Frankrijk wil Algeri behouden als toegangspoort voor nieuw gebied fflvalfop: Woestijnhitte als ENERGIEBRON Plan tot exploitatie van ondergronds waterbekken IN ADEN DREIGT CATASTROFE Levenspeil beneden peil Zand als zonlichtvanger Zaterdagse mij nieringen ZATERDAG 26 MEI 1956 PAGINA 3 De opstand in Algerië dreigt voor Frankrijk een uitputtende oorlog te worden. Het heeft, zoals hekend, niet alleen strijd te voeren tegen rebellerende bewoners van dit gebied, maar ook tegen vrijwilligers, die uit dc Arabische landen van het Nabije Oosten her waarts tijgen, na een duchtige training in de guerillakrijg te hebben ondergaan. Algerië is bovendien geen kwestie meer tussen eer. zich verzettende bevolking en de regering van Parijs, maar 'n internationaal vraagstuk, waarhij de Sovjet-Unie zich partij heeft ver klaard en de Arabische landen min of meer nauw betrokken zijn. Egypte o.a. doordat het hoofdkwartier van de hulpverlening te Cairo gevestigd is. Algerië is een Arabisch land en in deze dagen van de Groot- Arabische gedachte is het voor de Arabieren een soort toetssteen. Kan een tussen andere landen liggend Arabisch land tot het ge bied van een Westerse mogendheid blijven behoren? zo vraagt men zich daar af. Frankrijk heeft Algerië als het ware inge lijfd, het vormt er een onderdeel van, de Algerijnen zijn Franse staatsburgers, al worden ze in hun rechten te dien aanzien niet onbelangrijk gekortwiekt. Frankrijk vecht vertwijfeld, om het te behouden. Het is het oudste koloniale gebied, dat het bezit. Oh Constant brandende atoombom Bouwbroeders Kerk-in-nood-dienst Armoede in H. Lane Moed houden maai Geluk voor 1000 kinderen] En morgen ZeJerken' Voor de rest een mook Harry Prikker SAHARA, hef land van belofte! Maar. Frankrijk vecht niet alleen om Algerië. Het strijdt wel licht eerder om zijn grote koloniale rijk in Midden-Afrika, waartoe Algerië de grote toegangspoort is, die het gemakkelijk bereikbaar maakt. Dit koloniale rijk, dat voorlopig trog vrijwel uit woestijn bestaat, moet eerlang eveneens Frans grondgebied worden, een tweede Frankrijk, gelegen in het hart van het donkere werelddeel, dat thans een nieuwe toekomst tegemoet gaat. Uit de achteruitgang en stilstand van eeuwen en eeuwen treden steeds meer Afrikaanse landen de nieuwe lijd binnen, die van de industrialisatie en moderne economie. Ze willen daarbij op hun eigen benen staan, de Afrikaanse laiulen, welke tot dusver koloniën van een Europese mogendheid waren, met name diewelke onder Engelse soevereiniteit stonden. Het is zeer waarschijnlijk slechts een kwestie van tijd, dat lafiden als Senegal, onder l ranse vlag levend, naar autonomie en zelfs onaf hankelijkheid zullen gaan streven. Een groep Franse politici onder leiding van Edgar Faure, heeft waarschijnlijk met het oog hierop, een groots plan ontwikkeld, waarvoor ze felle propaganda voeren. rige de Arabische wereld er in steeds sterkere mate door tegenover zich vin den. Want de Arabieren menen, in Afri ka oude rechten te bezitten en ze zijn reeds begonnen, om via het Mohamme danisme er hun invloed uit te breiden, een invloed, die gegrondvest is op een eeuwenlang contact met de Afrikaanse volken. Hier en daar voert de Islam een effectieve propaganda onder de zwarte Afrikanen met veel succes. In sommige streken, waar de Katholieke missionaris sen en Protestantse zendelingen hun'zwoe- gen en bekeringsijver slechts matig be loond zagen, bekeren de negers zich enthousiast tot de leer