Nieuwe kieswet dreigt instabiliteit te scheppen Aardbeien voor 0. L. Vrouw SOEKARNO hield intocht in NEW-YORK Geen beeldhouwwerk is groter dan het grootste PHILIPS PHIUI Eureka" nieuw vakantieprogram van KRO Vier doden op de weg A ROND DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN Rode broeders profiteren van proportioneel stelsel Cabot Lodge verdedigde v. Heuven Goedhart Geen staatsbezoek aan Groot-Brittannië Communisten poogden studentenconsres te beheersen Thunderstreak-straal- jagers blijven vliegen De hoge rundvlees- ien Artillerietrekker vloog in brand Morgen koeler PONDERDAG 24 MEI 1956 PAGINA 5 Rome als voorbeeld Landelijke pelgrimage naar de oude kapel van Gaverland Oogarts bracht revolutie Si ma7nnilt'gewerd zijn op koloniale zij mag# met g jergelijke hulP zou n,et Feest Moeilijkheden in Bandung Consumenten Contactorgaan doet stappen bij produktschap 65 jaar kwatiteitsprodukten Het Mount Rushmore National Memorial in de Verenigde Staten, uitgehouwen in een bergmassief op 1800 meter hoogte, is het grootste beeld houwwerk van de moderne tijd. onberispelijk glad met een ongekende snelheid en een onovertroffen gemak. Door de enorme vraag en de grote wereldproduktie kost dit volmaakte apparaat toch niet meer dan f39.75, Een verrassend lage prijs dus, waarvoor u in het bezit kunt komen van het beste wat er op dit gebied te verkrijgen is. Hoe u ook zoudt zoeken, hoeveel tijd en geld u er aan zoudt besteden nergens ter wereld vindt u een modern beeldhouwwerk groter dan het groot ste. Evenzo vindt u nergens een scheer- apparaat, beter dan de Philips „Phili- Shave'.'het meest gevraagde apparaat ter wereld.De Philips „PhiliShave"scheert Waarop berust de superioriteit van de Philips „PhiliShave"? Snelheid en gladheid door het unieke rotatie principe! Vliegensvlug rondgaande scheerbeitels snijden ononderbroken alle gevangen haren feilloos af. Gemak Sierlijk en natuurlijk handpalmmodel. Geschikt voor alle spanningen van 110 tot 230 volt. Af geschoren haren worden opgevangen achter het scheerhoofd. Service Een jaar internationale garantie. In Nederland en in het buitenland zijn vele duizenden erkende PHILISHAVE" service adressen. SNELSCHEERAPPARAAT laag in prijs dank zij enorme wereldproduktie! ir „TELEQUIZ"-RAGE MAAKT ZICH VAN DE ITALIANEN MEESTER Bemanning zocht snel goed heenkomen (Van onze correspondent) ROME, mei De nieuwe kieswet, waarvan wij in onze voorafgaande beschouwingen reeds verschillende malen gerept hebben, werd vlak voor de huidige ver kiezingscampagne begon als ontwerp door de regering ingediend. Het ontwerp droeg de naam van de katholieke minister van binnenlandse zaken Tambroni, en weid aangenomen met de volledige steun van de commu nisten en N*-nni -social is ten, hetgeen overigens sinds een maand of acht doodgewoon is en waaraan dr publieke opinie al sinds lang geen aandacht meer besteedt. Het betreft een z.g. „administratieve" kieswet, dus alleen dienende o«n de gemeenteraadsverkiezingen te regelen. De wet heeft enkele nieuwigheden gebracht, die van het grootste belang zijn en die iedere objectieve waarnemer met bezorgdheid vervullen. De twee voornaamste zijn: het afschaffen van de „apparentamenti" oftewel de lijst-verbindingen en een nieuwe verdeling van de zetels: n.l. op zuiver proportionele basis (dit geldt niet voor gemeenten met minder dan 10.000 inwoners, maar deze vallen buiten onze beschouwing). Om nu de betekenis van de nieuwe wet duidelijk te maken, mogen op de eerste plaats énkele gegevens dienen van de laatste gemeenteraads-verkiezingeri, die (in twee beurten) werden gehouden in resp. voorjaar 1951 en 1952 Toen gol den zowel de lijstverbindingen als een zetel-verdeling volgens het zg. meerder heidssysteem. Dat