Cong res Rede voor Amerikaans Verzoek om hulp, onverschillig van welke kant Carmen LUXOR Dubbele slag voor Ike's hulp program T Een nieuwe kaart van Europa? Bonn wacht op een westelijk initiatief inzake hereniging Dit najaar derde SUS-actie Onze produktie-capaciteit heeft haar grenzen Drie straaljagers neergestort Piloten gered OMO-hoofdprijs - 40.000,- kwam in Stadskanaal terecht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Werkgevers vrezen dat de polsstok veel te kort is Vuurgevecht tussen smokkelaars en douane JONES Nederlandse volkshuishouding wil verder springen dan polsstok lang is Vermoedelijk door gebrek aan benzine Op roer in Amerikaanse gevangenis VrijcTag 18 mei 1956 Koloniaal kanker gezwel Nederl. aardappelen bederven in Engeland Rijden onder invloed Lange-termij n-sehema afgewezen Nieuwe stap bij Kremlin in juni verwacht Consumptie in maart op hoger niveau Negen instellingen zullen vruchten plukken Gedetailleerde prijsbeheer sing afgewezen Vierde toestel veilig geland Kent nait geleuven Militair bekocht onvoor zichtigheid met leven Nog geen goud-vaart naar de „Renate" WEERBERICHT President Soekarno heeft gisteren een beroep op de V.S. gedaan de volken in Azië en Afrika, die nog onder koloniale overheersing leven, te helpen hun vrijheid te verkrijgen. Hij drong sterk aan op de «terugkeer" naar Indonesië van westelijk Nieuw- Guinea, dat, naar hij zei, „nog een koloniale bui tenpost op Indonesische bodem is". De president zei dit in zijn toespraak tot een ge zamenlijke zitting van het Amerikaanse Congres, tijdens zijn officiële bezoek aan Washington. Hij zei verder, dat Indonesië samenwerking met de V.S. vroeg „tot wederzijd» welzijn van beide lan den5', teneinde het te helpen „de ^moeilijkheden, ontstaan door economische of politieke mededin ging van buiten af" te helpen overwinnen. Maar Soekarno voegde er hieraan toe, dat de In donesiërs „élke steun van welke kant deze ook moge komen met grote waardering zullen aanvaar den, want deze hulp zal hun lasten verlichten en hun' strijd verkorten". Opvoeding Herstel Voorwaarden voor hulp verlening Handhaving der vrijheid Kransen Bij Baarle-Nassau De grote verkeerszonde d Na B«ss 7 floct&ejiihv coo* ueoeas oospeetD tH smoNozH IpmmS O Vanochtend omstreeks half twaalf zijn drie straaljagers van dc Koninklijke Nederlandse Luchtmacht neergestort. De drie bestuurders hebben veilig de grond bereikt. De drie toestellen, „Thunderstreaks f 84 f waren opgestegen van het vliegveld Volkel voor een ocfr.nvlucht boven oostelijk Nederland en West, Duitsland. Ze zijn neergekomen in de omgeving van Groesbeek, Haaks bergen en Doetinchem. Gelukkig hbben zich daarbij geen ongelukken voorgedaan; de toestellen zelf werden uiteraard volkomen vermeld Naar wii van de Luchtvaartvoorlichtingsdienst vernemen hebben de Piloten hun toestellen vermoedelijk wegens gebrek aan benzine moeten verlaten De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. Vênnacht zwakke en morgen overdag overwegend matige wind tussen west en noord. Zaterdag 19 mei: zon op 4.43 uur, onder 20.35 uur; maan op 15.03 uur, onder 2.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Soekarno klaagt Nederland aan ste en gevaarlijkste jaren van ons natio- O President Soekarno begon zijn toespraak met te zeggen, dat ,,deze periode het tijd perk is van de Aziatische en de Afrikaan se wederopstanding". Hij herinnerde er Voorts aan dat, nu bijna elf jaar geleden, op 17 augustus 1945, het Indonesische volk zichzelf onafhankelijk heeft verklaard. .