ik doof kind nog vatbaar voor géluidswaarnemingeh met melk meer mans •oepstekeningen door Franse schoolkinderen OPVOEDING TOT LIEFDE VOOR HET DIER Zieken en missie moet beginnen bij de kleuters Doofstommen niet minder intelligent dan normaal horenden Charmante expositie in Amsterdams Stedelijk Museum GEORGE F. WORTS ZATERDAG 19 MEI 1956 PAGINA 4 TWEEDAAGS CONGRES TE ST.-MICHIELSGESTEL PAUSELIJK VERZOEK VOOR le PINKSTERDAC Eisen voor nabije toekomst £5" PETROLEUMGASKACHEL zuinig-reukloos-ongevaarlijk LET OP DE NAAM „BES ZALIGVERKLARINGS PROCES PATER DR. TITUS BRANDSMA WINDHOOS HIELD HUIS IN NIJBEETS RECEPTIE BOVEN AMSTERDAM Studenten ontvangen in de lucht (Advertentie) NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publikotlc Ntdcriondt Zuivelbureau, t Gravaohoga „De bedrijfsgeneeskunde is een der vruchten van het in de laatste vijfen twintig dertig jaren gerijpte inzicht, dat het in deze eeuw van techniek, me chanisatie en rationalisatie nodig U de arbeid te humaniseren. De bedrijfsgeneeskunde, die in feite de belangen van Werknemers en werkgevers beide dient, streeft ernaar de gezondheid en het gfeestelijk evenwicht van de arbei ders te beschermen, ertoe bij te dragen hun menselijke waardigheid te waarbor gen door preventieve gezondheidszorg en door mee te helpen aan de verbetering van het arbeidsmilieu, wederzijdse aan passing van mens en werk en de bevor dering van goede menselijke verhoudin gen in de bedrijven. De vruchten hiervan plukken arbeiders en ondernemers beiden. De arbeiders be houden hun lichamelijke en geestelijke gezondheid, hebben meer arbeidsvreugde en groter levensgeluk; de ondernemers verkrijgen hogere produktiviteit en bete re produkten". Aldus stelde de staatssecretaris van Socia le Zaken, mr. dr. A. A. v. Rhijn op de vrijdag te Utrecht gehouden bedrijfsge neeskundige conferentie, georganiseerd door de Ned. Ver. voor Arbeids- en Be drijfsgeneeskunde, een zelfstandige sectie van de Alg. Ned. Ver. voor Sociale Genees kunde. De drukbezochte bijeenkomst, welke behalve door een groot aantal di recteuren en bedrijfsleiders ook door een aantal vertegenwoordigers van de werk- ■j gevers- en werknemersorganisaties werd bijgewoond, werd geopend met een kort welkomstwoord door de voorzitter, dr. J. Jongh. Na de korte toespraak van mr. dr. Van Rhijn werd het woord gevoerd door prof. dr. G. C. E. Burger, die aan de hand van 1 een 32-tal stellingen een overzicht gaf van de betekenis van de bedrijfsgenees kunde voor werkgever en werknemer en van de organisatie van bedrijfsgenees kundige diensten. Spreker ving aan met erop te wijzen, dat de bedrijfsgeneeskunde zich ontwik keld heeft uit de arbeidsbescherming en in feite is te beschouwen als een logisch en noodzakelijk verlengstuk van de in de Arbeidswetgeving verankerde genees kundige preventie. Thans bestudeert de bedrijfsgeneeskunde van geneeskundig standpunt uit de relatie van de mens tot de arbeid en tot de arbeidsgemeenschap. Zij richt zich in haar bemoeiingen niet alleen tot de werkende mens, maar ook tot de arbeidsomgeving en tot de proble men, welke ontstaan in verband met de aanpassing van het werk aan de mens. Zij beperkt zich daarbij niet meer tot het voorkomen van schade, zoals aanvan kelijk het geval was, maar streeft naar het bereiken van een zo hoog' mogelijk gezondheidsniveau. Daarom behoort zij, eenenals de geneeskundige controle, niet een minimaal, doch een optimaal ziekte verzuim na te streven. Dit ziekteverzuim moet ten doel hebben voor zo ver moge lijk leven, gezondheid en werkkracht van de arbeiders te handhaven gedurende het arbeidsleven en een voortijdige verminde ring van de gezondheid ook na deze pe riode zoveel mogelijk uit te stellen. Na een uitvoerige omschrijving van de taak van de bedrijfsarts, gaf prof. Burger nog een aantal praktische wenken over de verhouding van de bedrijfsgeneeskun dige diensten en de bedrijfsleiding. Ook betoogde hij, dat er moet worden