Moskou geeft „handleiding voor Stalinisme Pinkster - Vierdaagse DE HEILIGE VAN DE WEEK HET GRABBELTONNETJE BRIDGERUBRIEK Rondweg bij Nienw en St.-Joosland in gebruik gesteld Brand in toren te Buitenpost (Fr.) Beroep op Lenin's testament Duitse vlag-demonstratie De plechtige Omgang in Den Bosch Nieuwe veerhaven voor Breskens Pinksterzondag 1592: Paschalis Baylon f ZATERDAG 19 MEI 1956 PAGINA 6 Grotere verkeersveiligheid nu gewaarborgd Spits geheel verdwenen Laatste dag. De Ruyter hijst andermaal de bloedvlag Grenzen van Elten etc. niet erkend 12 juni: de tweede dag Pinksterzondag, de 13e juni NEDERLANDS CENTRUM VOOR VAKANTIE EN VAKANTIESPREIDING Luisterrijke stoet trekt voortaan om de drie jaar (Van onze correspondent) De Plechtige Omgang door de oude binnenstad van den Bosch, Maria ter ere, zal dit jaar op zondag 15 juli om drie uur weer van de kathedrale basiliek uit in volle luister trekken De daaraan voor afgaande zondag, 8 juli, heeft in de St.- Jan de grote processie plaats. De voor bereidende werkzaamheden en de re petities met de diverse groepen van de Plechtige Omgang zijn onder deskundige leiding reeds begonnen. Lenin s testament TIENDE A.N.W.B.-KANTOOR IN HAARLEM Veerdienst in zeventien minuten CORRESPONDENTIE-ADR ES POSTBVS 8, HILVERSUM Gisteren heeft de waarnemend com missaris der Koningin in Zeeland, de heer C. Philipse, officieel de rondweg bij Nieuw en St.-Joosland in gebruik gesteld. Toe nemende verkeersintensiteit schiep in de bebouwde kom van dit dorp een uiterst gevaarlijke situatie door de scherpe on overzichtelijke bocht. Talrijke ernstige verkeersongevallen gebeurden hierdoor. In 1953 maakte Rijkswaterstaat een plan tot verbetering van deze gevaarlijke si tuatie, doch de watersnood verhinderde de uitvoering. Midden 1955 werd met het werk begonnen, dat nu definitief gereed is gekomen. De hoofdingenieur-directeur der Rijks waterstaat, directie Zeeland, ir. J. H. van den Burgt, sprak een kort begroetings woord tot de vele autoriteiten. Het gereed gekomen weggedeelte, zo zei hij. zal veel bijdragen tot hogere verkeersveiligheid. Straks zal dit gedeelte aansluiten op de geprojecteerde rechtstreekse verbinding naar Vlissingen, dus buiten Middelburg om. Verdere wegverbeteringen zijn in studie, o.a. het rechttrekken van de drie bochten tussen Arnemuiden en de Sloe- dam door ter hoogte van Arnemuiden een rechtstreekse verbinding naar de Sloe- dam te maken. De heer Philipse, uitte de dankbaar heid van Gedeputeerde Staten en van alle weggebruikers voor deze belangrijke ver betering. Een grotere verkeersveiligheid is nu gewaarborgd. De ingebruikstelling geschiedde door het losknopen van een lint. waarna de genodigden en autoriteiten met hun ver voermiddel als eersten deze nieuwe weg in gebruik namen. In de loop van de nacht is de toren van de hervormde kerk te Buitenpost door brand grotendeels vernield. De kerk zelf bleef nagenoeg onbeschadigd. Het vuur werd vannacht tegen half drie ont dekt. Het blusmateriaal van de gealar meerde brandweer van Buitenpost bleek ontoereikend, zodat assistentie werd in geroepen van de brandweren van Leeu warden en Kollum. Tegen vier uur was de brand geblust. De verbrande toren stond op de lijst van monumentenzorg. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, toen tijdens een onweer gis terochtend de bliksem in de toren is geslagen. 