X Nederland te op de Brussel Wereldtentoonstelling zoMfeen! K 77 SNELPON snefaë: 4^^cnET a-TeVe"r de dood Amstelbrouwerij moet automa= tisering voortzetten ST.-CHRISTOFFEL" BESTAAT VEERTIG JAAR Rotterdamse Graanmarkt DAN D1 „Zonder franjeeenvoudig maar goed Het sprookje van Zo NU en m Brouwgerst in Nederland van bijzondere kwaliteit Brand teisterde buiten te Heemstede H.H. Wijdingen Pancratius naar Londen Markt geheel op tweede- handsbasis Sportieve examinandus Peter Selie ZATERDAG 26 MEI 1956 PAGINA 9 Water als karakteristiek van ons land (Van onze Haagse redactie). Ons land zal op de wereldtentoonstelling 1958, (Jie in Brussel wordt gehouden, op imposante wijze vertegenwoordigd zjjn. De Nederlandse inzending zal geheel in het teken staan van het water, dat in onze geschiedenis en bij de karaktervorming van ons volk zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. Met een oppervlakte van 2,5 ha, gelegen tegenover de Beneluxpoort en via de hoofdverk eersweg gemakkelijk te bereiken, belooft de Nederlandse inzending een voornaam onderdeel te worden van de wereldtentoonstelling. In oppervlakte is de Nederlandse in zending gelijk aan die van Amerika of de Sovjet-Unie Alleen het beste is goed genoeg Regen uit kunstmatige uiolk Bovenverdieping van „Iepenrodeverwoest HET FRIES IN DE RECHTSZAAL JAARVERGADERING TE UTRECHT N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN (V.V.M.) Bisdommen Haarlem en Rotterdam Wereldpremière door Heerlens Koor HONGAREN BOUWEN WEER IJZEREN GORDIJN O Iedereen kreeg Franse opgaven, hij de Engelse AUTOMOBIEL-FEDERATIE EIST MEER VEILIGHEID DE KLERKeZN Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORISSM NIEUWE GEZICHTSPUNTEN BIJ DIEPTEZIEN Proefschrift met resultaten van jarenlange studie Zwart-op-wit De kwaliteit van de in Nederland ver bouwde gerst voor de brouwerij is zo goed gebleken, dat de omliggende landen z|)n gaan afnemen, waardoor ons land van importerend exporterend land is ge worden. Dit heeft de heer M. van Mar wijk Koov medegedeeld op vragen over de grondstoffensituatie, gesteld tijdens de vergadering van houders van certificaten der Amstel Brouwerij te Amsterdam. A\n de vraag naar dit speciale brouw gerst kon nauwelijks worden voldaan. Vorig jaar is de produktie van zomer- gerst mede door het fraaie weer ge stegen tot 35.000 ton. Het Centraal Brou werij Kantoor, de organisatie van de ge zamenlijke brouwerijen in ons land, looft premies uit voor boeren, die in een be paald jaar de beste gerst telen. Het is de Nederlandse boer, die gespecialiseerd is op land- en tuinbouwgebied, eigen, bijzondere zorg te besteden aan derge lijke nieuwe produkten. Voor de maat schappij is de grondstoffenvoorzienins l: Ontvangstcentrum met zaal voor 200 J die het 7 meter hoger gelegen eerste ge- I te zien sal zijn. Tevens onderscheidt personen. 11. Hallen met collectieve in- deelte afscheidt van de imitatiepolder men de vuurtoren en de watermolen die zendingen van handel, industrie, scheep- waarin volgens het voorlopige plan werkelijk „in functie" sullen zijn. Mid- vaart en met uitingen op het gebied van onder een glazen koepel een model den onder is de Beneluxpoort aange- kunsten en wetenschappen. 