Nato-landen moeten met prijsgeven grondgebied rekening houden van Motor te Heinenoord van de dijk Zeshonderd invalide Belgen bezochten St.-Liduinaheiligdom KLM-foto-Dakota verliet Israël Ernstige bezorgdheid van de Engelse kardinaal Griffin Huisvesting, propaganda en huurkoop, gevaren voor gezond huwelijksleven Zonnig met hogere temperaturen Drees" bij Limburgse processie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moeilijkheden voor Engels gezin op de drempel van geluk Damesparapluies te huur op stations P.v.d.A. affiches langs de bidweg Maandag 28 mei 1956 Chef-staf van SHAPE verduidelijkte Europa's defensie-probleem voor Nederlandse reserve-officieren Amsterdamse taxi staking duurt voort Crisis in Oost-Pakistan Na bijna een maand arrestop Lydda Geen sla meer naar België Helikopter haalde zieke van Deens schip Pleidooi voor betere lonen en kinderbijslag Olietanker stevende op veersteiger af KVP-verkiezingsborden in A'dam beschadigd WEERBERICHT Werkgevers wezen voorstel tot gesprek van de hand Grondwet builen werking SAMENKOMST MET NED. KATH. INVALIDENBOND Nog andere remmingen voor uitvoer tumbouwprodukten EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE ;us van goede wil" Bijeenkomst in Rivièrahal Ook in Engeland Gedrongen in isolement A A - Paniek onder wachtenden Vier jongelui opgebracht Verklaring van P. v. d. A.-zijde De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Over het algemeen zonnig en warm weer met hier en daar een onweersbul. Zwakke tot ma tige wind uit uiteenlopende richtingen. Dinsdag 29 mei: zon op 4.31, onder 20.49 uur. Maan op 00.00, onder 8.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Stand verdediging West-Europa De Noordatlantische Verdragsor ganisatie heeft zich in de afgelopen vijf jaren sterk ontwikkeld en het utilitaire potentieel is aanmerkelijk groter dan in 1951. Niettegenstaan Je dat, hebben de NATO-strijdkrachten n°g niet de minimum sterkte om de verdediging van het gehele NATO- gebied te verzekeren, indien op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken- Alle voorzorgsmaatregelen ten spijt, "Voeten wij dan ook voorbereid zijn °p de mogelijkheid dat in dat geval enig grondgebied zal moeten wor den prijsgegeven. Aldus bevestigde de Amerikaanse ge neraal Cortiandt van Renmselaer Schuy ler, chef-staf van S.HAPE te Parijs, tij dens een zaterdagmiddag jn utrecht ge houden redevoering, m nog duidelijker Termen de verklaringen, die enige weken geleden zijn gedaan door zijn onmiddel lijke chef, de NATO-opperbevelhebber in Europa, generaal Gruenther. Zoals be- kend hebben de verklaringen van deze laatste toen, mede door een foutieve weergave in een Westduits blad, in Ne derland en in TVesT-Duitsland nogal wat opschudding gewekt. De stand van zaken van de Europese defensie behandelend in een redevoering voor de AIS. Ver- Van Ned. Reserve-Of ficieren in d.e, .Stadsschouwburg te Utrecht, verduidelijkte generaal Schuy ler bovengenoemde nuchtere analyse door te zeggen, dat dit niet inhield, de NATO-strijdkrachten niet zouden vech ten voor iedere vierkante meter. „Maar We weten niet, waar de vijand de voor naamste 3lag zal toebrengen en we kun nen dan ook niet tevoren gedetailleerde plannen maken. Daarom is het onjuist om, waar dit ook zij, tot het laatst toe stand te houden aan de nationale gren zen, indien dit het gevaar van insluiting en vernietiging van grote eenheden met zich zou brengen. En daarom ook, aldus generaal Schuyler, zal Nederland, even- ais andere NATO-landen, wanneer de frontlijn door het land zou lopen, gedeel ten van zijn grondgebied prijs moeten geven, indien dit uit strategische over wegingen noodzakelijk Wordt geacht. De generaal vertrouwde echter op de zg .forward stategy", Wanneer tegen 1960 de Duitse