Haringvloot klaar voor bestorming van Noordzee Te kleine bemanningen door arbeiderstekort Onzekerheid in het Yaticaan over lot van mgr. Groesz Morele en geestelijke vrijheid in het gedrang? Mgr. J. G. van Schaik overleden Sleutels van Amerikaanse hoofd stad voor Soekarno GEPOETST EN OPGETUIGD Koud IJ sheili genweer Woningbouw en de geestelijke instel ling van de mens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het brandt maar Markant figuur en bekend sociaal priester ging heen Militair verdrag tussen Formosa, Z.-Korea en Z.-Vietnam Residentie Orkest speelt niet voor de Paus Radio zendtijd voor politieke partijen Geruchten rond Koning Boudewijn De Washington van Indonesië" in de V.S. Donderdag 17 mei 1956 1 Nu weer vijf ha. onder Oisterwijk ROME, woensdagavond. ^èhW r ~- WEERBERICHT Onze haringvloot -wordt in gereedheid gebracht voor Vlaggetjesdag en Buisjesdag. Zaterdag zullen de loggers blinkend opgepoetst en getooid met wimpels en vlaggen liggen te pronken in Vlaardingen, Scheveningen en al die andere vissersplaatsen aan de Noordzee. Het voor spel voor Buisjesdag. De dag, waarop de jacht op de maatjesharing begint. Maar voor het zover is, komt er heel wat kijken. Iedere logger wordt van onder tot boven onder handen genomen. Hij wordt gebikt, gemenied en in de verf gezet. Het dek wordt tweemaal geteerd. Reddingboten en boeien worden op gebreken onderzocht. De motor wordt grondig nagekeken en het kompas gesteld. Dan komt de scheepvaartdeskundige het schip °P zeewaardigheid keuren. En dan kan het gebeuren, dat huidplaten te dun worden bevonden. Die moeten °P de werf door nieuwe worden vervangen. Zoals bij ae VL. 97, de „Prinses Juliana". De logger, die de bedrijf - schapswimpel dit seizoen zal voeren en waarop nog gasten zaterdag een vaartocht zullen maken. We trollen hem op de werf van De Jong aan. Een leger arbeiders ^as bezig hem een bijzondere beurt te geven. De houten 'ttiken hadden zij vervangen door ijzeren luikhoofden en zij waren druk doende de logger van de brug tot de tiast van een nieuw dek te voorzien. Na de keuring worden de loggers opgetuigd. De wanten worden gestaagd en de antenne gemonteerd. De reep wordt scheepgehaald. Dat is een kabeltouw met een lengte van 2 km, waaraan de netten worden bevestigd, 60 tot 100 stuks, elk rond 30 meter lang. Op de West- havenkade te Vlaardingen zagen we op de VL. 50 de tonnen in het ruim laden: 125 tonnen zout en 600 lege vaten. Elders werden de blazen en breels aan boord gebracht. Aan de Kon. Wilhelminahaven werden loggers geproviandeerd. Op de binnenplaats van de rederij De Dogger Mij. werden tonnen met zeekaak gereed gemaakt. Elke ton bevat 30 kilo. Iedere logger yan deze rederij krijgt voor een reis van 6 weken vier tonnen mee. Voorts drie vaten bloem met ieder 60 kilo; 120 kilo erwten, bonen en capucijners, 25 kilo vet spek; vers en geblikt vlees, worst en broodbelegging; 50 kilo suiker; 10 kilo koffie en thee; 30 kilo margarine; 5 a 6 ton aardappelen; verse en blikgroente. De zeekaak wordt alleen bij slecht weer gebruikt, wanneer er geen brood kan worden gebakken- Steeds nijpender problemen Hoe staat het met het bemannen van de loggers? De meeste loggers, die dinsdag uitvaren, zijn reeds volledig bemand, al heeft dit veel moeite gekost. De Marker vissers geven steeds meer de voorkeur aan tewerkstelling bij de Zuidzeewerken, waar zij het geneie jaar door een flink loon kunnen verdienen Zij zouden wel gaarne visser willen blijven, wanneer de Vlaardmgse reders ook 's winters werk voor hen hadden. Nu zijn zij grotendeels de wintermaanden op de WW-wet aan gewezen, waarbij zij nog geen 50 m de week ont Voor het voortbestaan van de Nederlandse visserij, vormt het personeelstekort het grootste probleem. Die kan slechts worden bestreden, wanneer de loggers h gehele jaar door ter visvangst kunnen gaan. Dat be tekent, dat de 150 oude loggers, die de