Soekarno steekt Nederland de hand toe MAAR... Jungschlüger was schuldig mm Zonnige, maar te koude Pinksterdagen PINKSTEREN PATHETISCHE VERTONING IN WASHINGTON „Gelooft het niet! Te betreuren „geestdrift" van katholieke jongeren Rakosi bekent zich schuldig aan persoonsverheerli j king DE LOEP UITVAART EN BEGRAFENIS VAN MGR. J. G. VAN SCHAIK DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kikvorsmannen moeten kerels zijn niet kinderachtig Bejaard echtpaar door kolendamp vergiftigd Zaterdag 19 mei 1956 Collegialiteit! Maar P.v.d.A. moet methoden Ongeregeldheden bij verldezingsrede van dr. Drees ook geen uitdagende gebruiken Hongaars parlement gedemocratiseerd Sociaal-democraten vrijgelaten Diep berouw BERICHT Kolojüalisme Analist MMÓÓ6K BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUD DAGEN j WEERBERICHT Ambtenaren bouwen huis voor collega „Wij beten in de hand die ons gebrek deed lijden „Het kolonialisme is niet dood" „Onafhankelijkheid is niet te koop. In donesië zal hulp aanvaarden van welke zijde deze ook wordt aangeboden, omdat deze bijstand er toe kan bijdragen, dat geen kind langer van honger behoeft te schreien, of dat mannen voortijdig ten grave moeten worden gedragen, uitgeput door hun zwoegen. Maar liever zullen wij ons land en onze rimboe's met de blote Stinkbommen in Venlo, sabotage in Roermond Officiële verklaring van KV P-zijde Kritiek in parlement PRESIDENT Soekarno van Indo nesië is te Washington buiten gewoon geestdriftig ontvangen. Zulks wekt uiteraard bij ons, Ne derlanders, enig onbehagen, zelfs als men bedenkt, dat ook H.M. de koningin destijds door de Ameri kanen bij haar bezoek zeer warm werd toegejuicht. In het land van Columbus schijnt men bijzonder vriendelijk te zijn jegens bezoe kersmen houdt wel van afwisse ling. Toch zou het o.i. onjuist zijn, wanneer men deze karaktertrek van de Amerikanen gelijk het ei van Columbus zou zien als het enig motief van hun geestdrift. Soekar no schermt met „kolonialisme" en dit woord werkt bij de Amerika nen als de befaamde rode lap c>p een stier, gelijk ook het woord „ka pitalisme" bij de communisten. Elke verstandelijke redenering schijnt bij „kolonialisme" te stop pen! Soekarno heeft vele klachten ge uit over het vroegere koloniale systeem en hoog opgegeven over de door hem bereikte resultaten. Wij zullen daarop hier in kort bestek niet ingaan. Gemixed met kolonialisme slikken de Amerika nen het mogelijk. Alleen zij opgemerkt, dat de re gering van dezelfde Soekarno schier alle Nederlandse religieuzen uit Indonesië weert, die zich willen gaan ivijden aan het onderwijs, ziekenverpleging enz. van zijn landgenoten om van het brengen van het ware geloof te zwijgen, daar dit laatste tot Soekarno waar schijnlijk minder sterk spreekt. De president verzocht om hulp, onverschillig van welke kant. Welnu, Nederlandse paters, broe ders en zusters willen zonder po litieke of economische bijbedoe lingen arbeiden aan het welzijn van het volk. Waarom dan gewei gerd? Het „kolonialisme" spookt GA JE OOK MEE? NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst Overigens wisselende bewolking en hier en daar enkele buien. Matige, in de nacht zwakke noordwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. Zondag 20 mei: Zon op 4.41, onder 20.37 uur. Maan op 16.17, onder 2.29 uur. Maan op 18.41, onder 3.16 uur. Maandag 21 mei: Zon op 4.40, onder 20.38 uur. Maan op 17.30, onder 2.51 uur. Dinsdag 22 mei: Zon op 4.39, onder 20.40 uur. HET HOOGFEEST van Pinksteren is de afsluiting en bekroning van de paastijd. Sterker dan wij tegenwoor- dig ondervond do oude Kerk hierbij het innerlijk verband tussen Pasen en Pink steren. Geheel de Pentecoste. de periode Van de vijftig dagen, die beide feesten scheidt, werd gekenmerkt door de jubel over de