ware te wensen, dat. evenals bij de kruistochten. Europa weer één werd. gegrepen door het gemeen schappelijke ideaal, een modiale samen leving te bereiken waarin alle volkeren broeders zijn." Als een eerste verplichting in dit vlak zag spreker het steunen van de instel- dingen die de achtergebleven volkeren hulp willen verlenen. „De katholieken moeten experts leveren aan deze licha men. Talrijk zijn echter ook de moge lijkheden, mee te werken buiten de be staande organisaties. Het gaat daarbij inderdaad om „mensen", niet om „ge bieden"; men moet onze verre broeders au serieux nemen in hun verlangens, hun hoop. hun aspiraties en hun hon ger. De beste elementen dezer volkeren kan men inschakelen in de hulpacties. Zij zijn de natuurlijke leiders van hun vlk en zij zullen hun stam- en rasge noten op hun beurt integreren. Jonge mensen uit deze gebieden moet men naar onze universiteiten roepen. Dan eerst zullen zij beginnen te geloven in een mondiale samenleving op christe lijke grondslag: als zij proeven, dat de vrucht van het katholieke geloof waar lijk zoet en menselijk smaakt". Er op wijzende, dat. hier een immense zaak te wachten ligt en dat de wereld zal toe behoren aan hen die haar het eerst veroverd zullen hebben, besloot Dom Tholens zijn toespraak. De Mastreechter Staar zorgde dan voor het muzikale slot van deze eerste con greszitting. Mgr. Alfrink, verhinderd het congres persoonlijk bij te wonen, had de congres sisten met een boodschap welkom gehe ten. Het congres zond de aartsbisschop Pax-Christi-bedevaart in Maastricht. Overzicht van de saai, met op de voor grond gouverneur Houben en deken Jen neskens. een telegram dat uiting gaf aan de ern stige sfeer waarin dit vierlanden-congres gehouden werd. Nadat zondagmorgen de congressisten in de Sint-Servaaskerk de plechtige Hoogmis hadden bijgewoond, sloten zij zich aan bij de, altijd indrukwekkende openbare Sacramentsprocessie, die die morgen ten aanschouwen van tienduizen den door de straten van Maastricht trok. De pelgrims zongen en baden elk in hun eigen landstaal. Des middags hield men in de Domini canerkerk dan de slotzitting van het con gres, waarbij mr. V. Marijnen, directeur van de buitenlandse agrarische betrek kingen aan het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een inte ressante en leerzame voordracht hield over de „mogelijkheden tot een christe lijke oplossing van het wereldvoedselpro bleem". Na een slotwoord van dr. Houben werd het vierlandencongres der Pax Christi- Beweging dan rond zes uur gesloten. De deelnemers waren niet alleen zeer getrof fen door de sfeer van dit congres dat zich met uiterst belangrijke problemen bezig hield, doch ook door de gulle gastvrijheid, gedurende dit weekend in Zuid-Limburg, en speciaal in Maastricht genoten. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Congregatie der Paters van het Allerheiligst Sacrament heeft de H Vader in een brief aan de generaal der Congregatie, de Nederlander pater dr G. Spekman, zich in lovende bewoordingen uitgelaten over de Eucharistische activi teit van deze congregatie De H. Vader schrijft o.m.: „Het past Ons, van deze mooie gelegen heid gebruik te maken om op duidelijke wijze getuigenis af te leggen van de ge negenheid. welke gij Ons steeds betoond hebt. Wij prijzen daarom en uw werk en verklaren openlijk, welk een grote ver wachting Wij koesteren van uw deugd en van de religieuze vorm, welke gij als va derlijk erfgoed van de zalige Petrus Juli anus Eymard ontvangen hebt. Nooit kan de lof voor deze man voldoende zijn, die zulk een bijzondere devotie voor de H. Eucharistie bezat en ijverig, met vurig woord en geschrift, anderen tot deze de votie tot het Allerhoogste Geheim des Altaars aanspoorde, omdat hij ervan over tuigd was, dat dit Sacrament van gods vrucht, een teken van eenheid en band van ware liefde een zeer actief middel