Verplichte BLOEDPROEF bij verkeersongevallen Artsen hebben ernstige bezwaren tegen medewerking Mgr. dr. Franz GROTE PAKHUISBRAND IN ROTTERDAM Gevolgen van kinderspel in Berkel ■s\ Moll et wenst een nieuw vertrouwensvotum 'H* JsHSHB 1 Belgische CVP interpelleerde Felle aanval op links bestuur der verloren kansen Eerste „Super T op Schiphol DE LOEP D' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zorgen voor onze gezondheid maar vaak nog te laat De nieuwe te Ylaardingen Werker in de Londense sloppen Algemene regeringspolitiek wekt een stijgende wrevel Jj Zaterdg 26 mei 1956 WEERBERICHT De vraag, in hoeverre het tot de taak van de arts kan behoren zijn medewerking te geven aan het onderzoek tot vaststelling van het alcoholgehalte van het bloed, wanneer het de bedoeling is, dat de uitkomsten daarvan al dan niet kunnen worden gehanteerd tegen iemand, die betrokken is geweest bij een verkeersongeval, is binnen de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst onderwerp van uitvoerige gedachtenwisseling en overweging geweest. De Maatschappij heeft haar standpunt ten deze thans bepaald eri de overwegingen daarover zijn weergegeven in een artikel van de hand van de arts G. Dekker, secretaris-penningmeester, in het heden ver schenen nummer van „Medisch Contact", dat wij hieronder in hoofd zaken laten volgen. Twee borrels Citaat slaat niet! ONDANKS het feit, dat hun sprookjesfiguur Stalin in een naar spookbeeld is veranderd, ge loven de communisten blijkbaar nog aan sprookjes. Zij richtten zich nl. tot de katholieke arbeiders in een verkiezingsblaadje om hun duidelijk te maken, dat zij gerust op Gerben Wagenaar kunnen stemmen, zonder ontrouw te wor den aan hun geloof. Wij menendat dit nauwelijks weersproken behoeft te worden, want als de communisten menen hiermede succes te hebben, dan geloven zij werkelijk nog aan sprookjes. De vervolging van de katholieken in de landen achter het IJzeren Gordijn, o.m. zelfs van kardinalen en bisschoppen spreekt te duidelijke taal om te kunnen worden misverstaan. En ook na het verloochenen van Stalin kan aller minst van werkelijke godsdienst vrijheid gesproken worden, al pro beren de sovjets hier de zaak een beetje te versieren met woorden, welke echter niet door daden wor den waar gemaakt. Bedoeld verkiezingsblaadje ci teert een Franse kardinaal om te bewijzen, dat de godsdienst buiten een verkiezing staat. Wij laten dit citaat, zoals het daar staat, zonder naar de samenhang in het geheel te vragen noch zonder erop te wij zen, dat de omstandigheden in Frankrijk anders liggen dan in Ne derland. Wij houden er ons dus zonder meer aan en citeren dan slechts het slot: „onder voorwaar de, dat zij de katholieken) trouw blijven aan de beginselen van het geloof en de christelijke moraal". Welnu, wie op de communisten, een door de bisschoppen verboden partij, stemt, wordt ontrouw aan de beginselen van het geloof en de christelijke moraal, omdat hij deze dan in gevaar brengt, aangezien deze niet veilig zijn bij de commu nisten. De mannen van Gerben Wage naar bewijzen dus het tegenover gestelde van hetgeen zij willen be togen, doch zij wagen het maar met Gerben Wagenaar! Analist Algemene bezwaren Bezwaren van medische aard Medisch-ethisclie bezwaren „Persbisschop" werd benoemd op de Weense zetel sakken praan vingen verloren Honderden Aansprakelijkheid 5 - i V. "M. Ir. v. d. Laan is als architect aangewezen VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BBVRAGEN J (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenochtend. De Franse kamer heeft besloten