l Geen neutraliteit ergens tyrannie Soekarno noemde alleen de zonden van het kolonialisme zo lang heerst er COR KORVING WON JACHT OP DE HOLLANDSE NIEUWE Adenauer in Erhard en conflict Schaffer met Massale aardappeluitvoer naar Engeland bracht miljoenenstrop Communistische godsdienst Sf: rsWts; - revolutie en Helft der Amsterdamse taxi chauffeurs in staking Roode Kruis anderhalf zet actie op voor miljoen leden Schitterend werk der donors ook op passagiersschepen Zendtijd voor Nederlandse Oppositie Unie ingetrokken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Roode Kruis gaat weer uw bijzondere aandacht vragen Vanmorgen half vier liep Scli 171 SCH16 viste... IJ muiden binnen vliegtuigmotor op Centrale Vaathank van Roode Kruis "V rijclag 25 mei 1956 De Indonesische versie van de onaf hankeli j kheids verklaring Hard op weg naar de elf miljoen Marieke van Dijk Bloembollen uitgebloeid Nog 75.000 ton Nederlandse aardappelen in Engelse pakhuizen Kroesjtsjef spreekt van tolerantie Nieuwe aanklachten tegen mr. Schokking Nieuwe voorzieningen in Zierikzee en rampgebied Een der kandidaten bleek tot 1957 van de kiesrechten uitgesloten Scheepsramp bij de Philippijnen WEERBERICHT .J Geeft neutraliteii Ondanks emigratie mag over enkele dagen ziekenhuis verlaten Tien dagen lang lukraaJi gekocht Premier Siroky verklaart: In TsjechoSlowakije bestaat godsdienst vrijheid Om 3 procent over 1955 en 6 procent loonsverhoging MR. J. C. VAN HEUVEN ONDERSCHEIDEN EHBO-PARACHUTISTEN DOEN EXAMEN Ook op de grote schepen Vijftien pelgrims levend vi-'brand De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Koel. Zaterdag 26 mei: zon op 4.34, onder 20.45; maan op 22.29, onder 5.50. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Aan president Soekarno is gisteren in aanwezigheid van een talrijk publiek het ere-doetoraat in de rechtswetenschappen verleend door de Columbia universiteit. Dr. Kirk, president van de universiteit, prees Soekarno als hei „symbool var een natie, die vastbesloten is vrij te zijn en van een volk, dat verknocht is aan de rechten vaii het individu'. Dr. Kirk noemde het Indonesische volk een groot volk met schitterende mogelijkheden voor de toekomst. Vervolgens hield Soekarno zijnerzijds een uitvoerige rede waarin hij o.a. verklaarde, dat de strijd van het Indonesische volk voor nationale onafhan kelijkheid „reeds een welbekende geschiedenis" is geworden. „De Indonesische natie verscheen voor het eerst weer op de bladzijden van de geschiedenis o'p het ogenblik, toer Japan de bezettende macht, de nederlaag leed en een vacuum in ons land achterliet EVn lange periode, waarin de weerstand groeide tegen de banden, die de natio nale ontwikkeling van Indonesië tegen hielden, was hieraan voorafgegaan. Meer en meer werd het volk zelfbewust. „Op 17 augustus 1945 bereikte een en ander haar hoogtepunt in een onafhan kelijkheidsverklaring en een begin van geweld en revolutie. W\j zochten geen geweld maar wij waren gedwongen daartoe onze toevlucht te nemen Zoals dat meestal het geval was bij de geweld dadigheden, die in het na-oorlogse Azie zijn voorgekomen, werden deze met door het nationalisme doch door de overblijf selen van het kolonialisme veroorzaakt. Onze problemen werden hier nog door verscherpt. Wij hadden niet alleen het hoofd te bieden aan een gewapende vijand, doch wij moesten ook een oplos sing vinden voor de sociale en psycholo gische problemen, die de erfenis waren van lange generaties van kolonialisme Onze onafhankelijkheidsverklaring was veel meer dan enkel een politieke ver. klaring, er lagen ook de plannen voor grote sociale hervormingen in opgesloten. „Door de eeuwen heen heeft Indonesië veïe culturele invloeden in zich opgeno men en overgedragen, al werden