betekent, dat die par tij of verbonden groep van partijen, die de meeste stemmen verwierven (dus ook de zuiver-relatieve meerderheid van stemmen!), twee-derde van de zetels andere grote Italiaanse steden fbehalve voor Milaan en Genua, zoals reeds ga- zegd; én voor Bologna, waar de commu nisten de meerderheid behaalden). Bij.de laatste verkiezingen, nu vijf jaar geleden, behaalden de verbonden Cen trumpartijen 384.000 stemmen de so ciaal-communisten (uiteraard ook ver bonden): 314 000 stemmen en de (ver bonden) rechtsen: 206.000 stemmen. Uit de officiële gegevens blijkt nu, dat de christen-democraten alléén 285.000 stemmen verwierven. Hun kleine bond- conclusie ligt voor de hand en stemt tot sombere voorgevoelens. Immers: in feite gaat het om de Democrazia Cristiana aan de ene kant en de communisten- kreeg toegewezen. Het resterende derde genoten tezamen nog geen 100.000! De deel van de zetels werd verdeeld onder - - - de minderheids-groepen. Volgens dit sys teem was het mogelijk om overal stabiele gemeentebesturen te creëren, tot groot voordeel van de lokale administratie. De regeringscoalitie, vrijwel overal ge zamenlijk opererend, verwierf op deze wijze maar liefst vijftig provincie-hoofd plaatsen (w o, Rome, Turijn, Venetië, Ge nua, Milaan en Florence), waarvan slechts 23 met absolute meerderheid van stemmen, waaronder bijv. Milaan en Ge nua. De linkse oppositie (communisten en Nenni-socialisten) verwierven 22 provin cie-hoofdplaatsen, w.o. Bologna, Toranto, Perrara, Perugia en Livorno waarvan slechts 12 met absolute meerderheid. En de rechtsen (monarchisten en neo-fascis- ten tezamen) behaalden zeven provincie- hoofdplaatsen in het zuiden: Napels, Bari, Foggia, Palermo, Lecce, Benevento en Avellino. Nu het systeem van de „aparenta- menti" is afgeschaft, moeten de partijen dus ieder voor zich werken Hoe groot de gevaren zijn, die dit meebrengt, moge blijken uit het voorbeeld van de stad Rome, dat wij hieronder zullen belichten. Daarbij komt. dat, zoals we in een vorig artikel al hebben gemeld, deze „lokale" verkiezingen een uitgesproken politiek karakter dragen. De ganse propaganda, te beginnen met die van de christen demo craten, is gericht op de politiek de lan- delijk-nationale evengoed als de inter nationale. Dit nu verleent aan deze verkiezingen een betekenis, die onnatuurlijk-groot is. En de resultaten kunnen niet anders dan van onmiddellijke invloed zijn op de poli tieke situatie als zodanig. In dit verband heeft Nenni herinnerd aan de gemeenteraadsverkiezingen in Spanje van '33, die leidden tot de val van de monarchie en alles wat daarvan het gevolg werd. De Osservatore Romano kwam hier ook op terug en richtte een ernstige waarschuwing tot de katholieke kiezers Om nu de ernst van de toestand duide lijk te maken, nemen we de Eeuwige Stad ais voorbeeld, waarbij er op moet worden gewezen, dat hetzelfde geldt voor alle De Amerikaanse afgevaardigde bü de V. N., Henry Cabot Lodge, heeft gisteren geantwoord op aanvallen op mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris der V. N. voor de hulp aan vlucbt-lingen Hij zei. dat mr. Van Heuven Goedhart een „eerst» doelwit" van aanvallen van de Sov.jet-TTnie was geweest en in vergade ringen van de V. N. veelvuldig stelling tegen opvattingen van de Sovjet-Unie had genomen. Cabot Lodge verklaarde dit in de sub commissie voor binnenlandse veiligheid van de Senaat, welker voorzitter, James Eastland de aanvallen had gelanceerd en in een brief had gevraagd hoe „een man als Van Heuven Goedhart aan het hoofd kon komen te staan" van de organisatie voor hulp aan vluchtelingen. Senator Eastland zei, dat de subcommissie had vernomen, dat mr. Van Heuven Goedha 't in 1946 een voorwoord had geschreven voor epn