van Mohammed en hier en daar vindt er zelfs een over gang naar het Mohammedanisme en masse plaats. Daarbij komt, dat o.a. in Nigerië talrijke stammen reeds lang Mo hammedaans zijn, terwijl de Arabische invloed er nog altijd sterk is, hetgeen zich vooral in hun kunst en cultuur ma nifesteert. Wat is nu dat grote Franse rijk, die enorme Franse provincie, welke daar in de Sahara moet worden gesticht? Een pro vincie, die weer drie depariteménten moet omvatten, het kerndepartement Hoggar, het departement Tibesti en het departe ment Boven Mauretanië? Wel. het departement Boven Maureta- nie (Haute Mauretanie), dat een oude, welbekende naam uit de geschiedenis op grootse wijze zal doen herleven, strekt, zich uit van de Zuidgrens van Marokko, langs die van de Spaanse kolonie Rio de Oro, tot aan de Atlantische Oceaan, waar het een zeehaven zal bezitten in Saint Etienne. Naar de oceaan loopt feitelijk een brede corridor-, welke wordt afge- Dit plan omvat een Frans Midden-Afri kaans rijk, dat alhoewel grotendeels woes tijn, met de hulpmiddelen der moderne techniek en de wetenschap der moderne planologen tot een vruchtbaar gebied moet worden gemaakt, waar tevens de aan wezige rijke bodemschatten geëxploi teerd kunnen worden, voor het ontwikke len van een welvaart verschaffende in dustrie. Waar nu nog kamelen gezapig door het zand slechts in een slakken gang voorwaarts gaan en auto's op rups- wielen zich moeizaam een weg banen, zullen grote autowegen moeten worden aangelegd, teneinde snelle verbindingen mogelijk te maken. Reeds eerder hebben we het een en ander verteld over de Franse plannen tot ontwikkeling van Midden-Afrika. Dm waren tot dusver tamelijk op zichzelf staand. De groep-Faure wil ze coördine ren en met massale middelen gaan wer ken. Heel Frankrijk, alle hulpbronnen van het land en zoveel mogelijk men senmateriaal dienen er aan ten dienste te worden gemaakt. Midden-Afrika zal. een geweldige Afrikaanse provincie van Frankrijk worden en vergoeden, wat sinds de oorlog vrijwel verloren werd, o.a. Indo China. Het is een machtig visioen, dat de man nen van de groep-Faure voor ogen staat. En ongetwijfeld kan gezegd worden, dat het de regeerders in Parijs voor de ogen zweeft en Frankrijk waarlijk niet alleen voor het behoud van Algerije vecht. Het plan doet schier overmoedig aan en velen vragen zich af, in hoeverre Frank rijk de kracht en de middelen zal kunnen j opbrengen, alsmede de mensen, om het te verwezenlijken. Het zal voor het ove- nomen van het gebied, dat een vrijwel onbekend bestaan leidt als Mauretanië, welk land in werkelijkheid niet veel meer! dan een naam is. Via de corridor en Bo ven Mauretanië wordt het kerndeparte ment Hoggar met do zee verbonden, aan de kust van West-Afrika, waar Frank rijk reeds het reusachtige koloniale ge bied van Frans West-Afrika bezit. In het oosten zal de nieuwe provincie voor een klein gedeelte aan Tunesië grenzen en over een lange afstand aan het jonge konink rijk Libië. Tussen Libië en het gebied i van het Tschadmeer moet het departe-i ment Tibesti komen, dat ook aan de Soe- dan z.al grenzen, in het oosten. Van Al- 1 gerië zal het z.g. zuidelijke territorium! worden afgenomen en aan de Hoggar wor den toegevoegd. Hierdoor wordt Algerië vijfmaal zo klein als het thans is. De groep-Faure stelt een rotsvast ver trouwen in de al sinds lang door sommi ge geleerden geponeerde stelling, dat zich in de Sahara onder de grond grote onder grondse waterbekkens