Geen ver j agen van de bewoners Contactraad voor het Deltaplan Boeiende informatieve expositie over grafische industrie Verspreide gevechten in Algerije VITAMINE CREAM xo&fefe&i! Eduard van Beinum kwart eeuw dirigent Concertgebouworkest Moderne" beeldhouwers in het begin van onze jaartelling DE S!CA BEHANDELT „HET DAK Duitser werd aangezien voor spion ac</Mt Prof. Groenman: „Geen overspannen verwachtingen ten aanzien van industrialisatie Multatuli's geboortehuis museum? Deputé meldde zich als reservist De prijs van bet rundvlees Twee maanden voor Koning der stropers Kindje levend verbrand, wonderlijk telegram Dr. Drees verleende eerste hulp Nieuwe lipstick ORIëNTAL PINK PLUS ORIëNTAL RED vanaf f 6.- Winterseizoen in teken van zilveren jubileum Nederlandse chirurg-archeoloog deed merkwaardige ontdekkingen in Panama Felle reaetie op uit in»; in aannemersvergadering Ingenieur bezoelit zijn oorlogsstandplaats in Huisduinen SPECIALE BROMFIEfSKAART HENRI REBERS FOTO-ALBUMS De „Tjiluwah" vrijgegeven VRIJDAG IB MEI 1956 NSC PAGINA 3 Geen expulsiegebied Zeeland wil middenweg In Instituut voor Nijverheid en Techniek in Amsterdam: Morgen een speciaal Pinkster Zaterdag-koopje Enkalon kousen ENKALON KOUSEN 49 Bijna compleet beeld „Onze Vader' op minuscuul slaafje MARECHAUSSEE SCHENKT PRINSES BEATRIX EEN GOUDEN BROCHE Slagers kunnen stijging niet voor eigen rekening nemen Reeds veertig jaar Veluwe onveilig gemaakt (Van onze correspondent) AAN INT. RODE KRUIS Nederlandse regering zou „hongerende Ambonezen" voedsel weigeren SCHIP MET GRIND OP DE RIJN GEZONKEN Toernee door Engeland Minister Witte verontwaardigd Nieuwe film van Italiaanse neo-realist kreeg O.C.I.C.-prijs HENRI REBERS AMERIKAANSE AUTO- INDUSTRIE Verdere stijging werkloosheid in de Am. autoindustrie voorspeld (Van onze verslaggever) Het bestuur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten zal stappen doen om te komen tot de instelling van een ■.Contactraad voor het Deltaplan", zulks op instigatie van het forum, dat gisteren in de algemene vergadering van de ver eniging in Breda over tal van facetten van het plan gediscussieerd heeft. Bp deze discussie zijn vele meningen mei el kaar in botsing gekomen, maar over een Punt heerste volledige overeenstemming, nl. over de noodzaak van^ de Deltawer ken. Voorzitter mr. A. d Aiiiv kon minis ter mr. J. Algera. die een deel van de vergadering bijwoonde, on zijn desbetref fende vraag ten antwoord geven, dat geen stemmen tegen het Deltaplan waren op gegaan. Het merendeel van het vijftien leden tellende forum, waarin naast de vijf pre- adviseurs een aantal burgemeesters uit het Deltagebied zitting had. was de me ning toegedaan, dat het plan. hoewel het op de eerste plaats het waarborgen van een grotere veiligheid beoogt, secundair ook andere grote voordelen zal brengen al waarschuwde met name prof. dr Sj Groenman ervoor, deze niet te overschat ten. Hij ziet het Deltagebied ook in de toekomst als een agrarisch produktieee- bied en acht het geen bezwaar, dat het daarbij een expulsiegebled blijft Het be staan van zulke gebieden moet men aan vaarden, als men de expansie van Rot terdam en andere industriecentra als een nationaal belang toejuicht, want deze ex pansie is niet mogelijk zonder vestiging van elders. Dit neemt niet weg. dat enige (verdere) industriële ontwikkeling in het Deltagebied mogelijk blijft, maar men moet daarvan geen overspannen verwach tingen hebben. Eerder had mr. W. Lichtenauer, die pre- adviseur H. Willemse verving, de situatie In Zeeland nu vergeleken met die in de Randstad Holland 100 jaar geleden; hij. zag in het Deltaplan de kans, die Zeeland moet aangrijpen. Drs. A. van der Veen achtte de mogelijkheid van concurrentie met de Randstad Holland echter niet aan- w®zig en zag slechts kansen voor enige uitbreiding van de bestaande industrie- hernen. hoewel minder sterk dan in West- Brabant. Ook bij de burgemeesters van Korte- gene, Middelharnis en Bruinisse bleken ten