111: De dijk,van het waterloopkundig laboratorium' geven. Het is de opzet geweest het jaarbeurs- i zoveel mogelijk open gehouden worden karakter zoveel mogelijk te bannen uit de plannen die thans, hoewel nog in het stadium van de tekentafel verkerend, be leend zijn gemaakt. Het thema „water" vormt de kern van de gehele inzending. Water immers is toch wel het meest karakteristiek voor ons land. Veel meer dan op de E 55 zal er col lectief worden ingezonden door industrie, scheepvaart en handel. Om de plannen te realiseren zijn door het bestuur vier Nederlandse architectenbureaus belast tnet de uitvoering, onder supervisie van de architecten dr. J. j. p. Oud en B. Merkelbach. Hoewel de Nederlandse regering zes miljoen gulden beschikbaar heeft gesteld en aan een garantiefonds van maximaal 1,5 miljoen gulden heeft deelgenomen, zal het leeuwendeel van de kosten door het bedrijfsleven moeten worden opge bracht. Bij de gezamenlijke inzendingen zal vooral de kwaliteit het moeten doen. Op een enorme wereldtentoonstelling als die van Brussel kan alleen het beste goed genoeg zijn. Nederland mag de kans om opnieuw op zeer royale wijze goodwill te kweken, niet voorbij laten gaan: er wor den 30 miljoen bezoekers verwacht die de paviljoenen van 42 landen zullen be zoeken. Van 3 april 1958 af zullen zij een nieuwe indruk van ons land mee kunnen nemen, een indruk die bepaald wordt door het thema water, dat ons immers onder scheidt van elk ander land. Het is niet de bedoeling om de be zoekers met stomheid te slaan, aldus de heer Van Walsem, commissaris-generaal van de Stichting Wereldtentoonstelling 1958, „we willen allee^ bereiken, dat diegenen, die denken ons te kennen, ons beter leren kennen en dat zU, bij wie we onbekend zijn, zich voor ons gaan interesseren. Hoe willen wc dat doen? Op zijn Nederlands, dus degelijk, zonder veel omhaal, zonder franje, eenvoudig, maar goed Water en ruimte bepalen het karakter van onze inzending. De hallen zullen of van grote glazenwanden voorzien. Het water van de zee en van de polders, het niveau-verschil van land en zee, wordt aangegeven door een splitsing van de twee grote delen, die door een dijk van elkaar worden gescheiden. De hoofd ingang bevindt zich in het hoger gelegen gedeelte en wordt omgeven met een weelde van bloemen. In dit gedeelte komt een ontvangstcentrum met een dakterras, dat plaats biedt aan ongeveer 600 be zoekers. Het plateau wordt afgesloten door een groot waterbassin, waaruit een vuurtoren omhoog steekt. Aan weerszijden komen de paviljoens voor scheepvaart, luchtvaart, handel, verkeer, kunsten en wetenschappen, waarbij ook aandacht zal worden gevraagd voor hetgeen ons land op geestelijk en sociaal terrein te bieden heeft. Aan de andere kant van de dijk liggen de polders, die door een gemaal op peil worden gehouden en waarin „echte" sloten worden gegraven. Uit een kunst matige regenwolk wordt dit landschap besproeid: ook met het Hollandse klimaat zal men dus kennis kunnen maken. Midden in dit landschap wil men een model van het Waterloopkundig Labora torium plaatsen. Op de foto ziet men, dat dit onder een glazen koepel is geplaatst. Hoe en of deze koepel er komen zal, is nog een vraag. Wel zijn de ontwerpers van plan er iets bijzonders van te ma ken. Een windmolen en een expositie van boerderij-elementen zullen hierbij niet ontbreken. Vannacht omstreeks half een is er brand uitgebroken in "het uit het begin van de achttiende eeuw daterende bui ten „Iepenrode" aan de Herenweg te Heemstede, toebehorend aan de heer B. F. Enschede, president-commissaris van de firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. De door nog onbekende oorzaak ont stane brand aan de noordelijke vleugel werd ontdekt door de huisbewaarder, de heer Gans, die met zijn gezin, bestaande uit vrouw en kind, de bovenverdieping bewoonde. Verder bevonden zich in het huis de heer en mevrouw Enschede en een zoon. De vrijwillige brand van Heemstede bestreed het vuur aanvankelijk met zes zes stralen, welk aantal later uitgebreid werd met drie stralen. Terwijl de gehele bovenverdieping in lichter laaie stond, trachtten de familie Enschede, het personeel en talrijke hulp