die van het Westen door ons vaak verward met de koloniale werkelijkheid. In een onbe wuste poging om onze nationale nalaten schap in tact te laten, nam de bevolking van Indonesië gelijktijdig tweeërlei hou ding aan uiterlijk voegde men zich naar de vormen van deze buitenlandse cul tuur, doch dieper was er, sterk als een ondergrondse rivier, het verzet tegen de buitenlandse cuburele invloed en hield men de oude vormen intact. „Deze ogenschijnlijk onverzoenlijke machten hebben hun uitwerking gehad op ons volk. Het leidde tot conflicten in de samenleving. Het is onze taak een verbinding van deze en van alle andere sociale factoren in ons land te zoeken. Het is een grote, maar geen onmogelijke taak" Aan het slot van zijn rede zeide Soe karno „Thans zijn wij geconfronteerd met onze industriële revolutie. Het is nodig, dat die op vreedzame wijze verloopt. Wat zijn de voornaamste eisen voor industria lisatie van een land? In de eerste plaats het samengaan van techniek en be kwaamheid. Mijn volk kennend, geloof ik, dat, wat dit betreft, slechts nodig is. dat de gelegenheid om te leren wordt aangegrepen. In de tweede plaats is ka pitaal nodig. Dat is een groot, doch geen onoplosbaar vraagstuk. Wij zullen ons opofferingen rtoeten getroosten, doch de rijkdom van ons land wettigt het ver trouwen. dat wij dit kapitaal zullen vin den. Indien andere landen ons willen helpen zonder eisen te stellen ten koste van onze kostbare onafhankelijkheid, dan zal hun hulp zeer welkom zijn en zal de periode van opoffering voor ons verkort worden. In de derde plaats is er arbeid nodig. Dit is wel het grootste vraagstuk in een land als het onze. dat bijna ge heel agrarisch is. De industriële ontwik keling eist concentratie van grote mas sa's arbeiders zonder land. Deze mensen moeten de dorpsgemeenschappen, waar door zü gevormd zijn. verlaten en dit zal onze eeuwenoude sociale structuur zeker wijzigen. Het is onze taak ervoor te zorgen, dat deze verandering met zo weinig mogelijk moeilijkheden ge schiedt". In een rede voor de „Foreign Policy Association", eveneens te New-York, verklaarde Soekarno gisteren, dat de buitenlandse politiek van Indonesië „on afhankelijk en actief" is en dat zij dit blijven zal. „Wij zijn eraan gewend, dat onze politiek en die van vele andere lan den neutraal genoemd wordt. Dit is niet iuist. Onze politiek is geen neutrale. Om dat wij niet tot een bepaald blok beho ren en omdat wij trachten toenadering tussen de volkeren te bewerkstelligen noemen wij onze buitenlandse politiek onafhanklijk en actief. Deze politiek zal daarom nooit neutraal kunnen zijn zo lang er ergens ter wereld tyrannie heerst", aldus de Indonesische president. Het aantal Inwoners van Nederland be droeg cp 1 april van dit 3aar 10 851 79? zo wordt meegedeeld tn het Statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek Dit bureau heeft ook uitgere kend. dat in de periode van 1 januari tot en met 31 maart van dit 'aar tn Neder land 16 118 huwelijken werden gesloten. 59.075 kinderen levend werden geboren, 25 047 personen overleden, 10.803 personen zich in ons land vestigden en 14.199 emi greerden. Het Nederlandse meisje Marieke van Dijk, dat uit Australië naar Zweden is ge vlogen om daar wegens een hersentumor te worden geopereerd, mag zondag of maandag het ziekenhuis in Stockholm verlaten. Zij vliegt dan met haar moeder naar Amsterdam terug en zal van ons land uit terugreizen naar Australië, waar haar vader en andere familieleden naar haar terugkomst uitzien. Hoewel hier en daar in de bollenstreek nog enkele late tulpen in bloei staan, loopt het bollenseizoen op z'n einde Overal zijn de kwekers bezig met het koppen van de laatste tulpen, zodat het aanstaande weekend van de kleurige vel den