„Mr. Koetsier" in Amsterdam schoolt bedrijfs leiders voor de confectie-industrie Lokale verkiezingen met een bedenkelijke politieke lint clame Bent U ook al druk bezig? Twee bijzondere factoren i Meer actieve voorlichting door het C.I.VX Toestand bij Hempont dreigt onhoudbaar te worden i IBF Stijgt omzet tot één miljard gulden? Ook in Rotterdam een nijpend tekort aan kaderpersoneel Strijdlustige geluiden uit Midden-Oosten Italië eind mei ter stembus voor Uw zaak Onderwijs- peilingen Gespecialiseerd kleding- centrum in de Maasstad Garantieprijzen voor aardappelen vastgesteld Christen-democraten gaven gevaarlijk voorbeeld met propaganda De doodstraf in Engeland Maakt VAN DEINENDE DOBBERS EN BUIGEND SPLIT P. C. Hooftprijs aan A. Roland Holst uit gereikt Syngman Rhee weer president Alkmaarse K v. K, wil gelijktijdige bouw van de IJ-tunnels BÖNDERDAG 17 MEI 1956 PAGINA In mooi Amsterdams grachtenhuis Vorming van „Palestijns Arabisch leger A iet geheel afgeschaft Geen kleinigheid SPAAROVERSCHOT IN APRIL (Van onze correspondent) ROME, mei Op de laatste zondag van deze maand zullen over geheel Italië verkiezingen worden gehouden voor provinciebesturen en gemeen teraden. Verkiezingen dus, waarbij het in beginsel om zuiver-lokale belangen zou moeten gaan. In feite vormen de komende verkiezingen echter een politieke gebeurtenis van het grootste belang, die op di recte wijze de toekomst van het land zal beïnvloeden. Spanningen in D C. Geen gezonde „derde macht FUNDAMENTELE KOERS WIJZIGING bedrij^^0°iebtetaeiS?nt ,f ê^ÊÈÈm De verkiezingen in Z.-Korert Tijdig maatregelen nemen Voorzitter optimistisch Aan de Middelbare Confectieschool -Mr. Koetsier" in Amster dam zijn natuurlijk ook „ateliers" verbonden waar de aspirant-be drijfsleiders de nodige vakkennis in alle bran ches van de confectie- industrie opdoen. Een beeld van deze „con fectiefabriek in a nut shell. (Van onze Amsterdamse redactie) Ij EN VAN DE takken van industrie in ons land die zich tengevolge van de hoogconjunctuur der laatste jaren tot een voordien ongekende hoogte ont plooit, is het confectiebedrijf. Het spreekt vanzelf, dat ook de hedendaagse pro blemen van produktiemogelijkheden en personeelsvoorziening aan deze indus trie niet voorbijgaan. Hoewel 1955 een zeer gunstig jaar was de omzet steeg evenals in de paar voorgaande jaren met ongeveer 100 miljoen tot 910 miljoen zodat het niet onwaarschijnlijk is dat dit jaar het toprecord van één miljard gulden gehaald wordt zijn b.v. de spanningen op de arbeidsmarkt er de oorzaak van geweest, dat aan de belangrijk toegenomen vraag naar confectie niet volledig door onze industrie tegemoet kon worden gekomen. Er moest meer worden ingevoerd dan voorheen en de export kon in verhouding niet genoeg worden uitgebreid. De import steeg met ƒ22 miljoen tot ƒ75 7 miljoen en de export slechts met een kleine zes ton tot 72.6 miljoen- Werd in 1954 nog 135% van de invoer door de uitvoer gedekt, het vorig jaar daalde dit percentage tot 96%. Toch wisten de Nederlandse confectiebedrijven ondanks deze verschuiving op de „kledingbalans", nog ruim 91% van de binnenlandse vraag te bevredigen. Wat wij met deze cijfers willen aantonen is de noodzaak voor de kledingin dustrie enigermate een oplossing vinden voor het probleem van het personeels tekort, en dan niet alleen voor het tekort aan arbeiders maar ook aan het lei dinggevend vakpersoneel, wil men op de ingeslagen weg-omhoog voort kunnen gaan. De industrie heeft dat zelf ook wel begrepen en in 1951 richtte zij de Mid delbare Confectieschool „Mr. Koetsier" in Amsterdam op, het enige instituut in ons land, dat technische en organisatorisch geschoolde bedrijfsleiders aflevert. school, die gevestigd is in een groot en ruim Amsterdams grachtenhuis met ge- stukte plafonds aan de Keizersgracht 804 vlak bij de Amstel. een van de mooiste hoofdstedelijke plekjes. Hij vertelde ons, dat vorig jaar de eerste kandidaten eind-examen hadden gedaan. Van de 29 leerlingen waarmee men in 1951 gestart waren, waren er drie afgevallen tijdens