Op 27 mei krijgt de Democrazia Cristiana rekening gepresenteerd ALGERIJE niet zo maar „koloniaal probleem Franse tweeslachtigheid onder druk van Arabische propag een 620 Sportvissers beproefden hun geluk op Tholen Katholieke boeren bezorgd over ontwikkeling loonvorming Dulles speculeert op uitbreiding N ato-bevoegdheden De rol van de Kerk bij de Italiaanse verkiezingen Y. S. verminderen buitenlands hulp programma met ruim een miljard Amerikaanse senaat stelt onderzoek in Drie miljoen oesters worden gedenatureerd Said Moefti wenst her ziening Jordaans-Britse betrekkingen Beschuldigingen aan J. Slavisch adres waren vals P Smm Tè ruim gebruik van geboden mogelij kheden Deense uitnodiging aan B. en K. V.S. erkennen geen Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea Laat uw stem niet verloren gaan ÏPENSDAG 23 MEI 1956 PAGINA 5 De rol van Fanfani Fatale kieswet. Strijdkrachten oneens over nationale defensie J J ET schijnt Tsjechische premier verklaart: SOVJETS GEBRUIKTEN VALSE AMERIKAANSE PASPOORTEN ONLANGS berichtten wij onze sportvissende lezers uitvoe rig over het grote zeevisconcours, dat op 2e pinksterdag zou worden gehouden op Tholen. Wij voor spelden toen een grote deelne ming en deze voorspelling is ten volle bewaarheid. Niet minder dan 620 hengelaars (onder wie vele dames) wierpen om half twaalf hun paternoster te water, toen uit het dienstpistool van een politieman hiertoe het startschot werd gegeven. VERLAGING ACCIJNS SIGAREN Voorlopig door Eerste Kamer bestendigd AUTOPRODUKTIE IN DE V.S. VLAARDINGERS VERDRONKEN BROMFIETSER ZEER ERNSTIG GEWOND DALING RUBBER-UITVOER VAN INDONESIË UITGIFTE VAN GOUDEN MUNTEN IN BELGIE? (Van onze correspondent) ROME mei. Er is gegronde reden te vrezen, dat bij de komende gemeenteraads verkiezingen in Italië - waarover wij in vorige beschouwingen bet belang aangaven de verliestendens, die men kan zien in de geschiedenis der Üemocrazia Cristiana, verder zal doorzetten. Men kan die geschiedenis in enkele Woorden vertellen bij de eerste parle mentsverkiezingen (1948) in het na-fascis tische, neo-democratische Italië behaalde de D. C. tK absolute meerderheid in het parlement: 12.7 miljoen stemmen. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat dit de overwinning was van cén man, Alcide De Gasperi. En er kan evenmin twijfel be staan aan de betekenis van deze overwin ding; het mandaat van de absolute meer derheid van de Italianer om definitief af te rekenen met het communisme. Het zou te ver voeren nader uiteen te zetten, waarom en hoe De Gasperi faal de. Het lag nauwelijks aan hem, het lag aan de partij, het individualisme, de Vriendjes-politiek, het „verval van krach ten". Kortom: te zwakke benen ten aan zien van de zeldzame weelde der absolute meerderheid. De historici zullen later de tragedie van dit falen, van deze werke- lijk-historische mislukking, belichten. Hier kunnen we volstaan met twee cij fers: in 1948 bracht de glorie-dag 12,7 miljoen stemmen vijf jaar later bij de tweede verkiezingen een verlies van pre cies twee miljoen! Eén miljoen stemmen Sing naar Nenni en het andere miljoen naar de neo-fascisten. Het is onmogelijk om Italië'g politieke toestand, de teleur stelling, de ontevredenheid, de twijfel, bondiger en beknopter weer te geven dan met déze cijfers. De gevolgen waren noodlottig. Een ..onregeerbaar" parlement, verdeeldheid Jn het centrum, aanwas bij de extremen. Voor de christen-democraten was dit een ernstige les, die echter noch beluisterd hoch verstaan werd. Op het partijcongres werd De Gasperi elegant weggewerkt (hij overleed enkele maanden later) en Fan fani nam de macht „over", iedereen sPrak van de nieuwe man. En van de ..nieuwe koers" die dus heus geen com munistisch monopolie is. Maar er is niets gebeurd sedertdien, of het moest het. doorvreten van de onenigheid zijn. De Gasperi was een groot partijleider, fanfani