Nederlandse uitgave van een in de V. S. gepubliceerd boek. dat de sena tor als communistisch bestempelde Cabot Lodge verklharde, dat de Sovjet- ynie en andere Oosteuropese landen de u°S commissaris herhaaldelijk ervan hadden beschuldigd, dat hij geen stappen had gedaan 0m vluchtelingen naar Oost- Europa te repatriëren, en dat hij alleen werkte in het belang van de V. S. en het Westen. Nenni-socialisten aan de andere kant. Alles wat daar tussen ligt, is splinter- werk en kan worden beschouwd als ver loren stemmen. Welnu: zelfs indien de D.C. geen enkele stem zou verliezen, dan blijft zij altijd nog verre beneden de communisten en hun Nenni-handlangers. Deze laatste twee partijen mogen deze keer wel niet hun kieslijsten verbinden, maar daarom zal hun eeuwigdurend boniïTcnootschap, genaamd: „pact van eenheid van handelend niet minder doel treffend na de verkiezingen blijven wer ken. Zij zullen dus bijna-onvermijdelijk de machtigste groepering wordeh. Nu er geen lijst-verbindingen meer zijn toegestaan en de zetelverdeling op zui- ver-proportioriele basis zal geschieden, mag men aannemen, dat dit in Rome en vele honderden gemeenten zal leiden tot een onoplosbare impasse, waarin geen meerderheid gevormd kan worden, waar door er dus geen burgemeester kan wor den benoemd. In dat geval (yoorziet de wet in de figuur van een „regeringscom missaris", die weliswaar door het Kabi net wordt benoemd, doch wiens benoe ming ipso facto door het parlement wordt gecontroleerd. En het parlement bete kent nu eenmaal: de partijen. Afgezien nu van de resultaten der ko mende verkiezingen, is het de vraag, of de oude en overleefde centrum-coalitie deze verkiezingscampagne zal overleven, waar in de democratische partijen elkaar met grote felheid bestrijden. Algemeen wordt aangenomen, dat vele honderden gemeenten voor de democra tische partijen verloren zullen gaan. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn direct en indirect kan nog ./iemand voorzien. Alles hangt af van de vraag of de winst overwegend naar links zal glijden ófwel min of meer gelijkelijk verdeeld zal blij ken tussen links en rechts. In dit laatste geval is een verscherping van de contro verse tussen noord en zuid verre van denkbeeldig. Zeer velen achten kamer ontbinding en verVroegde politieke ver kiezingen vrijwel onvermijdelijk. In ieder geval zal zondag 27- mei, feest van de Allerheiligste Drievuldigheid, een gedenkwaardige datum blijven dat durven we met een gerust hart te voor spellen. (Van onze Brusselse correspondent) Mei is hier bjj uitstek de maand voor de Onze Lieve Vrouwehedevaarten. Ontelbaar zijn in dit land de genade oorden van Mara. Daaronder zijn er van internationale bekendheid, zoals die van Banneux, Beauraing en Scherpenheuvel. Andere ziin meer nationaal hekend, zoals dat van Oostakker. Maar de meeste zijn regionaal. Zó zijn er legio. Deze laatste bevinden zich doorgaans in kleinere dorpen, op de heuvels van Wallonië of in de vlakten van Vlaande ren. Ook in de golvende landouwen van het Land van Brabant. Tussen groen en lover liggen de kapellen verborgen, die sedert geslachten, niet zelden sedert eeuwen mensen uit de streek op bede vaart zien komen, om daar de bescher ming van de H. Maagd over hun vee, hun akkers, hun gezinnen af te smeken. In die schilderachtige dorpen, waar kleine huizen als bange kinderen teg^n een bo-klge kerktoren liggen aangeleund, leeft weer de mystieke ingetogenheid van 'n sfeds hulpbehoevende en vragen de mensheid. Niet zelden hoort men langs de wegen der pelgrims het kabbelen van een beek. terwijl in de bomen de wind Zijn er-wist Hpi uist. Meer dan één type Ziet men in en langs die optochten, die aan schilderijen van Breuge] doen den ken. Als daar het geluid van een klok bm-enuit klinkt, aakf dat in die atmo sfeer efóct van een gehele bia-rd Het is dan alsof zij met vele monden tot de biddende schare spreekt: „Vivos v - mortuos plango, fulgara frango!" Soms doet haar geluid aan als het natrillen van zilvere- Het schept gelaten heid om veel geleder, leed en om de me lancholie van voor altijd vervlogen uren Zo'n atmosfeer heerst In deze meidagen vol teer groen ook rondom het genade oord van Onze Lieve Vrouw van Gaver- land. Op een landkaart zal men die naam niet tussen St.