aanzien van een toekomstige indus- tnahsatie geen „overspannen verwachtin gen te leven: zij verlangden zelfs geen grote industriële ontwikkeling. Ir M de "ink. directeur van de Zeeuwse provin ciale planologische dienst, gaf daarente gen als zi.in mening, een uitgroeien van de Delta-industrie, met name die van Vlis- singen. evenzeer van nationaal belang te achten ais de expansie van Rotterdam, en de burgemeester van Vlissingen. die het forum voorzat, riep uit: „Wij willen geen expulsiegebied zijn" Ook drs M Verburg. directeur van het Zeeuwse ETI was de mening toegedaan dat men dusdanige industriële voorwaar den moet scheppen, dat de mensen niet gedwongen worden, de streek te verlaten, temeer omdat de besten wegtrekken. Met dit laatste was prof. Groenman het overi gens niet eens. Vrijwel alle sprekers hechtten grote waarde aan de nieuwe verbindingswegen in het Deltagebied De burgemeester van Middelburg vond de weg over de dammen nogal ongunstig: de Zoomseweg is belang rijker. maar meer voor West-Brabant Er is in Zeeland een stroming, die daarom nog een middenweg wil. met een dam bij Kats in de Oosterschelde Ook werd met name door de burgemeester van Hulst, gepleit voor een vaste oeververbinding tussen Walcheren en Zeeuwsch-Vlaande- ren, vanwaar men thans over Belgisch gebied moet gaan. Drs. Van der Veen vond die midden weg geen gulden middenweg, ook al zou die de nodige guldens kosten: het reizen over België achtte hij in het kader van de Benelux geen bezwaar Maar drs. Verburg becijferde de kos ten van het ontbreken van een dam in de Oosterschelde op twee miljoen per jaar, terwij] de damaanleg maar twin tig miljoen zou kosten en het ontbre ken van een verbinding tussen Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen op twaalf miljoen per jaar. 55 (Van onze Amsterdamse redactie) Met financiële steun van de gemeente zal waarschijnlijk een deel van het per ceel Korsjespoortsteeg 20 in Amsterdam centrum, het huis waarin Eduard Douwes Dekker (Multatuli) op 2 maart 1802 werd geboren en dat sinds enige jaren in han den is van een lid van het Multatuli Ge nootschap, worden ingericht als museum, gewijd aan deze vermaarde Nederlandse schrijver. Besprekingen daarover zijn nog gaande, zo bericht het Alg Handelsblad, docht verwacht wordt dat deze zeer bin nenkort haar beslag zullen krijgen Het is de bedoeling, dat het huis dan zoveel mogelijk in zijn oorspronkelijke staat wordt hersteld en dat hierin een verza meling ..Multatuliana" zal worden aan gelegd. In afwachting van de totstand koming van dit museum is op een leden vergadering van het Multatuligenoot- schap mej. A Tenge benoemd tot tweede conservatrix van het Muitatulimuseum, dat thans nog is ondergebracht in de Uni versiteitsbibliotheek. Verkoop van 'n partij 1e keus 50 denier, met naad in de kleur. Diverse modetinten. Normale verkoopprijs van deze prachtige kous f 3.95, morgen PLEtN WEG 19e, BINNENWEG iVan onze Amsterdamse redactie) Hef Instituut voor Nijverheid en Tech niek aan de Rozengracht in Amsterdam hef vroegere Arbcidsmuseiim dal nu echter geheel vernieuwd en gemoderni seerd is wil aan belangstellenden en vooral aan scholieren voorlichting geven over een aantal branches van het be drijfsleven in ons land Daartoe worf'n in het Instituut verscheidene zalen in gericht Als een logisch vervolg op de zalen over hout en papier is er nu een nermanente expositie van de grafische industrie. Zij is gisteren door het Col lege Algrafisch Beraad tiidens een korte plechtigheid aan het bestuur van het in stituut overgedragen. De heer F P d'Huy. voorzitter van ge noemd college wees erop dat de gra fische werknemers meer dan in andere beroepen een beroenswaardigheid hebber behouden wellicht tengevolge van het feit o.m dat functioneel het grafische beroep niet alleen een eeuwenoude ge schiedenis heeft maar bovendien voor de cultuurontwikkeling van essentiële bete kenis is geweest en steeds zal bliiven Een klassiek grafisch werker voelt zich