Mendès' aftreden bevrijdt Mol let van een dode last Centrumpartijen zullen regering nu krachtiger steunen Groei van KAB Blawi Brabantse bejaarden stemmen niet op PvdA wel op Drees Indrukwekkend document over vervolgde Kerk Niet alleen hogere salarissen voor topfunctionarissen Minister Cals verdedigde beleid Organisatie van departement kost tijd zijn Het ging om een mensenleven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nodige politieke voorlichting aan ouden van dagen wem Eerste Hollandse Nieuwe onderweg Bovendien neutraal georganiseerd „Roodboek" aan de H. Vader aangeboden Begroting z.h.st. aanvaard Donderdag 24 mei 1956 Oliestel zette kleren in vlam Minister Van Thiel en staatssecretaris Veldkamp op „tournee'" door Brabant Amerikaans Congres aanvaardt herziene landbouw wet Protest uit ambtenarenkringen Méér dan zes wetten „Air France" haalde hoognodige serum Miva motoriseerde 70 missionarissen WEERBERICHT MEER DAN 900 IN DRIE DAGEN Volgens een bericht in het zo juist verschenen nummer van „Ruim Zicht" blijft de K.A.B. flink doorgroeien. De gemoederen, aldus genoemd orgaan, schijnen door de actie 400.000 zodanig in beweging te zijn gebracht en bij zoveel propagan disten het vuur te hebben ontsto ken, dat er geen houden meer aan is. Zulks wordt afgeleid uit de fei ten, dat op de historische zaterdag van 12 mei nog 183 nieuwe aan meldingen doorkwamen. Maandag daarop 234 en dinsdag zelfs 497. Dat zijn al weer meer dan negenhonderd er bij. Op naar het half miljoen. Dat cijfer kan wor den bereikt. Want de tijd is gun stig. Vele ogen gaan eindelijk open. Bij het N.V.V. is zelfs de „zure" nu georganiseerd. Dame aan brandwonden overleden Vanavond eerste kantjes in IJmuiden verwacht Neutraal georganiseerd Middenstanders veilig bij de K.V.P. Docententekort geen catastrofe Zendtijd N.O.U. Leerprogram overladen POOLSE ONDERGRONDSE LIQUIDEERDE 30.000 RODEN Vannacht plaatselijk enige regen; morgen op klaringen en bijna overal droog. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidelijk, later rui mend naar west tot noordwest. Belangrijk lagere middagtemperaturen. Vrijdag 25 mei: zon op 4.35 uur, onder 20.44 uur; maan op 21.44 uur, onder 5.01 uur. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bres in republikeins front Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenochtend Mendès-1'rance is uit de Franse regering getreden en de twaalf overige radicale ministers en staatssecretarissen hebben zijn voorbeeld niet gevolgd. Het ministerie kan zodoende zijn taak blijven voortzetten, doch niettemin zijn de politieke gevolgen van grote betekenis, in de eerste plaats voor het republikeinse front van socialistische en radicale partijen. Mendès-France heeft, zoals wij gisteren al schreven, een aantal grieven tegen het Algerijnse beleid van het ministerie-Guy Mollet bijeengeschraapt om aldus een „meningsverschil' te construeren, dat zijn heengaan zou kunnen motiveren. In dc grond heeft zijn besluit echter een geheel andere oorzaak, namelijk bet feit, dat hij zich ter zijde geschoven acht. nadat hij voor de verkiezingsstrijd samen met Guy Mollet, het republi keinse front had tot stand gebracht. Mendès-France zag In die dagen in het republikeinse front het middel om zich van het bewind meester te maken. Doch bij de verkiezingsuitslag moest hij con stateren, dat de socialistische partij ster ker dan de zijne van de stembus terug keerde. Hij hoopte toen nog met Guy Mollet gezamenlijk de leiding der rege ring in handen te kunnen krijgen en eiste daarom het ondervoorzitterschap van