-Niklaas en Antwerpen gelegen dorp Meispie. Een mooi dorp. En tevens ook een dorp waar veel en hard wordt gewerkt. Vroeger moesten velen van zijn zesduizend inwoners de kost gaan ver dienen aan de dokken van Antwerpen. Sedert de laatste jaren is daar ver andering jn gekomen en vragen de mees ten nu meer hun bestaan aan de rijke Pol lergrond va de streek. Men had ont dekt, dat deze bijzonder vruchtbaar is voor de teelt van aardbeien. Een kwart eeuw geleden richtte de dorpsgeneesheer een goor' -mbo-, wschool op. Deze brr-ht spoedig een grote evolutie teweeg. Het gehele dorp werd omgetoverd in een cen trum van -cultuur. Honderden gc-inner* vin." :n daar nu hun bestaan in Overal ziet men ginds nu glazenramen Waaronder de zon de nobele vrucht rjie aardbei heet. doet rijpen. Geen verwarm de broeikasten zijn er, niets anders c""n zogn. „koud glas", dat de vrucht tegen koude moet beschermen en warmte van de zon opvangt en verhoo;'. r~ riinheid te brengen Het is daar thans het seizoen van „de pluk" Er heerst een drukte als in hon derden bijenkorven. Nog vóór de zon om gaat, te; 's avonds laat wordt geplukt verpakt, v onden en naar de markten gebracht. Er is niet veel verbeelding toe De burgemeester van New-York, Ro bert F. Wagner, heeft President Soekarno gisteren offiejeel in dc stad ontvangen. Bij het stadhuis stond een militaire erewacht en werd het Indonesische volks- "CLaferSPvertrok de president naar het Waldorf-Astoria-hotel, waar h« als ere. e-juf aanzat aan een ofnciele lunch, aan. geboden door het gemeentebestuur van New-York. f honderden zaken- merfsen'bijgewoond- In een toespraak zei Soekamo Wij zullen gaarne steun van ooeKarno „»»j ee voorwaarde: ln°eenmindonesië tot voordeel strekken, maar zou ook de V. S. ten goede komen ''^president werd krachtig toegejuicht ue presiaent h d Amerika toen hij uitriep - "u ,u en acht de Amerikan n Animidiseer- Aan het slot van de rede appiauaiseer- dPPresident3 Soekarno kreeg de ereme daille van de stad New-York en een spe- cfalè oorkonde en hij bóod burgemeester Wagner op zijn beurt geschenken aan. On weg naar het Waldorf Astoria was hij door duizenden Newyorkers toegejuicht. Onmiddellijk na de lunch stelde de pre" sident zich beschikbaar om in een tele visieprogramma. getiteld„De jeugd wenst té weten" vragen van een groep studenten te beantwoorden. Later op de dag ontving Soekarno de hoofden van de V.N.-delegatie en woon de hij een ontvangst bij die gegeven werd door de consul-generaal van Indonesië en de Indonesische delegatie bij de V. N, Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat net thans niet mogelijk is geweest rege- ungen te treffen voor een staatsbezoek a" President Soekarno aan Groot.Brit- ""'®- Over een dergelijk bezoek ziin be- Ina„ -en gevoerd tussen de Britse en Indones,sehe regering. nfffel ^oordvoerder van het Foreign liikse ne«Ï Yde gisteren op de dage- Persconferentie, dat „de Indonesi- heeft erkend^ d deZe besPrekinSen k-nrte füd Sol de n°g beschikbare In onmogelijk heeft gemaakt staatsbezoek" te treffen v0°r een In diplomatieke kringen wordt aange nomen, dat het staatsbezoek geen door gang kan vinden omdat koningin Eliza beth, wier gast president Soekarno zou zijn, de