a.s. donderdag en vrijdag een groot debat te houden, waarbij niet alleen het beleid in Algerije en de stand der besprekingen met Tunesië en Marokko ter sprake zullen komen, doch de gehele politiek van het ministerie. De premier heeft dit debat zelf gewenst en het stellen van de vertrouwenskwestie kan dan ook niet uitblijven. De Kamer heeft dinsdag, 5 juni, reeds voor de stem ming gereserveerd. Alhoewel in dit debat de Algerijnse zaak de voornaamste blijft, gaat het nu dus ook om 't lot van 't ministerie zelf. Door de toestand in Alge rije bevindt 't kabfnet-Guy MoIJet zich in 'n ietwat zonderlinge positie, die voor de partijen steeds moeilijker begint te worden. Het optreden van de heer Mendès-France staat daar geheel buiten. Het feit, dat de voorzitter van een partij heengaat, omdat hij met de gedragslijn van het ministerie niet eens is. terwiil een dozijn ministers en staatssecre tarissen, leden van dezelfde partij, in het kabinet van de premier blij ven samenwerken, is wel zeer ongewoon, maar gaat tenslotte alleen de door mcndès-France hervormde radicale partij aan. Met de samen stelling van de Kamermeerderheid, waarop de regering wil steunen, heeft dit alles zeer weinig te maken. -r vv Dispensaties vasten- en onthoudingswet Kampioen der laiige-afstandvliegers In één ruk over elke oceaan en elk continent! De weerverwachting van het KNMI geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk vrij veel bewolking met een matige wind uit noordelijke richtingen. Later over het algemeen nogal zonnig weer met een zwakke verander lijke wind. Hogere maximumtemperaturen. Zondag 27 mei: zon op 4.33 uur, onder 20.46 uur; maan op 23.06 uur, onder 6.46 uur. Maandag 28 mei: zon op 4.32 uur, onder 20.48 uur; maan op 23.36 uur, onder 7.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tot nu toe is, zo constateert de schrij ver. het volgens art. 26 van de Wegenver keerswet „voor een bestuurder van een motorrijtuig verboden daarmede over de weg te rijden, terwijl hij verkeert onder zodanige invloed van het gebruik van alcohol, dat hij niet in staat moet wor den geacht het motorrijtuig naar behoren te besturen". Hiermede kan men dus duidelijke gevallen van „overmatig" al cohol-gebruik straffen. De wetgever wil nu verder gaan en zou, vooral ten behoeve van preventieve werking, ook die bestuurders strafbaar willen stellen, die. alhoewej niet kenne lijk onder invloed, toch een hoeveelheid alcohol gebruikt hebben, die hun rijcapa- citeiten vermindert, zij het in geringe mate. Maar dit is in de praktijk moeilijk of niet te bewijzen- Daarop kwam de ge dachte een bepaald alcoholpercentage in het bloed van bestuurders van een voer tuig strafbaar te stellen, ook al is het niet zeker, dat elke bestuurder bij dit percentage verminderde rijvaardigheid heeft. Men denkt daarbij blijkbaar aan een alcoholpercentage in het bloed van 0.5—0.6 promille, dat bereikt wordt In dien men vrij kort vóór het onderzoek meer dan 2 borrels heeft gebruikt. Ver volgens wil de wetgever niet het rij den met een dergelijk alcoholgehalte van het bloed op zichzelf strafbaar stel len. maar wel de straf verhogen Indien men na het veroorzaken van een ongeval blijkt een alcoholgehalte in het bloed te hebben dat ligt boven dit percentage. Bji het bestuderen van de gestelde vraag heeft het hoofdbestuur van de maatschappij zich mpde doen adviseren door zjjn juridische adviseur en het re sultaat van een en ander was, dat er van de kant van de artsen zeer ernstige be zwaren bestaan tegen de gevraagde medewerking. Allereerst zijn daar algemene bezwa ren: de