'Het blijkt, dat de grootste schade is toegebracht aan de torenspits, die vrij wel is verdwenen. Van het overige deel van de toren is de binnenzijde uitge brand. kening gehouden met de mogelijkheid te zijner tijd vier „fuiken" te hebben. Wanneer de nieuwe haven gereed is, nl. in 1957, zal het voor de veerboten mogelijk zijn de veerdienst in 17 minuten uit te voeren, er zal dan voor Breskens niet meer, zoals thans, om een zich daar be vindende ondiepte behoeven te worden heengevaren. Er zal een goede verkeersregeling bij de oprit worden ontworpen, het verkeer zal niet meer door Breskens worden ge leid, maar gebruik maken van een nieuw weggedeelte, dat om Breskens heen gaat en dat de verbinding zal vormen van de nieuwe veerhaven naar de weg Breskens- Sluis. In de Sovjet-Un:e is de verguizing van Stalin weer een stap verder gegaan- Gisteren vv" te Moskou een waarschuwing van Lenin, drieëndertig jaar geleden gegeven, gepubliceerd in een artikel in de Komsomol Pravda, het communistische blad voor de Russische jeugd. Het blad publiceerde een „handleiding" voor kinderen naar aanleiding, zo werd gezegd, van brieven van jeugdige lezers met vragen over het kwaad, dat door Stalins persoonsverheerlijking was aangericht. De Komsomol Pravda schreef: „In het laatste jaar van zijn leven verklaarde Lenin, dat slechte karaktertrekken van Stalin, zoals ruwheid, gebrek aan respect voor werkende kameraden, grilligheid en geneigdheid tot machts misbruik, konden leiden tot schending van de regels van het collectieve leider schap. Ongelukkigerwijze gebeurde dat ook". De Komsomol Pravda verklaarde, dat den. heeft een enorme macht in handen Stalin het principe van het collectieve en ik ben er niet zeker van of hij altijd leiderschap had geschonden en zich ge- weet, hoe die macht met voldoende voor- koesterd had in zelfverheerlijking. Stalin zichtigheid aan te wenden, had zich grote verdiensten verworven in Qp 4 januari 1923 zou Lenin een de eerste dagen van de Russische revo- postscriptum op zijn memorandum heb- lutie en de burgeroorlog, in de opbouw ken gedicteerd en dit zou de passage van het land en in de strijd tegen de zijn dje in de Komsomol Pravda is Trotskyisten en Bukharinisten. Maar in afgedrukt. Deze passage luidde volgens feite, zo voegde de Komsomol Pravda Trotsky: Stalin is te ruw en deze fout eraan toe, werden Ruslands grootste over- is onverenigbaar met het ambt van winningen behaald door het volk, of- secretaris-generaal. Daarom stel ik de schoon de kranten, tijdschriften en films kameraden voor een manier te vinden deze alleen aan Stalin toeschreven. om stalin van die positie te verwijde ren en een ander persoon daarin te benoemen, iemand, die geduldiger, loyaler, beleefder is en meer oplettend. ten er niet over tot het bittere einde door te vechten. Tegen de avond, bjj hoog water, wisten de onzen de schuit uit haar benarde positie te bevrijden. Tromp zal in zjjn geest de triomf voor voeld hebben: The Royal Prince èn zijn admiraal binnen Amsterdam! Daar bracht een officier van De Ruy- ter het bevelom The Royal Prin ce in de lucht te laten springen! Er waren heel andere zaken aan de orde dan dat geklungel met die Engelse Prijs. De vfjand had geduchte verster kingen ontvangen van zware oorlogs schepen en dat gaf de Roodrokken weer moed. Tromp heeft De Ruyter hoogst kwa lijk genomen, dat hij zijn prijs niet mocht afslepen. Misschien werd mede door deze omstandigheid, de basis ge legd voor de ernstige vete, die enkele maanden later tussen hen uitbrak. Tromp had zich weer eens niet aan 's admiraals bevelen gehouden; hij had hem zelfs in de steek gelaten. De Ruyter, die hem