gestreefd naar een nauwe samenwerking tussen de Openbare Gezondheidszorg (Overheid, Kruisverenigingen e.a. instel lingen) enerzijds en de bedrijfsgeneeskun dige zorg anderzijds. Beide vormen van gezondheidszorg zullen volgens spr. reke ning moeten houden met aan de levens beschouwingen ontleende opvattingen voor zover die het geneeskundig hande len raken. Vervolgens wees prof. Burger erop, dat de in de naaste toekomst te verwachten sterke ontwikkeling van de automatise ring van de arbeid enerzijds en de invoe ring van de atoomenergie in het bedrijfs leven anderzijds, samen met de steeds sterkere ontwikkeling van chemische en physische processen in de industriële pro. duktie het noodzakelijk maken de be drijfsgeneeskunde onverwijld op een zo danig niveau te brengen, dat de tweede industriële revolutie, die thans reeds be gonnen is, zich voltrekt met zo min mo- in het Bossche diocesane weekblad „St. Jansklokken" en het Tilburgse weekblad „Rooms Leven" is het volgende bevel schrift afgekondigd van mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. Overeenkomstig can. 2023 van het Ker kelijk Wetboek zijn in de zaligverkla ringsprocessen alle gelovigen verplicht, ook al zijn ze niet als getuige opgeroepen, ter kennis van de Kerkelijke Overheid te brengen al datgene wat in hun ogen pleit tegen de deugd, de wonderen of het mar telaarschap van de Dienaren Gods. Op verzoek van de kerkelijke rechtbank van het bisdom 's-Hertogenbosch tot het voeren van het proces tot zaligverklaring van de Dienaar Gods Titus Brandsma O.Carm. gedelegeerd wijzen wij de gelo vigen en religieuzen, die niet vernomen hebben als getuigen te zullen worden op geroepen, op hun plicht Ons schriftelijk mededeling te doen over de bijzondere betrekkingen, die zij met de Dienaar Gods hebben onderhouden en over feiten, die zij van bijzonder belang achten met be trekking tot de heldhaftigheid van deug den en het martelaarschap van de Die naar Gods Titus Brandsma O.Carm. Re ligieuzen kunnen zich ook rechtstreeks wenden tot de promotor fidei in dfeze zaak de hoogeerw. zeergel. p. dr. Anacletus O.F.M. Cap. (Rijksweg 527, Enschede). (Van onze correspondent). In Nij beets heeft gisteren een kleine windhoos een schilderswerkplaats vrijwel geheel vernield- De hoos, die zich ont wikkelde tijdens de onweersbuien, die zich gisteren boven Friesland ontlastten, joeg ook nog honderden dakpannen van een boerderij en enkele huizen. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. laaiende brand „Carnaval", „Vader Tijd" .Japanse parasols" (heel minutieus ver vaardigd en met echte Japanse motie ver er in verwerkt), een afgrijselijke „Minotaurus", een „Spin in web", .Blauwbaard" en de „Eiffeltoren". Veel van de werkstukken zijn met aparte rand tekeningen alleraardigst geornamenteerd. Jeugdopvoeders en ook kinderen zelf kunnen wij een bezoek aan deze charman te expositie van harte aanbevelen. (Van onze verslaggever) Vrijdag heeft de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren het eerste gedeelte af gehandeld van haar 93ste algemene jaar vergadering in Musis Sacrum te Schie dam. De talrijke aanwezigen werden verwel komd door de algemene voorzitter, mr. dr. Hugenholtz uit Leiden en door de voorzitter van de afd. Schiedam, de heer H. Willems van Beveren. Des middags was er een bijeenkomst voor leden en genodigden. We merkten er o.a. op mr. dr. R. A. V. baron van Haer- solte, wetenschappelijk hoofdambtenaar van het ministerie van justitie, de minis ter vertegenwoordigend, mr. J. C. van Heuven, hoofd afd. gezondheidsbescher ming van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid, mr. F. v. Domp- selaar, hoofd afd. wegverkeer van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dr. H. G. Weekenstroo, veterinair inspecteur van het korps Rijkspolitie. Er werd een drietal referaten gehouden. Mej. Schaap, inspectrice van het gemeen telijk onderwijs te Rotterdam, sprak over het kind en