DE HERE VOORZIET HE HARINGVLOOT weer gereed om „zilver van de zee" binnen te halen Praktisch alle loggers volledig bemand ËHffvalfop: Zc 't Wordt weer roeren met de leutel Waardevol voedsel in onder scheid van ras Grote vreugde in de stad Levensgeschiedenis van een aterdagse mijmeringen ZATERDAG 19 MEI 1956 PAGINA 5 203 motorloggers en 19 stoomloggers F (z.g. Vlaardingse fietsen) zullen in twee ploegen uitvaren, om „liet zil ver van de zee" binnen te halen. "Wanneer de eerste haringloggers met a hun goede vangst van nieuwe Hol landse haring de thuishavens zullen - i binnenvallen, vormen ze weliswaar geen zilvervloot, zoals die van Piet -Ijt* Hein, maar het zilver van het zee- P^fF 1 banket zal toch niet onaardige be sommingen opbrengen. En misschien wordt dit jaar dan de grondslag ge legd voor een steviger financiële basis van de haringvisserij, die nog steeds in menig opzicht een soort gok is en aan tal van oncontroleerbare invloe den onderhevig. Men heeft het reeds kunnen lezen, het haringdrijfnet- bedrijf, zoals de haringvisserij offi cieel genoemd wordt, deelt niet in de algemene hoogconjunctuur en de daardoor te weeg gebrachte welvaart. Er kunnen geen goede reserves voor slechtere tijden gevormd worden. Desondanks, kostbare stakingen ton spijt, zullen ook ditmaal de haring- loggers en haringtrawlers bet on- derscheid zit tegenwoordig voornamelijk in de naam opnieuw geschilderd, geteen, gebreèwd, onder het gewapper van tal van friskleurige nieuwe vlaggen uitvaien. Wanneer straks de vlooi van 222 schepen op de Noordzee met de vangst begint, elk schip met een „vleet'' van 3000 meter netten, zullen die netten in de zee uitgezet worden over een lengte van niet minder dan 666.000 meter, ofwel ongeveer de afstand Amster damBerlijn. 3550 stoei e kerels indien althans alle bemanningen voltallig kunnen worden gemaakt zullen een zwaar en moeilijk werk aanvangen, waarbij heel wat zeemanskunst en vakmanschap te pas komen. Tot hun materiaal behoort, behalve de netten, maar eventjes 3500 kilometer touw. Gedurende de laatste jaren hebben de haringvissers per jaar een miljoen kantjes haring (op zee gepakte tonnen) aangevoerd. Zou men die tonnen rechtop achter elkaar neerzetten, dan bedekken ze een afstand van Amsterdam naar Parijs. Die miljoen kantjes hebben een gewicht van 94 miljoen kilo! Mensen met een zwak voor cijfer ge goochel berekenen dat het gewicht van de gemiddelde Nederlander op 70 kilo gesteld, de haringvloot het totale gewicht van 1.342.857 Nederlanders aanvoert Oh te Betere schepen gewenst Geen enkel leken van leven meer Het was een zekere Lional Kenneth B. Crabb, die in 1950 bij de pogingen, om de bemanning van de gezonken onderzeeër Truculentte red den, na een nauwkeurig en gevaarlijk onderzoek de mededeling naar boven seinde, van de bodem der Theemsmonding: geen enkel teken van leven meerDit bericht bezegelde voor de in span- ning verkerende wereld en de in geweldige angst verkerende familieleden der opvarenden van de onfortuinlijke onderzeeboot het lot van 65 moe dige zeelui. Geen enkel teken van leven meer De „zekere" Lionel Kenneth B. Crabb was toen tertijd m de kringen der Engelse marine lang geen onbekende. Hij behoorde immers tot de dapperste officieren van de commando's der kik vorsmannen, die zoveel gedurfde ondernemingen onder water op hun naam hadden staan. Inderdaad was hij één der mannen, door wie deze „menselijke torpedo's" tot gevaarlijke wapenen werden ge maakt. Hij verbeterde hun uitrusting en hun tech niek en vond ook enkele apparaten uit,, waardoor hun werk vergemakkelijkt en effectiever werd. 7 hans is Lionel Kenneth B. Crabb een wereld beroemdheid. Maar ook van hem kan gezegd wor den: geen enkel teken van leven meer. Monseigneur-piloot Ze weten er niets van Het