verheerlijking des Heren, die in de zending van Zijn Geest gemanifesteerd wordt Pas vanaf de vierde eeuw gaat het. feest °P de vijftigste dag zich gaan deweg meer verzelfstandigen. Het is echter ook voor onze tijd be langrijk om de oudste syntefische visie vast te blijven houden. Wij willen graag alles naar plaats en tijd zo nauwkeurig mogelijk fixeren. Het Nieuwe Testament bekommert zich veel minder om derge lijke topografisch-chronologische vragen, die onze nieuwsgierigheid omtrent de gé- heimen Gods zo gemakkelijk stelt. Mét ons heeft de apostolische boodschap de bekommernis om de openbaring van de levende God niet te vervluchtigen tot een idee doch te situeren binnen de ge schiedenis der mensen, waarin het de Eeuwige behaagt waarachtig in te tre den. Zoals de Zoon Gods waarachtig mens werd en „onder Pontius Pilatus" zijn heilswerk voltrok, zo heeft Gods Geest werkelijk Zijn intrek willen nemen onder de mensen. De tekenen van Zijn reële presentie maken de actieve aanwe zigheid steeds weer manifest van een geheimnisvolle Werkelijkheid, die tege lijk zozeer gehuld blijft in het. geheim van Hem. die wij nooit kunnen en mogen „ontraadselen" dat ons de lust tot nieuwsgierige analyse vergaat. Het geheim van de verrijzenis des Heren voltrok zich ongezien. Zij die toe lopen. vinden slecihts het lege graf: het eigenlijke is reeds voltrokken. Zo be- doelt Lucas het gebeuren op het Joodse Pinksterfeest, dat hij ons in het tweede hoofdstuk van de Handelingen verhaalt, niet voor te stellen als een nauwkeurige determinatie van het tijdstip, waarop zich de uitstorting des Geestes over het volk der eindtijd voltrok doch analoog met de verschijning des Heren als een der tekenen, waarin zijn aanwezigheid manifest wordt. De kerngemeente wordt gegrepen door een extatische vervoering waarin „de sobere dronkenschap des Geestes" naar buiten treedt. Lucas zet opzettelijk dit gebeuren on middellijk na zijn inleiding tot het thema van zijn boek, omdat hij er een grond- Werkelijkheid van de Kerk als zodanig door wil uitdrukken: haar bezieling door ffem zonder wie zi,i slechts een dood ■nchaam zou zijn. Pinksteren is voor hem met stichtingsdag der Kerk. zoals men net later wel een abusievelijk en slordig heeft geformuleerd. Het is veeleer een er opvallende manifestaties van die wondervolle presentie Gods. waaraan ge heel de werkelijkheid der Kerk en geheel haar universele zendingsarbeid als de trouwe getuige des Heren hangen. Wat Lucas aankondigt in Hand 1. 8: ..gij zult kracht ontvangen van de H. Geest, die over u zal komen en gij zult mijn getuigen zijntot aan het uit einde der aarde", brengt hij in beeld door het gebeuren op de vijfstigste dag. P® pelgrims van alle kanten naar de neujgg sta<j toegestroomd, worden gegre pen door wat in de kerngemeente begon; Petrus verkondigt in zijn rede het chris telijk getuigenis; in de toegetreden Joden „uit alle volken onder de hemel" wordt de veelheid der volkeren en de katho lieke zending der Kerk verzinnebeeld Er is dus geen tegenspraak met Hand- 4. 31. waar van een herhaald Pinksterge beuren over (goeddeels) dezelfde per sonen sprakè is; noch met Joh. 20. 22, Waar de apostelen reeds op de Paasavond de Geest ontvangen. Wat Lucas ons wil doen beamen is een werkelijkheid, die vanaf den beginne en blijvend karak teristiek is voor de Kerk; haar totaal ge worteld staan in een zo intieme verbon denheid met de levende God. dat ziin Geest haar vervult. „Daarom juicht in Uitbundige vreugde geheel de aardbol". ER IS NOG een tweede moment in de wijze, waarop de oudste Kerk Pink steren vierde dat wij goed doen ook in onze feestvreugde te doen doorklin ken. Pinksteren is niet. het feest van de verschijning van een Werkelijkheid, dte a.h.w. Christus zou opvolgen. Voor ons ontstaat zo gemakkelijk