•Maar" aldus Soekarno „een deel van ons land, een deel van onze broeders zijn zelfs heden nog niet vrij. Het land ïrian Barat, West Nieuw-Guinea, is nog steeds een koloniale buitenpost op Indo nesische bodem. Onze onafhankelijksvcr- klaring had betrekking op het gehele Ne- derlands-Indië. De overeenkomsten, waar hij Nederland deze onafhankelijkheid en de souvereiniteit erkende, hadden betrek king op het gehele gebied van Neder- lands-Indië. doch een deel van ons land, een deel van het gebied dat ojider deze verdragen valt, is nog altijd een koloniale kanker in het lichaam van ons moeder land". „Men beweert, aldus vervolgde Soekar no, dat de bevolking van West Irjan nog niet rijp is voor een wijziging in hun ko loniale status en dat zij een bestendiging Van de leiding uit het Westen behoeft als een overgang naar de vrijheid. ,-Wij ken nen deze leiding, wij hebben ondervinding opgedaan met deze opvoeding, zij heeft ons, na 350 jaren, achtergelaten met een Percentage van 94°/o aan analfabeten. Zij liet ons zonder een voldoend aantal art sen, onvoldoende zelfs om de doodzieken te behandelen. Zij legateerde ons een ty pische koloniale economische en sociale structuur". Ik verklaar u dit plechtig. In de elf jaren van haar onafhankelijkheid heeft de Indonesische natie meer menselijke vooruitgang gemaakt en is zij het toneel geweest van groter menselijk geluk dan in de vele generaties van kolonialisme te- Voren Ons volk is vrij en in die vrijheid heeft zij haar ziel gevonden - gelijk de bevolking van West Irian dat zal doen als ook zij de vrijheid zal hebben verkregen. De hereniging van West Irian met Indo nesië is het resterende deel van onze na tionale politieke verlangens, het is de laatste afbetaling op de koloniale schuld". President Soekarno vestigde er daarna de aandacht op, dat de wordingsgeschie denis van Indonesië veel vergelijkings punten oplevert met die van de V.S. in het verleden en gaf uiting aan zijn over tuiging in de levensvatbaarheid van het democratische stelsel, zoals dat in In donesië wordt toegepast. „Nu wij de eer- Dat 'de watertoren by een fabriek niet altijd een vormloos en lelijk bouwsel be hoeft te zijn, bewijst deze opname van een watertoren by het technisch centrum van de General Motors Fabrieken 1Varren (Michigan). naai bestaan te boven zijn gekomen, kan meer aandacht worden besteed aan de opbouw en het herstel, met name aan de toepassing van de menselijke kundig heden. Maar aldus Soekarno. hoe belangrijk onze nationale inspanning ook moge zijn. zij is niet toereikend voor het verkrijgen van een gestadige vooruitgang in de le vensvatbaarheid van ons land tegenover de botsing met de economische en de po litieke mededinging van overzeese lan den Hiervoor vragen wij van u begrip en medewerking, in ons beider belang" ,Wij zullen met de meeste voldoening alle bijstand aanvaarden, die ons moge lijk zal worden geboden, onverschillig van welke zijde deze komt, want deze bijstand zal onze lasten verlichten en onze worsteling bekorten. Een dergelijke hulp wordt niet eenzij dig gegeven, doch strekt, tot wederzijds voordeel. Zij veroorzaakt een srotere mate van „goodwill" en en dit is mis schien belangrijker leidt tot eengr tere goederenproduktie m de w r Maar. van welke zijde uit deze varde<side wereld die bijstand ook moge komen wij zijn vastbesloten, dat geen materiele voor delen ons zullen verleiden tot het we derom opgeven van een deel van onze moeizaam bevochten vrijheid, want wij stellen deze vrijheid op hoger prijs dan de produkten. die welk land ook ons kan geven of verkopen. Na de V.S. zijn dank te hebben ge bracht voor hun technische hulpverlening vroeg Soekarno verlof ronduit zijn me ning te zeggen over de wijze waarop bui tenlandse hulp dient te worden verstrekt Men moet deze kwestie benaderen uit een oogpunt van verschillende beginse len voor verschillende landen. Zonder een voldoende kennis van deze »anden. en zelfs, aldus Soekarno. als uw motieven voor het verlenen van de hulp alleen maar zijn gelegen in de wens naar sta biliteit in het betrokken deel van de we reld is het mogelijk, dat d® resultaten tegengesteld zullen zijn aan de b d en zou de toestroming zelfs van milja - den dollars wei eens alleen maar tot ge spannen verhoudingen kunnen Je'den. Militaire hulp is stellig geen bijdrage voor stabiliteit in Azië: zij kan er alleen maar to* leiden dat de landen, die haa- asnvaaiden, afhankelijker worden van