Nederlandse vissersvloot telt, zouden moeten worden vervangen door nieuwe trawlloggers. Daarnaar ziet het er voorlopig nog niet uit. We hopen op dit nijpende probleem nader terug te komen. Links: Het in laden in Vlaar dingen van de vaten met zout 0fut voor de ko- tmende haring vangst (Van onze weerkundige medewerker). Achter de stormdepressje. die nu bij Noord-Noorwegen is aangekomen, voe ren stormachtige noordelijke winden kou de lucht over IJsland en Schotland naar de Oostzee. Ten Noorden van Schotland komen hierin nog sneeuw- en hagelbuien voor. Het grootste deel van deze koude lucht stroomt naar Denemarken en de Oostzee weg, maar ons land krijgt er nog wel een staart van mee. De temperatuur, die gistermiddag in Brabant en Limburg nog tot 19 20 Sr- C. steeg, bleef vandaag al belangrijk la ger en schommelde tussen de 12 en 14 gr. C. Het ziet er naar uit, dat de IJ sheili gen ons dit jaar niet zullen vergeten. In de komende nacht is vooral in het bin nenland de kans op nachtvorst groot. Het blijft ook de komende dagen nog belang- ijk te koel voor midden mei De regen kansen blijven echter klein. Zomers is het weer nog in Zuid- en Midden-Euro pa, waar nog middagtemperaturen van 22 tot 26 gr. C. voorkomen, in Spanje zelfs van dicht bij de 30 gr. C. In het hei- en bosrijke gebied de Bel- vert te Oisterwijk is gistermiddag om streeks 5 uur brand uitgebroken. De ge meentelijke- en bosbrandweer van Oister wijk, geassisteerd door de bosbrandweer van Boxtel, slaagde er in ongeveer ander half uur tijds in het vuur te blussen. Een gebied van ongeveer 5 ha. heide, dat ge deeltelijk met vliegdennen was bezet, is door het vuur verwoest. De vrijlating van mgr. Josef Groesz, aartsbisschop van Kalocsza en waar nemend primaat van Hongarije, hecli j allerwege sterk de aandacht getrok ken. Genoemde kerkvorst werd in 1951 gearresteerd en tijdens een op zienbarend proces veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis wegens „sa menzwering en hoogverraad". Thans is zoals reeds in dit blad ge meld van officiële Hongaarse zijde bekend gemaakt, dat mgr. Groesz uit de gevangenis is ontslagen omdat hem „gra tie" is verleend. Bovendien is bekend gemaakt dat Hongaarse regering de pre laat op verzoek van de Hongaarse bis schoppen heeft toegestaan zijn kerkelijke functies te hervatten. En tenslotte werd gemeld, dat hij door minister-president Hezedues zou zijn ontvangen en dat hij zou hebben verklaard te willen en te zul len bijdragen tot een verbetering in de verhouding tussen Kerk en Staat. Hier naast: Het dek wordt ge teerd en de reep scheepgehaald. Op vlaggetjesdag moet alles piek fijn in orde ziin In de leeftijd van 85 jaar is van ochtend om kwart over tien na een langdurige ziekte in het St.-Elizabeths- Kasthuis te Amersfoort overleden mgr. J. G. van Schaik, proost van het metro- Politaan kapittel en Protonotarius Apostolicus. Met mgr. J. G. van Schaik is een mar kante figuur van de Utrechtse clerge en bekend sociaal priester heengegaan. Eigenlijk moeten we zeggen pastoor Van Schaik, want bij alle hoge onderscheidin gen hem verleend, is deze titel hem het liefst gebleven en we geloven, dat de mooiste tijd uit zijn priesterleven wel zijn geweest de jaren van zijn herderschap over de Parochie „Sint.-Martinus" in Utrecht, bekend als „Achter de Twijn- straat, een karakteristiek en oud gedeelte van de stad. Reeds in 1919 kwamhijdaaralspastoor om dit tot 1949 tc blijven, toen zijn hoge leeftijd hem eindelijk dwong hetrekkeliik men. Een rust, die nog maar betrekkelijk was want al woonde h« daar bd de zusters van „St.