volgende maand een bezoek aan Zweden brengt. nodig om in dé straten de aroma te ruiken. Er wordt nu in Melsele veel geld ver diend. Maar de m sen daar zijn geen ondankbaren. Zij weten, dat hun strec": een sedert eeuwen door de H. Maagd be genadigd oord is. Vroom zullen zij aan staande -ondag Onze Lieve Vrouw van Gaverland hun dank gaan betuigen in e„n processie, die gedeeltelijk ook een historische optocht z'al zijn. Praalwagens zullen 0.m. uitbeelden: h-t vine'-n, ir het jaar 1511 van het miracu- len"- h - -'d "-.v. Onze Vr'"'W van Gave - land, dat lange tijd in een veldkapelletje hee"' gestaan en nu in een eigen, mooie kapel prijkt. Beroe—J° pelgrims die ir, de loop der eeuwen naar Gaverland kwa- r°n. zullen worden uitgebeeld zo-U heilige Benedictus Labre èn de veldheer Alexander Farnese. Een sombere bladzij de van Gave -'and is die van de daar door de Sansculotten gepleegde verniel;: r"'"1 Doch boven alles troont: de apothese van Mr 'al De aa.ibei bron" van p'aatselijke welvaart, wordt in die processie niet ver geten. Elke kweker uit Melsele en om- Keving zal er worden vertegenwoordigd door een plukster in fleurige landelijke klederdracht. Méér dan honderd van die meisjes zullen er zijn, en elk van haar zal een kistje met één kilo van de mooi ste aardbeien van haar akkers mee brengen om het, als dank voor ont vangen zegen en bescherming, aan Onze Lieve Vrouw van Gaverland te of feren. Er zullen verder door mannen in boe- renkös'.uum gevoerde k' :'.né kruikwagens rijden, met daarop al de variëteiten van de in de streek gekweekte aardbeien, en de mooiste exemplaren daarvan. Het wordt een groot feest voor oog en oor, voor hart en ziel. Fragmenten van Primitieve panelen van Mcmlinc en van Eyck, zullen als levend geworden tafe relen door de paarsmistige landouwen van het Land van Waas trekken. Precieus als van het teerste porselein, zal boven alles oprijzen het aloude won derbeeld van Onze Lieve Vrouw van Ga verland, dat onder zijn kanten sluier glimlacht, goddelijk-minzaam. Op het gevaarlijke kruispunt Meervel- derweg, Uddelermeerweg en Garderense- weg te Uddel, waar verkeersongelukken dit jaar reeds drie mensenlevens hadden geëist, is gisteravond een motorrijwiel, waarop twee in het kamp te Wittenberg gelegerde militairen, zekere G. A. R. en N. P„ zaten in botsing gekomen met een vrachtauto. Een der militairen was op slag dood; de ander overleed op weg naar het Julianazipkenhuis te Apeldoorn. De 75-jarige R. v. d. B. uit Steenwijk die bij zijn dochter in Apeldoorn logeer de en woensdagmiddag op haar bromfiets een ritje maakte, aakte op de Bizetlaan te Apeldoorn uit de bocht. Hij viel mei zijn he m de trottoirband en liep een schedelbasisfractuur op. Kort na aan komst in het ziekenhuis is het slachtoffer ov" leden. Vanmorgen omstreeks acht uur is op het Keizer Karelplein te Nijmegen het 13-jarig meisje de H. door een vracht auto met aanhangwagen overreden en op slag gedood. Het kind reed met een vriendinnetje in een bocht van het plein en werd ingehaald dcor de Vrachtauto. Vermoedelijk heeft de aanhangwagen het meisje geraakt, waardoor het kwam te vallen en onder het achterwiel terecht kwam. O Een nieuw internationaal „voorberei dend comité" poogt in allerijl de voorbe reidingen voor het Aziatische-Afrikaanse studentencongres, dat zaterdag in Ban dung zal worden geopend, te reorganise ren. In dit nieuwe comité hebben de le den van het vorige comité geen zitting meer. Thans zitten in dit comité de heren de Vega, voorzitter van de Philippijnse studentenvereniging, Tsutomu Cano, van de Japanse unie van studentenfederaties en Aminudin van de Indonesische Natio nale Unie van Studenten. Het nieuwe comité is gevormd na drie dagen van „ernstige en vrijmoedige