hii is in ziin vak zichzelf bewust Hii is lid van een gemeenschap die gesteund op deze beroepseer hoge waarden toe kent aan goede sociale verzorging en ambachtelijke welstand Eerder dan in andere beroepen behoorden dan ook de grafici mede tot de pioniers van de so ciale vooruitgang Nadat ir. J T Duyvis voorzitter van het Instituut de zaal namens het be stuur had aanvaard, hield de directeur de heer W Heldonrn een korte inleiding waarin hii memoreerde dat een commis sie in opdracht van de vier werkgevers organisaties in de grafische industrie de ifdeling heeft ingericht Zii is een waar dige representante van die industrie ge worden en beantwoordt ten volle aan het gestelde doel: hulpmiddel voor het on derwijs en beroenenioformatie Wat nu de .expositie aangaat: zii biedt in vogelvlucht een bijna compleet beeld van hetgeen de grafische industrie in ons land vermag, hoe de technieken zijn en welk materiaal gebruikt wordt Er js ook een heel klein beetie geschiedenis en tot slot wordt de scholier getoond, welke op leidingen hi.i volgen kan. Indachtig de wetenschap, dat de ieugd graag speelt heeft men op het spel-element grote na druk gelegd. Er kan naar hartelust op knoppen gedrukt en aan persjes gedraaid worden en zelfs mag men een vouwma- cbientie bedienen. Direct bij binnenkomst wordt men ge confronteerd met het begrip drukwerk waarbij de drie grote drukprocedés nl boekdruk offsetdruk en dieP.druk op een synthesewand" aanschouwelijk (o.a met het leven van wieg tot graf in paperas- vorm van de heer Douwe Doorsnee) wor den voorgesteld. Op veertien „analysewanden" krijgt men dan successievelijk te zien wat er zoal bij drukwerk, van een eenvoudig bedrukt velletje tot het fraaiste kunst boek te pas komt De werkwijze in lettergieterijen en drukkerijen, van zetmachines en persen, het vervaardigen van alle soorten cliches een heel krantebedrijf met stypes en matrijzen het maken en binden van boe. ken. het vervaardigen van waardepapie ren de kunst van bepaalde speciale druk- t ihnieken e.d. dit alles word) de toe schouwer in een zaal van zeven bij der tien meter ve-klaard Het spreekt vanzeit dat deze opzet slechts in beperkt opzicht geslaagd is. maar we stellen ons voor. dat bij de bezoekende scholieren inder daad interesse voor dit prachtige en veel zijdige beroep zal worden oupgewekt. Enkele grafische kunstenaars, onder wie de lithograaf Aart van Dobbenbure en Bert Bouman en verder tal van gra fische industrieën hebben prachtig de monstratiematerlaa! afgestaan. Zo laat de Lettergieterii Amsterdam de hoog op gevoerde precisie en nrnduktie zien met een minuscuul staafje waarop het Onze Vader is gegoten on een oppervlakte van 3VS bij 3H mm met een snelheid van 10.000 exemplaren per unr Door middel van een microscoop is bet afdrukje van dit staafje leesbaar gemaakt (Van onze correspondent) Het geschenk dat H. K. H. prinses Bea trix ter gelegenheid van haar 18e ver jaardag zal ontvangen van de Kon, Ma rechaussee zal haar op dinsdag 3 juli a.s worden aangeboden op de Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn, waar het depót van het Wapen is gevestigd. Prinses Bea trix zal worden vergezeld van haar vader Het geschenk bestaat uit een gouden broche met briljanten. Het benodigde geld hiervoor werd bij eengebracht door meer dan 3000 officie ren, onderofficieren en manschappen van het Wapen der Kon. Marechaussee. De broche vertoont o.m. het embleem van het Wapen, de bekende granaat, gevat in een ovaal, waaronder de woorden „Ko ninklijke Marechaussee" Ook vermeldt de broche het devies van het Wapen „Zonder vrees en zonder blaam". Een delegatie, waarin alle rangen vertegenwoordigd zul len zijn, zal het geschenk aanbieden. De Algerijnse opstandelingen gaan voort met hun overvallen, waarbij de Franse troepen hun echter zware verliezen blij ven toebrengen. In het heuvelgebied van Sidi Ali Bounab hebben spahi s van net Franse leger drie benden opstandelingen, ieder ongeveer 70 man sterk, achtervolgd. Hierbij