Huissen twee dagen gevat in flonkerend landjuweel Boerenleenbanken en de fiscus Beroepsofficier KROONJUWELEN l/z&n, dut* 1 KV.T SS DE KLERKeZN SNELHEID I De krant kunt U niet missen - Geen dag Kleurrijk gildebroedersfestijn riep Middeleeuwen op Minister Van Thiel installeerde Opbouw- Rucphen organen m 1 1 v 39.50 Èg CONVOR LOPER MAANDAG 14 MEI 1936 PAGINA 8 Het oude Betuwse stadje Huis sen met zijn karakteristieke straat jes en pittoreske geveltjes, voorzo ver de oorlog deze nog intact heeft gelaten, was in het afgelopen week einde de meest geëingende plaats, waar de 10-jarige Federatie van Gelderse Schuttersgilden „St.-Hu- bertus" het „Landjuweel Gelder land" te flonkeren had kunnen zetten. NIEUWE AKTE N. O. VOOR MEISJES Reeds verheugende resultaten in Westbrabants noodgebied VERZEKERINGSBANK VICTORIA Dividend van S1/^ v-j7pet. Moeilijkheden over Achtste Aanvullingsbeschikking op Besluit Vennootschapsbelasting AUTO DOODDE PLOTS OVERSTEKENDE REEBOK NIEUWE ONTSLAGEN IN AMERIKAANSE AUTO- INDUSTRIE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE BREDA Op k september begint wederom de opleiding tot Bij de Koninklijke Landmacht voor: de infanterie, cavalerie, artillerie, genie, verbindingsdienst, technische dienst en de militaire administratie. Bij de Koninklijke Luchtmacht voor: de vliegdiensten, elektronische dien sten, technische diensten en de logistieke diensten. Luister Dinsdagavond, 15 mei a.s. om 18.00 uur naar de radio-uitzending „Kompas" (K.R.O.) over de zender Hilversum 1 402 mvuaann ditmaal de K.M.'A. onder de loep wordt genomen Volledige inlichtingen verstrekt de dichtstbijzijnde garnizoens commandant, waar U tevens een aanmeldingsformulier kunt in vullen of medenemen. U kunt voor het verkrijgen van inlichtingen ook van onderstaande coupon gebruik maken. AAN de Afdeling Personeelspubliciteit, Grote Marktstraat 40,. Den Haag. Ik verzoek U mij de bekendmaking 1956 Cadet bij de K.M.A." te zenden. NAAM ADRES WOONPLAATS \li KROON KARPET K.V.T., drie letters met een welhaast magische klank in de tapijtwereld K.V.T. de initialen der Koninklijke Verenigde Tapijtfabrieken, tapijtwevers sinds 1797. Naast de wereldvermaarde Kroon-karpetten vragen wij Uw aandacht voor het fameuze K.V.T.-tapijt, de Condor lopers en voor het populaire product, het K.V.T. Stercocoskarpet. Al deze K.V.T. producten, stuk voor stuk „Kroonjuwelen", hebben wij in een enorme sortering voor U in voorraad. 350 x 250 370.- 310 x 225 295.- 300 x 200 254.- 200 x 125 x 75 x 140 62 45 119. 38, 17, - f MOQUETTE TAP'JT mmM 1111; i Het zuiver wollen K.V.T moquette tapijt, munt uit door grote vastheid en hoge pool. Het effen K.V.T. tapijt, in 6 verschillende kleuren is verkrijgbaar in de popu laire prijsklasse, 100 breed, per meter lillllllllllllllllllillllU **.50 KROON KARPET oAT -M" MÊM (Van onze correspondent) Zaterdagmiddag beierden de kerkklok ken, die de 50 deelnemende schuttersgil den in hun kleurrijke kostuums opriepen naar het plechtig openingslof in de aloude kerk van O.L. Vrouw ten Hemelopneming: de leden van het eerbiedwaardig gilde St.-Gangulphus en St.-Laurentius, naast die van de schutters uit De Lijmers, uit het Rijnland en uit België en Luxemburg. Getooid met vlaggen en banieren trokken de gildebroeders als paladijnen rondom hun koningen en keizers onder opwek kende marsmuziek kerkwaarts. En zelfs in de kerk schalde het koper nog oorver dovend tegen de gewelven op. In het priesterkoor werden de kleurrijke vaan dels geheven en plotseling, na dat kinder lijk aandoend lawijt van muziek en diep- trommen, kwam de stilte. Het Allerhei ligste werd uitgesteld en indrukwekkend was toen het moment, waarop aan de Ko ning aller Koningen de vaandelgroct werd gebracht. Het werd een schouwspel dat levendig herinnert aan de middeleeuwen