Is dit beslist niet. De Gasperi hield vast aan de centrum-koers, ook al beweerde hij „het oog naar links gericht te hebben". Fanfani is links, ook al be weert hij voortdurend het centrum in stand te willen houden. De eigenlijke ver antwoordelijkheid voor de „apertura a si- nistra" berust bij Fanfani; hij heeft de geest, die hij zelf opriep, niet kunnen weerstaan, De politiek van de weife ling zal nü mpeten worden betaald. Dat kool cn goit gespaard bleven, komt nu slechts de wolf ten goede. Het gehele beeld van de Democrazia Cristiana vertoont een gevaarlijke geva rieerdheid. Een gamma van tinten en kleuren, van stromingen en strevingen. Van crypto-communisten tot extreem- conservatieve elementen. En de leiding ontbreekt. De dood van De Gasperi is inderdaad een ramp geweest. Het is hard De commissie voor buitenlandse zaken Van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren het program voor hulp aan het buitenland, dat 4,9 miljard dollar beloopt, met ruim een miljard dol lar besnoeid. Tijdens een besloten zitting van de commissie werd met fe&en stemmen besloten op de drie miljard, die president Eisenhower alleen voor militaire hulp ®an het buitenland in het komende be lastingjaar bestemd had, een miljard te bezuinigen. Het economische hulppro gram werd met 109 miljoen verminderd. De regering staat evenwel op bet standpunt, dat besnoeiing de veiligheid van de V.' S. in gevaar brengt. De voor zitter van de commissie, Richards, ver klaarde echter, dat van vorige jaren nog genoeg ge]cj js overgebleven om de re gering tn staat te stellen haar hulp- program zonder moeilijkheden uit te voe ren. KX -■r-aHBHKK het gaat om rechts of om links. En niet alleen om de kwestie of een stad als Rome, hoofdstad van de Katholieke Kerk en „Caput Mundi", een grote kans (om niet te zeggen: alle kans) loopt op een communistische burgemeester. Al is dat óók een nijpende vraag! Geen leider meer na Alcide de Gasperi om dit te moeten zeggen, omdat de dood van een bejaard staatsman hoe smar telijk ook - in een gezond bestel im mers wordt opgevangen. De opvolging is geregeld, de „jonge" krachten zijn voor bereid, de opmars gaat voort. Twintig jaar fascisme hebben een va cuum geschapen. En eerst nu. nu de oude garde van voor '22 ts heenge gaan, blijken de funeste gevolgen: een leidende klasse (in poÜticis) ontbreekt! Van de enorme stembus-overwinning van '48 tot de nederlaag van '53 (of is een stemmen-verlies van twee miljoen soms geen nederlaag?) Een absolute meerder heid, gereduceerd tot een relatieve met als laatste experiment een regering, de huidige, die slechts regeert bij de gra tie van communisten en Nenni-socialisten; het is waarlijk geen opwekkend beeld. De D.C., die had moeten leiden, heeft zich laten leiden. Met als uiteindelijk gevolg: de nieuwe kieswet die alleen maar voordelig is voor de extremen van links en van rechts. De vastgeroeste cen trum-coalitie heeft elke betékenis verlo ren. De bondgenoten in dit centrum sociaal-democraten van Saragat, libera len en republikeinen zijn ineenge schrompeld tot splinter-partijtjes. Zij be schikken in de Kamer tezamen over 38 zetels, tegenover 68 zetels van de recht- sen-gecombi neerd De nieuwe kieswet heeft de lijstver- hindingen afgeschaft en de zetel-verde ling in de gemeenteraden zuiver-propor tioneel gemaakt En men behoeft waar lijk geen geboren pessimist te zijn om nu voor deze komende verkiezingen het ergste te vrezen Natuurlijk ls de bezorgdheid zeer groot, met name in kerkelijke en Vaticaanse kringen. Tot drie maal toe heeft de Kerk haar volle gewicht doen gelden om de katholieken (d.i. de gelovigen) te bewe gen om de eenheid te bewaren en alp één man op de D C. te stemmen In 1948. in 1952 en 1953 De redenering klopte als een bus: „heeft men kritiek op het ge voerde beleid, op de begane fouten? Wel nu, slechts door de partij te versterken