zijp volgens Franse berichten in de laatste 24 uur 60 opstandelingen ge sneuveld. In het gebied van Tlemcen, waar 3000 rebellen zich in de bergen ophouden, heb" ben guerilla's woensdagavond een aanval op het stadje Turennes gedaan. Twee Fransen sneuvelden hier. Bij een overval op een Frans militair konvooi bij Turen nes zijn vier rebellen gesneuveld, aan Franse zijde vielen twee doden en drie gewonden. Ongeveer 50 k.m. ten noordoosten van Tlemcen, in het gebied van Ain Tenjou- ipe.nt' hebben de nationalisten vanuit hin- „I kleine Franse troepeneenheden ao„rV?J Algerijnen zouden bij deze „«■•i 'n de 'aatste twee dagen 40 man verloren hebben. AW?prghf^Vjlrii, 80 k'm' ten oosten van pniwfo, fi I erdag door" het Franse new rfrf tr i verboden gebied verklaard Sn.»ia »n d°or Franse troepen om singeld en er zal op een leder die het gebied in of uit wil gaan geschoten wor- den. De Franse radicale afgevaardigde Con stant Lecoeur is donderdag naar Algerije vertrokken om zich als reservist bij zijn regiment te voegen. In de Nationale Ver gadering had hij het oproepen van reser visten gesteund, en later het ministerie van defensie meegedeeld, dat de eerlijk heid tegenover de kiezers eiste dat hij zelf dan ook opgeroepen zou worden. Woensdag ontving hij zijn oproep. De mededeling van de vertegenwoordi ger van de minister van Economische Zi ken, drs. Van der Willigen, in de dezer dagen gehouden vergadering van het pro ductschap voor vee en vlees, namelijk dat de slagers de verhoging van de rundvee- prijzen voor eigen rekening moeten ne men, ook al zou dit moeten gaan ten koste van hun winstmarge- heeft in den lande buitengewoon veel verwarring en misverstand verwekt, aldus deelt het be drijfschap Slagerij mede. Naar aanleiding van die mededeling hebben de voorzitters en het bureau van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf zich gewend tot de voorzitter van het pro- duktschap voor vee en vlees In dit cn derhoud heeft de delegatie uit genoemd bedrijfschap haai bezwaren tegen de uit lating van de heer Van der Willigen naai voren gebracht en er op gewezen. dat door de onrustbarende stijging van de rundvee- prtjzen het slagersbedrijf nu wel gedwon gen is de winkelprijzen daarbij zoveel mo gelijk aan te passen De voorzitter van het produktscbap, aldus het bedrijfschap onderschrijft volkomen de mening van d» delegatie, dat deze stijging noodzakelijk in vloed moet hebben op de winkelverkoo) prijzen van rundvlees De Apeldoornse kantonrechter mr. J. Suyling heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen G. j. s- uit Eerbeek, een berucht stroper, die zichzelf de „koning der stropers" noemde, toen hij door de politie werd verhoord. S. had om zijn praktijken te kunnen uitoefenen, loopgra ven, schietkuilen en wildakkers aange legd in de 40 jaar, dat hij als stroper de Veluwe onveilig maakte. Wegens overtreding van de Jachtwet werd hij veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en ver der tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar voorts tot verbeurdverklaring van de in beslag genomen vuurwapens, munitie en onder delen van vuurwapens. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag kwam het 5-jarige zoontje van de familie'v. H.-K. in Echt- Mariaholt plotseling het huis binnenstor men met de mededeling, dat er brand was in het kippenhok, waar mij met zijn 3'i- jarig zusje aan het spelen was geweest Hevig ontsteld snelden de ouders naar buiten, waar zij het hok, dat als bergplaats werd gebruikt, in lichter laaie vonden. Het was onmogelijk pogingen te doen om het meisje, dat er zich nog in moest be vinden te redden- Toen men erin was geslaagd het vuur te doven, vond men het ,'jkje van de kleine geheel verkoold tus sen de resten van het hok en de inhoud daarvan. De BPRMS een organisatie van Ambo nezen hier te lande, deelt mede mede namens de PNMS een telegram te heb ben gezonden aan ht Internationale Rode Kruis in Geneve niet het „dringende ver zoek voedsel te zenden naar de honge- ht'i in de w°onoorden". In bet tGlcUrsm wordi jjgzgêth dat rppd^ vier dagen de Nederlandse regërfng beeft geweigerd hen van de gebruTSe® voed- seJvoorraden te voorzien". De Ambone zen hebben hier recht op, aldus het tele gram. uit hoofde van de dienstvoorwaar- denden van het voormalige KNIL. De motorscheepjes .,[,ambertha wnhe,_ mina uit Arnhem en „Rudi" uit Rotter dam zijn gisteren voor Lobith met elkaar in aanvaring geweest, met het gevolg, dat de ..Lambertha Wilhelmina" onmid- irpi a 'I gez.