de cursus en van de 26 overblüvenden waren er twee gezakt omdat ze te veel onvoldoendes hadden bij de voor de 20 vakken behaalde cijfers Van de geslaagden hadden er nu 3 een baan in het buitenland en de anderen waren met graagte door de industrie ge- engageerd. Momenteel studeren er 85 leerlingen, o.w. 8 meisjes, op de school. De Middelbare Confectieschool „Mr Koetsier" zo genoem<j naar een voor man uit het organisatieleven van de con- fectiewereld kan men op een lijn ^ei'Sn,Jnet onderwijsinrichtingen als de Middelbaar Technische Scho'en de Ho gere Textielscholen en de Zeevaartscho len. Zij staat onder direct toezicht van de inspecteur voor het NijverheSderwfjs en zij ontvangt rijkssubsidie Toegelaten worden kandidaten die in hê/herit ziin van een MULO-B-dip'loma o'f van een bewijs van overgang naar de vierde klasse van een HBS-A 0f B ln de tweede zgn. sterklasse worden geplaatst Vil !i vijfjarige HBS-Bof Gy^B^ ter de rug hebben. Toelatingsexamen wordt niet gedaan, maar wel moeten de adspirantleerhngen zich psychotechnisch laten keuren op hun geschiktheid voor het beroep omdat, men teleurstellingen wil voorkomen. "sen TA E SCHOOL 'beschikt over een ultra 1J modern machinepark, dat door de chefs-in-spé tijdens de 38 tot 42 lesuren per week doorlopend gebrukit wordt. Het bestuur van de school experi menteert op het ogenblik nog een beetje met het definitieve lesrooster, terwijl ook de examens niet volgens de gebruikelijke NO-met)hode maar meer volgens het uni versitaire tentamenstelsel afgenomen worden; een hele verlichting voor de kandidaten. En zo worden bij „Mr. Koetsier" de mannen en vrouwen gevormd, die over enkele jaren bij de verdere uit breiding van de Nederlandse con fectie-industrie een woordje kunnen meespreken. Dat velen dat zullen doen in Rotterdam, is ongetwijfeld de wens van de confectie-bedrijven in de Maasstad die enthousiast hel wel en wee van dit jonge onderwijs instituut welke ook zij „hun school noemen en van zijn leer lingen volgen. ONS land telt diverse confectiecentra, waar in totaal 60.000 arbeidskrachten ongeveer 75% vrouwelijk in de ruim 1000 fabrieken en ateliers met een gemiddelde van 60 man werkzaam zijn. De „damesconfectie" wordt voor 80% in Amsterdam vervaardigd, terwijl de fabri catie van de „herenconfectie" voorname lijk verdeeld is over Groningen, dat een hoog gekwalificeerd produkt maakt Al melo. Arnhem en Botterdam, waar deze industrie veelal gelieerd is aan groot winkelbedrijven en textielzaken. De per- soneelsschaarste in de Maasstad, dat. een kledingcentrum is piet een geheel eigen structuur en waar 20% van de Neder landse jaarproduktie van heren-en jon- genskleding wordt gemaakt, heeft de in dustrie zelfs al gedwongen tot vestigin gen in de provincie, zoals in Noord- Brabant en de Zuidhollandse eilanden. Wil Rotterdam deze industrie niet verder zien wegtrekken dan zal het er zeker voor moeten zorgen meer jongeren be reid te vinden zich voor een topfunctie in deze branche, welke in de Maasstad een omzet heeft van ruim ƒ54 miljoen, te laten scholen. „Mr. Koetsier" staat met open armen gereed om deze adspirant- bedrijfsleider te ontvangen en ze tijdens een drie- of vierjarige volledige dagcur- sus (al naargelang de vooropleiding) voor dit verantwoordelijk maar ook veelzijdig en goed betaald beroep klaar te maken. De Rotterdamse confectiein- dustrie „schreeuwt" om afgestudeerden van deze school omdat men weet dat zij tot het, kader behoren waaraan zo'n grote behoefte bestaat. DAT DIT inderdaad een feit is. werden wij gewaar tijdens een bezoek dat wij onlangs aan hef. instituut brach ten We hebben een tweede klas bezig gezien terwijl ze onder leiding van de uit, Groningen afkomstige leraar D. T. van Wolde een colbert vervaardigde, een eerste klas welke door mej. T. Stroeve de eerste beginselen van de algemene modekennis werd bijgebracht, een derde 'Mas die druk doende was met de Engelse les van de heer L. Wassenberg en weer een ander groepje dat scheikunde kreeg van ir. E. Levison. Directeur dr. G. J. Reuvekamp