parate strijdkrachten aan de NATO-defensie kunnen worden toegevoegd. Dan z°u men in staat zijn een agressor op een afstand te houden, en zich zelf aldus de tijd verschaffen reservetroepen te mobiliseren en de rug van de vijand te breken met de strate gische luchtmacht yan de NATO, die op het ogenblik reeds in staat is vernietigen de slagen toe te brengen en dan ook de grote troef van de NATO uitmaakt. Ondanks de verwachte Duitse bijdrage noemde generaal Schuyler de parate ver dediging in het grote laagvlakte gebied van Midden-Europa nog onbehaaglijk" dun. De NATO-staf is tot de conclusie gekomen, nadat uitgebreide rapporten hierover zijn uitgebracht, dat deze zwak te genezen kan worden door toevoeging van nog een parate divisie rut Nederland, zelfs indien dit ten koste zou gaan van een vermindering or de vorming van mo bilisabele strijdkrachten. De gehele v£i dediginggpusirie jn Ne- derland-Noord-Duitsiand zou aanzienlijk versterkt woeden indien Nederland een legerkorps van twee geoefende en parate divisies zou leveren. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandse regering in de komende jaren de mogelijkheid kan vin den een dergelijke landmacht te verzeke ren. (Bij de behandeling der defensie begroting in .de Eerste Kamer heeft mi nister Staf hierover reeds gesproken. De beslissing over de eventuele vorming van een tweede parate divisie hangt nauw samen met de noodzakelijke wijzigingen van de divisie-organisatie i.v.m. de eisen der atoomoorlogvoering en zal voors hands n°g Wel niet gewonnen worden). De Nederlandse parate divisie zal zich in geval van oorlog onmiddellijk oost- waart® m°eten begeven, 0mdat zij deei uitmaaKt van de parate strijdkrachten onder generaal Gale, die de vijand reeds vroeg in zijn opmars weerstand zal moe ten bieden. Generaal Schuyler zei, dat ir.eer dan ooit tevoren de troepen die in de strijd betrokken worden, grondig geoefend moeten zijn. Ook de Nederlandse divisie moet geoefend zijn om haar eenheden verspreid, goed gecamoufleerd en be schermd te houden, terwijl de eenheden zich snel moeten kunnen verplaatsen. In een atoomtijdperk komen immers mas sale formaties neer op zelfmoord. Generaal Schuyler pleitte voor een grote paraatheid bij de luchtmacht, om gewapend te zijn tegen een verrassings aanval. Hij betreurde het, dat er °P het ogenblik nog geen afdoend radarstel sel langs het ijzeren gordijn bestaat. Ten koste van alles moet voorkomen worden, aldus generaal Schuyler, dat de vliegtui gen op de grond door de vijand worden vernield. Generaal Schuyler noemde intussen de sterkte van de NATO-strijdkrachten, in cluis de Duitse bijdrage, het absolute minimum waarmee gehoopt wordt een verdediging van het NATO grondgebied op te richten. De NATO, zo besloot hij, ziet zich slechts voor één gevaar gesteld, nl. het verslappen van de geest van wederzijds begrip, teamwork, vertrouwen en geloof in elkaar. Deze geest is tot nu toe de hoeksteen van ons succes geweest. De staking van de circa 550 zg. toon- chauffeurs in het taxibedrijf te Amster dam duurt onverminderd voort. Hierdoor ligt nog steeds de helft van het wagen park stil. Tengevolge van het fraaie weer had de taxi-centrale In de hoofdstad min der aanvragen tijdens het weekeinde te verwerken dan anders. Aan de vraag kon dan ook ruimschoots worden voldaan. Het actie-comité van de Amsterdamse chauffeurs in loondienst heeft zich intus sen in een schrijven gewend Tot de bond van werkgevers in het taxibedrijf en de bond van Amsterdamse taxi-ondernemin gen. In dit schrijven stelt het actie-comité de werkgevers voor een oriënterend ge sprek te openen over de eisen van de Am sterdamse loonchauffeurs betreffende de drie en zes procent. De werkgevers zullen echter onder geen voorwaarde op dit voorstel