-Jzef aan "c t Wuytierslaan in Amersfoort, het retraitenhuis, tot voor kort J er nog elke maandag uit naar^Utrecht de vergadering van n van de K.A.B. bij er nog eiKe maanuds - 1iik. om daar de vergaderingen gQ bestuur van de K.A.B. du waarvan hij sinds 1 Januari 1925 de geestelijke adviseur was. Daarvoor is hij trouwens adviseur ge weest van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, voorloper va 00rj0„ 1 Werkliedenverbond, na de laa i herdoopt in K.A.B. Op geen enkele^ ge wichtige bijeenkomst van dei van een harer instellingen ontbrak pas toor Van Schaik en liefst yoerde hij er nog het woord om auiaeujK wat de taak van de katholieke arbeiders beweging is, waarbij hij steeds in handen van de arbeiders zelf heeft ge laten met het toebedelen aan de P™esters van louter een toeziende funetiht handelde hij overeenkomstig de inzichten van doctor Poels, die een groot vriend van hem was, zoals hij doctor Schaepm n zijn werkelijke leraar ook op het Groot Seminarie „Rijssenburg - ste|d® vereerd als zijn leermeester. Zijn grote zorg als geestelijk adviseur van de katho lieke arbeidersorganisatie is geweest het vinden van een vorm, waarin zewel de stands- als vakorganisatie tot haar recht kwam. Weinige priesters zal het gegeven zijn gedurende een zo lange reeks van jaren twee taken, die elk afzonderlijk niet ge ring zijn en reeds de volle persoon vra gen pastoor van een drukke stadspa- rochie en geestelijk raadsman van een grote landelijke organisatie te mogen vervullen. Het is maar goed, dat pastoor Van Schaik nooit een keus heeft moeten doen, want aan beider werk was hij ver knocht.. Alsof hij nog niet genoeg werk had, diende pastoor Van Schaik vóór de oor log nog de belangen van de katholieke pers door zijn adviseurschap van de ka~ tholieke directeuren-vereniging. Ook is hij de geestelijke adviseur van de onder wijzers geweest. Levensloop Mgr. van Schaik werd februari 1871 te Vinkeveen geboren uit een gezin, dat vier priesters heeft voortgebracht. In 1894 werd hij priester gewijd. Na assistent te zijn geweest in Ouden- Rijn en Hoogland, werd hij in l°yb be noemd tot kapelaan van de St.-Martmus- parochie te Groningen. Vandaar ging hij in 1906 naar het Klein-seminarie te Cu- lemborg om tot 1919, in welk jaar hij be noemd werd tot pastoor te Harderwijk, les te geven in de retorica. Zijn scherpzinnig verstand bracht pas toor Van Schaik in 1932 op een hoge post in het bestuur van het Aartsbisdom, n.l. als proost van het Metropolitaan Kapit tel, waarvan hij al sinds 1927 als kapittel heer deel uitmaakte. Mgr. Van Schaik De nationalistiscli-Chinese ambassadeur te Seoel, Wang Toeng-Joean, heeft giste ren te Taipeh op Formosa medegedeeld, dat nationalistisch China in beginsel over een is gekomen een militair bondgenoot schap met Zuid-Korea en Zuid-Vietnam te sluiten. Wang, die zijn mededeling in het par lement deed, voegde hieraan toe dat nog was Huisprelaat van Z.H. de Paus, Pro-vcje technische vraagstukken moesten tonotarius Apostolicus en ridder in de worden opgelost, voordat het bondgenoot- Orde van Oranje Nassau. schap in werking zou kunnen treden. Inzake deze verklaring, waarover wij gisteren nog uitvoerig schreven, is ten Vaticane bevestiging noch com mentaar te verkrijgen. Althanf offi cieel! Van officieuze zijde vernemen wij evenwel, dat de H. Stoel in deze een afwachtende houding wenst aan te nemen. Men legt in verband hiermee de na druk op de volgende punten. Ten eerste: dat mgr Groesz gratie heeft gekregen, maar dat dit slechts neerkomt op kwijt schelding van de hem opgelegde =traf. Dit betekent dus, dat de Hongaarse regering geenszins erkent, dat hij onrechtvaardig werd veroordeeld, en nog minder, dat hem derhalve eerherstel dient te worden gebracht voor een „begane vergissing", zoals in de laatste weken aan de orde van de dag is ten aanzien van communis tische exponenten. Ten tweede heinnert men zich in het Vaticaan. dat mgr. Groesz in oktober van het vorige jaar reeds werd ontslagen uit de gevangenis en dat hij werd overge bracht (aldus de officiële berichten) naar een gedwongen verblijfplaats. Geduren de vele maanden werd niets meer van hem vernomen, zodat in de wereldpers zelfs het verhaal de