vraag, of het we] aangaat in onze. - samenleving de bewijslast zo zeer op de kleed moet zijn. dermate ingrijpend, dat verdachte te leggen: de vraag, of het wel zii twijfelen aan de praktische uitvoer aanvaardbaar is, dat de justitie de men sen dwingt een ingreep op hun lichaam toe te laten, waarbij dus de integriteit van het lichaam wordt aangetast, terwijl zelfs voor een gewoon lichamelijk onder zoek van een verdachte speciale toestem ming nodig is- Voor een groot deel schui len hierin juridische en misschien poli tieke bezwaren, maar voor een deel heb ben zij toch ook een medisch facet. De bezwaren speciaal voor de artsen zouden kunnen worden verdeeld in be zwaren van medische aard en bezwaren van medisch-ethis.che aard. Allereerst moet worden opgemerkt- dat de voor de bepaling van het alcoholgehal te in het bloed benodigde ingreep niet altijd zo heel onbelangrijk is. In de mees te gevallen moge het afnemen van bloed vlot verlopen en snel uit te voeren zijn; het is algemeen bekend dat bet m som mige gevallen minder gemakkelijk gaat en dat er b.v. soms enige malen moet worden geprikt alvorens het lukt bloed af te nemen. Verder kon men 10 jaar geleden misschien de overtuiging hebben, dat er beslist geen medische contra-indicaties bestonden tegen een venepunctie, mits deze maar met de nodige voorzorgen werd uitgevoerd, maar de laatste jaren hebben ons geleerd dat dit niet z0 ?e" ker is. De z.g. serurn-hepatitis die enige tijd na de venepunctie kan ontstaan, is een ernstige aandoening en de in middels bekend geworden mogelijkheid van voorzorgsmaatregelen stelt h°ge eisen aan de techniek van de sterilisa tie van het instrumentarium- Dit alles maakt de voor een behande lend arts geldende eis dat er een dui delijke medisch^ indicatie moet zijn voor elke ingreep klein of groot die hij verricht des te belangrijker en het is duidelijk, dat daaraan in dit geval niet is voldaan. Verder is de mogelijkheid van een bloeduitstorting en van infectie na de prik zeker ook aanwezig en kan soms vrij veel last of nadelige gevolgen ver oorzaken. Daarbij komt nog de vraag naar de be trouwbaarheid van het onderzoek; klei nere afwijkingen bij het bloed afnemen en laboratoriumvergissingen zijn altijd mogelijk en de medicus die begrijpt welk een enorme verantwoordelijkheid hier op de onderzoekende arts en het laborato rium ook op het administratieve ge deelte ervan wordt gelegd en die hier mede ervaring heeft, neemt de conse quenties hiervan zeker zwaar op.- Reeds om al deze redenen heerst bjj vele behandelende artsen een grote weer stand tegen het ingeschakeld worden bij een vprpiichte ingreep, waarbij het labo ratorium-onderzoek moet dienen als enig bewijsmateriaal en die kan leiden lot belangrijke strafverzwaring en andere ernstige gevolgen. Zij achten de waar borgen. waarmede deze procedure om- baarheid daarvan en daarmede aan het verantwoord-zijn van deze gehele proce dure. daarvan ernstige gevolgen zijn aan te wijzen of zelfs maar een hematoom. een bloeduitstorting is ontstaan, die de ge troffene b.v- gedurende enige dagen be let zijn arm te gebruiken, een civiele procedure in te stellen tegen de justitie of tegen de arts? Het is duidelijk, da' de opdrachtgever, i.c- de justitie, de vol ledige verantwoordelijkheid voor alle na delige gevolgen zal hebben te aanvaar den Behalve op de bovengenoemde medische bezwaren wijst het artikel dan op de me- disch-ethische bezwaren, die in het bo venstaande reeds enigszins tot uiting kwamen. Mag de behandelend arts zich ia- ten inschakelen in het opsporingsappa raat van de overheid? Hierbij