worde licht Liefde zonder salaris'f Prachtige roeping En morgen? I Harry Prikker paaien maar Vlaggetjesdag... Loggers en trawlers vlaggen en zijn gepavoiseerrl We zouden de betekenis van de ha ringvisserij, welke tak de grootste en be langrijkste van heel ons vissersbedrijf is, nog met tal van andere cijfers kun nen illustreren. Het ligt inmiddels voor de hand, dat de haringvisserij niet alleen werk en dus brood verschaft aan de ha ringvissers en de mensen, die de loggers bouwen en onderhouden, de uitrusting er van verzorgen, maar tevens aan dui zenden kuipers, arbeiders in visconserven en vismeelfabrieken er wordt ook ha ringolie gemaaktalsmede aan 5500 de taillisten, die ons laten genieten van mal se maatjes haring, bokking, zure haring, rolmops etc. We hadden het zoeven over vakman schap. Wel, het verwerken van haring is een vak, sinds de dagen van Willem Beukelsz van Biervliet, die ditmaal, op Vlaggetjesdag, eens flink in de bloeme tjes zal worden gezet, bij de feestelijk- heden, welke te Vlaardingen worden ge organiseerd. Vlaardingen is dit jaar zo als gemeld de plaats, waar de grootste feestelijkheden zullen worden gehouden. Dit wisselt. Nu eens is het Schevemngen, dan weer Katwijk etc. Het vakmanschap houdt vanzelf in, dat de vis goed behan deld wordt. De visser, die met zoveel inspanning de vangst aan boord bracht, zou het niet over zijn hart kunnen éni gen, haar slecht te behandelen. Er wordt dan ook de grootste zorg aan besteed. De vis moet zo uit het nat in het vat. Direct als de vleet, dus de uitgeworpen netten, weer aan boord is gehaald, be gint men met de verwerking van de ha ring. Actn mannen zetten zich op de z.g. kaakpiamt en beginnen met het kaken, De vangst wordt aan boord gehaald. Straks gaat men de haringen kaken. de uitvinding die heden ten dage aan ons Hollanders betwist wordt. De visser neemt de pas gevangen haring in de linker en het mes in de rechterhand. Met één currentie genoeg Er is ook concurren tie in de zestig landen, waarheen de Hol landse haring geëxporteerd wordt. Van daar dat de verzorgihg een uiterst be langrijk onderdeel van het hele bedrijf is. Zoeven hadden we het er over, dat er nog nauwelijks verschil bestaat tussen trawlers en loggers. Maar dit heeft vrij wel uitsluitend op de bouw van de sche pen betrekking. De trawler oefent in steek snijdt hij hart, lever, maag en een gedeelte van het darmkanaal weg. Nu kan het bloed gemakkelijk wegstromen. De vakkundig bewerkte haring wordt goed gezouten en aldus een goedkope en voed zame delicatesse. Het is nodig dat de haring geheel en al in aanraking komt met het zout. De zouters hebben dus een even belangrijke functie als de kakers. Manden vol haring gaan in de z-g. war- bak, .een houten bak vol zout. De haringen worden dan met een houten lepel, de z.g. leutel, geward, derhalve door het zout gehaald. Al roerendmet de leutel zorgt de zouter, dat alle haringen evenveel zout krijgen. Hierna volgt een nieuwe fase in de bewerking. De haringen worden netjes in tonnen gelegd, met de buiken naar boven, vervolgens worden de volle ton nen goed dichtgeslagen. Door vermenging van het lichaamsvocht der haringen en het zout ontstaat de pekel, die niet weg mag lopen, want dan zou de haring wat men noemt „wrak" worden en „wrakke" haring smaakt niet. Om het vakmanschap van de kakers en inzouters te eren en in eerste instan tie dat van de schipper, van wie bijna alles afhangt, dank zij zijn kundig toe ziend oog, is een prijs voor de best ver zorgde haring ingesteld, een wisselbeker, waaraan voor de schipper het recht ver bonden is, een wimpel op zijn schip te voeren. De reder en de bemanning ont vangen een legpenning. Op vlaggetjesdag wordt de wimpel officieel gehesen» Het is aan de schipper te zorgen, dat hij hem mag