leidde ons rond door de j De minister van Landbouw. Visserij 8n j Voedselvoorziening heeft voor de aardappelen van de oogst 1956. zowel voor consumptie-aardappelen als voor de fabrieksaardappelen garantieprijzen vastgesteld. Over de uitwerking in details van deze garanties zal met het Landbouw schap en het Produktsehap voor Aard appelen nog nader overleg worden ge pleegd. aldus deelt het ministerie mede. Dit besluit is genomen naar aanleiding van daartoe door het Landbouwschap ingediende voorstellen. Voor de consumptieaardappelen zal de minimumprijs voor veldgewas herfst- aflevering ƒ4.75 per 100 kg bedragen. Voor de fabrieksaardappelen is de garan tieprijs is vastgesteld op f 6.25 per 100 kg veldgewas. Aan deze garantie is de voorwaarde verbonden, dat niet meer aardappelen tot aardappelmeel worden verwerkt dan overeenkomt met 'n quan tum van 180,000 ton meel. De garantie prijzen zijn in overeenstemming met. het voorstel van het Landbouwschap vast gesteld In hoeverre het voor de oogst 1956 uit gestippelde beleid dat nog nader in details moet worden uitgewerkt ook voor de daarop volgende jaren zal wor den voortgezet, zal mede afhankelijk zijn van de ervaringen, die met de regelingen voor de oogst 1956 zullen worden opge daan. Premier Nasser heeft besloten een „Pa lestijns Arabisch leger" te vormen, dat onder de bescherming van het Egyptische leger zal staan, aldus meldt Radio-Caïro. Een delegatie van vooraanstaande Pa lestijnse Arabieren uit het gebied van Gaza heeft zich onmiddellijk na het be kend worden van dit besluit naar Caïro begeven om Nasser namens alle Arabi sche vluchtelingen uit Palestina te bedan ken. Een der delegatieleden heeft verklaard dat de Palestijnse Arabieren premier Nas ser „voor eeuwig dankbaar" zullen blij ven. „Wij stellen in hc Palestijnse leger al onze verwachtingen om onze rechten ge heroveren", Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag verklajrd, dat de Arabieren niet zullen rusten voor boven de gehele Arabische wereld de Arabische vlag waait. „Dan zullen wij kunnen zeggen dat wij onze onafhankelijkheid zelfrespect hebben bereikt", zo zei hij onder luide toejuichin gen van 500 afgevaardigen uit Arabische landen bij de opening van een studiecon ferentie over maatschappelijke vraagstuk ken in het parlementsgebouw in Amman Het Britse lagerhuis heeft woensdag avond met een geringe marge een voor stel aangenomen volgens hetwelk iemand die wegens moord tot levenslang veroor deeld is. toch terecht gesteld zal worden indien hij na zijn veroordeling een tweede moord begaat. Er waren 198 stemmen voor, 194 tegen. Het amendement werd tijdens een nieuw debat over de afschaffing van de dood straf (waarvoor het Lagerhuis zich on langs in principe heeft uitgesproken) voorgesteld door <je conservatieve afge vaardigde sir Hugh Lucas-Tooth, zelf in het algemeen een voorstander van het afschaffen van de doodstraf voor moord Hij was echter van mening, dat hd zin neloos is om iemand, die reeds tot le venslang veroordeeld is, nogmaals een zelfde straf toe te meten. Hij beschouw de de doodstraf voor een tweede moord noodzakelijk uitsluiten^ als een afschrik kend middel. Ook de minister van binnenlandse za ken Lloyd Georg, steunde het amende ment, omdat het, zoals hij verklaarde, de gevangenisfunctionarissen zou bewijzen, dat het parlement „zich rekenschap geef! van de gevaren, waaraan deze mensen soms bloot staan". De labour-afgevaardigde Sidney Silver man, die het oorspronkelijk wetsvoorstel inzake de doodstraf heeft ingediend, was tegen het amendement. Hij vind het niet nodig maatregelen te treffen voor een ge val, dat zich voor zover bekend, nooit heeft voorgedaan. nog ER WORDT onderwijs gegeven in theoretisch-technische vakken als werktuigbouwkunde, theorie con fectioneren. confectietechnieken en ma chinekennis; in praktische vakken als „maten. coupe en patronen", praktisch confectioneren en werktuigbouwkundig tekenen; in bedrijfskundige vakken als bedrijfsorganisatie. bedrijfspsychologie en personeelsbeleid, bedrijfswetgeving