°"1{en- Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor De „Lambertha Wilhelmina" kwam, ge laden met grind, uit Duitsland; de „Rudi" was leeg en op weg naar Duits!and. (Van onze correspondent). Op de Rijksweg onder Orthen bij Den Bosch reden gisteravond tegen zes uur twee fietsers huis waarts. Bij het omkijken naar een achteropkomende auto, raakte een van hen de ander met het gevolg, dat beiden kwamen te vallen. Op dat moment na<Jerde juist van te gengestelde richting een personen wagen, waarvan de bestuurder door snel reageren de °P <le Weg liggende fietsers rakelings kon ontwijken. Uit deze auto stapte in allerijl minister-president dr W Drees. die de wielrijders zijn „eer ste hulp'' bood Een van hen had vrij ernstige schaafwonden en werd door de inmiddels gearriveer de ambulancediens van de G.G.D. te Den Bosch naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo overgebracht. Dr. Drees zette eerst daarna zijn reis voort. Sfi/* SALON DE COIFFURE SCHOONHEIDSSALON Mathenesscrweg 87 - Tel. 36336 SALON DE COIFFURE SCHOONHEIDSSALON Mathenesserweg 87 - Tel. 36336 AMERICAN KING SIZE In het komende winterseizoen van het Concertgebouworkest zal Eduard van Beinum zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het orkest vieren. Ter gelegenheid hiervan is een ere- comité 'gevormd, waarin zitting hebben minister-president dr. Drees. minister Cals, mr. Reinink. secretaris-generaal van het ministerie van o„ k. en w.; burge meester d'Ailly. de wethouder van kunst zaken van Amsterdam, mr De Roos en de commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. Prinsen. Voorts is in gesteld een huldigingscommissie onder leiding van de voorzitter van de Neder landse Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest Nadat het orkest de volgende maand een aantal concerten zal hebben gegeven in het buitenland in Wenen als onder deel van de Wiener Festwochen en daar na in Milaan zal het in het Holland Festival behalve in Amsterdam en Den Haag optreden in Leiden. Utrecht. Alk maar en Enschede. Het in september aanvangende winter seizoen met de gebruikelijke series in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam. Arnhem, Nijmegen. Eindhoven en Den Bosch, zal geheel in het teken staan van het jubileum van Van Beinum. In september zal het orkest uitvoerin gen verzorgen in Luxemburg met aan sluitend een concert in Antwerpen. Het volgend jaar maart zal het orkest een grote toernee maken door Engeland, waar tien concerten zullen worden gegeven, waarvan twee in de Royal Festival Hall in Londen. Voorts zijn er nog andere buitenlandse uitnodigingen ontvangen, waarover echter nog geen bijzonderheden bekend zijn gemaakt. Binnenkort zal in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van kunstvoorwerpen van oude pre-Co- lumbiaanse. Indiaanse beschavingen De kunstschatten ziin voor het grootste ge deelte biieen gebracht door de Amster damse chirurg-archeoloog dr Hans Fe- riz. Op de expositie zullen behalve kunstvoorwerpen uit het particuliere bezit van Zuidamerikaanse verzame laars ook door dr Feriz zelf opgegraven specimina van vroege Indiaanse bescha ving te zien zijn Dr. Feriz. leerling van de bekende Am sterdamse chirurg en verzamelaar dr Otto I,an7 en vriend van de scheepsarts- dichter Slauerhoff, heeft bii zijn npgra- vingswerk in het westen van Panama, te gen de grens van Costa Rica. sporen ge vonden van een nop onbekende, vermoe delijk 2000 