is om de eer van God te vermeerderen, de gemeenschapszin en maatschappelijke een heid onder de mensen te bevorderen en het hoogtepunt van de evangelische vol maaktheid te bereiken. Onze tijd, waarin de deugden schaars zijn, de Goddelijke wet en hoop veron achtzaamd en wereldse zaken met ster. kere begeerte gezocht worden, heeft het voorbeeld en de vermaningen van de zalige Petrus Julianus Eymard nodig als middel tegen het vele kwac 1 en om ons hoop op betere toestanden te geven. Daarom sporen Wij u aan om de voet stappen van uw Vader met waar geloof na te volgen, ijverig zijn edelmoedige geest van vroomheid te bewaren en deze tot het nut der Kerk met woord en daad zoveel mogelijk te verspreiden. Wij wensen daarom van harte, dat de komende feestelijkheden uw congregatie grotere waardigheid en luister zullen geven". (Van onze correspondent) De heer A.D. van Eek viert morgen, dinsdag 15 mei, zijn zilveren jubileum als hoofd van de bouwkundige afdeling van de Wieringermeer-Directie Noord- Oost Polder. Onder zijn leiding zijn in de Wieringermeer, en in de N.-O. Polder 7500 woningen of complete boerderijen gebouwd en elders in het land nog 2500 zg. wederopfoouw-boerderijen. Dinsdag avond heeft in Emmeloord de huldiging plaats o.a. met een concert door het Overijssels Philharmonisch Orkest. In de ze huldiging zijn ook nog zeven andere personen betrokken, die vrijwel tegelijk met de heer Van Eek bij de bouwkundi ge afdeling zijn gekomen. Het zijn de he ren A.J. Kloos. bureauchef, J. No-back. chef-ontwerper boerderijtoouw. N. Amse, architect G. de Vries, chef buitendienst boerderij montagebouw. J. Jaspers, adjunct-hoofd openbare werken. L.A. Lenoir, chef-tekenaar en J.N. Puitje Harms bouwkundig amtenaar binnen dienst. Amerikaanse vakbondleiders voorspel len een sombere toekomst voor de auto mobielindustrie in de V.S., waarin thans reeds meer dan 50.000 arbeiders voor on bepaalde tijd op non-actief zijn gesteld. Waiter Reuther, de voorzitter van de machtige American Auto Workers Union koestert geen hoop op de gebruikelijke seizoenopleving in de auto-verkopen, wel ke zich meestal voordoet als het warme weer komt. Hij verklaarde, dat de leiders van de voornaamste ondernemingen nie; hadden gereageerd op zijn verzoek om een be spreking van de situatie, waarin reeds één op elke elf arbeiders in de auto-tn- dustrie van Detroit werkloos zijn. Reuther en de meeste andere experts werpen de blaam voor de huidige toe stand op de overproduktie van het vorige jaar en de overdreven verwachtingen van de ondernemingen aangaande het aantal wagens, dat zij konden verkopen. Cijfers verstrekt in Wall Street Journal tonen aan, dat eind april het aantal on verkochte wagens 900.000 beliep verge leken met 679 000 eind april 1955, Dit niettegenstaande de vermindering van produktie in de eerste vier maanden van dit jaar 2.291.035 stuks of ca 20 pet minder dan in de overeenkomstige perio de van 1955. De verkoop beliep vorig jaar in totaal 8 miljoen wagens. Maar dit was toch min der dan de fabrikanten hadden verwacht en niet voldoende, om de recordproduktie te kunnen bijhouden. Een van de redenen voor de daling van de verkopen is, naar men aanneemt, de weerstand van de kopers tegen de grote omvang, luxere uitmonstering en krach tiger motoren, welke met de modellen van 1955 werd geïntroduceerd. De raad van bestuur van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs heeft beslo ten de speurwerkprijs 1956 op het gebied der scheepsbouwkunde toe te kennen aan prof. dr. ir W. P. A. van Lammeren, di recteur van het Nederlands Scheepbouw- kundig Proefstation te Wageningen. Dit speurwerk lag op het gebied van het schaaleffect bij scheepsmodelproeven (resultaatverschil tussen schip en model), en van cavitatie (nadelige holtevorming in het water) door scheepsschroeven, met als belangrijke onderwerpen het on derzoek der „Victory"-schepen en de realisatie van de cavitatietunnel met stromingsregeiaar Voorts kwam op ini tiatief van prof Van Lammeren het op 2 mei j.l. in Wageningen in bedrijf gestel de, nog niet elders ter wereld verwezen lijkte zeegangslaboratorium tot stand. Spreker stelde o.a. dat het vraagstuk der internationale betrekkingen voor al les een vraagstuk van zedelijke orde is. „Het stelt", aldus spreker, „een eis aan ieders geweten en verantwoordelijkheid. Deze els wordt gesteld door de liefde van Christus, die de mensen tot de werk tuigen van Zijn bedoelingen met de we reld wil maken. Wie weigert, middel en Blijkens het verslag over 1955 van de Coö. Levensverzekering-Mij Concordia, te Utrecht beliep de totale produktie f 55. 478.723 (47.205.657) en het totale ver val f 15.429.469 (12.519.715). zodat de net to-vooruitgang f 40.049.254. (34.685.942) bedroeg. Het totale bestand steeg hier door tot f 315.018.111. De beleggingen beliepen eind 1955 f 54.453.881 (47.538.281). De premieont vangst eigen rekening beliep f 8.169.643 (7.286.325) De verlies- en winstrekening laat een voordelig saldo zien van f519.702 (445A51). Hiervan wordt toegevoegd aan de extra reserve f254.461 (224.228) en aan de voorzorgskas f 100 000 (104.017), ter wijl f 158.768 (111.214) in de vorm van winstaandeel aan de verzekerden ten goede komt. Dit bedrag wordt aan de premiereserve toegevoegd ter verhoging van het verzekerde kapitaal van de des betreffende contracten. De drie pro-Duitse partijen in het Saar- gebied hebben bij gisteren gehouden ge- meenteraads- en districtsverkiezingen 70,1 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen behaald. De Christelijke volkspartij van de voormalige premier Hoffmann ver wierf 23,3 pet. van het aantal stemmen. Van de pro-Duitse partijen gaat de christen-democratische partij met 26.9 pet. aan het hoofd, gevolgd door de rechtse Duitse partij van de Saar onder leiding van dr. Schneider met 24,5 pet., de sociaal-democratische partij met 18.6 pet. en de communisten 6 pet. De verkiezingen, waarbij viervijfde van het kiezerskorps gestemd heeft, zijn zon der incidenten verlopen. Mr. Van Gelderen, die kortgeleden uit Djakarta in ons land is teruggekeerd, zal oneervol worden ontslagen, aldus heeft minister Joesoef Wibisono medegedeeld. Hij voegde hier aan toe, dat aan het ver zoek van mr. Van Gelderen om te worden geplaatst bij de Indonesische diplomatie ke vertegenwoordiging in Den Haag ze ker niet zal worden voldaan. Op de Noordoostbuitengronden van Schiermonnikoog, ongeveer een mijl uit de kust en twee mijl van de vuurtoren van het eiland, is het 5830 b.r.t. metende Deense schip „Estrid Torm" uit Kopen hagen zaterdagmiddag aan de grond ge lopen. Het schip, dat onderweg was van Hamburg naar Zuid-Amerika, slaagde er 's avonds om zeven uur evenwel in op eigen kracht weer vlot te komen. Toen het schip het Friese Gat wilde indraaien blijkbaar na een verkeerde beoordeling van de betonning werd het door de Schiermonnikoogse kustwacht door middel van seinen gewaarschuwd, dat het een gevaarlijke koers voer. Aan boord van het schip zijn, naar het schijnt, die seinen te laat opgemerkt. De Deen draaide tenminste recht om de Noord, met als gevolg de stranding. De nieuwe C.A.O. bij de N.V. Bruyn- zeel te Zaandam, die op 1 juli a.s. ingaat, is de eerste in de houtnijverheid waarbij door het college van rijksbemiddelaars goedkeuring is verleend voor de zes pro cent loonsverhoging. Bij de onderhandelingen tussen de di rectie van de Bijenkorf en de handels- en kantoorbediendenorganisaties is de volgende overeenstemming bereikt: de drie procent over 1955 wordt uitgekeerd, ook aan diegenen, die in de loop van 1955 in militaire dienst zijn gegaan en aan de gepensioneerden. De vakantieduur werd in het algemeen uitgebreid met drU da gen. Bovendien wordt de gratificatiere geling verbeterd. De