een vraag, hoe wij de aandacht over Christus en de Geest moeten verdelen. Daardoor mis schien mede ontvangt de H. Geest a.h.w. te weinig attentie, zodat men Hem wel eens de grote Onbekende voor de gelo- vigen genoemd heeft. D® oude Kerk zag hier geen concurrentie eu legde terecht nadruk op de christolo- SPsche momenten in het Pinksterfeest. Het boek van de Handelingen, het evan gelie des Geestes. is tegelijkertijd ver vuld van de aanwezigheid des Heren, waarm zich zijn belofte verwerkelijkt: ..zie Ik ben met u alle dagen tot aan het einde der wereld" De afscheidsrede van Johannes, die de Kerk zo vaak in haar liturgie rond Pinksteren gebruikt, legt S?'feheimnisvol wederkomen van de L-nristus in zijn Kerk ineen met de zen ding van de Geest derde Persoon' van de Allerheiligste f is immers geen absolute op l spande werkelijkheid. Zoals in Sri- 11 de Vader openbaart ..wle Mij ziet. ziet de Vader" zo openbaart z,lch uJu Geestesuitstorting Hij. die in de schoot der goddelijke volheid juist in zijn totale betrokkenheid op Vader en Zoon is- In de Geest verschijn} de verheerlijkte Zoon: sinds zijn verrij zenis ook lichamelijk als „doorgeest" zodat zijn heilige Mensheid nu beginsel wordt van elKe Geestesmededeling. De Geest is Seen •■tussenschakel": in de Geest vinden wij de Zoon (en dus de Vader). Dit bedoelt ook Lucas in het tweede hoofdstuk van de Handelingen te getui gen De zending van de Geest is de ver vulling van de oudtestamentische profe tie. Wat in de incarnatie aanving, wordt uitgebreid over het v°ik- waaraan het Rijk geschonken gaat worden. Een onge kende intimiteit tussen God en geheel Zibf volk ligt én in het geheim der Zijn v°Uc kg, geheim van de menswordingbesloten. Vanuit de Geestesmedede g heilswerk door fn a1 rlif alles geschiedt ..in Zijn naam" d l - de Heer is actief handelend naam d.i.. ae xx Geest die met ffieï de Va^r de éne goddelijke door Hem gezonden Geest. De herscheppende ^^'L^ghele Geest als universele Gave aan ci g Kerk ontlokt steeds weer de mtbrnad g "■bel, die het Pinksterfeest kenmerkt Pasen heeft iets van het prille, helder bcht van de lentemorgen. Rmksteren bevat reeds het. rijpen en de zwaarte d zpmervolte. De dagen zijn ..vol geworden tegelijkertijd en ook dit, wil Lucaso Zeggen is er toch ook nog het wachten °P de definitieve voleinding. Het geheim voltrekt zich nog in het halfduister van «et geloof. De Kerk is „het opgerichte reken" des Geestes; maar tevens staat Zij nog „tussen de tijden" nog in afwach- "bg van de beslissende onthulling, die President Soekarno tijdens zijn rede voor het Amerikaanse congres. Links achter hem vice-president Richard Ni xon, links naast de president zijn ad judant, kolonel Soegandi. Vijfentwintig dienaren van de over heid in Uithuizermeeden zijn enige da gen geleden begonnen aan de bouw van een huis voor een van hun collega's. Het gaat hier om een eengezinswoning van twee verdiepingen, die men als het weer meewerkt tegen het eind van de zomer gereed hoopt te hebben. Het werk wordt verricht in de vrije tijd: 's avonds en zaterdagmiddags. Elk van de bij het plan betrokkenen werkt 1 of 3 avonden of middagen in de week. Ter zake kun dig personeel van de gemeentediensten heeft de leiding bij de bouw. De Indonesische president Soekarno heeft gisteren op een persconferentie te Washington verklaard, dat het „afhangt van'de Nederlanders" of de geschillen tussen Nederland en Indonesië opgelost worden. „Zoals ik dat reeds in mijn rede voor het Congres zeide", aldus Soekarno, „bestaat er geen strijd tussen ons en de Nederlanders. Noch tussen de Indonesische regering en de Nederlandse regering als zodanig, noch tussen het Indonesische volk en het Nederlandse volk bestaat strijd". Met een pathetisch g«baar van zijn handen verklaarde de president