blijven voeren. Maar er is con- tussen een heel ander soort visserij uit dan de logger. De trawler is een z.g. actieve visser. Voor een trawler is de trekkracht van grote betekenis. Stoom- en motortrawlers en z.g. kotters, klei nere trawlers, trekken hun net langs de zeebodem en vissen deze zo intensief mo gelijk af. Een trawler heeft een z.g. gaand want. Het net heeft de vorm van een grote fuik, beter nog, van een grote puntzak. Deze wordt aan lijnen (staal draden), open gehouden door grote plan ken (visborden) voortgetrokken. De traw ler wacht niet af, maar jaagt op vis en is niet aan seizoenen ofwel teelten ge bonden, zoals de loggers, waarvoor bij uitstek Vlaggetjesdag, Buisjesdag en teel ten gelden. Het ware domein der Nederlandse traw lers is de Noordzee. Af en toe wordt naar IJsland gevaren en soms gaat men ook naar de Lofoten en de kille wateren van de Barentszee. In de Noordzee jaagt de trawler achter de verse haring aan, de schol, tong, schelvis, makreel en ka beljauw. Dit zijn voor het overige slechts de voornaamste vissoorten, waarvoor de trawler zich intereseert. Wanneer we hier over de Noordzee spreken, bedoelen we het gebied van de Shetland-eilanden tot aan het Nauw van Calais, respectie velijk 60 graden N.B. en 50 graden N.B dus de Vikingbank, de Fladengrond, de Doggersbank en het Kanaal omvattend. Maar nu hebben we almaar over haring gepraatWat is echter een haring? Het geheim er van zit onder water, zei eens 'n ervaren visser, die heel wat van ha ring en zijn levenswijze afwist. Men heeft lang gedacht, dat er slechts één haring soort bestond. Onderzoekingen hebben echter uitgewezen, dat er zowaar ver schillende rassen bestaan. Het onder scheid tussen de rassen wordt hoofdza kelijk bepaald door het aantal wervels. IJslandse haring heeft 57 wervels, die van de Witte Zee 53 wervels. Er komen in de Noordzee zes verschillende haring rassen voor, ze hebben een lengte van 24 tot 35 centimeter. Voor Nederland zijn het belangrijkst: de maatjesharing, dj. jonge haring zon der of met zeer geringe vorming van hom of kuit, de volle haring en de ijle haring (zonder hom of kuit). De meeste haring, in Nederland aangevoerd, heeft een leeftijd van vijf tot zes jaar. Men leidt de leeftijd af uit het aantal jaar ringen op de schubben. De haring kan wel 21 jaar oud worden! Hij behoort tot de vette vissoorten en is tevens rijk aan eiwit. Het eiwitgehalte van 16 pet. doet niet onder voor dat van vlees. Voe» dingszouten als jodium- en ijzerzouten en niet onbelangrijke hoeveelheden vitamine A en B behoren eveneens tot de kwali teiten, welke de haring als voedingsmid del bezit. Het valt daarom niet te ver wonderen, dat b.v. in Slowakije en ver schillende landen van Oost-europa het dagelijks menu van de boeren uit haring en aardappelen bestaat en deze mensen inderdaad, zij het in grote armoede, op de been houdtVlees is er sinds men senheugenis veel te duur in deze aan vee arme landen. Het spreekt vanzelf, dat nu Vlagge tjesdag gevierd wordt, het bedrijfsschap voor de zeevisserij, waarin ook de haring visserij georganiseerd is, al zijn best doet om ook ons, ten aanzien van het voed selpakket tamelijk verwende Nederlanders bij te brengen, hoe smakelijk, hoe gezond en hoe voedzaam de haring wel is. Het maakt op allerlei wijzen propaganda voor het „zilver van de zee", het nationale zeebanket. Men wordt er momenteel om zo te zeggen mee dood gegooid. (Met die iropaganda!) Omdat er toch al zoveel propaganda gevoerd wordt, voor het fruit voor de bloemen enz.enz., zou deze mis schien zijn doel weieens voorbij kunnen schieten, als een teveel van het goede, waardoor het publiek 'iet of wat afstompt. Juist daarom hebben we hier nog eens ter het uiterlijke vertoon schuilt: een flink brok nationale