Amerika en hun waarde als echte bond genoten in de wereldworsteling voor vrijheid en voorspoed zaï in gelijke mate minder waard zijn. Het voornaamste doei van dergelijke bi stand, zowel voor Azia- Hsche als voor Europese volkeren moet dochh TOkervan^MnV^lltiekeC°rtaWUteit' waardoor zij in staat z"üen zijn hunvrd- heid te verdedigen tegen alle mogende aanvallen. Soekarno verklaarde, (lat men in In donesië grote waarde hecht aan de vrij heid van het woord: ,.Dezc dient te wor den gehandhaafd, zelfs bij onze hercu lische taak om onze nationale economie een stevige basis te geven". Vroegere revoluties hebben geleid.al dus Soekarno, tot het grondvesten van een zware industrie als de basis voor de vrijheid, zelfs ten koste van een d e van de vrijheid der onder4anen of het recht van het vrije woord Deze methode is voor Indonesië een uitdaging^ die net moet beantwoorden door znn idealen^in de praktijk te brengen. De °«?wikke- hngsgang van Indonesië in het z°na" en die in bepaalde landen van Azie in et algemeen zal de proef „_n voor het succes of bet mislukki™PT.J|a de wijze waarop in de moderne we d de democratische beginselen m t P - sing worden gebracht. Soekarno wees nog op de noodzake- 'lijfcheid om een einde te maken aan e bedreiging van de atoomwapens. Hij besloot zijn toespraak tot het Congres met de woorden „Moge God ons, Ame rika en Indonesië in de beste vriend schap doen verkeren welke ooit tussen twee landen heeft bestaan". De ontvangst die het Congres presi dent Soekarno bereidde was buitenge; woon indrukwekkend. Zowel vóór als na zijn rede moest de president de toejui chingen van het staande Congres in ont vangst nemen en zijn woorden werden dikwijls met warm applaus begroet. De vergaderzaal van het Huis van Af gevaardigden heeft zelden een dergelijke verzameling van vooraanstaande per soonlijkheden uit het politieke en diplo matieke leven van Washington gezien. Behalve de leden van het Congres, waren ook verscheidene ministers, vele ambas sadeurs en gezanten en negen rechters van het Amerikaanse Opperste Gerechts hof aanwezig. President Soekarno heeft gisteren een krans gelegd op het graf van George Washington. Hij heeft eveneens een krans gelegd op het graf van de Amerikaanse onbekende soldaat op de nationale be graafplaats te Arlington. Na zijn toespraak tot de beide huizen van het Congres was president de gast van vice-president Richard Nixon op het Capitool. Later op de dag heeft hij de „Natio nal Art Gallery" het Washington-monu ment en de gedenktekenen van Jefferson en Lincoln bezocht. Gisteravond hield bij op de Indone sische ambassade een receptie voor in de V.S. verblijvende Indonesiërs (Van onze correspondent) In het Belgische grensgebied tussen Baarle-Nassau cn Ulicoten heeft gister avond een vuurgevecht plaatsgehad tus sen een zwaar gepantserde smokkelauto cn Nederlandse douaniers. Een uit de richting België komende jeep met kom miezen werd door een in de richting van de grens rijdende pantserwagen, klaarblijkelijk bemand met smokkelaars, zodanig van de weg gereden, dat hjj in de berm terecht kwam. De pantserwagen die onverlicht was, vluchtte in de rich ting van de grens. Na de jeep vrijgemaakt te hebben zette de kommiezen de achter volging in. waarbij door de beman ning van de pantserauto op schoten wer den onthaald. Ze moesten de achtervol ging staken doordat de banden lek re den in de „kaainageis", driepuntige spij kers, die door de smokkelaars over de weg werden uitgegooid. Een tweede dou anewagen, die de achtervolging wilde overnemen, onderging hetzelfde lot en de smokkelaars slaagden erin, veilig over de grens te komen. „Sumson" de mascotte van het derde Britse parachutistenbataljon, geeft op ondubbelzinnige wijze te kennen, dat hij van het lawaai van de trommel niet ge diend isWanneer hij later echter op parades vlak voor de muziek moet lopen, mag er natuurlijk niets verkeerd gaan, zodat hij tijdens zijn „eerste opleiding" iedere dag een uurtje wennen krijgt In de