gaan. Zij staan op het standpunt, dat de onder handelingen in het georganiseerd overleg zich in 'n vergevorderd stadium bevinden. De in de nacht van donderdag op vrijdag j.l. afgekondigde staking achten zij gefor ceerd. Men is van mening, dat de eisen betreffende de drie en zes procent op basis van 56,80 geen reële grond heb ben, en slechts dienen „als inzet van een politieke manoeuvre". Trcsidcnt Iskander Mirza van Pakistan heeft zaterdag de onlangs in werking ge treden Pakistanse grondwet voor Oost- Pakistan builen werking gesteld. Hp is hiertoe gemachtigd volgens de in de Pakistaanse grondwet opgenomen bepa lingen over de bevoegdheden, die de President in een toestand van nood heeft. Niet minder dan zeshonderd invalide en gebrekkige Beigen arriveerden zon" dagmorgen met bussen aan de Warande te Schiedam, voor een bedevaart naar hei heiligdom van St.-Liduina, de ljjde- res van Schiedam, om bjj haar, die het toonbeeld van geduldig en ingetogen lij den is, troost en sterkte te zoeken voor eigen gebrekkigheid en pijn. Het aantal bedevaartgangers was niet zo groot als enkele jaren geleden, toen de Belgische Katholieke Vereniging voor Gebrekkigen en Verminkten met niet minder dan 2200 mensen kwam, doch niet temin gaf het aantal van gisteren nog handenvol werk aan de leden van de r-k. E.H.B.O. en een drietal zusters van de dr. Noletstichting. Om kwart voor twaalf werd een plech tige Hoogmis opgedragen door kapelaan Denys, geassisteerd door kapelaan Hou- België heefkd|ninVnri,Van sla uit Ne derland ver „eüjk'e maat* Zwitserland heeft een -i* ,C8eI genomen en voorts be^k„„, *Jnv°er uit ons land van hl°e*kT-? in zeer be perkte mate z»1 ^fstaia. Frankrijk za' ,F„ipn heëlnÜ? invoer van Nederlandse aPl'e,en beelndigen. Zaterdagmiddag 2 uur sloeg op de dijk bij Heinenoord de heer Groenewoud der rijkspolitie bij het uitwijken voor een bus der RTM met zijn motor en zijspan van de weg. Driemaal ging de motor over de kop eer hij beneden tot stilstand kwam. Mede passagiers van de politieman waren diens zoon en dochtertje benevens een hond. De héér Groenewoud werd met v rmoedelijk een schedelbasisfractuur overgebracht naar het St -Clara-zieken- huis te Rotterdam. Het dochtertje was onmiddellijk gedood. Zoontje en hond kwamen met de schrik vrij. Zaterdagavond om vijf voor half acht werd 'n zwaar ziek bemanningslid v. h. 5906 br.t. metende Deense schip Marie Skou'' door een helikopter van de Ma rine Luchtvaartdienst onder zeer moei lijke omstandigheden (slecht weer, windkracht 7) opgepikt en overgebracht naar het. Marinevliegkamp „De Kooi". Het schip bevond zich toen niet ver van het lichtschip „Texel". Het overnemen van de patient gaf enige moeilijkheden en moest gebeuren via het achterschip, waarop de zieke op een reddingsvlot was neergelegd. De man we.d in het vliegtuig onmiddellijk toevertrouwd aan de zorgen van de reservj-luitenant-ter- zee arts tweede klasse der Kon. Marine J. J. Kolk. Om tien over half acht landde de helikopter, welke onder bevel ^stond van sergeantmajoor-vlieger D. Zijlstra. op „De Kooi". In een gereedstaande am bulance werd de zieke vervolgens ver voerd naar het hospitaal „Parkzicht" te Den Helder. Hef vijftig mijl uit de kust, zijnde schip liet om vijf uur des middags via Scheve- ningen radio 'n kreet om hulp hóren voor 'n ernstige zieke en door medewerking van de MLD kon dus reeds om ongev. 8 uur de patient in een ziekeninrichting aan de wal onder behandeling van be kwame handen worden gesteld. De K.L.M.