schept men de mogelijkheid tot ver nieuwing. Door haar te verlaten schept men slechts chaos en ondergang De eerste maal lukte het volkomen De tweede maal met moeite ('n 1952 ver kreeg een stad als Rome sen katholieke burgemeester uitsluitend-en-alleen dank zij de lijstverbindingen!). In 1953 mislukte het; zoals gezegd, bedroeg het Stemmen verlies precies twee miljoen En nu voor de vierde maal! De Osser- vat.ore en de organen van Katholieke Actie, diocesen en parochies spannen zich tot het uiterste in en trotseren de „beschuldiging" dat de Kerk zich met de politiek inlaat. Maar wie eerlijk .wil zijn, zal moeten toegeven, dat de Kerk eerder te weinig dan te,veel ..aan poli tiek" heeft gedaan. Wat is er terecht ge komen van het fameuze ex-communica- tie-decreet? Hoe konden de „progressie ve" elementen onder de katholieken zo onbelemmerd opereren? Fn de arbeiders organisatie, de ACLI? Nee, als men de Kerk dan met alle geweld iets wil ver wijten. zou het hoogstens een te grote lankmoedigheid zijn, een al te toegeef lijke houding Die door ontelbaren (gelo vigen) gezien wordt als een capitulatie en dip door de tegenstanders de anti-kle- rikalen, de vrijdenkers en de marxisten als hun overwinning wordt be schouwd. Fn uitgebuit Er zün enorme feuten begaan van ka tholieke zijde. Politiek én kerkelijk, om het even, En op zondag 27 mei zal de rekening worden gepresenteerd. De De mocrazia Cristiana staat nu voor de tweesprong. Er is geen middenweg meer; De Amerikaanse Senaat gaat een on derzoek instellen naar geschillen die er tussen de onderdelen van de strijdkrach ten bestaan over de kwestie van de na tionale verdediging. De minister van defensie, Charles Wil son, verklaarde na een onderhoud met president Eisenhower, dat deze „niet zo gelukkig was over het feit, dat wij in de strijdkrachten niet beter met elkaar schijnen op te schieten" Wilson verklaar de zich tegenover persvertegenwoordi gers tegen een onderzoek door het con gres, doch hij gaf toe, dat het aan de volksvertegenwoordiging is, hierover te beslissen. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Van Meel (K.V.P.) over het denatureren tot kalkgrit van onge veer drie miljoen oesters heeft de minis ter van landbouw, visserij en voedsel voorziening thans geantwoord, dat het inderdaad in de bedoeling van het be drijfschap voor visserijprodukten ligt circa drie miljoen oesters te denatureren. De oesters werden uit de markt ge nomen in het seizoen 1955/1956 én betaald door het oesterfonds. Hiermee was een bedrag gemoeid van ruim 300.000, De opbrengst van het kalkgrit zal circa f 1500 bedragen. Ook in het vorige jaar heeft zich aan vankelijk een overproduktie aan oesters voorgedaan. Dit surplus werd eveneens uit de markt genomen, doch aan het einde van het seizoen wederom verkocht aan de gegadigden. Said Moefti, de nieuwe Jordaanse pre mier, heeft gisteren verklaard, dat hij voornemens is het verdrag met Groot- Brittannië en de overeenkomst betref fende de financiële steun van dit land aan Jordanië te herzien. Na een bijeenkomst van zijn kabinet zei tje premier, dat hij een onderzoek wil instellen naar ,.zekere aanpassingen", die naar zijn mening in de huidige regelin gen moeten worden aangebracht. Jorda nië ontvangt thans jaarlijks een Britse subsidie van meer dan honderd miljoen gulden. De Tsjechosiowaakse premier, Siroky, heeft tegenover vooraanstaande commu nisten verklaard, dat ^eschuldigingen tijdens het Joego slavische autoriteiten uitgebracht vals zijn geweest belVer valsingcn van de Beria k iek Het Tsjechosiowaakse persbureau Ce„ teka Hat eedeelten uit de redevoering vil cimL heeft gepubliceerd, pleit voor onb Jff^Aan de „iatale gevolgen" van de S tussen Joego-Slavie enTsjecho- siowakije.t gezegd, dat alle lei- Siroky nad os]avische communis- ders van de J°eS0S j valse docu- tische partij op grond v n d( ttienten van Beria