De spaarbanken, aangesloten bij de Ne derlandse bpaarbankbond hebben in april een overschot behaald van f 5.204 ï84 leg en terugbetaimg bedroegen resp J 74.796.184 en 69-591.600. Bij de niet aangesloten algemene spaarbanken werd de vorige maand 106.011 gespaard en bij de bankspaar'banken werd 1.130.971 ontspaard. De verkiezingscampagne is thans in volle gang met toenemende felheid, die ook nu wel weer tot uitwassen zal leiden in de komende weken. De nieuwe kieswet (in Italië zijn geen verkiezingen denkbaar zonder dat er een „nieuwe" kieswet aan voorafgaat) opent overigens de kans op bijzonder onprettige verrassingen! Want de „apparentamenti". de lijstverbindingen, zijn thans afgeschaft, zodat de partijen alleen en onafhankelijk van elkaar moeten opereren. Dit geldt al thans voor de gemeenten van meer dan 10.000 inwoners en het betekent, dat op grond van het meerderheidssysteem in ties moeten worden gesloten, omdat slechts in zeer weinige gemeenten één en kele partij de absolute meerderheid zal behalen. En het is met het oog op deze ongelukkige omstandigheid, dat de voor naamste partijen hun propaganda thans voeren. De democrazia Cristiana (D.C.), die in het parlement over de relatieve meerder heid beschikt, is inwendig scherp ver deeld inzake dit probleem. Pariiisecreta- ris Fanfani heeft met grote nadruk ver klaard. dat de D.C. onder geen voorwaar de (in welke gemeente dan ook) een coali tie zal sluiten met de linkse (communis ten en Nenni-sncialisten) of met de recht se partiien (monarchisten en neo-faseis- ten). Indien het vormen van een meerder heid nnmogel'ik zal bliiken zelfs als het om Rome gaat dan zal de D.C. de be noeming van een regeringscommissaris eisen, aldus Fanfzni. Maar i"ist dezer da gen verklaarde Gonella. kahinets-minis- ter en voormalig partijsecretaris van de D.C., dat het aangaan van allianties, zo wel met rechts ais met links, een onver- miidelüke noodzaak zal zijn. Een verkla ring. die niet alleen de verdeeldheid bin nen de grote katholieke nartii illustreert (en bevordert tevens), maar die ook de nubl'eke opinie in verwarring heeft ge bracht. Tegenover deze grootste partij staan de communisten met hun hecht-aaneengeslo- vele honderden gemeenten het vormen ten ors;anisatie pius hun handlangers van aavi n nK, aIa n/NwmrtietnoriA mtnvpT - van een stabiele administratie uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk zal blijken. Gegeven de positie van de diverse par tijen en hun onderlinge „ideologische ver houding", evenals de internationale sfeer van coëxistentie en „nieuwe koers", ziet het er wel naar-uit, dat de extreme sec toren van rechts en links ditmaal in het voordeel zullen zijn. Hetgeen weinig op wekkend mag heten. De zetelverdeling zal proportioneel zijn, omdat het vroegere „prijsstelsel" is afge schaft. Om dus over een stabiele meerder heid binnen de gemeenteraden te beschik ken zullen de meest uiteenlopende allian- de PSI (Nenni-socialisten). die ondanks de verloochening van Stalin en de „dwalin gen van het verleden" hun onwrikbare trouw aan het eenheids-pact met de com munisten hebben bevestigd. F,n aan de an dere kant staat de rechtse sector, ver deeld en verward, met maar liefst twee verschillende monarchistische partijen en een studentikoos-rumoerige neo-fascisti- sche formatie, die vooral de iongere en jongste kiezers schijnt aan te trekken. In deze constellatie doet zich thans meer dan ooit het gemis voe len van een „derde macht", van een gezonde oppositie, van een werke- lijk-acceptabei alternatief. Bijvoorbeeld een sterke sociaal-democratische partij of een liberale factor, die beide hetzij als coalitie-genoot hetzij als loyale op positie een opbouwende rol zouden kun nen spelen. Niets van dit alles: een naar rechts-ge- oriënteerd liberaal partijtje, een sociaal democratisch clubje onder Saragat en een microscopisch gevalletje, dat zich de „his torische republikeinen" noemt en dat, na de vai van de monarchie tien jaar geleden iedere bestaansreden heeft verloren. Deze drie vormen mét de Democrazia