niet graag mocht, schold hem uit voor schelm, joeg hem van zjjn schip en verbood hem verder op de Zeven Provinciën te komen. ïn de vroege morgen van Pinkster maandag, veertien juni, hervatte De Ruyter volgens de Franse staats man Colbert de grootste admiraal, die ooit de zee bevoer! „de ongelijke strijd" neen, nü de gelijke strijd, want beide partijen beschikten over zestig schepen. Van weerskanten werd met uiterste verbetenheid gestreden, in grote stijl. Tegen vier uur hees De Ruyter de bloedvlag, verzamelde zijn linie en drong de tegenstander lang zaam maar zeker naar de Theems. „Van maicanderen verstroyt ende seer confuys (verward)" gelijk de ad miraal aan de Staten meldde na men de Engelsen de wijk en zochten een goed heenkomen. „Men zag 's avonds een dikke mist, gedurende dewelke de Nederlandse vloot, de vij and nog omtrent vier glazen (twee uur) nagejaagd hebben, zich eindelijk genoodzaakt zag de vervolging te sta ken. Des anderendaags kon men geen Engelsen meer zien. Ze hadden alles bijgezet om te ontvlieden en de naaste havens te bezeilen". (Brandt). Nu kreeg De Ruyter eindelijk gele genheid zijn kajuit eens een goeie beurt met de bezem te geven en zjjn kippetjes te voeren! Onzerzijds waren tweeduizend man gedood, of gewond. Geen enkel schip was door de Engel sen veroverd. Hun verliezen aan ma teriaal en volk waren zeer aanzienlijk groter. „Al degenen 'wie 'slands welva- ren harte ging. verhieven de lof V?n li uyter ten hemel toe, zich ten allerhoogste verwonderende over zijn voorzichtigheid, beleid en dapperheid". (Brandt) Vreugdevuren vlamden overal op. Het dankbare volk zocht in de kerken 's Heren Aangezicht. Schrijvers en dichters, graveurs en schilders roem den om strijd De Ruyter's tactiek en Trnmp's moed. De admiraal zelf, in zijn innige vroomheid, gaf liever Gode de eer. Aan de grens van Elten, Suderwick, Tüdderen en Aken-Bil dehen zal voortaan de vlag v. d. Duitse Bondsrepubliek niet geplaatst worden ten teken, dat Duits land de grens op die plaatsen niet erkent, zo is door de douane te Emmerich ver klaard. Op alle andere Duitse grensplaatsen zal wel de duitse vlag vertoond worden, al dus is door het ministerie van Financiën te Bonn verordend. Op deze gedenkwaardige zaterdag raakte Tromp lelijk in de knel. Ieder een kent het spreekwoord: iemand de loef afsteken, waarmee bedoeld wordt hem te overtreffen. Maar.de onstui mige admiraal, die van bravourstuk- jes hield, stak nu de Engelsen letter lijk de loef af door hun het voordeel van de wind te benemen. De Ruyter, veel omzichtiger, had hem hiertoe geen opdracht verstrekt. Hoewel hij Tromp als mens niet, erg kon lijden, waardeerde hij hem zéér als admiraal. Aanstonds hees hij de bloedvlag, sein tot de algemene aanval, toen zjjn speu rende blik bemerkt had, dat Keesje lelijk in de nesten zat! Het kostte hee] wat moeite hem uit de omsinge ling der Engelsen te bevrijden, maar, Goddank, het lukte ondanks het feit, dat sommige kapiteins maar net deden, of ze de hele, rode bloedvlag niet gezien hadden. Tromp heeft De Ruyter aan diens boord hartelijk dank sezegd voor zijn hulp; hij mocht van de bemanning een ovatie in ontvangst nemen! Later op de dag kreeg de „Zeven Provinciën" geduchte averij; door het vijandelijk geschut was het schip le lijk toegetakeld. De admiraal moest uit de linie scheren cn droeg het be vel aan Aert van Nes over, een be sluit, dat hem door sommigen kwalijk is„genomen. Brandt tekent hierbij aan: hij vond het niet geraden zijn schip te