het kabinet en de portefeuille van buiten landse zaken. Toen kabinetsformateur Mollet hem deze beide functies weigerde werd Mendès-France gedwongen slechts een portefeuille van minister van staat te aanvaarden, welke portefeuille trou wens leeg is gebleven. Guy Mollet kon daarom op de rancune van de oud-premier rekenen. Het moest erop uit lopen, dat de beide leiders van het elektorale republikeinse front tegen over elkaar zouden komen te staan. Zodra de verkiezingen achter de rug waren, had het republikeinse front, waar van een invloedrijk deel der radicalen bleef ontbreken evenals de republikeinen uit het centrum, zijn betekenis verloren, behalve dan in de ogen der communisten, die het met apenliefde bleven koesteren. Mendès-France werd vrijwel buiten het beleid gehouden. En toen Guy Mollet zijn (Van onze correspondent) Toen de dochter van de 66-jarige me vrouw C H. Niesten-Tholen uit de Gene raal Bothastraat te Haarlem gisteravond thuiskwam, vond zij haar moeder ver suft en overdekt met zware brandwon den in de keuken liggen. De vrouw die sedert geruime tijd bedlegerig was, had een oliestel aangestoken. Doordat zjj dit liet vallen, waren haar kleren in brand gevlogen. Aan de gevolgen hiervan is zij vannacht in net Groote Gasthuis over leden. reis naar Moskou ondernam werd wel Mendès-France met het interimaat van het minister-presidentschap, hetgeen hem rechtens toekwam, belast, maar hij heeft geen gelegenheid gehad zich met iets te bemoeien en heeft zelfs geen contact gehad met de diensten van het presidentschap. Mendès-France heeft dan ook van meet af aan gezocht naar de zwakke plek in het ministerie met de bedoeling het te kun nen ondermijnen. Dat was dus het beleid in Algerije. Na de moeilijke reis van Guy Mollet, in februari, naar dit gebied, heeft hij die reis dan ook prompt veroordeeld Mendès verweet de premier, dat hjj te zeer onder de indruk was gekomen van de belangen der niet-mohammedaanse Fransen in Algerije. Het afschuwelijke karakter, dat de opstand der fellabas ging aannemen, belette hem vervolgens zich tegen de militaire maatregelen te verkla ren. Integendeel, hij moest die aanprij zen, maar kwam desondanks toch spoedig in felle oppositie tegen de residerende minister Lacoste en dus ook tegen de premier, die Lacoste volkomen steunt. Zijn gemakkelijke verwijt werd: ,,ge hebt geen politiek voor het ogenblik, waarop de pacificatie door het leger zal zijn vol tooid". Het gehele bedrijf kan dan ook niet anders gezien worden, dan als een pog'ng van de oud-premier om tegen elke prijs het bewind weer in handen te krijgen. Een sterk afkeurend oordeel wordt reeds van verschillende zijden openlijk over hem uitgesproken. Zijn vele kwaliteiten erkennend luidt het, dat hij misschien we] begrip heeft van de staat, doch geens zins van het nationale belang. De aandacht werd gisteren vooral geboeid door de vraag, wat de andere radicale ministers zouden doen Men wist wel. dat de nagenoeg algemene stemming onder hen was: aanblijven en dat de eensgezindheid in de partij der Mendisisten meer en meer te wen sen overlaat. Mendès-France heeft het aanblijven der radicale ministers ove rigens gemakkelijk gemaakt door aan zijn heengaan een louter persoonlijk karakter' te geven. Niettemin maakt dit vertrek van Mendès-France uit de regering de banden der radicalen met de socialisten nog weer wat losser, terwijl van de betekenis van het re publikeinse front niet veel meer over blijft. Dit heeft wel enige verslagenheid ver wekt in de linkerhelft van het socialis tische kamp, waarin Guy Moilet op