be sprekingen" door deze afgevaardigden en een afgevaardigde van de Chinese volks republiek. Het comité bereidt thans een verklaring voor, waarin het zich distan- cieert van de activiteiten en de „politieke en ideële verklaringen" van het vorige comité. De Chinese afgevaardigde heeft nog geen instemming betuigd met de ontwerp- verklaring. De. heer De Vega verklaarde gisteren, dat het eerste voorbereidend comité open-- lijk pro-communistisch was. Ook enkele Indonesische studenten hebben verklaard, dat in deze commissie de communisten de overhand hadden. De Lucbtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede: „De Koninklijke Luchtmacht kan, alvorens het onderzoek inzake de jacht vliegtuigen op Volkel, die door de vliegers moesten worden verlaten, is voltooid, geen nadere mededelingen doen, daar o.a. ook menselijke factoren hierbij een rol hebben gespeeld. "Wel kan de Koninklijke Luchtmacht verklaren, dat er geen aan leiding bestaat, de vluchten met de F 84 F Thunderstreak-vliegtuigen, geen voort gang te doen vinden. Amerikaanse en Nederlandse vliegers hebben met dit type vliegtuig respectieve!iik reeds een jaar en een half jaar met de aanwezige radio- navigatorische hulpmiddelen, ervaring op gedaan, zonder dat er van moeilijkheden sprake is geweest". In het „Consumenten Contactorgaan" samenwerkende organisaties, te weten de Nederlandse Huishoudraad, de Neder landse Consumentenbond, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen; de Neder landse Katholieke Arbeiders Beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben zich naar aanleiding van wat zij noemen „het verontrustend verloop van de rundvleesprijzen", gewend tot het produktschap voor vee en vlees met het verzoek op korte termijn maatregelen te treffen die de ontwikkeling der rund vleesprijzen „in gunstige zin" zullen be ïnvloeden. 1»/', 6e komst van de zomer brengt ook ver andering in het KRO-programma van zaterdagavond. Wat betekent, dat de Car rousel ophoudt met draaien en dat het cabaret „Kro'tje half om" over enkele weken eveneens wordt stopgezet. In plaats van Carrousel komt een vakantieprogramma, getiteld „Eureka", een uitzending van overwegend lichte mu ziek, waarin aardige bijzonderheden wor den verwerkt over vakantie-oorden, die nog weinig bekendheid genieten. De eerste uitzending in deze serie vindt plaats op zaterdag 2 juni a.s. Van de officiële onthulling van het monument voor Canadese oorlogsslacht offers te Groesbeek zal door de KRO- in een gezamenlijk programma, een direkte reportage van een uur worden verzorgd. Een reportage van de feestelijke ope ning van het verbrede Winschoterdiep door Z K. H. Prins Bernhard op vrijdag 1 juni a.s. wordt opgenomen in de Echo rubriek van.de KRO In mei 1931, dus 25 jaar geleden, hield de filmcriticus A. van Domburg zijn eer ste filmpraatje voor de KRO-microfoon Sindsdien heeft hij geregeld In het KRO- programma een filmrubriek verzorgd. Aan dit zilveren jubileum wordt zaterdag a.s. aandacht besteed in de Echo-rubriek, waarin een vraaggesprek met de heer Van Domburg wordt opgenomen. Ir. H. B. J. Witte, minister van weder opbouw en volkshuisvesting, zal dinsdag a.s. meewerken aan het vijfde klankbeeld in de KRO-serie „Om de toekomst van Nederland", waarin de problemen op het gebied van volkshuisvesting en woning bouw door deskundigen worden bespro ken. De film „Richard III" van Sir Laurence Olivier Is onlangs bij het Amerikaanse publiek geïntroduceerd via de televisie stations van de NBC, waardoor naar be rekening 25 miljoen mensen in 45 van de 48 staten van Noord-Amerika de première van deze drie uren durende film hebben kunnen zien. De moderne techniek heeft het aldus mogelijk gemaakt, dat één vertoning van deze film, gemaakt