Na die plechtige kerkelijke inzet van net gildefeest trokken de Huissenaren en hun duizenden gasten door het kleine stadje dat gevat in het feestelijk decorum van dit landjuweel nog sterk deed den ken aan de tijd, dat Huissen nog deel uit maakte van het hertogdom Kleef. Het maakte sterk de indruk van een Rijnlands plaatsje. In de cafeetjes bewoog zich wel dra een roezemoezige drukte, waar de Moezel en de Rijnwijn met gulle harte lijkheid werd uitgeschonken En wie de rokerige taveernes ontvluchten wilde, die kon zijn hart ophalen aan het vrolijke kermisgedoe waarbij de jool hoogtij vier de. Ondertussen schonk het Huissens ge meentebestuur onder leiding van de eer ste burger, de heer F Terwindt in de kel der van het Veerhuis de erewijn, welke werkelijk met ere werd gesavoureerd. De vergulde kronen van koninginnen en kei zerinnen Hinderden in de helle schijnsels van de lichtbundels en dit gaf aan het ge heel een feeëriek aanzien. Toen dan eindelijk de nacht was geval len en het stadje met de nagalm van de dieptrommen en het kopergeschal zich te slapen had gelegd, kon worden vastgesteld, dat de inzet van „Het Landjuweel" goed was geweest. Zondagmorgen bood Huissen weer de zelfde middeleeuwse en lieflijke aanblik door het folkloristische festijn. In hun middeleeuws kledij trokken de gilde- i broeders ter kerke, waar de Hoogmis werd bijgewoond. Des middags werd een kilo meter lange optocht geformeerd. De zon was gul en gaf aan het geheel een oaver- getelijke kleurrijke schittering. Niet min der dan 2500 deelnemers trokken in deze folklore-optocht mede- Aan het slot werd een défilé gehouden voor de autoriteiten. Onder hen merkten wij o.m. op de com missaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C G. C. Quarles van Ufford en zijn echtgenote en vele Gelderse burgemees ters. Dit groots folkloristisch gebeuren werd besloten met vendelzwaaien door het gilde St.-Sebastinaan uit Brussel en Duitse schuttersgilden. Des avonds vond de op voering plaats van het toneelspel van Paul Claudel „l'Annonce faite a Marie" door het gezelschap „De Fontijn" uit Nij megen. In opdracht van het Ned. Openlucht museum ^al, naar wij vernemen, van dit Landjuweel een kleurenfilm worden ver vaardigd. T-i september a.s. zal op verschillende nijverheidsscholen voor meisjes worden begonnen met een nieuwe opleiding n.l. voor lerares in de vakken tekenen en slofversieren. De akte hiervoor. N D. ver leent bevoegdheid tot hef, geven van lager nijverheidsonderwijs. De akten voor tekenen afzonderlijk (N II) en vop>- stofversieren afzonderlijk (N.S.). die reeds bestonden blijven bestaan naast de combinerende akte- ND, en geven be voegdheid niet alleen voor lager .doch ook voor uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs. De bezitsters van de akte N 11 of NS kunnen vrijstellingen krijgen voor het examen voor de akte ND; de mogelijk heid wordt overwogen voor haar een opleiding te scheppen van enkele dagen per week. Ook voor de bezitsters van de akte na (naaldvakken) wordt naar een dergelijke oplossing gezocht. Het was vrijdag een hoogtijdag voor het Westbrabantse noodgebied. Minister mr. F.J. van Thiel was die dag naar Kucphen gekomen om er in aanwezigheid van de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay, mgr. dr. W. Koenraadt. vicaris-generaal van het bisdom Breda, vele burgemeesters uit omliggende gemeenten, pastoors en kape laans uit het noodgebied en talrijke andere genodigden de plechtige installatie te ver richten van het Centrale Opbouworgaan en de Parochiële Opbouworganen voor de gemeente Rucphcn. omvattende de vijf kerkdorpen Ruephen, Sprundel, De Schijf, Zegge en St.