Chevrolet-maatschappjj, de grootste autoproducent der Amerikaanse auto industrie, vermindert deze maand haar produktie, vergeleken met die van april, met 10 pet. Hierdoor komt de totale pro duktie van de auto-industrie op het laag ste niveau van dit jaar. De maatschappij begon de vorige week met een produktievermindering van 20 pet. Een woordvoerder deelde mede. dat deze vermindering groter was dan in het voornemen lag en dat gedurende het res terende deel van de maand de verminde ring ongeveer 10 pet. zal bedragen. Mee- gedeld werd verder dat er in 31 bedrij ven van de maatschappij 5,500 arbeiders in de afgelopen drie weken waren ontsla gen. zodat er thans nog ongeveer 70.000 arbeiders in dienst zijn. Tot nu toe was de Chevrolet de enige van de goedkope „grote drie", welke de produktieschema's handhaafde op een niveau, dat -niet ver lag van de recordomvang van verleden jaar. De produktievermindering van de Chrysler Corp. bedroeg 39 pet. en die van Ford 19 pet. Alleen voor de Cadillac, de duurste wagen van de General Motors wordt de produktie ongeveer op de om vang van verleden jaar gehandhaafd. Op tweede en derde Pinksterdag, 21 en 22 mei a.s. zal Z.H. Exc. mgr. H. J. Pau ken. van de Sociëteit der Afrikaanse Missiën (Cadier en Keer) in de kapel van de Paters Jezuieten te Maastricht de hei lige wijdngen van subdiaconaat en dia conaat toedienen aan de fraters H. Bots, Voorhout; P. van Breemen, Hilversum: J. Dresen. Maastricht; Th. Geraets, Voor burg; R. Hardowirjono, Ambarawa; I. Jeu ken Nijmegen; A. van Kempen. Nijmegen F Kuijper. Amsterdam: A. Merx. Nijme gen; H. Nietsch, Enschede; F. Oomen, Utrecht; F. Pranata Widjaja, Moentilan; S. Roes Nijmegen; A. Ruijs, Amsterdam: H. Segers, Nijmegen; W. Straathof, 's-Gra- venhage; L. Velthuyse. Amsterdam; C Verhaak, Breda; E. Verheijden, Amster dam: w Vulto. Schalkwijk allen theolo ganten van de Sociëteit van Jesus. Naar wij vernemen zal dr. J. Bauwens met ingang van 1 september e.k. zijn ambt als docent aan de R. K. Leergan gen te Tilburg neerleggen. Dr. Bauwens is sedert 1 maart 1924 voor de cursus Frans M.O.A. aan het instituut verbon den geweest. Op zaterdag 30 juni zaj hij zijn laatste les geven. Daarna is er gelegenheid om afscheid van hem te nemen. Het vorige jaar zijn 125 Nederlanders als deskundigen door de Verenigde Naties en de gespecialiseerde organisaties uitge zonden naar minder ontwikkelde gebie den. Gelijktijdig zijn 159 personen uit die gebieden naar Nederland gekomen om hier te studeren en te observeren. Voorts heeft de Nederlandse regering vorig jaar meer dan drie miljoen gulden uitgege ven voor geldelijke steun aan allerlei pro jecten ten bate van de minder ontwikkel de gebieden. Voor dit jaar worden deze bijdragen geraamd op meer dan vier mil joen gulden. Bovendien wordt dit jaar ruim elf en een half miljoen gulden uit getrokken voor participatie in de ..Inter national Finance Corporation". Dit wordt meegedeeld ln de nota inza ke' de hulpverlening aan minder ontwik kelde gebieden, die de ministers Beyen en Luns gisteren aan de tweede Kamer heb ben toegezonden. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken voor dit jaar had de Kamer om een der gelijke nota gevraagd. Wniniaen ziin zo gelukkig als hij MONSIEUR EUGèNE LE MOULT is twintig jaar organiseerde hij de vangst de laatste van zijn geslacht. Hij van vlinders in heel Guyana en de ex- woont op het kasteel Jaulhac in de port er van naar alle landen der aarde. Cantal, Auvergne. Zelf legde hij een der grootste en rijkste Het waren niet zijn voorvaderen, die verzamelingen ter wereld aan, met tal het kasteel bewoonden. Hij kocht het, toen van uiterst zeldzame exemplaren, hij een fortuin had gemaakt met vlinders. Hij kon rijk naar Frankrijk teri"-'-»*-en De kinderen van Jaulhac noemen hem en kocht het kasteel in Auvergne en een de „H. Petrus der