niets meer over zal zijn. De Keukenhof zal, zoals bekend, aan staande zondag voor het laatst geopend zijn. De haringtrawler SCH 171, de ,„Cornclis Vrolijk Jr." van de IJmuideme lederij Vroitjk. is vanmorgen om kwart over vier met 13 kantjes Hollandse Nieuwe de haven van IJmuidcn binnengelopen. Daarmede heeft schipper Cor Korving de haringjaeh* gewonnen. De haring werd per vrachtauto naai Scheveningen vervoord en u daar vanmorgen om zes uur in het gemeente- lijk haring- en afslaggebouw aan de Vissershavenweg op de klok geveild. De prijzen voor de kleinere soorten (10 kantjes) varieerden van 666 to 708 per kantje. De 3 kantje? met de grotere soort werden verkocht voor 430 tot 450. Het eerste kantje werd gemijnd voor 700. Schipper Korving heeft gevist bij „Het Duivelsgat", een gedeelte van de Noordzee, dat zich aanmerkelijk dichter bij de Nederlandse kust be vindt dan de visgronden, die ge woonlijk door de vissers worden aan gedaan. De schipper van de SCH 171 had verleden week reeds scholea haring bij „Het Duivelsgat" gezien, doch dit angstvallig geheim ge houden. De motorkotter Sch 16 heeft gistermor gen een vliegtuigmotor opgevist, op een vermoedelijke afstand van 40 a 50 mijl bewesten Scheveningen. De kotter, die verscheidene uren aan het wrakstuk heeft vastgelegen, doordat het vistuig aan uitsteeksels van het mo torblok bleef vast zitten, heeft de 1700 kg wegende motor met een hijskraan aan boord genomen en de vondst aan de strandvonderij opgegeven. Het vistuig is aanzienlijk beschadigd. Gisteravond heeft het Westduitse ka binet vijf uur lang gedebatteerd over de economische politiek en in het bijzonder over de onlangs van kracht geworden discontoverhoging. Bondskanselier Adenauer is het name lijk niet met deze discontoyerhoging eens en heeft tijdens een rede in Keuten aangekondigd, dat hij de ministers van Vrolijk lachend loopt de Egyptische pre mier Gamal Abdel Nasser (links) hier naast de Russische ambassadeur in Egypte, Evgeny Kisselev, die hem, als geschenk van de Russische regering, op het vliegveld van Kairo, waar deze foto werd gemaakt, een tweemotorig vlieg tuig van het type Ilju Sliin li aanbood voor persoonlijk gebruik. Voor het toe stel, dat op de achtergrond gedeeltelijk gichtbaar is, staat een lid van de Russi sche bemanning. Nu het stof van het strijdtoneel van de massale uitvoer van aardappelen naar Engeland optrekt, begint zich de omvang van de gezamenlijk geleden strop af te tekenen. Deskundigen schatten, dat op een geforceerde uitvoer van plm 150.000 ton tussen 11 en 12 april door de Engelse importeurs en groothandelaren, de Neder landse exporteurs, handelaren en telers een verlies van rond twintig miljoen gul den is geleden. Men schat de voorraad aan Nederlandse aardappelen in Engelse pak huizen nog ruwweg op de helft van het genoemd quantum. Zoals men weet werd begin april be kend dat de voorraad aardappelen in En geland lang niet toereikend zou zijn tot einde juni De Engelse importeurs deden toen vrij omvangrijke bestellingen in ons land Zij kochten met alleen de in Enge land gebruikelijke soorten, maar oox an dere soorten en typen. In handelskringen wijst men drie oor zaken aan. die voorname lijk bi] do de bacle een rol moeten hebben gespeeld Terwijl reeds grote Engelse bestellingen liepen, kondigde het Nederlandse mini sterie van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening op 11 april ter bescherming van de eigen voorraad een uitvoerverbod op 21 april aan Ondertussen zou inven taris worden opgemaakt. In de tien dagen, die volgden, kochten de Engelse importeurs alles, wat los en vast was. Naar schatting is toen nog 150.000 ton aardappelen naar Engeland verscheept. De Engelse importeurs kregen veel moeite met liet opslaan der