-Dakota van de Aerocarto N.V., die op 2 mei j.l., toen het toestel, ten behoeve van de Egyptische regering, foto's maakte van :en gedeelte van de Sinaï-woestijn in verhand met een onder zoek naar ontginningsmogclijkheden, door Israëlische jagers gedwongen op het vliegveld Lydda te landen, omdat de Da kota boven Israëlisch gebied zou zijn doorgedrongen, is gisteren naar Caïro vertrokken. De Israëlische autoriteiten hadden n.I. toestemming verleend voor vertrek van het vliegtuig met de uit vier laden bestaande Nederlandse bemanning en de sergeant van de karteringsdienst I der Egyptische luchtmacht. De Israëlische autoriteiten hadden reeds vrijwel direct toestemming voor het ver trek van vliegtuig en bemanning gegeven, doch zij wilden, dat de Egyptenaar in Is raël zou blijven. Hiertegen werd bezwaar gemaakt door de K.L.M. en de Egypti sche regering. Laatstgenoemde verklaar de, dat het K.L.M.-toestel zonder de Egyp tenaar, niet op Egyptisch gebied zou mo gen landen. De Israëlische autoriteiten hebben thans, na onderhandelingen met Nederlandse vertegenwoordigers, als „be wijs van goede wil" tegenover ons land, toestemming voor vertrek van het vlieg tuig, met alle inzittenden, verleend. Gedurende het verblijf in Israël is het toestel nog besef-adigd door een botsing met een vrachtauto. De schade is her steld door daarvoor uit Nederland overge komen K.L.M.-technici. Een groepje invaliden tijdens de bedevaart, welke gisteren door ruim 600 invalide Belgen gehouden werd naar het heiligdom van St.-Liduina te Schiedam. sen en pater Tryphon. De nationale proost van de Invalidenbond, pastoor Mertens, hield de predikatie over het lijden van de maagd Liduina, waarbij hij de wijze waar op Liduina haar kruis droeg, ten voor beeld stelde aan de bedevaartgangers. De ruime Liduinakerk was gevuld met invalidenwagentjes en rustbedden. Na de heilige mis w.erd door de Belgen een pro cessie gehouden, waaraan werd deelgeno men door een aantal gebrekkige kinderen met bloemen en waarin ook de vaandels der vereniging werden rondgedragen. De Belgen droegen ook een gedachtenisschiid mee, dat in de St.-Liduinakapel een plaatsje zal krijgen. Na afloop van de bedevaart begaf het uitgebreide gezelschap zich met de hel- (Van onze correspondent). Zondag ondergin£ °"s ^anti al een belangrijke verbetering, toen een gebied van hoge luchtdruk zich van de Oceaan verder over West-Europa uitbreidde. Vrijwel overal kwarn zonnig weer voor, waarin de temperatuur in het westelijk deel van Brabant al tot 20 gr. C. steeg. Ook vandaag en morgen is het fraai voorjaarsweer met temperaturen die in de meeste provincies 's middags tot boven de 20 gr. C. oplopen. Een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Azoren over onze omgeving tot de Balkan uitstrekt, blijft het weer gunstig beïnvloeden. Met oostelijke winden wordt vrij droge lucht aangevoerd, waarin de temperatuur geleidelijk nog iets hoger zal worden. Ten noorden van Spanje ligt een depressie, die gisteren in het zuid-westen van Frankrijk 25 tot 30 .mm regen bracht. Heel langzaam breidt deze depressie zich in noordelijke richting uit, waardoor alleen in de zuidelijke provincies de kans op een enkele verspreide onweersbui toeneemt, maar afgezien hiervan, blijft het zonnig en droog weer. Gisteren is in de kerken van het En gelse aartsbisdom Westminster een her derlijk schrijven voorgelezen van kardi naal Griffin. waarin deze zjjn bezorgdheid uit over hef aantal echtscheidingen in Engeland. In deze brief wordt bovendien uitvoerig aandacht gewijd aan de moeilijk heden. waarmee de jonge gezinnen en de verloofden ook in Engeland te kampen hebben, als huisvesting, indecent*' propa ganda, te lage Ionen e.d. De kardinaal stelt voor, dat de regering een gezinsloon zal invoeren met differentiatie en verder dat voor verloofden cursussen worden in gericht, die hen op het practische hu welijksleven voorbereiden. Het aantal echtscheidingen is in Enge land na de oorlog aanzienlijk toegenomen Sedert 1954 is wederom een daling zich- baar. Het echtscheidingsprobleem