Zomervogels". Zomer- appartement in Parijs. Reeds herhaalde- vogels is een volksnaam voor de vlin- lijk heeft hij gedeelten van zijn verza- ders. Monsieur Le Moult zou voor de meling aan musea weggeschonken. Men H. Petrus kunnen doorgaan. Hij heeft lan- kan ze te Pariis, Londen en Washington ge, witte haren en een nog langere, witte bezichtigen. Tevens werd hij een der baard en echt het goedmoedige van de grootste kenners van het leven en van de wachter aan de hemelpoort, zoals deze soorten der vlinders. Miljoenen exempla- vaak wordt voorgesteld. -en prepareerde hij voor zichzelf en voor Monsieur Le Moult is nu vierenzeven- anderen, tig jaar oud. Hij droomt er nog van, een Monsieur Eugène Le Moult hoopt, nog vrouwelijk exemplaar van de „Papilio Za- voor zijn dood de grote encyclopedie der te vinden. Het is nog nooit iemand vlinders gereed te krijgen, waaraan hij geiuKt, net vrouwtje van deze vlindersoort reeds vele jaren werkt Er verschenen te vangen. Voor Monsieur Le Moult is het reeds veertien delen van Tevens i= hij rt Van zijn hoge °uderdom- bezig aan zijn mémoires d'e hem eigen- s-te„e.<?s i,ets' waarvan ik "os het naast aan het hart liggen. ?„Tpern T anrf'tzei bil oniangs tot een be- Monsieur Eugène Le Moult is wel een In ziin ieuidnri6t he®rll-lk.? bijzonder gebenedijd mens. Zijn jeugd- in zijn„Jeugd droomde hij er van, de droom maakte hem rijk En hij is gees- wondervhnder Morpho te vangen. De telijk jeugdig genoeg om nog steeds te nWen 'ofwel ins^t V'lge' Va" de ent°~ kunnen dromen van iets heel moois, mologen ofwel insektenkenners. Zijn va- der was intendant van de befaamde straf kolonie Cayenne, in Frans-Guyana en een verwoed verzamelaar van vlinders Hij sprak de veertien-jarige Eugène vaak over de wondervlinder, waarvan zich in alle vlindermusea en verzamelingen in heel de wereld slechts een tiental exem plaren bevond. Wie een Morpho ving, zou veel geld kunnen verdienen. Rijke verzamelaars hadden er grote sommen voor over. om er een in hun bezit te krijgen. De jonge Eugène ging vaak op oek naar vlinders en vooral naar de Morpho. Hij vroeg de in het bagno levende misdadi' ..s, voor hem vlinders te vangen als ze het oer woud introkken, om er bomen te kappen. Ze vingen er heel wat voor hem, maar nooit een Morpho.... Drie jaar achtereen bleef Eugène op de Morpho-jacht. Tevergeefs. Op een dag zat hij op het strand wat te dromen en zag opeens iets blauws langs zich heen zweven. Het was een vrouwtjes-exemplaar van de blauwe Morpho Hij slaagde er in, het te vangen en hield het met trillende vingers vast. Het flonkerde in het tropische zonlicht als een saffier. En na enkele minuten begon het voor zijn ogen te schemeren. Een zwerm van wel zestig Morpho's kwam op de gevangen Morpho af en bleef om hem heen vliegen. Hij slaagde er in, er zes en twintig te vangen Deze fortuinlijke vangst legde de grond slag voor een fortuin. In een periode van Horizontaal: 1. deel y. e. boom. 4. ge- Wkems, 11. opgedragen'werk, 13. rijschool, 14. zijrivier v'.d. Donau, 16. vis, 18. armoe- dl§e woning, 20. kolenemmer, 21. soort steen, 24 selenium (afk.), 25. kindergroet, 20. Jongensnaam, 27. Fr onbep vnw 28 titel (afk.), 29. reeds, 30. pl. in Z.-Holi'and! 32. sluis, 34. wacht van krijgslieden, 35! deelteken, 37. part, 39. land door water omsloten, 41. naar beneden, 43. rebus, 44. dierenliefkozing. Verticaal: 1. geheel de uwe (Lat. afk.), 2. aanhaling, 3. betaalpiaats, 5. maan stand (afk.), 6. keukengerei, 7. persbu reau, 8. boom, 9. zelfzucht, 10. merken, 12. deel v.e. hijswerktuig. 15. vensterglas! 17. grondbeschrijving, 19. laatst leden (afk.). 22. tropenziekte 23. deel v.d. broodbereiding, 27. plaats, 30 bevel 31. werkelijk, 33. muziekterm, 34. vogel, 36. dol (Eng.), 38. steensoort, 40. lidwoord, 42. godsdienst (afk.). 