MOSKOU DEMOBILISEERT 1,2 MILJOEN MAN Scheveningse vissers maken zich op In vijf jaar 7.654 DODEN H. Vader acht hoornvliestrans plantatie toelaatbaar Staking in Ambonezenkampen Eden blijft pertinent weigeren ont hullingen over kikvorsman te doen Oppositie machteloos over zwijgen van premier Koele, maar droge mei KLEUR boven hoofd van een patiënt duidt ziekte aan DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Met liet verkeer gaat het vandaag nog altijd verkeerd Russische ontwapeningsmaatregel na echec van Londense conferentie Dinsdag 15 mei 1956 „Voorbeeld" voor Westen „Vlotte verkeer meedogenloos rechter Ook „vlagvertoon" in IJmuiden Tijdens toesprak tot oogartsen en chirurgen Priesterwijding Bisdom Rotterdam Verkeerd gerichte verzamelwoede Raab kabinets formateur Doodstraf op heroïne handel in V.S. Intern, conferentie over automatisering Protest tegen nieuwe uitkeringen Groot deel der bewoners legt werk neer; seen ordeverstorins ZAAK-CRABB EVEN MYSTERIEUS Kruidkundige in hoger beroep Scheepsramp in Indonesië Doelmatigheid der weg- vervoersbedrijven kan nog worden verbeterd WEERBERICHT De Russische sterkte Zal plaats vinden op 26 mei in St.-Bavo te Haarlem Twee lyceisten stalen 400 boeken Gaitskells aanval Machteloze speculatie 73 doden N.V.T.O. (75 jaar) thans koninklijk De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking met tijdelijk enige re gen, later van het noordwesten uit opklaringen. Tot vrij krachtig of krachtig toenemende wind tussen zuidwest en noordwest. Minder koude nacht, morgen overdag kouder dan vandaag. Woensdag 16 mei: zon op 4.47 uur, onder 20.31 jtiuri maan op 11.11 uur, onder 0.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Sovjet-Unie zal haar strijdkrachten in de komende twaalf maanden vermin deren met 1.200.000 man. Tegen 1 mei van het volgende jaar zullen 63 divisies, waaronder drie luchtmacht-divisies en eenheden ter sterkte van 30.000 man in Oost-Duitsland, ontbonden zyn 375 scj,epen van de Russische marine zullen worden opgelegd. Verleden jaar heeft de Sovjet-Unie reeds 640.000 man naar huis gezonden. Dit is gisteren tijdens een persconferentie op het Russische ministerie van bui tenlandse zaken in Moskou bekend gemaakt door de perschef van dat departe ment, Iljistjef, die echter weigerde mededelingen te verstrekken over de reste rende sterkte van de Russische strijdkrachten. Volgens westelijke schattingen heeft de Sovjet-Unie op het ogenblik 4.600.000 man onder de wapenen, verdeeld over leger, vloot en luchtmacht. Het landleger alleen al zou over 175 divisies be schikken en daarmede het grootste van de wereld zijn. Na het echec van de Londense ontwapeningsconferentie komt deze uit propa- gandaoogpunt goed berekende ontwapeningsmaatregel niet onverwachts. Er liepen reeds geruchten onmiddellijk na het bezoek van B. en K. aan Londen. Een en ander werd bevestigd door leden van de Franse socialistische delegatie, die dezer dagen een bezoek aan de Sovjet-Unie bracht en die hierover met de Sovjet-leiders had gesproken. Aan de mededelingen over de demobi lisatie wordt toegevoegd, dat de Russische regering bereid is verdere reducties van de gewapende macht in overweging te nemen, „indien de westelijke mogendhe den hunnerzijds een dienovereenkomstige vermindering van personeel en bewape ning zullen uitvoeren''. Russische regering meent zelfs, dat deze landen „indien zij het tenminste'ern stig menen met hun wens om vrede", het Russische voorbeeld „niet anders dan kun nen volgen". Indien de westelijke mogend heden dergelijke stappen zouden onder nemen, dan zou >,een belangrijk stuk" zijn afgdegd „op de weg naar het realiseren van een ontwapeningsprogramma en "zou de goede sfeer worden geschapen voor een snelle