uitstrekken, die door ondergrondse rivieren gevoed wor den. Deze waterbekkens rusten op 'n bodem van klei, zodat het water niet weg kan sijpe len. Hier en daar moet een waterbek ken enkele honderden meters diep lig gen, maar op sommige plaatsen zouden ta melijk gemakkelijk bronnen kunnen wor den geboord of het water op andere wij zij aan het bekken kunnen worden ont trokken. Naar aangenomen wordt, vindt een gestadige verversing van het water plaats dank zij de in de zomer smelten de sneeuwmassa's van de Hoge Atlas, het op de grens van Marokko gelegen gebergte. Indien de ondergrondse voor raad water van de Sahara zou worden aangeboord, zal de mogelijkheid ontstaan grote oases aan te leggen. De dorre Sahara maakt reeds thans eveneens dank zij bronnen, het leven mo gelijk in de bijna honderd vijftig dui zend vierkante kilometer grote opper vlakte van honderden oases. Het is bij el kaar genomen een gebied, anderhalf maal zo groot als Engeland. En waar water is in de Sahara, groeit van alles en kunnen grote oogsten worden binnen gehaald, zowel van vruchten als graan. De oase van Biskra is hiervan een der vele bewijzen. Ingenieursarbeid en de be kwaamheid van landbouwkundigen bieden volgens deskundigen een zekere waarborg dat in de Sahara het aantal oases op kunstmatige wijze aanzienlijk kan worden uitgebreid. Ze voorzien zowaar, dat de woestijn op den duur weer zou kunnen worden, wat ze in prehistorische tijden geweest is: een tropisch oerwoud, afgewis seld door schier eindeloze groene weiden. Eens heeft het nijlpaard, hebben olifanten en thans alleen in Centraal Afrika voor komende dieren in de Sahara gehuisd, was het klimaat er zelfs vochtig. Aange zien de Sahara anderhalf maal zo groot is als Europa, is het begrijpelijk, dat velen er heel wat van verwachten. Frankrijk wil nu een flinke portie van dit land van belofte bij zijn gebied voegen. Sahara, het land van belofteHet klinkt bijna ongelofelijk, maar mannen met reputa tie zetten zich achter een plan, dat die belofte wil inlossen, ten bate niet alleen van Frankrijk, maar van heel Europa en Afrika. De Sahara moet dan de graan schuur voor de steeds groeiende bevol king van beide werelddelen worden, zo als Noord Afrika eens de graanschuur van het Romeinse Rijk was Men kan zich nauwelijks voorstellen, dat de Hoggar, vanouds het vaderland der Toearegs, de vermetele kameelruiters, met autowegen doorsneden zal worden en de snelle mehari's, het superras onder de kamelen, zullen plaats maken voor auto's scooters etc. En toch, zelfs Frankrijks minister president Guy Mollet heeft zich vol bewondering voor het plan van de groep-Faure uitgesproken en het „de be- schavingstaak van de huidige generatie" genoemd. Hij deed van zijn instemming blijken met het nieuw opgerichte Sahara- comité, dat onder leiding staat van Emile Bélime. Dit comité en de groep-Faure welke er achter staat, meent Frankrijks aanspraken op het recht, deze bescha- vingstaak uit te voeren, te kunnen recht vaardigen met het feit, dat Frankrijks bezitsrechten op het betreffende gebied nooit omstreden zijn, de z.g. Kleine Sa hara, zoals het ook wel genoemd wordt, vrijwel onbewoond is en er feitelijk geen rechten van oorspronkelijke bewoners worden aangetast. De annexatie want hierop komt het neer van het gebied kan derhalve niet aangemerkt worden als een imperialistische daad en mag als een bijdrage tot de civilisatie van Afrika worden aangemerkt. Van een ingaan te gen het zelfbestemmingsrecht