ronde deed, dat hij zou zijn overleden. Ongeveer een maand geleden werd in Rome bericht ontvangen dat hem een gedwongen verblijfplaats was aangewezen in het dorp Tosek, waar hij in omstandigheden moest leven. die volledig overeenstemmen met die van de Joegoslavische primaat, kardinaal Stepi- nac. Ten derde herinnert het Vaticaan aan de omstandigheden, waarin de primaat van Hongarije zich bevindt: kardinaal Mindszenty werd ook in oktober van het afgelopen jaar zgn. „bevrijd doch hij werd alleen maar van een gevangenis naar een gedwongen verblijfplaats over gebracht. Welke voorwaarden? I Thans zou echter mgr. Groesz, die dc tweede in rang is van de Hongaarse ker kelijke hiërarchie geheel vrij zijn en daarboven geheel hersteld in de uitoefe ning van zijn hoge kerkelijke functie. Welnn de officieuze Vaticaanse commen taar luidt op dit ogenblik als volgt: Men kan zich verheugen over het feit, dat ten gevolge van „clementie" het persoonlijke lot van een bepaalde prelaat schijnt te zijn verbeterd. Maar men kan zich on mogelijk anders dan afvragen, welke de voorwaarden zijn. die de communistische overheden hier hebben gesteld. In een commentaar, dat morgenochtend in de „Quotidiano" orgaan van de Ita liaanse K.A. zal worden gepubliceerd en dat wel ongeveer de mening van de H. Stoel weergeeft, wordt gewezen op de doelstellingen van de „godsdienstige" of liever anti-religieuze politiek van de communistische regimes. Tot voor kort, (d.w.z. tot de vernietiging van Je mythe- Stalin) had deze politiek ten doel: het uitroeien van het „godsdienstige voor, oordeel" d.m.v. van het „overtuigen" en van het „vormen" van een „nieuwe mens' Nu evenwel is deze politiek gewijzigd (hoewel het oogmerk onveranderd bleef). Het gaat thans om de volledige onder werping van de Kerk, waaraan slechts uiterlijke vrijheid van eredienst is toege staan, maar 'oor de rest ieder spoor van vrijheid wordt ontzegd. Hoewel alle com munistische grondwetten, te beginnen die van de Sovjet-Unie zelf. een strenge scheiding tussen de Kerk en Staat voor schrijven wordt tegelijkertijd sen onge limiteerde inmenging van de staat in kerkelijke aangelegenheden een dagelijk se praktijk. De wereldlijke overheden eisen het recht op om zich met letterlijk alles te bemoeien, tJt en met de -atechis- mus toe. Een oprecht verlangen naar ont spanning zou dienen te beginnen net een opgeven door de Staat van deze ontoe laatbare, ongeoorloofde en onrechtvaardi ge aantasting an de vrijheid van het geweten der onderdanen. Het concert, dat het Residentie Orkest op Tweede Pinksterdag voor Z. H. ^e Paus zou geven, is om technische rede nen afgelast. Het orkest, dat gisteravond uif Den Haag naar Italië vertrok, zal voor het overige wel het aangekondigde pro gramma van de Italiaanse tournee af werken. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft zendtijd beschikbaar gesteld aan de navolgende politieke par tijen: 1. Anti-Revolutionaire Party (A.R.): 2. Christeiyk-historische Unie (C.H.U.); 3. Gereformeerd Politiek Verbond (G.P-V.l; 4. Katholieke Volksparty (K.V.P.);_ 5. Na tionale Unie op Algemeen Christeiyke Grondslag (N'.U.)i 6. Nederlandse Oppositie Unie (N.O.U.); 7. Partij van de Arbeid (P.v.d.A.': 8. Volksparty voor Vrijheid en Democratie (V.V.D.). Aan de Staatkundig Gereformeerde Party (S.G.P.) is op haar eigen verzoek geen zendtijd beschikbaar gesteld. De toespraken zullen ten hoogste 15 mi nuten duren. De uitzendingen zullen ver der zoveel mogelijk over beide zenders verdeeld worden en de toespraken zullen, op een enkele uitzondering na, tussen 19 en 20 uur worden uitgezonden. De volg orde der toespraken wordt bij loting vast gesteld. Letterlijk besluit het blad. dat zoals wij reeds zeiden, geacht moet worden het standpunt van het Vaticaan weer te geven: Ook al verneemt men met grote voldoening het bericht, dat mgr. Groesz de vrijheid heefl herkregen, toch moe