Cris tiana het zgn. centrum, hetgeen betekent, dat zij met hun weinige stemmen de rege ring in het wankele leven houden. Zoals de zaken thans staan, lijkt een verschuiving naar links of naar rechts al leszins waarschijnlijk. Dit zou kunnen betekenen, dat er aan de verstarring van de vrijwel-machteloze centrum-politiek 'n eind zon komen. Maar ten koste waar van? Van een versterking van de ex treem-linkse partijen, hetgeen een ramp zou zijn. Of van een winst van rechts, het geen (op andere gronden uiteraard) al evenzeer bedenkelijke gevolgen zou heb ben. Maar zowel in het ene als in het andere geval zou de oppositie, en met name de „winnaar van de strijd", gemak kelijk snel hebben en een ontbinding van het parlement kunnen eisen. Met het voor de hand liggende motief, dat de volksver tegenwoordiging niet meer beantwoordt aan de politieke oriëntering van de kie zers. zoals deze uit de administratieve verkiezingen zal zijn gebleken. Strikt genomen is dit onzin, omdat juist deze komende verkiezingen niét politiek zijn.En het is hierin dat het grote ge vaar schuilt van de politisering van deze verkiezingen. Het zou moeten gaan om kwesties van stadsuitbreiding, gemeente tram en vuilnisdienst. Het gaat daarente gen om Stalin, NATO, atoom-bommen en coëxistentie. De Democrazia Cristiana heeft de toon aangegeven en opende de campag ne met een eindeloze serie aanplak biljetten met levensgrote foto's van Stalin. In de trans van: „Ik was een schavuit stem dus niet op mijn partij". Het zou wel eens kunnen blijken, dat al te goedkope propaganda duur moet worden betaald. UMOOGT het gerust weten, lezer, het delirium piscatoriensis heeft ons weer te pakken. In een hevige graad Wanneer we dezer dagen een half uurtje van onze schaarse vrije tijd kunnen afknijpen om met onze hengel- bullen te spelen, zullen we het zeker niet laten. Nog maar luttele weken scheiden ons van de dag der dagen, van de gezegende eerste juni. En eer lijk gezegd, we snakken ernaar, weer eens een hengel vast te houden. Aan de waterkant, wel te verstaan. Want binnenshuis doen we haast niet anders dan hengels vasthouden. Om ze te schuren en te lakken, van nieuwe geleide-ogen te voorzien hier en daar, om de bussen vast te lijmen Nu is het de tijd om de hengeluit- modekennis en textielwarenkennis: in j rusting na te zien, want als straks het exacte vakken als wiskunde natuur- seizoen begonnen is, gunt geen henge- kunde, mechanica en scheikunde en laar zich daar nog de tijd voor. De L°°rts. \n f.lgemene va.k^np£sni1'e„dn-1f®- I molens hebben maandenlang hier of cfah. Pirli; ern He moriernn or geslingerd en zitten meestal dik «ale economie, sociologie en de moderne onder het stof Bovcndien js het oude ye* vai verleden jaar gaan koeken en Alles bij elkaar geen kleinigheid, maar het moet dus vervangen worden. Alles ver,rr"nf weet da? 00k d^hl^lWnClri Wat U nodi* hebt "m een werpmolcn maarte "rwrt* om z ch in W£Cr picobf-»o te maken is een klein maar de „Praktijk ontbeert cm zich in schroevendraaiertje, een schone lap en 1900 2.768000 2.275.000 1910 2.952.000 2.597 000 1930 2 507.000 3.164.000 1947 2.402 000 3.792.000 195" 2.449.000 3.896.000 In het Nederlandse onderwijs doen zich 1880 Belgen 2-357.000 Nederlanders 1.775.000 enige factoren gelden, waardoor dit on derwijs zich onderscheidt van dat in de meeste andere landen en waardoor een verbetering van 't orderwijspeil op zich zelf niet vergemakkeli.iks wordt. Die fac toren zijn het kindertal en de wetgeving. Door de zeer ho^e nataliteit is Nederland een der kinderrükste landen van de we reld. Waartoe dit leidt, moge blijken uit het volgende staatje Het, aanta' jeugdige Nederlanders bene den de 20 jaren wordt hier geplaatst naast het aantal jeugdige Belgen waaruit, dank zij de stijgende geboorte-curve hier en de dalende curve in België, blijkt hoeveel zwaarder de onderwijseisen ziin aan het Nederlandse volk gesteld bij gelijke kwa litatieve hoedanigheid. Deze cijfers spreken een zeer duidelijke en overtuigende taal. Zij laten zien, dat de confectie-industrie