een zeer heftige oppositie stuit, die het op belangrijke punten, zoals de Europese samenwerking en ook voor wat het beleid in Algerije betreft, niet met zijn politiek v Als je jop het einde van de bollentijd naar de Keukenhof in Lisse gaat, heb je kans op een verrassing. Mej. Bijl uit Vlissingen was woensdagmiddag de 500.000ste bezoeker van Keukenhof en de voorzitter, de heer T. H. II. van Wa- veren, overhandigde haar een grote mand met bolbloemen. eens is. Die strijd belooft scherp gevoerd te worden bij het op handen zijnde socialis tische partijcongres. Er is ook een moge lijkheid, dat de communisten nu hun hou ding in het parlement zullen gaan her zien. Hoewe] het een opluchting moet zijn een zo lastig element als de voorzitter der radicale partij het kabinet te zien verlaten dreigt dit heengaan toch ook de positie van Guy Mollet te verzwakken, ondanks het feit, dat de gematigde radi calen en de MRP alle reden hebben de premier nu nog sterker te steunen. Intussen had het verwachte aftreden van Mendès-France de gehele dag nogal beroering gewekt in parlementaire krin gen, te meer waar de positie van de re gering op andere punten van beleid ver zwakking ondergaat. Dit wordt door de socialisten zodanig gevoeld, dat zij het verzet opgaven tegen de toelating van een aantal onafhankelijke en MRP-kamer- leden, waarbij de communisten als tegen stemmers alleen werden gelaten. Voor wat de Poujadisten betreft werd de strijd echter voortgezet. Om elf uur gisteravond, toen de loggers uit Katwijk, Vlaardingen. Scheveningen en IJmuiden nog aan de sleep lagen, die vannacht om twee uur werd gehaald, heeft een Scheveningse treiler, die in IJmuiden thuishoort, al met de eerste Hollandse nieuwe koers gezet naar Ne derland. Het is de Sch 171 „Cornelis Vro lijk" van de N.V. Visserij Mij. Corn. Vro lijk, die met een eigen vangst van vier kantjes en negen kantjes van de rederij- genoot SCH 117 „Onderneming 3" van nacht de visserij heeft gestaakt om aan de jagerij te beginnen. Het schip wordt vanavond laat in IJmuiden verwacht. Volgens latere berichten zijn o.a. ook op de thuisvaart de SCH 223 met 60 kantjes, de SCH 236 met 50 kantjes, de SCH 302 met 40 kantjes. Voorts de VL. 83 met de vangst van meer schepen; de SCH 195 met 40 kantjes. In totaal zijn van Scheveningen, Vlaar dingen, Katwijk en IJmuiden ongeveer tien schepen op weg naar de haven. Bij elkaar wordt morgen een aanvoer ver wacht van 300 a 350 kantjes van ongeveer 1000 stuks. (Van onze verslaggever) De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. van Thiel, en de Staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. Veld kamp, maken momenteel een vierdaagse „tournee" door Noord-Brabant om er met vertegenwoordigers van de diverse bevol kingsgroepen praktische problemen te be spreken, deze te toetsen aan het program van de Katholieke Volkspartij en dan aan te tonen, dat de vraagstukken deze partij ook in alle opzichten ter harte gaan. Na een bespreking te Hoogerheide, in de zuidelijke punt van West-Brabant, ar riveerden de beide bewindslieden, zij het dan niet in deze functie, maar in hun rol als „propagandisten voor de K.V.P." aan Hotel Van Tilburg te Steen bergen, waar zich op uitnodiging van de plaatselijke K.V.P.