-Willebrord. Burgemeester P. Alberts, voorzitter van de Pastoor Bastiaansen-Stichting, schetste in een bondig overzicht het grote opbouw werk, dat in het noodgebied in vijf jaren tijds werd tot stand gebracht. Industrie vestigingen en scholenbouw hebben de streek in de loop van deze periode een geheel nieuw aanzien gegeven. Dit werk mag evenwel niet geslaagd warden ge noemd, indien niet de sociaal-mentale in stelling van de bewoners wordt aangepast aan de veranderde toestand. Hier rust de grote taak voor het nieuwe opbouworgaan. dat nog een aanzienlijke achterstand zal hebben in te halen, ondanks de reeds verheugende resultaten. In zijn installatierede zei de minister, dat het nieuwe opbouworgaan een krachti ge bijdrage zal leveren tot de sociaal-cul turele en sociaal-hygiënische ontwikkeling van het gebied. Bijzondere waardering had mr. Van Thiel voor het reeds verrichte werk en de welvaart ontstaan door de vestiging van nieuwe industrieën in Zuid-West-Brabant. Zijn bewondering gaf de minister ook te kennen voor het ori ginele initiatief het opvoedende werk te steunen door het vertonen van een film over het verleden en de ontwikkeling van de streek naar een scenario van Jan Naay- kens: „Elk zijn best, God de rest". Tenslotte wenste prof. De Quay burge meester Alberts geluk met de reeds be haalde resultaten. De vertoning van de film onderlijnde nog eens het prachtige werk, dat in de kerkdorpen tot stand werd gevracht. De produktic der N.V. Verzekerings bank Victoria te Amsterdam was in 1955 veel hoger dan in 1954, een netto-vooruit gang van 43.000.000 (28.000.000) deed het verbeterd kapitaal aangroeien tot ruim 485.700.000. Het jaar 1956 zette goed in. Bij het schrijven van het verslag heeft het verzekerd kapitaal 500 miljoen over schreden. In totaal zijn de beleggingen aange groeid tot 120.759.000 (111.495.000). De ge middelde rente was 4.07 (4.10) pet. De premiereserve bedraagt 103.374.000 (94.471.000), zij werd op een rentevoet van 3 pet. (onv.) en geheel volgens de netto methode berekend. De volledige overgang op de netto methode werd bewerkstelligd door een storting uit de winst van 1.286.342. Van het winstsaldo groot 1.306.000 (1.780.000) wordt na ruime reservering voor belastingen en een storting van 826.000 (1.100.000) in de vrije reserves, een dividend uitgekeerd van zijnde 8SA (7) procent. Er dreigen moeilijkheden met betrek king tot de interpretatie van de zogenaam de Achtste Aanvullingsbeschikking op het Besluit der Vennootschapsbelasting, waarin het verminderd tarief is geregeld, namelijk van 20 pet, waarna de boeren leenbanken voor de vennootschapsbelas ting worden aangeslagen, aldus zeide mr. P. C. M. van Kampen, directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven tijdens de algemene jaarver gadering. „Nu heeft onze zusterinstelling", aldus vervolgde mr. van Kampen, welke te Utrecht is gevestigd, zich gewend tot het ministerie van financiën en dit departe ment gevraagd naar een uitspraak hier over. Het antwoord is gedeeltelijk bevredi gend, maar ook voor een belangrijk deel onbevredigend. Bevredigend, inzoverre uitleningen aan kerken, scholen en vereni gingen met als hoofdzaak een sociaal doel niet als kredietverlening worden be schouwd. Zeer onbevredigend evenwel, in zoverre uitleningen aan overheidsbedrij ven wel als kredietverleningen worden beschouwd. Erger is nog dat ditzelfde ook geldt niet alleen voor onderhandse uitleningen aan de boerenhypotheekbank, maar ook voor pandbrieven van de boerenhypotheekbank en ook en dit zit ons heel erg dwars voor door coöperaties uitgegeven obliga ties, voorzover deze niet ter beurze zijn genoteerd. Het is duidelijk, vervolgde mr. van Kampen, dat wij hiermede in grote moei lijkheden zitten. Het zal wel verstandig zijn, hoezeer de vraag rijst, of wij ons bij deze uitspraak zullen kunnen neerleg gen, voorlopig daarmede rekening te houden en derhalve af te zien van der gelijke