iaar oude cultuur! Tot voor kort heerste in archeologische kringen algemeen de opvatting, dat Cen- traal-Amerika slechts naseapeepbied is geweest van migrerende Indiaanse volks stammen Deze opvatting meent dr Feriz achterhaald te hebben Volgens hem wij zen ziin vondsten in Panama er op. dat zieb daar meer dan 20 eeuwen geleden een geheel zelfstandige hoog ontwikkelde cultuur heeft gevormd, die eeuwenlang heeft gebloeid Midden-Amerika moet in het begin van onze iaartelling bewoond zijn geweest door volken, die reeds een zeer oude cultuur bezaten. Zij beschikten over een hoog ontwik kelde kennis van de metallurgie, getuige de vele voorwerpen van verguld koper. Hun beeldhouwwerken doen denken aan het werk van moderne beeldhouwers. Dr. Feriz is er van overtuigd, dat zijn vondsten de bestaande hypothesen om trent de migratie en de verhouding der oude culturen ingrijpend zullen wijzigen, Hij heeft in de versieringsmotieven, die hij in West-Panama vond -n die qua sti lering op zeer hoog oeil staan, sterke overeenkomsten aangetroffen met reeds bekende motieven in de oudste ceramiek van China. Dr. Feriz heeft juist een verblijf van vier maanden in Panama achter de rug In 1947 begon hij met zijn archeologische activiteiten. Sindsdien heeft de afdeling culturele en fysische anthropologie van het Koninklijk Instituut voor de tropen hem benoemd tot honorair medewerker, en maakt hii iaarlijks archeologische rei zen door Midden-Amerika. „Ik tart u een uitspraak mijnerzijds aan te halen, die zou bewijzen, dat ik, welk deel van mijn verantwoordelijkheid ook zou trachten af te schuiven" Minister Witte zeide dit met enige stemverheffing in een toespraak tot de bezoekers van de 27ste jaarvergadering van de Ned Chr. Aannemers en bouwvakpatroonsbond in de Haagse Dierentuin. Het was een antwoord op een uiting van de waarnemend bondsvoorzitter, de heer J. van Es. over het gevoel van onbehagen in de bouwwereld, nu het er op lijkt of met de verkiezingen in zicht de regering de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken in de woningbouw op het particuliere bedriifsleven wil afschuiven. Minister Witte zeide wel te weten, hoe dit gevoel van onbehagen ontstaan is. Door minder iuiste en onjuiste vermelding en interpretatie van de verdediging van zijn begroting in de Eerste Kamer, zijn deze nraaties in omloop gekomen. De mi nister heeft zich toen gekeerd tegen speculatiehouw. doch zeker niet tegen de Dartiruliere bouwpatroons. Meermalen immers heeft hii zijn bewondering voor hun prestaties geuit. Hef onbehagen van de aannemers is beslist ongemotiveerd, zo vond minister Witte Hij bleek geen behoefte te hebben aan een „ba!ans"-persconferentie, zoals voorzitter Van Es wenste naar voorbeeld van de conferentie van minister Suurhoff. De pers hpeft toegang tot alle mogelijke gegevens en heeft daarvan, gezien de enorme publiciteit over de woningbouw, uitgebreid en dankbaar gebruik van gemaakt. 11 (Van een bijzondere medewerker) CANNES, mei 1956. Vittorio de Sica heeft van zijn nieuwe film „Het dak" (II tetto) gezegd, dat zij tot uitdrukking wil brengen de behoefte van ieder mens om zich te isoleren met een groep, de familie. Deze intentie, die in de film zeker is te ontdekken, gaf de O.CT.C. (Office Catholique International der Cinéma) aanleiding de film de grote prijs te ver lenen op het Filmfestival van Cannes. „Het dak" is het verhaal van Natale cn Luïsa, een pas-getrouwd paar, dat geen woning heeft en ten einde raad bij zijn ouders intrekt. Dit houdt in, dat ze met acht mensen in twee kamers moeten wonen en slapen. Het geluk van de twee jonge mensen wordt bedreigd, omdat ze geen ogenblik voor zichzelf hebben. De ruzies barsten keer op keer los. Kans op sen eigen woning is er niet want de huren van de appartementen, die ze bezoeken, liggen krankzinnig hoog Na een nieuwe uitbar sting laadt Natale hun bullen op een kar en het paar trekt weg. Een onderdak hebben ze niet Zij slaapt bij een vriendin terwijl hij