-afdeling, een klein, select gezelschap uit de streek had ver zameld om er tijden; sen zg. „hearing" de eigen problemen ter tafel te brengen. Er waren o.m. aanwezig, de burgemeester van Steenbergen, mr. dr. L. de Gou, tevens lid van de Eerste Kamer, diens collega van Halsteren, raadsleden, geeste lijken, onder wie de deken van Steenber gen, de hoogeerw. heer M. Ooms, en af gevaardigden uit de kringen van midden standers. boeren enz. „Wij trekken van Drees. Minister Van Thiel kwam meteen zelf met een overigens niet nieuw vraagstuk naar voren, dat hem was voorgelegd te Hoogerheide en dat hem kennelijk opnieuw had gefrap peerd en tevens verontrustte. Overdui delijk was daar nl. gebleken en ter vergadering te Steenbergen werd ge zegd, dat dit niet alleen West-Brabant, maar vrijwel het gehele zuiden betrof dat de ouden van dagen, te Hooger heide in het bijzonder, menen hun stem te moeten uitbrengen op dr. Drees, want, zo luidt hun simpele verklaring, wij trekken immers van Drees!Alle pogingen om deze mensen tot andere gedachten te brengen strandden. Misschien, zo zei minister Van Thiel lachend hij ziet aan elk probleem, hoe ernstig ook, altijd nog een zonzijde zouden we deze bejaarden van hun waan idee kunnen afbrengen door hen er op te wijzen, dat het met 't trekken van Drees een goed half jaar na de verkie zingen toch is afgelopen, want dan gaat immers de definitieve ouderdomsvoor ziening in. Uit de vergadering kwam de dringende suggestie naar voren van de zijde van de K.V.P. tijdige voorlichting te gaan geven in de bejaardentehuizen om zodoende te voorkomen, dat veel stemmen voor de K.V.P. verloren gaan, niet alleen omdat talrijke ouder van dagen op Drees en NIET op de Partij van de Arbeid stemmen, maar ook omdat gebleken is, dat men daar van de techniek van het „stemmen bij volmacht" onvoldoende op de hoogte is. De bejaarden blijken ook in andere op zichten in West-Brabant speciale zorgen kinderen te zijn, want het verschijnsel, dat in vrijwel geheel katholieke plaat sen de meeste ouden van dagen georga niseerd zijn in een neutrale en niet in een katholieke bond, vond men een be angstigend en veeg teken. Minister Van Thiel schetste toen enkele van zijn gedachten ten aanzien van de bejaardenzorg. Hij achtte toezicht op de tehuizen en een subsidie ter betaling van de leiding van de huizen noodzakelijk, om op die manier een deskundig be stuursbeleid en een sociaal verantwoorde verzorging te waarborgen en te bevorde ren. De bewindsman zeide, dat dienaan gaande regelingen bij zijn departement in voorbereiding zijn; deze zullen evenwel eerst na de verkiezingen hun beslag krij gen in wetsontwerpen. Voorts wil hij de sociale zorgen stimu leren, o.m. bestaande in het verstrekken van warme maaltijden en het stichten van sociëteiten, waar de ouden van dagen buiten hun eigen, enge kringetje van alledag met elkaar in contact kunnen komen. Ook hiervoor komen binnen niet al te lange tijd regelingen gereed, zo zei- de hij. Naar aanleiding van een opmerking, als zou men in middenstandskringen he lemaal niet enthousiast zijn over de zor gen van de K.V.P. ten aanzien van deze groepering, klom staatssecretaris Veld kamp op zijn deskundige praatstoel en somde achter elkaar een hele reeks van wettelijke regelingen en subsidiërings stelsels op, waaruit bleek, dat de regering de middenstander heus niet vergeet; in tegendeel. En dan te bedenken, zo zeide dr. Veldkamp, dat de desiderata, welke de K.V.P. in 1952 op haar verlanglijst had staan, daarmede alle werden gerealiseerd. In 'n oud gedeelte van de „Tube", de Lon- dense ondergrondse spoorweg, 50 meter diep onder Tottenham Court Road in liet centrum van de Engelse hoofdstad, heeft twee dagen lang een brand gewoed in een doorgangskamp van het Britse leger, bestaande uit twee ruim 600 me ter lange tunnels, dat geheel werd ver nield. Van de 150 brandweerlieden, die het