voor raden. hetgeen nadelig voor de kwaliteit werd. Op 25 april kondigde de Engelse regering aan. dat er nog een landelijk tekort van 120 000 ton aardappelen zou zijn. De prijzen waren hoog, doch de vraag verminderde aanzienlijk. r»o eerste secretaris van de Sovjetrus- sischp communistische Partij, Nndta Kroesitsjef, heeft gIsteren verklaard: W« respecteren elke groep die een „f -.jj-nst aanhangt, hoewel wil andere goe geloven" Kroesjtsjef n rUe "dit in antwoord op vragen verklaarde Indonesische delegatie, van iederi van een beioek aan dp die op het og t over de houding van Sovjet-Unie b van fle g0dsdienst. Rusland ten *pZT'ndonesiSche delegatielei- Volgens de Kroesjtsjef gezegd est was, P „meer toegevend van de kerke1 ijk. hef verleden was treden van de Pa«3 ger,chtt maar ,egen leiders, die „probeerden de aai. nu ne'""narti1 zowe! als regering grondvest was P, werdpn ten op7,chte wleltlke autoriteiten Het op- yan de kerk ,n het verjeden wa treden van de Pay maar tegep f t nu uudprS die „probeerden de ke4kSmi van onze Evolutie te be- ontwikkeling van °nKroe f nmeTn^Aesiscbè delegatie werd ook De Indo premier Boelranin, die verklaarde dat de Sovjet-Unie Indonesië „alle mogelijke" hulp zou willen verlenen De Tsjechoslowaakse premier, Siroky. hadt gisteren op een persconferentie verklaard, dat het feit, dat aartsbisschop Heran in 1951 uit Praag werd verbannen- niet inhoudt, dat er*geen godsdienstvrij heid in Tsjecho-SIowakjje heerst .,De aartsbisschop is niet in arrest. Hij vervult slechts zijn functie nie' De Tsjechoslowaakse staat heeft het recht van iedere burger te eisen dat hij zich aan de bestaande wn'ten houdt.. Dit geilt ook voor priesters. Voldoen zij hieraan met, dan heeft de Tsjechoslowaakse regering het recht maatregelen te nemen, zonder dat hierdoor de godsdienstvrijheid w°rdt mmgetast", aldus Siroky. Mgr. Beran moest Praag in 1951 verla ten, omdat hij een „negatieve houding" tegen--ver de uitgevaardigde kerkwetten aannam. S'roky zei voorts, dat Tsjecho-Slowakije me1; Syrië onderhandelt over de ontwik keling der wederzijdse economische be trekkingen- „Syrië heeft ook be'an stel ling voor wapens'', zo zei hij in |it ver band. Toen kwamen plotseling de Engelse boeren, die meer voorraad bleken te heb ben, dan officieel bekend was aan de markt. De Nederlandse aardappelen bij Engelse importeurs en groothandelaren bleken nadien voor een deel onverkoop baar te zijn, indien men zich tenminste geen ernstige verliezen zon willen ge troosten. De kwaliteit van het doorgaans slecht opgeslagen produkt werd dagelijks minder en zo ontstond de geweldige scha depost, die vele Engelse importeurs en handelaren op de rand van het bankroet heeft gebracht, met het gevolg dat hun Nederlandse leveranciers op hun beurt de landkooplieden en telers niet °f onvol doende kunnen betalen. De ontwikkeling van de chirurgie heeft in de laatste jaren een grote vlucht geno men, speciaal op het gebied van harf en bloedvaten. Het Is mogelijk gebleken ge prepareerde bloedvaten, zoals stukken slagader, te transplanteren, waardoor iemand met zieke bloedvaten een aange tast of verkalkt deel vernieuwd kan krij gen. Daartoe moeten de behandelende chi rurgen doorlopend kunnen beschikken over voldoende voorraad, hetgeen op het ogen blik nog lang niet het geval Is. Het Ued. Rode Kruis heeft de moeilijke taak op zich genomen een centrale „vaat- bank" op te richten, waarin voldoende preparaat zal moeten worden opgeslagen om aan iedere vraag van de chirurgen te kunnen voldoen. Dit ts reeds geschied op het punt van beendertransplantatie (de beenderbank). hoornvliestransplantatie, de vervaardiging van bloedplasma en bloed- produktie en van geconserveerde moeder melk. De centrale commissie voor de vaatbank