vaardige omwonenden een deel van de zeer kostbare inboedel in veiligheid te brengen. Omstreeks half twee was de brand weer het vuur meester. De bovenverdie ping was geheel uitgebrand, de beneden verdieping, waarin zich de kostbare bi- bliothck bevond, kreeg aanzienlijke wa terschade. In het Staatsblad is gisteren opgeno men de wet van 11 mei 1956 houdende enige regelen betreffende het gebruik van de Friese taal, in het bijzonder in het rechtsverkeer. derhalve niet ongunstig, zo deelde de voorzitter mee. Minder gunstig zijn de sterk gestegen loonkosten, die alleen op te vangen zijn door automatisering van het bedrijf. Dit vergt evenwel grote kapitalen. Men heeft op het personeel reeds kunnen bezuinigen door het iifvoeren van een zekere auto matisering. Desondanks blijft de n.v. kam pen met een tekort aan personeel. De Amstel Brouwerij heeft een belang rijk aandeel gehad in de gestegen omzet van bier in het afgelopen jaar. Ook in de eerste maanden van 1956 is de omzet niet ongunstig geweest. Men zal evenwel de weerstoestand moeten afwachten, om dat het bierverbruik daarvan sterk af hankelijk is. Op een vraag, of de maatschappij de vestigingen in andere werelddelen uit eigen middelen kan financieren of daar voor kapitaal moet aantrekken, deelde de directie mee. dat ieder bedrijf over vol doende middelen dient te beschikken wanneer tot uitbreiding moet worden overgegaan. Verdere mededelingen achtte de directie prematuur. AMERICAN KING SIZE ff De Nederlandse R.-K. Vereniging van handclsvertegenwoordigers, handelsagen ten en verzekeringsinspecteurs „Sint- Christoffel" heeft vandaag in Utrecht haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer P. J. M. de Graaf. Deze herinnerde eraan, dat de vereni ging dit jaar het veertigjarig bestaan hoopt te vieren. Veel van wat de oprich ters in hun programma van actie hadden Ongemerkt stapelen de premies zich op tot een grote som, de sleutel die Uw kinderen de wereld opent. Sluit een studie- of uitzetverzekering bij de V.V.M. Maliebaan 50, Utrecht Z. H. Exe. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de basiliek van St.-Bavo te Haarlem de volgende eerwaarde heren van het bisdom Haarlem tot priester ge wijd: J. P- M. Alleman, S. Besseling, J. D- van Daal. n. A. Dodeman, Th. de Haan. E. H. m. Hammann, H. B- Hel sloot, G. p- Kas. j. h. M. Koopman, A. P. Loos, G. I. Lottman, N. P- Reuzenaar, H. A. Schrama J. A. Schut, P- A- G. M. Spierings, N. Valkestijn. C. Ver- berne en I. Th. J. Wüst. Tot subdiaken de eerw- heren: J. F. Bloem, Th. M. Braakman, Th. G. Brand- sen. J- A- Broersen W. j. Burgers. Th. Dekker, A. Th. Groot p. Hoogeniboom, P. M. Kolkman, J. c- V- d- Plas, B. J. M- v. Santé C. P. Th. Spiekerman, j. c. Suid- geest L. J- Timmermans, G- Tol, J. J. v. d. Velden en J. Zutt- Van het bisdom Rotterdam wijdde mgr. Huibers tot priester de eerw. heren N. j. V. d- Akker, J- L. M. Ammerlaan. C. J. den Boogert C. J. Heijnen, P. j. jyj. Hocka W. J- Kleijn, J. P- v. d. Klugt, C. G v. d. Kroft, A. J- H' de Munck. P. M. Olsthoorn; C- L- M. v Ruy- ven. W. G. v. Sambeek, Th. A. S. van Veen en A. G- J. Verkleij. Tot subdiaken de eerw. heren H. A. C. Banning.: A. A. Th- Berrevoete J- G M. v. B reu gel, G. A. v. d. Bulk, J. A Dui- vesteijn, J. M- A. Hilgersom, H. J. M. Hofstede. F. C. Kempen, A. H- A- Kester, R. M. Kuypers, J. C. Oosterwijk P. Th. M. v. Rijn. A. J. J. Simonis. W. M. v. d Veer, G- W- M. Wilmink en F. J. W. v. Zeeland. Z.H.Exc. mgr. C. Kramer. O.F.M. zal op 8 juni a.s. in het studiehuis ,,St.