een metselaar, een huisje be trekt. waar de gereedschappen 's nachts worden opgeborgen De toestand wordt nog onhoudbaarder als Luisa een kind verwacht. Er moet iets gebeuren. Natale leent wat geld en gaat een eigen huis bouwen. Dat is verboden rnaar er wordt 's nachts niet door de po litie gepatrouilleerd. Als de politie de volgende morgen het onafgemaakte huls ontdekt, worden de muren omgehaald en de bouwer krijgt een boete. Natale roept enige collega's bijeen en samen zetten ze een huls op. De eerste poging mislukt door tussenkomst van twee politiemannen maar bij een tweede keer diezelfde nacht lukt het met ver eende kracht de primitieve woning te bouwen en er een dak op te zetten. Als de politie arriveert, kunnen ze het bouw sel niet omver halen zonder huisvrede breuk te plegen. Natale betaalt slechts een boete voor klandestien bouwen en Luisa en Natale hebben eindelijk een eigen woning. De Sica wees er in een persconferentie te Cannes, waar zijn film haar wereld première beleefde op dat „Het dak" niet een film met een boodschap is. maar een stukje werkelijkheid. Zavattini die. als voor andere De Sica-films het scenario schreef, ontmoette vier jaar geleden, een vriend van zijn zoon. een metselaar, die in een houten barak leefde op een stukje woeste grond bij Ostia. dat hij voor 10.000 lire had gekocht. Van vier tot ze ven uur in de morgen werkte hij aan de bouw van zijn eigen woning. Daarnaast kende Zavattini het bestaan van de klandestiene woningbouw, die reeds iaren aan de randen van Rome aan de gang is. De Sica regisseerde het verhaal op zijr bekende wijze De film zit vol met klein' vondsten, met details en karakters di' zo levend zijn. dat men het zich nauwe lijks kan voorstellen Het verhaal op pa pier lijkt droog maar in De Sica's vorm geving is het een warm levend iets ge worden waarin elk gebaar een mens tekent, iedere situatie tegen de iuiste achtergrond wordt geplaatst, iedere ro: op het lijf van zijn speler lijkt geschre ven. Dat laatste is niet zo heel verwonder lijk want De Sica heeft alie rollen door amateurs bezet, die op talent en op type zijn uitgezocht. Natale wordt gespeeld door een voetbalspeler die op een tech nische school is geweest. Luisa door een secretaresse van 17 jaar die hij na zoeken door heel Italië en het plaatsen van ad vertenties eindelijk in Rome vond. De opnamen van ..Het dak" moesten zelfs worden stopgezet, omdat de be roepsacteurs bezwaar maakten, dat De Sica amateurs gebruikte terwijl velen van hen werkloos waren. De Sica maakte het hun duidelijk, dat hij geen enkele acteur zou hebben kunnen vinden, die de rollen van Natale of Luisa overtuigend zou hebben kunnen spelen. „De acteur De Sica zou ik nooit hebben uitgezocht voor deze film.'voor acteurs is het moei lijk in zuiver realistische films te spelen". Economisch is het zeker niet voordeli ger met amateurs te werken, zoals wel wordt gedacht, want de spelers hebben zo'n gebrek aan routine, dat een produk- tie driemaal zoveel tijd in beslag neem) en ontelbare meters meer celluloid kost In ieder geval heeft Vittorio de Sica zijn standpunt verdedigd door het re sultaat. „Het dak" is een pure. diep ont roerende film geworden. Het neo-realisme is doodverklaard door dezelfde mensen die de term heb ben uitgedacht, maar De Sica heeft ziin eigen mening hierover. „Het dak" is een verhaal over liefde, rijk aan poëzie zegt hij. Wat het dan ook mag uitdrukken, voor De Sica betekent, neo-realisme de poëzie van het leven in zij,n waarheid Dat houdt in. dat het niet dood is en niet kan sterven. De filmproduktie kan natuurlijk niet alleen uit neo-realistische werk^ji be staan evenmin als het begrip niet rek baar zou zijn en een verandering kan ondergaan, maar dood is het besligt niet. Hoe men overigens mag denken over de term neo-realisme. die hoogst ongelukkig gekozen is De Sica heeft bewezen, dat hij zelf zijn principes niet ontrouw is geworden En dat maakt „Het dak", ééns zo belangwekkend en belangrijk. Een