verlaten, want het was een der voornaamste, bezeiidste en weerbaar ste schepen der gehele vloot en van grote dienst in allerlei voorvallen. Van Nes kweet zich uitnemend van zun opdracht. Hij wist de vijand zo veel schade toe te brengen, dat deze een goed heenkomen onder de kust zocht. ,,D9 nacht en de opkomende stilte waren, naast Gods wil, oorzaak dat onze vloot hen niet kon achterhalen'' stelt dominee Brandt. Ook deze derde dag van de worste ling bracht de verhoopte beslissing niet. Er was geen algemene strijd. Het vijandelijke admiraalsschip „The Royal Prince", liep aan de grond, vóór de ingang van de Theems. De Engel sen smeten „alles wat los en vast" was over boord om hun schip vlot te krijgen, maar zonder succes. Tromp viel het gemakkelijk deze kostbare Prijs aan te klampen. Vice-admiraal Avscue bleef weinig anders over -dan zijn vlag te strijkenzijn mannen dóch- „Stalins pogingen om alle problemen persoonlijk op te lossen veroorzaakte veel kwaad, omdat één persoon niet alles weten kan en niet alles op de juiste wijze op kan lossen. Stalin luis terde niet meer naar het advies van anderen en organiseerde werk door dwang", zo verklaarde het blad. Het Centraal Werkcomité Vakantie heeft eind 1955 besloten over te gaan tot de vorming van een orgaan dat alle in Nederland bij vakantie, toerisme en va kantierecreatie betrokken organisaties en instellingen zou omvatten. Dit orgaan, dat inmiddels tot stand is gekomen en de naam draagt van Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantierecreatie, hield gisteren zijn eerste vergadering, waarbij vertegenwoordigers van ongeveer 40 deel nemende organisaties en instellingen aan wezig waren. Bij de aanvang dier vergadering werd de nieuwe stichting namens de overheid toegesproken door mr. J. H. Klatte, se cretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zowel de ministeries van Sociale Zaken en van O., K. en W. als die van Econo mische Zaken en van Verkeer en Water staat maken deel uit van het „Centrum", terwijl tal van rijksinstellingen erin ver tegenwoordigd zijn. Eveneens traden toe het bedrijfschap Horeca, de Jeugdher bergcentrales en de Ned. Kampeerraad, de Ned. Ver. van Transportondernemin gen, de Ned. Spoorwegen en de Federa tie van Ned. Organisaties voor Personen vervoer, terwijl de Ned. Reiskamer, waar in de reisbureaus zijn vertegenwoordigd, eveneens reelneemt. Ook de contactcom missie voor natuur- en landschapsbe- schermihg en het werkcomité natuurbe houd en recreatie zijn toegetreden, ter wijl de leden van het thans opgeheven Centraal Werkcomité Vakantie, dat o.a. bestond uit toeristische organisaties, de drie vakcentrales en de drie werkgevers organisaties, de Ned. Jeugdgemeenschap en de Ned. Onderwijzersfederatie er te vens zitting in houden. 't Zal deze zomer voor de laatste maal zjjn, dat de indrukwekkende manifestatie van Maria-liefde haar jaarlijkse uiting op deze wijze vindt. Het comité Plechtige Omgang heeft na rijp heraad namelijk besloten voortaan slechts om de drie jaren de omgang, zoals deze na de grootse vernieuwing is geworden en nog verder zal worden uitgebreid, te doen trekken. Het comité meent daardoor mede een betere beleving van deze kunstzinnige geloofsuiting te bereiken, alsmede een grotere devotie en waardering en meer offers voor deze Maria-hulde. Uitbreiding en aanvulling van de groepen acht men dan ook beter mogelijk. In andere jaren trekt dan alleen de liturgische processie, met het Wonder beeld der Lieve Vrouwe van den Bosch, als