vuur bestreden, moesten er niet min der dan 36 volkomen uitgeput en bevan gen door rook en hitte naar ziekenhui zen worden overgebracht. De foto laat zien hoe een van de mannen, die het vuur aanvielen van de zijde van Goodge Street Station, dat acht uur lang gesloten moest worden, door zijn makkers wordt weggevoerd. Er is zelfs voor de middenstand nog meer tot stand gekomen. En ook nu vermeldt het verkiezingsprogram van de partij, dat rekening wordt gehouden met de typische structuur van de middenstandsbedrijven. De staatssecretaris en de minister konden de opmerking, als zouden de midden- standsbelangen bij andere partijen in vei liger handen zijn, dan ook beslist niet onderschrijven. Het ontstellend tekort aan jeugdhuizen, vooral ten plattelande kwam ook nog aan de orde. Minister Van Thiel beaamde dit; hij maakte een onderscheid tussen gemeenschapscentra, die open staan voor bijeenkomsten van alle gezindten, en de buurthuteen, die onderdak verschaffen aan bepaalde groepen. Na ruim twee uur van interessante g'e- dachtenwisseling, gingen de beide be windslieden naar Oudenbosch, waar zij op een K.V.P.-prcpagandabijeenkomst het woord zouden voeren. Vandaag is o.m. Kaatsheuvel aan de beurt voor een „hearing". ROME, woensdag Gisteravond is in Rome aan een uit gelezen gezelschap vooraanstaande De dinsdag door de Amerikaanse Se naat aangenomen herziene landbouwwet •s thans ook door het Huis van Afge vaardigden goedgekeurd. Daar de bepa lingen, waartegen president Eisenhower bezwaar had, zijn geschrapt, verwacht men niet, dat de president zijn goedkeu ring zal onthouden. Zoals bekend, heeft preside?" Eisen hower in april j.l. zijn veto u_.>5>ro- ken over een door het Congres goed gekeurd ontwerp, omdat dit voorzienin gen o.m. een stelsel van vaste hoge garantieprijzen bevatte, waartegen de regering gekant was. De herziene wet voorziet in de door de president voorge stelde regeling, welke hem machtigt m totaal 1,2 miljard dollar te besteden voor het betalen van schdeloosstelhngen aan landbouwers, die een gedeelte van hun grond braak laten liggen. Onze medewerking tot het verhogen der salarissen van topfunctionarissen zal niet kunnen worden verkregen - Dit ze.de de voorzitter van de Alg. Bond van Ambtenaren, de heer J. Bl „wnln een' bondsjaarvemadering te Scheveningen. Hij verklaarde letterlijk „Wanneer de ge ruchten van een ophanden zijnde bijzon dere verhoging der salarissen van alle topfunctionarissen met u'tsIu»tii*T van aile middelbaar en lager ^salarieerden in rijksdienst ook maar een Waarheid bevatten, dan wil ik h alle duidelijkheid, reeds steBen, dat hier toe onze medewerking met zal kunn Worden verkregen. Integendeel, wij en ik weet heel zeker mede namens onze Centrale van Overheidspersoneel, de Acop met zijn ruim 125.000 leden te kunnen spreken, Wij zullen ons met alle kracht verzetten *egcn een salarispolitiek, waarbij lagere en middelbaren het kind van de rekening tvorden", Deze opvatting werd gedeeld door de voorzitter van het NVV, de heer H. Oos terhuis, die verklaarde, dat men zich tegen deze vermoedelijke dreiging zal keren en solidair met het standpunt van de bond zal zijn. De heer Blom zei voorts: „De hogere functionarissen dienen, evenals de andere ambtenaren, behoorlijk gesalarieerd te worden en te ontvangen, waarop zij recht Daarover bestaat bij ons geen „flfu ,-v?n inzicht. Doch zij weigeren eer beslist om deze of een andere groe pering bijzondere voorrechten toe te kennen. De heer posterhuis zeide nog over de samenwerking tussen de drie vakcentra- len, dat de „weg tot herstel van deze samenwerking nog niet is vrijgemaakt hoewe] het samengaan in de'Stichting van de Arbeid en bij het overleg met de regering rond de verdeling van de wel vaart de verhouding verbeterd heeft". 