ais „ebrand' Westelijke imperialisten waien geb tnerkt. De Amerikaanse commissie voor on- Amerikaanse activiteit zal vandaag een onderzoek beginnen om vast te stenen of er een nieuwe wetgeving nodig is voor het uitreiken van paspoorten. De voorzitter van deze commissie heelt Verklaard, dat valse Amerikaanse pas- Poorten op grote schaal gebruikt zijn door de spionagedienst van de Sovjet Unia. il 49 S Er namen opvallend veel dames deel aan het con cours, dat op 2e Pink sterdag werd gehouden op het eiland Tholen. mmm minister Mendès-France dus werkelijk ernst te zijn met zijn voornemen om af te treden in ver band met de meningsverschillen, die tus sen hem en de overige regeringsleden bestaan omtrent de ten opzichte van Al gerije te volgen politiek. Reeds eerder deden geruchten van deze strekking de ronde. Mendès-France heeft er tot dusver geen geheim van gemaakt, dat hij, anders dan zijn overige collega's in de regering, van mening is, dat het Algerijnse vraag stuk op te eenzijdig-militaire wijze en niet op voldoende „politieke" wijze bena derd wordt. In deze opvatting kunnen wij de Franse oud-premier moeilijk ongelijk geven, nadat wij hier verschillende malen een politieke oplossing voor Algerije be pleit hebben. Ook premier Nehroe heeft zich gisteren, in een weldoordachte en bezonnen verklaring voor het Indiase par lement, voor zulk een oplossing uitgespro ken. Nu behoeft men zich in Frankrijk na tuurlijk niets aan te trekken van verkla ringen zoals deze van Nehroe. „Binnen landse aangelegenheid", zo luidt het re cept. Doch hoelang zal deze bewering nog volgehouden kunnen worden? De solida riteit van de Aziatische en Afrikaanse landen in de allereerste plaats natuur lijk de pas onafhankelijk geworden staten Tunesië en Marokko met de Arabische bevolking van Algerije, dreigt van het Algerijnse vraagstuk wel degelijk een in ternationale kwestie te maken. De verklaring van Nehroe over Algerije is dan ook zo belangwekkend, omdat hier een zo invloedrijke mogendheid uit het AA-kamp als India een standpunt verde digt, dat opvalt door zijn gematigdheid en realisme. Het meest opvallende is mis schien wel, dat Nehroe de rechten van de (Europese) Fransen, die in Algerije wo nen, erkent. Dit is dus wel een heel ander geluid, dan datgene wat de pan-Arabische propagandisten uit Cairo plegen te laten Het is opmerkelijk, dat Moskou even min als de Aziatische nationalist Nehroe vierkant stelling heeft durven nemen te gen Frankrijk's verdere aanwezigheid in Algerije. Zeker, wat in het communiqué, dat dezer dagen na afloop van Mollets be sprekingen te Moskou werd uitgegeven, over Algerije gezegd wordt, biedt weinig houvast en is voor dubbelzinnige inter pretatie vatbaar. Het is ook waar, dat Kroesjtsjef zich vlak na zijn besprekingen met de Franse ministers wel erg uitbun dig prijzend uitliet over het vrijheids- streven van de Arabische nationalisten doch het is desniettemin veelbetekenend dat de Sovjet-leiders het sinds het vorige najaar niet meer gewaagd hebben om zien uit te spreken tegen de Franse aanwezig heid in Algerije. Sinds minister Pineau in de herfst van het vorig jaar met zijn gehele delegatie de Algemene Vergadering van de V. N. bij wijze van protest verliet, zijn blijk baar veel landen, waaronder in de eerste plaats Rusland, tot andere gedachten ge komen over het Algerijnse vraagstuk. Met name schijnt er meer begrip voor te be staan, dat dit vraagstuk niet zo maar tot een „koloniaal" probleem te reduceren is. Natuurlijk spelen er voor Moskou heel andere motieven een rol dan voor Nehroe wanneer dit erkend wordt. De Sovjet- machthebbers weten, dat als Frankrijk misschien ook al niet bereid zou zijn ge weest om voor Marokko en Tunesie tot het uiterste te vechten, dit ten aanzien van Algerije heel anders ligt. Algerije IS nu eenmaal in de voorstelling van d meeste Fransen, de communisten en