ondernemingsgeest. Dankbaar mhakten we hierbij gebruik van een keurig boekje, door het bedrijfs schap voor de zeevisserij uitgegeven on der de titel „Om het zilver van de zee" keurig geïllustreerd en een schat van ge gevens bevattend. We ontlenen aan een hoofdstukje over de visgronden nog het volgende: Aan boord, 's Middags 4 uur. Het bak kie is gedaan. Over dek klinkt: Schotters te boord. Dat wil zeggen: alle hens aan dek om de vleet te gaan schieten, dus uit te zetten. De schotvlag wordt gehesen, dat is voor de omvarende schepen het te ken: wij gaan uitzetten, pas op het want, laten onze vleten niet in elkander ver ward raken. De schipper staat op het voorschip bij het voorroer. Ieder heeft de voor hem gestelde plaats ingenomen. De schipper geeft het sein, de eeuwenoude roep klinkt: „Op hoop van zegen" of „De Here voorziet het" paaien maar Gisteren zijn in het Handelsgebouw te Vlaardingen de bemanningen van de log gers die dinsdag de jacht op de maatjes haring gaan openen, aangemonsterd. Praktisch alle loggers zullen volledig bemand zee kunnen kiezen. Over het bemannen van de tweede ploeg loggers, die 29 mei uitvaart, is men niet optimistisch gestemd. De burgemeester van Vlaardingen heeft onlangs een vergelijking getrok ken tussen de visserij en de bouwerij. De omstandigheden, waaronder werknemers in visserij en bouwerij moeten arbeiden is een stuk achtergebleven bij die in de an dere takken van nijverheid. Bovendien is er jaarlijks een periode, waarin zij hun beroep niet kunnen uitoefenen. Het be denkelijk verschijnsel hierbij is vooral de geringe aanwas van onderop. Steeds meer jongeren uit visserijkringen kiezen een ander beroep. De enige dam, die te gen het sterk teruglopen van de vissers bevolking kan worden opgeworpen, is het met de meeste spoed vervangen van de verouderde ol gvprs door nieuwe trawl- ggers en trawlers. De regering heeft twee ,jaal". geleden een regeling ontworpen, die dit in de hand moest werken. Hierbij worden de rederijen in de gelegenheid gesteld de helft van het aankoopbedrag van een nieuw schip te lenen bij de Herstelbank tegen een rente van 3 3/4 Met de be paling, dat van deze lening 37%% niet behoeft te worden terugbetaald, wanneer na tien jaar zou blijken, dat het met de visserij zou zijn misgelopen. Deze regeling komt de rederijen onvol doende tegemoet, om de vissersvloot op korte termijn te vernieuwen. Daartoe moeten ingrijpender maatregelen worden getroffen. Een van de grootste Vlaardingse reders heeft de regering in deze richting een voorstel gedaan. Om de reders te bewe gen hun oude schepen zo snel moTelük te vervangen zou de regering de redery en een renteloos krediet voor de aanschaf van nieuwe schepen moeten verstrekken met een looptijd van 10 jaar. De rederijen zouden daar tegenover moeten stellen: een jaarlpkse aflossing van 10% van de besommingen en bij het verstrek- De haringen worden gekeurd op hun kwaliteit. Wat kunnen zorgen scherpe lijnen beitelen in een mensen-gelaat. Er is veel leed, al lijkt het er soms op, dat de wereld van gijn en lol aan elkaar hangt. Maar dat feestgedruis is zeer oppervlakkig en voor vele stumperds een vlucht uit de werkelijkheid. Eén feestgedruis, waarvan de historie ver haalt, is een herdenken waard en dat doen we dan in de eerstvolgende da gen. We gaan immers Pinksteren vie ren. Met zon en warmte, vreugde en extra dingen. Heel goed!. Maar dan tóch, naar we hopen, niet alleen ma terieel. Want het feit van morgen de Kerk besteedt er een hele week spe ciale officies aan is voor de vernieu wing van het aanschijn der wereld van onmetelijke betekenis geweest. Wij realiseren ons dat niet meer, maar de realiteit is er niet minder om. Van alle kanten roept men overi gens ook weer om vernieuwing. In de politiek, in de sociale en