der volken is geen sprake, aldus redeneren de voor standers van het plan, omdat op de dui zenden en duizenden vierkante kilometers van het gebied niet meer dan 350.030 men sen wonen, verdeeld in kleine, ver van elkaar wonende.groepen, waartussen nooit enige samenhang van betekenis heeft bestaan. Frankrijk baseert zijn recht bo vendien op het feit, dat de Arabische landen van Noord Afrika zowel in tech nisch als in organisatorisch opzicht niet in staat zijn om, zoals we in een Frans tijdschrift lazen, het „wonder van de Sa hara" te volbrengen. Deze argumenten zullen intussen wei- Het officiële Egyptische blad „Al Gom- hoerija" heeft gisteren in een hoofdartikel verklaard, dat het Britse imperium" in Aden voor een catastrofe staat. Dat zou reeds „binnen enkele weken" kunnen blij ken. De nationalistische leiders in Aden we ten wat zij willen en werken volgens een vast p'an, dat onvermijdelijk zal leiden tot de nationale bevrijding, aidus het blad. Het Egyptische radiostation ,,De Stem der Arabieren" heeft dezer dagen in zijn uitzendingen de inwoners van Aden het voorbeeld van India en Egypte, „die zich van htt Britse imperialisme hebben be vrijd", en van de inwoners van Cyprus en Kenia, die tegen de Britten strijden, voor ogen gehouden. De ambassade van Saoedi-Arabië in Parijs heeft gisteren een communiqué uit gegeven, waarin de Britten beschuldigd Een der vervoermiddelen in de oase is het geduldige ezehje. Men ziet het hier, beladen met een vracht dadels. worden van ..wreedheden" in het gebied van Aden. Deze beschuldiging slaat op Britse radioberichten, volgens welke vlieg tuigen van de R.A.F. drie vrachtauto's die o; weg waren naar Aden, hadden bescho ten en vernield, aldus het communiqué. Hieraan werd toegevoegd, dat Saoedi- Arabië geen enkele aanspraak maakt op Aden of de aangrenzende Britse protec toraten. Reuter tekent hierbij aan. dat Britse straaljagers zondag j.l. schijnaanvailen hebben gedaan op drie vrachtauto's met stamleden uit het protectoraat Aden, die zich circa 50 kilometer binnen de ooste lijke grens van het protectoraat bevon den. De stamleden gaven zich toen over. waarna 52 man warden gevangen geno men en 67 anderen werden vrijgelaten Volgens de Britse inlichtingendienst keer den de stamleden terug van een illegaal bezoek aan Najran in Saoedi-Arabië, waar sommigen hunner wapens hadden gekregen. Saoedi-Arabië en Jemen zouden probe ren de stamleden over te halen onrust te verwekken in de Britse protectoraten. Volgens het communiqué van de ambas sade van Saoedi-Arabië te Parijs hebben de Britten „valse" berichten over het voorval verspreid, waardoor het vermin deren van de spanning in de Brits-Arabi sche verhoudingen geschaad wordt. nig indruk maken op de Arabische lan den. Daar denkt men nu eenmaal an ders. Men ziet er Frankrijk als een der laatste koloniale machten. En dit Frank rijk blijkt nu van plan, een wig te drij ven tussen Noord-Afrika en Midden-Afri ka. De .Arabieren zijn al in de middel eeuwen tot dit Midden Afrika doorgedron gen, tot aan de kust van de Atlantische Oceaan toe. We stipten dit reeds aan, Aan de oostkust stichtten ze zelfs tal van steden, waar hier en daar de Arabische invloed nog groot is, zoals in Zanzibar en Mombassa. Ze trokken als slaven handelaars door gebieden, waar eerst veel later Europeanen de voet zetten. Ook als handelaars in ivoor een en ander ging meestal samen kwamen ze al vroeg met tal van negerstammen in aanraking. In landen en