- Joseph" te Beek en Donk de H. wijding van het diaconaat toedienen aan de fraters G. Blom, J. Westerbos en W. Spann van de Congregatie der Oblaten van de H. Franciscus van Sales. Het koninklijk Heerlens mannenkoor „Pancratius" zal ter gelegenheid van zijn Engelse concertreis in de „Royal Festi val Hall" te Londen de wereldpremière geven van een werk van Benjamin Brit ten n.l. „The ballad of little Musgrave and Lady Barnard". De tweede uitvoering van dit werk wordt gegeven in het „Aldehurgh Fes tival", waaraan „Pancratius" ook deel neemt. By deze demonstratie van muziek uit heden en verleden, die onder de artistie ke Ieidirvr van Benjamin Britten, Peter Pears en Imogen Holst van 1524 juni te Aldehurgh wordt gegeven, zal „Pan cratius" de ontwikkeling van de mannen- koorzang van de 15e tot de 20ste eeuw vertolken. Hongaarse troepen zijn bezig om de grensversperringen aan de Oostenrijks- Hongaarse grens opnieuw op te bouwen, Enkele honderden meters dieper op Hon gaars gebied. Dit is vrijdag bevestigd door functionarissen van het Oostenrijkse mi nisterie van binnenlandse zaken. Op 11 mei maakte de Hongaarse rege ring bekend dat de „technische versper ringen" aan de grens opgeruimd zouden worden nadat de Oostenrijkse communis tische partfj hierom verzocht had. Bevrijd van alle zenuwklachten! Wilt U zich rustig en opgewekt voelen, neem dan Want NEUROTONIC voedt, sterkt en kalmeert Uw zenuwen en het doet dit op de enig juiste wijze: zonder verdoving van Uw zenuwen en door vergroting van Uw energie. Dat is het geheim van NEUROTONIC, waardoor dit belangrijke prae- paraat reeds zeer velen volledige genezing heeft gebracht. Begin aan een kuur en NEUROTONIC zal een openbaring voor U zijn! VOORRADIG BIJ AUE APOTHEKERS EN DROGISTEN (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars). Verminderde vraag gepaard aan de ge lijktijdige aankomst van verschillende bo ten met onverkochte partijen graan de den onze markt geheel op tweede-hands basis komen en afzakken tot 20/30 dollar cents per 100 kg onder shippers' prijzen. Intussen moet aan deze toestand op de een of andere dag een einde komen, daar er verder van Amerika momenteel vrij wel niets wordt gekocht en de tweede hands natuurlijk niet onuitputtelijk is. Mais: uit Noord-Amerika geen druk doch de tweede hand met stomend goed lager aan de markt. Argentinië kan op het ogenblik weinig plaatsen en een aan komende lading nieuwe platamais, waar. van nog een gedeelte onverkocht is, vindt slechts moeizaam plaatsing- Zuidafri- kaanse mais is wat op de achtergrond ge drongen, doch het prijspeil kon zich ook van deze soort niet geheel handhaven. Gerst: onder druk van vele aankomende boten werd de 2 Western gerst lager af gedaan, terwijl 3 Barley van Belgische zijde op aflading hier laag werd geof freerd. Kippengerst als Australische er 2 barley 2 row, ofschoon minder in d< verdrukking, eveneens iets lager te kooj Voor Irak- en Syrische gerst bleef Duits- land koper, vooral toen juni/juli en juli/ aug. aflading beduidend lager werd aan geboden. Haver: door grote aankomsten van Ame rikaanse haver en veel tweede-hands aanbod werden de prijzen gedrukt. Ook shippers hebben nog enige posten haver in stomende boten en de verwachting be staat dat men zjch aan het peil van het twee-dehands-aanbod zal moeten aan- fAen' Platahaver en Australische haver meiden zich op de achtergrond, doch ook hierover valt natuurlijk te praten. Kogge is door verlaging der gerstprij- zen voor de mengvoederindustrie niet meer van veel betekenis, terwijl boven dien Amerika en Canada de laatste da- Sen lager aan de markt kwamen. Voor raden van betekenis zijn er echter nog met, terwijl er zich ook niet veel mate riaal in de tweede hand bevindt. Argentinië schijnt van zijn loco voor raden nog geen afstand te kunnen doen, tenminste men hoort slechts, dat biedin gen van exporteurs