20. e.o.; 22. lasso; 24. lt.; 25 kroes; 28. tom be; 31. mee; 32. opa; 33. ego; 34. Lena; 37. star; 39. gaar; 40. kreek; 41. vaak; 42. taps; 44. idem; 46. lui; 48. abt; 49. eik; 51. leeds; 54. arend; 56. Ko; 58. oeral; 61. ar; 63. crepe; 65. lelie; 68. ode; 70. Neo; 71. non; 73. telkens; 74. maandag Verticaal: 1. Arie; 2. mij; 3. eng; 4. iel; 5. aria; 6. kaas; 7. lol; 8. ons; 9. Ee; 10. neet; 15. ako; 16. Els; 18. lot; 19. Eem; 21. oke; 23. september: 24. leg; 20 relatie- 27. een; 29; out; 30. beramen; 35. era* 36. als 37. ski; 38. ave; 43. pad: 45. dar; 47. Ulo; 50. Ida; 52. eer; 53. sop; 54. ale; 55. eli; 56. knot; 59. eens; 60. alom; 62. rang; 63. cel; 64. ere; 66. les; 67. end' 69. de; 72. o.a.. Advertentie) De gigantische Lexington reclameballon, welke bij Keukenhof in Lisse verankerd was, doch eergisterennacht door onverantwoordelijke personen werd los gesneden, is teruggevonden nabij Alblasserdam. Gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken De vinder van de Lexington ballon, die onmiddellijk aangifte deed bij de politie, ontvangt als beloning van de directie van Lexington 1000 Lexington-sigaretten. Uitzending; vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Maandag; 14 mei 22.00 Verzoekplaten 22.45 Bing Crosby Show 23.15 Zuidamerikaanse muziek 23.30 Dansmuziek 23.45 Grammofoonmuziek 00.30 Sluiting DINSDAG 15 MEI HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24 00 KRO 7.00 Nws. 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws 8.15 Gramm. 9.00 V, d. huisvrouw 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gramm. 10.55 Idem. 11.00 V. d. vrouw 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramm 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus.muz, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nwsa en kath. nws 13.20 Lichte muz. 13.40 Gramm. 13.50 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio 15.30 Franse muz. 16.00 V. d. zieken. 16 30 Ziekenlof. 17 00 V. d. teugd. 17.40 Beursber. 17 45 Regeringsuitz. 18.00 V. d jeugd. 18.20 Sport. 18.30 Cello en piano. 19.00 Nws 19 10 Gramm. 19 15 Uit het. Boek der Boe ken. 19 30 Muz. parade. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gramm. 21.20 Caus. 21.40 Sopr. en piano. 22.00 Vraaggespr. 23 10 Radio 10). Cordan deed ten hoogste verbaasd. Ja meneer, de mensen van „Het Groe ne Huis" waren niet graag gezien. Ze deden altijd hooghartig en waren niets., niets welwillend.. De juffrouw ook niet? De juffrouw was nog het ergste.. Ze was zo wild en kreeg zulke vreemde in vallen, die voor een of andere bewoner van het dorp altijd op een onaangename wijze eindigden. Zozo. Ja, meneer, ze veroorzaakte soms veel schade aan de vruchten..ze betaalde ook niet regelmatig de inkopen, die ze in het dorp deed Cordon floot zachtjes voor zich heen. Ze was nochtans rijk. Ja, meneer, dat zeggen ze. Maar ze zeiden van meneer Sussex ook, dat hij rijk was..en zie maar eens wat er ge beurd is. En mevrouw., was die ook zo., onaan genaam? O, die zagen we niet dikwijls.. Die ging bijna nooit uit. Ze vergezelde toch wel haar man? O, neen, meneer, nooit. Ik heb ze nooit samen gezien. Dan was het niet bepaald wat men noemt een gelukkig huisgezin? Bijlange na niet, meneer. Ze gingen steeds elk zijn eigen weg en zochten hun vermaak ieder in een verschillende kring De jachtopziener had het gesprek graag nog wat gerekt, want het is altijd interes sant te spreken met iemand, die zich met een moord bezighoudt, maar met enkele korte woorden maakte Cordan zich van hem af. Daarna knoopte hij een gesprek aan met zijn hospita, die hem bijna het zelfde wist te vertellen. Later op de middag begaf hij zich naar „Het Groene Huis" en had er nog een ernstig onderhoud met George Sus sex, die zich in zijn kamer had opgeslo ten. Dit bracht niets nieuws aan het licht,, dan alleen dit, dat de vader niets van de speculatie van zijn zoon afwist en dat, de zaakgelastigde van juffrouw Elza meneer Izenberg