tijden, waarin de slavenhan del een normaal bedrijf was, werd hun dit niet zwaar gerekend. Nog heden ten dage bestaat er een levendige handel in zwarte slaven van Abessynië naar Ara- bië. Deze handel is clandestien, maar duidt er op, dat Arabië nog steeds nauwe relaties met Afrika's oostkust onder houdt, waar eens verschillende Arabische rijkjes bloeiden. Er is weinig literatuur bewaard geble ven over de Arabische activiteit in Afri ka. De Arabieren zijn zich evenwel heel goed bewust van het verleden. Voor een land als Egypte, dat eens een Napoleon a}.s ,yerovera.ar zag, zal een „zwart Frank rijk" aan zijn grenzen een allesbehalve aantrekkelijk vooruitzicht zijn. De Fran sen zullen daarom sterke weerstand ont moeten. Doch het plan is er en sommige optimisten beweren zelfs, dat er binnen tien jaar een begin aan de uitvoering er van gegeven zal worden. Omdat door Algerië de kortste weg van Frankrijk naar de nieuwe provincie loopt, vecht Parijs vastbesloten om het behoud er van. Wri'-V; Wanneer men bij het streven naar vooruitgang en omhoog niet veel an ders doet dan overschakelen van spek op runderlappen, van een dood gewone fiets op een blinkende brom mer, en bustochten naar het buiten land, is nog niet veel gewonnen. Der gelijke overwinningen zijn vaak vic tories van de jaloezie onder de leus van: waarom de rijken wel en wij niet? Men blijft dan beneden het peil, dat de grote geesten van hun actie hadden verwacht. Een dergelijk levenspeil beneden peil treft men echter niet alleen in het materiële vlak, doch ook op gods dienstig terrein- In verband met nevenstaand artikel over Frankrijks plannen met de Sahara is het bijzonder interessant, hier nog het een en ander weer te geven uit een artikel van het gezagvolle Amerikaanse maandblad „The Atlantic", dat over het gebruik van zonne-energie handelt. We hebben reeds vroeger het een en ander medegedeeld over proeven die in de Verenigde Staten genomen worden met spiegelinstallaties, o.a. voor het opwekken van zwakstroom voor korte telefoonlij nen. Hiervan gewaagt het artikel uit voerig, om dan de aandacht te vestigen op de grote installatie, die in Frankrijk in de Pyreneeën is gebouwd, voor het op vangen van het zonlicht, hetwelk in elek trische energie wordt omgezet. Ook hierover hebben wij indertijd het een en ander gemeld. Het blad vestigt er de Spie gelinstallatie voor het opvangen van zonlicht te Bonzaréah in Noord- Afrika. v~ aandacht op, dat de Fransen in Noord- Afrika te Bonzaréah eveneens een der gelijke installatie in exploitatie hebben. Dit duidt erop, dat de plannen, om de Sa hara als energiebron te gebruiken, reeds in een tamelijk gevorderd stadium ver keren. In het artikel wordt de aandacht ge vestigd op het woestijngebied als warm te- en dus energiebron, Veertig m2 kilo meter gloeiend zand van de Sahara vangt een hoeveelheid zonnelicht op, die zou kunnen voldoen aan de energiebehoeften van heel West-Europa. Het klinkt on gelooflijk, maar het is volgens de des kundigen een feit. Het zonlicht, dat °P 100 vierkante meter van ons aardopper vlak valt, bevat onvoldoende energie om het bestaan aan 25 mensen in onze mo derne maatschappij te verzekeren. Het merendeel van deze energie gaat echter verloren, zodat het restant aan slechts één of twee personen ten goede komt. Men heeft berekend, dat de zon de aar de in drie dagen evenveel energie toe voert, als zou worden verkregen, indien alle wereldvoorraden hout, steenkool en aardgas gelijktijdig