bidprocessie, gevolgd door geestelijk heid en gelovigen. Hierdoor zal ook dui delijker de Zoete Moeder in het mid delpunt blijven staan en kan om de drie jaar een hoogtepunt in de hulde worden bereikt, als het historische en het Ma riale gedeelte zullen voorafgaan. Onder de invloed van de persoonsver heerlijking, drongen Beria en zijn tra wanten door tot leidende posities en vele hoogstaande communisten, innig ver knocht aan de zaak van de partij werden door zijn benden gearresteerd en tot vijanden van het volk verklaard. De waarschuwing van Lenin, waarvan Komsomol Pravda gewag maakt, behoort tot diens zogenaamde testament, zoals dat door Leon Trotsky, Stalins rivaal, die in 1929 uit Rusland werd verbannen, in zijn boek „De juiste toestand in Rusland" werd gepubliceerd. Volgens Trotsky dic teerde Lenin aan zijn secretaris een kort memorandum in plaats van een testament op 25 december 1922. Letterlijk verklaarde Lenin: „Kameraad Stalin, die secretaris-generaal is gewor- De ANWB, die naast zijn hoofdkan toren in Den Haag tot dusverre over ne gen bijkantoren in verschillende delen van het land beschikte, nl. in Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, En schede, Groningen, Eindhoven, Breda en Maastricht, zal in het najaar een nieuw bijkantoor in Haarlem openen. Tot dusverre was in Haarlem slechts een agentschap van de ANWB, gevestigd ten kantore van de V.V.V. „Haarlems Bloei", dat tot 31 december van dit jaar gehandhaafd zal blijven. De voortduren de toeneming van het aantal leden in Haarlem en omgeving, alsmede de nood zaak het zeer drukke bijkantoor te Am sterdam van werk te ontlasten, zijn voor de ANWB aanleiding geweest in Haarlem tot vestiging van een eigen bijkantoor het tiende in de reeks over te gaan. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft thans- naar wvj vernemen, de aan leg van een nieuwe veerhaven te Bres kens goedgekeurd. Deze haven komt ten westen van Breskens, wordt vijfhonderd meter lang, krijgt twee z.g. fuiken" waar de veerboten aanleggen en er is re- ,-v- v. d. Weide, R'dam, alle behalve 7407: P. M. Dekker, R'dam 7406 - 7407: dr. J. A. Leerink, Castricum 7407. Correspondentie Van 7398 is de oplossing Pf5: antwoordt zwart Ld5:t (met de toren) waarna het P van f5 weer naar d4 terugkeert met mat. No. 7414 P. Overkamp le prijs Tidskrift för Schack 1955 mat in 2 zetten. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St.-Bernardus, Sassenheim). (zaterdag 19 mei) De problemen van deze week Deze rubriek brengt uitsluitend eerste prijzen. Met No. 7414 heeft de heer Overkamp aan een reeks van onderscheidingen weer een mooie nieuwe bekroning toegevoegd, waarmede wij hem van harte feliciteren. Opgaven met een thema als no. 7416 hebben we al eens meer in deze rubriek gepubliceerd, maar waarschijnlijk is het nog nooit in miniatuurvorm geschied zoals hier. Met de benaming R in plaats van L ge loven we, dat we langzaam alleen zijn komen te staan', want onze schaaktijd schriften zijn hier van afgestapt. Raads heer klinkt wel voornamer dan loper. „Laufer" dat helt een beetje over naar het Duits. Nu is het de eerste tijd zaak, op te passen, dat we ons uit kracht der ge woonte niet vergissen. No. 7416. Dr. W. Speckmann, eerste prijs afd. driezetten ,,Schach-Echo" 1955. Wit: Ke4, Dg7, Pg2. Zwart: Khl, Pb5d7: pion h2. Probleemoplossingen No. 7404. C. Goldschmeding. Opl. 1. Da5 dreigt 2. D el tt 1f4 2. P c5: K e5 3. P d7 tt 1 T d6t 2. K d6: enz. Na 1. D b5 valt er voor wit niets te bereiken als zwart geen e6e5 of f5f4 speelt. Terwijl na 1. D dl zwart antwoord f5f4 na 2. P d3b2, d4d3 No. 7405. IIja Mikan. 