gaat het er niet om of de arts dit prettig vindt maar wel om de vraag of de arts hier niet te waken heeft over geheel andersoortige belangen, nl de be langen van het individu, dat in hem de arts ziet, die, zodra de betrokkene zich aan hem toevertrouwt, van nature voor diens belangen moet opkomen en niets zal doen dat hem kan schaden. Is het dan in overeenstemming te bren gen met dat wat men van de arts mag verwachten als hij het door zijn mede werking mogelijk maakt, dat de verdachte van schuld aan een ongeval (zij het alleen indirect) gedwongen wordt zelf mede te werken aan het aandragen van bouwste nen voor zijn eigen veroordeling? Van zelfsprekend klemt dit vraagstuk ook voor de wetgever, voor de jurist en voor de politicus en zullen dezen zich hebben af te vragen, wat hier het zwaarste moet wegen, maar ook indien zij deze dwang weloverwogen aanvaarden, dan nog is het de vraag of de arts. die in een zo bij uitstek persoonlijke verhouding staat tot degene, bij wie hij het bloed moet afnemen, het recht heeft hier het sluitstuk voor deze wetgeving te verzor gen. Het is niet twijfelachtig, dat sommi ge of misschien vele artsen hier in een gewetensconflict zullen komen en zich boor een sprong van 12.000 meter hoog te uit een B-17 van de Braziliaanse Luchtmacht heeft de Franse mannequin Colette Duval tijdens een vliegfeest bij Rio de Janeiro een nieuw wereldrecord vrije val bij parachutespringen gevestigd. De wereldberoem,de parachutists wacht te tot zij 250 meter boven de grond was. alvorens haar parachute te openen. Met 8600 meter was zij reeds houdster van het wereldrecord voor dames. De foto toont de koene Frangaise. verplicht zullen gevoelen hier medewer king te weigeren. Het grote verschil met thans is. dat bij de huidige wetgeving w e 1 duidelijk de betrokkene vrij is in het al of niet la ten uitvoeren van de ingreep, afhankelijk van wat in zijn belang Is; maar bij de voorgenomen wetgeving moet de arts een ingreep doen. waartoe de patiënt (indi rect) wordt gedwongen en waarbij de medische indicatie tot de ingreep totaal ontbreekt. O O O Annex hieraan rijst de vraag naar de aansprakelijkheid. Wie belet een ver dachte, van wie bloed afgenomen is. als Doordat kinderen met vuur speelden brak gistermiddag omstreeks a uur een felle brand uit in de tuinbouwschuur van de heer J. Havenaar, Zuidersingel 10- te Berkel. Het vuur laaide zo hevig op. dat men in Rotterdam de rookzuil kon waar nemen. Hoewel de splinternieuwe DaDy- spuit van Berkel spoedig ter plaatse was en al spoedig werd gevolgd door de g - autospuit, kon noch de schuur noch dein ventaris,. bestaande uit een spRmacnine en ander land- en tuinbouw-gereedsc p behouden worden. Wel slaagde -T 1 A -■ erin, de nabijgelegen tank voor de olie- stook zodanig nat te houden, dat deze ge spaard bleef: het woonhuis kreeg slechts geringe schade. Omstreeks half 8 was de blussing voltooid. De schade van om streeks 10.000 wordt door verzekering gedekt. Wethouder L. van Rijn was op het terrein van de brand aanwezig. (Van onze verslaggever) In het grote graanpakhuis van het Cen traal Bureau aan de Rijnhaven te Rot terdam is vanmorgen omstreeks half zes een felle brand uitgebroken, waarbij hon derden balen graan en z.g. veekoeken verloren zijn gegaan. Het vuur woedde op de vijfde verdieping van het gebouw en werd door de brandweer met tien stralen bestreden. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het warm lopen van een as in een elektrische installatie. Een machinist ont dekte in het dak van het gebouw vlammen en alarmeerde terstond de brandweer. Deze ging het vuur met tien stralen te lijf; vanwege de sterke rookontwikkeling moest gebruik worder- gemaakt van zuur stofmaskers. De brand woedde over een front van ongeveer vijfendertig meter en op zeer grote diepte. Omdat de vuurhaard in de top van het gebouw lag is de water schade groot; als een waterval golfde het bluswater uit de onderste verdieping. Te gen zeven uur was de brandweer het vuur meester. Vast staat dat honderden zakken graan zijn verbrand. De totale schade, welke door deze brand werd veroorzaakt, is nog niet bekend. De Rotterdamse brandweer was aan wezig met de eenheden 60, 61, 64 65 en de Gl, de A2 en de L3 en de H4. De lei ding berustte bij hoofdman Peterson. Tot architect voor de nieuw te bou wen kerk voor de parochie van St.-Jo annes de Doper te Vlaardingen is thans aangewezen ir. Jan van der Laan. Zoals men weet. zal de kerk aan de Hoogstraat worden gesloopt en ter plaatse het nieuwe kerkgebouw worden opgetrokken. De architect zal de situatie ter plaatse moeten bezien, waarbij o.m. rekening kan worden gehouden met de nieue toestand aan de Hoogstraat, welke o.a. verhoogd en verbreed moet worden. De kans be staat dus. dat het front van de nieuwe kerk anders komt te liggen. Ook bestaat thans de gelegenheid, te overzien, of de toren aan de Hoogstraat behouden kan blijven. De keuze van de architect is een waarborg, dat op dit fraaie punt aan de Vlaardingse Vaart in ieder geval een bedehuis zal verrijzen, dat ook uit ste debouwkundig oogpunt bezien, aan de gestelde eisen zal voldoen. (Van onze correspondent) WENEN, mei. VOOR DE ENORME deur van een feestelijk versierde Sankt Stephan zullen binnenkort de scheidende aartsbisschop en het domkapittel de nieuwe aartsbisschop van Wenen, dr. Franz König, plechtig ontvangen en de Dom binnenleiden. Voor deze in- etallatie zal kunnen geschieden zal echter eerst n°f> de in plechtige Curie- stijl opgestelde Bulle door de nuntius in Oostenrijk, mgr. dr. Dellepiane, aan mgr. König moeten worden overhan digd. Binnen drie maanden daarna ral de nieuwe bisschop zich in zijn diocees moeten hebben gevestigd.' Daar mgr. König nog verschillende vormreizen en visitaties in het bis dom St.-Pölten op zijn programma heeft staan en bovendien nog zijn uit gebreide taak in dat diocees moet overdragen, kan nog niet met zeker heid worden gezegd, wanneer z'ijn de finitieve overkomst naar Wenen plaats zal vinden. Men neemt echter aan, dat de intronisatie nog in de loop van de volgende maand zal geschieden. De nieuwe aartsbisschop van Wenen werd op 3 augustus 1905 in een klein landelijk plaatsje in Neder-Oosten- rijk geboren. Als kapelaan, kanunnik, hoogleraar en bisschop is hij dat vriendelijke voorgebied van de Alpen trouw gebleven. Ondanks zijn pries terlijk en sociaal werk dr. König was aalmoezenier in de jeugdbewe ging en later leider van het jeugd- bureau van het diocees St.-Pölten heeft de nieuwe aartsbisschop zich ook bijzonder bekwaamd in de eco nomische wetenschappen. Als jong student heeft hij de rode singel van het Germanicum te Rome gedragen. Zijn theologische en filoso fische studies maakte hij aan de Gre- goriana, later in Wenen en in Lille en hij verwierf tweemaal de doctorstitel. Hij bezette enkele jaren een leerstoel in de moraaltheologie en zijn naam is verhonden aan de uitgave van het standaardwerk „Christus und die Re- ligionen der Erde" (Herder Verlag Wenen 1951). Bij niemand wekte het. verbazing, dat hij eenmaal in St.