een vooraanstaan de positie te verwerven. Bij „Mr. Koet sier" is hij met alle branche-inrichtingen 11 aanraking gekomen; er is daarin op de school namelyk geen differentiatie^ want van dameslingerie tot een sportjacket w°'dt hem het fijne onderwezen. Iets van de praktijk steekt de leerling op tijdens net derde jaar wanneer hij ais prakti- kant bij verschillende bedrijven geplaatst wordt en in maandelijkse rapporten en met een speciale opdracht van zijn vor deringen getuigenis aflegt. Het bestuur van het Centraal Instituut Foor Industrieontwikkeling (CIVI) heeft, haar het in zijn verslag over 1955 mede deelt, zich in het afgelopen jaar ernstig yerdiept in de "raag op welke wijze het instituut meer dan voorheen zijn voor echtende taak zou kunnen activeren en in versterkte mate zou kunnen gaan op treden als adviseur van het bedrijfsle- ven bij de vraagstukken, die nu eenmaal inherent zijn aan de uitbouw van de 'hdustrie. De na-oorlogse ontwikkeling, zo ver klaart het bestuur in zijn verslag is in veie bedrijfstakken zodanig, dat bet voor vele industrieën vaak moeilijk is om van bieuwe ontwikkelingen voldoende op de "Pogte te z'ijn, zeker wanneer het proble men betreft die verband houden met een Verbreding van het fabricageprogramma. *fier betreedt de ondernemer een voor hem veelal nieuw terrein, waarover hu 'h de regel niet of onvoldoende georiën teerd zal zijn. In verband met de sterk gestegen in vesteringskosten wordt meer dan voor ren van nieuwe fabricageprocédés van te voren op haar technisch-economisch merites te bekijken. Het Nederlandse bedrijfsleven is stellig gebaat bij een instituut dat niet alleen goed geïnformeerd is over de fabricage- mogelijkheden van de diverse bedrijven, maar dat bovendien op de hoogte is en blijft van de nieuwe ontwikkelingen die zich elders voordoen en dat In staat is hoog gekwalificeerde technisch-econo- nusche onderzoekingen te verrichten. Het bestuur zal er dan ook naar stre- uit^rr,0™ het instituut tevens te doen Ho NohL6? tot een organisatie, welke voor liike huIinhdse ïdust"e een daadwerke- frnuwpn Tal b-1en Eet volste ver- mede het bovendien fa""' Tf W^r' samenwerken Êaarne Zal wlllen Het is duidelijk dat deze nieuwe rich ting van het CIVI een fundamentele koerswijziging van het instituut betekent, In verband hiermede werden een aantal interne reorganisaties doorgevoerd ten einde zowel wat betreft organisatie als tempo te kunnen functioneren zoals in wat niet te dik smeervet. Het loont de moeite hier even aandacht aan te be steden, opdat straks aan de waterkant de slip feilloos werkt en de molen geen „dood punt" te overwinnen heeft. Van de spinners dienen de haken bij gescherpt te worden. Gereedschap: een klem sleutel vijltje. Wanneer u balsadobbers gebruikt, moet u controleren of deze nog goed in de verf zitten. Balsahout is verschrikkelijk poreus 8^neAmt enorm veel water op- Een goede m irl verflaag voorkomt dit euvel. Maakt u ook altijd nieuwe simmen voor een nieuwe seizoen? Met het moderne nylon is dit eigenlijk niet meer nodig, omdat dit in tegenstelling tot het vroe ger gebruikelijke silk en erin niet ver- Nederland 1.500.000 jeugdigen beneden de 20 jaar meer heeft gro„' te brengen dan onze zuiderburen. Is de „eboorte-afstand tussen Nederland en België al groot, die tussen Nederland en de andere meeste Europese en Amerikaanse landen is nog veel groter, omdat België in zijn dalende positie, toch nog een der vruchtbare lan den is wat de geboorten betreft. Door deze hose geboortefrequentie druk ken dus de onderwijslasten veel zwaarder op de Nederlandse dan óp de Belgische schouders of op de schouders der meeste andere landen Naast de lasten van het getal is er ook de last van da wetgeving. Men is er in het algemeen heel gauw bij om, als men over het onderwijs in Nederland op kritische wijz spreekt, naar het buitenland te wij zen, waar dan alles zoveel beter en ro yaler zou zijn opgelegd. Voor dezen kan het geen kwaad de aandacht te vestigen op onze onderwijswetgeving, die, zij moge dan ook al de