de dierenbescherming, daar bij wijzend op het grote bejang van de voorlichting der kleuters. Het is immers in de kleuterleeftijd, dat de kinderen het ontvankelijkst zijn, ook voor de opwek king tot liefde voor het dier. Ze vestigde er de aandacht op, dat het meenemen van de klejnen in de natuur belangstel ling bij hen kweekt voor alles wat leeft en daardoor liefde, die weer bescherming tot Op 23 mei a.s. viert de Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam A.S.V.A. haar elfjarig bestaan. Het bestuur stelt zich voor bij deze gelegenheid een vlie gende receptie te geven, dat wil zeggen dat het recipieert ..tijdens een vlucht" in een gecharterd KLM-vliegtuig boven Amsterdam. Het vliegtuig vertrekt tien uur 's morgens. Vooraf wordt de machine omgedoopt in .,PH—ASVA". Mocht de toeloop van gelukwensen te groot blijken dan zal de receptie in Aviorama worden voortgezet. (Advertentie) Imitatie steunt altijd op het originele, daarom raden wij U aan de R.R.R. rechtstreeks bij de Fabrikant te bestellen, dan bent U verzekerd dat U het doelmatigste produkt koopt voor de minste prijs. De R.R.R. voetenvegers rijn vervaardigd uit materiaal van 20 rubber en 80#/« canvas. De R.R.R. voetenvegers zijn aan beide zijden gekarteld, alleen de R.R.R. voetenvegers beantwoorden aan hun doel. Elke bestelling is gemerkt met R.R.R. Onze kleuren Zijn meestal blauw, grijs of rood, met of zonder metaal verbinding. R.R.R. leveren wij in elke gewenste maat in 1 tot 6 dagen. Vraagt vrijblijvend offerte. (bij Nijmegen) - Tel. K 8894-293 Roekels Ring en Roostermatten Fabriek - Industriepark 61 - te Wychen Ik zal je een redelijk aanbod doen. We zullen samen delen, half om half. Langzaam aan begon ze iéts te snappen van het karakter van de man, met wie ze te doen had, maai' ze wilde hem nog beter leren kennen. Neen, zei ze. Ik weet nog helemaal niet, wat het is, of wat het waard kan zijn, maar half om half is belachelijk. Ik weet wel wat er is, antwoordde hij. Die ouwe lui hebben me een e'n ander verteld, ze hebben het gezien. Nooit hadden ze iets dergelijks onder ogen gehad en ze hebben me alles verteld wat ik nodig heb te weten. Het is een vrij grote bus, zowat twin tig centimeter hoog en tien in doorsnee, cylindervor- mig en gesloten met een deksel, dat zo precies past, dat er géén lucht bij kan komen. Hij is van zacht grauw metaal, tin of lood, denk ik, en helemaal ge vuld met wat die onnozele inlanders „mooie keitjes" noemen, blauwe en groene, rode en witte. Er viel niet aan te twijfelen, of hij wist heel goed wat hij vertelde. Er zou heel wat tact voor nodig zijn, om van hem te weten te komen, wat ze weten wilde. Met andere woorden, vervolgde Benders, die bus zat vol met smaragden en saffieren, robijnen 'en diamanten. En dat is een hele massa, Lida! En bij de tegenwoordige prijzen voor edelstenen heb .ie er om fortuin te maken, niet eens zo heel veel nodig. Er valt heel wat te delen; zullen we sud ver standig zijn en zakelijk? Hij vatte de zaak wel heel duidelijk en nuchter samen. Ze besefte, dat hij zich in een voordelige han delspositie bevond. Ze hingen beide van elkander af, dat was zo; maar hij had een zekere voorsprong op haar, omdat hij hier het eerst gekomen was en hij zou daarvan zoveel mogelijk voordeel trachten te te trekken. Voordat ze zich echter aan onderhan delingen waagde, moest ze meer over hem zien te weten te komen. Toen jij bij ons thuis kwam, wist je al van die schat af. Als je een behoorlijke sportieve kerel was, dan had je grootje van die schat moeten vertellen, inplaats van zo geslepen te handelen, Zij is een royaal iemand. Ze zou je meer dan billijk behandeld hebben. Maar je dacht dat je een hulpbehoevend vierenne gentig-jarig mens wel in de maling kon nemen. Kom nou, Lida, zei hij berispend. Nee, een ogen blikje! Dat is een erg gemene beschuldiging. Je weet werkelijk niets van mijn beweegredenen af. Ik heb altijd de bedoeling gehad, die bus aan je