haven van Boston in Lin colnshire (Engeland) liggen 2.000 ton Ne derlandse aardappelen te bederven. Zij zijn in verband met het Nederlandse ex portverbod een maand geleden overhaast uit Nederland ingevoerd en liggen nu te wachten tot de handelaren ze weghalen. Een Engelse importeur verklaarde dat er nog steeds een tekort aan aardappe len in Engeland bestaat, doch dat het publiek van mening is. dat de prijzen te hoog zijn en daarom niet koopt. Verleden jaar zijn in totaal 6999 onher roepelijk veroordelingen uitgesproken ter zake van misdrijven vermeld m de we genverkeerswet. Het overgrote deel daar van had betrekking op artikel 26. dat het rijden onder invloed van alcohol strafbaar stelt. In het, voorafgaande jaar waren deze twee cijfers respectievelijk 6425 en 4791. In frequentie wordt het rij den onder invloed gevolgd door het door rijden na een ongeval. ,Van correspondent te Bonn) luidt, waarschijnlijk, dat het Westen het UitTeSlende Commentaren en be-1 Kremlin alternatief twee voorstellen zal De commissie voor buitenlandse zaken van liet Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren besloten het verzoek van president Eisenhower om lange-termijn-hulp aan het buitenland te mogen leveren, niet in te willigen. Wel keurde de commissie een verkla ring goed, waarin gezegd wordt dat de hulp aan het buitenland zal worden voortgezet zolang, dat het nodig is om het communisme te bestrijden. Bovendien verminderde de commissie een gevraagd bedrag van 200 miljoen dollar voor speciale economische nuip voor Azië en het Midden-Oosten, met ',0De commissi? bepaalde dat de al^us uitgespaarde gelden nuoeten word :n be steed voor leningen of aankoop va!? tollige ïandbouwvoorraden Hetgeldmag niet gebruikt worden voor schenKin^, De voorzitter van de commissie de de mocraat James Richards, maakte deze dubbele slag voor de regenmi bekend na een geheime vergadering van de sie. Hij deelde mede dat ten aanzien van de verwerping van het verzoek van de president om hulpprojecten op lange ter mijn de stemming in de commissie niet unaniem was uitgevallen. Eisenhower had als onderdeel van het gehele hulpprogram van 4.900 miljoen dollar gevraagd om gelden tot 100 mil joen dollar per jaar voor een periode van tien jaar ten behoeve van hulpprojecten overzee op lange termijn. De commissie moet zich nog uitspreken over het verzoek van Eisenhower om 3.000 miljoen dollar voor wapenhulp aan de Amerikaanse bondgenoten. Het indexcijfer van de waarde van de totale consumptieve bestedingen v,^ d Nederlandse bevolking blijkt volge s d berekeningen van het C.B.S. in m zjjn gestegen tot 134. 1in!l ianu- februari beliep het cijfer HO en lr) J ari 122 Vorig jaar maart stond het op 115. Het prijsindexcijfer bleef in maait ver geleken met februari onveranderd op -lu (januari 103), zodat het indexcijfer van de Hoeveelheid van de totale consump ie steeg van 103 tot 125 (januari 119 J. In maart 1955 beliep het prijsindexcuier 105 en dat van de hoeveelheid 109. Het hoeveelheidsindexcijfer per hoota van de bevolking steeg van 97 in ari tot 119 in maart (januari 11- en maart 1955 105). De gemiddelde indexcijfers over de pe riode januari 1953 t/m 1956 luiden als volg: 1953 1954 1955 1956 Waarde 96 102 111 122 Prijs 100 102 105 Hoeveelheid 96 100 106 Idem per hoofd der bevolking 94 97 101 109 106 116 schouwingen over de ontwikkeling van ile internationale situatie concluderen waarnemers te Bonn, dat de drie weste- lijke mogendheden, in nauw overleg met de bondsregering, een stap bij het Krem lin voorbereiden, welke aan het Westen het verloren gegane initiatief inzake de Europese politiek zal moeten terugbezor gen. In de vier betrokken hoofdsteden is de laatste tijd herhaaldelijk verklaard, dat zulk een stap noodzakelijk is en elk der regeringen heeft voorstellen gedaan en gedachten ontwikkeld, die in de loop der afgelopen weken in vertrouwelijke onder linge besprekingen zijn gepreciseerd en op elkaar zijn afgestemd. Men neemt aan, dat de