bun meelopers daargelaten, onverbrekelijk (Van onze hengelsportmedewerker) Een wandeling over de dijk van de eerste tot de laatste deelnemer vergde ruim een uur stevig doorstappen en de drukte langs dit traject (er werd gevist langs de dijken van Strijen-Ham) was zo enorm, dat het meer een kermis dan een hengelconcours leek. De provinciale V.V.V. welke dit evenement organi seerde in samenwerking met de henge laarsvereniging „De Strij en vissers heeft de propagandistische waarde er van ten volle uitgebuit. Van Bergen op Zoom liepen extra bussen rechtstreeks naar het terrein van de vreedzame strijd, in het dorp Tholen stonden wa fel- en patatkramen, de harmonie „Con cordia" uit Borgvliet trok over het eiland en concerteerde op de markt, boerinnen in de traditionele Zeeuwse dracht zaten langs de dijk olienootjes te kraken en het geheel deed erg feestelijk aan, waartoe het bijzonder fraaie weer ook in grote mate bijdroeg. Men kan dan ook zeggen dat het doel „meer bekendheid te geven aan de pro vincie Zeeland" ten volle is bereikt en dat er een stevig stukje propaganda is gemaakt, ook al waren de vangsten niet zoals men ze graag had gewenst. Ex perts schreven dit toe aan de lage tem peratuur van het zeewater als gevolg van het late voorjaar en de aanhouden de nachtvorst, waardoor de vis in het diepe water blijft. Toch werden er enkele grote palingen gevangen en ook flinke gepen, doch het merendeel was kleine bot en schar en wat harnasvisjes. De prijs v°or de zwaarste bot ging naar de gelukkige vanger van een bot, die niet minder dan ruim 800 gram woog. De zwaarste paling was ruim een pond. Niet alleen het sterke geslacht nam aan dit concours deel, integendeel. Er was een vrij groot aantal dames, vooral onder de Belgische deelnemers. De jongste deelneemster was ongetwijfeld De 10-jarige Denise Vor stelman slaat zonder blikken of blozen ,en „vieze" zager aan haar haak tijdens het concours op Tholen. de tienjarige Denise Vorstelman uit Huizen (N.-H.), die haar paternoster in zee wierp op een wijze, welke menige mannelijke en volwassen deelnemer haar niet kon verbeteren. Direct na afloop werd de vis gewo gen door de jury, bestaande uit de he ren Nelis Vogel (winkelier), Jan Schrei- ner (De Sportvisser) en Jan Stöpetie (De Maasbode), waarna de prijsuitrei king plaats vond in het veilinggebouw van Tholen. Dit concours zal ongetwij feld verschillende deelnemers op het idee hebben gebracht, eens een hengel- vakantie te gaan doorbrengen langs de Zeeuwse stromen, want al was de vangst niet daverend, de mogelijkheden voor een geslaagde visdag zijn er zeer zeker legio. verbonden met Frankrijk. Het Kremlin weet, dat het te kiezen heeft: als het wer kelijk ernst is met zijn wil om vrienden te winnen in Frankrijk, dan is het gevaar lijk zich tegen de Franse invloed in Al gerije te verklaren. De enigen, die zodoende als fanatieke opponenten in het anti-Franse kamp over blijven, zijn de pan-Arabische propagan disten, die vanuit Cairo opereren. Men zou dus willen concluderen, dat voor Frankrijk het ogenblik gunstiger is dan ooit om te pogen, zoals Mendes- France dat wil, nu tot een politieke re geling in Algerije te komen. Het is de vraag of zich later nog een zo gunstig moment zal voordoen. Laat men deze ge legenheid voorbij gaan dan zal Frankrijk inderdaad al zijn heil van een uitsluitend militaire victorie te verwachten hebben. Het lijkt twijfelachtig of een volledige militaire overwinning in het geweldig uit gestrekte en onherbergzame Algerijns* land wel mogelijk is. Wanneer men op een pacificatie manu militari moet wach ten alvorens over te gaan tot politieke hervormingen, dan ziet het er nogal uit zichtloos uit, ondanks de optimistische klanken die dienaangaande periodiek in het officiële Parijs worden uitgebazuind. Als door het dreigement van Mendès- France de Franse regering ertoe gebracht wordt om alsnog eens na te denken over de mogelijkheid om ook politieke midde len in te schakelen om de strijd te beëin digen, dan kan men Mendès-France slechts dankbaar zijn. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft zonder debat en zonder stemming aangenomen het wetsont werp tot 't nemen van maatregelen waar door de accijns van sigaren blijft ver laagd en de omzetbelasting eveneens tij delijk blijft afgeschaft. Aangenomen werd ook de Instellingswet Produktschap voor vis en visprodukten en tegelijkertijd de opheffing van het Be drijfschap voor Visserijprodukten. De produktie van automobielen in de V.S. bedroeg vorige week 106.178 stuks vergeleken met 105.654 stuks in de daar aan voorafgaande week en 176.441 stuks in dezelfde week van het vorige jaar. Wards Automotive Reports meldt hier bij, dat de verkopen van goedkopere en middelklasse auto's teleurstellend zijn, maar dat dit niet het geval is ten aan zien van de duurdere modellen. De ver kopen van Cadillac (G.M.) beliepen in de eerste tien dagen van mei 4366 wagens ver geleken met 4057 in de eerste tien dagen van april. Voor Lincoln (Ford) bedroegen de verkopen in de eerste tien dagen van mei 1284 wagens. Zowel voor Cadillac als Lincoln werden deze cijfers in de voor gaande maanden van dit jaar nog niet be reikt. Het cijfer van Lincoln ligt zelfs 48 pet. boven dat van de eerste tien dagen van mei 1955. Er is thans geen enkele twijfel meer aan dat de 57-jarige heer E. B. uit Vlaar- dingen verleden week met zijn zoon in de Nieuwe Waterweg is verdronken. Het lijk van de vader is thans namelijk op gehaald. Zoals men weet, was het roei bootje, waarmede beiden een tochtje had den gemaakt, omgeslagen op de rivier gevonden. (Van onze correspondent). Op de Arnhemseweg bij Zevenaar is in de afgelopen nacht de berijder van een bromfiets, de heer K., die niet op het rijwielpad maar op de weg reed, tegen een boom gereden. Het slachtoffer werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Zevenaar vervoerd. (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond, de heer C. G. A. Mertens, acht de vrees, dat bij de vrijere loonvorming de spelregels niet of onvoldoende in acht worden genomen, niet ongegrond. Hij kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat van de geboden mogelijk heden een gretiger gebruik gaat wor den gemaakt, dan volgens de gestelde voorwaarden behoort te geschieden. Voor het agrarische bedrijfsleven be tekent dit, dat de moeilijkheden bij de arbeidsvoorziening nog groter zul len worden. In zijn rede ter opening van de gistermiddag te Den Bosch gehouden buitengewone algemene vergadering van de KNBTB deed de heer Mertens daarom een dringend beroep, zowel op werkgevers en werknemers als op de loontoetsende instanties om alleen zo danige bedrijftaksgewijze loondifferen- tiaties toe te staan als op grond van produktiviteit, rendabiliteit en werk gelegenheid mogelijk en met de coör dinatie-gedachte verenigbaar zijn. De KNBTB was gistermiddag in buiten gewone vergadering bijeengekomen om een rapport te bespreken, waarin de bond zijn eisen en wensen ten aanzien van de herziening van de agrarische voorlichting heeft neergelegd. Het rap port concludeert, dat aangezien deze voorlichting een sterk individueel, men taal beïnvloedend karakter draagt en ver scheidene van haar aspecten nauw ver- bi aden zijn met problemen van levens beschouwelijke aard. het georganiseerde bedrijfsleven medezeggenschap moet krij gen in het totale voorlichtingsbeeld. Het rapport werd ter vergadering toegelicht door de algemene secretaris van de KNBTB mr. T. Brouwer en door prof. ir. W J. Dewez. De voorzitter de heer Mertens. betoog de in zijn openingswoord, dat de KNBTB gemeend heeft het streven, om de ver antwoordelijkheid voor de loonvorming over te dragen aan het georganiseerde bedrijfsleven en de mogelijkheid te scheppen voor