economische orde, in het godsdienstig leven, in de sfeer der bedrijven. Wat er dikwijls van terecht komt, ervaren we dagelijks aan den lijve. Wat een tegenvallers in gevolge jaloezie en egoïsme. Het lijkt erop, dat het bestuur van de Vader in de hemel is uitgerangeerd, het verlos singswerk van de Zoon wordt gemin acht, terwijl men zich van de werking van de H. Geest in het geheel niets laat gelegen liggen. Gelukkig houdt de Kerk stand en opnieuw gaat ze proberen ons te door dringen van het enorme feit, dat de Geest des Heren de aarde heeft ver vuld. Met het verzoek, dat wij in en door diezelfde Geest de ware wijsheid mogen bezitten. Wie het vatten kan hij vatte het. De werkingssfeer van de H. Geest is enorm uitgestrekt. Epistel en Evange lie laten zulks duidelijk uitkomen, maar ook de sequentia „Veni Sancte Spiritus" voor het evangelie. Welk een getuigenis. Vooral de hulde aan de „Consolator Optime", aan de Vertroos ter, gelijk er geen ander is, zou moe ten inspireren. De wereld vraagt evenwel om spec taculaire voorstellingen zoals in het epistel van donderdag a.s. Philippus kwam in een stad van Samaria, hij predikte de Christus en deed wonder tekenen. Onreine geesten gingen uit, lammen liepen en kreupelen. En zo staat dus in de Handelingen geschre ven: Er kwam grote vreugde in de stad Spektakel moet er zijn. Veel lawaai. Dan behoeft men niet te denken. Gun u zelf echter wat tijd in stilte van kerk en huiskamer en bemediteer eens rustig de reeds genoemde sequen tia van voor het evangelie. Vader der armen, zoete rust in de arbeid, zoete gast der zielen, heel wat gewond is, leid terug hen, die van uw weg af weken, koester wat van kou vergaat, geef tenslotte de genadekroon en de eeuwige vreugde van de hemel. God is niet in het lawaai en daarom is er veel ellende, want de mens is bang van de stilte. Vraag echter toch maar om de H. Geest, opdat door Zijn inwoning wij tempels van Zijn glorie worden. We zullen dan niet volgens de belofte als wezen worden achtergelaten. En be houden worden op de dag, die grote en verschrikelijke dag van de Heer, waarop de zon in duisternis zal ver anderen en de maan in bloed. KIKVORSMAN LIONEL KENNETH CRABB, de kikvorsman, die geen groot zwemmer, maar een bijzonder moedig man was Het is immers hoogst onwaarschijnlijk, dat hij, na zijn onderzoekingen aan de te Portsmouth liggende Sovjgt-Russische kruiser „Ordzjnikidze". in figuurlijke zin is ondergedoken, om internationale ver wikkelingen te vermijden. Ondanks de ge waagde hypothesen van talrijke Engelse bladen neemt men algemeen aan, dat Crabb bij zijn gevaarlijke werk om het leven is gekomen. Hij beschikte niet meer over de nodige geoefendheid voor een der gelijke onderneming en men betwijfelt, of de bemanning van de Sovjet-Russische kruiser er in geslaagd is, hem levend te pakken te krijgen, zodat hij naar Sovjet- Rusland zou zijn overgebracht, om daar eventueel als een waardevol instructeur van de Sovjet-Russische kikvorsmannen gebruikt te worden. Indien de Sovjet- Russen van zijn diensten gebruik hadden willen maken, zouden ze dit al enkele ja ren geleden hebben kunnen doen, want nadat Crabb uit de marinedienst ontsla gen was, heeft hij enkele malen in kom mervolle omstandigheden verkeerd. Zijn pensioen w^s heel klein en hij bleek niet in staat zich ondanks zijn drieenveertig jaren en dus nog betrekkelijk jonge leef- tijd in de burgermaatschappij een behoor- ken van krediet voor ieder nieuw schipijyjje p0sitie te verschaffen. Een tijdlang twee oude schepen voor de sloop In te leveren. Hiermee krqgt de regering niet alleen snel haar geld terug, maar zullen vooral ook de 150 oude loggers in het ge wenste tempo door 75 nieuwe trawllog- gers of trawlers worden vervangen. Dan zullen omstandigheden zijn ge schapen, waaronder