's-GRAVENHAGE, 23 mei 1956. Bij de beantwoording van zijn begroting heeft minister Cals ook voor de laatste keer zich niet met een Jantje van Leiden van de zaak afgemaakt. Wij zeiden gisteren reeds, dat de kritiek van de Eerste Kamer heel wat gematigdei was geworden en dat deze de indruk wekte, dat men op de valreep er geen behoefte aan had, de minister over allerlei zaken aan te vallen. Integendeel, buiten de heer Algra (A.R.) achtte men de tijd, welke deze minister aan voorbereiding nodig had gehad, geenszins verloren. Minister Cals ging daarop in. Hij zeide, dat in enkele jaren tijds geen afgerond geheel is te bereiken. De organisatie van het departement is nu zodanig, dat een nieuwe ministei zo goed mogelijk is georiënteerd. Er is een continuïteit bereikt en dat vraagt, groei. Men moet een beleid voor langere tijd uitstippelen en als men dan een tweejaarlijkse begroting zou wensen, dan zou men m de parlementaire con trole niet te frustreren, een zittingsduur van het kabinet moeten hebben van 5 jaar. Minister Cals meende, dat de heer Algra het te eenvoudig stelde door te zeggen, dat de minister een stoer beleid moet voeren, dat hij beslissingen moet nemen cn moet regeren of sneven. De heer Algra vergeet daarbij twee aspecten. Ten eerste, dat wij ons hier bewegen op geestelijk terrein, waarbij een bijzondere voorzichtigheid bij het nemen van beslissingen geboden is. Ten tweede, dat het onderwijs primair niet de taak is van de overheid. Wetten al leen bieden hier geen oplossing. Bij het tot stand komen van een goed beleid moet er tegenspel zijn van de zijde van de ouders en uit het onderwijs zelf alp- "'oogde mir.'jter Cals. Het 'j een pet- d - kan der- ge speeld worden, als beide spelers de regels van het spel kennen. Men moet leiding geven aan de gedachten en deze doen rijnen. Ook erkende hij, dat er een teveel is aan adviescommissies Hij zeide dat hij bij het begin van zijn optreden als minis ter te veel had toegegeven aan de aan drang van de Kamer om almaar commis sies in te stellen maar ik heb nu leer geld betaald, zo zeide hij. p. --r hacl Voor het aan beslissingen enkele voorbeelden ge- noemd zoals de kwestie van de televisie De minister antwoordde hierop dat een algemene maatregel van bestuur in deze zaak het beste was wat kon worden be reikt. omdat men hier aan een wettelijke regeling nog niet toe is. Wat de 6-jarige H.B.S. betreft een ander voorbeeld van de heer Algra dienaangaande had de Onderwijsraad een nader beraad voor gesteld omdat er t" veel ver schil van in zicht bestond De ministei noemde vervol gens méér dan de zes wetien, welke dhr. A. gra had ge noemd. die in leze periode tot stand waren gebracht. Wij somden deze reeds op in ons artikel van za- Mmister Cals. terdag j.l. Het •••veertig wetten.... gaat niet aan. niet meer dan zes wetten te noemen als er veertig zijn aangenomen, ai zijn die dan ook niet allemaal even belangrijk Minister Cals schrok een beetje te rug voor het ene algemene adviescollege dat de heer Derksen (K.V.P.) had voor gesteld en waarin alle adviescolleges z'ouden moeten zijn vertegenwoordigd _d| die recht hebben om gehoord te wor-1 zwakke punt, namelijk, dat men nu nog den. D.n zou vrijwel iedere organisatie daarin een plaats moeten hebben, bijvoor beeld ook de Gezinsraad. Zulk een orga nisatie zou te zwaar worden en toch weer in