bedrijfstaksgewijze diffe rentiatie. te moeten steunen. Hij voerde hiervoor principiële en praktische argu menten aan. Daarbij werd uitgegaan van het vertrouwen dat de regels van het spel zouden worden in acht genomen zodat de repercussies voor de agrarische be drijfstak beperkt zouden blijven. Hij vreesde, dat dit vertrouwen geschokt zal worden èn omdat het probleem van de verdeling der welvaart tè beperkt werd gesteld de huis- en grondeigenaren werden wéér vergeten èn omdat van de geboden mogelijkheden een tè ruim gebruik wordt gemaakt. De heer Mertens wees erop. dat het agrarisch bedrijfsleven zichzelf heeft be perkt en hij uitte een woord van waar dering aan hef adres van de landarbei dersbonden voor het getoonde verant woordelijkheidsbesef en de zelfbeheer sing. „De landbouw heeft een voorbeeld gegeven, dat navolging verdient, wil de gedifferentieerde loonpolitiek aanspraak kunnen maken op het recht van voort bestaan". zo zeide hij. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan, dat mocht de realisering van het nieuwe- loonbeleid ongewenste gevolgen hebben voor de landbouw de KNBTB niet zal schromen op grond van de beoogde coördinatie de relatieve gelijkstelling van de landarbei ders opnieuw aan de orde te stellen. Hij opperde de suggestie, dat het dan wellicht zou moeten komen tot afschaffing van de De Deense ambassadeur In de Sovjet unie heeft namens zijn regering maar schalk Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef uitgenodigd, wanneer het hun schikt, een bezoek aan Denemarken te brengen, zo heeft het ministerie van bui tenlandse zaken te Kopenhagen bekend gemaakt. De Rusische leiders hebben soortgelijke uitnodigingen ook uit Zweden en Noor wegen ontvangen. De Amerikaanse minister van buiten- j ze aanspraken niet konden steunen. Daar- landse zaken, John Foster Dulles, heeft1 mee is deze kwestie gebleven zoals zij gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie de mogelijkheid geopperd, dat de Nato zich zou kunnen ontwikkelen tot een soort regionale V.N. voor het oplossen van geschillen tussen haar leden. Dulles zeide dit in antwoord op een vraag over de mogelijkheid, of de Nato eventueel de jurisdictie zou aanvaarden inzake Cyprus Hij wilde echter niet zeggen of hij een dergelijke uitbreiding van de Nato toe juichte. Er bestaat een verschil tussen de „Nato" en de „Atlantische gemeenschap", zo zeide hij. Op de vraag, of de V.S. hadden aange boden in de kwestie Cyprus de rol van bemiddelaar te spelen antwoordde Dulles ontkennend. Wat de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea betreft verklaarde Dul les, dat hij de Indonesische minister van buitenlandse zaken vorige week had me degedeeld, dat de V.S. deze aanspraken niet konden steunen. Dulles zeide verder, dat hij de Indonesische minister de rede- i nen had uiteengezet, waarom de V.S. de- vijfde gemeenteklasse. Een dergelijke ontwikkeling zou voor de Nederlandse volkshuishouding echter niet heilzaam en voor de landbouw te betreuren zijn. om dat daardoor de ongunstige ontwikkeling tussen kosten en opbrengsten nog zou worden verscherpt. De heer Mertens deed ook nog een dringend beroep op het ministerie van Economische Zaken om er op toe te zien. dat loonsverhogingen, die de 3% te boven gaan. niet afgewenteld worden op de prijzen ook niet daar. waar dat onopvallend pleegt te geschie den. Ten aanzien van de agrarische voor lichting zeide de heer Mertens. dat het. mede door de evolutie in de taak en werkwijze van de Rijksvoorlichting, waarbij de boer niet alleen als hoofd van het bedrijf maar ook en vooral als hoofd van het gezin, steeds meer in de voorlichting wordt betrokken, het be grijpelijk is. dat de standsorganisaties geen genoegen kunnen nemen met de plaats welke zij tot op heden Innemen. Uit het rapport en uit de inleidingen van de voorzitter en de rapporteur van de commissie, prof. ir. W. J. Dewez