werden verbrand. Maar op zijn weg van de constant brandende atoombom, die de zon is, gaat vooral in de dampkring buitengewoon veel van die energie verloren. Voor het overige, als ze ongehinderd onze aarde bereikte, zou er alles verbranden, net als nu gebeurt bij 't tot ontploffing bren gen van een atoombom en een water stofbom. Er is tussen twee haakjes een atoombom nodig, om een waterstof- of H-bom te doen ontbranden. Honderden kilometers in de omtrek wordt het leven vernietigd Nu zal men zeggen, dat als Frankrijk van de Sahara één grote oase wil maken, het niet meer mogelijk zal zijn, daar dankbaar gebruik te maken van de felle hitte en de omstandigheid, dat de zon er onafgebroken schijnt. Nu zal er voorlopig wel nog wat dor woestijngebied en on vruchtbaar bergland overblijven, zodat er nog ruimte genoeg overblijft, ook in ver re tijden om de nodige installaties te bou wen. In ieder geval kunnen die al vast hun aandeel leveren in het bewoonbaar maken van de Sahara en in de komende Industriële ontwikkeling er van. Ver wacht mag voorts worden, dat de kost bare en moeilijk te onderhouden spie gelinstallaties op den duur door effec tievere en goedkopere installaties zullen worden vervangen. Men staat hier, naar de deskundigen unaniem aannemen, als in zovele andere gevallen nog aan een be gin. De doeltreffendste methode, om zonne- energie te gebruiken, bezit de natuur in de z.g. fotosynthese, waarvan de planten gebruik maken. Maar ze heeft daarvoor ontzaglijk veel tijd nodig. Zo doet ze duizenden en duizenden malen langer over het vormen van olie- en steenkolen- lagen, dan de mens nodig heeft, om die te verstoken. Daarom moet Moeder Na tuur zich wel eens voelen als een huis vrouw, die uren heeft besteed aan het ge reed maken van een lekker maal, om dit in minder dan een half uur te zien ver slinden Heden ten dage is het inmiddels nog zo gesteld, dat wanneer de mens de z'on- ne-energie gebruikt, hierbij 85% ver loren gaat. Dan is er, zoals we reeds aanstipten, in de dampkring al veel ver loren gegaan, feitelijk het grootste ge deelte. Wat uit de zeef van de dampkring komt, levert op 100 vierkante meter land echter toch altijd nog een energie op, waardoor een motor van 180 P.K. zou kunnen draaien, tenminste als de zon schijnt. Bij een bewolkte hemel wordt het 20 P.K. Zal een deel van het zonlicht, als ge volg van onveranderlijke natuurwetten, onvermijdelijk verloren blijven gaan, de mens bezit desondanks nog grote moge lijkheden tot doelmatige aanwending. Het wachten is op de technici, op de mannen van de wetenschap, op de knappe koppen in het algemeen. Ze zullen de moeilijkheden moeten opheffen. Dit is uiteraard gemakkelijker gezegd dan ge daan. Doch er wordt gewerkt, hard ge werkt. Hier en daar heeft men op kleine schaal successen verworven. B.v. in India. Daar werden kooktoestellen met een zonne- spiegel ingevoerd. Er wordt daar veel op vuurtjes van koemest gekookt. Deze kan nu als meststof worden aangewend. De spiegel is iets kleiner dan een vierkante meter. Wie het toestel gebruikt, behoeft de spiegel slechts naar de stand van de zon te regelen, om zijn potje snel en goed klaar te krijgen. De zandduinen van de Sahara, een ontzaglijke energiebron. Misschien, dat de huidige proeven met de kernsplitsing nog belangrijke resulta ten voor het doelmatig gebruik van zon ne-energie zullen opleveren. De kernener gie zal dan echter verzwakt moeten wor den, in tegenstelling met de solaire, die