onderdelen moeten worden ver deeld. Wat het, bouwvolume betreft, deelde minister Cals mede. dat men van een bedrag van 30 tot 40 miljoen in 1951 nu gekomen was tot een bedrag van 110 mi]j"9n per jaar. Anders uitgedrukt zijn er in die jaren 6000 onderwijzers bijge komen en 7400 lokalen. Dat betekent dus een overschot van 1400 lokalen voor vervanging van krepeergevallen en voor gymnastiek, dus kan men moeilijk be weren. dat er niets is gedaan. Wat het tekort aan docenten betreft, wees minister Cals erop dat de salaris sen sinds 1946 waren verdubbeld en dat er nu driemaal zoveel kinderen als vóér de oorlog naar het middelbaar onderwijs overgaan, namelijk 78%. Dan mag het een wonder heten, dat men desondanks aan de vroegere eisen heeft kunnen vast houden. Dat. is bijna in geen enkel land bereikt. Het misstaat dus wat. hier in ter men ais „catastrofe" te spreken. De mi nister deelde mede dat deze week het G.O. bijeen zal komen om de kwestie van de salarisverhogingen te bespreken met name de vraag of de onderwijzers salarissen voldoende zijn opgetrokken. De studentenhuisvesting had de minis ter reeds bevorderd: hij wilde nu eerst het rapport-Rutten afwachten. Over de wereldomroep sprekend Het de minister voorzichtig uitkomen, dat dit een post op de begroting zou moeten worden, wat niet zou kunnen als deze deel zou gaan uitmaken van de N.R.U.. die steunt op de luisterbijdragen. Een uitvoerig betoog hield minister Cals over het weigeren van zendtijd aan de communisten met als uitgangspunt de volks*' J heden, de democratische staats vorm en de eerbied voor de menselijke waardigheid. De C.P.N. en dat is de enige partij die er behoefte aan heeft. Nederland achter haar naam te voegen is als partij anti-democratisch, dat is volgens het programma de Ned. Oppo sitie Unie niet en Gaillard is de partij niet Bovenaien Gai" rd door het Ge rechtshof vrijgesproken van al het hem ten laste gelegde, dus kan de overhed op grond daarvan niet besluiten tot uit sluiting. Wel zeide de minister, dat naar de leden van deze partij nog een onder zoek gaande vas; indien zou blijken, dat een van en w-<- ":'ce<sioten van het pas sieve kiesrecht, dan zou de overhei1 geer zendtijd kunnen toestaan. Hier ligt het daarnaar een onderzoek moet instellen al moet men toegeven, dat de kandida tenlijsten nog maar kort geleden zijn in gediend en een onderzoek nu eenmaal tijd vergt. De minister bestreed tenslotte de op vatting van senator Wendelaar. dat de verzen van Lucebert maar onzin zouden zijn. Hij citeerde daarbij een ander vers van deze dichter: „Ik jaag niet naar de letter, ik luister". Intussen had de Ka mer bijna drie uur naar de minister ge luisterd. Mej. De Waal, de staatssecretaris sprak nog kort over de zes-jarige H.B.S.. waar van zij zeide. dat het hier maar niet een voudig een kwestie was van 1 jaar ver lenging, maar dat hier een heel com- plexx van maatregelen aan vast zat, wat zeer vertragend had gewerkt. Wat er •n j het Ulo za] moeten geschieden zal in de nieuwe wet voor het voortgezet onderwijs worden neergelegd. Voorts deelde zij mede. dat er een ern stige poging wordt ondernomen om in samenwerking met het bijzonder onder wijs een pedagogisch centrum voor het V.H.M.O. in het leven t.e roepen, waarbij de moeilijkheid ligt in de financiering door de overheid. Aan de overlading van het leerprogram en de leerstof zal iets moeten worden gedaan ten gunste van de vorming der leerlingen. Na replieken werd de begroting z.h.s.t aanvaard. Behandeld werd voorts nog de wettelij ke regeling inzake stichtingen, maar om dat