ten de katholieken zich afvragen, of hij werkelijk vrij is en niet geprest om een nieuwe dwang te ondergaan, die dan misschien fysieke vrijheid niet meer belaagt, docht wellicht zijn morele en geestelijke vrijheid." BRUSSEL, hedenmorgen. (Telefonisch van onze correspondent) Waarschijnlijk in verband met het ver blijf van koning Leopold in Engeland, zijn te Londen geruchten ontstaan waar in gesproken wordt over de mogelijkheid van een verloving tussen de jonge ko ning der Belgen, Boudewijn I, die in sep tember a.s. 25 jaar oud wordt, met de En gelse prinses Alexandra van Kent, doch ter van de tijdens de oorlog omgekomen hertog van Kent, oom van de koningin van Engeland, en van de nog in leven zijnde hertogin van Kent, geboren prinses Marina van Griekenland. In de hofkringen te Brussel verklaart men in verband met die geruchten, daar omtrent over geen enkel gegeven te be schikken. Koning Leopold der Belgendie mo menteel een niet-officieel bezoek aan Engeland en Noord-lerland brengt, heejt o.a. een bezoek gebracht by de Engelse eerste minister in Downingstreet no. 10. De foto toont de Engelse premier, sir Anthony Eden (links), die de hand schudt van de voormalige vorst na het bezoek. President Soekarno is gisteren te Washington aangekomen voor een officieel be zoek aan de V.S.. dat, naar h\j zeide te hopen, „zal leiden tot een werkelijk begrip tussen Indonesië en de Verenigde Staten". Bij zijn aankomst op het vliegveld werd president Soekarno verwelkomd door vice-president Nixon, de minister van buitenlandse zaken Dulles en admiraal Rad- ford, voorzitter van het comité van chefs van staven, leden van het diplomatieke korps en een groot aantal journalisten. Nixon zeide, nog nooit een zo groot aantal fotografen bijeen te hebben gezien als bij deze gelegenheid. In een welkomstwoord, dat hy tot Soekarno richtte, zeide Nixon o.m.: Gji hebt, evenals onze George Washington, uw volk van kolonialisme naar de onafhanke lijkheid geleid en gaat het thans voor in de vrede. In zijn antwoord zeide president Soe karno: Ik breng u de dank van het volk van Indonesië voor alle hulp, die u ons hebt gegeven voor ons nationaal herstel. Hij hoopte, dat dit bezoek zal leiden tot wederzijds begrip en een waarachtige vriendschap tussen de Indonesische en Amerikaanse volken. Soekarno reed vervolgens met Nixon m een grote open auto, die versierd was met de Indonesische en Amerikaanse vlaggen, naar het stadhuis van Washing ton, waar als symbolische handeling de sleutels van de stad aan Soekarno werden overhandigd. De weg. die werd, gevolgd was omzoomd door 2300 militairen van de Amerikaanse land, zee- en luchtmacht, een aantal groter dan ooit tevoren bij een bezoek van een buitenlands staatshoofd te Washington was opgesteld. In de voor naamste straten van de Amerikaanse hoofdstad waren Amerikaanse en Indo nesische vlaggen uitgestoken. Op het Witte Huis Kort na 17.00 uur G.M.T. is Soekarno door president Eisenhower ontvangen op het Witte Huis. Eisenhower riep Soekar no een hartelijk welkom in de V.S. toe. Later was president Soekarno eregast aan een maaltijd, waaraan een groot aantal hooggeplaatste Amerikaanse en Indonesische persoonlijkheden aanzaten, o.a. de minister van buitenlandse zaken Dulles, vice-president Nixon. de Indone sische ambassadeur te Washington Moe- karto Notowidigdo, de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Abdul- gani de leider van de Amerikaanse de legatie bjj de V.S. Cabot Lodge en admf raai Radford. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig Van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind tussen noord en west. Vrijdag 18 mei: zon op 4.44 uur, onder 20.34 Uur; maan op 13.47 uur, onder 1.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCKE De vissersvloot aan de KW-haven te Vlaardingen, maakt de laatste toe bereidselen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1