1. P c6—d4, D d5 2. D a3:t, K d4: 3. P c6t, D c6: tt Of 1 D f5: 2. P d8e6, D e6: 3 c8 (D of Tt' D c8:tt Speelt wit direct 1. c8 (T) dan D d5 en we vinden geen voortzetting voor wit. No. 7406. F. Fleck. Opl. 1. T c3 dreigt 2. T d3tt. Op 1 D e6 volgt eenvoudig g3—f2:. No. 7407. P. A. Koetsheid. Opl. 1. D f6, K d4 2. c5 1dc4: 2. L c3 1d4 2. L d3 1e4 2. L e4: 1ef4: 2. D f4: 1. D h6 weerlegt zwart door 1 K d4. Goede oplossingen: Paul Raschdorf, Hannover: alle; M. v. d. Burgt, Utrecht, alle behalve 7404; J. Dick- haut, Nijmegen, alle behalve 7406; L. M. Hageman, Den Haag, alle behalve 7405; F. Pijls, Maasbracht, alle behalve 7404: C. Zijn doopnaam was niet Pascha lis, maar eenvoudig en sober: Pas cal H\j leefde in Aragon, het Spaanse landschap aan de mach tige ,.rio Ebro". De vervloekte toppen der Maladetta beheersen er het schrale veld. Scherp zout en kalk staan iedere plantengroei naar het leven. Wie er wat spichtige gerst en geschonden aardappelen weet te winnen, mag van geluk spreken. Maar zelfs de halm is er van geen nut; hij komt niet tot volle wasdom Op een enkele kaért is het ge hucht Torrehermosa (spr.er-mös- sa) te vinden; dadr werd Pascal geboren, om volledig te zijn: de vijftiende mei 1540. Als herdersknaap hoedde hij het schonkige vee van vre'emde boeren. Zijn kameraads waren de wolken, die met zilveren zeilen naar zee koersten. De zon, een houten beeld je,_dat aan zijn staf bungelde, méar; het was een beeldje van de heilige Maagd. ,Op een goeie dag stichten Fran ciscanen in zijn omgeving een klooster ter ere van Maria. Pascal vraagt om toegelaten te worden! Zijn hart heeft immers nooit voor iemand anders geslagen dan voor Haar, die opgroeide als een pla taan aan de wegen langs het wa ter? Vier jaar moet hij wachten. Zijn noviciaat Daarna gaat de kloosterpoort voor hem open. Een struise jongeman vindt altijd wel werk genoeg in hof, of gang, of keuken. Maar Pascal wil méér. Hij wil tijd hebben voor bezoek aan het tabernakel. Zijn taak schenkt hem die niet. Hij rooft hem van nachtrust. Als heel het klooster slaapt, sluipt hij naar de kapel. Buigt zich diep voor de verborgen God. En mediteert, mediteert, ook ai bibbert het lichtje van kou in de Godslamp. Zjjn overheid stuurt hem naar Frankrijk, naar Bretagne. Als zij half geweten had, wat er daargin der aan de hand was, had zij hem thuis gehouden. De rust van het koninkrijk lag aan scherven. Ka tholieken en protestanten stonden elkaar naar het leven. Kerken gin gen in vlammen op. Priesters en kloosterlingen moesten het ontgel den. Keistenen en verwensingen troffen het habijt van de arme lekebroeder, die zijn rustig kloos ter had verlaten. Toen hij er terug kwam, herkenden ze hem nauwe lijks meer: zijn haar was sneeuw wit geworden. Broeder Paschalis heeft jaren aan de kloosterpoort als portier ge staan. net als die andere Francis caan, S.-Konrad von Altöttiiig. Soms gaf hü een luide gil, zó maar, dan dacht hij aan wat hij in Frank rijk aan ontering van het Aller heiligste had gezien. Onder het feestelijk luiden der Pinksterklokken. de zeventiende mei 1592, vertrok zijn ziel naar Hem, die zij niet opgehouden had in broodsgedaante te vereren. B. Ghirelli le prijs Schach-Echo 1955 mat in 2 zetten Het hof van koning Darius was in de rouw over de dood der koningin. De Vorst zelf wilde van geen troost weten. Hij zat heel de dag maar stil voor zich heen te kijken. Wijze