oplossing van de kwestie van het verbod van atoom- en waterstofwa pens £>00r haar stap heeft de Sovjet- Unie van haar kant reeds „bijgedragen aan de praktische realisatie van een ont- ivapeningsprogramma, dat bij de V.N. in studie is». Men was er zo werd verder gezegd toe overgegaan, omdat de Sovjet-regering jn aanmerking had genomen, dat „voor Wat Europa betreft, het Franse en het Rntse volk evengoed als de volkeren van de Sovjet-Unie en de andere vredelie vende Europese staten geen oorlog wen sen'. volgens de aankondiging zullen de be wapeningsuitgaven van Sovjet-Unie dien- ovea-eenkemstig worden verminderd. De ontlasting van de militaire begroting zal de vreedzame opbouw van het land ten goede komen. De demobilisanten wacht 'n belangrijke taak in het Russische econo mische leven. In de eerste commentaren uit het Westen wordt er trouwens op ge wezen, dat de maatregel niet alleen inge geven moet zijn uit buitenlandse poli tieke doch ook uit economische overwe- gingen. Andere commentatoren verklaarden, dat de vermindering ongetwijfeld belang rijk is, doch dat men wel in net oog moest houden, dat de Sovjet-Urne in het totaal van haar na-oorlogse demobilisaties toch heel wat achter is gebleven bij de weste lijke mogendheden. .T,Tn.„„„ Xn Parijs weigerde de NATO opperbe- velhebber in Europa, GiJi.enther, commentaar. Hij zeide slechts. „Elke ver andering van de sterkte van de ^"SSlsche gewapende macht is van bel.ang i'oor wes. 'telijke militaire leiders. Ook in officleie. kringen in Bonn onthield men zich van commentaar. Waarnemers constateerden er, dat de aankondiging kwam daags voor de aankomst in Bremen van de eerste grote Amerikaanse wapenzending voor 't nieuwe Westduitse leger. In geallieerde kringen in West-Berlijn gelooft men, dat de 30.000 Russen in Oost-Duitsland ver vangen zullen worden door keurtroepen van het Oostduitse „nationale volksleger". Volgens het pact van Warschau staat dit leger onder het gemeenschappelijke Oost- europese opperbevel van maarschalk Ko- nief. In een officiële verklaring van het Witte Huis te Washington werd gisteravond ge zegd, dat de Russische maatregelen meer betekenis gehad zouden hebben, indien Moskou meer bereidheid had getoond in te gaan op de ontwapeningsvoorstellen, die zijn gedaan tijdens de onlangs vastgelopen Londense conferentie. De Sovjet-strijdkrachten tellen op het ogenblik volgens westelijke ramingen ca 4-600.000 man Het leger beschikt over 175 divisies met 3.200.000 man, de mafine telt 600.000 man en beschikt over de grootste dui'kbootvloot ter wereld, nl. 475 duikbo ten. Op het punt van oppervlakte-schepen zou de Sovjet-marine betrekkelijk zwak zijn. De luchtmacht telt 800.000 man en circa 20.000 operationele vliegtuigen, waarvan 30 procent met straalmotoren. Zij heeft de sterkste vloot jachtvliegtui gen en 1200 tot 1500 lange-afstandsbom- menwerpers. De Russen hebben voorts aanzienlijke voorraden atoom- en waterstofwapens Die voorraden moeten vermoedelijk in cijfers van vier getallen worden uitgedrukt. Bij de produktie van bommenwerpers lopen zij snel in op de V S. Voorts zijn zij ver gevorderd met de ontwikkeling van ge leide projectielen. De Oosteuropese landen, Oost-Duitsland inbegrepen, hebben een landmacht van bij elkaar circa 1.500.000 man, een luchtmacht van 100.000 man en een marine van 20.000 man. Juist gisteren heeft admiraal Radford het Amerikaanse Congres gewaarschuwd voor de consequenties van de Russische campagne om het leger met atoomwapens en geleide projectielen uit te rusten. De admiraal, die samen met minister Wilson door de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden werd gehoord n.a.v. Eisen howers buitenlandse hulpverleningispro- gram, zeide: De Russen maken veel ophef