door het betrokken regeringslichaam zijn geweigerd. Milo werd in stomende positie minder gevraagd en lager aangebeden- Op afle- dmg vonden enige shippers aanleiding voor lage prijzen voorverkopen te ver richten al schijnt men in Amerika nog niet op basis dezer prijzen te willen afge ven. Inlandse granen wat betreft rogge en erst stille markten met zeer klein aan- 'd. Haver is uiteindelijk weer lager, nu et buitenland geen interesse toonde. (Van onze correspondent) Een merkwaardige fout bij de Lands drukkerij met de verzending van de eind- examenopgaven voor de hogere burger scholen heeft het Heymanslyceum te i Groningen voor een netelig probleem ge- j steld. Dank zij de sportiviteit van een scholier kon worden voorkomen, dat alle H.B.S.-examinandi hun examen Frans en Engels zouden moeten doubleren. De jongeman kreeg n.l. gistermorgen de opgave Engels voor zich te liggen in plaats van het Franse proza, waarop al zijn medescholieren zaten te blokken. Goede raad was duur. Hy waarschuwde de toezichthoudende leraar en zette zich aan het Engels. Maar leraar en rector van het Heymanslyceum stonden voor de opgave een oplossing te vinden uit dit probleem. Besloten werd de jongeman direct na inlevering van het examenwerk uit de „samenleving te isoleren". Hjj werd on der bewaking gesteld van de rector, die met hem ging wandelen, eten en die hem begeleidde naar de woning van 'n leraar, alwaar hij de afgelopen nacht logeerde. Deze leraar begeleidde hem vanmorgen naar het examenlokaal, waar hjj alsnog het Franse proza kreeg te vertalen, ter wijl de medescholieren het examen-En gels uitwerkten. Advertentie) Gisteren hebben prof. R. P. Cleveringa, mr. van Rijckevorsel en de heer S. Ch. Aalders, als ondertekenaars van het „Manifest Der Zeven", dat handelt over de behandeling en berechting van Neder landse gevangenen in Indonesië, dr. W. Drees 170.000 handtekeningen aangebo den, van meerderjarige Nederlanders, die hun instemming met dit manifest hebben betuigd. V.l.n.r. dr. W. Drees, de heer S. Ch. Aalders, mr. Van Rijckevor sel en prof. R. P. Cleveringa. De sportcommissie van de Internationa le Automobiel Federatie (FIA) heeft be sloten de aangesloten automobielclubs er nogmaals op te wijzen alle noodzakelijke maatregelen te nemen, teneinde de veilig heid van de toeschouwers en van de deel nemers op de circuits te waarborgen. Alle circuits zullen nogmaals worden gecontro leerd, waarbij zeer zware normen zullen worden aangelegd. Intussen is bekend geworden, dat dit seizoen direct of indirect ten gevolge van autoraces tot nu toe 17 personen zijn ge dood en tenminste 25 Zijn gewond. Wij Importeerden rechtstreeks een enorm gesorteerde en zeer voor delige partij Perzische tapijten. Karadja 54 80 Shiraz 89 90 Beloutschistan 100 Hamadan 59 90 71 119 Penjerelik dressoir- en schoorsteenlopers v.a. 88 42.50 120 145- 107 85- 120 105- 180 175- 59- 99.50 32.50 BINNENWEG 7 ROTTERDAM 20). „Och, hij schildert zo wat. Het brengt hem in elk geval niet veel op, want hij leeft alleen en afgetrokken; ik geloof niet, dat hij zich grote uitgaven kan veroorlo ven". „Romeo, zegt u?" „Ja, kent u hem misschien?" „Neen, maar dat is toch geen gewone naam. De vrouw werd vertrouwelijker: „O, maar dat is zijn echte naam niet, hoor. Zo noemen we hem maar, zo onder ons". „Hoe is men er toe gekomen, hem aan zo'n onpraktische naam te helpen?" „Dat komt omdat hij zo vreemd doet, zo heel anders dan gewone mensen. Die naam heeft de Merk van de notaris ver zonnen, omdat Romeo in zijn tijd ook zo vreemd deed". Cordan kreeg de vage indruk, dat de klerk en de vrouw „Romeo" voor een soort Romeinse dichter hielden. Hij wacht te er zich echter wel voor, dit te laten