naar Shakespeare's gelijknamige toneelstuk, door méér men sen is gezien dan alle toneelvoorstellingen van het stuk gedurende de ruim drie en een halve eeuw, die zijn verlopen sinds het werd geschreven. Bij overweging van -dit bericht beseft men iets van de onoverzienbare culturele mogelijkheden, welke de televisie de mensheid biedt. Maar de medaille heeft ook een keerzijde. Dit nieuwe massa medium houdt evenzeer ernstige gevaren in van algemene vervlakking en onver antwoorde buitensporigheden. Neem bijvoorbeeld het geval van vice- admiraal Redfield („R°sy") Mason, die de topleiding van de Amerikaanse vloot zó imponeerde met zijn kennis van de Griek se mythologie, waarmee hij bij een -„TV- quiz" (een vraagwedstrijd voor de tele visie) een bedrag van 100.000 dollar 380.000) won, dat hij op staande voet werd bevorderd tot leider van de inlich tingendienst van de vloot. Een nog erger gevolg van de „Telequiz"- rage, die van Amerika uit de hele wereld begint te overspoelen, is de verschijning in Italië van een nieuw soort gokauto maat, waarmee de eigenaars alle andere soorten amusement, met inbegrip van voetbal, wielrennen en film, hopen te slaan. Het ergste is, dat het hun misschien nog lukken za] ook. De vraagwedstrijden met hoge prijzen naar het. Amerikaanse voorbeeld, die op donderdagavond door de Italiaanse televisie worden uitgezon den, zijn al zo populair, dat de eigenaars van de bioscopen hun voorstellingen onderbreken om het TV-programma op het doek te projekteren, omdat ze anders met een lege zaal zouden blijven zitten De pariementszittingen op donderdag avond worden uitermate slecht bezocht. Senatoren en kamerleden interesseren zich meer voor hun televisietoestel dan voor het landsbelang. Er zijn mensen, die een reis van twintig kilometer en meer maken om die avond voor een TV-toestel te kunnen zitten. Een handige zakenman heeft nu een „Teleauiz"-apparaat laten construeren, dat het midden houdt tussen een gokauto maat, een televisietoestel en een elek tronische rekenmachine. Het heeft een gleuf, waarin men een geldstuk moet werpen, waarna op een scherm een vraag verschijnt met vier antwoorden, waaruit men het goede moet kiezen door binnen een bepaald aantal sekonden de juiste knop in te drukken. Is dit gelukt, dan komt er een tweede vraag met vter ant woorden, totdat men achtmaal goed heeft geraden. Dan vraagt de automaat via het scherm: „Stopt u, of verdubbelt u de in zet?" Men kan dan ophouden en zich te vreden stellen met een kleine prijs, of doorgaan, maar dan worden de vragen voortdurend lastiger. De ppijzen worden echter steeds groter, tot een dure sport auto toe. De microfilm in de automaat bevat 5000 verschillende vragen, die steeds in een andere volgorde op het scherm verschij nen. Bovendien worden de films geregeld door nieuwe vervangen om te voorkomen, dat iemand langzamerhand alle goede ant woorden op de vragen uit zijn hoofd zou leren. Deskundigen zijn dan ook van mening, dat de kans op een redelijke prijs uiterst gering ts. Maar toch zullen de eigenaars van de automaten ongetwijfeld heel wat aan deze door de televisie gewekte gok lust gaan verdienen. Liefhebbers van een goede „detective- story" en wie is dat niet op z'n tijd? zullen gisteravond geboeid en vol span ning de gebeurtenissen hebben gevolgd ten huize van Gerald Coates °p „De Avond van de Grand National", een spel van Dorothy en Campbell Christie, dat door de AVRO-televisie werd uitgezon den. Voor een massa-medium als de televi sie is de afloop van dit spel wat onge woon. omdat de misdaad er niet in wordt bestraft, zoals dat hoort volgens de nor men, die algemeen voor de film, eveneens een massa-medium, gelden, al kan als verzachtende omstandigheid worden aan gevoerd. dat