-Pölten, van de Oostenrijkse bisschoppenconferentie de officiële functie van contactman met de pers en de radio kreeg opge- d"agen en zo is hij de „persbisschop" geworden, zoals de katholieke journa listen hem na enige tijd gemoedelijk gingen noemen. EZE GELEERDE PRIESTER, die over een grote talenkennis be schikt, heeft een zeldzaam voor beeld van praktische caritas gegeven. Gedurende verschillende jaren be steedde hij zijn vakanties om in Lon den een Britse priester »te vervangen, die daar in een achterbuurt-parochie zjjn zielzorgwerk verrichtte en al jaren geen kans had gezien om er enkele dagen tussen uit te trekken. Ingewijden weten dat mgr König in de hoogste kringen der Kerk bij zondere hoogachting geniet. Zijn aan wezigheid in Rome als leider van de grote dankbedevaart na het afsluiten van het staatsverdrag, dat Oostenrijk zijn onafhankelijkheid teruggaf, heeft dit oordeel van het Vaticaan nog ver sterkt Toen dan ook in de laatste maanden in Wenen de opvolging van kardinaal Innitzer werd besproken, werd zijn naam steeds weer opnieuw genoemd. Een eerste verzoek om naar Wenen te gaan heeft dr. König afgewezen. Hij voelde zich zo nauw verbonden met het bisdom, waarin hij geboren werd en dat hij liefhad, dat het hem zwaar viel. het te verlaten. Maar de bij zondere plaats van „Wenen" in de kerkelijke hiërarchie vereiste een man van bijzondere kwaliteiten en zo kwam men bij hem terug. Wenen ligt in de voortste linie langs het ijzeren Gordijn. Het is het enig overgebleven ver naar het oosten gelegen brugge- hoofd". De aartsbisdommen Gnesen- Posen, Breslau, Praag, Gran en Agram liggen alle aan de andere kant van het ijzeren gordijn. Wellicht wordt een maal van Wenen uit het gesprek ge voerd dat ook voor de Kerk een wer kelijke vrede moet inleiden. Ook om die reden behoeft Wenen een aarts bisschop, die een grote visie heeft, daarbij echter vo] naastenliefde en begrip is voor de geestelijke en mate riële nood van de aan hem toever trouwde gebieden. Zo'n man heeft Wenen in dr. Franz König gekregen. gekregen vah een brede Hetgeen op dit ogenblik tot ee.i on houdbare toestand uitgroeit, is het ge volg van de kabinetsformatie zelf. Mollet heeft voor zijn kabinet het vertrouwen Manschappen en officieren van al de vijf regimenten van de Engelse Brigade J Guards hebben op het Horse Guards rade-terrein in Londen een generale r- petitie gehouden voor de jaarlijkse ti rade, die zij zullen houden op de verjaar dag van H.M. Koningin Elisabeth, V 31 mei a.s. De foto geeft een beeld va deze oefening voor de „Trooping of m Colour", onder welke naam de jaarlijkse plechtigheid bekend staat. I y 'c É2S£SS2ll (Van onze Brusselse correspondent) Dat de economische politiek van de linkse Belgische regering allesbehalve ge smeerd loopt zou, bij wijze van spreken, zelfs een blinde kunnen zien. De regering in de eerste plaats voert aan, dat het zó niet langer kan. En om de gemoederen gerust te stellen, heeft zij on- via een persagentschap belangrijke wijzigingen in haar economische politiek laten aankondigen. Aldus wilde zij blijk baar ontsnappen aan parlementaire inter pellaties van de zijde der CVP-oppositie. Zij is echter niet in die opzet geslaagd en de voorzitter der CVP-partij in de Kamer, de oud-premier dr. Gaston Eyskens, heeft haar in de Kamer ter verantwoording ge roepen. Eyskens begon met de regering te ver wijten dat zij haar toevlucht nam tot een persagentschap daar waar zij eigenlijk haar economische politiek aan het parle ment had moeten voorleggen. Ondanks de huidige hoogconjunctuur moet de regering in haar perscommuniqué toegeven ,dat men zich niet mag ontvein zen dat de Belgische prijzen te hoog blij ven ten opzichte van die der mededingers en dat de Belgische concurrentiepositie niet ten volle verzekerd is. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen stond op 421.8 punten in april 1954: het staat thans op 430.9 punten. Prijzen en le vensduurte zijn thans de grote moeilijk heden voor België. De economische politiek moet er thans op gericht zijn, de binnenlandse prijsstij ging te remmen en elke inflatoire ontwik keling tegen te gaan. De regering deelt in het perscommuniqué mee. dat zij met dat doel vier maatregelen zal treffen: le. een meer selectieve kredietpolitiek, 2e. krediet beperking voor de bouwnijverheid en be roep op buitenlandse werkkrachten, 3e. een aantal openbare werken uitstellen. 4e. de invoer bevorderen om de concurrentie te vergroten en aldus de prijzen te drukken. Die maatregelen, aldus Eyskens, zijn ten dele verantwoord. Maar geplaatst in een volledig onsamenhangende politiek, drei gen zij grote stoornissen te verwekken in de toekomst. Indertijd kondigde de rege ring een reusachtig programma van open bare werken aan. Thans moet zij mede delen. dat haar plannen worden uitgesteld tot later. In het licht der a.s.- Wereldten toonstelling, waartoe door de homogene CVP-regering werd besloten, heeft de hui dige regering een soort paniek verwekt in de bouwsector en de prijzen der aanbeste dingen in de hoogte gedreven. Sprekende over de begrotingen, zeide de heer Eyskens, dat de gewone begroting voor 1956, die aanvankelijk 84 miljard be droeg, zal moeten verhoogd worden met ongeveer 3 miljard, wegens aanpassin der salarissen ten gevolge van het stijgen van het inde-cijfer. Intussen bleven tal van problemen onopgelost. De openbare schuld stijgt voortdurend: van 309 miljard in maart 1954 tot 317 mil jard in maart 1956. Anderzijds heeft de linkse regering de belastingen in hoge mate doen toenemen. De levensduurte drukt zwaar op de families met gering in komen. In Nederland heeft men een poli tiek gevolgd van vermindering der staats schuld en heeft men op stelselmatige wijze allerlei belastingen verminderd. De poli tiek van de Belgische regering kan de moeilijkheden in het Beneluxverband slechts vergroten. Eindigend riep Eyskens, onder luid ap plaus op de CVP-banken, uit: „Na twee jaar beleid kan men zeggen, dat deze re gering er een is van de verloren kansen. Het land zal dat niet vergeten!". Om aan alle twijfels een einde te ma ken, dispenseren de Bissclinpren van Ne derland, krachtens speciale volmacht van de H. Stoel, alle gelovigen in de vastcn- en onthoudingswet op de volgende ver plichte feestdagen, die in de Nederlandse Kerkprovincie niet meer als zodanig wor den gevierd: Besnijdenis des Heren, 1 januari: Driekoningen, 6 januari: Sacra mentsdag; H H. Petrus en Paulus, 29 juni en Maria's Onbevlekte Ontvangenis, 8 december. vah een brede meerderheid maar die meerderheid bestond uit tegen strijdige delen, doordat zij zich uitstrek te van communisten tot de onafhanke- lijken. Principieel gezien had men met een minderheidskabinet te doen. Tot nog toe leverde dit geen moeilijkheden op aangezien alle partijen reden hadden een crisis te voorkomen. Langzamerhand wordt het echter onzeker, of de bezwaren tegen een krisis het niet zullen moeten afleggen tegen de oppositie, die in som mige partijen tegen andere punten van het beleid dan die betreffende Algerije groeit Het optreden tegen de communistische actie in Frankrijk zelf, dat met de dag dringender nodig wordt, maakt de hou ding van de communisten en progressis ten jegens het kabinet onzeker. Ander zijds woedt het akkoord-Savary met het nieuwe bestuur