merken. Wat deed hij dan voor bijzonders? Dat is een hele geschiedenis, me neer. Moeder Plets heeft ze uitgestrooid, maar hoewel het bekend is, dat ze van haar eerste leugen niet gebarsten is, ge loof ik niet, dat ze het verhaal dirmaal verzonnen heeft. Wat was dat voor een geschiedenis? Vertel me die eens., ik houd nogal van zulke dingen, die op de een of andere manier betrekking hebben op kunstenaars en dergelijke lui. De vrouw veegde haar natte handen aan haar voorschoot af en kwam ver trouwelijk bij de detective zitten. Dat zat zo. In de eerste dagen, dat hij hier was, een maand of zes geleden, ging moeder Plets hem wel eens een hal ve dag helpen, om het allernoodzakelijk ste werk te verrichten, want een man is toch maar een man en een schilder is nog een soort man apart. Ze kreeg er niet veel voor, maar ze deed het natuurlijk meer uit nieuwsgierigheid, want een schil der blijft toch een belangrijk persoon, ook al zit hij op zwart zaad. Op een morgen dan, toen ze het huis wat op orde bracht, stopte een prachtige auto op de weg voor het hek. Een heer stapte uit en kwam naar het huis toe. De schilder was zeker niet erg ingenomen met dat bezoek, want hij wierp woedend zijn penselen in een hoek; toch ontving hij hem in zijn werk plaats. Moeder Plets trok zich bescheiden terug. Doch ze dacht, dat ze toch wat mocht hebben vóórhaar moeite en ze bleef luisteren aan de deur. Zoiets zou ik nooit doen, doch zij ziet daar geen been in. Ze luisterde dus af, wat er in de kamer besproken werd. De mannen kenden el kaar blijkbaar van vroeger, want ze be gonnen dadelijk over schilderijen te spre ken. Ze kregen echter gauw ruzie. Het ging over 'n schilderij, die de schilder niet wilde moken voor de heer met de auto. Hij zei, dat hij zo iets in geweten niet op zich mocht nemen; hij riep, dat hij zijn kunst niet verkocht voor wat vuil geld. Ziet u, meneer, dat hij anders is dan an deren, want geld is toch geld en het mag nog zo vuil zijn, het heeft toch dezelfde waarde. De heer bleef nog lange tijd aan dringen, maar de jongen stond op zijn stuk. Tenslotte werd hij woedend en wierp de heer vierkant buiten. Dat was weer onverstandig van hem, want heren met auto's moet men liever te vriend houden. Toen moeder Plets het waagde, weer binnen te komen, was de schilder ver trokken en eerst tgen de middag kwam hij terug, 's Avonds wist natuurlijk het halve dorp van het voorval. Velen zeiden, dat de jonge kerel zich dwaas aangesteld had, dat schilderen toch schilderen was en dat het toch gelijk was hoe men zijn brood verdiende, als men het maar niet moest stelen. Maar ja, die jongen is zo heel- anders dan iedereen, hij weet natuurlijk best wat hij doen moet en daar moeten wij ons niets van aantrekken. Maar onder tussen is hij toch aan een mooie naam gekomen. Cordan dacht na. Als hij nog niet over tuigd was geweest van de onschuld van de man, die men op het dorp Romeo noemde, dan had hij nu zeker niet meer getwijfeld, want een man, die liever in ellende leeft dan zijn kunst te verlagen en. te verraden, kan onmogelijk een misdaad begaan. Had hij verder met niemand re laties? Niet dat ik weet, meneer. Het was anders wel een vriendelijke jongen, die niemand wat in de weg legde; doch nie mand verlangde er naar, bij hem over de vloer te komen. Het stond als een paal boven water, dat de liefde van de beide jongelieden volledig geheim was gebleven. Het gesprek verslapte. De vrouw begon weer aan de afwas Van haar glazen. Onder het plassen van het water zei ze terloops: U zit precies op dezelfde stoel, waar op juffrouw Elza zat, toen zij hier kwam, de dag voor haar dood. Cordan was plotseling een en al be langstelling. Hier was weer een