lasten verzwaren, toch de hoogste graad van gelijkheid voor allen benadert In veel landen waar de financiële ge lijkstelling nog ontbreekt als een vanzelf sprekendheid in de nationale geestesge steldheid. kan men heel gemakkelijk bij zonder grote zorg besteden aan de open bare scholen. Dit gaat echter ten koste van de leerlingen van de confessionele scholen, waarvoor weinig of geen subsi die gegeven wordt. Moest men in al die landen, op basis van financiële gelijkstel ling, ook dezelfde bedragen uittrekken voor de confessionele scholen, dan zou de overheid menigmaal onmachtig zijn om het peil van het onderwijs voor alle kin deren op dezelfde hoogte brengen als het nu geschiedt voor de leerlingen van de openbare scholen alleen. Het is geen kunst voor een miljoen leerlingen goede scholen, goed gesalarieerde leerkrachten, goede leermiddelen ter beschikking te stellen en zich van een ander miljoen leerlingen niets aan te trekken. In Neder land moge er dan al gerechtvaardigde kri tiek op de toestand bestaan, men realisere rich, dat tenminste voor alle Nederlandse kinderen gelijkelijk naar goed onderwijs wordt gestreefd. Boven: „Alles wat u nodig hebt is een klein schroevedraaiertje, een schone lap en wat niet te dik smeer vet Onder: Wij wensen u in het nieuwe seizoen zóóó'n snoek ?eon de noodzakelijkheid gevoeld om de I het bedrijfsleven gebruikelijk is. rabricage van nieuwe produkten of ap- Wat de financiering van het CIVI be praten de uitbreiding en/of verbetering I treft werd overgegaan tot. bet laten ho~ van bestaande fabricages en het entame-noreren van de verleende diensten. weert of verteert. Toch verdient het aan beveling de haakjes te controleren van uw simmen. Zij zouden kunnen zijn gaan roesten en daar kan zelfs nylon niet te gen. Ook kunnen er knopen in de lijn zitten en die verzwakken het tuigje met minstens een procent of twintig. Wanneer u de bezitter bent van een nylon schepnet boft u. Zo'n net vereist geen onderhoud. Hebt u echter een ge woon schepnet, dan moet het getaand worden, anders gaat het verteren. Het is :en vies karweitje en kan daarom beter uitbesteed worden bij de hengelsportwm- kelier. Daar eindigt een avond prutsen aan de uitrusting toch meestal, want er noet altijd wel iets vernieuwd worden if aangevuld. Wanneer men aan de waterkant tot de mtdekking komt geen haakjes meer te ïebben of geen loodhagel is Leiden in ast. Het is een goede gewoonte derge lijke kleinigheden aan het begin van het seizoen voor de hele zomer tegelijk in te slaan, We hopen van ganser harte, dat u al orutsende en knutselende uw ongeduld ïaar de eerste juni zult kunnen bedwin gen. O ja, vergeet vooral niet tijdig een ueuwe akte te halen. Dat voorkomt een hoop narigheid. En voor het overige wen sen wij alle sportvissende lezers een suc cesvol en prettig seizoen met vele en grote vangsten (die natuurlijk weer wor den teruggezet in het water) en met. DE snoek van het jaar. Eentje waarmee u n de krant komt. Onze aanbieding van verleden jaar blijft ook dit jaar van kracht: lezers, die op vakantie gaan en graag wat meer wil len weten van de hengelmogelijkhedcn in hun vakantieoord, kunnen ons even een briefje schrijven (liefst met een antwoord- zegel er bij). Zij krijgen prompt antwoord van Stö. Zelfs een fantastisch rijk land als Ame rika zou zijn niet gering onderwijsbudget met minimaal 10 pet moeten verhogen, zo voor de 3 millioen leerlingen der katho lieke lagere scholen, de 600.000 leerlingen der katholieke middelbare scholen. de 250.000 leerlingen op katholieke colleges en universiteiten, de financiële gelijkstel ling werd doorgevoerd. Hetzelfde geldt voor een groot aantal Europese landen, speciaal Frankrijk, Zwit serland, Engeland en Duitsland. Wat België betreft, daarover is de laatste twee jaren zoveel geschreven, dat daarover ge zwegen kan worden. Wat dus het Nederlandse onderwijs ook moge te kort komen, het is principieel juist georganiseerd, wat natuurlijk niet impli ceert, dat er niet naar steeds voortschrij dende verbetering moet worden gestreefd, maar