over de vrede, doch ik heb vele bj wijzen gevonden, dat zij al het mogelijke in het werk stellen om hun eigen militaire macht op een zo hoog mogelijk peil te brengen. In het gehele communistische blok wordt deze modernisatie en opbouw doorge voerd". Admiraal Radford zeide eerder dit jaar te Parijs enige ernstige problemen van fundamentele aard te hebben aange troffen in de NATO. „De Europese lan den zoeken leiding bij het zoeken naar de richting, waarin hun defensie moet worden ontwikkeld Ik ben ervan over tuigd, dat wij deze landen door ons voorbeeld krachtig leiding moeten ge ven". éP - ij De vlaggetjesdagen in Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden. die elk jaar het uitvaren van de visservloot inluiden, zullen dit jaar op 19, 20 en 21 mei worden gehouden Zaterdag aanstaande is de dag van de feestelijkheden, de volgende Pinksterdagen zijn bedoeld als kijkda gen de vissersschepen liggen, in een nieuw jasje gestoken, gepavoiseerd in de den: het publiek kan zeggen welke de mooist versierde logger is. Om half elf 's avonds wordt de dag met een vuur werk voor het Kurhaus besloten. In IJmuiden is er 's middags eveneens een grote optocht, terwijl op de Tegel- tjesm.arkt toespraken zullen worden ge houden door de Burgemeester van Vel- sen en de secretaris van IJmuidens Bloei nastiekdemonstraties en worden 's a- vonds de schijnwerpers op de vlaggende vloot ontstoken. Na een concert op de kop van de Vissershaven besluit een vreugdevuur hier de dag. havens en op 22 mei begint de jacht Verder zijn er sportwerstrijden en gym- op de nieuwe haring, waarmee de eerste' jager vrijdagochtend d.a.v. in een der ha vens wordt verwacht. De Vlaardingse haringvloot vaart om acht uur uit, de Scheveningse om twaalf uur en die van IJmuiden om twee uur. Het accent bij de feestelijkheden valt dit jaar OP Vlaardingen. Zaterdag meld den wij over 't program, in deze vissers haven reeds uitvoerig. Wat Scheveningen betreft. Aan de vlootrevue, die aanstaande zaterdag plaats vindt, wordt door 35 schepen deel genomen. De schepen de vissers zijn momenteel druk bezig ze te tuigen zullen naar aanleiding van het getij, om 11 uur 's morgens vertrekken en tussen 1 en half twee de haven weer binnenva ren. 's Middags verzorgen ruim dertig verenigingen de allegorische optocht ..Schevening en de visserij". In.de haven wordt, verder o.m. een wedstrijd gehou- Z.H. de Paus heeft gisterochtend vc klaard, dat de Kerk geen bezwaar neen tegen het gebruik van het hoornvlies een dode om daarmee een blinde he g - zicht terug te geven. De H. Vader zeide dit te een toespraak in het Vaticaans pa leis voor oogartsen en chirurgen. Ook te gen de overbrenging van het hoornvlies van een dier op het mensel'jke oog, indien dat mogelijk en nuttig zou zijn. had de Paus geen bezwaar. Wel tegen de trans plantatie van dierlijke geslachtsklieren on mensen, wat door de Kerk als immo reel wordt verworpen, zo zeide de H. Vader, De Paus zeide verder, dat het dode lichaam van een mens niet behandeld ma™ worden als dat van een dier, omdat her menselijk lichaam de woonplaats is vin Sn onsterfelijke ziel, die bestemd is om te herrijzen en een eeuwig leven heeft". Dit neemt echter niet weg, dat een dood mensenlichaam voor medische studies en andere Sepaste doeleinden ge bruikt mag worden, aldus de H, Vader. De H Vader zeide verder, dat het „mo reel onschuldig" is, wa™fr iemand zijn lichaam na overlijden voor .matige doel einden" bestemt en het is met immoreel om hiervoor een materiele b loning te aanvaarden, ofschoon het dit in b paalde omstandigheden wel zou kdrmeri J4jn Het is niet juist om de lijken van armp patiënten in'openbare auto matisch te gebruiken voor Ped>sc chirurgische studies, terwijl die vaIb r J