was, die in Ber ken woonde. Hij bracht nog twee uur door in de ka mer van de moord en de aangrenzende gangen, maar niets, letterlijk niets gaf hem ook maar enig spoor van de moorde- iar. Ook zijn zorgvuldige nasporingen in het park leverden niet 't minste resultaat op. Tenslotte besloot hij, de lichamen der beide slachtoffers aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Daarom begaf hij zich naar het bediendengebouw en be trad de kamer die in een rouwkapel herschapen was. een wit laken er overheen gespreid. Hun bebloede kleren waren nog niet verwij derd. Stuk voor stuk onderzocht hij ze. In de kleren van de jonge man vond hij niets, dat van enige betekeniswas. De heren van het parket hadden trouwens de zak ken reeds doorzocht en niets van belang gevonden. Doch Cordan hoopte, dat ze wel een of andere kleinigheid over het hoofd gezien hadden. Hierin werd hij ech ter teleurgesteld. Maar in de wijde mouw van het nacht hemd van het meisje, in een zakje, dat er binnenin genaaid was. vond hij een pa piertje. Het was blijkbaar het begin van een brief. Er stonden maar enkele woor den op. Mijn enige jongen. Het spijt me werkelijk, dat ik je Hier hield de brief op. Maar toch was het reeds een grote ontdekking Mijn eni ge jongen. Dat kan alleen maar een ver liefd meisje schrijven. Wie noemde El za Sussex haar enige jongen? En wat speet haar werkelijk? In heel de mop van het onderzoek was er met geen woord gerept over een eventuele verloofde "an het meisje. Ook de veldwachter of de logementhoudster hadden er niet van ge waagd. en dat is toch wel het eerste waar men over spreekt in een dergelijke zaak. Moest hij daaruit besluiten, dat de verloving heel heel geheim was. zodat er zelfs in stilte niet over gefluisterd werd? Was het aan die verloofde, dat Elza ge schreven had, de avond voor haar dood? De gebroken pen en ..Mijn enige iongen kwamen wel niet goed overeen En toch dit was hetzelfde papier als wat hij in de bloc-note gevonden had. Neen, het kon tenslotte deze brief niet zijn, want hier was nergens een pennekras te be speuren. Eigenlijk maakte dit briefje het geval nog maar ingewikkelder. Het bracht hem geen stap verder. Toch was hij blij met de vondst, want vele kleine feiten, die schijnbaar afzonder lijk geen betekenis hebben kunnen te za- men een prachtig geheel vormen. Toen hij de kamer verliet, sloot hij haar goed af Hij besloot een oog in het zeil te houden, want het was helemaal niet uitgesloten', dat de moordenaar terug kwam om de kleren van zijn slachtoffer te doorzoeken. Cordan had het vaag vermoeden, dat de moordenaar het lichaam alleen naar be neden had geworpen, om het op zijn ge mak te kunnen onderzoeken. Om een of andere reden had hij dit niet gedaan. Dus zou hij het nog doen. Na een licht avondmaal besloot hij een tweede wandeling door het bos te maken Het wilde er bij hem niet in, dat niet het minste spoor van de moordenaar zou kunnen gevonden worden. Het liep weer uit op een teleurstelling. En toch ontdekte hij iets. dat van groot belang zou worden in het onderzoek en dat hij nu over het hoofd zag. Vlak achter „Het Groene Huis", in de struiken, die het park afsloten, was een jonge hond aan een tak opgehangen bij de beide achterpoten Zijn keel was afge sneden en hij had zich zeker fel te weer gesteld, want overal er omheen waren af drukken van een fijne vrouwenschoen. En vreemd, nergens waren bloedsporen te zien. Maar Cordan daclit er niet verder over na hoewel hij dit feit niet zo licht zou vergeten. Tenslotte zocht hij zijn betj op Hij kon echter de slaap niet vatten. Hij had een vage indruk, dat hij niet alles had gedaan wat er kon gedaan worden. 