man nen trachtten hem tot andere gedach ten te brengen. Wichelaars beweer den', dat haar dood in de sterren stond geschreven en dat geen sterveling er dus iets aan veranderen kon. Het hielp allemaal niets. De koning bleef ver drietig gestemd. Op zekere dag meldde zich een wij ze, die beloofde, dat hij de gestorven Vorstin wederom naar het land der levenden zou terugbrengen. Maar zeide hij dat gaat niet zonder meer. Ik heb daar enkele zaken bij nodig, die de Vorst mij zonder twijfel za] wil len verschaffen. ,,A] was het de helft van mijn koninkrijk, ik zal het u ge ven wanneer ge mijn vrouw uit het dodenrijk terugroept", beloofde Da rius. „Zeg maar wat u hebben wilt!" ..Ik verlang niet zo erg veel. Men moet mij drie van uw onderdanen brengen, koning, welke nog nooit ver driet gehad hebben in hun leven. Met ons vieren gaan we dan uw gemalin uit de onderwereld naar hier halen!" De Vorst gaf zijn bevelen. Aan stonds verspreidden soldaten en amb tenaren zich door het uitgestrekte Rijk om de drie gelukkige stervelingen te zoeken, welke nog nooit verdriet had den gekend in hun leven. Het viel hun lang niet mee. Geen huis, of het leed had er al eens aan de deur geklopt. Hier werd een dode betreurd. Daar een ziek kind. Elders achteruitgang in zaken. Weer elders het mislukken van de oogst door de geweldige droog te. Moedeloos keerden 's konings afge zanten naar het vorstelijk verblijf te rug. De wijze stond al op hen te wach ten. „En?" vroeg hij. „Niet te vinden!" „Overal gezocht?" „Geen huis overgeslagen. Een vol maakt gelukkig mens valt in heel Perzië niet te ontdekken!". Toen richtte de wijze zich tot Da rius: ,,0 koning, moogt gij leven in eeu wigheid! De glans van uw goud en de schittering van uw juwelen moeten u wel hee] erg verblind hebben, dat ge de ellende uwer onderdanen niet meer kunt zien! Geen drie gelukkige stervelingen in heel uw Rijk! Waar om zou het verdriet, dat alle mensen zonder uitzondering bezocht, uw pa leis overslaan? Zijt gij dan een ander soort mens dan zij? Waarom zou u niet kunnen overkomen, waaraan blijkbaar geen sterveling ontkomt?" Darius zag in dat hij onverstand!.? gehandeld had. Hij wijzigde zijn Se' drag. En nam de staatszaken wederom ter hand. technicus zijn. In het begin van het spel gooide West een kleine schoppen weg en dat is zeer vreemd want op dat ogen blik had West nog best een kleine har ten kunnen afgooien. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat West Schoppen weg gooide óf van enkele waardeloze schop- pentjes, óf van schoppenvrouw met drie of meer kleine kaarten. Op het eind van het spel zien we echter plotseling schoppen 8 bij Oost verschij nen en dat moet ons zéér te denken geven. Het is zéker, dat Oost nooit zou signaleren in schoppen met 3 of 4 schop pens van de vrouw. Oost zou vee] te bang zijn de aanwezigheid van schoppenvrouw te verraden. Waarom heeft Oost dan wél de schop pen 8 gespeeld? De oplossing is, dat Oost hoopt dat Zuid uit dit „valse signaal" de conclusie zal trekken dat Oost de schoppenvrouw of -heer heeft (Oost weet niet welk honneur er weg is). Zuid moet dus schoppenheer uit de hand spelen en daarna eep kleine schoppen trekken en met de schoppenboer snijden wat lukt want Oost had slechts schoppen 9 8 sec gehad. Tegen sterke tegenstanders gaat dit natuurlijk niet op. want die houden zich niet met de naïeve valse signalen op en laten de tegenstander maar raden hoe zij een snit moeten nemen. Mimir.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6