staat onder presidium van Prof. Dr, J Nuboer, hoogleraar in de heelkunde te Utrecht. Deze „centrale vaatbank" is de eerste ter wereld. economische zaken en financiën, de he ren Erhard en Schaffer, ter verantwoor ding zou roepen. De vergadering werd gisteravond ver daagd zonder tot resultaten gekomen te zijn. De gehele kabinetszitting was in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Zelfs de perschef van de regering mocht niet aanwezig zijn en toen de vergadering twee uur aan de gang was. werden alle journalisten, die zjch verzameld hadden od het plein van het paleis Schaumburg, weggestuurd In een communiqué, anderhalf uur na het einde van dé - kabinetsvergadering uitgegeven, werd'gezegd, dat de bespre king zal worden voortgezet. De regering was het er over eens. aldus het commu niqué. dat de stabiliteit van prijzen, lo nen en koopkracht tot elke prijs verze kerd moet zijn. De begroting moet in evenwicht zijn en er moeten maatregelen worden genomen ter bevordering van het sparen bij de bevolking. Voor de middenstand moet het mogelijk zijn eigen kapitaal te vergaren. Door verwerkelij king van deze doelen zullen dp speciale maatregelen van de ..Bank Deutscher Lander" gemist kunnen worden. De ministers Erhard en Schaffer zijn de twee oudste en meest vertrouwde le den van Adenauer's regering. Zij worden wel „de vader en moeder van het Duitse economische wonder" genoemd. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zijn zij diep getroffen door de kritiek, die Adenauer woensdag op het congres van de bond van Duitse industrieën op hun jongste daden en plannen heeft geuit. Bij die gelegenheid noemde Adenauer, die zich in de laatste tijd in toenemende mate met economische vraagstukken in laat, de verhoging van het dtsconto tot 5.5 procent „een zware slag voor de Duitse conjunctuur" genoemd. Deze maatregel van de Centrale Bankraad, welke geen verantwoording draagt tegenover rege ring of parlement, zou naar de mening van de bondskanselier niet het gewenste resultaat opleveren. Door de disconto verhoging zuilen de kleine ondernemin gen in de industrie, het ambacht en de landbouw sneuvelen. Ook de voorzitter vart het Verbond der Westduitse Industrie F. Berg, heeft woensdag in scherpere bewoordingen dan men tot dusverre van hem gehoord heeft de economische politiek der bondsre gering gekritiseerd. Hii noemde de jong ste restrictieve maatregelen der mone taire autoriteiten ongerechtvaardigd en wendde zich uit naam van het gehele bedrijfsleven tegen de „investeringsvij andschap" van de regering, de vak bonden en het bankwezen, zomede te gen de mateloosheid van de openbare fi nanciën. Het was vandaag niet zo gemakkelijk om in Amsterdam een taxi te krijgen. Mr. G. ter Laan te Utrecht heeft bij de officier van justitie te Den Haag een 'weetal verzoeken om strafvervolging in gediend tegen mr. F. M. A. Schokking. Het betreft hier klachten van de in Bra zilië wonende moeder van mevr. E Pino- Adler, schoonmoeder van de heer J. Pino, en van de heer D Slui te Rotterdam, die in 1942 het gezin Pino in Hazerswoude onderdak verschafte en daarna tegelijk met het gezin Pino door de SD is gear resteerd. en ver- De minister van Sociale Zaken Volksgezondheid heeft gisteren de sierselen. behorende bij de onderscheiding van officier in de orde van Oranje Nas sau. uitgereikt aan mr. J. C. van Heuven, hoofd van de afdeling gezondheidsbe scherming van de directie volksgezond' held van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. (Van onze Haagse redactie). Het Nederlandsche Roode Kruis, dat volgend jaar 90 jaar bestaat, volgt alle mogelijkheden van de moderne techniek, in dienst gesteld van een wel zeer op de praktijk afgestemde toepassing van het gebod van de naastenliefde, op