uitzettingen. Mr. van Kampen zei nog, dat bij eventuele navordering door de fiscus er nog rechters zijn: want zon der twijfel kan over de volkomen wille keurige interpretatie nog altijd worden geproduceerd. Op de Apeldoornseweg te Ede is g:ster- morgen een plotseling uit de bossen langs de weg tevoorschijn springende grote reebok door een personenauto gegrepen en gedood. De automobilist, de heer V. uit Apel doorn, liet het dier liggen en informeer de op het politiebureau te Ede aan wie hij de bij de botsing opgelopen schade aan de wagen in rekening kon brengen, maar hij moest vernemen, dat zich op de openbare weg bevindend wild nie- mands eigendom is en dat er van ver haal dus niet veel kan komen. Als een soort herstelbetaling mocht hij zich wel de dode reebok toeëigenen, maar toen men deze op wilde halen, bleek een ander zich reeds over het stuk wildbraad te hebben ontfermd. De Chrysler Corp. heeft woensdag 6200 arbeiders ontslagen. De produktiebeper- kingen bij deze maatschappij hebben thans in totaal 37.000 arbeiders werkloos gemaakt. Zoals bekend is, hebben de beide andere grote autoproducenten, Ford en General Motors, eveneens de laatste tijd hun pro- duktie beperkt. Volgens de jongste rege ringsstatistieken zijn thans 123.000 arbei ders van de auto-industrie en aanver wante bedrijfstakken zonder werk. De voorraad onverkochte auto's der Ameri kaanse auto-industrie bedraagt ongeveer 900.000 stuks. Kandidaten moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: Nederlandse nationaliteit Ongehuwd en niet ouder dan 21 jaar. Geneeskundig geschikt bevonden In het bezit van einddiploma Gymnasium of H.B.S. Zij, die in de loop van dit jaar het einddiploma hopen te behalen, kunnen zich nu reeds opgeven. Te Rotterdam, is het bureau van de Garnizoenscommandant geves tigd: Mathenesserlaan 335, dagelijks van 8.45-12.30 en 13.30-17 uur. Bovendien woensdagavond van 19-21 uur. Te Dordrecht, Achter hakkers 8, maand, t/m vrijd. van 9-16 uur. 's Avonds volgens afspraak. L 1050001 ^K- Kroon-karpetten, Karpetten van zuiver schapenwol, geweven door de K.V.T., hetzelfde bedrijf waar ook de bekende Deventer handgeknoopte tapijten vervaardigd worden. Kroon-karpetten munten uit door wondermooie kleuren en unieke Perzische dessins. Kroon-karpetten zijn oersterk; de hoge vaste pool garandeert een bijzonder lange levensduur. ■'te. -V Voor 't moderne interieur zijn er de mooie effen K.V.T. Simplon-karpetten in dezelfde prijsklasse. Het K.V.T. „gedessineerde" tapijt is van bijzonder zware kwaliteit met extra hoge pool. Verkrijgbaar in 4 kleuren in een keur van moderne en Franse dessins. Dit tapijt is gegarandeerd motecht. 100 breed, per meter De «peibeld waarmede net nieuws ae lezers bereikt ls belangrijk immers nieuws moet nieuw zijn een benclii heet van de naald wordt geiezen Kers-vers van -te pers ontvangt tedere dagblad- auonnt zijn Krant tn de bus, voj a.euws K.ke dag wordt de «ranl met een ;eaere spanning tegemoet gezien Mtuwi trekt aitijd ïeoert dag jo» net advertentie-nieuws Dagbladreclame is bijzonder efteotio! door de aandaent die iedere lezei iedere dag voor „zrn" kram beeft Verover en verdedig uw debiet met dagbladreclame De K.V.T. Condor-loper vindt zijn weerga niet. Zwaar wollen lopers met hoge vaste pool, in grote verscheidenheid van de rijkste dessins. 70 breed, per meter -k Wij hebben voor U een enorme sortering in K.V.T. ,,ster"-cocoskarpetten. Een uitgelezen collectie karpet ten, jacquard geweven van Ster-cocos en sisalgarens in moderne en klassieke dessins met de meest verrassende kleurcombinaties. Alleen het keus maken is al een ge noegen op zichzelf. 180 x 140 22.50 230 x 160 32.50 300 x 200 52.90 325 x 225 66.- ROTTERDAM ROTTERDAM: BINNENWEG BEUERLANDSELAAN DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8