Duitse ingenieur, afkomstig ui' Huisduinen die dezer dagen ineen hotel te Husduinen. gem. Den Helder, logeerde is verleden zondag op aanwijzing van burgers staande gehouden door een pa trouille van de brigade Den Helder van de Koninklijke Marechaussee. Deze bur gers meenden hem te herkennen als de vroegere commandant van het fort Kijk duin bij Den Helder. Men beweerde dat de Duitser in ziin hotel rapporten had zitten maken. De man nodigde de marechaussees uit in zijn hotelkamer verder te praten, hetgeen ge schiedde. Bij het onderhoud, dat hier volgde bleek dat hij tijdens de bezetting als luitenant bij de Duitse marine in Huisduinen had gelegen, van 1943 tot 1945. De Duitse gast werd gevraagd of hii foto's had gemaakt Hij bevestigde, dat hij zwart-wit- en kleurenfilms had opge nomen en bood de marechaussees deze films aan om ze desgewenst te doen ont wikkelen Dit is geschied en ze bleken opnamen van stads- en natuurgezichten van Amersfoort te bevatten. Naar uit mededelingen van de Kon Marechaussee verder is gebleken, is de Duitse bezoeker op 12 mei via Oldenzaaj op een geldige pas ons land binnengeko men ter bijwoning van een congres t.e Amsterdam. Maandag jl. is hij van Huis duinen daarheen vertrokken van Nederland, bevattende technische tips voor de bromfiets, verkeersregels, plaats namenregister enz. Onmisbaar voor iedere bromfietser. Prijs f 3.50 Boek- en Kantoorboekhandel N.V. HOOGSTRAAT 146 TELEFOON 67820 Voor de Kon. Marechaussee was er geen aanleiding enigerlei maatregel te treffen, daar de bezoeker over geldige papieren beschikte welke hem veroorlo ven het land binnen te komen en er uit te gaan. wanneer hem dat belieft. PRACHTIGE SORTERING Boek- en Kantoorboekhandel N.V. HOOGSTRAAT 146 TELEFOON 67820 Het Nederlandse schip „Tjiluwah" zal maandag a.s. van Hong Kong vertrek ken; het onderzoek aan boord heeft niets abnormaals opgeleverd. Zoals gemeld, hadden de autoriteiten te Hong Kong dinsdag van Peking uit een waarschuwing ontvangen dat de .-Tjilu wah" bedreigd werd door sabotage, om dat zich 25 studenten uit communistisch- China zouden inschepen met bestemming Bandoeng voor een bijeenkomst van stu denten uit Azië en Afrika. Het vertrek van het schip werd daarop verhinderd, zijn duizend tons lading en de 536 passa giers werden ontscheept en de politie van Hong Kong ondernam een systematische doorzoeking van de „Tjiluwah", die gis teren werd beëindigd. Middelerwijl waren de 25 Chinese stu denten te Hong Kong aangekomen, waar zij onmiddellijk onder bescherming van de pttlitie werden gesteld Gisteren zijn zij naar communistisch-China terugge gaan. doch naar te Hong Kong wordt aan genomen zijn aan dit besluit niet vreemd berichten uit Bandoeng, volgens welke zich meningsverschillen hebben voorge daan tussen de organisatoren van de stu- dentenconferentie aldaar, die een uitstel van de bijeenkomst tengevolge kunnen hebben. KHH V. f j v"U. Vittoria de Sica middenregisseert zijn jeugdige hoofdrolspelers amateursin zijn nieuwe film Het Dak", waarin hij het woningprobleem behandelt. De president der General Motors Corpo ration. Harlow Curtise, heeft gasteren voorspeld, dat de werkloosheid in de Ame rikaanse auto-industrie nog verder zal toenemen. Hij wijzigde zijn raming van ue autonroduktie in het lopende jaar en zei, dat er waarschijnlijk 58 miljoen auto's zullen worden geproduceerd en niet 6,5 miljoen, zoals hij aanvankelijk had voorspeld. Curtice verzekerde overigens, dat de ontslagen bij General Motors geen ernstige omvang zullen aannemen. De maatschappij zal trachten de werkweek van 40 uur te handhaven. Zij geeft er de voorkeur aan personeel te ontslaan boven verkorting van de arbeidsduur. Volgens Curtice zjjn de kredietbeper kingen in de Verenigde Staten voor een deel oorzaak van de moeilijkheden, waar in de auto-industrie thans verkeerd. Naar zjjn mening dient onmiddellijk een einde te worden gemaakt aan deze beperkingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3