re patiënten worden gespaard, aldus ae H. Vader. Aan de doktoren moe.Lnifi worden toegestaan iets van een I.JJK verwijderen zonder de toestemming van hen, die met de zo-rg ervoor belast zijn De H. Vader deed dan ook een beroep op de overheidspersonen in alle landen om bij wet vast te stellen, onder welke omstandigheden de lichamen van over ledenen mogen worden gebruikt ten oe- hoeve van de levenden of voor studie doeleinden. De Paus drong er in het bij zonder op' aan, dat dergelijke wetten waarborgen zullen bevatten, dat geen secties zullen worden verricht voordat de dood is vastgesteld. Zoals bekend is onlangs het vraagstuk van de hoornvliestransplantatie in Italië in het middelpunt der belangstelling ko men te staan naar aanleiding van het feit, dat de Italiaanse priester Don Gnocchi vóór zyu d00r 2yn beide ogen aan twee Minde kinderen had vermaakt. Een der kinderen, de I7-jarige Amabil Battistella, verliet dezer dagen het ziekenhuis na een Geslaagde operatie. P.e tweede operatie, die op de 12-jarige hilvio Colagrande, is echter mislukt. De Italiaanse wet verbiedt scheiding van de „lichamelijke integriteit" van een h.jk. Bij de volksvertegenwoordiging is echter een wetsontwerp ingediend, om het verwijderen van het hoornvlies of ande re lichaamsdelen toe te staan, nadat een elektro-cardiografisch onderzoek van twee uur heeft aangetoond, dat de dood werkelijk is ingetreden. De priesterwijding en subdiakenwijding van het bisdom Rotterdam zullen op 26 mei plaats vinden in de kathedrale kerk van St.-Bavo te Haarlem, tegelijk met de priesterwijding en subdiakenwijding voor het bisdom Haarlem op die datum. De oorspronkelijk aangekondigde af zonderlijke wijding voor het bisdom Rot terdam in de kathedrale kerk van Rotter dam op 26 mei vervalt dus. „Het Nederlandse volk staat tegenover verschrikkingen, de woningnood en de verkeersnood", aldus de heer L. Admi raal, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Voetgan gers. tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering van de bond in 's-Gravenihage gehouden. Volgens de heer Admiraal veroor zaakte het verkeer in Nederland in de jaren 1950 tot en met 1956. volgens de voorlopige cijfers, 7.654 doden. In hoge mate verontrustend noemde spreker het feit dat in de vijf jaren na 1950. na de afschaffing van de maximum snelheid. het aantal zwaargewonden is toegenomen met 75 procent. ..Elke ver- keersfout. elke onbedachtzaamheid van een voetganger of een fietser geeft de grootste kans op dood en verminking", aldus de heer Admiraal. „Het vlotte verkeer is een meedogenloos rechter". Volgens de heer Admiraal, bestaat er bij de KNAC en de ANWB geen begrip voor de verdrukte voetganger. Het ont gaat aan veel mensen, dat de NVBV geen organisatie is van voetgangers maar tot bescherming van voetgangers. De grootste teleurstelling voor de bond is geweest het antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer, waarin de bewinds man heeft verklaard zich onmachtig te voelen tegenover het geweld van het verkeer. Bedroevend noemde de heer Admiraal de zeer trage gang van zaken in de commissie veiligheid wegverkeer. De zaak van de oversteekplaatsen-erken ning is nu al bijna twee jaar in bestu dering. Uitzicht o,p de invoering van een maximumsnelheid in stads- en dorpsver- keer is er nog steeds niet. Voorts besprak de heer Admiraal de veiligheid in het verkeer voor de brom fietsers. die. volgens hem, gevaarlijker is voor zijn berijder dan voor een ander. De wielrijders en bromfietsers zijn er dikwijls erger aan toe dan de voetgangers want die hebben nog een trottoir, al is dat ook niet altijd veilig. (Van onze correspondent) Twee Bussumse lyceïsten van 15 en 17 jaar zijn zondagavond gearresteerd toen zij in do