van Marokko door de rechter Kamerhelft hevig aangevallen en waarschijnlijk niet geaccepteerd. Voor wat de buitenlandse politiek van Pineau betreft legt een groot deel der Kamer slechts wantrouwen aan de dag, vooral sedert de reis naar Moskou. Voor wat de binnenlandse politiek betrelt geeft de heer Ramadier reden tot verontrusting, daar hij niet ophoudt voor de gevaren van de financiële toestand te waarschu wen doch tegelijkertijd belastingverho gingen blijft voorstellen. Ramadie. wordt dan ook door nagenoeg alle partijen be streden. Het gevolg is geweest, dat de heer Duchet, die de luitenant van Pinay is, bij de onafhankelijken en boerenpar tijen al op zeer scherpe toon ernstige kri tiek op het ministerie heeft doen horen. De MRP verbindt aan haar steun voor waarden waaronder in de eerste plaats die van een krachtiger optreden tegen de communisten. Er ontwikkelt zich dus een klimaat, waarin gematigde radicalen, sommige Gaullisten, de MRP en de verder rech terzijde wei eens geen genoegen meer zouden kunnen nemen met het wisselspel, waarbij de rtgering naar omstandigheden kan rekenen op communistische stemmen of, zo die zouden ontbreken, op de wel willende houding van rechts- Het ogen blik nadert, dat de premier ondanks Al gerije het slachtoffer kan worden van een als incidenteel te beschouwen stemmings- uitslag, en zelfs van een beslissing van zjjn eigen, in zichzelf zo verdeelde, partij. Guy Mollet is een te ervaren politicus om zich aan avonturen te wagen door toorbij te zien, dat het overgrote deel van zijn meerderheid hem slechts met veel reserve volgt. Dit doet zelfs een deel van zijn eigen partij en dit doet ook de meer derheid der radicalen. En waar er nr nog andere ernstige en ook urgente vraag stukken bestaan buiten het Noordafri- kaanse, daar is het begrijpelijk dat Mollet wil weten op wie hij zal kunnen rekenen. Vandaar het aansturen op een nieuw ver trouwensvotum na een opklarend debat Gisterochtend is op Schiphol de eerste Douglas „Super 7", de kampioen der lon- ge-afstandvliegers, waarvan ook de KLM er 10 heeft besteld, geland. Het was een machine van de Pan American World Airways, die er in totaal 25 van zullen kopen (voor een totaal bedrag van circa 60 miljoen dollar). De „Super 7" maakt momenteel een proef- en demonstratie vlucht langs de belangrijkste Westeuro- pese luchthavens. De „Super 7", een nieuwe verbeterde uitgave van de DC-7B. heef' een groter vliegbereik dan enig ander in gebruik zijnd verkeersvliegtuig voor de r- gerluchtvaart. Het kan zonder tussen landingen van New York naar Istan boel, van Seattle naar Tokio en van Boston naar Helsinki vliegen; het kan over tedere oceaan en over ieder con tinent vliegen. De vier motoren hebben een gezamen lijk startvermogen van 13.600 paarde- kracht en zijn in vergelijking met de DC-7B aan weerszijden ca. 1.8 meter ver der van de romp geschoven, opdat de draaiende motoren minder trillingen in de cabine veroorzaken. Vliegende met een gemiddelde kruis-snelheid van 560 kilo meter per uur tot een maximum vliegbe reik van 8000 kilometer vervoert do „Super 7" 72 toeristen tegelijk. De machine zal de reisduur aanmer kelijk bekorten. De route New York- Londen. een afstand van 5600 kilometer, zal in 9 uur en 45 minuten worden af gelegd. In omgekeerde richting (als ge volg van de heersende windrichting) zal deze vlucht 12 uur en 18 minuten in be slag nemen. Een niet onderbroken vlucht van Chicago naar Amsterdam (6701 kilo meter) zal 11 uur en 23 minuten vergen en 17% uur voor de terugweg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1