vervolgens: „Ik, Soekarno, zal de eerste zijn om de Nederlanders de hand toe te steken". Een der journalisten stelde vervolgens de vraag of dc behandeling van de Nederlanders, die twee jaar in Indonesië hebben gevangen gezeten, niet in strijd was met de voorzieningen betreffende mensenrechten van het Handvest van de V. N. „Ik weet niet wie deze vraag stelt", zo antwoordde Soekarno (waarschijnlijk een Nederlands correspon dent, noot van de redactie). „Is deze man in Indo nesië geweest? Is hij op de hoogte van wat hier ge schreven is? Ik denk van niet. Hij zal wel gelezen hebben, dat Jungschlager, bij voorbeeld, onrecht vaardig behandeld is. Maar hij hier", zo zei Soekarno, terwijl hij wees naar zijn opperrechter, dr. Wirjono Prodjodikoro, die aan zijn rechterhand zat, „hij hier zal u kunnen vertellen, dat het gehele proces- Jungschlager in overeenstemming met de wet is gevoerd", aldus Soekarno. .Gelooft u niet onvoorwaardelijk alles wat over dit proces geschreven is. Als u gelooft- dat er iets fout is met het proces- Jungschlager, komt u zich dan zelf in Indonesië overtuigen. Jungschlager was, volgens het openbaar ministerie, een schuldig man. Het is niet tot een vonnis gekomen, doch ik weet, dat veel dingen in de kranteverslagen over deze aange legenheid fout waren", aldus Soekarno. Vervolgens vroeg een der verslaggevers aan Soekarno of hij van de Amerikaanse regering een verklaring verlangde ter ondersteuning van de Indonesische aan spraken op Nieuw-Guinea. Soekarno aar zelde enige tijd alvorens hij antwoordde: „Ik zou wel dwaas zijn als ik zulk een verklaring zou weigeren". Vóór deze persconferentie had Soe karno een rede gehouden vo°r de Ameri kaanse nationale persvereniging, waarin hij het standpunt omschreef, dat Indonesië in de huidige wereldsituatie inneemt, „Mijn land is niet neutraal en zal niet neutraal zijn. totdat alle mensen op de gehele wereld vrij zullen zijn. Wij zijn niet anti-Westers. Dat is. een misverstand, dat onverwijld uit de weg moet worden geruimd. In zijn betrekkingen met de wereld zoekt Indonesië steeds datgene wat naar wij menen de beste weg is voor de mensheid als geheel. Doch er is een uitingsvorm van het Westen het kolo nialisme die alle Indonesiërs en Azia ten verwerpen en zullen voortgaan te verwerpen. Er is gezegd, dat wij hebben gebeten in de hand, die ons heeft gevoed. Mij Is daarvan niets bekend, doch wij moesten stellig bijten in de hand, die ons gebrek deed lijden, voordat wij van het koloniale juk werden .bevrijd". -,Men dient goed te begrijpen, dat'wij leven in een tijdperk van Aziatisch en Afrikaans nationalisme. Geen stroom van dollars, geen waterval van roebels kan daarin verandering brengen. Noch dollars, noch roebels zullen voor ons iets beteke nen, als de schenkende landen geen res pect hebben voor het nationale streven van de volken dezer werelddelen. Indo nesië zoekt thans zijn weg naar nationale eenheid en werkt voor de terugkeer van Westelijk Nieuw-Guinea in de nationale kudde", aldus Soekarno. 'moil ur» onzekerheid of aarzeling meer kent. Geest is ..eerstelingsgave". die de volle oogst reeds aankondigt, „onder- pan. van de volheid. die nog in belofte rust. De Geest, welke in de Kerk ,met onuitsprekelijke verzuchtingen" bidt. houdt, in haar steeds weer het heimwee wakker naar dat „van aanschijn tot aan schijn" aanschouwend omhelzen van de drie-ene God waarvan Hij zelf „wonend" in de Kerk. de voorsmaak is. „En de Geest en de Bruid zeggen: „Kom" (Apoc. 22, 17), J. W. hand bewerken, dan enig dee] van onze vrijheid prijs te geven voor welke hulp ook". >,Er is gezegd", aldus ging Soekarno ver der. „dat het kolonialisme dood is en dat we een dood paard met de zweep slaan. Mijn antwoord hierop kan eenvoudig zijn: Komt naar Azië en ziet zelf. Reist naar Afrika