versterkt moet worden. In de laatste methode heeft men het tot dusver het verst gebracht. Maar het is misschien de verkeerde Intussen kijkt men ook al uit naar het water als energiebron. Indien men er in slaagt, de z.g. thermonucleaire reactie wat haar snelheid betreft te bedwingen en in de hand te houden, dan zal het wa ter als een superbrandstof kunnen fun geren. Het is nu feitelijk as van ver brande waterstof. De oude alchemisten hadden er een vage notie van en probeer den pillen te maken, om water te doen branden. Ze bevonden zich evenwel op het verkeerde spoor Niet alleen de Sahara, ook de oceanen staan op het energie-programma van het mensdom, dat zijn „Operatie Energie" aan het „plannen" is.Het is toekomst muziek, maar de kernsplitsing, dus de atoombom, zou het tot verre tijden veilig kunnen stellen, althans indien niet tege lijkertijd door de ontploffingen de atmo sfeer vergiftigd wordt, waarvoor velen nog vrezen.... K.H. Iemand met een grote, zelfs bui tengewone devotie tot een of andere heilige is nog niet godsdienstig. De echte dienst van God is gebaseerd op de liefde tot Hem en de naaste in daad. Deze dienst kent onderschei dene vormen. Nu eens is een offer de eis, dan weer is lof gewenst, een der de maal noopt de plicht van dank baarheid tot huldebetoon. De mens komt echter zeker niet tot vol gods dienstig leven zonder meeleven met de Kerk in Gods-dienst. Wanneer we op dat meeleven kri tisch toezien lijkt ons de vraag ge wettigd: Zit de godsdienstzin bij velen niet heel erg aan de opper vlakte? Onkerkelijken houden aan de ker- kfelijke feesten van Kerstmis, Pasen en Pinksteren vast in verband met de twee zondagen, dus vrij. Maar hebben wij vaak edelere gedachten, of hogere visie? Morgen is er weer een speciale feestdag. Het feest der H. Drieëen- heid. Natuurlijk een groot en zelfs on doorgrondelijk geheim, maar dan ook de grondslag en de bron van alle ge heimen. Juist met deze feestdag wil de Kerk het geloof van haar kinderen dieper doen wortelen. Het hele officie ademt dan ook doorlopend hulde, eer bied en dankbaarheid tegenover de Schepper, de Verlosser en de Geest van liefde. Met God, door God en in God is alles- Maar de materie heeft de meesten onzer te fel aangevreten, om ons lang en diep op het grote mysterie te be zinnen. Dieper doordringen in de ge loofsgeheimen is volgens de richtlij nen van het Vaticaans concilie zeer vruchtbaar voor ons. Hoe diep^- deze kennis doordringt in de geest, des te machtiger wordt ook de geloofsover tuiging. Merkwaardig is overigens hoe tal rijk de belijdenis van het geheim der H. Drievuldigheid in de kerkelijke ge beden en ceremonies terugkeert. Het begint al bij het Doopsel. Neem de dagelijkse gebeden en het kruisteken. En in ons stervensuur. Dan bidt de Kerk: Al heeft de stervende ook ge zondigd, toch heeft hij de Vader, de Zoon en de H. Geest niet geloochend. Derhalve moeten we ons ook bewust naar de Drieëne God richten. We staan immers in de intiemste verhou ding tot Hem. Met de H. Augustinus zouden we moeten kunnen verklaren: Daarin bestaat de volheid van onze vreugde en er is geen groter te genieten van de Drieëenheid, God naar Wiens Beeld wij zijn gemaakt. Helaas van dat Beeld is dikwijls maar e^n zeer zwakke afdruk te con stateren, Ons levenspeil is beneden peil. DE Bouwbroedersde jonge stich ting van pater Werenfried van Straa- ten, bijgenaamd „de jongste congrega-. tie in de Kerk", zal ter gelegenheid van de Duitse Katholiekendag 