en mr T Brouwer, bleek dat de KNBTB naast de centrale raad voor de agrarische voorlichting een bestuur, voor de agrari sch? voorlichting wenselijk acht. j pro vinciale raden moeten ingeschakeld wor den als beleidinstanties. Van het bestuur van de agrarische voorlichting zou de directeur-generaal van de landbouw voorzitter en directeur van het in te stellen directoraat agrarische voorbch- ting secretaris moeten zijn- De bestuurs leden zouden voor de meerderheid door het georganiseerde bedrijfsleven moeten worden aangewezen. Naar de mening van de KNBTB kan in deze opzet de technische voorlichting aan de bestaande rijksdienst worden ge laten. Wat de bedrijfseconomische voor lichting aangaat, hebben zowel de over heid als het georganiseerde bedrijfsleven een taak. maar op het stuk van de so- sociale voorlichting dient de overheid zich in het algemeen te beperken tot een stimulerende, coördinerende en subsi diërende taak om de zelfwerkzaamheid en de waarborging van een reële mede- zeggenschap van het georganiseerde be drijfsleven hij het beleid en le uitvoe ring voorzover deze bij de overheid be rust. veilig te stellen, zal het aanbeve ling verdienen een wet tot stand te doen komen waarbij een daartoe geëigende or ganisatievorm wordt geschapen. In deze wet zal ondermeer nader dienen te wor den geregeld de samenstelling en de taak van de bestaande Centrale Raad en de Provinciale Raden voor de Agrarische Voorlichting. Een daling van de uitvoer van rubber uit Indonesië heeft een opeenstapeling veroorzaakt van 100.000 ton in de laatste vijf maanden aldus meldt „Pedoman Het blad zegt, dat de gemiddelde maandelijkse produktie over deze periode 65.000 ton bedroeg en dat gemiddeld 45.000 ton werd uitgevoerd. Het blad zegt, dat de ruilhandel kwijnend is. Dit is volgens het blad des te meer merkbaar geworden- daar de rupiah een sterkere positie op de vrije markt heeft veroverd. Naar uit België wordt gemeld, zou de Belgische regering binnenkort overgaan tot de uitgifte van gouden munten. Van betrouwbare zijde wordt er op gewezen, dat de gouden munten in samenwerking met de Nationale Bank van België zou den worden uitgegeven. Het zou om een frs 20 stuk gaan. Enkele maanden gele den had de Nationale Bank van België reeds op een dergelijke maatregel aan gedrongen. was voor het bezoek van president Soe- karno aan de V.S., zo voegde hij hieraan toe. Dulles wees voorts het denkbeeld van de hand. dat de V.S. met de Sovjet-Unie zouden samenwerken bjj de financiering van het Egyptische Assoeandam-projekt. In antwoord op een vraag, die hij als „hypothetisch" betitelde, zei de minister, dat hij het onwaarschijnlijk achtte, dat de V.S. een dergelijke samenwerking praktisch of wenselijk zouden achten. Dulles verklaarde tenslotte, dat de mi litaire kracht van de Sovjet-Unie niet verminderd za] worden door de aange kondigde demobilisatie van 1.2 miljoen manschappen. Kon. onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer J. Ch. Roelofs, algemeen procuratiehouder bij een advo catenkantoor te Amsterdam en admini strateur van het Deutzen Hofje te Am sterdam. Tot uiterlijk 30 mei kunnen de formulieren worden ingeleverd betreffende aanvragen voor stemmen bij volmacht of stem- men in een andere dan de ge meente, waar men is ingeschre ven. „Stemmen bij volmacht" schept de mogelijkheid om zijn stem niet verloren te laten gaan, ook al is men op 13 juni ver kiezingsdag in het buitenland. „Stemmen in een andere ge meente" biedt hetzelfde voordeel aan degenen, die op 13 juni wel iswaar niet thuis, maar wel in Nederland vertoeven. Formulie ren voor „stemmen bij volmacht" kunnen worden aangevraagd bij de gemeentesecretarie of bij de K.V.P., Mauritskade 25, Den Haag. Voor „stemmen in een andere gemeente" moet men zich persoonlijk vervoegen ter secre tarie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5