en ziet zelf. Het kolonialisme, zelfs in zijn klassieke vorm. is niet dood zolang er nog een natie niet vrij is, zolang niet de beginselen van net handvest der V. N zijn toegepast op alle gebieden, zolang de ene broeder van de andere gescheiden wordt gehouden door koloniale barriè res". (Van onze correspondent) Te Leeuwarden zijn de 79-jarige W Visser en zijn 78-jarige echtgenote A. H. VisserDe Jong door kolendampvergif tiging om het leven gekomen- Een dochter van het bejaarde echtpaar die gisteren haar ouders wilde bezoeken, kreeg geen gehoor; deur en gordijnen waren gesloten. Bij onderzoek vond men het bejaarde echtpaar dood in de kamer. Man en vrouw moeten reeds woensdagavond zijn overleden. Donderdag is het bij verkiezingsbijeen komsten van de P.v.d.A. in Venlo en Roermond tot enige demonstraties ge komen In Venlo werden in de zaal Be nelux, waar een P.v.d.A.-bijeenkomst ge houden werd, stinkbommen geworpen; 's avonds trokken te Roermond, waar dr. Drees en de kamerleden Vermeer, v. Lienden en Tans het woord voerden tij dens een openlucht-bijeenkomst op de Markt rumoerige jongelui van rond 17 jaar met een KVP-verkiezingsschild op naar de vergaderplaats onder^ het uiten van de gescandeerde leuze „Kiest KVP". Ook andere minder verstandige uitlatin gen werden gedaan. De spreker van het moment, de heer v. Lienden, werd daar op kwaad en gewaagde van fascistische en nazistische methoden. De politie dreef de onruststokers uiteen, waarna het ru moer echter niet afgelopen was. Toen dr. Drees zou gaan spreken bleek de draad van de microfoon en van het licht door gesneden te zijn. Dr Drees moest zich verder behelpen met een handmicrofoon, waardoor hij zich minder goed verstaan baar kon maken Hij nam het overigens nogal gemoedelijk op en maakte de op merking, dat men zo iets in de afgelopen weken al meer had meegemaakt. Na afloop kwam het nog tot ongere geldheden tussen jongelui uit beide po litieke kampen, waarbij hier en daar een klap viel en de politie opnieuw moest in grijpen. Enige warmbloedige knapen werden mee naar het politiebureau ge nomen. waar zij na enige tijd weer wer den losgelaten. Het bestuur van de kring Limburg der KVP, heeft naar aanleiding van deze or deverstoringen de volgende verklaring uitgegeven: „Het bestuur van de kring Limburg der KVP is onaangenaam verrast door de wijze, waarop enkele jongelui donder dagavond in Venlo en Roermond hun af keer hebben gedemonstreerd tegen de uitdagende propaganda-methoden van de PvdA in Noord- en midden-Limburg. Voor het optreden dezer geprikkelde jon gelui, die zich blijkens de persberichten van reklameborden der Katholieke Volks partij hadden meester gemaakt, neemt het kringbestuur geen enkele verant woordelijkheid Van medewerking van een harer organen direkt of indirekt is Keen sprake. Voor wie land en volk van Limburg kent, is het duidelijk, dat de socialistische propaganda, zoals die thans hier gevoerd wordt, provocerend werkt. Desondanks vertrouwt het kringbestuur der KVP er ten volle op, dat geen en kele van haar propagandisten aan orde- verstorende acties zal medewerken, evenmin als dit thans is gebeurd". De verklaring was getekend door de kringvoorzitter J. J- H- Joosten, Heer len en de secretaris P. H. M. Dolmans, Maastricht. In de radiorubriek „Dingen van de dag" heeft de voorzitter van de P.v.d.A. gisteravond gereageerd op het optreden van de jongelui in Roermond en Venlo. De heer Vermeer zeide te verwachten dat het bestuur van de K.V.P. zich over een en ander zal uitspreken. De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, gaf naar aanleiding hiervan als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de actie in Limburg scherp moet worden afgekeurd. Hij betreurde het echter, dat de Partij van de Arbeid achter dit optreden