de behandeling van de an mwijsbe- groting te veel tijd in beslag.had genomen werd de verdere behandeling hiervar uitgesteld tot de volgende week dinsdag Dan zal minister Van Oven antwoorden en wij komen er dus dan op terug. F.S katholieken een boek gepresenteerd, dat eerder op de dag reeds aan de Paus was aangeboden en dat is uitge geven door de „Commissie voor de vervolgde Kerk", een afdeling van de „Katholieke internationale organisa ties". Het boek is het „roodboek" en bevat de meest indrukwekkende do cumentatie inzake communistische kerkvervolgingen in Albanië, Bulga rije, China, Korea, flongarije, Joego slavië, Polen, Roemenië, de Sovjet- Unie, waaronder de Baltische landen en de Oekraine, Tsjechoslowakije en Noord-Vietnam. Men mag deze uitgave officieus noe men. voor zover zij met medewerking van de H. Stoel is tot stand gekomen en ontelbare gegevens bevat die alleen van de kerkelijke hiërarchie afkomstig kun nen zijn. Het geheel vormt een histori sche documentatie, waaraan ieder pole misch karakter ontbreekt. Het verschijnen van dit werk is hier in Rome een ..gebeurtenis" genoemd. Een serieuze studie van het communis tische regime zal voortaan onmogelijk zijn zonder dit historisch document. Het roodboek bevat een monografie over elk der genoemde landen. Uitslui tend nuchtere feiten en cijfers worden gegeven omtrent het lot van de miljoe nen die in hun heiligste rechten ge kwetst worden. Dit roodboek levert het bewijs, dat de godsdienstvervolgingen tot de dagelijkse praktijk van het marxisme behoren, al lopen de methoden van vervolging uiter aard uiteen van de meest bloedige ge weldpleging tot zwijgende subversieve actie, van verraad, folteringen en moord tot de meest afgrijselijke toepassingen van wetenschappelijke vondsten. Volgens het Poolse blad .Glos Kosza- linski" zijn sinds het einde van de oor log 30.000 Poolse communisten door „volksvijanden" vermoord. De slachtof fers waren militairen van het volksleger, activisten van de partij, veiligheidsagen ten en ..progressieven". Een Franse moeder, wier vijfjarig zoon tje aan Ieucaemie (een teveel aan witte bloedlichaampjes) lijdt, vernam gisteren, dat twee andere Franse jongetjes van deze ziekte genezen waren door een serum dat door een zekere dokter Robert, uit Ba den-Baden, verschaft was. Zij belde direct dokter Robert op. Deze was bereid hef serum te zenden, doch hij had hiervoor de ziekenhuisrapporten en de bloedanalyse van het knaapje nodig De behandeling zou binnen 48 uur begon nen moeten worden om kans van slagen te hebben. Terwijl iemand naar het zie kenhuis reed om de benodigde documen ten te halen stelde de „Air France" het vertrek van het vliegtuig naar Frankfort een half uur uit De luchtvaartmaatschap pij zorgde er ook voor, dat er op het vliegveld van Frankfort een auto gereed stond om de documenten naar dokter Ro bert te brengen en daarna het serum en de aanwijzingen over de te volgen me thode van behandeling weer naar het vliegveld te brengen. Dank zij deze vlotte hulp zuilen de Franse dokters reeds hedenmorgen met de behandeling van de jongen kunnen be ginnen. De Missie Verkeersmiddelen Actie (M I.V.A.) heeft in 1955 50.000 uitge keerd voor de aankop van verkeersmidde len in de missiegebieden van aile wereld delen. Ongeveer 70 missionarissen hebben van de uitkeringen geprofiteerd. In feite betrof het bijdragen voor de aankoop van 4 auto's, 1 ambulancewagen. 5 jeeps, 2 vrachtwagens, 1 boot, 5 boordmotoren. 37 motoren, 2 scooters, 5 bromfietsen en 9 fietsen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1