'd "et niet meer uit in bed en be sloot een wandeling rondom „Het Groene Huis' te maken. Zodra hij dit besluit ge nomen had. voelde hij zich weer rustig en voldaan en hij begreep dat het juist dit was, waarin hij tekort was gescho ten. Hij moest een oog houden op de dodenkamer. Hij verborg zich in een keldervenster, zodat hij een vrij uitzicht had op het be diendengebouw en tevens kon zien. of iemand het huis verliet of binnenging, want ondanks zichzelf was hij wantrou wig geworden tegenover Sussex. De ke rel was hem te vriendelijk en te open hartig. Het kostte hem heel wat, moeite, zich het roken van enkele pijpen te ontzeggen, maar hij wist. dat hij geen enkele kans mocht lopen, ontdekt te worden. Traag kroop de tijd voorbij. Het was nog tamelijk kil des nachts en hij huiver de. Boven de bossen ging de maan op. doch direct daarna verdween ze achter dichte wolken want met de avond was het weer regenachtig geworden. (Wordt vervolgd) S1}1; 22-45 Avondgebed. 23.00 Nws „?r,24;2.(LSramm- met toelichting. 11 1298 m-' 7 "0 AVRO 750 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7o° Gramnf.' 1$ Gramm 9'n0 3(S k ^4° 'M°r™"™Win°g. *0.00 ri uiF'. 10-30—10.3a Toerwagenrally). 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Mandoline-ens. 11.30 Volks liederen. li.50 Gramm. 12.00 Mil. ork 19 Land- en tuinb.meded. 12.35 ToerwaRenraliv 12.40 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Meded of gramm' 13.20 Promenade-ork. 13.55 Koersen 14 00 Lie Schoolradio VoTv^'f van de zeevaart- 1449 muz ieoo' V- d- vrouw. 15.30 Kamer- ra ily) ie 3» T', 118.20-16.25 Toerwagen. Nws Z- d' Jeugd. 17.30 Oramm. tg.OO Sm i 18,30 V' d' leu*d' 18-45 kleuters S,P?.r))! spreekt tot u. 19.00 V. d. 18.05 Gevar. progr. 19.45 Toneelbe- prow 228;, 2n00 aNT' 20 05 Rep' 2015 Gevar- ni?5 5 J?e Antwoordman. 22.30 Sopr en Plano. 22.55 Caus. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Act. 23.30—24.00 Gramm. f'USClandBBC Hume service, 330 m Nws 12'25 V' d' arb' 12 55 Wcer- "-O® Nws. 13.10 Discussie. 13.55 Sport. 14.00 V. d Caus 17 nn V K/it!eken- 15-« Barok-ens. 16.45 18.15 Caus. 18.25 Sport. 18.30 Lichte muz 19 00 rülsr'mUZ' 19,15 Hoorspel. 20.00 Klankb. 20.30 Sfnc 21,00 Nws' 21,15 Caus' 21 45 Koor- conc. 22.15 Caus. 22.36 Gramm. 22.45 Pari overz. 23.00 Nws. 23.08—23.13 Koersen. f9nnn'nnd; BBC L'6ht progr., 1500 en 247 m. m„Z sa«rls,ovSrz; 12,15 Ork.conc. 13.00 Lichte Vlos .3AS v' d- kleuters. 14.00 V. d. vrouw. lo.OO Amus.muz. 15.45 Mil. ork. 16.15 Mrs. Dale's Dagb 16.30 Orgel. 17.00 Dansmuz. 17.30 Vragen- beansw. 18.00 Orgel. 18.15 Amus.muz. 18 45 on°?„rs?,e1, 19,00 Nws- 1925 Sport. 19.30 Quiz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Klankb. 21.00 Lichte ?,UnZu ,2,2 00 Nws' 22,15 Act- 22-20 Amus.muz. 23.00 Voordr. 23.15 Orgel. 23.50 Progr.-overz. 23.5524.00 Nws. NDR/WDR, 30» m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.30 Operettemuz. 16.00 Omr.ork. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Jongenskoor, omr.ork. en sextet. 19.00 Nws. 19.50 Lichte muz. 20.00 Hoorspel 21.00 Symf.ork. 21.45 Nws. 23.30 Strijkkwart'. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz, FrankrUk, Natio aa] progr., 347 m. 12.30 Recital. 13.00 Nws. 13.55 Gramm. 14.00 Nws. 14.05 Zang. 18.30 Amerik. uitz. 19.29 Gramm. 20.00 Ork.conc. 20.05 Symf.ork. 22.35 Gramm. 23.15 Gramm. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 11.45 Gramm. 12.30 Weer. 12.34 Gramm. 13.00 Nws. 13.15 Gramm. 14.00 Schoolradio. 13.45 Gramm 16 00 Koersen. 16.02 Orgel. 16.30 Vlaam se muz. 1,7.00 Nws. 17.10 Viool en piano 17 45 Boekbespr. 1B.00 V .d. Jeugd. 18.30 V d sold. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. 19.50 Caus 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamer- muz, 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.15, 14.45 Gramm. 15.00 Kamermuz. 15.40 Gramm. 16.05 Licht» muz. 17.00 Nws, 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progf 22.00 Nws. 22.15 Mod. muz. 22.55 Nws. NTS: 20.00 Journ. en weerber. 20.1521.5® Filmpxogr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4