van Limburgse jongelui het bestuur van de K.V.P. meende te moeten zoeken. ,,De K.V.P. wijt het besmeuren van verkiezingsaffiches en propagandamateriaal van de K.V.P ook niet aan de Partij van de Arbeid" aldus de heer Van Doorn. De eerste-secretaris van de Hongaarse communistische partij Matyus Rakosi,.beoèfencte gisteren „zelfkritiek" in een redevoering te Boedapest, toen hij bekende, dat hij de „persoonskultus" had gesteund. In dezelfde redevoering maakte hij bekend, dat alle gevangen sociaal-democraten in Hongarije zijn vrijgelaten, aldus berichtte Radio-Boedapest. Rakosi bracht de namenlijst in herinnering, die de Britse Laboürleiders aan Kroesjtsjef hebben overhandigd, tijdens het bezoek van deze laatst-* aan Groot-Brittannië. Hij zeide, dat deze lijst namen bevatte van Hongaren, doch dat deze Hongaren reeds waren vrijgelaten op het tijdstip, dat de lijst werd overhandigd. Rakosi was gedoodverfd als de volgen, de van de Oosteuropese „kleine Stalins", die zou vallen als gevolg van de op het twintigste partijcongres der CPSU door Kroesjtsjef begonnen anti-Stalin-cam- pagne. Er is eerder gemeld, dat hij en de partijleiding aan felle kritiek hebben blootgestaan tijdens lokale partijbijeen komsten. Radio-Belgrado meldde, dat Rakosi gezegd had, dat het centrale co mité van de Hongaarse communistische Partij de juiste les getrokken had uit zijn fouten en dat het allesszou doen om een herhaling van zulke fouten te voorkomen. Hij voegde eraan toe dat de rehabilitatie van de mensen, die onrecht hadden ge leden tengevolge van de persoonsver heerlijking t°t volle tevredenheid binnen enkele weken zou zijn geëindigd. Volgens de radio ging Rakosi verder: „Wij moeten openlijk spreken en niet de plank mis slaan. Ook ik ben schuldig aan de illegaliteit, die is gebeurd. Wjj moeten er i diep berouw over hebben en vooral ik moet het met pijn en spijt be- dat dingen als het tolereren van de activiteiten,van de Beria-agenten en de bandietenbenden van Gabor Peter heb ben kunnen gebeuren. Gabor Peter was de leider van de Hon gaarse staatsveiligheidsdienst, welke func tie 3eria in de Sovjet-Unie uitoefende Beria werd in 1953 geëxecuteerd, ter wijl Gabor veroordeeld is tot levenslange gevangenisstraf. Rakosi stelde voor, dat liet Hongaarse parlement een tribune zou worden voor meer levendige en creatieve debatten en dat aan dc kritiek aandacht geschonken ^ou worden. De partyvergadering ging akkoord met de politieke lijn van Rakosi's redevoering, aldus meldde Radio Boedapest. De vergadering die gistermiddag te Boedapest werd gehouden had betrekking op de besluiten, die genomen waren op het con" "s der CPSU in februari j.l. voorzover zij golden voor de omstandig heden in Hongarijë. Rakosi verklaarde, dat de kwesties van legaliteit en de per soonsverheerlijking tot nu toe alleen maar in het algemeen waren besproken. De Hongaarse partij zou meer zelfkri tiek moeten oefenen bij de behandeling van deze kwesties, aldus Rakosi. Rakosi, die nu 64 jaar oud is, was in werkelijkheid dictator van Hongarije, tot dat Imre Nagy in juli 1953 premier werd. Nagy probeerde een „new Look" in te voeren in overeenstemming met c' poli tiek van Malenkof toen die premier werd van de Sovjet-Unie na Stalins dood. Maar Nagy werd vorig jaar uit het Polit buro gestoten vanwege „rechtse afdwa lingen" en Rakosi's macht begon weer te groeien. In verband met het hoogfeest van Pinksteren zal ons blad a.s. maandag niet verschijnen. DE DIRECTIE. De vier Thunderstreak-piloten, van wie er zich drie met behulp van de schietstoel moesten redden, daar hun machine wegens gebrek aan benzine neerstortte, worden hier door de jour nalisten aan een spervuur van vragen onderworpen. Van links naar rechts: luitenant Cosijn, leider van de forma tie, die als enige Volkel