betreft voornamelijk z.g oorlogshuwelijken Van de 28.027 echtscheidingen, die in 1954 wer den uitgesproken, betrof ruim de helft huwelijken tijdens of onmiddellijk voor of na de oorlog gesloten. Kardinaal Griffin merkt in zijn herder lijk schrijven op, dat gemakkelijke echt scheiding de geest van egoïstische onver antwoordelijkheid in de hand werkt „Men moet direct toegeven", aldus de kardinaal „dat deze geest van onverantwoordelijk heid deel uitmaakt van het veel verbrei de kwaad, dat voortkomt uit de vermin dering van godsdienstig leven en geloof Gratis juridisch advies kan geen huwe lijken goedmaken, waarin God ontbreekt" Grote aandacht besteedt de kardinaal voorts aan het lot, waarin vele verloof den en jong-gehuwden verkeren Hij wijst eron, dat een jong paar slechts zijn huwelijk Kehoeft aan te kondigen om onmiddellijk overstroomd te worden met allerlei ongewenste pamfletten en brochuurtjes, die vertellen hoe men door het gebruik van voorbehoedsmid delen het kindertal kan beperken. Zij krijgen daarnaast van alle kanten uitnodigingen nm zich in de modder van de huurkoop te steken. En temidden van dit rumoer moeten zij bovendien nog eens aan onderdak zien te komen. Over het nijpende woningtekort merkt kardinaal Griffin op, dat de jong gehuw den, die er in slagen kamers te vinden, meestal dan zo nauw behuisd zijn, dat niet de voorwaarden aanwezig zijn voor een gezond en gelukkig leven. Anderen gaan inwonen bij vrienden of bij ouders met als gevolg een kanot huwelijk na wei nige jaren. „Intimiteit is van bet groot ste belang voor hen. die een gezin willen opzetten". aidus 6e kardinaal. Kardinaal Griffin wijst vervolgens op de ongerijmde regeringspolitiek. Ener zijds worden gezinstnelagen verstrekt met de kennelijke bedoeling een gezond ge zinsleven te bevorderen, anderzijds ech ter worden praktisch alleen maar buiten gebouwd, die niet meer dan vier perso nen kunnen herbergen. Kardinaal Griffin hekelt dan fel de huiseigenaren, die geen gezinnen met kinderen in hun wo ningen toelaten en die het zelfs bestaan om jonggehuwden de huur op te zeggen, wanneer een kind verwacht wordt. Een ander groot probleem waarmee ionge mensen te kampen hebben wordt gevormd door het vele geld, dat nodig is om zelfs maar een bescheiden huishou den op te zetten. Dit nrobleem wordt nog verergerd, zegt de kardinaal, door de exorbitante huren, die voor gemeubileer de kamers worden gevraagd. Het gevolg is hiervan, dat vele jonge huisvrouwen een baan zoeken om zodoende het inko men van de man aan te vullen. „Het gezinsbudget is heden ten dage dikwijls gebaseerd op twee inkomens Dit blijkt uit het feit. dat op het ogenblik 2 500 000 gehuwde vrouwen bijna de h ift van haar jonger dan 35 jaar buitenshuis werken. De morele gevaren van deze situatie zijn duideliik. aldus kardinaal Griffin. en worden niet minder ernstig door de maat schappelijk» druk. waaronder de gehuw den. vooral de vrouwen, staan met be trekking tot 6e kinderbescherming" „De houding van de buren, de adviezen, die in ziekenhuizen dikwijls gegeven worden, en de pressie om de eigen levens standaard te verhogen, vormen gezamen lijk een machtige ODnositie tegen de idee van een groot gezin". Kardinaal Griffin merkt op, dat de maatschappelijke druk veelal onbewust gaat. Kleine gezinnen zijn gewoon en natuurlijk, grote gezinnen worden als iets uitzonderlijks beschouwd. Dit heeft tot resultaat, aldus kardinaal Griffin, dat jonge mensen die bezield zfln met goede idealen voor een gaaf gezinsle ven tegenover maatschaopeliike en eco nomische problemen komen <e staan, wel ke ben in een geïsolperdc positip dwin gen. In hun striid om te doen wat recht is krijgen zij niet dc hulp of constructieve raad van hen, di„ het een vo->r-cht zou den moeten