een bepaald deel van de jeugd de visserij zal verkiezen boven werk in fabriek of werkplaats. is hij zelfs nachtwaker geweest. Verder heeft hij verschillende allesbehalve profi tabele baantjes gehad. Verleden jaar werd hij deelgenoot in een fabriek, die jT'. "jiTT" apparaten voor het cafébedrijf maakt. De geruchten, dat Crabb gezwicht zou zijn voor het verleidelijke aanbod van een buitenlandse mogendheid (lees de Verenigde Staten) blijven hardnekkig en worden min of meer bevestigd door de merkwaardige wijze, waarop hij uit Lon den verdween. Hij nam enkele dagen ver lof en schreef zijn moeder, dat hij een weekje wegbleef, om een opdracht uit te voeren, die niet veel om het lijf had. Ze behoefde zich absoluut niet ongerust te maken. Op 17 april verscheen hij, samen met een zekere Smith, in het Sallyport Hotel te Portsmouth. Kort voordat de Sovjet- Russische kruiser de haven binnenviel, verliet hij met zijn metgezel het hotel, om er pas tegen middernacht terug te keren. Op 19 april verlieten de twee even eens samen het hotel, maar ditmaal keer de alleen Smith terug. Hij betaalde snel de rekening voor beiden en vertrok. En kele dagen later kwam er iemand in het hotel, wie het op de een of andere ma nier gelukte, uit het hotelregister het blad te scheuren, waarop Crabb en Smith stonden ingeschreven Dit zijn vrijwel de enige feiten, waar aan men enig houvast heeft. Voorts is daar de verklaring van de Sovjet-Russi sche ambassade, dat de bemanning van de kruiser gedurende korte tijd een kik vorsman heeft waargenomen, een verkla ring overigens, die weinig nieuw licht verspreidde, oncontroleerbaar als ze is. Het staat inmiddels vast, dat Crabb on der de Sovjet-Russische kruisers gedoken is, die tijdens de kroning van koningin aan Engeland een bezoek brachten. Dat was in 1953, tijdens de grote vlootrevue. In 1955 heeft Crabb ook onder enkele Sovjet-Russische oorlogs schepen gedoken, die naar Engeland kwa men. Beide keren was het een officiële opdracht, teneinde te voorkomen, dat sa boteurs mijnen of tijdbommen onder de vaartuigen zouden bevestigen. De dood van Crabb heeft in Italië grote belangstelling getrokken, aangezien hij een der grootste tegenstanders was van de Italiaanse kikvorsmannen, die als .le vende torpedo's" er herhaaldelijk in 'ge slaagd zijn, in de havens van Alexandrië en Gibraltar Engelse schepen tot zinken te brengen, o.a. de kruisers „Queen Eli zabeth" en „Valiant". Na IiSalië's capitu latie kwam Crabb naar dit land, om er contact op te nemen met de Italiaanse kikvorsmannen en hen te engageren voor operaties in het Verre Oosten. Die gingen, omdat Japan capituleerde, niet door. Vijftien jaar achtereen behoorde Crabb tot de beste kikvorsmannen van Engeland. En dit. terwijl men hem aanvankelijk voor de marine geweigerd had, toen hij zich bij het uitbreken van de oorlog daar voor aanmeldde. Hij had een gebrek aan een zijner ogen en men achtte zijn licha melijke constitutie (hij was tamelijk klein van stuk) niet bijzonder en minder ge schikt voor de marine, terwijl hij boven dien als zwemmer niet zo heel veel uithou dingsvermogen bezat. Crabb nam daar na dienst op de handelsvloot, doch slaag de er in, te worden aangenomen voor een groep duikers, die in de oorlogsha ven Gibraltar tot kikvorsmannen zouden worden opgeleid. In hun boek „De Kik vorsmannen" gewagen de schrijvers Glee- son en Waldron uitvoerig van Crabbs verdienstelijke prestaties. Gleeson is redacteur van een program ma van de B.B.C., getiteld „De verove ring der afgronden." In een uitzending van 10 mei kwam een interview met Crabb voor. Het werd niet uitgezonden, uit piëteit tegenover de familie van de overledene, zo werd medegedeeld. K.H. DE HULPBISSCHOP van Asuncion, mgr. Argana heeft zijn vliegbrevet ge haald