uitleenafdeling van de openbare bibliotheek te Hilversum werden betrapt bij een ongewenst bezoek. Toen zij aan de tand werden gevoeld bleek, dat zij bij vier inbraken ruim 400 boeken meeren- deels standaardwerken, hadden ont vreemd zoals over filosofie, wapenkunde e.d. Er waren ook zeldzame werken onl'er. De drijfveer voor hun diefstallen was ver zamelwoede. Maandagmiddag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Noord- en mid den Limburg. Op het kasteel Well in Bergen, werd door enige meisjes een mand met fruit en asperges aangeboden. Links op de achtergrond de commissaris van de Koningin in Limburg, dr F. J. M. A. Houben. De Oostenrijkse president, dr Theodor Koerner. heeft gisteren het ontslag van de regering-Raab aanvaard en de aftre dende kanselier verzocht een nieuwe re gering te vormen. De ontslagaanvrage van het kabinet volgde, zoals gebruikelijk, op de algemene verkiezingen, die zondag zijn gehouden. De partij van de aftredende kanselier, dr. Julius Raab (de rechts-georiënteerde OeVP) heeft bij de verkiezingen als groot ste partij 82 zetels behaald tegen 74 in het oude parlement. De aftredende regering zal de lopende zaken behartigen tot een nieuwe regering is gevormd. De juridische commissie van de Ameri kaanse Senaat heeft gisteren eenstemmig een wetsontwerp goedgekeurd dat de doodstraf mogelijk maakt wegens het ver kopen van heroine aan minderjarigen. Voorts zullen federale gerechtshoven de doodstraf kunnen opleggen als iemand voor de derde maal veroordeeld wordt wegens het verkopen van heroine aan een meerderjarige. Maandag is te Londen een internationale conferentie van vakverenigingsvertegen- tegenwoordigers uit 13 landen over de vraagstukken die samenhangen met de automatisering der industriële produktie, begonnen. Hierbij zullen zowel de sotiale als de industriële aspecten van de kwes tie worden besproken. De conferentie wordt gehouden onder auspiciën van het Europese Produktivi- teitsbureau. Ook de Nederlandse vakbe weging is vertegenwoordigd. Gistermorgen werd uit geen der Ambo nezenkampen daadwerkelijk verzet ge- meid. De mannen uit de BPRMS-kampen gingen echter voor de grote meerderheid in staking. Slechts 60 man uit het grote kamp Lunetten verschenen op hun werk. Van de 100 Ambonezen die werkzaam zijn bij de N.V. De Schelde te Vlissingen staken er 76. De directie heeft hun tot vandaag de tfld gegeven om zich te be denken. Indien zij dan niet aan het werk zjjn zullen andere maatregelen worden genomen. In tegenstelling tot de CRAMS en enige kleine Ambonezen-organisaties, eist de BPRMS waarbij 75 pet van de in Ne derland wonende Ambonezen is aange sloten, volledige verzorging door het Ne derlandse volk. De nieuwe regeling, waarmee deze or ganisatie niet akkoord wil gaan. plaatst de hier werkende Ambonezen nog in een belangrijk betere positie dan de gemid delde Nederlandse arbeiders, want zij genieten boven een volwaardig loon vrij wonen, vrij vuur, vrij licht en water, en vrije opleiding voor hun kinderen. In de Ambonezenkampen in het noor den van het land hebben de BPRMS-le- den ook allen het werk neergelegd. De werkwillige CRAMS-Ambonezen en de Keiezen worden echter geen moeilijkhe den in de weg gelegd. Bij Philips-Drach- ten, waar een groot aantal Ambonezen werkt heeft men de stakers vijf dagen respijt gegeven. (Telefonisch van onze> correspondent LONDEN, maandagavond- Met hartstochtelijke kreten van „Aftreden! Aftreden!" begroètte de socialistische oppositie vanavond Edens aankondiging, dat hij niet van plan was ook maar één woord toe te voegen aan de verklaring die hij vorige week woensdag inzake de affaire Crabh had afgelegd. „Ik betreur het, dat de oppositie het noodzakelijk achtte dit debat te eisen", al dus de met