vinden die te verschaffen. In het slot -an zijn herdelijk schrijven bepleit kardinaal Griffin. dan ook kin derbijslag van het eerste kind af en ten tweede een wettelijke regeling, die de jonge naren in staat stelt om door mid del van subsidie of lening een eigen huis te bouwen Zich richtend tot dc. werkge vers wijst kardinaal Griffin op hun ver plichting, dat zij lonen uit betalen, „waar. van een man zijn gezin kan onderhou den". Een loon, dat de gezinnen in staat stelt behoorlijk te leven, aidus de kardi naal. draagt bovendien aanzienlijk bij tot de sociale rust vooral in de industriege bieden. Besluitend wijst kardinaal Griffin op de noodzaak van een gerichte opvoe ding, die de kinderen van begin af aan rijp maakt voor een goed huwelijksle ven Daarnaast heeft de kardinaal war me lof voor de beweging, die in de geest van de Catholiea-groepen in Ne derland gezinnen bij elkaar brengt Hun gezamenlijk treffen, aldus de kar dinaal, kan veel van bet isolement en de vereenzaming, waarin zij verkeren, teniet doen Geestelijk en sociaal vin den de gezinnen bij eikaar steun Kar dinaal Griffin spreekt dan ook de hoop uit, dat de priesters hun steun san deze beweging willen geven. De Nederlandse Spoorwegen zullen van vrijdag 1 juni af op een aantal sta tions damesparapluies verhuren tegen een tarief van 30 cent per dag en een waarborgsom van drie gulden. Het ligt in de bedoeling in dc toe komst deze service op alle stations te bieden. Voorlopig komen de volgende stations hiervoor in aanmerking: Utrecht C.S., Amsterdam C.S., Rotterdam C.S., Den Haag H.S., Nijmegen, Haarlem en Apeldoorn. - -W 'zj pers en helpsters naar de Rivièrahal van diergaarde Blijdorp, waar men een samen komst had met leden van de Ned. Katho lieke Invalidenbond „St.-Liduina", afkom stig o.a. uit de plaatsen Rotterdam, Delft, Leiden en Dongen. De bijeenkomst werd geopend met de Brabangonne, gespeeld door „St.-Ambrosius", dat ook een deel van het programma in de Rivièrahal ver zorgde. Een ander deel was in handen van broeder Borromeus met zijn jongens koor van de Singelparochie. De broeder dirigeerde tevens „St.-Ambrosius". Het optreden van de volwassenen en jeugdige Schiedammers werd door de belgische be devaartgangers ten zeerste gewaardeerd, hetgeen bleek uit het enthousiaste applaus dat telkenmale hun deel werd. Tussen de heren M. van Corp. alge meen secretaris van K.V.G.V. en de heer C.J. Steyger, bestuurslid van de Neder landse bond, werd een vraaggesprek ge houden over „gebrekkigenzorg" in Bel gië en Nederland". Hieruit bleek o.a. dat de noden in beide landen nogal uiteen lopen. Men name op het terrein van de jeugdzorg voor gebrekkige kinderen valt het accent in ons land veel meer op overheidszorg dan in België, waar in het algemeen niet die uitstekend geoutilleerle instellingen zijn, welke ons land kent. Daarom heeft de Belgische bond een apar- 1 te afdeling „Benjamin", welke in het bij- zonder werkt voor het gebrekkige kind. Dr. C. de Ruyter. voorzitter van de Ne- I derlandse bond, sprak een kort welkomst woord tot de aanwezigen. Aan het pro gramma werd voorts medegewerkt door I Fred Starewood van de K.R.O. en de voordrachtskunstenaar Jan Lemaire. De bijeenkomst werd besloten met het Wil- helmus. Het 10-jarig invalide Belgic Maria Callay, lid van de inValidenafdeling „Ben jamin", speelde op de accordeon tijdens de ontmoeting van Belgische en Nederlandse invaliden in de Rivièrahal te Rotterdam. Toen gisteravond om ongeveer half ne- I gen de 10746 b.r.t. metende olietanker „Papendrecht" van de rederij Pli. van Ommeren te Rotterdam, op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg uit het roer liep en op de veersteiger van Rozenburg aan voer, ontstond er een paniek onder de wachtenden; ze vonden echter allen een