om voortaan zijn ver uit elkaar gelegen scholen per vliegtuig te be zoeken. In tien jaar tijds heeft de Kerk in Venezuela een groot aantal scholen opgericht om het analfabetisme der plattelandsbevolking van ongeveer 40% te bestrijden, doch priesters en onderwijzers voor de kerken en scho len in het achterland zijn er niet. Ook daar komt de Kerk weer niet achterop. OM DE Katholieke Kerk in Enge land uit te breiden is het noodzakelijk de Engelse niet-katholieken te over tuigen, dat de Universele Kerk geen buitenlandse Kerk is, aldus Hugh Ross Williamson, een schrijver, die in En geland grote bekendheid geniet door zijn optreden voor radio en televisie. Williamson trad vorig jaar tot de Ka tholieke Kerk toe. Uit eigen ervaring vertelde Hugh Ross Williamson dat de Anglicanen „ongelofelijk onwetend" staan tegenover de Katholieke Kerk. Zij zijn er stellig van overtuigd, dat de Engelse Kerk door St.-Augustinus in Engeland is gesticht. En dan te weten dat Engeland, vóór 't Anglicanisme en andere geloven ingang vonden, de „gift van O.L. Vrouw" genoemd werd. „DE mededeling van de H. Vader, dat het beschikbaarstellen van het hoornvlies voor ooglijders moreel ge oorloofd is, zal ons zeker aanzienlijk helpen om hoornvliezen te krijgen". Aldus heeft de directrice van de Oog- bank in de Verenigde Staten verklaard. Mrs. A. Competello deelde mede, dat in de Ver. Staten tenminste 20.000 per sonen wegens gebrekkige ogen, gehol pen zouden kunnen worden. Op de wachtlijst van de Oogbank staan vele dokters ingeschreven, die om trans plantatie voor hun patiënten gevraagd hebben. Moge ook op dit terrein de of fervaardigheid van donors weer groot zijn. IN FREIBURG (Duitsland) is het tweede internationale congres voor ziekenzïelzorgers gehouden. Ongeveer 100 ziekenaalmoezeniers afkomstig uit de Westduitse Bondsrepubliek, Oosten rijk, Zwitserland, Frankrijk, België en ons land namen aan het congres deel. Dr. Eckert, voorzitter van de Duitse caritas, bracht de klacht naar voren, dat ook in menig katholiek ziekenhuis het materialisme zijn intrede heeft gedaan, aangezien het voornaamste doel, de christelijke naastenliefde, door de liooggestelde arbeidsvoorwaarden in het gedrang wordt gebracht. We vin den dat nog al een vreemde opvatting. Men heeft als verpleger of verpleeg ster naastenliefde of men heeft ze niet. Daaraan doet het salaris niet af of toe. We achten het echter wel tegen de naastenliefde om het verplegend per soneel, dat toch al zo'n inspannende taak heeft met een grijpstuiver althans een klein salaris naar huis te zenden. Moeten alleen de zieken blijven leven? PATER dr. R. Svobóda O.S.C., de initiatiefnemer van dit congres, noem de de zielzorg 'onder de zieken een van de grootste missionaire mogelijkheden voor de Kerk. Daarom, zo zeide hij, moet deze taak van zo'n groot belang niet slechts aan rustende geestelijken worden opgedragen, doch moeten jonge priesters, alsmede religieuze en leken- verpleegsters in deze tak van de ziel zorg worden ingeschakeld. Een prachtige roeping.' En dan zeker maar ijveren voor de zaak Christi te gen een hongerloontje. Neen, met de opvatting van vóór 1900 moet het nu maar eens afgelopen zijn. Een arbeider is zijn loon waard, ook bij katholieke liefdewerken. Dat was altijd zo maar vandaag moet dat in de praktijk ter dege blijken. MORGEN en overmorgen is het weer zondag. Pinksterfeest. Stichting sf eest der Kerk: Een herdenking die men uitstekend met een flinke gift voor de nieuwe kerken kan doen gepaard gaan. Voor de rest schone dagen maar met het wijze gelaat van de K.V.P.-er, die is van zessen klaar, doch niet 'voor V/agenaar, die niets moet hebben van die twee's voor Drees maar vasthoudt aan de leus alleen: één op één.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3