de voet. In schrille tegenstelling b.v. met Amerika, waar donors hun bloed voor 5 dollar per halve liter verkopen en die zo een aardige bijverdienste verkriigen, staat het Nederlandse werk van de vrijwillige bloedtransfusiedienst. Het Roode Kruis zal in het najaar weer een grote actie op touw zetten om de 114 miljoen leden te verkrijgen, die nodig zjjn om de fondsen van deze bij uitstek sympathieke vereni ging op peil te houden. Een en ander werd gisteren meegedeeld op de jaarlijkse voorlichtingsdag die in het hoofdgebouw te Den Haag werd gehouden. Tijdens deze negende voorlichtingsdag werd allereerst het woord gevoerd door dr. J Roovers. voorzitter van de Centrale Medische Bloedtransfusiecommissie van het Nederlandsche Roode Kruis. Na 1930 ging men over tot het vormen van vaste kernen van bloedgevers. In 1945 werden er 10000 transfusies tot stand gebracht, maar in 1955 was dit reeds gestegen tot 115 000, wat betekent, dat er 80 000 liter bloed werd overgebracht. Het aantal plasmatransfusies is gestegen tot 40.000 in 1955, terwijl het aantal donors opliep van 24.000 tot 96.000. Ongeveer 1 pet. van de Nederlandse bevolking is bloedgever, maar het hoofd bestuur hoopt dit, om reserves aan te kweken, op te voeren tot 2 pet. Daartoe Is de leeftijd van aanmelding verhoogd tot 65 jaar. Tot nu toe was dit 60 jaar. Een unicum op de wereld is de in schakeling van bemanningen der grote passagiersschepen bij het donorwerk. _Zij worden allen van een bloedidentiteits- kaart voorzien en kunnen zo nodig ter zee als bloedgever optreden. Veie schepen van de grote rederijen zijn sinds kort of worden binnenkort met een dergelijke dienst uitgerust. De generaal b.d. P- Alons deed ver volgens enkele mededelingen betreffende de opleiding tot parachutist-E.H B.O'er. Men hoopt, dat de volgende maand de eerste examens kunnen worden afgeno men Orider commando van de heer W. B. Ten Cate Brouwer ts er reeds een twee tal kernen van 5 personen opgeleid, die bij bepaalde rampen kunnen worden in gezet. Men heeft hiertoe een aantal parachutisten uitgekozen uit Leiden en Arnhem en omgeving die tot „super- eerste helper" zijn opgeleid. De opleiding is in oktober vorig jaar begonnen. Naar de voorzitter van het Rode Kruis, de heer Van Emden. meedeelde, zal op de 19de Internationale Conferentie in New Delhi, die in februari 1957 wordt ge houden, als belangrijkste punt worden besproken een nieuwe regeling tot be scherming van de bevolking tegen de ge varen van een onbeperkte oorfogvoering. Nadat er zich m 1954 1,1 miljoen leden hadden opgegeven als lid, volgde een stijging tot 1.2 miljoen in het vorige jaar Door een nieuwe wervingsactie hoopt men het getal 1,5 miljoen te behalen die nodig zijn om de scheve verhouding tussen inkomsten en uitgaven recht te trekken Het 90-jarig bestaan van het Neder landsche Roode Kruis, dat volgend jaar wordt gevierd, zal wel een bijzonder accent krijgen doordat in april het Zweedse Roode-Kruisziekenhuis in Zierik zee geopend zal worden. Ook hoopt men enkele tientallen gebouwtjes te kunnen openen in het rampgebied, die ter beschik king worden gesteld van de kruisvereni gingen en als Roode-Kruisgebouwen. Deze gebouwtjes zijn een geschenk ter waarde van 1,2 miljoen gulden, afkomstig uit Italië. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de zendtijd in getrokken, die met het oog op de a.s. verkiezingen door de radioraad, in opdracht van de minister, was toege kend aan de Nederlandse Oppositie Unie. Ter toelichting op dit besluit is door het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen het volgende medege deeld: „Op de door de Nederlandse Op positie Unie ingediende lijsten van kandi daten voor de op 13 juni a.s. te houden verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer komt voor- J. Beckering, geboren 30 mei 1897 te Zaltbommel. Het was de radioraad niet bekend, dat genoemde Beckering Vinckers bij sententie d.d. 4 november 1947 van de procureur-fiscaal bij het bijzondere gerechtshof te 's-Gra- venhage buiten vervolging werd gesteld met bepaling o.m„ dat Beckering Vinckers voornoemd, voor de tijd van tien jaar (derhalve tot 4 november 1957) is ontzet van het recht tot het kiezen en de ver kiesbaarheid bij krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezingen. Het feit. dat het bestuur der Neder landse Oppositie Unie Beckering Vinckers op de bovenbedoelde lijsten heeft ge plaatst, terwijl hij nog steeds van het actieve en passieve kiesrecht is ontzet, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aanleiding gegeven de aan deze politieke partij reeds verleende zendtijd in te trekken". Ongeveer de helft van de in de hoofd stad werkzame taxichauffeurs is name lijk vanochtend in staking gegaan. Dit besluit werd vannacht om 5 uur in „De Brakke Grond" genomen nadat ruim 200 loonchauffeurs, in dienst van de taxi-on dernemingen BYVT en BATO bijna drie uur hadden gediscussieerd op een door de ABT, een onderafdeling van de commu nistische vakbond EVC, belegde vergade ring. Met 1^7 stemmen voor en 21 tegen werd de staking een feit. Amsterdam telt ongeveer 1200 taxi chauffeurs. Ruim 200 van hen werken bij de Algemene Amsterdamse Aandeelhou ders Chauffeurscombinatie, een onderne ming dus waarin de taxichauffeurs zelf aandeelhouder zijn. Het is loïiseh dat zjj niet het werk hebben neergelegd. Dat hebben ook de 350 eigen rijders niet 8e" daan. De ruim 500 loonchauffeurs, die nu de wagens in de garages hebben laten staan, zijn ontevreden over de bereikte resul taten in het overleg met de landelijke looncommissie, waarbij het grondloon zal worden verhoogd van 29 75 tot 31 en de uitkering bij dagloonbesluit (dat is de uitkering die men bij ziekte ontvangt) van 58,80 tot 63 Zoals bekend krij gen de loonchauffeurs behalve het grond loon, 10 pet. van het opgereden bedrag alsmede de fooien Zij eisen nu uitbe taling van de 3%-ineens over 1955 en 6% loonsverhoging over de uitkering bij dagloonbesluit Met de landelijke loon commissie was overeengekomen, dat over de uitkering-ineens plaatselijk moest worden overlegd. De KAB en het NVV hebben reeds te kennen gegeven, dat zij deze staking vol ledig afkeuren. In een door het NVV ver spreid manifest wordt gezegd, dat van een dergelijke actie geen enkel resultaat van betekenis kan worden verwacht. De erkende bonden hebben niet de indruk, dat de werkgevers daarvoor opzij zullen gaan. „Zij kunnen niet zwichten", zo wordt gezegd. omdat de landelijke loon commissie geen aanleiding zal zien haar standpunt te wijzigen." Men is overigens van mening, dat het maximum bereikt is en dat door een staking de onderhande lingen met de werkgevers en de erkende vakbonden in de -toekomst ondermijnd wordt, hetgeen een verslechtering van de chauffeursnositie inhoudt De loonchauf feurs wordt aangeraden de EVC niet lan ger kans te geven in troebel water te vissen. De stakers hebben een actiecomité ge vormd op een na de stakingsvergadering gehouden „huishoudelijke vergadering", welke niet voor de pers toegankelijk was. Ter hoogte van Carigara op het Philip- pijnse eiland Leyte is een motorschip van negen ton met een honderdtal katholieke bedevaartgangers aan boord in brand ge raakt. Volgens de eerste berichten zijn er vijf tien doden en worden minstens twaalf mensen vermist. De pelgrims waren zieke mannen, vrou wen en kinderen. Een twintigtal bede vaartgangers is gewond. De eigenaar van het schip had geen vergunning voor passagiersvervoer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1