uiteindelijke formulering van het Westelijke standpunt eerst gereed zal ko men, nadat bondskanselier Adenauer ge sproken beeft met de Franse premier, Guy Mollet, na diens terugkeer uit Mos kou (2 juni te Luxemburg) en nadat Adenauer teruggekeerd zal zijn van zijn bezoek aan Amerika (medio juni). Men echter in ieder geva] rekening doen. Deze zijn: (1) het in zekere punten afgezwakte Plan-Eden inzake de instelling van een totale of gedeeltelijke gedemilitariseerde zone in centraal-Europa. (2) Economische concessies en aanbie dingen aan de Sovjet-Unie in ruil voor het opgeven van de Russische eisen in zake de Oost-zone. Beide voorstellen zijn evenwel verbon den met de oude eis van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland. Ook de eis. dat regering en parlement van een herenigd Duitsland uiteindelijk vrij zuilen zijn te kiezen welke banden en welke bondge nootschappen het land zal aangaan, wordt herhaald. Omgekeerd biedt het Westen het onder (1) genoemde plan-Eden als tegenprestatie aan, waarbij het voorlopig nog onbeslist blijft of dit plan ai dan niet in samenhang met een Europees veilig heidssysteem verwezenlijk zal worden. Voor het overige moet Duitsland zich verplichten deel te nemen aan alle inter nationale ontwapeningsovereenkomsten, die eventueel later tussen de andere mo gendheden gesloten zullen worden. In diplomatieke kringen legt men er de nadruk op, dat het bij de opstelling van de westelijke plannen slechts gaat om de grote lijn en dat over de preciese for mulering^ nog gesproken kan worden. Niettemin kammen heden reeds vaststel len, dat men in diplomatieke kringen zeer sceptisch is inzake eventuele reacties. Dit geldt in het bijzonder Westduitse re geringskringen, die nog altijd niet afstap pen van hun overtuiging, dat het de Sov jet-Unie nog steeds géén ernst is met de Duitse hereniging. Niettemin*is het officiële Bonn zeer sterk geïnteresseerd in elk nieuw initia tief van het Westen, omdat men tegen over de oppositie steeds weer opnieuw staande moet houden, dat de Bondsrege ring welbewust en krachtig werkt aan het herenigingsvraagstuk en dat het de Sovjet-Unie is, die elk nieuw plan voor een eventuele oplossing torpedeert. mede dat de Westelijke stap bij het Na verkregen goedkeuring van het mi- Kremlin nog in juni kan worden gedaan, nisterie van Justitie zal de K.R.O. in sa- Als er tengevolge van de op het ogen- menwerking met de heer A. M. Bergers blik in Moskou aan de gang zijnde Rus- te Rotterdam dit najaar voor de derde sischFranse besprekingen geen verras- j maal de bekende S.U.S.-actie houden, sende wending komt in de Franse poli- De opbrengst zal worden verdeeld on- tiek (en men rekent daar niet °PL dan der de volgende negen belanghebbenden: is het, naar in diplomatieke kringen ver- de Katholieke Jeugdbeweging voor de op- en uitbouw van speciale onderdelen: de Katholieke Centrale voor studie en rese arch ten behoeve van een wetenschappe lijk onderzoek voor vernieuwing van on derwijs en opvoeding; de Stichting Sterke Helpende Handen voor de bouw van het Het ANP meldt dat de toestellen deel uitmaakten van een formatie van vier. Het vierde toestel heeft nog op het nip pertje op de vliegbasis Volkel kunnen landen. Een van de toestellen is bij Diepen- heim neergestort; het kwam terecht iiy de buurtschap Marlübelde, bij de weg van Hengeveld naar Neede. Het toestel raakte een boom en boorde zich in de grond. Na in het kort door enkele cijfers te hebben weergegeven hoe de economische bedrijvigheid in ons land in 1935 zich heeft ontwikkeld, wordt in het verslag over 1955 van het Verbond van Ncder- landschc Werkgevers geconstateerd, dat het totale beeld niet anders dan gunstig is te noemen. Men vraagt zich in dit ver band af, aldus het verslag, van welke moeilijkheden er sprake kan zijn. De ervaring van de laatste 200 jaren heeft ons geleerd dat elke constellatie welke als een zeer gunstige conjunctuur wordt aangemerkt reeds de kiemen in zich draagt van latere