goed heenkomen op de vaste wal. Ge lukkig lag de veerboot juist aan de kant I van Maassluis, zodat er zich geen onge lukken voordeden. De tanker liep vast in de wal en moest door de sleepboot „Ar gus" van Smit en Co's Internationale Sleepdienst worden vlot getrokken. De Sleper nam de „Papendrecht" op sleep touw in de richting Rotterdam. De steiger werd beschadigd, maar de veerdienst ondervond toch geen ver traging. Het is nog niet bekend, door wel ke oorzaak de tanker uit het roer liep. Zondag j.l, hield een parochie in Heer len, waaronder liet socialistisch steun punt Meezenbroek valt, de jaarlijkse pro cessie. Zaterdag hadden de parochianen de rustaltaartjes geplaatst en de proces sieroute afgebakend. Zondagnacht plak ten drie lieden juist hierlanjs ruim 20 flinke affiches van de P.v.d.A. Zater dagavond had men al gemeld, dat het portret van Drees geplakt was op een der rustaitaren, in het centrum onder de expositietroon. Dank zjj de waakzaamheid van katho lieke Limburgers kon deze onsmakelijke doorbraakpropaganda tijdig verwijderd worden. Om half 3 's nachts was er bij na geen spoor van te bekennen. En de P.v.d.A. gaat door met te ver kondigen, dat zij eerbied heeft voor ie ders geloof. Zij jammert luid, dat Venio- Roermond herinnert aan „duistere fas cistische elementen van voor de oorlog". Wanneer mogen we rekenen op de vol gende propagandistische blunder? De gewestelijke secretaris van de P.v. d.A. in Limburg, het lid van Ged. Staten in Limburg, de heer J. v. d. Woude, heeft inmiddels gemeid, dat de propagandisten van de P.v.d.A. zich correct zouden heb ben gedragen. Hoe die affiches dan alle maal juist langs de bidweg en zelfs op het rustaltaar terecht konden komen, is ook hem niet duidelijk. Hij meent dat kwajongens ergens anders opgeplakte plakkaten hebben afgetrokken cn dat ze daarna bevestigd zijn op de plaatsen, waar ze aanstoot moeten wekken. (Van onze Amsterdamse redactie) Dc Amsterdamse politie heeft in de I nacht van vrijdag op zaterdag vier jonge-1 lui, in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, ge-1 grepen, die druk doende waren KVP- verkiezingsborden op de grachtenbruggen I aan de Heren- en Keizersgracht bij dc| Leidse- en Raadhuisstraat aan een syste matische vernieling te onderwerpen. De I jongemannen zijn naar het bureau Singel! gebracht, waar hun namen werden geno-1 tcerd in afwachting van de aangifte van| vernieling. Het is in Amsterdam meestal zo. datl verkiezingsborden van alle partijen del ■dupe worden van baldadigheid. Ook CPN-I borden hebben het moeten ontgelden. Dit I heeft „De Waarheid" er toe gebracht opl de voorpagina van het vrijdagnummerI onder de kop: „Rood-Amsterdam treedt! op tegen KVP-vernielingen" te berichten,! dat „KVP-jongeren borden van de CPnI hadden beschadigd. De KVP-terreur", zol schreeuwt het blad zonder ook maar overl enig bewijsmateriaal te beschikken datl het werkelijk KVP-ers geweest zijn. die| zich aan de communistische propaganda- borden hebben vergrepen, „heeft nu ookl de hoofdstad bereikt". Het blad spreekt| verder van ..opgehitste Romme-jongeren" en waarschuwt dat „Rood-Amsterdam te gen deze „Romme-provocaties" zou weten I op te treden". Of dit nu inderdaad in del nacht van vrijdag op zaterdag reeds is ge-I schied, valt niet na te gaan. Maar hetl moet wel merkwaardig worden genoemd dat in die nacht het juist allemaal KVP- borden waren die slachtoffer werden van I de vernielingsdrift. Een groepje van twin- I ting man schijnt e: mee bezig geweest te zijn; vier van hen die in het bezit waren I van een nieuwe kniptang heeft de politie, zoals gezegd kunnen grijpen. Betwijfeld wordt echter, zo denkt de politie er over, of er van een georganiseerde actie sprake was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1