500 wo ningen bouwen ten behoeve van vluch telingen van achter het IJzeren Gor dijn. Een soortgelijk plan is twee jaar geleden op de Duitse Katholiekendag van Fulda geopperd. Inderdaad is toen in Waldkappel in Hesse de bouw be-' gonnen, welke nu spoedig voltooid zal zijn. Confereren is een goed ding, maar men moet het niet te lang doen. Dader hebben nog altijd meer effect. I' PATER Werenfried van Straater heeft een aantal bouwprojecten onder handen. Van de 20 zullen er in Duits land dit jaar 12 gereed komen. Ile, nieuwe seculiere instituut van dt bouwbroeders, kent een noviciaat var 2 jaar en een proefperiode van 10 jaar waarna de leden de geloften van ar moede, kuisheid en gehoorzaamheid af leggen en bovendien beloven de Kerk in-Nood te dienen. De leden van dezi instelling krijgen geen beloning. Een nieuw bewijs, dat de Kerk no[ altijd leeft en steeds nieuwe loten op levert. „ONZE christenen in Palestina zijl arm, zullen de christenen in de wereh daar ongevoelig voor blijven?". Aldu vroeg mgr. Georgius Hakim, de aarts bisschop van Galilea, tijdens zijn ver blijf in Parijs. „De Joden uit de gehel- wereld zenden jaarlijks 200 miljoei dollars naar de staat Israël. En onz christenen vragen: „Wat wordt er voo ons gedaan?". Hij vertelde, dat d oorlog zijn diocees gedecimeerd haa 20.000 katholieken zijn vluchtelinger. verscheidene kerken zijn verwoest. E is een seminarie nodig, omdat Israè geen Arabieren toelaat. Voorts moete: er zeven scholen gebouwd worden e, twee weeshuizen. Ook moet er iet voor de pelgrims van Nazareth worde gedaan. Kortom in het H. Land verke ren de katholieken in grote armoedt Nog tobberijen genoeg. Buiten onz eigen soms zo gauw geweldig lijkend moeilijkheden. i DEZER dagen wordt het 500ste hu welijk ingezegend, dat door bemidde ling van het Contact-Bureau, secti Huwelijksbemiddeling voor Katholie. ken, in de Bilt is tot stand gekomer Het Contactbureau, het enige, dat i:t Nederland de goedkeuring van he Episcopaat verkregen heeft, werd jaar geleden opgericht. Om toegelatc te worden tot deze bemiddeling moet men degelijk katholiek en, zowel licha melijk als geestelijk, gezond zijn. D' resultaten zijn dan ook in overeetë stemming met deze eisen, goede katho' lieke huwelijken. Nou en? Misschien nooit gedacht er. toch gekregen! Bovengenoemd bemiddelingswer strekt zich uit over het gehele land ei er zijn personen ingeschreven uit all rangen en standen. Ook weduwen ei weduwnaars vinden in het Contact Bureau een mogelijkheid om hun gezi-i weer tot een goede en harmonisch eenheid te maken. Het aantal kinde' ren, dat door dit werk weer een goed vader of moeder heeft gekregen, bet draagt ongeveer 1000. Ook buiten he vad^land heeft het Contact-Bureaè reeds een goede naam. Vele emigranten, die ongehuwd naa: den vreemde zijn getrokken, hebber door het Katholieke bemiddelingsbu reau hun levenspartner gevonden. Het leven kan vandaag via eigen- aardige paden gaan. MORGEN is het weer zondag. Bi mering van de dag der diepe rijkdom men, Dnevuldigheidszondag. Off", weer uit dankbaarheid voor de nieu- zondag, met het nette gelaat van een fatsoenlijke KVP-er, die geen blrl van een andere partij zal aanraken maar wel raak stemt: één op één. Zonder water zou de oase woestijn zijn. Frankrijk wil nu van de Sahara één grote oase maken en daartoe de zich diep onder de grond bevindende waterbekkens benutten. Een Arabier put ivater uit de bron.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3