wist te berei ken, sergeant Van Heel, luitenant Van Lindert en vaandrig Cornaat. (Van onze weerkundige medewerker). Doordat in de hogere luchtlagen giste ren belangrijk koudere lucht ging binnen stromen, ontwikkelden zich tal van regen en hagelbuien, waarvan enkele met on weer gepaard gingen. In Friesland werd tijdens een van deze buien nog een wind hoos waargenomen, welke enige schade aanrichtte. Overdag kwam de temperatuur gisteren niet veel hoger dan 10 tot 12 gr. C„ op welk niveau het kwik ook vandaag bleef steken. Een klein gebied van hoge luchtdruk beweegt langzaam van Ierland naar het zuid-oosten, waardoor de aanvoer van koude lucht ten einde komt. Morgen mag in het grootste deel van ons land droog en ook vrij zonnig weer worden verwacht, al bijlft het nog te koud. In de komende nacht moet in het binnenland weer met nachtvorst rekening worden gehouden. Een depressie ten zuidwesten van IJs land stuwt langzaam iets zachtere oceaan- lucht naar het oosten, welke lucht tegen maandag, vergezeld van wat meer bewol king tot dicht bij of boven ons land kan doordringen. Regen van enige betekenis zal daarbij niet vallen. De temperatuur blijft tijdens de Pink sterdagen belangrijk te laag, maar overi gens mogen wij de vooruitzichten niet on gunstig noemen. (Van onze correspondent). Onder grote belangstelling uit de krin gen van de geestelijkheid uit het aarts bisdom, de K.A.B. en de parochianen van St.-Martinus te Utrecht had heden ochtend de teraardebestelling plaats van mgr. Van Schaik, proost van het Métro- politaan kapittel, bondsadviseur van de K.A.B. en oud-pastoor van genoemde parochie. Nadat vrijdagmiddag het stoffelijk over schot naar de kerk achter de Twijnstraat was overgebracht, waar het voor het priesterkoor werd opgebaard, werden des avonds de plechtige Metten gezongen, waarbij mgr. D. Huurdeman, vicaris- generaal van het aartsbisdom, als agens fungeerde. Zowel voor als na de Metten defileerde een groot aantal vrienden en oud-parochianen voor de ontslapen pre laat en herder. Hedenochtend om tien uur celebreerde mgr. dr. B. J. Alfrink de plechtige Lau den in aansluiting waarop de pontificale Requiemmis volgde, eveneens door de aartsbisschop opgedragen met assistentie van het Metropölitaan Kapittel. Een zeer grote menigte woonde de in drukwekkende plechtigheid bij, onder wie de dekens van Utrecht, Oldenzaal, Hengelo en Apeldoorn. Voorts dr. Fortmann, presi dent van het Filosoficum „Dijnselburg", magister dr. Stokman O.F.M. en pastoor De Jong uit Vinkeveen. Aanwezig waren voorts het voltallig bestuur van de K.A.B., van de aartsdiocesane K.A.B. en van vele plaatselijke afdelingen, alsmede directeu ren van diverse instellingen van de K.A.B., deputaties van het kerkbestuur van de St.-Martinusparochie, deputaties van het Sint.-Elisabethsziekenhuis te Amersfoort en van de zusters van de congregatie van St.-Jozef te Amersfoort. Tien leden van de K.A.B. droegen na afloop van de H. Mis de lijkbaar met het stoffelijk overschot uit de kerk, waarna de stoet trok naar het kerkhof aan de Prinsesselaan, waar men omstreeks twaalf uur arriveerde. De beaarding werd verricht door mgr. D. Huurdeman. vicaris-generaal van het aartsbisdom. Een grote menigte was ge tuige van de bijzetting van het stoffelijk overschot, dat geplaatst werd in een graf, aangelegd naast dat van wijlen mgr. H. v. d. Wetering. Naar wij vernemen is de trekking van de loterij „Ga je ook mee?" ten bate van de nieuwbouw van klooster, kapel en se minarie van de Paters Minderbroeders Conventuelen te Urmond (L.), welke op 15 mei jl. moest plaats hebben, uitgesteld tot 20 juni a.s. Men kan inmiddels nog loten bestellen bij de heer Th. Knoops, Mauritsweg 24 te Urmond per postwissel of giro 602069-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1