aanknopingspunt. Wat.kwam ze hier? Waarom hebt u me dat niet eerder gezegd? De vrouw greep maar al te gretig de gelegenheid aan om het gesprek voort te zetten. Ik dacht er niet meer aan, tot het me opviel, dat ze juist aan het tafeltje zat, waaraan u nu hebt plaats genomen. En dan, dat kon toch niet van belang zijn? Het kan van zeer groot belang zijn. Was het haar gewoonte, hier te komen? Neen, het was de eerste maal, dat ze hier kwam. Daarvoor had ze dan ook een zeer bijzondere reden zeker? Ze vertelde me, dat Ze absoluut naar de stad moest telefoneren en daar hun eigen telefoon zich in een der ver zegelde kamers bevond, vroeg ze, oi ze even van de mijne gebruik kon maken. Ik gaf haar natuurlijk toestemming en bel de even voor haar op.. Cordan onderbrak haar. Kon ze dat zelf niet? Eerst wilde ze dat ook doen, maar mijn telefoon is er nog een van het oude model. Ze was dit soort niet gewoon en vroeg of ik het voor haar wilde doen, wat ik natuurlijk niet kon weigeren. Onder wijl wachtte ze op dezelfde stoel, waar u nu op zit, meneer. Cordan was een en al spanning. Hier was een onverwacht lichtpunt. Kunt u zich het nummer herinneren, dat ze opgaf? Het nummer., neen., maar ik., misschien valt me de naam nog in.. Ze dacht diep na. Het was Ilzenberg.. Iesberg.. of iets in die geest. Was het misschien Izenberg? vroeg Cordan gespannen. Ja, meneer, zo was het. Cordan herinnerde zich, dat de zaak gelastigde van Elza Sussex die naam droeg. Bleef ze lang aan de telefoon? Ja, meneer, heel lang. Van hieruit kon ik horen, dat ze een opgewonden ge sprek voerde. De vrouw toonde gedienstig de telefoon cel, die inderdaad slechts door een deur van de gelagkamer gescheiden was. Kon u Verstaan wat ze zeide? (Wordt vervolgd). staan is verwezenlijkt, terwijl de wijzi gingen in de sociaal-economische ver houdingen en de groei van de sociale wetgeving de bemoeiingen van de vereni ging in sterke mate hebben doen toe nemen. Deze ontwikkeling plaatst de ver eniging niet alleen voor steeds nieuwe vraagstukken, maar is ook van grote in vloed op de wijze waarop de werkzaam heden verricht dienen te worden. Sprekende over de ontwikkeling van de P.B.O. achtte hij het verontrustend te moeten vaststellen, dat niet alleen bij vele ondernemers maar ook bij een groot deel van de werknemers zo weinig begrip be staat over het hoe en waarom van de P.B.O. Wat betreft de structuur van de r.-k. vakorganisaties van werknemers is het wachten op een uitspraak van het Episcopaat, die naar de voorzitter hoopte niet al tè lang meer zal uitblijven. In zijn beschouwing over de positie van de beroepsgenoten in het licht van de gestegen welvaart, zei de voorzitter, dat velen van hen de laatste jaren niet of niet noemenswaard een vermeerde ring aan inkomen hebben genoten. Hij noemde als oorzaken hiervan: een ver laging van het provisiepercentage en een beperking van het rayon zonder enige tegemoetkoming in de vooral in de aan vang van die beperking optredende omzetdaling. In samenwerking met de zusterorgani saties van het N.V.V. en het C.N.V. heeft „St.-Christoffel" zich tot de werkgevers gewend en het verheugde de voorzitter te kunnen vaststellen, dat verscheidene werkgeversorganisaties begrip hebben getoond voor de getekende situatie. De activiteiten zullen worden voortgezet. Het ledencijfer van „St.-Christoffel" geeft na enkele jaren stilstand, weer een stijging te zien. (Van onze correspondent). Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde drs. J- Linschoten, geboren te Utrecht en wonende te Hollandse Rading, tot doctor in de letteren en wijsbegeer te op proefschrift: Strukturanalyse der binokularen tiefen Wahrnehmung. In dit proefschrift, dat een omvang verkreeg van 600 pagina's (voorzien van 200 afbeel dingen) zijn de resultaten neergelegd van een gedurende vijf jaren voortgezet ex perimenteel onderzoek naar de factoren, die bepalend zijn bij het twee-ogig diep tezien. Het is bekend, dat het waarnemen van relatieve afstanden van het reliëf en de ruimtelijke structuur der dingen ten nauwste met de gelijktijdige functie en de samenwerking van de twee ogen sa menhangt. In de loop der tijden zijn van de aard van deze samenwerking zeer ver schillende verklaringen gegeven, die in dit werk kritisch worden onderzocht. Niet alleen het probleem zelf wordt na gegaan maar ook de algemene veronder stellingen, die aan de verklaringen ten grondslag liggen De theoretische proble men worden ontwikkeld aan de hand van een gedetailleerd onderzoek van de ste reoscopische beelden van talrijke een voudige en meer samengestelde figuren Dit onderzoek leverde geheel nieuwe in zichten in de ruimtewaarneming. Dr Lin schoten studeerde psychologie aan da Rijksuniversiteit te Utrecht, van septem ber 1946 tot december 1949, deed kandi daatsexamen en doctoraalexamen cum laude en is sedert acht jaar aan het labo ratorium van prof. Buijtendijk verbonden, van 1 januari 1950 als conservator. Vijf jaar lang heeft hij aan zijn proefschrift gewerkt. Dr Linschoten is een bekende figuur in de kringen van het katholieke geestelijke gezondheidswerk en houdt te vens geregeld voor de KRO causerieën over opvoedingsmoeilijkheden. E kosteloze algehele promotie naar hoger sferen, waarmee de heer den Hollander van de spoorwegen ons verraste, is wat op de achtergrond ge bleven. Misschien dat het komt door die andere dramatische opklimmerij, ver want aan het touwtrekken, waarmee ge* tergde voetballen, gemolesteerde scheids rechters en spelers met hoge gevarenver- zekeringen gemoeid zijn. Het feit ligt er in elk geval. Maar hebt u er wel eens aan gedacht, wat een werk de schroothandelaren voor gezet krijgen aan oud ijzer. Geen enkel bordje op geen enkel rijtuig uit het N.S.- wagenpark blijft hangen. De derde klas se gaat al zo uit de circulatie, dus re kent u maar na. Maar ook de witte bord jes met de zwarte twee verdwijnen. Wel ke diepe roerselen de geachte directie hiertoe hebben aangezet zijn mij niet dui delijk. Wellicht piëteit tegenover de bord jes, welke aldus de smaad van devalua tie ontgaan, wie zal het zeggen. De nieu we vertonen een wit cijfer tegen een zwart vlak. De opper-kiasse daarentegen voert weer een stevige zwarte één, zodat de com binatie steeds om en om is, hetgeen vroe ger ook al was. Voor elke wagon moes ten op deze wijze nieuwe bordjes komen. Eenvoudiger had mijns inziens geweest, de oude twee te handhaven en eventueel een aantal nieuwe exemplaren te laten aanmaken. Als er dan wat de kleurlege- ring betreft bepaald verschil had moeten zijn dan zou de eerste klasse tegengesteld zwart-witte schakering moeten vertonen. Het geld, dat aldus bespaard zou zijn. had wel met een paar cijfers op de begroting kunnen prijken. Misschien dat de hooggeleerde heren van de afdeling efficiency deze minder omslachtige en vooral goedkopere oplos sing niet hebben gezien. Zij zullen waar schijnlijk andere, uit een hooggeleerd gemoed, stammende redenen gehad heb ben voor hun handelen. Het doet er eigen lijk weinig toe, want de bordjes zijn reeds vrijwel alle verhangen. Eigenwijs als ik ben heb ik toch zo'n vermoeden, dat ik als ik er wat vlug ger bij was geweest in de ideeënbus van de N.S. had mogen grabbelen of een reisje maken naar de Riviera. Het zou er best af kunnen, want ik blijf er bij dat het om nulletjes gaat op de verlies- en winstrekening

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9