er bij de „moordenaar" in dit spel geen sprake was van opzet. Uitblinkers in dit sterk bezette stuk, waarin Jan Retèl de rol speelde van de onvrijwillige moordenaar, waren met name Ida Wasserman als Pinkie, Gijsbert Tersteeg als de eerzuchtige inspecteur Ailing en Pim Dikkers als de leeghoofdige Buns Darling. Maar de grootste uitblin ker was Walter v. d. Kamp, wiens TV- bewerking en -regie van dit stuk een boeiend en levendig televisiespel hadden gemaakt, vol verrassende camera-instel lingen en aan het medium aangepaste vondsten, zoals de aanduiding van een tijdsverloop van negen dagen tussen twee bedrijven van het oorspronkelijke stuk. dat door hem, als bij de film, tot een doorlopend geheel was verwerkt- Bij wijze van verrassing had Siebe v. d. Zee tevoren een Interview voor de TV- camera's met een reder en een schippers vrouw uit Schevenlngen, waarbij zelfs via Radio Schevenlngen een gesprek tot stand kwam tussen de studio en de schipper van een der schepen, die de jacht zijn begonnen op het Hollandse zeebanket. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat in de dinsdag door ons gepubliceerde bespreking van het zater dagse televisieprogramma een storende zetfout is geslopen. Er stond te lezen: Uit stekend waren de over het algemeen (ge waagde) filmfragmenten, die Piet te Nuyl jr. liet zien. Lezers, die met de gang van zaken bij deze uitzending op de hoogte zijn. zullen wellicht reeds hebben begre pen, dat er van „gevraagde" filmfragmen ten sprake was. Bovendien waren aan het slot van de tweede alinea enkele woorden weggeval len. De hier bedoelde zin moest luiden: Met name de belichting was uitgesproken slecht, terwijl de TV-camera's de bewe gingsvrijheid misten, die ze in het Saint Germain des Prés van de studio hadden. Een artillerietrekker van de Konink lijke Landmacht, die gisterenmiddag in de woeste grond bij Havelte van het oefenterrein van de legerplaats Steenwij- kerwold een kanon trok, zakte opeens in de begroeiing weg. Dat gebeurt wel meer maar in dit geval Zette de gloeiende uit laat van de trekker die begroeiing in brand. Dit geschiedde zo snel dat de trekker in een oogwenk in een vlammen, zee stond. De bemanning, de bestuurder en het bedieningspersoneel van l*et ka non, zochten, met achterlating van hun wapenen, snel een goed heenkomen en daaraan is het vermoedelijk te danken dat zich, voor zover bekend is, geen per soonlijke ongelukken hebben voorge daan. De tank heeft hst kanon van de trek ker losgetrokken en in veiligheid ge bracht. De blussing van de brand in de heide en de andere begroeiing nam ge ruime tijd in beslag. De trekker ging verloren. Met een temperatuur van 26 gr. C., op het vliegveld Volkel in Brabant ge meten, behoorde Nederland gisteren tot de warmste landen van Europa. Alleen langs de kust bleef het iets koeler met te IJmuiden en Hoek van Holland een maximum van 15 gr. C. In de middag uren kwamen er in Limburg en Brabant enkele verspreide lichte onweersbuitjes voor. Ook vandaag was het nog een vrij zonnige en warme voorjaarsdag. Van de Oceaan is koelere lucht naar onze om geving onderweg. Een actieve depressie trekt langs Schotland naar 't noord-oosten, een kou front hiervan zal de komende nacht met hier en daar een buitje ons land pas seren, waarna morgen koelere lucht met westelijke winden wordt aangevoerd. De maximum temperaturen zullen daarbij beneden de 20 gr. C. blijven. Een nieuw hogedrukgebied breidt zich inmiddels van de Oceaan naar West-Europa uit, zo dat later weer flinke perioden van zonne schijn mogen worden verwacht. Deze maand is, vooral in het westen van ons land, waar plaatselijk nog niet meer dan 5 mm regen is gevallen, bij zonder droog.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5