spanning verbeide en daarom dubbel teleurstellende verklaring, „waar niet alleen het landsbelang doch evenzeer gewichtige internationale belangen eisen, dat er geen verdere uitleg over deze zaak worden gegeven". „Ik ben ervan over tuigd, dat de onlangs met de Sovjet-lei ders gehouden besprekingen een begin van een nieuw begin van onze verstand houding met de Sovjet-Unie vormden. Dit nieuwe begin wil ik, ten koste van alles, koesteren en beschermen. Ik ben er even zeer van overtuigd, dat ook de Sovjet regering van plan is dit te doen". De sfeer in het Lagerhuis was in de aanvang van het debat, dat om 20.20 uur begon die van gespannen verwachting. In de galerij voor hoge bezoekers bevonden zich de Sea-lord, admiraal Earl Mount- (Van onze weerkundige medewerker) De eerste helft van de meimaand zit er weer op en wat de tempera tuur betreft mogen we nog niet klagen, daar vooral de eerste week aan de warme kant was. De laatste paar dagen bleef het te koel en ook gisteren behoorde Nederland met maximum-temperaturen van 14 tot 16 gr. Celsius tot het koelste ge deelte van Europa. In déze eerste helft van mei is er op de meeste plaatsen maar heel weinig regen ge vallen. In het westen van ons land hier en daar niet meer dan 3 mm, terwijl er normaal 50 mm valt. Vandaag was het een droge en vrij zonnige dag, hetgeen we te danken hadden aan een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren tot Midden- Europa uitstrekt. Een actieve de pressie trekt van IJsland naar de noordelijke IJszee. De zwakke sto ringsfronten hiervan bewegen zich over Engeland naar het oosten en zullen morgen wat meer bewolking brengen met hier en daar wat lichte regen. Het blijft ook de komende dagen voor midden-mei nog te koel, zonder dat daarbij neerslag van enige betekenis is te verwachten. batten, en de minister van marine Lord Cilcennin, en sir Winston Churchill, juist terug uit Aken, vond het debat belangrijk genoeg om het bij te wonen. Het leek wel haast zeker, dat Eden opzienbarende ont hullingen zou doen, daar hij naar veler mening hiertoe min of meer gedwongen werd door de publikaties in de wereld pers, de uitwisseling van nota's met de Sovjet-regering en het voornemen van de oppositie het voorstel in te dienen om het salaris van de eerste minister met duizend gulden per jaar te verlagen, een zelden toegepaste maar daarom niet minder doeltreffende methode om wantrouwen in het persoonlijke beleid van een premier en daarmee in zijn kabinet te kennen te geven. Wordt zulk een voorstel aangeno men dan blijft de premier haast niets an ders over dan af te treden. De regerings partij had echter haar maatregelen ge troffen om een nederlaag te voorkomen. De „Chief Whip", de „herdershond" van de partij had een bevel tot algemene op komst uitgegeven, waaraan een lid alleen om een allerbelangrijkste reden onge hoorzaam mag zijn. De maatregel had suc ces: de oppositie werd verslagen met 316 tegen 229 stemmen. Het debat begon veelbelovend maar ging na Edens weigering nadere uitleg te geven als een nachtkaars uit. Hugh Gaits- kell de oppositieleider begon met een so bere uiteenzetting van de reeds bekende feiten. Hij zei de noodzakelijkheid van Secret Service te erkennen, doch was van me ning dat deze geheime dienst, wil hij ef fectief zijn. aan een viertal vereisten moet voldoen: (1) onder ministeriële verant woordelijkheid staan, (2) werkelijk „ge heim" zijn, (3) de nationale betrekkingen van een land niet schaden, (4) in een re delijke mate succesvol zijn. In de zaak- Crabb was de Secret Service in alle op zichten tekort geschoten. Gaitskell vroeg voorts, hoe het mogelijk was dat Crabb de Russische schepen kon benaderen terwijl zij toch door de Admi raliteit bewaakt werden. Een van tweeën: ofwel de Admiraliteit was van Crabbs missie op de hoogte of de bewaking was ten ene male ontoereikend. Doch de eer ste minister had verklaard, dat geen der ministers van Crabbs onderneming op de hoogte was en de Admiraliteit had ver klaard, dat zij „alleen maar" een duik- apparaat aan het beproeven was. Nog op een ander punt tikte Gaitskell de regering gevoelig op de vingers: de politie van Portsmouth had een viertal pagina's gescheurd uit het gastenboek van het hotel, waar Crabb en een zekere Smith aan de vooravond van de verdwijning logeerden. Krachtens de wet is het gastenboek echter eigendom van de hotel-exploitant, die verplicht is het gedurende één jaar te bewaren, opdat de politie het zo nodig kan inzien. De politie ging derhalve haar bevoegd heden te buiten, toen zij de hotelier bedreigde met rechtsvervolging, indien hij weigerde de bewuste bladzijden te laten uitscheuren. De geheime dienst, aldus Gaitskell, mocht dan krachtens zijn aard in het geheim werken, hij staat niet boven de wet. Heel Gaitskells be toog (dat door zijn rustige en objec tieve zakelijkheid zowel bij labour als bij de conservatieven diepe indruk maakte) liep evenwel te pletter op Edens pertinente weigering ook maar iets toe te voegen aan hetgeen hij vorige week woensdag in het lagerhuis verklaarde: dat het gebeurde was voor gevallen zonder voorkennis der rege ring en dat er disciplinaire maatregelen waren genomen. Eden grondde zijn weigering op de overweging, dat een minister over een bepaalde aangelegenheid het stilzwijgen mag en moet bewaren, indien naar zijn overtuiging het landsbelang zulks vereist. Waarom het landsbelang dit eiste kon hij evenmin toelichten, daar hij dan juist zou moeten openbaren, hetgeen hij geheim wil houden en zelfs de meest onbarm hartige en vastberaden oppositie moet voor gewetensoverwegingen als deze wijken. Met dat al blijft de zaak-Crabb even mysterieus als zij geweest is. Zonder enige twijfel zal de Britse pers voortgaan haar nieuwsgierige vingers te steken in deze verrukkelijke sensatiekost, doch alle „onthullingen" zullen niet meer dan vrij machteloze speculaties blijken te zijn, daar zij officieel noch ontkend, noch be vestigd kunnen worden. Gezien Edens uitlating dat met geheim houding niet alleen nationale maar ook zeer gewichtige internationale belangen betrokken zijn, is het wellicht nog het minst gewaagd te veronderstellen, dat het Britse parlementslid Zilliacus niet ver bezijden de waarheid was toen hij tijdens een rede in Nottingham de ver onderstelling opperde, dat Crabb zijn onderwaterspionage uitvoerde als parti culier agent van de Amerikaanse geheime dienst. Eden legde zeer sterk de nadruk op zijn vastberaden wil het te Londen bereikte „begin van een begin" van een nieuwe verstandhouding met de Sovjet- Unie te „koesteren en beschermen". Zou het blijken, dat de Amerikaanse regering in Britse territoriale wateren Russische schepen had doen bespioneren, dan zou daarmee dit „begin van een begin" in de kiem gesmoord zijn. Immers willen de Russische toenaderingspogingen succesvol zijn en, zoals de bedoeling is, de wereld vrede versterken, dan is niet alleen toe nadering tot Engeland maar meer nog tot de V.S. noodzakelijk. Onthulling van eventuele Amerikaanse spionage-activiteit op Britse bodem zal en de Russisch Britse toenadering en de Anglo-Amer! kaanse vriendschap in dodelijk gevaar brengen. Maar ook dit is niet meer dan.... „machteloze speculatie". Tegen de 59-jarige kruidkundige W. K. uit Baarn heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake van het onbevoegd uitoefenen van het beroep van geneeskundige een boete van 500 gulden en één maand hechtenis voor waardelijk geëist. De kantonrechter had K. tot deze straf