moeilijkheden. Deze moeilijkheden worden in hoofdzaak veroorzaakt door de deelnemers aan het produktieproces en door de consumenten als zodanig, maar evenzeer vaak door de overheden. Voor de eerste twee catego rieën geldt dat hun beperkte economische horizon het hun praktisch vaak onmoge lijk maakt om de gevolgen van een optre den nu voor een enigszins ver verwijder de toekomst behoorlijk te overzien. Wanneer men eenmaal zover is dat men de gevaren onderkent, dan doet zich de vraag voor wie moet optreden en op wel ke punten en in welke mate dient te wor den ingegrepen.. Hel lijkt niet voor be twisting vatbaar, dat het zwaartepunt van elke conjunctuurpolitiek zal moeten lig gen bij de centrale overheid. Wanneer er ai krachten in de particu liere sector zjjn die geacht kunnen wor den een positieve bijdrage te leveren aan de opbouw van een gezond conjunctuur- politiek beleid, dan zullen die moeten worden gevonden in de centrale organi saties van het bedrijfsleven, waarbij zo wel wordt gedacht aan de werkgeversor ganisaties als aan die van de werknemers. Zij immers kunnen beter dan hun leden overzien welke algemene belangen door bepaalde ontwikkelingen of maatregelen kunnen worden geschaad dan wel bevor derd. Wanneer wij accepteren, aldus het ver slag. dat op sommige punten door globale maatregelen moet worden ingegrepen, dan doen wij zulks slechts met de bedoeling, dat de op zichzelf gunstige ontwikkeling niet leidt tot nevenverschijnselen, welke hetzij op zichzelf sociaal dan wel econo misch onaanvaardbaar zijn, hetzij de toe komstige ontwikkeling van onze nationale economie zouden kunnen frustreren. Het Verbond gelooft, dat de minister van Economische Zaken de spijker op de kop geslagen heeft, toen hij stelde dat juist de door hem gevoerde prijspolitiek tracht een verbinding te vormen tussen de structurele en conjuncturele doelstel lingen van economisch beleid. Dat net Verbond zich sinds geruime tijd bereid getoond heeft om in grote lijnen de door de regering gevoerde prijspolitiek te steu nen .zeker in haar algemene lijn, berust op het inzicht, dat dit beleid een wezen lijke bijdrage kan leveren enerzijds tot het tegengaan van conjunctureel S®zla" ongewenste inflatoire ontwikkelingen en anderzijds tot bevordering van een welis waar dynastische, maar toch evenwichtige ontwikkeling, terwijl bovendien dit pn.i- zenbeleid in belangrijke mate steun geeft aan het behoud van een relatief gunstige concurrentiepositie van ons bedrijfsleven op de internationale markten. Deze steun wordt in hoge mate beïn vloed door de tot dusver gebleken bereid heid van dc regering om te volstaan met een globale politiek. IVanneer dc regering zou willen overgaan tot het invoeren van een gedetailleerde prijsbelieersing, dan zou zij het verbond lijnrecht tegenover zich vinden. Bij de beoordeling van de huidige si tuatie dient te worden bedacht, dat het verschijnsel van het schaarse aanbod op dc arbeidsmarkt geen probleem op zich zelf is, maar een symptoom van een ze kere mate van overspanning van onze economie in het algemeen. Globaal zou dit zo kunnen worden gesteld, dat de Neder landse volkshuishouding in haar totali teit thans tracht verder te springen dan haar polsstok lang is. Voor' het bedrijfsleven betekent dit dat gezocht moet worden naar een evenwicht. Enerzijds is bet in vele gevallen ter wille van dé toekomstige exportontwikkeling noodzakelijk, dat men verschillende or ders die door een gebrek aan arbeiders moeilijk uitvoerbaar zijn niet laat lopen. Maar anderzijds is het nationaal-econo- misch gewenst, dat men een inzicht heeft in de grenzen van zijn eigen produktie- capaciteit, daarbij mede rekening houdend met. het potentiële aanbod van produktie- factoren en in het bijzonder van de factor arbeid. Nationaal-economisch gezien vloeit uit het voorgaande voort, dat men bij alle spanningen die de huidige welvaartsfase met zich brengt,, het exportbeleid, dat in hoge mate op de toekomst is gericht, cen traal blijft