grootmoeder te geven, maar ik moest er natuurlijk voor zorgen, dat ik er zelf geen schade bij had. We houden het beiden voor zeker dat die bus waardevolle stenen bevat en een groot fortuin vertegenwoordigt. Maar hoe is je grootvader eraan gekomen? Op een recht vaardige manier? Dat wil ik erop wagen, zei Lida vinnig. Toch moest je mijn positie waarderen, Lida. Ik zag er natuurlijk tegen op de kans te lopen, mede plichtige aan een misdaad te worden. Maar over die angstvalligheid ben je nu toch wel heen, zei Lida. Ik wil je behulpzaam zijn, antwoordde de jon® man, maar tegelijkertijd wil ik mezelf niet benadelef Dat snap ik. En, ben je er zo zeker van, dat helft van die schat je voldoende waarborg biedt? Toe Lida, laten we nou niet sarcastisch worden. Ik heb je een heel mooi aanbod gedaan. Laten we nou liever ophouden met zo dwaas te doen! zei Lida. (Wordt vervolgd). Ze zag de sloep en keer er verwonderd naar, want ze voelde opeens een vreemde ongerustheid in zich opkomen. Het is een sloep met grijze romp van on geveer dertig voet lengte, die dicht aan het gele strand voor anker op de golven dobberde. „De Bloem van Hawaii" zicht zich nu een weg tussen de rollers der branding langs de kust. Voor op de boeg wierp Tara regelmatig het dieplood uit en roep de gepeilde diepten met heldere stem af. Vijf vadem ruim! De schipper draaide de kop van de schoener in de wind, liet de motor stopzetten en het schip gleed over het water, dat zo helder was, dat men de planten op de bodem duidelijk kon zien, geluidloos verder, totdat het bevel kwam, het anker uit te wer pen. Terwijl de ankerketting ratelend door het sluis- gat omlaag gleed, keek Lida het strand langs. Uit de hutten kwamen de bewoners naar het strand ter begrtieting. Donkerbruine mannen en vrouwen in kleurige kleren en bijna naakte kinderen verdron gen zich bij de landingsplaats. Lida liet haar blik onderzoekend over hen heen gaan en eindelijk ont dekte ze een lange, slanke man, lichter van huids kleur dan de anderen, jong van uiterlijk met licht blond haar en een mager, scherp gelaat met een glin sterende bril. Hij droeg niets anders dan een korte witlinnen broek. Hij was de eerste, die ter begroeting op haar toe trad toen ze uit de sloep van de schoener aan land sprong. Hij vatte haar hand om haar de sprong uit de boot te vergemakkelijken en hij glimlachte tegen haar, als was hij blij, haar te ontmoeten. Het Z- vormige litteken op zijn kin was, vermoedelijk door zijn gebruinde tint, nu niet meer zo duidelijk zicht baar. Juffrouw Russel, zei hij met zijn zachte, wel luidende stem, als ik onder honderd en veertig mli- joen mensen had mogen kiezen, wie ik het liefst zou ontmoeten, dan had u boven aan de lijst gestaan! Zijn ogen bleven echter koel en in zijn glimlach meende ze toch een zekere waarschuwing te moetin ontdekken. Bij de herinnering aan de avond, die hij samen met grootmoeder en haar had doorgebracht, kreeg ze een sterk vermoeden, dat ze de grootste hinderpaal ontmoette die zich op de weg naar de verborgen schat van haar grootvader bevond. Ze zou hem wel weten te overkomenl Ze was op alles en alles voorbereid! Dit is de plek, waar ze hem begraven hebben, zei Jack Benders. Waar het precies geweest is, kan ik niet zeggen, maar ergens hier in de omtrek. Hij moet een godvrezend man zijn geweest. Sij heeft naar men mij vertelde, dit kruis met eigen hand ge plaatst, toen hij er eenmaal van overtuigd was, dat hij niet lang meer te leven had. Hij maakte het ce ment waarmee hij de blokken vastmetselde uit ko raal kalk. Kort nadat het gereed was, is hij gestorven. Lida stond met Benders in de schaduw van het grote kruis met de zwarte lavablokken gebouwd. Het was ruim zestien voet hoog en de dwarsbalk was tien voet breed. Het scheen Lida toe, dat dit kruis precies in hét midden van Matabonga neergezet was. De beide oude kraters lagen op gelijke afstand

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4