veroordeeld, doch de kruidkundige was in hoger beroep geko men, omdat hij de straf te zwaar vond. De man is reeds drie keer voor hetzelfde feit veroordeeld. De verdachte had een dame. die vol gens hem aan zenuwoverspanning leed, een middel voorgeschreven. Toen dit niet hielp gaf hij een ander, dat beter hielp Zijn raadsman deelde in zijn pleidooi mede dat de kruidkundige door zijn pa ranormale begaafdheid boven het hoofd van zijn patiënten een bepaalde kleur waarneemt, die voor hem een indicatie is van het ziekteverschijnsel. Zo duidt b.v. rood op storing in het zenuwstelsel. K, krijgt ook patiënten van homeopatische artsen ter behandeling. In zijn labora torium te Baarn experimenteert hij om nieuwe middelen te vinden- Eens aldus verdachte heeft hij een middel gevon den. dat nu door artsen op recept via de apotheker wordt voorgeschreven. De raadsman betoogde, dat zijn client niemand misleidt en alleen de bedoeling heeft opluchting en verlichting te brengen bij zijn patiënten- Uitspraak op 28 mei. Volgens een bericht van de politie zijn zondag aan de noordkust van Java, nabij Tegal, 73 mensen waaronder vrouwen en kinderen, verdronken, toen een plezier boot omsloeg. Het vaartuig was slechts berekend op een belasting van 40 passagiers, doch had toen het ongeval zich voordeed, honderd personen aan boord. Het overladen schip kenterde in de zware branding voor de kust. De kapitein en Uvee leden der be manning zijn in hechtenis genomen. De Ned. Ver. van Transportonderne mingen N.V.T.O. zal zich voortaan ko ninklijk mogen noemen. Dit deelde de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera mede tijdens de viering van het 75-jarig bestaan der organisatie in de Kon. Schouwburg te Den Haag. De aan wezigen onder wie vele vooraanstaanden uit de vervoerswereld, stonden op en zongen het Wilhelmus, begeleid door het Museum Kamerorkest, dat door Dirk J. Balfoort werd gedirigeerd. Minister Algera zeide in zijn herden kingsrede dat de ondernemingen in het personenvervoer bij honderden, die in het goederenvervoer bij duizenden wor den geteld. Tienduizend bedrijven ver richten eigen vervoer. Het goederenvervoer stelt andere eisen aan het overheidsbeleid dan het perso nenvervoer. aldus de minister. De be staansgrond is er veelal gelegen in het bedienen van één klant tegelijk, terwijl het, autobus vervoer groepen klanten ge rieft. Vele van de vrachtondernemingen tezamen voorzien op soepele wijze in de naar het ogenblik verschillende behoef ten van verladers aan een rijk assorti ment aan gelegenheid tot goederenver voer over de weg. Er is geen aanleiding ontevreden fe zijn. maar op bepaalde punten zou de doelmatigheid der wegvervoersbedrijven verbeterd kunnen worden, zo zeide de heer Algera. De organisaties van vervoersonderne- mers waaronder de jubilerende, zijn zich daarvan bewust. Zij zijn bereid mede te werken aan het streven van de overheid om aan het particuliere initiatief vol doende ruimte over te laten. Daarvoor sprak minister Algera zijn waardering uit. De overheid dient, waar nodig, re gelend op te treden en te bevorderen, dat het in onze maatschappij onmisbare weg- vervoer-apparaat zijn taak onder de gun stigste voorwaarden verricht. Het be drijfsleven behoort van deze gelegenheid gebruik te maken. Dit bedrijfsleven, aldus de minister, be grijpt in het algemeen zijn taak en benut de geboden kansen. De mascotte van het eerste bataljon van het Welsh regiment, de geit Taffy XI, moest een ceremonieel tenue passen, het geen zij zich geduldig laat welgevallen, zoals de foto toont. Het regiment heeft sinds de Krimoorlog een geit als mas cotte en wanneer zij geen dienst doet verblijft zij in de Londense dierentuin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1