wel dat de mogelijkheden tot verbe tering beperkt zijn Geen volk is ver plicht meer te doen dan het kan doen en op onderwijsgebied zijn wij althans wat de rechtvaardigheid betreft geen leerling, doch leermeo'er van het buitenland. In de Ridderzaal van het Muiderslot heeft de secretaris-generaal van het mi nisterie van O. K. en W. dr. J. H. Wes- selings gisterenmiddag de Staatsprijs voor letterkunde de P. C. Hooftprijs voor 1955 uitgereikt aan de 67-jarige dich ter Adriaan R.oland Holst. Het was de negende keer. dat de P. C. Hooftprijs werd uitgereikt en voor de der. de maal aan een dichter. Roland Holst verwierf de prijs voor zijn gedicht „Late telgen", dat hij heeft opgedragen aan de dichter Gerrit Achterberg bij diens vijf tigste verjaardag. Het was Achterberg, die de eerste dichter was aan wie deze zelfde prijs in 1950 ten deel viel. De definitive uitslag van de Zuidko- reaanse presidentsverkiezingen die heden is bekendgemaakt, bevestigt de herkie zing van de 81-jarige dr. Syngman Rhee voor z(jn vierde presidentiële ambtster mijn. De officiële uitslag van de presidentië le verkiezing is als volgt: Dr. Syngman Rhee 4.958.250 (55.7 pet); Tsjo Bong Am 2.118.799 (23.8 pet); Ongeldig (uitgebracht op de overleden kandidaat Shinicky) 1.821.773 Het aantal geregistreerde kiezers bp- droeg 9.600.000 van wie 79.5 pet heeft ge stemd. De uitslag van de verkiezing voor het vice-presidentschap is nog niet bp- kend. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier heeft zich in zijn gistermiddag te Alkmaar gehouden vergadering geruime tijd bezig gehouden met de verkeersmoeilijkheden bij de oeververbindingen over het Noord zeekanaal. Geconstateerd werd, dat de noodweg over de sluizen te IJmuiden een aanmerkelijke verbetering betekende, die als tijdelijke voorziening aanvaardbaar is en de ook nadien vergrote verkeersstroom kon opvangen. Bij de Hempont beginnen de wachttijden echter weer ernstige vormen aan te ne men, ondanks het inzetten van de Donau- pont. Het aantal overgezette voertuigen bij dit veer bedroeg in 19-53: 1-370.415: in 19.54: 1.697.864; in 1955: 1.869.695. Na het inleggen van de Donaupont in december 1953 is het verkeer derhalve met 36 toegenomen. De cijfers over de eerste vier maanden van 1956 (611.693) geven een stijging van 10'/» te zien. vergeleken met dezelfde periode van 1955 (547.530). Met stelligheid kan worden aangeno men, dat de verkeersstagnatie bij de Hempont in de komende jaren dermate ernstig zal worden dat van een on houdbare toestand moet worden ge sproken. Daarom acht de kamer het wenselijk, dat vóór de tunnels bij de Hembrug gereed komen, tijdig maat regel, n worden genomen om de toene mende verkeersstroom daar voor een reeks van jaren op te vangen. De kamer besloot een schrijven te richten tot de minister van Verkeer en Waterstaat met het dringend verzoek reeds nu de nodige stappen te doen tot uitbreiding van het aantal ponten aan de Hembrug- Hiervoor zullen ingrijpende voorzieningen moeten worden getroffen, die de nodige voorbereidingen vragen. Ook de tunnelbouw bij de Hembrug kwam t«r sprake. De 'kamer had zich des tijds uitgesproken voor een gelijktijdige uitvoering van spoor- en verkeerstunnel; nadien echter stelde Amsterdam zich op het standpunt, dat eerst de spoortunnel zou moeten gebouwd worden, zulks met het oog op do scheepvaartbelangen. Het dagelijks bestuur der kamer heef) thans bij de directeur van de Rijkswater staat te Utrecht de gelijktijdige uitvoe ring van beide tunnels bepleit. Het be stuur kreeg de toezegging dat de ver langens van Hollands Noorderkwartier 'ouden worden ondersteund; de beslissing 'ixt echter bij de minister van Verkeer en Waterstaat. De voorzitter, de heer J- F. Ie Blansph. verklaard» f» verwachten dat beide tun nels geUikriidle /uilen wo-den gebouwd. De kam»r zal thans trachten én een on derhoud met de minister hieroo nogmaals aan te dringen. Feslnten werd de K.v v. te Hoorn adhesïe *e o„i-„n aan schrijven der Alkmaarse kamer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7