stellen. (Van onze gesiaggever) I vuile vecht krijgt het Het echtpaar R. Slagter-Velt aan de I volste recht I 'Ij- KOnt Hendrik Kniggestraat 32 te Stadskanaal keek vreemd op, toen gistermiddag een groot gezelschap de huiskainer binnen kwam. De heer Slagter was tliuis, want er zouden enkele mensen komen ,>om te praten over een verzekering", zo had zijn vader hem meegedeeld. Doch toen hij het omvangrijke gezelschap zag, zei hij tot zijn vrouw: „Ze nemen een loopje met ons De onder-directeur van De Lever's Zeepmaatschappij, de heer J. Inglis Ar- kell, deed mevrouw Slagter hierna de mededeling, dat zij de hoofdprijs in de Omo-wedstrijd had gewonnen en begon meteen f 40.000 in bankjes van duizend op de tafel neer te tellen. De winnende slagzin luidde: „Sinds Omo tegen het witste wit haar '3T Kent nait geleuven". zei mevrouw Slagter steeds maar tegen haar man, een 29-jarige assistent-accountant. „En jvj krijgt nu een autoped", zei de vader tot zijn 114-jarig zoontje Peter, die nogal rustig al deze drukte om zich heeiy op nam, wat overigens geen wonder was, want financiële verwikkelingen en mee vallers spelen nog geen rol in zijn jonge leventje. eerste Nederlandse validatiecentrum op katholieke grondslag voor kinderen; het landelijk secretariaat van de K.A.; de Ne derlandse Federatie van het Wit-Gele Kruis voor de bouw van wijkgebouwen in de onderontwikkelde gebieden: het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut voor een sociaal-wetenschappelijk onder zoek naa r het vraagstuk der echtschei ding: de Stichting Orthopaedische Inrich tingen Sint-Maartenskliniek voor oprich ting van het internaat voor lichamelijk gebrekkige kinderen; de Stichting Oplei dingscentrum Jeugdleiding voor de in richting en inventaris van het Katholieke Opleidingscentrum en tenslotte het B- koloniehuis Sint-Godelieve voor de af bouw van het eerste herstellingsoord voor kinderen te Goirle ((N.B.). Bij een explosie in het artillerie-schiet kamp te Oldenbroek is de 22-jarige kor poraal F. H. van Rhijn uit Hilversum woensdagavond om 't ieven gekomen. De korporaal had van de schietheide een pro jectiel meegenomen en stopte dat in de slaapzaal van het schietkamp in zijn weekendtas. Terwijl hij dit deed ontplof te het projectiel. Korporaal Van Rhijn overleed vrijwel direct. Bij het ongeluk is verder niemand gewond en er is ook geen materiële schade aangericht. Het slachtoffer was ongehuwd. „Ik vaar pas uit met mijn toren, als er klaarheid in de interne zaken van de vereniging is gebracht"! Dit vertelde ons de heer Piet Visser uit de Wijde Wormer directeur van de Bergingscoöperatie voor het goud van de ..Renate Leonhardt". De vergunning van Rijkswaterstaat om de bergingsput te „stallen" in het Noord- zëekanaal loopt op 30 juni af. De „interne moeilijkheden" in de coöperatie worden volgens de goud-Vis ser veroorzaakt door een oppositiegroep van tien tot twaalf leden, die de vereni ging willen likwideren en de toren wil den verkopen aan de Rotterdamse dump handelaar De Boom. Deze zou door de oppositie met dit. doel in het bestuur zijn benoemd, hoewel hij geen aandeelhouder is. De toegang tot de ledenvergadering, die in juni gehouden zal worden, zal hem dan ook worden ontzegd. Er waren ruim een kwart miljoen ant woorden binnengekomen en zo bleek de hoofdprijs terecht gekomen te zijn in het Groningse Stadskanaal, waar de 40.000 hoogst welkom waren. „Al onze wensen kunnen nu vervuld worden", zei het van geluk stralende echtpaar, „het huisje kan nu worden verbouwd en o, we hebben nog zoveel dingen nodig in ons jong ge zin Enige honderden gevangenen in de staatsgevangenis van Florida te Tallahas- se zijn gisteren in opstand gekomen uit protest tegen het voedsel, dat zij krijgen. Eén gevangene is om het leven geko men en elf gewond, toen de bewakers met jachtgeweren gevangenen beschoten, die de kantine bestormden, om die te plunderen. In de loop van de dag is de rust her steld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1